PDA

Επιστροφή στο Forum : 3 μήνες χωρίς ΙΝΤERNET στη Θεσσαλονίκη!!!!!!



zeus1972
02-02-15, 17:40
Έκανα αίτηση για σύνδεση τηλεφωνικής γραμμής/ Ίντερνετ στις 5 Νοεμβρίου 2014. Οι τεχνικοί του ΟΤΕ ήρθαν δυο μέρες μετά και αφού έλεγξαν το ΚΑΦΑΟ με πληροφόρησαν ότι υπάρχει έλλειψη δικτύου και δεν μπορούν να μου δώσουν γραμμή. Η περιοχή είναι σχετικά κοντά στο κέντρο της Θεσσαλονίκης - Άνω Πόλη οδός Μωρεας. Έκανα επανειλημμένες προσπάθειες και τηλεφωνικά και επισκέφθηκα το κατάστημα ΟΤΕ για να δω αν έχουμε καμία εξέλιξη και η κατάσταση παραμένει στάσιμη. Είμαι πλέον έξω φρενών και δεν είμαι από αυτούς που νευριάζουν εύκολα, αλλά έχουν περάσει 3 μήνες πια και να είμαι τόσο καιρό χωρίς Ίντερνετ το θεωρώ τραγικό ένα έτει 2015!! Σήμερα συμπλήρωσα και μια φόρμα παραπόνου, έτσι για το γαμωτο που λένε... Τι μπορώ να κάνω, άλλοι πάροχοι έχουν δικές τους θέσεις στο δίκτυο;

superalex405
02-02-15, 18:28
Το αν άλλοι πάροχοι θα μπορούν να σου δώσουν εξαρτάται από το εαν ο ΟΤΕ δεν σου δίνει τώρα λόγω μη διαθέσιμων πορτών στο dslam του ή λόγω μη διαθέσιμου χαλκού. Αν συμβαίνει το πρώτο τότε οι άλλοι πάροχοι θα μπορούν να σου δώσουν (εκτός και εαν έχουν και αυτοί γεμάτα dslam πράγμα δύσκολο βέβαια). Αν είναι το 2ο τότε θα περιμένεις πολύ καιρό. Καθώς οι άλλοι πάροχοι εξαρτώνται από τα καλώδια του ΟΤΕ δεν θα μπορούν να σου δώσουν. Ρώτα ποιο από τα 2 παραπάνω είναι, ώστε να γνωρίζεις πώς να κινηθείς.

deniSun
03-02-15, 16:35
Έκανα αίτηση για σύνδεση τηλεφωνικής γραμμής/ Ίντερνετ στις 5 Νοεμβρίου 2014. Οι τεχνικοί του ΟΤΕ ήρθαν δυο μέρες μετά και αφού έλεγξαν το ΚΑΦΑΟ με πληροφόρησαν ότι υπάρχει έλλειψη δικτύου και δεν μπορούν να μου δώσουν γραμμή. Η περιοχή είναι σχετικά κοντά στο κέντρο της Θεσσαλονίκης - Άνω Πόλη οδός Μωρεας. Έκανα επανειλημμένες προσπάθειες και τηλεφωνικά και επισκέφθηκα το κατάστημα ΟΤΕ για να δω αν έχουμε καμία εξέλιξη και η κατάσταση παραμένει στάσιμη. Είμαι πλέον έξω φρενών και δεν είμαι από αυτούς που νευριάζουν εύκολα, αλλά έχουν περάσει 3 μήνες πια και να είμαι τόσο καιρό χωρίς Ίντερνετ το θεωρώ τραγικό ένα έτει 2015!! Σήμερα συμπλήρωσα και μια φόρμα παραπόνου, έτσι για το γαμωτο που λένε... Τι μπορώ να κάνω, άλλοι πάροχοι έχουν δικές τους θέσεις στο δίκτυο;

Μάλλον δεν υπάρχουν πόρτες στο dslam.
Έπρεπε να σε ενημερώσουν ότι υπάρχει έλλειψη.

Giwrgos19802
04-02-15, 15:54
Την απάντηση του την έχει δώσει ήδη ο τεχνικός του ΟΤΕ " αφού έλεγξαν το ΚΑΦΑΟ με πληροφόρησαν ότι υπάρχει έλλειψη δικτύου"
Ακραίο δεν υπάρχει από το συγκεκριμένο KV
Θα περιμένεις.....δυστυχώς.

MIKU
24-08-15, 15:57
Βρηκες άκρη? Αν όχι όμως να σκεφτείς το δορυφορικό ίντερνετ.

Rookie
27-08-15, 19:30
Νομίζω οτι κάρτα DSLAM θα πρέπει να υπάρχει, για να βγάλουν εντολή μικτονόμισης πρέπε πιροηγουμένως να έχουν δώσει βροχο (Narrowband + Broadband) στον πελάτη τους. Μάλλον το πρόβλημα όπως είπε και πιο πάνω ο Γιωργος είναι στον κατανεμητή που δεν θα υπάρχει ελεύθερο ζεύγος για να το δρομολογήσουν μέχρι το σπίτι σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.