PDA

Επιστροφή στο Forum : Γκάλοπ: είστε εθελοντής αιμοδότης;



opimis
03-09-04, 23:32
Σκοπός αυτού του γκάλοπ, είναι η ενημέρωση και μέσα από αυτήν, γιατί όχι, να γίνει κάποιος εθελοντής αιμοδότης.

Το αίμα δυστυχώς, δεν παράγεται. Μπορεί όμως να το προσφέρει ο άνθρωπος, στον άνθρωπο!

Είναι ζήτημα ζωής, μας αφορά όλους!!!


Δεν είμαι ειδικευμένος στην αιμοδοσία, αλλά αν μπορώ να λύσω κάποιες απορίες, πολύ ευχαρίστως θα το κάνω, εξάλλου μπορεί κάποια άλλα μέλη να γνωρίζουν περισσότερα και να μας ενημερώσουν καλύτερα!

del_ahmettt
04-09-04, 00:40
Κατ' αρχας ηθελα να διευκρινίσω ότι εθελοντής αιμοδότης θεωρείται οποιος αιμοδοτεί τουλάχιστον μία φορα το χρόνο για κοινοφελή σκοπό.

Ξεκίνησα να δίνω αίμα χωρίς να το εχει κάνει νωρίτερα καποιος στο οικείο μου περιβάλλον υστερα από προτροπή του γιατρου, όταν για πρώτη φορά εκανα εξαιτάσεις άιματος στα 19 μου και είδα οτι είχα αρκετά υψηλο αιματοκρίτη, ετσι ωστε (απ 'οτι μου είπαν) ειναι καλό και για τον οργανισμό μου να το κάνω

Θα ήθελα να ευαισθητοποιήσω κυρίως τους νέους ανθρώπους, καθως όσες φορές αιοδοτώ έχω ακούσει να μου τονίζουν το πόσο μεγαλύτερη "αξία" (ζωτικότητα) εχει το αιμα ενος νεου και υγιούς ατόμου σε σχεση με καποιου πιο ηλικιωμένου.

Mπορώ να πω οτι μετα απο καθε αιμοδοσία το συναισθημα είναι αρκετα ωραιο, χωρίς ομως να μπορώ να το περιγραψω.Μακάρι απ 'ολη αυτη τη συζήτηση να προκύψει μεστω και ενας νέος αιμοδότης! :)

opimis
04-09-04, 01:21
...
Mπορώ να πω οτι μετα απο καθε αιμοδοσία το συναισθημα είναι αρκετα ωραιο, χωρίς ομως να μπορώ να το περιγραψω.Μακάρι απ 'ολη αυτη τη συζήτηση να προκύψει μεστω και ενας νέος αιμοδότης! :)

Πραγματικά είναι απερίγραπτα τα συναισθήματα.
Περνάνε τόσα πολλά από το μυαλό σου, τι να πρωτοπείς …

morpheus
04-09-04, 02:05
Εγω εχω δωσει αιμοπεταλια 2 φορες για καρκινοπαθεις.
Αιμα δεν ειχα την ευκαιρια να δωσω αλλα θελω να γραφτώ.
Μπορει οποιος ξερει να δωσει πληροφοριες που πρεπει να απευθυνθώ; Σε νοσοκομειο υποθέτω

Oxymoron
04-09-04, 02:10
Είμαι εθελοντής αιμοδότης από το 1991 που σπούδαζα στο ΤΕΙ Αθήνας, από τότε δίνω αίμα σχεδόν δύο φορές κάθε χρόνο. Σε κάθε σχολείο που δουλεύω (διαφορετικό κάθε χρόνο, αναπληρώτρια σε ΤΕΕ γαρ) ρίχνω και την ιδέα της εθελοντικής αιμοδοσίας για δημιουργία τράπεζας αίματος. Έχω δώσει και αιμοπετάλια σε συνάδελφο που τα χρειαζόταν, αλλά σκέφτομαι να το κάνω σε μόνιμη βάση, πιστεύω ότι κι αυτό αξίζει.

frap
04-09-04, 02:56
Μακάρι να υπήρχε ανάλογη συμμετοχή για δείγματα ιστοσυμβατότητας για μεταμόσχευση μυελού των οστών...

-Κ.

akyros
04-09-04, 03:30
Μακαρι να μπορουσα αλλα δυστηχως εχω οριακα αιμοπεταλια κ η ομαδα (ΑΒ+) δεν εχει χρησιμοτητα αφου μπορω να παρω απ ολους αλλα να δωσω μονο στην ιδια.
Τουλαχιστον ετσι μου ειχαν πει στο στρατο που ειχα προσφερθει..

opimis
04-09-04, 05:07
Εγω εχω δωσει αιμοπεταλια 2 φορες για καρκινοπαθεις.
Αιμα δεν ειχα την ευκαιρια να δωσω αλλα θελω να γραφτώ.
Μπορει οποιος ξερει να δωσει πληροφοριες που πρεπει να απευθυνθώ; Σε νοσοκομειο υποθέτω

ΠΓΝ ΑΘΗΝΑΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ
2107774833

ΠΓΝ ΑΘΗΝΑΣ ΛΑΪΚΟ
2107771138

ΠΓΝ ΑΘΗΝΑΣ Γ. ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ
2107778859

ΝΓΝ ΕΕΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΕΙΟ
2108219391

ΝΓΝ ΑΘΗΝΑΣ ΑΜ. ΦΛΕΜΙΓΚ
2108048950

ΠΓΝ ΝΙΚΑΙΑΣ ΑΓ. ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ
2104914216

ΠΓΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΧΕΠΑ
(2310)209550

ΠΓΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ
(2310)846291

ΠΓΝ ΠΑΤΡΩΝ ΑΓ. ΑΝΔΡΕΑΣ
(26120)27051

Π ΠΑΝΕΠ ΓΝ ΠΑΤΡΩΝ
(26190)99669

ΠΓΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑ
(26510)35960
ΠΓΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
(25510)25772

ΠΓΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
(28120)37502

ΠΓΝ ΛΑΡΙΣΑΣ
(2410)234417

Τα τηλέφωνα του συλλόγου εθελοντικής αιμοδοσίας, που μπορείς να γραφτείς και να ενημερωθείς, για το που υπάρχει κέντρο αιμοδοσίας στην περιοχή σου.

2105247061 -2105232821 – 210524901
Ισχύουν για όλη την Ελλάδα

Στην σελίδα http://www.aimodosia.gr/ θα βρεις πολλές πληροφορίες και φόρμα εγγραφής.


από όσο γνωρίζω, οι περισσότεροι δήμοι, διοργανώνουν κατά τακτά διαστήματα, αιμοδοσίες. Μπορείς να ρωτήσεις και στο δήμο σου.

Insomniac
04-09-04, 18:45
Ειμαι αιμοδοτης απο την εποχη του Στρατου...Εδω και κατι δεκαετιες...Δινω και εθελοντικα αλλα και σε προσωπα που χρειαζοντε απο το κοινωνικο μου περιβαλλον.Δινω 2-3 φορες τον χρονο.Εχω δωσει και αιμοπεταλια μια φορα στο Παιδων .Μου ειπαν να κανω μια σειρα εξετασεις για αν μπω στη λιστα των εθελοντων αιμοδοτων για αιμοπεταλια αλλα το εχω παραμελησει...Και εχω και την δυσκολη ομαδα Ο (-).

zouzouni
04-09-04, 18:53
Δυστυχώς όσες φορές έχω πάει να δώσω αίμα, κι εδώ κι στην Αγγλία, παρότι οι δείκτες όλοι (ομάδα Α+) ήταν πολύ καλοί, κι μάλιστα θα ήταν ιδανικό να έδινα.....με έδιωχναν λόγω υπότασης! :( :cry:
Κι δεν είναι άλλη μια χαζή δικαιολογία, γιατί κι στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο στο Nottingham, ενώ μπορούσα κι έδινα μικρές ποσότητες (μέχρι 50ml) για ερευνητικούς σκοπούς/πειράματα/κλπ. άλλων φοιτητών κι ερευνητών, είχαμε δοκιμάσει με την ομάδα αιμοδοσίας όλες τις πιθανές λύσεις να ξεπερασθεί το πρόβλημα της πολύ χαμηλής πίεσης αλλά μάταια.
Η παρηγοριά μου είναι ότι έχω δώσει αίμα κι έχω μπει στην παγκόσμια βάση δεδομένων για δότες μυελού των οστών, κι έχω ξεκαθαρίσει στους δικούς μου την επιθυμία μου για δωρεά οργάνων.

Kotsus
04-09-04, 19:09
.....με έδιωχναν λόγω υπότασης! :( :cry:

Ενα απο τα ιδια. Ορθοστατικη υποταση.
9 με 5.
Ενοειται πως ουτε και εγω δινω. :cry:

coftaras
04-09-04, 19:35
Εγώ ήθελα πολύ να δώσω αίμα αλλά δύστυχος έχω "στίγμα" . Δεν γνώριζα ότι άμα είχες ¨στίγμα" δεν μπορείς να δώσεις και έτσι στο στρατό 1 φορά που επιχείρησα να δώσω μου το απαγόρευσαν .Κρίμα γιατί μια από τις σημαντικότερες προσφορές που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος. :cry: :cry:

opimis
05-09-04, 01:54
Αν κάποιος δεν μπορεί να δώσει αίμα, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί κι αυτός να συμμετάσχει στην αιμοδοσία. Σκεφτείτε πόσες φορές ανοίξατε θέμα, για την αιμοδοσία στην παρέα σας;

Το θέμα της αιμοδοσία δυστυχώς μας αφήνει αδιάφορους.
Δεν είναι «πιασάρικο» το θέμα! (ζουζούνι, από σένα δανείστηκα την λέξη)

Αυτό μπορεί να το δει ακόμη και εδώ μέσα στο φόρουμ, αφού το θέμα αυτό έχει εμφανιστεί/διαβαστεί 160 φορές. (πολλές από αυτές είναι δικές μου).
Προσέξτε! Δεν λέω να έχει ποστάρει κάποιος η να συμμετάσχει στο γκαλόπ, απλά να άνοιξε να διαβάσει το θέμα της αιμοδοσία. Ούτε καν στο κόπο να διαβάσουμε κάτι για την αιμοδοσία!!!

Εγώ κατά καιρούς θα επαναφέρω το θέμα κι ας γίνομαι κουραστικός… :wink:

dantouan
05-09-04, 02:08
Ειμαι και εγω αιμοδοτης εδω και πολλα χρονια, αλλα οχι οργανωμενος, απλα οποτε μου ζητηθει.....

del_ahmettt
05-09-04, 02:13
Αυτό μπορεί να το δει ακόμη και εδώ μέσα στο φόρουμ, αφού το θέμα αυτό έχει εμφανιστεί/διαβαστεί 160 φορές. (πολλές από αυτές είναι δικές μου).


Aφαίρεσε και πάνω απο 10 δικέςμου επισκέψεις στο θρεντ... :( :cry:

opimis
05-09-04, 02:20
Ειμαι και εγω αιμοδοτης εδω και πολλα χρονια, αλλα οχι οργανωμενος, απλα οποτε μου ζητηθει.....

Πίστεψε με, το συναίσθημα της προσφοράς όταν το κάνεις εθελοντικά, είναι απερίγραπτο!!!

Ένα παιδί με μεσογειακή αναιμία, χρειάζεται περίπου 30 φιάλες αίμα το χρόνο.
Τα άτομα με μεσογειακή αναιμία στην Ελλάδα υπολογίζονται σε 4000 και τα περισσότερα είναι παιδιά!

Προσφέρεις ζωή, δίνοντας αίμα!

Κάντο έστω από περιέργεια μια φορά και δώσε αίμα, χωρίς να σου ζητηθεί. Θα με θυμηθείς… :wink:

opimis
05-09-04, 18:35
Αντιγράφω αυτό το κείμενο, από ένα άλλο φόρουμ. Δεν νομίζω να χρειάζεται καν να το σχολιάσω… η μόνη μου παρέμβαση στο κείμενο, ήταν να το χωρίσω με παραγράφους, γιατί ήταν γραμμένο μονοκόμματα.



«Άραγε πόσοι από εμάς γνωρίζουν με ακρίβεια τι μπορεί να κρύβεται πίσω από την λέξη ΑΙΜΑ και πόσοι λιγότεροι (δυστυχώς) από την λέξη ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ;

Πήρα το θάρρος να πω λίγα λόγια για το θέμα ορμώμενος από ένα περιστατικό ,που έζησα πριν από είκοσι περίπου μέρες στην όμορφη Μυτιλήνη που βρισκόμουν για ένα συνέδριο.

Εκεί έβγαλε λόγο μια νεαρή κοπέλα περίπου 30 ετών, με ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΙΜΙΑ ,η Μελίνα, η οποία μπροστά στα έκπληκτα μάτια όλων μας ,συνέδρων και πολιτείας (γιατί όπου υπάρχουν πολλοί ψήφοι οι υπουργοί ,και βουλευται, δίνουν το παρόν) μας ανέλυσε το γνωστό μεν ,αλλά χωρίς καθόλου μέτρα η προτάσεις για λύση , πρόβλημα της έλλειψης αίματος από την πατρίδα μας ,αίμα το οποίο έχουν απόλυτη ανάγκη , για να κρατηθούν στη ζωή , τα άτομα με μεσογειακή αναιμία , και όχι μόνον

ΑΙΜΑ που όλοι πρέπει να σκεφτούμε , ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί στον συνάνθρωπο μας, που είχε ένα ατύχημα η που θα κάνει μια απλή η σοβαρή εγχείρηση.

Και εάν είναι άγνωστος ,<δεν τρέχει και τίποτα>, δεν μας αγγίζει το πρόβλημα ,οι πιθανότητες όμως να είναι συγγενής ,φίλος η απλά γνωστός είναι όχι απλά πολύ μεγάλες αλλά τεράστιες , και εκεί τι γίνετε ?

ψάξιμο μεταξύ των υπόλοιπων φίλων και γνωστών και παρακάλι, και τρέξιμο για να βρεθεί μια φιάλη αίμα , για τον γνωστό μας που το χρειάζεται εκείνη την στιγμή. Και αν είναι ένα, δυο, θα βρεθούν αλλά εάν χρειάζεται περισσότερο? (μεσογειακή αναιμία ας πούμε τρεις έως τέσσερις φιάλες κάθε μήνα).

Η Μελίνα λοιπόν μας είπε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι όσο ζει στην πατρίδα της (Μυτιλήνη) δεν υπάρχει πρόβλημα αίματος αλλά στην Αθήνα που μένει της ζητάνε μα βρει αίμα για να της το μεταγγίσουν. Και έκλεισε την ομιλία της <<Αγαπητοί σύνεδροι σας ευχαριστώ που με ακούσατε , εύχομαι του χρόνου να είμαι πάλι κοντά σας ,λίγο δύσκολο όμως ΑΥΡΙΟ ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.

Και ήταν η στιγμή που ολόκληρο το αμφιθέατρο του όμορφου νησιού που μας φιλοξενούσε δάκρυσε....................................................................»

mac_user
05-09-04, 18:48
Θα ήθελα κι εγώ πολύ να ήμουν αιμοδότης,αλλά δυστυχώς έχω κι εγώ το στίγμα.Καλό θα ήταν να μπεί μιά επιπλέον επιλογή στο poll του τύπου/ Θέλω να δώσω αίμα αλλά δεν μπορώ για λόγους υγείας,ασυμβατότητας ή κάτι τέτοιο!

opimis
05-09-04, 18:58
Αυτή η επιλογή υπάρχει. Είναι η τέταρτη «θέλω να δώσω, αλλά…»
Όπως κι εσύ, έτσι κι άλλα άτομα, έγραψαν το λόγο που δεν μπορούν να δώσουν.

Αλλά η ουσία που δημιούργησα το poll, δεν ήταν για να δούμε πόσοι είναι οι αιμοδότες και πόσοι όχι… φαντάζομαι καταλαβαίνεις :wink:

mac_user
05-09-04, 19:52
Εχεις δικιο opimis.Ψήφισα λοιπόν την 4η επιλογή.Καλό είναι να αναδεικνύονται τέτοια θέματα στο φόρουμ!

EvilHawk
05-09-04, 20:56
Εθελοντής αιμοδότης και εγώ!
Το thread έγινε sticky!
:wink:

ggeorgan
05-09-04, 22:45
Επειδή έζησα πολλά χρόνια εκτός Ελλάδος έχω και μερικές εγγραφές στις κάρτες αιμοδοσίας μου από άλλες αρχές αιμοληψίας. Στο τεχνικό μέρος είμαστε κορυφή εδώ, αλλά στο θέμα της προβολής, βράσε ρύζι. Και δεν εννοώ να βάλουμε διαφημίσεις για να παχαίνουν οι εκδότες, άσε που έπρεπε να τις βάζουν τσάμπα. Στην Αμερική και στο Βελγιο δεν υπάρχει συλλογικός φορέας που να μην οργανώνει αιμοδοσία τακτικά κάθε έξι μήνες. Και η όλη διαδικασία γίνεται σε ατμόσφαιρα γλεντιού με αστεία και πολύ καμάκι, στο οποίο πρωταγωνιστούν οι κυρίες. Καμμία αναφορά δεν γίνεται στην τεραστία σημασία της κοινωνικής προσφοράς και άλλα τέτοια βαρύγδουπα.

WAntilles
06-09-04, 17:05
Ψήφισα ότι είμαι, αν και αυτό δεν είναι πλήρως αληθές.

Απλά, 2 ή 3 φορές κατά τη διάρκεια της θητείας συμμετείχα σε αιμοδοσία καθαρά και μόνο για την επιπλέον άδεια που έδιναν.

Βέβαια, τώρα που το έχω κάνει έστω και μια φορά, γνωρίζω τα παρακάτω:

- το αίμα μου είναι κατάλληλο για αιμοδοσία

- δεν μπορεί κάποιος να δίνει αίμα συχνότερα από 6 μήνες διότι είναι ανθυγιεινό

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα έχω κάποιες επιφυλάξεις:

- απ' όσο ξέρω έχουμε γύρω στα 11lt αίματος και στην αιμοδοσία τραβάνε γύρω στα 500ml (αν τα παραπάνω είναι λάθος διορθώστε με όσοι ξέρετε καλύτερα). Η μείωση της ποσότητας του αίματος στον οργανισμό για κάποιο διάστημα μέχρι να το αναπληρώσει, δεν εγκυμονεί έστω και στατιστικά κάποιους κινδύνους για την υγεία του ατόμου (π.χ. ασθενέστερο ανοσοποιητικό κλπ.);

- πόσο σχολαστικοί είναι με τις σύριγγες για τυχόν μετάδοση νοσημάτων (π.χ. AIDS κλπ.);

opimis
06-09-04, 17:13
Βέβαια, τώρα που το έχω κάνει έστω και μια φορά, γνωρίζω τα παρακάτω:

- το αίμα μου είναι κατάλληλο για αιμοδοσία

- δεν μπορεί κάποιος να δίνει αίμα συχνότερα από 6 μήνες διότι είναι ανθυγιεινό

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα έχω κάποιες επιφυλάξεις:

- απ' όσο ξέρω έχουμε γύρω στα 11lt αίματος και στην αιμοδοσία τραβάνε γύρω στα 500ml (αν τα παραπάνω είναι λάθος διορθώστε με όσοι ξέρετε καλύτερα). Η μείωση της ποσότητας του αίματος στον οργανισμό για κάποιο διάστημα μέχρι να το αναπληρώσει, δεν εγκυμονεί έστω και στατιστικά κάποιους κινδύνους για την υγεία του ατόμου (π.χ. ασθενέστερο ανοσοποιητικό κλπ.);

- πόσο σχολαστικοί είναι με τις σύριγγες για τυχόν μετάδοση νοσημάτων (π.χ. AIDS κλπ.);

Το πολύ 450ml αίμα δίνεις, έχουμε 20 μονάδες αίμα, από τις οποίες δίνουμε την μια.
Ως αναφορά οι σύριγγες, είναι μια χρήσεως

Τις παραπάνω σου απορίες, θα της ρωτήσω στον πρόεδρο του πανελληνίου συλλόγου εθελοντών αιμοδοτών.

το αίμα αναπληρώνεται σε 10’ στον οργανισμό, ποιοτικά όμως χρειάζεται μεγαλύτερο διάστημα, γι’ αυτό λένε ότι μπορείς να δώσεις αίμα, 3-4 φορές το χρόνο οι άντρες και 2-3 η γυναίκες. Μιλάμε πάντα για υγιή άτομα.

edit: «Ο όγκος του αίματος που λαμβάνεται είναι μόνο το 1/20 του συνολικού όγκου αίματος του ανθρώπου. Η αναπλήρωση του χαμένου όγκου γίνεται σε 10 μόνο λεπτά, ενώ ο όγκος του πλάσματος αποκαθίσταται σε 12 ώρες και τα ερυθρά αιμοσφαίρια σε 1 μήνα περίπου. Εξάλλου, η αιμοδοσία είναι και ωφέλιμη για τον οργανισμό κάθε υγιούς δότη, διότι κινητοποιείται ο μυελός των οστών του, για την παραγωγή νέων κυττάρων αίματος.»

zouzouni
06-09-04, 17:18
WAntilles Η ποσότητα των 500ml αναπληρώνεται από τον οργανισμό μέσα σε 15-20 ημέρες το αργότερο, κι είναι τόσο μικρή που δεν του προκαλεί προβλήματα.
Αντιθέτως μάλιστα, σε υπερτασικά άτομα, ή σε άτομα με υψηλό αιματοκρίτη ή με μεγάλη πηκτικότητα αίματος, λειτουργεί ως ανακούφιση για τον οργανισμό.
Αυτό που χρειάζεται κάποια προσοχή είναι αμέσως μετά την αιμοδοσία, να μην κάνει κανείς απότομες κινήσεις γιατί θα ζαλιστεί, κι ίσως πέσει κάτω κιόλας, γιατί ακόμη δεν έχει συνηθίσει ο οργανισμός. Για να τον βοηθήσουν δε, προσφέρουν μπισκότα/κουλούρια/κλπ κι διάφορα υγρά, νερό/πορτοκαλάδα/φυσικό χυμό, ώστε να αυξηθεί ο όγκος του αίματος από αυτή την πρόσληψη υγρών (σε συνδιασμό με την ελαφρά στερεά τροφή), κι να είναι πιο εύκολη η όλη μετάβαση.

Για τις βελόνες, κι την σχολαστικότητα, δεν τίθεται θέμα, από πολλές απόψεις.
Οι βελόνες είναι μιας χρήσεως, αποστειρωμένες, κι λαμβάνονται πάντα τα κατάλληλα μέτρα προστασίας κι αποστείρωσης της περιοχής του χεριού απ'όπου θα γίνει η λήψη, αλλά κι των χεριών του προσωπικού που αναλαμβάνει την αιμοδοσία.
Είναι αμφίπλευρο το ζήτημα της προστασίας, γιατί όσους κινδύνους μπορεί να αντιμετωπίσει ο δότης, τόσους κι περισσότερους (λόγω μεγαλύτερης έκθεσης σε μεγαλύτερο αριθμό δοτών) αντιμετωπίζει κι το προσωπικό.
Για την ασφάλεια λοιπόν όλων είναι ΑΚΡΩΣ σχολαστικοί.

zouzouni
06-09-04, 17:20
opimis Με πρόφτασες! :lol:
Μια διευκρίνηση στα όσα έγραψα προηγουμένως...ο όγκος του αίματος αναπληρώνεται με την λήψη των υγρών μέσα σε 10-20 λεπτά μετά την αιμοδοσία.
Το ίδιο το αίμα αναπληρώνεται πλήρως από τον οργανισμό σε 15-20 ήμερες (αν θυμάμαι καλά από τα μαθήματα της αιματολογίας :oops:)

WAntilles
08-09-04, 17:41
Με καλύψατε πλήρως και οι 2 σας Zouzouni και Opimis.

Άλλες 3 απορίες:

1. Θα μου δώσουν ταυτότητα αιμοδότη που να λέει και την ομάδα αίματός μου; (γιατί φυσικά στον στρατό δεν έγινε κάτι τέτοιο - βέβαια την ομάδα αίματος την έγραφε η ηλίθια ταυτότητα που μας είχαν δώσει - του στρατού - αλλά σιγά μην εμπιστευτώ τους γιατρούς του στρατού)

2. Θα με ενημερώσουν άμεσα για τυχόν (χτύπα ξύλο) "ανεπιθύμητα" (ασθένειες) που ίσως βρουν;

3. Όλα τα παραπάνω, από ομάδα αίματος, μέχρι DNA, μέχρι τυχόν ασθένειες που βρουν, θα παραμείνουν αυστηρά προσωπικά δεδομένα όπως οφείλουν, ή θα δοθούν σε μυστικές υπηρεσίες, ασφαλιστικές κλπ.;

Φυσικά εάν το 3 ισχύει, ούτως ή άλλως δεν θα το ξέρετε, οπότε θα το θεωρώ ως δεδομένο.

Από την άλλη θα μου πείτε πολύ σωστά, ότι αφού έδωσες αίμα στο στρατό, θα σε έχουν ήδη φακελώσει από τότε.

Σωστό κι αυτό.

opimis
08-09-04, 17:58
1. Θα μου δώσουν ταυτότητα αιμοδότη που να λέει και την ομάδα αίματός μου; (γιατί φυσικά στον στρατό δεν έγινε κάτι τέτοιο - βέβαια την ομάδα αίματος την έγραφε η ηλίθια ταυτότητα που μας είχαν δώσει - του στρατού - αλλά σιγά μην εμπιστευτώ τους γιατρούς του στρατού)

Ναι θα σου δοθεί ένα δελτίο, το οποίο θα αναφέρει την ομάδα αίματος σου και την ημερομηνία που έχεις δώσει αίμα.



2. Θα με ενημερώσουν άμεσα για τυχόν (χτύπα ξύλο) "ανεπιθύμητα" (ασθένειες) που ίσως βρουν;

Ναι θα σε ενημερώσουν άμεσα, αν στην περίπτωση βρουν κάποια ασθένεια.
χτυπώ κι εγώ ξύλο μαζί σου… :wink:

Αλλά όσο κι αν χτυπάμε ξύλο και ευχόμαστε (μέσα από την ψυχή μας), οι ασθένειες καραδοκούν!

Ένας παιδικός μου φίλος, έμαθε ότι έχει το αυστραλιανό αντιγόνο, όταν αιμοδότησε, για λογαριασμό του ανεψιού μου, ο οποίος είχε χτυπήσει με την μηχανή του.

Ειδοποιήθηκε από το νοσοκομείο και έκανε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και θεραπείες. Είναι γνωστό ότι η ασθένειες στα αρχικά τους στάδια είναι πιο εύκολα να αντιμετωπιστούν.

Μαθαίνοντας τι έχει, ξέρει να προφυλάγεται και να προφυλάσσει και τα άτομα που ζουν γύρω του…




3. Όλα τα παραπάνω, από ομάδα αίματος, μέχρι DNA, μέχρι τυχόν ασθένειες που βρουν, θα παραμείνουν αυστηρά προσωπικά δεδομένα όπως οφείλουν, ή θα δοθούν σε μυστικές υπηρεσίες, ασφαλιστικές κλπ.;

Για μυστικές υπηρεσίες… ε δεν το πιστεύω!

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν δίνουν τα στοιχεία σου σε καμία ασφαλιστική εταιρία. Εδώ και πολλά χρόνια δεν έχω καμία μα ΚΑΜΙΑ ενοχλήσει από τέτοιες εταιρίες.

Και γενικά, δεν είχα καμία ενόχληση, από κανένα νοσοκομείο το οποίο να μου ζητά να δώσω αίμα η ακόμη να μου στέλνουν ενημερωτικά φυλλάδια τα οποία να μιλάνε για την εθελοντική αιμοδοσία.




e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr

ibok
14-09-04, 12:23
Δεν ψήφισα!!! Δίνω αιμα όποτε μου τύχει να περάσω εξω από κινητή μονάδα αιμοληψίας και εχω λίγο χρόνο.
ΔΕΝ θέλω κάρτα αιμοδότη διότι αν καθίσω να σας εξιστορίσω τι έπαθα μέχρι να πάρω την προσωπική κάρτα ΔΩΡΗΤΗ ΟΡΓΑΝΩΝ θα με δικαιολογήσετε.
Μόνον που δεν τους παρακάλαγα με συνεχή τηλέφωνα μέχρι να την έχω στο πορτοφόλι μου.

opimis
14-09-04, 14:57
Δεν ψήφισα!!! Δίνω αιμα όποτε μου τύχει να περάσω εξω από κινητή μονάδα αιμοληψίας και εχω λίγο χρόνο. ΔΕΝ θέλω κάρτα αιμοδότη διότι αν καθίσω να σας εξιστορίσω τι έπαθα μέχρι να πάρω την προσωπική κάρτα ΔΩΡΗΤΗ ΟΡΓΑΝΩΝ θα με δικαιολογήσετε....

Όντως υπάρχει μια αδιαφορία από τα κέντρα αιμοδοσία στο θέμα αυτό, όχι από όλα η δεν γίνεται πάντα. Τα κέντρα η οι σταθμοί αιμοδοσίας, είναι υποχρεωμένα να δίνουν στον αιμοδότη βεβαίωση ότι του έγινε αιμοληψία, είτε είναι εθελοντική, είτε είναι για κάποια ομάδα/σύλλογο, είτε για κάποιο πρόσωπο συγκεκριμένο.

Μου κάνει εντύπωση όμως, ότι έχεις δώσει κάποιες φορές αίμα εθελοντικά και σε καμία από αυτές κανένα νοσοκομείο δεν σου έστειλε στο σπίτι το δελτίο αιμοδότη!
Τόσο πια στην περίπτωση έπεσες; :roll:


Όσο ήμουν αιμοδότης, για οποίον χρειαζόταν αίμα, ποτέ δεν πήρα βεβαίωση αλλά ούτε και μου ήρθε δελτίο στο σπίτι . Την πρώτη φορά που αιμοδότησα εθελοντικά, σε ένα μήνα περίπου είχα το δελτίο αιμοδότη στα χέρια μου, χωρίς να χρειαστεί ούτε μια φορά να πάρω τηλέφωνο. Μου είχαν πει όμως ότι σε ένα μήνα το πολύ θα έχω το δελτίο, όπως και έγινε.

waterprofen
14-09-04, 15:28
Υψηλή πίεση ή/και ταχυκαρδία....
4 φορές έχω πάει να δώσω αίμα μόνο την μία τα έχω καταφέρει στην ζωή μου!
Την μία είχα πυρετό (στο στρατό), την άλλη πίεση 15/12 και την άλλη ταχυκαρδία
:(

opimis
14-09-04, 15:39
Υψηλή πίεση ή/και ταχυκαρδία....
4 φορές έχω πάει να δώσω αίμα μόνο την μία τα έχω καταφέρει στην ζωή μου!
Την μία είχα πυρετό (στο στρατό), την άλλη πίεση 15/12 και την άλλη ταχυκαρδία
:(


η ταχυπαλμία είναι από φόβο στην αιμοδοσία; Η γενικά την έχεις ;

Kρυολόγημα, πυρετό και πονόλαιμο, δεν επιτρέπετε να αιμοδοτήσει καποιος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.