PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Ελλάδα στην 92η θέση μεταξύ 196 χωρών στην ταχύτητα του Διαδικτύου



nikraven
04-02-15, 10:28
150442
Σύμφωνα με δημοσίευμα του Συνδέσμου Επιχειρήσεων Πληροφορικής και Επικοινωνιών Ελλάδας την 92η θέση, μεταξύ 196 κρατών ανά τον κόσμο, καταλαμβάνει η Ελλάδα όσον αφορά τις ταχύτητες του Διαδικτύου, με τη Γλυφάδα να είναι η περιοχή της χώρας με το ταχύτερο Ίντερνετ.

Η μέση ταχύτητα σύνδεσης στην Ελλάδα είναι τα 9,64Mbps, επίδοση που την κατατάσσει σε καλύτερη θέση, για παράδειγμα, από την Ιταλία, την Κύπρο και την Αλβανία, αλλά σε πολύ χειρότερη από τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες.

Με βάση την παγκόσμια κατάταξη των χωρών, ανάλογα με τις ευρυζωνικές ταχύτητες που επιτυγχάνει η κάθε μία, όπως τις μετρά το Net Index, με βάση στοιχεία της OΟKLA, το ταχύτερο Ίντερνετ στον κόσμο απολαμβάνουν οι κάτοικοι της Σιγκαπούρης με μέση ταχύτητα τα 103,99Mbps και του Χονγκ Κόνγκ με 96,30Mbps.

Με υπερ-υψηλές ταχύτητες "σερφάρουν" στο Διαδίκτυο και οι κάτοικοι της Νοτίου Κορέας, με 76,88Mbps, της Ιαπωνίας με 67,83Mbps, αλλά και της Ρουμανίας με 60Mbps, που αποτελούν τις πέντε αγορές του πλανήτη με τις μεγαλύτερες ταχύτητες περιήγησης στο Διαδίκτυο.
Σουηδία, Ολλανδία, Λιθουανία και Ελβετία είναι οι περιοχές της Ευρώπης, που βρίσκονται μέσα στην πρώτη δεκάδα των χωρών με το ταχύτερο Ίντερνετ στο κόσμο. Πολύ καλές επιδόσεις, από πλευράς Ευρώπης, έχουν και η Δανία, η Λετονία, η Μολδαβία, η Ισλανδία, το Λουξεμβούργο, η Γαλλία, η Εσθονία, η Φινλανδία και η Νορβηγία, που βρίσκονται στο “top 20” των χωρών του πλανήτη, που κάνουν πρωταθλητισμό στο γρήγορο Ίντερνετ.

Στον αντίποδα, στις “χελώνες” του διεθνούς Διαδικτύου ανήκει η Μπουρκίνα Φάσο, με τις χαμηλότερες ταχύτητες Ίντερνετ στον κόσμο, με μόλις 1,12Mbps.

Με βάση τις σχετικές μετρήσεις, σε παγκόσμια βάση η μέση ταχύτητα σύνδεσης είναι 22,04Mbps, ενώ η μέση ευρυζωνική ταχύτητα στην Ευρώπη είναι 27,3Mbps.

Στις χώρες μέλη του ΟΟΣΑ, η μέση ταχύτητας σύνδεσης είναι τα 27,4Mbps, στις χώρες του G8 - 28,8Mbps.


Οι μετρήσεις του Net Index, με βάση τα στοιχεία της OOKLA, αναδεικνύουν τη Γλυφάδα, με 17,24Mbps, την πόλη της Ελλάδας με τις μεγαλύτερες ταχύτητες σύνδεσης στο Διαδίκτυο, ενώ ακολουθούν η Βούλα, με 17,04Mbps στη δεύτερη θέση και οι Σέρρες στην τρίτη με 13,87Mbps.
Την πρώτη πεντάδα των ταχύτερων - από πλευράς Ίντερνετ - πόλεων της Ελλάδας συμπληρώνουν η Αλεξανδρούπολη (13,5Mbps) και η Κομοτηνή (11,46Mbps).
Η πόλη των Αθηνών βρίσκεται στην 16η θέση με μέση ταχύτητα 9,89Mbps, ακολουθούμενη από τη Θεσσαλονίκη στην 17η θέση, με 9,87Mbps.
Αρνητικό ρεκόρ ταχυτήτων, εντός των ελληνικών συνόρων, καταγράφει η πόλη των Ιωαννίνων με 8,08Mbps, η Καλαμάτα με 8,10Mbps και η Ναύπακτος με 8,36Mbps.



Πηγή : Σ.Ε.Π.Ε.(Σύνδεσμος Επιχειρήσεων Πληροφορικής και Επικοινωνιών Ελλάδας) (http://www.sepe.gr/gr/research-studies/article/1728752/92i-metaxu-196-horon-i-ellada-stin-tahutita-tou-diadiktuou-sti-glufada-to-pio-grigoro-idernet/)

DVader
04-02-15, 12:34
Κοίτα να δεις που υπάρχουν και χειρότερα !

Η Γλυφάδα τον ταχύτερο ε...?

Στους Μολάους προφανώς δεν έχει πάει να δει μετρήσεις: 23400 Παρακαλώ !

wesker
04-02-15, 12:40
Kαλά υπάρχουν και χειρότερα απο τα Ιωάννινα και την Καλαμάτα...

Antonis1992
04-02-15, 12:40
Ναυπακτο μενω, με 17800 συγχρονιζω λολ

Hetfield
04-02-15, 12:43
Αφου δεν προχωρησε το εθνικο σχεδιο για FTTH μειναμε παρα πολυ πισω.

Archon
04-02-15, 12:43
Τα χωρια δεν τα υπολογιζουν που συγχρονιζουν στα 2? (Στην καλυτερη).

nakedl2
04-02-15, 12:57
Αν και η OOkla είναι αξιόπιστη μην ξεχνάμε οτι οι μετρήσεις ειναι το 90% απο πωρωμένους σαν και εμάς που κάθε 3ς και λίγο μπαίνουμε μέσα και κάνουμε μια μέτρηση για να δούμε αν πήραμε κανα kbps παραπάνω αυτή την εβδομάδα.Υπάρχουν περιοχές που δεν πιάνουν πάνω από 2mbps( ούτε καν 2)αλλά όπως όλοι μας μαθαίνουμε και για περιοχές με 10-50mbps(ελάχιστο/μέγιστο) και δυστηχως ο ΟΤΕ μονος του κανει εργα με ταχυτητες χελωνας.

DrNo
04-02-15, 13:13
Κοίτα να δεις που υπάρχουν και χειρότερα !

Η Γλυφάδα τον ταχύτερο ε...?

Στους Μολάους προφανώς δεν έχει πάει να δει μετρήσεις: 23400 Παρακαλώ !
Που ειναι αυτο Λακωνια; Ποσο πιανει τελικα εκει;
Εκει ο ΟΤΕ δεν παιζει μπαλα μονος του;

blade_
04-02-15, 13:23
μια χαρα ειμαστε..σχεδον το καθε κουτσοχωρι(και βαζω και το δικο μου μεσα) εχει μια ανεκτη συνδεση ..

nikraven
04-02-15, 13:30
Αναπολώ εκείνες τις στιγμές πίσω στο παρελθόν
που καμμιά φορά απο ταχύτητα 2,2kb/s κατέβαζε το εσωτερικό modem στα 3,1Kb/s και μαζευόμασταν όλο το σόι
να το γιορτάσουμε.

hellenicsun
04-02-15, 13:54
Προσωπικά δε θα έπερνα και τόσο σοβαρά τα παραπάνω στοιχεία ακριβώς επειδή προέρχονται από το speedtest.net που ποτέ δε μου έχει δείξει τη πραγματική ταχύτητα λόγω - μάλλον - του/των server που επιλέγει για τη μέτρηση.


Αναπολώ εκείνες τις στιγμές πίσω στο παρελθόν
που καμμιά φορά απο ταχύτητα 2,2kb/s κατέβαζε το εσωτερικό modem στα 3,1Kb/s και μαζευόμασταν όλο το σόι
να το γιορτάσουμε.

Μου θύμισες εποχές Kazaa τώρα.

Theodore
04-02-15, 13:55
Τελικά γιατί χώρες όπως η Ρουμανία είναι τόσο ψηλά σε ταχύτητες ενώ άλλες που θεωρούνται πιο ανεπτυγμένες είναι πολύ χαμηλότερα? Εξαρτάται απ΄τις υποδομές? Είναι θέμα πολιτικό? Είναι θέμα των εταιριών?

the_inq
04-02-15, 14:02
Τελικά γιατί χώρες όπως η Ρουμανία είναι τόσο ψηλά σε ταχύτητες ενώ άλλες που θεωρούνται πιο ανεπτυγμένες είναι πολύ χαμηλότερα? Εξαρτάται απ΄τις υποδομές? Είναι θέμα πολιτικό? Είναι θέμα των εταιριών?

Καθαρά πολιτικό θέμα. Έτσι εξηγείται και η διαφορά μεταξύ χωρών πολύ παρεμφερούς - αλλά υψηλού- βιοτικού επιπέδου λ.χ Γερμανία και Σουηδία. Στη σουηδία πήραν πάρα πολλά μέτρα ώστε να ενισχύεται στο μέγιστο ο ανταγωνισμός μεταξύ των παρόχων ενώ στη Γερμανία έκαναν τα πάντα για να προστατευτεί το μονοπώλιο της DT. Σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που σύντομα η DT αντι να αναβαθμίζει της ταχύτητες στο δίκτυο, θα αρχίσει να βάζει "κόφτες" ("Drosselung") σε αυτούς που κατεβάζουν πολύ :sorry:

a5m5g
04-02-15, 14:28
Καθαρά πολιτικό θέμα. Έτσι εξηγείται και η διαφορά μεταξύ χωρών πολύ παρεμφερούς - αλλά υψηλού- βιοτικού επιπέδου λ.χ Γερμανία και Σουηδία. Στη σουηδία πήραν πάρα πολλά μέτρα ώστε να ενισχύεται στο μέγιστο ο ανταγωνισμός μεταξύ των παρόχων ενώ στη Γερμανία έκαναν τα πάντα για να προστατευτεί το μονοπώλιο της DT. Σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που σύντομα η DT αντι να αναβαθμίζει της ταχύτητες στο δίκτυο, θα αρχίσει να βάζει "κόφτες" ("Drosselung") σε αυτούς που κατεβάζουν πολύ :sorry:
Στον πατέρα μου (μένει Γερμανία) βέβαια του ήρθε ένα email με προσφορά από την DT για 200/100, τζάμπα τηλέφωνα παντού και την πλήρη "γερμανική nova" (μόνο hd και 3d κανάλια) στα 30 ευρώ.

sktheo
04-02-15, 15:04
Στο χωριο μου το ρουτερ μου "κλειδωνει" στα 24574/1023 και με το τορρεντ συνηθως "χτυπαει" 2,6Mbps.
Δεν ειναι εκει το θεμα.
Αν πλακωσουμε ολοι μαζι θα αντεξει το δικτυο ή θα πεσει οπως τα τηλεφωνα στις γιορτες; :whistle:

Theodore
04-02-15, 15:08
Συμφωνώ πως είναι πολιτικό. Είναι φως φανάρι πως οι εταιρείες θα μπορούσαν να προσφέρουν μεγαλύτερες ταχύτητες με το ίδιο κόστος γι αυτές αλλά κρατούν τις ταχύτητες χαμηλά για να διατηρούν την ανάγκη του καταναλωτή για επιλογή μεγαλύτερων ταχυτήτων/πακέτων που κοστίζουν ακριβότερα. Δηλαδή αν η κατώτερη ταχύτητα είναι στα 4 με κόστος για τον καταναλωτή 10 ευρο ας πούμε, θα μπορούσε να είναι 8 στα 10 ευρο και χωρίς επιπλέον κόστος για την εταιρεία. Γιατί η διαφορά στις ταχύτητες απ' τα 4 στα 8 και 24 είναι τεράστια, όχι όμως απ' τα 24 στα 52 ή οτι άλλο προσφέρουν. Πέρα απ' αυτό θα μπορούσε κανείς να πεί πως θέλουν να μας κρατούν ιντερνερικά όσο πιο υπανάπτυκτους μπορούν γιατί το ίντερνετ είναι μια πηγή πληροφόρησης που δεν ελέγχεται.

ubi
04-02-15, 15:50
Στο χωριό μου πιάνω ασύρματα από 30 χλμ απόσταση
γιατί ο ΟΤΕ μας έχει γραμμένους...
Καθότι δεν υποστηρίζεται ίντερνετ...

InvalidPerson
04-02-15, 17:29
Τα χωρια δεν τα υπολογιζουν που συγχρονιζουν στα 2? (Στην καλυτερη).

Αδερφέ μου... Κανείς λάθος... Στα χωριά της Ρόδου και στα νησάκια πιάνουμε 17-20αρια.... Δε ξέρω ποια εννοείς εσύ .... Βέβαια είναι πιο "χαλαρές" οι γραμμές και εχουμε αρκετά καφαο....

MitsosDaBest13
04-02-15, 18:05
Που ειναι αυτο Λακωνια; Ποσο πιανει τελικα εκει;
Εκει ο ΟΤΕ δεν παιζει μπαλα μονος του;

Εγώ επειδή έχω καταγωγή από Λακωνία (άρα και πολλούς συγγενείς εκεί), είχα πάει μια φορά σ' ένα χωριό 1000 κατοίκων έξω από τους Μολάους. Συνδέθηκα με το κινητό στο Free Wi-Fi μιας καφετέριας στην πλατεία και βάζοντας το 192.168.2.1 (username/password: admin) μπήκα στο μενού του Tenda router και είδα πως με SNR 11 είχε κλειδώσει 22+ Mbps!!! Λογικά θα είχε DSLAM στην πλατεία. Που να έριχνε και το SNR στο 6 δηλαδή... Θα κλείδωνε 24άρι φουλ!!

Ναι, ο ΟΤΕ το έχει μονοπώλιο εκεί και η θεία μου που μένει εκεί με τον άντρα της, θέλουν ν' αλλάξουν εταιρία (HOL ή WIND), αλλά δε μπορούν λόγω μη διαθεσιμότητας...

raidenfreeman
04-02-15, 18:22
Εμένα down 10-11 Mbps που βγάζω μου φτάνουν. Το upload speed είναι αστεία χαμηλό στην Ελλάδα. Είναι ο μόνος λόγος που θέλω vsdl, αν και μάλλον δεν θα πάρω ποτέ, γιατί η περιοχή μου "καλύπτεται".

tiatrou
04-02-15, 19:52
Αδερφέ μου... Κανείς λάθος... Στα χωριά της Ρόδου και στα νησάκια πιάνουμε 17-20αρια.... Δε ξέρω ποια εννοείς εσύ .... Βέβαια είναι πιο "χαλαρές" οι γραμμές και εχουμε αρκετά καφαο....

Επιβεβαιώνω από Κω.

babis3g
04-02-15, 20:01
ο οτε κοβει ταχυτητες για αυτο :p ...καλα ειναι κοντα στα μισα για παγκοσμια καταταξη ... τωρα θα βαλει ο οτε και 100αρα vdsl να ανεβουμε και αλλο

Aloyminas
04-02-15, 20:47
Αδερφέ μου... Κανείς λάθος... Στα χωριά της Ρόδου και στα νησάκια πιάνουμε 17-20αρια.... Δε ξέρω ποια εννοείς εσύ .... Βέβαια είναι πιο "χαλαρές" οι γραμμές και εχουμε αρκετά καφαο....

15 km έξω από την Λάρισα και μάλιστα πάνω στον δρόμο Λάρισας -Φαρσάλων ξεκίνησα με 2mbps πριν ένα χρόνο και τώρα έπεσα στα 1024kbps.Στον πιο κεντρικό επαρχιακό δρόμο του νομού ο οποίος κόβει το χωριό στην μέση και μόλις 15 km έξω από την Πρωτεύουσα της Θεσσαλίας η οποία βρίσκεται στο κεντρικότερο σημείο του ηπειρωτικού κορμού.Nice!

techgirl
04-02-15, 21:22
Και τώρα οι Γλυφαδιώτες θα χαίρονται? :P

george94
04-02-15, 22:56
Ερωτηση: Τι κοινο εχουν η Γλυφαδα, η Βουλα, οι Σερρες, η Αλεξανδρουπολη και η Κομοτηνη;
Απαντηση: Ειναι οι πεντες πρωτες περιοχες στις οποιες ο ΟΤΕ ξεκινησε την αναπτυξη του νεου δικτυου FTTC+VDSL.

Archon
04-02-15, 23:32
Το Καρπενησι αν και δεν ειναι χωριο, πανω απο 2 δεν πιανει. Ετυχε να παει ενας φιλος μου σαν δικαστικος επιμελητης τωρα στις εκλογες και εκανε μια απλη ερωτηση στον ξενοδοχο. Ιντερνετ εχετε? Ναι, του απανταει, αλλα τι θελετε να κανετε? Να μπω να διαβασω κανενα νεο, του λεει ο φιλος μου. Για νεα καλα ειναι. Γιατι ποσο εχετε? 2Mbps! Ο φιλος μου επεσε απο τα συννεφα. Ευτυχως ηταν για 2 μερες μονο.

SPIROS1979
05-02-15, 00:27
εξωτερικο καμια σχεση δεν ξερω στην αγγλια λονδινο εκει πανε σφαιρα ολα και λογικες τιμες πες περιπου 50 ευρω το μηνα αλλα η ταχυτητα ειναι 300 μβς και ανω συν τηλεφωνια και δορυφορικη τιβι μεσα sky uk Και αλλα .... και στην βουλγαρια που πηγα το 2008 στην σοφια σε να μεταλ φεσιβαλ επαθα πλακα εκει επιαναν 250 μβς σφεντονα ολα πηγαιναν ακομα και σε χωρια της βουλγαριας ειχαν βαλει κατι κατοπτρα 80 εκατοστα η λιγο παραπανω και πιαναν ταχυτητες 100 μβς ενω εδω ασε .

MitsosDaBest13
05-02-15, 01:14
Meanwhile, in the US...(scroll down) :whistle:

http://www.verizon.com/home/fios-fastest-internet/

blade_
05-02-15, 10:27
Στο χωριό μου πιάνω ασύρματα από 30 χλμ απόσταση
γιατί ο ΟΤΕ μας έχει γραμμένους...
Καθότι δεν υποστηρίζεται ίντερνετ...

ποιο χωριο σακη?

the_inq
05-02-15, 18:53
Στον πατέρα μου (μένει Γερμανία) βέβαια του ήρθε ένα email με προσφορά από την DT για 200/100, τζάμπα τηλέφωνα παντού και την πλήρη "γερμανική nova" (μόνο hd και 3d κανάλια) στα 30 ευρώ.

!!!! :respekt: Σε ποια πόλη μένει ο πατέρας σου αν επιτρέπεται;

cbarbas
05-02-15, 23:49
Πριν


6 με 7 χρονια και απο τοτε που πηγα HOL ημουν αρχικα στα 17,5, τα τελευταια 2 χρονια σταθερα στα 9,5, φοβερη προοδος.

Εχει περιπου 4 χρονια εαν δε κανω λαθος που η ινα ειναι στα 5 μετρα απο το σπιτι μου αλλα μαλλον θα περασουν 500 χρονια για να συνδεθω :worthy:

nikraven
06-02-15, 10:24
Ερωτηση: Τι κοινο εχουν η Γλυφαδα, η Βουλα, οι Σερρες, η Αλεξανδρουπολη και η Κομοτηνη;
Απαντηση: Ειναι οι πεντες πρωτες περιοχες στις οποιες ο ΟΤΕ ξεκινησε την αναπτυξη του νεου δικτυου FTTC+VDSL.
Δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Οι πρώτες vdsl καμπίνες μπήκαν στην Ξάνθη,Κομοτηνή,Αλεξανδρούπολη (και μάλιστα οι πρώτοι συνδρομητές vdsl ενεργοποιήθηκαν στην Κομοτηνή) Ζωγράφου (Αθήνα)και μετά ακολούθησαν οι Σέρρες.
Το παράξενο είναι ότι στις μετρήσεις δεν αναφέρεται πουθενά η Ξάνθη.:hmm:

mike_871
06-02-15, 20:32
Απλα οι περισοτεροι στην Γλυφαδα εχουν βαλει vdsl γιατι προφανος δεν εχουν οικονομικο θεμα.
Πολυ μπερδευονται και λενε στην γλυφαδα το πιο γρηγορο internet 17.2 mbps, απλα βγενει μεσος ορος απο την ταχυτητα σε αυτους που συμετυχαν και ροτηθηκαν για την ταχυτητα της συνδεσεις τους

a5m5g
08-02-15, 17:03
!!!! :respekt: Σε ποια πόλη μένει ο πατέρας σου αν επιτρέπεται;
Στο Bielefeld.

Helene
09-02-15, 02:15
Τελικά, όλα είναι θέμα τύχης. Ή θα σου κάτσει ή δεν θα σου κάτσει η γρήγορη ταχύτητα και αυτό θα εξαρτάται από ένα δισεκατομμύριο τυχαίους παράγοντες

mike_871
09-02-15, 16:13
σε καμια περιπτωση δεν ειναι θεμα τυχης

@ ADSLgr.com All rights reserved.