PDA

Επιστροφή στο Forum : Μου έχουν διαλύσει το δίκτυο



paris1871
06-02-15, 02:39
Έχω ένα ADB P.RG A4100N της Cyta. Δεν έχω πρόβλημα να μου κλέβουνε internet, αλλά επειδή το παρακάνανε είπα να αυξήσω λίγο την ασφάλεια. Ας μπαίνουν οι πιο μερακλήδες. Αλλά πραγματικά έχω απηυδήσει. Με έχουνε σκίσει στην κλοπή!!!

ΔΕΝ έχω αλλάξει κωδικούς χρήστη για τη σύνδεση στο Interface.

Έχω αλλάξει BSSID. Έχω αλλάξει κωδικούς 2-3 φορές. Τώρα έχω βάλει κωδικό WPA2 με 22 ψηφία, μικρά, κεφαλαία, αριθμούς, %, &, #, !, και εξακολουθούν και συνδέονται 5-6 άτομα.

Είναι δυνατόν; Κάνω κάτι λάθος; Χάνω κάτι;

ubi
06-02-15, 03:30
κάνε αποκλεισμό τις mac address που συνδεονται..

paris1871
06-02-15, 04:48
Το σκέφτηκα αλλά με μια πρώτη ματιά που το είδα δε βρήκα κάτι σχετικό -στο γραφικό τουλάχιστον interface του router. Άσε που αν κάποιος είναι τόσο μάγκας, το παρακάμπτει κι αυτό. Στο Linux υπάρχει η εντολή macchanger. Φαντάζομαι κάτι θα υπάρχει και σε win. Αλλά δε γίνεται όλοι αυτοί που συνδέονται να είναι τόσο pro. Δε μου βγαίνει από το μυαλό ότι κάτι δεν κάνω καλά.

sweet dreams
06-02-15, 10:17
Έχω ένα ADB P.RG A4100N της Cyta. Δεν έχω πρόβλημα να μου κλέβουνε internet, αλλά επειδή το παρακάνανε είπα να αυξήσω λίγο την ασφάλεια. Ας μπαίνουν οι πιο μερακλήδες. Αλλά πραγματικά έχω απηυδήσει. Με έχουνε σκίσει στην κλοπή!!!

ΔΕΝ έχω αλλάξει κωδικούς χρήστη για τη σύνδεση στο Interface .

Έχω αλλάξει BSSID. Έχω αλλάξει κωδικούς 2-3 φορές. Τώρα έχω βάλει κωδικό WPA2 με 22 ψηφία, μικρά, κεφαλαία, αριθμούς, %, &, #, !, και εξακολουθούν και συνδέονται 5-6 άτομα.

Είναι δυνατόν; Κάνω κάτι λάθος ; Χάνω κάτι;

...........

sonic
06-02-15, 10:53
Για να φτάσουν στο interface πρέπει πρώτα να συνδεθούν με το router, άρα με το ασύρματο δίκτυο. Εκτός και αν οι "κλέφτες" είναι μέσα στο σπίτι σου ή έχεις βγάλει και ένα lan καλώδιο στον δρόμο.

Εγώ νομίζω ότι έχει πρόβλημα η γραμμή, ή έχεις κάποιον ιο που μιλάει με άλλους σερβερ όλη την ώρα.

Stefanos83
06-02-15, 13:23
Στην θέση σου μάλλον θα έκανα τα εξής:
0) Firmware update ( αν υπάρχει διαθέσιμο )
1) Hard Reset ( η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αν προτιμάς ) στο router
2) Περασμα ρυθμίσεων απο την αρχή με επιλογή δικού μου bssid , wifi password (σε WPA2), και web interface password.

Λογικά είσαι ΟΚ μετα . Επίσης κάτι που κακώς δεν κάνει ο περισσότερος κόσμος , είναι αλλαγή wifi password ανα 6 μήνες π.χ.

FEFOS93
06-02-15, 13:58
Ειναι λιγο θεμα και ειδικα με τα smarthpone τα οποια δεν εχουν και τις πιο καλογραμμενες εφαρμογες, τραβανε αβερτα.

Εγω στο gennet oxygen εχω μειωσει το transmit power level απο 100 mW σε 20mW.

Και εχω βρει την υγεια μου.
Οταν το εχω στο 100 και ειναι η αδερφη μου μεσα συνδεδεμενη σε ask/mask και ολες αυτες τις @@ πως τις λενε ουτε ενα video στο yt δε μπορω να δω.

Nikiforos
06-02-15, 14:24
Έχω ένα ADB P.RG A4100N της Cyta. Δεν έχω πρόβλημα να μου κλέβουνε internet, αλλά επειδή το παρακάνανε είπα να αυξήσω λίγο την ασφάλεια. Ας μπαίνουν οι πιο μερακλήδες. Αλλά πραγματικά έχω απηυδήσει. Με έχουνε σκίσει στην κλοπή!!!

ΔΕΝ έχω αλλάξει κωδικούς χρήστη για τη σύνδεση στο Interface.

Έχω αλλάξει BSSID. Έχω αλλάξει κωδικούς 2-3 φορές. Τώρα έχω βάλει κωδικό WPA2 με 22 ψηφία, μικρά, κεφαλαία, αριθμούς, %, &, #, !, και εξακολουθούν και συνδέονται 5-6 άτομα.

Είναι δυνατόν; Κάνω κάτι λάθος; Χάνω κάτι;

Καταρχήν αλλάζεις κωδικούς στο interface, ναι οκ πρεπει να συνδεθουν πρωτα αλλα καλο ειναι να το κανεις! μην βαζεις σκετο WPA2 βαλε οτι ποιο δυσκολο εχει, αυτα με τα PSK, AES κτλ, ενα αλλο ονομα SSID σιγουρα.
Βρες τις δικες σου mac και τις αλλες μπλοκαρε τις! αν εχει αυτο το ρουτερ mac filtering δεν το ξερω.
Πως ξερεις οτι συνδεονται αλλοι? ειδες ip κτλ?
Επισης μπορεις να κλεισεις το DHCP server και να δινεις στατικες στα μηχανηματα σου, το ξερω πως ειναι η εσχατη λυση αλλα αν δεν γινεται τιποτα αλλο....
ετσι καποιος θα δυσκολευτει παραπανω γιατι πρεπει να τα βαλει ολα χειροκινητα.

sonic
06-02-15, 14:31
Εγώ υποστηρίζω ότι το πρόβλημα είναι μέσα στο δίκτυο και όχι εξωτερικό.

paris1871
06-02-15, 17:46
Τι να πω ρε παιδιά. Πρέπει να λέει @@ριές το router. Δεν εξηγείται αλλιώς!!! Άλλαξα και το passwd του χρήστη του router. Τίποτα :-(

Stefanos83 το hard reset δεν έχει νόημα αφού όλες τις ρυθμίσεις που του δίνω τις παίρνει. Επίσης έχω αλλάξει και BSSID και WPA2 passwd και έχω βάλει κωδικό 22 ψηφίων με Ab1$%! κλπ
Η ρυθμίσεις allow mac έχουν το πρόβλημα ότι θέλει ξανά και ξανά allow κάθε φορά που έρχεται ένας φίλος στο σπίτι.
Η ρυθμίσεις deny είναι πιο βολικές, αν και παρακάμπτονται εύκολα με macchange, αλλά αν είναι τόσο μερακλής και απεγνωσμένος ο "κλέφτης" χαλάλι του.

Μα αυτό το γ@%#$^ίδι παρ' ότι του έχω ορίσει deny mac κάποιες έτσι δοκιμαστικά δε βλέπω να τις κόβει. Πήρα τη wind και μου είπε ότι δε μπορούνε να δούνε τι γίνεται στο router μου γιατί αυτό είναι υποκλοπή! Σωστά. Η απάντηση που μου έδωσε ο "τεχνικός", ήταν ότι το router "κάνει τα δικά του" και να "δοκιμάσω με άλλη συσκευή".

Ειλικρινά όμως, αυτό που συμβαίνει είναι ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ!!! Εκτός αν μπορεί κάποιος να το εξηγήσει.



Εγώ υποστηρίζω ότι το πρόβλημα είναι μέσα στο δίκτυο και όχι εξωτερικό.Δηλαδή;

Nikiforos
06-02-15, 17:48
Ποιο ειναι το ρουτερ σου? εχεις της Cyta αλλα με wind γραμμη? καταλαβα καλα?

paris1871
06-02-15, 21:06
Ναι, καλά τα λες. Είχα cyta. Μου στείλανε έτοιμο σεταρισμένο ένα ρούτερ ADB P.RG A4100N. Εγώ άλλαξα μόνο BSSID και WPA2 passwd. Μετά, όταν πέρασα σε WIND κράτησα τον ίδιο εξοπλισμό χωρίς να πειράξω τίποτα. Η μετάβαση έγινε με ένα ασήμαντο σε χρόνο downtime. Παίζει ρόλο;

sweet dreams
06-02-15, 22:42
Δεν είναι τόσο απλό να σπάσει κάποιος το WPA2-PSK και με αυτό τον κωδικό που βάζεις. Άλλαξε κωδικό για είσοδο στο μενού και τον κωδικό του

WI-FI και για μερικές μέρες μην τον δίνεις σε κανέναν για να δεις τι γίνεται. Η δουλειά γίνεται "από μέσα" και πολλές φορές για να γίνεται πλάκα

μεταξύ φίλων, συγκατοίκων, συγγενών κ.λ.π. Κατέβασε το Advanced IP Scanner (http://www.advanced-ip-scanner.com/gr/)και δες ποιοι συνδέονται στο ρούτερ σου.

Cuore Sportivo
07-02-15, 01:52
ΤΟ WPA2 δεν σπάει έτσι απλά.
Στη θέση σου, θα άλλαζα όνομα δικτύου το έχεις ήδη κάνει, θα το έκανα κρυφό και θα επέλεγα για κρυπτογράφηση WPA2/AES (αν φυσικά είναι διαθέσιμη) με έναν "δυνατό" κωδικό. Στη συνέχεια, απαραίτητα restart στο router για να σβήσει τα logs του ο DHCP server, και να δεις ποιοί πραγματικά είναι συνδεδεμένα εκείνη τη στιγμή.
Επίσης, θα άλλαζα και το password που χρησιμοποιείς για να κάνεις log in στη σελίδα του router σου.

Ξανατονίζω το restart, γιατί λογικά εσένα θα σου εμφανίζονται τα άτομα που είχαν συνδεθεί στο δίκτυό σου τις προηγούμενες μέρες (κάθε συσκευή "μένει" στον DHCP για κάποια εικοσιτετράωρα). Αν κάνεις το παραπάνω, τότε είναι σχεδόν βέβαιο ότι κανείς δεν θα μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο σου.
Αν όμως πάλι δεις άγνωστες συσκευές στο δίκτυό σου, τότε δεν σου μένει παρά να δοκιμάσεις τον εξοπλισμό που σου έδωσε η WIND, γιατί είναι πιθανό να έχει κάποιο πρόβλημα το υπάρχον router.

Nikiforos
07-02-15, 09:23
Καλημέρα! το dhcp όπως λέει και ο φιλος από πάνω συνεχίζει να δείχνει τους συνδεδεμένους που ήταν ίσως και για μέρες. Επίσης προτείνω να βάλεις αυτό που σου έδωσε η wind και όχι της cyta. Δεν το γνωρίζω το μηχανημα. Α νομίζω η wind εχει σταματήσει να δίνει ρουτερ εδώ και καιρό....

Stefanos83
07-02-15, 17:25
Α τωρα που το θυμήθηκα , κλείσε και το WPS . Εχει αρκετές τρύπες σαν τεχνολογία .

Υ.Γ. Αμα το υποστηρίζει το router σου.

x69pr
14-02-15, 13:36
Φίλε μου επειδή δεν είδα να ανεφέρεται κάτι σχετικό παραπάνω, μήπως υπάρχουν κινητά που έχουν ανοιχτό το wifi όλη την ώρα? Καμιά smart tv η οτιδήποτε άλλο που έχει wifi?

Σε μια οικογένεια 4 ατόμων αν βάλεις ότι έχει καθένας και ένα smartphone και ίσως από έναν υπολογιστή, εύκολα μαζεύονται clients!

paris1871
14-02-15, 20:35
Τίποτα. Απλά τον παίζει το ρούτερ. Έκανα διάφορα τεστ και το διαπίστωσα. ΟΚ την πρώτη φορά με κλέβανε αγρίως. Μετά την αλλαγή του κωδικού τους εμφάνιζε ξανά online. Αλλά δοκίμασα με συσκευή φίλου, συνδέθηκα κανονικά με τον κωδικό, εμφανίστηκε στο ρούτερ, και ενώ βγήκα εξακολουθούσε να τον εμφανίζει συνδεδεμένο για πάνω από 8 ώρες!!!

Δε μπορώ να βγάλω κανένα άλλο συμπέρασμα εκτός από το ότι είναι μ^&*^%κία του κατασκευαστή! Ευχαριστώ άπαντες για την προσπάθεια πάντως.

Stefanos83
14-02-15, 21:16
Οταν το ρουτερ "δεσμεύσει" μια IP για μια συσκευή , την κρατάει για ~24ωρες . Ειτε τη χρησιμοποιεις , ειτε οχι .

Υ.Γ. Εμενα το κανει για 24ωρες , αλλα φανταζομαι ο αριθμός διαφέρει απο ρουτερ σε ρουτερ .

sweet dreams
14-02-15, 22:52
Δεν είναι τόσο απλό να σπάσει κάποιος το WPA2-PSK και με αυτό τον κωδικό που βάζεις. Άλλαξε κωδικό για είσοδο στο μενού και τον κωδικό του

WI-FI και για μερικές μέρες μην τον δίνεις σε κανέναν για να δεις τι γίνεται. Η δουλειά γίνεται "από μέσα" και πολλές φορές για να γίνεται πλάκα

μεταξύ φίλων, συγκατοίκων, συγγενών κ.λ.π. Κατέβασε το Advanced IP Scanner (http://www.advanced-ip-scanner.com/gr/)και δες ποιοι συνδέονται στο ρούτερ σου.


Τίποτα. Απλά τον παίζει το ρούτερ. Έκανα διάφορα τεστ και το διαπίστωσα. ΟΚ την πρώτη φορά με κλέβανε αγρίως. Μετά την αλλαγή του κωδικού τους εμφάνιζε ξανά online. Αλλά δοκίμασα με συσκευή φίλου, συνδέθηκα κανονικά με τον κωδικό, εμφανίστηκε στο ρούτερ, και ενώ βγήκα εξακολουθούσε να τον εμφανίζει συνδεδεμένο για πάνω από 8 ώρες!!!

Δε μπορώ να βγάλω κανένα άλλο συμπέρασμα εκτός από το ότι είναι μ^&*^%κία του κατασκευαστή! Ευχαριστώ άπαντες για την προσπάθεια πάντως.

Aν είχες τρέξει το Advanced IP Scanner θα έβλεπες τους συνδεδεμένους εκείνη την στιγμή και δεν θα μπερδευόσουνα.

jkoukos
14-02-15, 23:45
Τίποτα. Απλά τον παίζει το ρούτερ. Έκανα διάφορα τεστ και το διαπίστωσα. ΟΚ την πρώτη φορά με κλέβανε αγρίως. Μετά την αλλαγή του κωδικού τους εμφάνιζε ξανά online. Αλλά δοκίμασα με συσκευή φίλου, συνδέθηκα κανονικά με τον κωδικό, εμφανίστηκε στο ρούτερ, και ενώ βγήκα εξακολουθούσε να τον εμφανίζει συνδεδεμένο για πάνω από 8 ώρες!!!

Δε μπορώ να βγάλω κανένα άλλο συμπέρασμα εκτός από το ότι είναι μ^&*^%κία του κατασκευαστή! Ευχαριστώ άπαντες για την προσπάθεια πάντως.
Είναι φυσιολογική λειτουργία όλων των συσκευών, αυτή που αναφέρεις. Σε κάποιες μπορείς να ρυθμίσεις τον χρόνο απόδοσης μιας διεύθυνσης και σε άλλες όχι.
Σε όλες όμως αν αποσυνδεθείς πριν λήξει αυτός ο χρόνος, θα συνεχίσεις να εμφανίζεσαι. Με επανεκκίνηση εξαλείφεται η εγγραφή, όπως σου είχαν γράψει (http://www.adslgr.com/forum/threads/861118-%CE%9C%CE%BF%CF%85-%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF?p=5607696#post5607696).

paris1871
15-02-15, 03:56
Ευχαριστώ όλους ;-)

sonic
15-02-15, 20:49
Ναι, κανένα πρόβλημα, γιαυτό είμαστε εδώ.

Αλλά τελικά τι έγινε; Λύθηκε το πρόβλημα, υπήρχε πρόβλημα ή ήταν κάτι άλλο τελικά;

paris1871
16-02-15, 03:07
Ναι στην αρχή υπήρχε. Δεν είχα αλλάξει κωδικό ποτέ, γιατί δε με ένοιαζε να κλέβουνε. Αλλά το παρακάνανε. Τη μέρα που απηύδησα ήταν καμια 10αριά clients συνδεδεμένοι. Αφότου άλλαξα ήταν λίγοι αλλά ήταν όλοι φιλαράκια που περάσανε από το σπίτι εκείνη τη μέρα που τους εμφάνιζε συνδεδεμένους ακόμα και μερικές ώρες μετά.

absolutegod
16-02-15, 09:35
δοκιμασε επισης να εχεις και κρυφο το ssid

FEFOS93
16-02-15, 19:36
Αυτο που λες οτι οι φιλοι σου εχουν φυγει αλλα ακομα τους δειχνει μεσα, το εχει κανει και σε εμενα.
Αυτο δε σημαινει οτι αυτοι εχουν στο wifi.
Εμενα πχ δειχνει την αδερφη μου μεσα ενω δεν ειναι, αν και μαλλον πιο πολυ μου κανει σαν λιστα που αποθηκευει τις ip που εχουν συνδεθει τις περισσοτερες φορες.

johann69
21-04-15, 22:12
δοκιμασε επισης να εχεις και κρυφο το ssid
αμα εχεις κρυφο ssid πως συνδεεται ο αλλος??

sweet dreams
21-04-15, 22:17
αμα εχεις κρυφο ssid πως συνδεεται ο αλλος??

http://www.adslgr.com/forum/threads/870763-ασυρματο-ιντερνετ-κρυφο-ορατο?p=5653139#post5653139

@ ADSLgr.com All rights reserved.