PDA

Επιστροφή στο Forum : μηπως πιαστηκα κοροιδο



grgmls
26-03-07, 15:23
μετα απο e-mail ενδιαφεροντος για zisto στην tellas
με πηραν τηλεφωνο και αφου τους εξηγησα οτι ενδιαφερομαι για zisto dsl (30 ευρω) μονο και σε νεο τηλεφωνικο αριθμο χωρις να πειραχθει ουτε τριχα απο τον υπαρχοντα αριθμο και πελατειακη σχεση μου με οτε μου εστειλα την συμβαση την οποια ,βλεποντας οτι ανεφερε ενα νεο νουμερο 211.........)
υπεγραψα μαζι με μια αιτηση τοπικου βροχου και εξουσιοδοτηση για την οποια κατι μου φαινοταν παραξενο

σημερα πηρα μια επιστολη απο οτε με θεμα "ενεργοποιηση προεπιλογης φορεα" που ελεγε οτι μετα απο αιτηση μου η προεπιλογη φορεα θα ενεργοποιηθει στην αιτηθεισα τηλεφωνικη μου συνδεση και ανεφερε το σημερινο μου απο οτε νουμερο 210345.........

στο 13800 μου τα λενε καπως μπερδεμενα αλλα καταληγουν οτι δεν θα εχω διακοπη του dsl ΑΡΥΣ που εχω σημερα
(γραμμη οτε-παροχος tellas) μεχρι να ενεργοποιηθει η νεα συνδεση zisto

μπορειται να μου πειτε αν πιαστηκα κοροιδο και αν ναι τι μπορω να κανω για να προλαβω να διορθωσω τιποτε

ευχαριστω και συγγνωμη για το μακροσκελες του ερωτηματος

ermis333
26-03-07, 15:52
μετα απο e-mail ενδιαφεροντος για zisto στην tellas
με πηραν τηλεφωνο και αφου τους εξηγησα οτι ενδιαφερομαι για zisto dsl (30 ευρω) μονο και σε νεο τηλεφωνικο αριθμο χωρις να πειραχθει ουτε τριχα απο τον υπαρχοντα αριθμο και πελατειακη σχεση μου με οτε μου εστειλα την συμβαση την οποια ,βλεποντας οτι ανεφερε ενα νεο νουμερο 211.........)
υπεγραψα μαζι με μια αιτηση τοπικου βροχου και εξουσιοδοτηση για την οποια κατι μου φαινοταν παραξενο

σημερα πηρα μια επιστολη απο οτε με θεμα "ενεργοποιηση προεπιλογης φορεα" που ελεγε οτι μετα απο αιτηση μου η προεπιλογη φορεα θα ενεργοποιηθει στην αιτηθεισα τηλεφωνικη μου συνδεση και ανεφερε το σημερινο μου απο οτε νουμερο 210345.........

στο 13800 μου τα λενε καπως μπερδεμενα αλλα καταληγουν οτι δεν θα εχω διακοπη του dsl ΑΡΥΣ που εχω σημερα
(γραμμη οτε-παροχος tellas) μεχρι να ενεργοποιηθει η νεα συνδεση zisto

μπορειται να μου πειτε αν πιαστηκα κοροιδο και αν ναι τι μπορω να κανω για να προλαβω να διορθωσω τιποτε

ευχαριστω και συγγνωμη για το μακροσκελες του ερωτηματος

Όχι μην ανυσηχείς και σε εμένα έγινε αυτό.

nnn
26-03-07, 23:22
Είναι πάγια τακτική μην ανησυχείς.

minovg
27-03-07, 02:31
Είναι πάγια τακτική μην ανησυχείς.
Πάγια τακτική είναι να πειράζουν μια εντελώς άσχετη γραμμή από αυτή που παραγγέλνεις; :blink: :down: Γιατί να βάλουν προεπιλογή σε μια γραμμή που δεν θέλει ο φίλος να πειραχτεί καθόλου; :confused:

nrg_polini
27-03-07, 05:54
Ειναι παγια τακτικη να ενεργοποιει προεπιλογη χωρις να το εχει ζητησει ο "πελατης".

trellos
27-03-07, 14:25
Και μένα μου το έκαναν χωρίς να με ρωτήσουν,και πήρα τηλ και το ακύρωσα και τους είπα θέλω zisto phone και adsl και μόνο .:down::down::down:
Αλλά ακόμα απο 15/12 περιμένω.

apostolt
27-03-07, 14:30
Εδω ενεργοποιουν προεπιλογη και σε εμας που εχουμε share μεχρι να παμε Zisto....ελεος χθες παραλιγο να τσακωθω με την κοπελια που μιλαγα.Μετα ομως κοιταζοντας το συμβολαιο ειδα οτι ερχεται προτσεκαρισμενη απο αυτους η επιλογη αυτη....τι να πει κανεις οι ανθρωποι δεν παιζονται....

aroutis
27-03-07, 14:45
Και αυτή η "παγια" τακτική ειναι σωστή;

xhaos
27-03-07, 15:08
την έκαναν και σε εμένα, και μάλιστα άρχισαν να μου στέλνουν και λογαριασμούς!!!! αν είναι δυνατόν

σε περίπτωση που το ξανά κάνουν σε εμένα τους έχω κάνει μήνυση γιατί αυτό παιδιά λέγετε απόπειρα παγίδευσης (όπως μου είπε και ο δικηγόρος)
πραγματικά θέλω να μου στείλουν νέο λογαριασμό να κινηθώ δικαστικά να βγάλω κανένα λεφτό!

Παντός είναι απαράδεκτη συμπεριφορά και από αυτή την εμπειρία μου, έχω αποφασίσει να μη πάω ποτέ στην τελλας ακόμα και αν χάνω λεφτά ή κολλήσω στον ΟΤΕ.

nnn
27-03-07, 21:58
Μερικές μέρες μετά την ενεργοποίηση προεπιλογής έρχεται χαρτί από τον Οτέ που ενημερώνει ό,τι έγινε προεπιλογή.
Στην περίπτωση που δεν έχει ζητηθεί δίνει οδηγίες για αναίρεση της.
Τουλάχιστον έτσι έγινε σε εμένα όταν είχα κάνει Zisto αίτηση.

sexrazat
27-03-07, 22:31
Είναι πάγια τακτική της Tellas και φυσικά παράνομη. Ιδιαίτερα από πέρσι το καλοκαίρι και μετά με την προοπτική του zisto, τηλεφώναγες στην Tellas για καλημέρα και βρισκόσουνα συνδρομητής με προεπιλογή. Κάποια στιγμή ανέσυρε όλους όσους είχαν μόνο επιλογή στην εταιρεία και τους γύρισε σε ένα βράδυ σε προεπιλογή χωρίς να έχουν ιδέα. Φυσικά όσοι ενδιαφέρθηκαν για το zisto φορτώθηκαν και μια προεπιλογή είτε το κατάλαβαν είτε όχι. Ιδιαίτερα οι επαρχιώτες για ένα full LLU δίκτυο που μπορεί να πάρει και χρόνια.

Αν ποτέ δινόντουσαν από την ΕΕΤΤ στη δημοσιότητα οι καταγγελίες συνδρομητών για παράνομη χορήγηση προεπιλογής φορέα από την Tellas θα χρειαζόντουσαν δεκάδες σελίδες.

Η εταιρεία δεν απαντάει σχεδόν ποτέ εκτός αν ο συνδρομητής κάνει μεγάλη φασαρία. Στέλνει λογαριασμό και δυστυχώς πάρα πολλοί παθόντες, ιδιαίτερα απλοί άνθρωποι με λίγες γνώσεις για το θέμα, πληρώνουν με τη λογική να πάει στο διάβ... να ξεμπερδεύουμε με τους κοπρίτες.

Προσωπικά έχω 4 αιτήσεις (μία δικιά μου και 3 από φίλους) από Νοέμβρη και Δεκέμβρη κι ακόμα περιμένω. Φυσικά και μου στέλνουν συνέχεια λογαριασμούς.

Τώρα γιατί η ΕΕΤΤ κάνει την πάπια, γιατί κάνει τα στραβά μάτια είναι σίγουρο, ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Εξάλλου τα έχουμε κουβεντιάσει πολλές φορές στο forum και ο καθένας έχει την άποψή του.

apostol70
28-03-07, 13:38
Τώρα γιατί η ΕΕΤΤ κάνει την πάπια, γιατί κάνει τα στραβά μάτια είναι σίγουρο, ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Εξάλλου τα έχουμε κουβεντιάσει πολλές φορές στο forum και ο καθένας έχει την άποψή του.


Νομίζω ότι η ΕΕΤΤ έχει βάλει στην Tellas ένα ξεγυρισμένο πρόστιμο για παράνομες ενεργοποιήσεις προεπιλογής

giraios
28-03-07, 14:47
Αυτό την προεπιλογή φορέας έχει γίνει πολλές φορές από την Tellas.
Πριν 2-3 χρόνια για βοηθήσω μια γνωστή που έκανε συνδέσεις τηλεφωνίας της Tellas, είχα γραφτεί, χωρίς όμως ποτέ να χρησιμοποιήσω το δίκτυο της για τηλεφωνικές κλήσεις. Έτσι πότε δεν πήρα λογαριασμό.
Το φθινόπωρο, μου τηλεφώνησαν από την Tellas για τον αν θέλω να ενεργοποιήσω την προεπιλογή φορέα. Εγώ αρνήθηκα και ζήτησα να μείνει η γραμμή όπως ήταν.
Έτσι με έκπληξη είδα μετά από ένα δίμηνο, να μου έρχεται ένα λογαριασμός της Tellas. Αμέσως πήρα τηλέφωνο για να δω γιατί μου ήρθε λογαριασμός, και η απάντηση ήταν ότι έχει ενεργοποιηθεί η προεπιλογή φορέα, μετά από αίτηση μου. Ζήτησα να ακυρωθεί και επειδή ήταν μικρό το ποσό του λογαριασμού, το πλήρωσα. Μέχρι να γίνει βέβαια η ακύρωση προεπιλογής (θέλει κάποιες εργάσιμες μέρες για να γίνει), μου ήρθε και ο δεύτερο λογαριασμός μέχρι την μέρα διακοπής. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα μου έρθει κάποιος άλλος.

Αλλά απορώ, με πιο δικαίωμα, μια εταιρεία, πειράζει μια γραμμή, χωρίς να έχει την εξουσιοδότηση ή την υπογραφή του χρήστη, (κάπου διάβασα ότι η Tellas έχει πλαστογραφήσει υπογραφές, η ότι στην θέση της υπογραφής υπάρχει εκτυπωμένο το όνομα του "αιτούντος".

Τελικά όμως αξίζει ο κόπος, για να κάνεις μια καταγγελία, όταν το πόσο είναι μικρό, αλλά και ο χρόνος που χρειάζεται κάποιος να σπαταλήσει, είναι μεγάλος;

xhaos
28-03-07, 14:54
υπάρχει νομικό πρόβλημα.
αυτό που κάνει λέγετε απόπειρα παγίδευσης, γιατί υπάρχει ένας νομός που λέει ότι αν δεν αρνηθείς μια υπηρεσία που σου παρέχετε, τότε την αποδεχεσαι και οπότε μπορείς να χρεωθείς για αυτή την υπηρεσία.

είναι πραγματικά πολύ ξεφυλλισμένοι, δεν μπορεί ένας οργανισμός που σεβεται τον εαυτό του να έχει τέτοια συμπεριφορά.

sexrazat
28-03-07, 15:03
Δεν αξίζει αλλά εκεί ακριβώς ποντάρει και η Tellas και στην ανοχή της ΕΕΤΤ (απόφαση για τις παράνομες προεπιλογές του 2006 θα βγεί, αν βγεί, μετά από κανά δύο χρόνια, το πρόστιμο που λεει ο apostol70 αφορά προεπιλογές του 2005)

Επειδή έχει χιλιάδες τέτοιους εξαπατημένους, και από ένα μεγάλο ποσοστό παίρνει τα λεφτά μιας και ο άλλος τα πληρώνει για να ξεμπλέξει, αλλά το κυριότερο φαίνεται με μεγαλύτερο πελατολόγιο από το πραγματικό και αυτό μετράει πολύ όταν όλες οι εταιρείες έχουν στην άκρη του μυαλού τους την πώληση.

Στην ίδια λογική είναι και η πώληση υπηρεσιών κάτω του κόστους αρκεί που μαζεύω πελάτες και φαίνομαι με μεγαλύτερο πελατολόγιο.

Και η ΔΕΗ με τα τραγικά αποτελέσματα του 2006 (-83% τα κέρδη) θέλει να ξεφορτωθεί την Tellas
που έχει συσσωρευμένες ζημιές πάνω από 100 εκατομ. € και ούτε σοβαρή προοπτική κερδοφορίας φαίνεται στα προσεχή χρόνια.

apostol70
28-03-07, 16:58
Αυτό το θέμα πάντως με το να σου έρχεται ξαφνικά μια ωραία μέρα ένας λογαριασμός και να παίρνεις τηλέφωνο και να σου λένε ότι έχεις υπογράψει αίτηση προεπιλογής (που δεν έχεις υπογράψει βέβαια) και να σου ζητάνε και τα ρέστα, είναι εξωφρενικό.

Μια άλλη εταιρία του κλάδου που μου είχε ενεργοποιήσει την προεπιλογή χωρίς να το ζητήσω μου έστελνε συνέχεια λογαριασμό ζητώντας τέλη ενεργοποίησης προεπιλογής. Όταν μου είπαν ότι έχουν και χαρτί με την υπογραφή μου, τους ζήτησα να μου το στείλουν με fax και στην συνέχεια να επικοινωνήσουν με τον δικηγόρο μου. Από τότε σταμάτησαν να με ενοχλούν και να μου στέλνουν λογαριασμούς.

Δηλαδή λέτε καμιά μέρα να έρθει κανείς και να μας πει έξω από το σπίτι σου έχουμε εδώ υπογεγραμμένο χαρτί που μας το παραχωρείς;

ermis333
29-03-07, 06:48
Δεν αξίζει αλλά εκεί ακριβώς ποντάρει και η Tellas και στην ανοχή της ΕΕΤΤ (απόφαση για τις παράνομες προεπιλογές του 2006 θα βγεί, αν βγεί, μετά από κανά δύο χρόνια, το πρόστιμο που λεει ο apostol70 αφορά προεπιλογές του 2005)

Επειδή έχει χιλιάδες τέτοιους εξαπατημένους, και από ένα μεγάλο ποσοστό παίρνει τα λεφτά μιας και ο άλλος τα πληρώνει για να ξεμπλέξει, αλλά το κυριότερο φαίνεται με μεγαλύτερο πελατολόγιο από το πραγματικό και αυτό μετράει πολύ όταν όλες οι εταιρείες έχουν στην άκρη του μυαλού τους την πώληση.

Στην ίδια λογική είναι και η πώληση υπηρεσιών κάτω του κόστους αρκεί που μαζεύω πελάτες και φαίνομαι με μεγαλύτερο πελατολόγιο.

Και η ΔΕΗ με τα τραγικά αποτελέσματα του 2006 (-83% τα κέρδη) θέλει να ξεφορτωθεί την Tellas
που έχει συσσωρευμένες ζημιές πάνω από 100 εκατομ. € και ούτε σοβαρή προοπτική κερδοφορίας φαίνεται στα προσεχή χρόνια.

Για όλα αυτά απόλυτη ευθύνη έχει η ΕΕΤΤ και κανένας άλλος, που ανέχεται όλα αυτά, τα οποία τα κάνουν ΟΛΟΙ οι εναλλακτικοί και ο ΟΤΕ.

Αυτό με την Tellas και τη ΔΕΗ δεν ισχύει, η Tellas θέλει να ξεφορτωθεί τη ΔΕΗ (όχι εντελώς όμως) και όχι το αντίστροφο.

George28K
29-03-07, 17:21
Η ΕΕΤΤ φταίει που η forthnet και η Tellas βάζαν παράνομα κόσμο στην προεπιλογή; Όχι κύριε δεν είναι έτσι. Mια ανάλογη περιπέτεια με την προεπιλογή είναι ο μοναδικός λόγος που δεν έβαλα shared llu από την tellas παρότι κάλυψε την περιοχή μου πριν από κάθε άλλο εναλλακτικό. Είχα πάρει τηλέφωνο να ρωτήσω για κάλυψη και βρέθηκα με προεπιλογή. Αίσχος κύριοι της tellas δεν θα δείτε δεκάρα από μένα και όσα πήρατε στο λαιμό να σας κάτσουν.....

sexrazat
29-03-07, 22:08
Μ' αρέσει η Ελληνική πραγματικότητα.

Όταν η πολιτική κάποιας εταιρείας είναι συστηματικά οι παράνομες προεπιλογές και η παραπλάνηση του κόσμου και η εταιρεία δεν τιμωρείται από ανικανότητα (????) της ΕΕΤΤ, η απόλυτη ευθύνη ανήκει στην ΕΕΤΤ και η εταιρεία συνεχίζει ακάθεκτη.

Τα ίδια μέσες άκρες λέει και ο Τσιτουρίδης για τα ομόλογα.

ΥΣ Φαντάσου αν η Tellas ξεφορτωθεί και τη ΔΕΗ τι έχουμε να δούμε.

rdaniel
29-03-07, 22:18
Όταν η πολιτική κάποιας εταιρείας είναι συστηματικά οι παράνομες προεπιλογές και η παραπλάνηση του κόσμου και η εταιρεία δεν τιμωρείται από ανικανότητα (????) της ΕΕΤΤ, η απόλυτη ευθύνη ανήκει στην ΕΕΤΤ και η εταιρεία συνεχίζει ακάθεκτη

Όχι, η ευθύνη ΕΙΝΑΙ της Tellas, επειδή κάνει όσα κάνει. Αυτό όμως ΔΕΝ απαλλάσσει την ΕΕΤΤ από τις δικές της ευθύνες που είναι να ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ και να τιμωρεί τέτοιου είδους συμπεριφορές. Δηλαδή, αν ένας κλέφτης έρχεται ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ και σε κλέβει, και παρόλο που το έχεις καταγγείλει στην αστυνομία εκείνη δεν κάνει τίποτε για να τον πιάσει, θα πεις τότε ότι η αστυνομία δεν φταίει;! :hmm:


Τα ίδια μέσες άκρες λέει και ο Τσιτουρίδης για τα ομόλογα

Πολιτικοί = άστο καλύτερα! :down:

sexrazat
29-03-07, 22:44
Φυσικά και έχει τεράστιες ευθύνες και η ΕΕΤΤ.

Άσε που προσωπικά πιστεύω ότι επίτηδες κάνει τα στραβά μάτια.

rdaniel
29-03-07, 22:49
Φυσικά και έχει τεράστιες ευθύνες και η ΕΕΤΤ.

Άσε που προσωπικά πιστεύω ότι επίτηδες κάνει τα στραβά μάτια.

Να, βλέπεις, πάλι στην πολιτική καταλήγουμε! ;)

Crosstalk
29-03-07, 22:51
ΥΣ Φαντάσου αν η Tellas ξεφορτωθεί και τη ΔΕΗ τι έχουμε να δούμε.

Μαλλον ο φιλος Ερμης εννοει Tellas-->Wind-->OrascomTelecom, που αποτι εχει αφησει να εννοηνηθει ο Αγυπτιος σκοπευει να συγχωνευσει ΤΙΜ/ΤΕΛΛΑΣ και αυτο θα γινει πιο ευκολα κατεχοντας ενα 70-80% της Τελλας!

Συντομα μαλλον κλεινει και το deal Ρωσια-Voda, οποτε διαμορφωνεται σιγα-σιγα η αγορα!

Οσο για τις αυθαιρετες προεπιλογες, θελει πολυ βαρια βρεγμενη σανιδα για να στρωσουν καποια κακομαθημενα "οπισθια"!!!!!

sexrazat
30-03-07, 00:01
Δεν θέλω να ανακατέψω την πολιτική αν και πολιτικές είναι οι πιέσεις που ασκούνται στην ΕΕΤΤ.

Έχω 3 χρόνια σχεδόν προσωπική εμπειρία από αυτή την ιστορία των προεπιλογών λόγω της δουλειά μου και κυρίως κουβέντες με 100άδες παθόντες και μπορεί να είμαι άσχετος σε άλλα θέματα αλλά στο συγκεκριμένο πιθανόν έχω τη μεγαλύτερη εμπειρία και γνώση από όλα τα παιδιά στο forum.

Η άποψή μου δεν έχει αλλάξει. Η ΕΕΤΤ με πολιτική απόφαση της κυβέρνησης, πήρε από το χεράκι όλους τους εναλλακτικούς στη δύσκολη περίοδο 2005 - αρχές 2006 όταν ήταν έτοιμοι να καταρρέυσουν και τους τράβηξε μέχρι την αφετηρία του LLU παίρνοντας σαφέστατα θέση εναντίον του ΟΤΕ.

Το αν αυτό αποδειχθεί σωστό ή λάθος στο μέλλον μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

Τάχω γράψει και σε άλλο post αναλυτικά και ο καθένας έχει τις απόψεις του. Σεβαστές όλες.

Απλά είμαι λίγο γραφικός, δεν μπορώ να δεχτώ τη λογική ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, την μέχρι τελικής πτώσεως υπεράσπιση ακόμα και των παρανομιών μιας εταιρείας, τη λογική πάντα φταίει κάποιος άλλος και αφού το κάνουν κι άλλοι νομιμοποιούμε να το κάνω κι εγώ.

Φίλε Crosstalk πιθανότατα ο Ermis εννοεί μεγαλύτερη ανεξαρτησία της Tellas από τη ΔΕΗ στη λήψη αποφάσεων για την πορεία της εταιρείας. Κάτι αντίστοιχο με τις αντιδράσεις της Otenet στη συγχώνευση με τον ΟΤΕ. Λίγο δύσκολο μιας και η ΔΕΗ βάζει τα κεφάλαια.

Και εδώ η άποψή μου είναι ξεκάθαρη. Η ΔΕΗ θέλει να ξεφορτωθεί την Tellas παίρνοντας τουλάχιστον τα λεφτά που έχει επενδύσει πίσω και να ασχοληθεί με το φλέγον γι' αυτήν θέμα της απελευθέρωσης της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας.

Είναι αστείο αλλά θα αντιμετωπίσει από τους ιδιώτες με την απελευθέρωση της αγοράς στο τομέα της ενέργειας τα ίδια προβλήματα για τα οποία κατηγορούσε τον ΟΤΕ στις τηλεπικοινωνίες (πχ θα διαμαρτύρεται ότι πουλάει υπηρεσίες στον Μυτιληναίο ή στον Κοπελούζο κάτω του κόστους)

Καλό βράδυ και στους δύο.

grgmls
30-03-07, 13:09
επειδη τα εχω καπως μπερδεμενα με το τι σημαινει προεπιλογη
και βλεπω ποστ που μιλανε για αποστολη λογαριασμων
θα ηθελα καποιος να μου το εξηγησει
καπως αοριστα εχω την εντυπωση οτι προεπιλογη ειναι οταν εξακολουθεις να πληρωνεις στον οτε
το παγιο φωνητικης τηλεφωνιας και απλα το κοστος των τηλεφωνων που πληρωνες στο οτε
χρεωνεται πια απο την tellas η απο οποιον αλλο εχεις κανει προεπιλογη
ισχυει αυτο η ειναι κατι αλλο
αν ισχυει και αν παραβλεψεις το γεγονος οτι σου εκαναν προεπιλογη χωρις να το θελεις
λες δεν βαρυεσε μιας και το κοστος ειναι το ιδιο
ισχυει ομως?
ευχαριστω

ermis333
30-03-07, 13:53
επειδη τα εχω καπως μπερδεμενα με το τι σημαινει προεπιλογη
και βλεπω ποστ που μιλανε για αποστολη λογαριασμων
θα ηθελα καποιος να μου το εξηγησει
καπως αοριστα εχω την εντυπωση οτι προεπιλογη ειναι οταν εξακολουθεις να πληρωνεις στον οτε
το παγιο φωνητικης τηλεφωνιας και απλα το κοστος των τηλεφωνων που πληρωνες στο οτε
χρεωνεται πια απο την tellas η απο οποιον αλλο εχεις κανει προεπιλογη
ισχυει αυτο η ειναι κατι αλλο
αν ισχυει και αν παραβλεψεις το γεγονος οτι σου εκαναν προεπιλογη χωρις να το θελεις
λες δεν βαρυεσε μιας και το κοστος ειναι το ιδιο
ισχυει ομως?
ευχαριστω

Έτσι είναι στην προεπιλογή αντί να πληρώνεις στον ΟΤΕ τiς κλήσεις τις πληρώνεις στην Tellas.

grgmls
30-03-07, 14:13
και αν ,μετα την ολοκληρωση της διαδικασιας του zisto,
θελησω οπως μου την εκαναν με το ζορι την προεπιλογη,να τους την κανω και εγω και να ξαναπαω στον οτε ,για τηλεφωνια μιλαω, τι πρεπει να κανω

ermis333
30-03-07, 14:32
και αν ,μετα την ολοκληρωση της διαδικασιας του zisto,
θελησω οπως μου την εκαναν με το ζορι την προεπιλογη,να τους την κανω και εγω και να ξαναπαω στον οτε ,για τηλεφωνια μιλαω, τι πρεπει να κανω

Aπό Zisto σε ΟΤΕ, θα χρειαστεί να διακόψεις εντελώς ή να κάνεις φορητότητα, δεν παρέχεται προεπιλογή από κανέναν εναλλακτικό προς τον ΟΤΕ.

grgmls
01-04-07, 12:36
Aπό Zisto σε ΟΤΕ, θα χρειαστεί να διακόψεις εντελώς ή να κάνεις φορητότητα, δεν παρέχεται προεπιλογή από κανέναν εναλλακτικό προς τον ΟΤΕ.

μηπως αν υπενθυμισω οτι
το zisto θα εγκατασταθει σε δευτερη(νεα) γραμμη με αριθμο tellas 211.....
σε προεπιλογη μου πανε την πρωτη (υπαρχουσα) γραμμη με αριθμο οτε 210....

θα ειχα διαφορετικη απαντηση στο ερωτημα αν μπορω αργοτερα να επαναφερω τον αριθμο 210..... πακεττο (παγια και κοστος τηλεφωνηματων) στον οτε (οπως ειναι σημερα)

επισης υπαρχει καποιο link στην tellas που να μαθαινεις αν ενεργοποιηθηκε η προεπιλογη
η που βρισκεται η διαδικαsια για το zisto

ermis333
01-04-07, 14:10
μηπως αν υπενθυμισω οτι
το zisto θα εγκατασταθει σε δευτερη(νεα) γραμμη με αριθμο tellas 211.....
σε προεπιλογη μου πανε την πρωτη (υπαρχουσα) γραμμη με αριθμο οτε 210....

θα ειχα διαφορετικη απαντηση στο ερωτημα αν μπορω αργοτερα να επαναφερω τον αριθμο 210..... πακεττο (παγια και κοστος τηλεφωνηματων) στον οτε (οπως ειναι σημερα)

επισης υπαρχει καποιο link στην tellas που να μαθαινεις αν ενεργοποιηθηκε η προεπιλογη
η που βρισκεται η διαδικαsια για το zisto

Mε ένα απλό τηλέφωνο στο 134 σου ακυρώνει ο ΟΤΕ οποιαδήποτε προεπιλογή.


Link δεν υπάρχει όχι.

sdikr
02-04-07, 01:52
Mε ένα απλό τηλέφωνο στο 134 σου ακυρώνει ο ΟΤΕ οποιαδήποτε προεπιλογή.


Link δεν υπάρχει όχι.


Δεν επιτρέπεται στον ΟΤΕ να κάνει ακύρωση προεπιλόγης, μόνο ο παρόχος σου ή δευτερός παροχος

ermis333
02-04-07, 12:29
Δεν επιτρέπεται στον ΟΤΕ να κάνει ακύρωση προεπιλόγης, μόνο ο παρόχος σου ή δευτερός παροχος

Το έχω κάνει ήδη μια φορά :hmm:

minovg
02-04-07, 12:39
Για να επανέλθουμε λίγο στο αρχικό πρώτο μήνυμα του φίλου. Η προεπιλογή φορέα άσχετα αν λες ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ στην τηλεφωνική αίτηση, όταν έρχεται ο κούριερ είναι τσεκαρισμένη η επιλογή. :blink: Φυσικά και γίνεται κακώς αυτό δε το συζητάμε, αλλά φταίμε και εμείς που δεν προσέχουμε από την αρχή όλη την αίτηση. Από αυτό - λένε στο 13800 - εξαρτάται και το αν σε βάλουν στο προΖίστο πρώτα! Αν το έχεις τσεκαρισμένο σε περνάνε πρώτα στο Τελλάς Νο Λίμιτ+1Μβπς μέσω ΑΡΥΣ. Αν δεν το έχεις τσεκαρισμένο (αν το μουτζουρώσεις/μπλάνκο προφανώς, δηλαδή να διορθώσεις το ήδη μηχανογραφημένο) τότε πιστεύω να είσαι καλυμμένος.

Καλυμμένος δε μπορεί να είσαι όμως από άλλη οπτική γωνία. Υπήρχαν περιπτώσεις παιδιών που διόρθωσαν με μουτζούρα την προεπιλογή και τους είπαν ότι η αίτηση γυρνάει πίσω γιατί δεν είναι καθαρογραμμένη. :blink:

Ένας φίλος μου έκανε σήμερα την αίτηση, ήρθε ο κούριερ στο σπίτι και συνέβησαν όλα τα παραπάνω που περιέγραψα. Διόρθωσε με μπλάνκο την προεπιλογή και σημείωσε δίπλα το ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ. Εύχεται να μην επιστραφεί ως μουτζουρωμένη αν και η διόρθωση έγινε με την συγκατάθεση του 13800 (πήρε και ρώτησε). :blink:

apostol70
05-04-07, 00:51
Αν μουτζουρώσεις την προεπιλογή τότε δεν στην βάζουν. Μου έχει τύχει και σε άλλες αιτήσεις με έτοιμα τικ στις επιλογές

@ ADSLgr.com All rights reserved.