PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με σύνδεση ΟΤΕ - 24άρι



ObiGoSu
09-02-15, 02:45
Καλησπερίζω τους συμφορουμίτες.

Τις τελευταίες μέρες έχω αρκετά προβήματα με το ίντερνετ (πολύ αργό φόρτωμα σελίδων στον browser, πολύ υψηλό ping σε παιχνίδια, και μερικά restart του router).

Πήρα σήμερα τηλέφωνο στον ΟΤΕ, και μου λένε πως έχει πρόβλημα το router και να πάω αύριο να παραλάβω ένα καινούργιο με δωρεάν αντικατάσταση.

Αυτό που έχω τώρα (Thomson TG585 V8), και αυτό που θα μου δώσουν (ZTE H108NS).

1) Ποιο είναι καλύτερο? Θα δω κάποια διαφορά με το ZTE?

2) Πως κατάλαβε η κοπέλα από τον ΟΤΕ, ότι δεν τρέχει κάτι άλλο, και μου είπε αμέσως για αντικατάσταση? Με προβλημάτισε και είπα να κάνω μια ερώτηση εδώ...

3) Με ρώτησε αν έχω το router πάνω σε πολύμπριζο. Έχει κάποια διαφορά? Επειδή το έχω πάνω σε πολύμπριζο ασφαλείας μαζί με ολόκληρο τον υπολογιστή και τα περιφερειακά του.

Ευχαριστώ :)

iakoboss7
09-02-15, 03:33
για το 3) και εγω εκει το εχω, σιγα μην του διαθεσουμε και ξεχωριστη ασφαλεια!

babis3g
09-02-15, 13:11
Πιθανες απαντησεις κατα την εκτιμηση μου
1- αυτο θα το δεις εσυ αν παλι κανει τα ιδια προβληματα, το ζτε μπορει να εχει και καλυτερο wifi & μπορει να κλειδωσει λιγο πιο ψηλα (εκτιμηση δικη μου)
2- πιθανος να κοιταξε την γραμμη οσυ και να ειναι οκ, αν ειναι τοτε μαλλον οι αποσυνδεσεις μπορει να ειναι απο το wifi
3- Ναι εχει διαφορα καποιες φορες, αν ειναι σε πολυμπριζο γιατι αν ειναι πολλα η ηλεκτρικες συσσκευς που καταναλωνουν λολυ ρευμα ... μπορει το μοντεμ να μην τραβηξει την αναλογη δυναμη ... η μπορει να δημιουργησει θορυβο (οποτε το σνρ μπορει να μην ειναι σταθερο ... η μπορει να του δημιουργει overheat ... σα γενικες γραμμες μπορει να υπολειτουργει

tom11
09-02-15, 16:10
Μια από τα ίδια και εγώ :( Το ίδιο πρόβλημα.

ObiGoSu
09-02-15, 16:56
Πήρα το ZTE και προς το παρών όλα καλά!

Και μια φωτό με τις τιμές της σύνδεσης για να κάνουμε μια αξιολόγηση:

150700

Κάτι που παρατήρησα: Ενώ η συσκευασία ήταν καινούργια, νομίζω ότι το router που μου έδωσαν ήταν από 2ο χέρι, επειδή είχε πάνω μια γραμμή από στυλό, και κόλα από ζιλοτέιπ... Αλλά επειδή βαριέμαι να το πάω πίσω, είπα να το κρατήσω.
Επίσης, το ZTE παρατήρησα ότι θερμένεται πολύ περισσότερο από ότι το Thomson, και είναι και πολύ μικρότερο...

Ένα συγκριτικό για τις ταχύτητες μπορείτε να δείτε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/834111-%CE%91%CE%BE%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE/page3)

babis3g
09-02-15, 20:13
Νομιζω οτι αρκετα δεν τα πετανε, τα ανακυκλωνουνε, αυτο ισχυει καποιες φορες και αν αγορασεις αλλο απο το εμποριο

Τα στατιστικα απο το αλλο λινκ που δινεις δεν συνγκρινονται με αυτο τωρα γιατι εχει το αλλο εχει κλειδωσει σε 992.1 (G.DMT) ...επισης θα ελεγα να κοιταξεις και σε αυτο (ζτε) σε τι modulation εχει κλειδωσει

ObiGoSu
09-02-15, 21:04
Το ίδιο έχει και αυτό.

Έγινε μια διακοπή ρεύματος τώρα, και άλλαξαν οι ταχύτητες :p :

150708

@ ADSLgr.com All rights reserved.