PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με αλλαγές καλωδίων παλιάς πολυκατοικίας που δεν υπήρχε πρόβλεψη για Internet



Xzibit
09-02-15, 17:23
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με αλλαγές καλωδίων εσωτερικά και στον κατανεμητή για καλύτερη απόδοση του Internet
Η πολυκατοικία είναι περίπου 40 χρόνων.
Ποιος κάνει τις αλλαγές;
Κάποιος τεχνικός της wind/ote ή μόνο ηλεκτρολόγος;
Να τονίσω ότι με ενδιαφέρει καλώδιο ethernet για την καλύτερη απόδοση.
Το ρωτάω αυτό γιατί πρόσφατα είχα πάρει την Wind τηλέφωνο να μου ανεβάσει την ταχύτητα και από 7mbit τώρα πιάνω 12mbit
Αλλά το noise margin έπεσε στα 6 downstream/6.6-7 upstream και πριν είχα 9 με 10 που και πάλι δεν ήταν τίποτα εντυπωσιακό απλά λέω.
Για το attenuation δεν έχω παράπονο 18 downstream/11 upstream
Για modem-router χρησιμοποιώ κυρίως το TP-LINK 8961ND (trendchip)
Εναλλακτικά έχω και ένα Belkin F7D2401 (Ralink)
Ξέρετε μήπως τι chipset έχουν τα DSLAM της Wind;
Σκέφτομαι να πάρω το TP-LINK 9980 γιατί διάβασα στο internet πολύ καλά λόγια για το Lantiq chipset
Δεν έχω προβλήματα με αποσυνδέσεις απλά ξέρω ότι αυτά τα νούμερα στο noise margin είναι τα χειρότερα.
Και επίσης έχω πολλά CRC errors στη γραμμή μου.

nyannaco
09-02-15, 17:38
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με αλλαγές καλωδίων εσωτερικά και στον κατανεμητή για καλύτερη απόδοση του Internet
Η πολυκατοικία είναι περίπου 40 χρόνων.
Ποιος κάνει τις αλλαγές;
Κάποιος τεχνικός της wind/ote ή μόνο ηλεκτρολόγος;Ηλεκτρολόγος. Ο οποιοσδήποτε πάροχος δεν έχεικαμμία δουλειά από τον κατανεμητή και μέσα.

Το ρωτάω αυτό γιατί πρόσφατα είχα πάρει την Wind τηλέφωνο να μου ανεβάσει την ταχύτητα και από 7mbit τώρα πιάνω 12mbit
Αλλά το noise margin έπεσε στα 6 downstream/6.6-7 upstream και πριν είχα 9 με 10 που και πάλι δεν ήταν τίποτα εντυπωσιακό απλά λέω....
Δεν έχω προβλήματα με αποσυνδέσεις απλά ξέρω ότι αυτά τα νούμερα στο noise margin είναι τα χειρότερα.Μια χαρά είναι τα 6dB SNR άμα είναι σταθερή η γραμμή, μην αχολείσαι περαιτέρω.

Και επίσης έχω πολλά CRC errors στη γραμμή μου.Δεν είναι σημαντικό, είναι σύνηθες σε μέτριες γραμμές να βλέπεις χιλιάδες CRC errors. Προφανώς η γραμμή σου επηρρεάζεται από αρκετό θόρυβο, πράγμα που δικαιολογεί και τον κάπως χαμηλό συγχρονισμό για 18dB attenuation. Αν είσαι τυχερός, με την αλλαγή της εωτερικής καλωδίωσης θα βελτιωθεί, αν ο θόρυβος προέρχεται από εκεί. Αν προέχεται από έξω, δεν μπορείς να κάνεις περίπου τίποτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.