PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλές ταχύτητες με HOL



Σελίδες : [1] 2

jasonbourne
12-02-15, 12:35
΅Εδω και 2 με 3 μήνες εχω αλλαξει πάροχο και απο ΟΤΕ πήγα σε HOL.Απο την αρχη,αφου λυθηκαν καποια αρχικά προβλήματα με τη σύνδεση ,παρατηρω οτι η ταχυτητα μου είναι σχετικα χαμηλη.Στο speedtest μου εβγαλε download γύρω στο 3,7 ενώ με τον ΟΤΕ ήμουν γύρω στο 5,5.
Μίλησα με HOL και μου λεει οτι ολες οι συνδέσεις στη περιοχή μου εκεί κυμαίνονται και δε μπορουν να κάνουν κάτι...
Τι λετε υπάρχει κατι αλλο που μπορώ να κάνω?

dkmaster
12-02-15, 12:56
Στατιστικά απο το ρουτερ. Τα speedtest είναι για ψυχολογική ευχαρίστηση.

jkoukos
12-02-15, 13:56
Λογικά στην ίδια γραμμή, με τις ίδιες συσκευές και ρυθμίσεις, πρέπει ο συγχρονισμός να είναι πάνω-κάτω ο ίδιος.
Όμως αλλάζοντας modem/router (λόγω αλλαγής παρόχου) θα έχεις πιθανόν κάποια διαφορά. Επίσης ο ΟΤΕ έχει αρχική τιμή SNR στο 9, ενώ η HOL 11, οπότε ο συγχρονισμός λογικά είναι χαμηλότερος. Όμως με ένα τηλεφώνημα, στο κατεβάζουν στο 9 ή και στο 6 κάποιες φορές.

Η πραγματική ταχύτητα (π.χ. αυτή με την οποία κατεβάζεις) είναι έως και 15% χαμηλότερη από την ονομαστική του συγχρονισμού, για διάφορους παράγοντες.
Καλό είναι όταν κάνεις τέτοια τεστ, να γίνονται ενσύρματα και όχι ασύρματα. Επίσης βέλτιστη μέτρηση παίρνουμε όταν κατεβάζουμε δοκιμαστικά 1-2 μεγάλα αρχεία από γρήγορο ftp server.

Για αρχή , όπως γράφει και ο @dkmaster, δώσε τα στοιχεία της γραμμής, όπως εμφανίζονται στη συσκευή σου.

jasonbourne
13-02-15, 12:49
Για πε'ιτε τι θέλετε να σας εμφανίσω?

vOOz
13-02-15, 14:31
channel rate. και επισης αν συνδεεσαι ασυρματα, μπορει απο την αλλαγη ρουτερ να εχεις απωλεια στην ταχυτητα, ισως χρειαζεται ρυθμισεις το νεο ρουτερ στο ασυρματο

jasonbourne
13-02-15, 14:37
To κανάλι μου το άλλαξαν απο τη HOL...

jkoukos
13-02-15, 15:13
Ποιο modem/router έχεις για να σου πούμε που θα βρεις τα στοιχεία;

MitsosDaBest13
13-02-15, 15:28
Για πε'ιτε τι θέλετε να σας εμφανίσω?

Αν έχεις το ΖΤΕ Η108Ν της HOL, είναι πολύ κακό ρούτερ και λογικό να κλειδώνει χαμηλά... Αν έχεις αυτό λοιπόν, πήγαινε με browser (Explorer, Chrome κλπ) και γράψε τη διεύθυνση 192.168.2.1 και πάτα Enter.

Όταν σου ζητήσει Username/Password, γράφεις το admin και στα δύο και πατάς Login. Πήγαινε Network Interface --> ADSL και κάνε Αντιγραφή κι Επικόλληση εδώ τον πίνακα με τα στοιχεία που σου δίνει.

Εκτός αν έχεις άλλο ρούτερ...

jasonbourne
14-02-15, 14:22
Ναι το ΖΤΕ 108 εχω... Για δείτε..

Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 830/4611 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 828/5384 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.7/9.1 dB
Line Attenuation (Up/Down) 22.4/37 dB
Output Power (Up/Down) 12.5/20.1 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 4/16
Interleave Delay (Up/Down) 792/666 ms
INP (Up/Down) 0.5/0.7 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 13/6
Annex Type AnnexA

jkoukos
14-02-15, 17:39
Βασικά έχεις σχεδόν τον μισό συγχρονισμό, από τον φυσιολογικό που θα έπρεπε να έχεις σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνεις.
Αυτό ισχύει και για την περίπτωση του ΟΤΕ, που αναφέρεις ότι είχε λίγο παραπάνω ταχύτητα. Έχεις άλλο modem/router να το δοκιμάσεις;
Καλό είναι να κάνεις έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/114819-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE) της εσωτερικής σου εγκατάσταση για να έχεις μια ιδέα τι παίζει με την γραμμή σου, έχοντας μια σταθερά.
Τέλος όταν κάνεις online ελέγχους, πάντα να χρησιμοποιείς ενσύρματη σύνδεση και όχι ασύρματη.

dimisaram
09-03-15, 14:11
Έχω το ίδιο router με τον jasonbourne, δηλαδή ΖΤΕ Η108Ν. Ίσως γι' αυτό κι εγώ να έχω χαμηλές ταχύτητες.
Αν χρησιμοποιήσω ένα router ZTE ZXHN H168N για Wireless/n VDSL 2 που μου είχε στείλει η WIND όταν είχα σύνδεση μαζί της, υπάρχει περίπτωση να έχω βελτιωμένες ταχύτητες ?????/

dimtz
10-03-15, 22:00
Δοκιμασε το ,δεν εχεις να χασεις κατι

yiannis010
10-03-15, 22:10
εχω την εντύπωση πως με Attenuation 37 είναι περίπου στο maximum της γραμμής. τελικα η δοκιμή που έκανες με ftp σερβερ τι σου εδειξε.με τι ταχυτητα κατεβαζεις τελικα

satizen
11-03-15, 00:51
Χαμηλη ταχυτητα εχω και γω τελευταια.... Τα στατιστικα ειναι απο Netfaster IAD 2 να ζητησω αλλαγη snr;;

Upstream Downstream
Actual Data Rate 982 (Kbps.) 13548 (Kbps.)
[Go Top]

Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 10.0 dB 9.0 dB
Attenuation 11.5 dB 20.5 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 1978 0
CRC Error 24 0
HEC Error 267 0
[Go Top]

Statistics:
Received Cells Transmitted Cells
Cell Counter 13623745 763077

dimtz
11-03-15, 01:03
με αλλαγη snr στο 6 θα εχεις σιγουρα up 1024 και down καπου στα 15.500

satizen
11-03-15, 01:25
με αλλαγη snr στο 6 θα εχεις σιγουρα up 1024 και down καπου στα 15.500

Τους παιρνω τηλεφωνο για αλλαγη snr;

yiannis010
11-03-15, 01:29
παιδιά ψυχραιμία...λέει ο ανθρωπος με τον οτε ήταν στα 5,5 και στην hol είναι περιπου στο 4.περίπου. ακόμα δεν μας έχει πει τι κατεβάζει με ftp.επίσης λέει το ρούτερ, Attenuation 37 (tτριαντα επτα) και αν πάει το σνρ στο 6 θα τρέξει με περιπου στα 15,5....??:what::what:....δηλ δεν παίζει με snr 6 να του γίνουν τα νευρα κρόσια απο τις αποσυνδέσεις;αφου οι γραμμες στην περιοχή του ειναι στο κακό τους χαλι

- - - Updated - - -


παιδιά ψυχραιμία...λέει ο ανθρωπος με τον οτε ήταν στα 5,5 και στην hol είναι περιπου στο 4.περίπου. ακόμα δεν μας έχει πει τι κατεβάζει με ftp.επίσης λέει το ρούτερ, Attenuation 37 (tτριαντα επτα) και αν πάει το σνρ στο 6 θα τρέξει με περιπου στα 15,5....??:what::what:....δηλ δεν παίζει με snr 6 να του γίνουν τα νευρα κρόσια απο τις αποσυνδέσεις;αφου οι γραμμες στην περιοχή του ειναι στο κακό τους χαλι

ακυρο...νομιζα πως απαντουσες σ αυτόν που ανοιξε το νημα

dimtz
11-03-15, 01:46
Τους παιρνω τηλεφωνο για αλλαγη snr;

ναι αυριο με το καλο παρε, αστο κανα δυο μερες στο 6 να δεις πως τα πας απο σταθεροτητα της γραμμης, κοιτα για αποσυνδεσεις, αν δεν εχεις εισαι οκ

snik38
11-03-15, 21:38
Ενεργοποιηθηκε και εμενα η γραμμη μου σημερα και με το zte που μου εδωσε η hol εχω τα εξης

Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 874/10545 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 1036/11908 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10/9 dB
Line Attenuation (Up/Down) 23.9/38.3 dB
Output Power (Up/Down) 12.5/20.7 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 8/32
Interleave Delay (Up/Down) 790/581 ms
INP (Up/Down) 1.9/0.5 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 65536/443
Annex Type AnnexA

Επειδη διαβαζω οτι δεν ειναι πολυ καλο το router δοκιμασα να συνδεσω το netgear dgn2200v4 αλλα απο οτι ειδα σε speedtest αντι για 9000 kbps ημουν στο 7500, ειναι λογικο αυτο; Επισης καπου ειχα διαβασει οτι για 2-3 μερες απο την ενεργοποιηση κανει διαφορα τεστ ο παροχος και καλυτερα τα τεστ να γινουν μετα απο αυτες τις μερες, ισχυει αυτο;

dimtz
11-03-15, 22:35
snik38 θα συγκρινεις φιλε την γραμμη σου και τα ρουτερ μεσα απο αυτα και οχι με το speedtest , βαζεις το ενα κοιτας τα στατηστικα σου και μετα βαζεις το αλλο και συγκρινεις, μπορεις και εσυ να τους πεις να σε βαλουν σε snr 6 για να κερδισεις ταχυτητα, τωρα το ποση σταθερη γραμμη εχεις αυτο δε το ξερω , μπορει με 6snr να εχεις αποσυνδεσεις, αλλα αν δε δοκιμασεις δε θα το μαθεις ποτε :oneup:

MitsosDaBest13
11-03-15, 23:11
Ενεργοποιηθηκε και εμενα η γραμμη μου σημερα και με το zte που μου εδωσε η hol εχω τα εξης

Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 874/10545 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 1036/11908 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10/9 dB
Line Attenuation (Up/Down) 23.9/38.3 dB

Επισης καπου ειχα διαβασει οτι για 2-3 μερες απο την ενεργοποιηση κανει διαφορα τεστ ο παροχος και καλυτερα τα τεστ να γινουν μετα απο αυτες τις μερες, ισχυει αυτο;

Και που πιάνεις 10 Mbps με Attenuation 38 db, ευχαριστημένος θα έπρεπε να είσαι... Το ΖΤΕ είναι όντως μάπα ρούτερ, αλλά στη γραμμή σου δείχνει ΟΚ. Απλά αν θέλεις ν' ανέβεις λίγο ακόμα σε ταχύτητα, στείλε ένα mail με τα στοιχεία σου στo customercare@hol.gr ζητώντας να σου βρουν έναν Τεχνικό που να μπορεί να βάλει το SNR (Noise Margin) στο 6. Όταν στο βάλουν, κάνε μερικές δοκιμές και αν δεις πως το ίντερνετ είναι ΟΚ, κράτα το. Αν όμως σέρνεται, πάρε και πες τους να στο βάλουν πάλι στο 9.

Σχετικά με την τελευταία πρότασή σου, τις πρώτες 2-3 μέρες η HOL παρακολουθεί τις νέες γραμμές, οπότε αν δει κάτι "περίεργο", θα το φτιάξει.

tleon
14-03-15, 13:50
Καλημερα σε όλους.
Εχω και εγω προβλημμα με χαμηλή ταχύτητα. Το προφίλ μου ειναι στα 6 Μbps. Τον τελευταιο καιρο το router εκανε μονο του διακοπες και επανεκινηση. Απο το router η ταχυτητα ειχε πεσει στο 1 Κbps και πολλες φορες στα 900...σερνοταν στην κυριολεξια. Φωναξα τεχνικο απο την ΗOL και ηρθε. Βρηκε πολλά λαθη στο ρουτερ και μαλλον θα πηγαίναμε για αλλαγη. Το ρουτερ μου ειναι Netfaster IAD 2 pstn. Εκανε reset στο ρουτερ, η κατασταση βελτιωθηκε αλλα λαθη συνεχιζε να εμφανιζει στις μετρησεις. Στο τέλος μου ειπε οτι η γραμμη μου στο σπιτι είχε μαλλον προβλημμα και θα επρεπε να την ελεγξω.
Το προβλημμα και η ενσταση μου ειναι ότι απο την κεντρικη γραμμη μεχρι το σπιτι μου η γραμμη ερχετε μια χαρα...την μετρησε. Απο το καθιστικο μέχρι το γραφείο, εκει βρισκει τα ''λαθη''. Δεν καταλαβαινω πως γινετε αυτο, ουτε υγρασιες υπαρχουν, ουτε τιποτα.
Απο χτες το βραδυ το ρουτερ αρχισε παλι να κλεινει και να ανοιγει απο μονο του και η ταχυτητα να πεφτει και παλι. Απο 6144 που ηταν φυσιολογικά αρχισε να πεφτει σταδιακα μεχρι τα 2900. Εκανα reboot και την ξαναειδα στα 6144.
Ποια ειναι η γνωμη σας? Λετε να φταιει το ρουτερ και να τους ζητησω αλλαγή?

yiannis010
14-03-15, 13:52
Καλημερα σε όλους.
Εχω και εγω προβλημμα με χαμηλή ταχύτητα. Το προφίλ μου ειναι στα 6 Μbps. Τον τελευταιο καιρο το router εκανε μονο του διακοπες και επανεκινηση. Απο το router η ταχυτητα ειχε πεσει στο 1 Κbps και πολλες φορες στα 900...σερνοταν στην κυριολεξια. Φωναξα τεχνικο απο την ΗOL και ηρθε. Βρηκε πολλά λαθη στο ρουτερ και μαλλον θα πηγαίναμε για αλλαγη. Το ρουτερ μου ειναι Netfaster IAD 2 pstn. Εκανε reset στο ρουτερ, η κατασταση βελτιωθηκε αλλα λαθη συνεχιζε να εμφανιζει στις μετρησεις. Στο τέλος μου ειπε οτι η γραμμη μου στο σπιτι είχε μαλλον προβλημμα και θα επρεπε να την ελεγξω.
Το προβλημμα και η ενσταση μου ειναι ότι απο την κεντρικη γραμμη μεχρι το σπιτι μου η γραμμη ερχετε μια χαρα...την μετρησε. Απο το καθιστικο μέχρι το γραφείο, εκει βρισκει τα ''λαθη''. Δεν καταλαβαινω πως γινετε αυτο, ουτε υγρασιες υπαρχουν, ουτε τιποτα.
Απο χτες το βραδυ το ρουτερ αρχισε παλι να κλεινει και να ανοιγει απο μονο του και η ταχυτητα να πεφτει και παλι. Απο 6144 που ηταν φυσιολογικά αρχισε να πεφτει σταδιακα μεχρι τα 2900. Εκανα reboot και την ξαναειδα στα 6144.
Ποια ειναι η γνωμη σας? Λετε να φταιει το ρουτερ και να τους ζητησω αλλαγή?
απο την στιγμη που το ρουτερ κανει επενεκκινησεις παει για πεταμα.ρουτερ που κανει επανεκκινηση μονο του αντικαθισταται.νόμος.
τους εχεις ενημερωσει για επανεκκινησεις και δεν σου ειπαν πως χρειαζεται αντικατασταση? εκτός αν μιλάμε για αποσυνδεσεις και οχι επανεκκινησεις

tleon
14-03-15, 15:42
Τις επανεκκινησεις τις κανει μονο του. Συγκεκριμενα χτες βραδυ μπορει να έκανε και δεκα επανεκκινησεις μονο του. Δεν μπορουσα να κανω τιποτα. Σημερα το πρωι με το που σηκωθηκα χρειαστικε να του κανω εγω επανεκκινηση γιατι φαινοταν κολλημενο. Μαλλον τελικα ρουτερ πρεεπι να ειναι...

Bourdoulas
15-03-15, 20:59
Κολλημένο μπορεί να ήταν γιατί μαζεύει λάθη. Σου κάνει επανεκκινήσεις σίγουρα; Δηλαδή ξαφνικά εκεί που παίζει το Power κοκκινίζει;

Αν ναι θα μπορούσε να είναι και το τροφοδοτικό του μόντεμ.

tleon
16-03-15, 16:58
Ναι εκει που παιζει κανονικά το power κοκκινιζει και κανει επανεκκινηση, μπορει να το κανει κανει και επτα με οκτω φορες και συνηθως τις βραδυνες ωρες. Τις τελευταιες δυο μερες ειναι οκ. Τι να πω δεν ξερω, θα το αφησω και θα το παρακολουθω.

lazarefa
22-03-15, 22:11
Παιδιά καλησπέρα. Κάτοχος κι εγώ του ΖΤΕ Η108Ν V2.3 σε HOL εδώ και 8 μήνες. Από αποσυνδέσεις και σταθερότητα γραμμής είμαι καλά, αλλά νομίζω πως οι ταχύτητες που κλειδώνει το μόντεμ είναι σχετικά χαμηλές για την εξασθένιση σήματος που έχω. Ιδού τα στατιστικά της γραμμής:

Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 796/10115 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 896/11532 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12.5/11 dB
Line Attenuation (Up/Down) 10.9/20.2 dB
Output Power (Up/Down) 12.5/19.3 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 4/32
Interleave Delay (Up/Down) 771/617 ms
INP (Up/Down) 1.1/0.4 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 0/1399
Annex Type AnnexA

Καμιά ιδέα για βελτίωση ταχυτήτων; Επίσης παρατήρησα ότι το συγκεκριμένο μόντεμ/ρούτερ έχει ασθενικό κι όχι τόσο σταθερό wifi. Αρκετές φορές που συνδέομαι από το κινητό από διπλανά δωμάτια εντός του σπιτιού, εμφανίζει χαμηλό σήμα κι ενίοτε χάνει το σήμα. Έχετε κάποια αξιοπρεπή πρόταση για ασύρματο ρούτερ ή μόντεμ ρούτερ που να έχει καλή συμπεριφορά στο δίκτυο της HOL;

dimtz
22-03-15, 22:36
@Lazarefa αυτο που κανουμε ολοι ειναι να ριχνουμε το snr στο 6 ,επικοινωνησε τηλεφωνικα να σου το κανουν, σιγουρα θα κερδισεις απο 1 μεχρι 4 mbps στο κατεβασμα ,δε ξερω ομως αν θα εχεις σταθερη γραμμη, αξιζει να δοκιμασεις, δεν εχεις να χασεις κατι, τωρα για αξιοπιστο ρουτερ θ ακουσεις πολλα , για μενα το καλυτερο της hol ηταν το netfaster wlan3, τωρα εχω το technicolor το οποιο και αυτο δουλευει τελεια , με το ZTE δεν εχω καλες εντυπωσεις

lazarefa
22-03-15, 22:53
dimtz ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορώ να τους ζητήσω να κατεβάσουν το snr στο 9 (ενδιάμεση τιμή) για να έχω σίγουρη σταθερότητα ή θεωρείς ότι δεν θα δω διαφορά στο κλείδωμα σε download, οπότε να ζητήσω κατευθείαν σε 6; Επίσης, διάβασα κάπου ότι τελευταία η HOL δίνει το technicolor. Mπορώ να τους το ζητήσω χωρίς να τους επιστρέψω το ZTE, κι αν ναι, με ποια αιτιολογία μπορώ να το ζητήσω;

- - - Updated - - -

Κάτι άλλο που παρατήρησα στα στατιστικά του μόντεμ, είναι ότι σήμερα τουλάχιστον, όσες φορές έκανα refresh πάντα βγάζει τα ίδια νούμερα. Αυτό σημαίνει ότι η σύνδεσή μου είναι "κλειδωμένη" από την ΗΟL;

balandis
22-03-15, 22:57
δηλαδη δινει η hol 6 snr σιγουρα??αν ειναι να τους παρω τηλεφωνο??η αλλιως θα τους πω οτι εχουν δωσει σε καποιους συνδρομητες 6...

dimtz
22-03-15, 23:04
κατεβασε το απευθειας στο 6 και αν εχεις προβληματα το αλλαζεις παλι (εγω αυτο θα εκανα) , και στο 9 να πας θα δεις διαφορα οχι ομως μεγαλη , μου ειχαν στειλει το zte (πριν ενα μηνα που ανανεωσα), αλλα τους πηρα τηλεφωνο και ζητησα technicolor οπου και μου το στειλανε (τους ειπα πως δε μ αρεσει το zte, προβληματα, wifi, μικρη ταχυτητα), τωρα τα εχω και τα 2 , δε μου το ζητησαν πισω το zte , δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι και σου το ζητησουν, οταν κανεις refresh σου βγαζει ακριβως ιδιο νουμερο? δηλαδη 10150 kbps ? αν βγαζει μια 10200 μια 10600 ειναι λογικο, εγω ειμαι απο 15500 μεχρι 15900

- - - Updated - - -


δηλαδη δινει η hol 6 snr σιγουρα??αν ειναι να τους παρω τηλεφωνο??η αλλιως θα τους πω οτι εχουν δωσει σε καποιους συνδρομητες 6...

εδω και τρια χρονια ειμαι με 6snr, πες τους και θα σου το κανουν

balandis
22-03-15, 23:06
οκ θα τους παρω......ευχαριστω!!

dimtz
22-03-15, 23:10
οκ θα τους παρω......ευχαριστω!!

τιποτα φιλε , η hol γενικα απο εξυπηρετηση πελατων δε παιζεται, πολυ ευχαριστημενος ειμαι,αμεση ανταποκριση-εξυπηρετηση

balandis
22-03-15, 23:17
το ξερω εχω να δω αποσυνδεση 2 χρονια απο τα τρια που ειμαι,ακουσα οτι χρεωνεται η εξυπηρετηση πλεον η οχι??

dimtz
22-03-15, 23:37
ε σιγα, μεχρι 30 δευτερα περιπου δε χρεωνεσαι , μετα οσο και να μιλησεις ειναι καπου στα 30 λεπτα του ευρω , δε θυμαμαι ακριβως, οταν παρεις θα σου πει

MitsosDaBest13
23-03-15, 11:47
Καμιά ιδέα για βελτίωση ταχυτήτων; Επίσης παρατήρησα ότι το συγκεκριμένο μόντεμ/ρούτερ έχει ασθενικό κι όχι τόσο σταθερό wifi. Αρκετές φορές που συνδέομαι από το κινητό από διπλανά δωμάτια εντός του σπιτιού, εμφανίζει χαμηλό σήμα κι ενίοτε χάνει το σήμα. Έχετε κάποια αξιοπρεπή πρόταση για ασύρματο ρούτερ ή μόντεμ ρούτερ που να έχει καλή συμπεριφορά στο δίκτυο της HOL;

Αν τελικά δηλωθεί βλάβη στη γραμμή σου, είναι ευκαιρία να "τσιμπήσεις" ένα Netfaster, ζητώντας το από τη HOL. Το ΙΑD 2 που έχω εγώ, κλειδώνει πολύ ψηλά και έχει πολύ δυνατό Wi-Fi, σε σχέση με το ΖΤΕ...

- - - Updated - - -


δηλαδη δινει η hol 6 snr σιγουρα??αν ειναι να τους παρω τηλεφωνο??η αλλιως θα τους πω οτι εχουν δωσει σε καποιους συνδρομητες 6...

Η HOL σπάνια δίνει τηλεφωνικά SNR 6. Δοκίμασε στέλνοντας ένα e-mail με τα στοιχεία σου στο customercare@hol.gr ...

- - - Updated - - -


το ξερω εχω να δω αποσυνδεση 2 χρονια απο τα τρια που ειμαι,ακουσα οτι χρεωνεται η εξυπηρετηση πλεον η οχι??

Αν καλέσεις απευθείας στο 13844 χρεώνεσαι 0,25€ ανά κλήση, νομίζω... Αν έχεις χρόνο ομιλίας και καλέσεις το 2130013844 ή το 80040013844, δε χρεώνεσαι έξτρα.

nikosmelt
23-03-15, 12:16
Τις προάλλες που τηλεφώνησα και μίλησα με το τεχνικό τμήμα ήταν ένας πολύ εξυπηρετικός τύπος πάντως ο οποίος αμέσως και χωρίς να ρωτήσει τίποτα μου πήγε εκείνη τη στιγμή το snr στο 9 και μου είπε για 6 ότι ίσως είναι λίγο ασταθές αλλά μπορώ να το ζητήσω να το δοκιμάσω.

lazarefa
23-03-15, 12:44
Φίλε MitsosDaBest13 καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Το netfaster IAD 2 που αναφέρεις υπάρχει ακόμα σε στοκ στη HOL; Ρωτώ γιατί είναι παλιό μοντέλο (4 χρόνια και πλέον, αν θυμάμαι σωστά). Επίσης, σε σχέση με το technicolor (πρώην thomson) που διάβασα ότι δίνει τελευταία η HOL, έχεις εικόνα πως κατατάσσεται το netfaster; Εννοώ κλειδώνει πιο ψηλά στην ίδια γραμμή, είναι σταθερό, έχει πιο δυνατό wifi κλπ..
Ευχαριστώ.

dimtz
23-03-15, 16:05
Φίλε MitsosDaBest13 καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Το netfaster IAD 2 που αναφέρεις υπάρχει ακόμα σε στοκ στη HOL; Ρωτώ γιατί είναι παλιό μοντέλο (4 χρόνια και πλέον, αν θυμάμαι σωστά). Επίσης, σε σχέση με το technicolor (πρώην thomson) που διάβασα ότι δίνει τελευταία η HOL, έχεις εικόνα πως κατατάσσεται το netfaster; Εννοώ κλειδώνει πιο ψηλά στην ίδια γραμμή, είναι σταθερό, έχει πιο δυνατό wifi κλπ..
Ευχαριστώ.

αδυνατον να εχει αυτο το ρουτερ, το wlan3 και αν θα εχει, επισης το iad2 ειναι τεραστιο σε μεγεθος και δε ξερω αν σε βολεψει, wlan3 - iad2 - technicolor στην δικια μου γραμμη συγχρονιζει το ιδιο

MitsosDaBest13
23-03-15, 23:12
Φίλε MitsosDaBest13 καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Το netfaster IAD 2 που αναφέρεις υπάρχει ακόμα σε στοκ στη HOL; Ρωτώ γιατί είναι παλιό μοντέλο (4 χρόνια και πλέον, αν θυμάμαι σωστά). Επίσης, σε σχέση με το technicolor (πρώην thomson) που διάβασα ότι δίνει τελευταία η HOL, έχεις εικόνα πως κατατάσσεται το netfaster; Εννοώ κλειδώνει πιο ψηλά στην ίδια γραμμή, είναι σταθερό, έχει πιο δυνατό wifi κλπ..
Ευχαριστώ.


Είναι λίγο παλιά τα Netfaster, αλλά πιστεύω θα έχει μερικά ακόμα σε απόθεμα, ειδικά το 3.

Το Technicolor δεν το έχω δοκιμάσει...

petro.s
29-03-15, 14:04
Καλημέρα σας,

δεν ξέρω εαν ανεβάζω σωστά εδω το ερώτημα.
έκανα αρχική συνδεση ADSL στο υπάρχων τηλεφωνό μου και η αρχικήεντύπωση είναι ότι το ιντερνετ σερνεται.
δεν έχω επικοινωνήσει ακομα με το τεχνικό τμήμα της HOL.
153039153040

Η σύνδεση είναι στην Πάτρα, το router είναι το Technicolor TD5136v2
υπάρχει περίπτωση να φταίει η γραμμή;;

Σας ευχαριστώ.

- - - Updated - - -

τελικά λειτουργει,
εφταιγε το ασυρματο,
με UTP όλα καλά, τηρουμένωντων αναλογιών,
ευχαριστώ153044

MitsosDaBest13
29-03-15, 14:14
@petro.s

Αν θες, πάρε τη HOL και ζήτα να σου βάλουν το SNR Margin στο 9, για ν' ανέβει λίγο η ταχύτητα. Ή καλύτερα ζητα το με e-mail στο customercare@hol.gr, για να μη χρεωθείς το τηλέφωνο... ;)

petro.s
29-03-15, 14:56
@ MitsosDaBest13

Ευχαριστώ πολύ

Giwrgos19802
29-03-15, 18:12
Καλημέρα σας,

δεν ξέρω εαν ανεβάζω σωστά εδω το ερώτημα.
έκανα αρχική συνδεση ADSL στο υπάρχων τηλεφωνό μου και η αρχικήεντύπωση είναι ότι το ιντερνετ σερνεται.
δεν έχω επικοινωνήσει ακομα με το τεχνικό τμήμα της HOL.
153039153040

Η σύνδεση είναι στην Πάτρα, το router είναι το Technicolor TD5136v2
υπάρχει περίπτωση να φταίει η γραμμή;;

Σας ευχαριστώ.

- - - Updated - - -

τελικά λειτουργει,
εφταιγε το ασυρματο,
με UTP όλα καλά, τηρουμένωντων αναλογιών,
ευχαριστώ153044


Τα wifi είναι wifi.......δεν έιναι σταθερά για χίλιους δύο λόγους (ασχέτως εαν μας λύνουν τα χέρια).....

astrea966
01-04-15, 01:39
εγω παλι εχω να πω το εξης.το Δεκέμβριο αλλαξα παροχο για πρωτη φορα και απο οτε πηγα στη hol.ενω μετα απο επικοινωνια με το τεχνικο τμημα της hol και κατεβασμα του snr η ταχυτητα που κλειδωνε το ρουτερ ανεβηκε στα 13mbit απο 10 που ειχα στον οτε.το προβλημα ειναι οτι απο την ημερα που ηρθα στη hol δεν ξαναειδα την ταχυτητα που ειχα στον οτε.μπορει θεωρητικα να εχω ενα 30% παραπανω σε ταχυτητα στην πραγματικοτητα εχω ενα 30-50% λιγοτερο και πολλες φορες ακομα περισσοτερο σε ταχυτητα download.την μεγαλυτερη διαρκεια της μερας η ταχυτητα μου κυμαινεται μεταξυ 3-5mbit εκτος απο μερικες ωρες της ημερας που ανεβαινει περιπου στα 9 λογω ισως λιγοτερου φορτου του δικτυου εκεινες τις ωρες

mesologgi
01-04-15, 20:14
Καλησπερα παιδια. Προσφατα αλλαξα απο Wind σε HOL και το upload εχει πεσει αισθητα. Με wind ειχα 0.83 upload. Σε download ειναι ακριβως το ιδιο. Φωναξα τεχνικο και ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα στις εγκαταστασεις του σπιτιου και της γραμμης και οτι ειμαι τυχερος που πιανω και τοσο λογο αποστασης που εν μερη ειχε ενα δικιο αλλα αποδεδειγμενα με wind ειχα καλυτερο upload..

Μπορω να κανω κατι να ανεβασω το upload συγκεκριμενα? Υπαρχουν 3 τηλεφωνα και 2 pc στην συνδεση και αν καποιος παιζει και εστω 1-2 σερφαρουν το upload γονατιζει και το ping φτανει στα υψη.

Οριστε τα στοιχεια της γραμμης μου

Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 582/6893 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 680/7892 kbps
Noise Margin (Up/Down) 11.5/11 dB
Line Attenuation (Up/Down) 31.3/46.1 dB
Output Power (Up/Down) 12.5/20.4 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 4/16
Interleave Delay (Up/Down) 790/445 ms
INP (Up/Down) 1.5/0.4 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 0/594
Annex Type AnnexA

dimtz
01-04-15, 20:20
Καλησπερα παιδια. Προσφατα αλλαξα απο Wind σε HOL και το upload εχει πεσει αισθητα. Με wind ειχα 0.83 upload. Σε download ειναι ακριβως το ιδιο. Φωναξα τεχνικο και ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα στις εγκαταστασεις του σπιτιου και της γραμμης και οτι ειμαι τυχερος που πιανω και τοσο λογο αποστασης που εν μερη ειχε ενα δικιο αλλα αποδεδειγμενα με wind ειχα καλυτερο upload..

Μπορω να κανω κατι να ανεβασω το upload συγκεκριμενα? Υπαρχουν 3 τηλεφωνα και 2 pc στην συνδεση και αν καποιος παιζει και εστω 1-2 σερφαρουν το upload γονατιζει και το ping φτανει στα υψη.

Οριστε τα στοιχεια της γραμμης μου

Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 582/6893 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 680/7892 kbps
Noise Margin (Up/Down) 11.5/11 dB
Line Attenuation (Up/Down) 31.3/46.1 dB
Output Power (Up/Down) 12.5/20.4 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 4/16
Interleave Delay (Up/Down) 790/445 ms
INP (Up/Down) 1.5/0.4 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 0/594
Annex Type AnnexA

επικοινωνησε να σου ριξουν το snr στο 9 και θ ανεβει, εισαι λιγο μακρυα ,αλλιως θα σου ελεγα να το ριξεις στο 6 αλλα δε στο συνιστω.

goana12
01-04-15, 22:30
Καλησπερα παιδια. Προσφατα αλλαξα απο Wind σε HOL και το upload εχει πεσει αισθητα. Με wind ειχα 0.83 upload. Σε download ειναι ακριβως το ιδιο. Φωναξα τεχνικο και ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα στις εγκαταστασεις του σπιτιου και της γραμμης και οτι ειμαι τυχερος που πιανω και τοσο λογο αποστασης που εν μερη ειχε ενα δικιο αλλα αποδεδειγμενα με wind ειχα καλυτερο upload..

Μπορω να κανω κατι να ανεβασω το upload συγκεκριμενα? Υπαρχουν 3 τηλεφωνα και 2 pc στην συνδεση και αν καποιος παιζει και εστω 1-2 σερφαρουν το upload γονατιζει και το ping φτανει στα υψη.

Οριστε τα στοιχεια της γραμμης μου

Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 582/6893 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 680/7892 kbps
Noise Margin (Up/Down) 11.5/11 dB
Line Attenuation (Up/Down) 31.3/46.1 dB
Output Power (Up/Down) 12.5/20.4 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 4/16
Interleave Delay (Up/Down) 790/445 ms
INP (Up/Down) 1.5/0.4 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 0/594
Annex Type AnnexA

Εκτος απο το 9αρι SNR που σιγουρα θα σου ανεβασει και το up αλλα και το down, πες τους οτι σε ενδιαφερει το υψηλο upload. Εχουν αρκετα "προφιλ" να δοκιμασουν που ανεβαζουν το up. Και εγω οταν ημουν HOL (επειδη ανεβαζω αρχεια) ζητησα και το εφτασα ταβανι (1024 kbps)... Σε μενα θυμαμαι το πετυχαν αυτο, οταν με εβαλαν σε ADSL2 σε 8αρι προφιλ, αν και ειχα αποσβεση γραμμης 59 !!!

MitsosDaBest13
01-04-15, 22:30
Καλησπερα παιδια. Προσφατα αλλαξα απο Wind σε HOL και το upload εχει πεσει αισθητα. Με wind ειχα 0.83 upload. Σε download ειναι ακριβως το ιδιο. Φωναξα τεχνικο και ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα στις εγκαταστασεις του σπιτιου και της γραμμης και οτι ειμαι τυχερος που πιανω και τοσο λογο αποστασης που εν μερη ειχε ενα δικιο αλλα αποδεδειγμενα με wind ειχα καλυτερο upload..

Μπορω να κανω κατι να ανεβασω το upload συγκεκριμενα? Υπαρχουν 3 τηλεφωνα και 2 pc στην συνδεση και αν καποιος παιζει και εστω 1-2 σερφαρουν το upload γονατιζει και το ping φτανει στα υψη.

Οριστε τα στοιχεια της γραμμης μου

Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 582/6893 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 680/7892 kbps
Noise Margin (Up/Down) 11.5/11 dB
Line Attenuation (Up/Down) 31.3/46.1 dB



Με αυτή την απόσταση (Attenuation 46) μια χαρά είναι η γραμμή σου! Απλά κλασικά η HOL δίνει λιγότερο Upload... Αν ζητήσεις SNR (Noise Margin) στο 9 (αντί για 11) σίγουρα θ' ανέβει λίγο.

Μη ζητήσεις όμως SNR 6, γιατί με τέτοια απόσταση ίσως έχεις αποσυνδέσεις...

mesologgi
02-04-15, 16:37
Καλησπερα παιδια και ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας. Μετα απο το χθεσινο εμαιλ με πηρε σημερα η τεχνικος και αλλαξε το SNR απο 11 σε 9 χωρις αισθητη βελτιωση. Επισης δοκιμασε αρκετα προφιλ που ομως ηταν ολα χειροτερα απο το τωρινο. Ειμαι εν μερη δυσαρεστημενος με την ταχυτητα αλλα η κοπελα εκανε οτι μπορουσε απο μερους της και λογο αποστασης θα επαναπαυτω.

Πιστευετε οτι θα βοηθουσε ενα καλυτερο μοντεμ/ρουτερ την κατασταση? Εχω to zxhn h108n της HOL τωρα. Εχω δοκιμασει και ενα Huawei HG530 του ΟΤΕ με τα ιδια αποτελεσματα...

Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 614/7467 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 712/8528 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10.5/9.7 dB
Line Attenuation (Up/Down) 31.4/46.1 dB
Output Power (Up/Down) 12.5/20.5 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

@ ADSLgr.com All rights reserved.