PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με USRobotics 9105



Macgyver
04-09-04, 19:16
Νομίζω ότι οφείλω να παραθέσω αυτό το ποστ, παρ' όλο που είμαι αρκετά ικανοποιημένος με το συγκεκριμένο μοδεμάκι.

Λοιπόν, πήρα το USRobotics 9105 από τον MGMANAGER τον μάιο και ενώ ήμουν αρκετά ικανοποιημένος, ξαφνικά στα μέσα ιουλίου τά παιξε. Δεν κάηκε, γιατί έπαιρνε κανονικά ρεύμα, αλλά δεν συγχρονιζόταν. Το τσέκαρα με τον ΟΤΕ γιατί μου έφεραν άλλο μοδεμ που συγχρονίστηκε κανονικά.

ΟΚ λέω, έχει εγγύηση 2 χρόνια, no problem. Εκεί ακριβώς αρχίσαν τα προβλήματα. Στην αρχή μου είπαν από τον MGManager ότι θα κάνει καμιά βδομάδα να μου το αλλάξουνε. Στη συνέχεια, με ειδοποιήσανε ότι θα αργήσει πιο πολύ (σύμφωνα με τον ΜG φταίει η εταιρεία που το φέρνει). Τελικά, και αφού έκανα επανειλημένα και κάθε 2-3 μέρες τηλεφώνημα στο μαγαζί, κατάφερα πάρω πίσω καινούριο (του κουτιού) μετά από περίπου 35 μέρες από τη μέρα που το πήγα πίσω.

Άκουσα μπόλικες δικαιολογίες, δεν θέλησα να δώσω συνέχεια αν και ίσως θα έπρεπε, απλά σκέφτηκα ότι θα έπρεπε το λιγότερο να αφήσω αυτό το ποστ, προς ενημέρωση των υπολοίπων.

Αυτό που σκέφτομαι είναι να στείλω ένα μαιλ στην USROBOTICS, αναφέροντας τους οτι έγινε και τονίζοντας ότι από αυτήν την ιστορία εγώ ζημιώθηκα πάνω από 45 ευρώ (συνδρομή οτε και provider), που πήγαν στράφι για ένα μήνα. Δεν ξέρω βέβαια αν θα έχει κανένα αποτέλεσμα...

Υ.Γ. Δεν έχω τίποτα εναντίων του μαγαζιού, άλλωστε έχω ψωνίσει αρκετές φορές από κει και έχω μείνει ευχαριστημένος. Απλά πιστεύω ότι πρέπει να λέγονται και τα άσχημα, όχι μόνο τα καλά, ώστε ο κόσμος να έχει ολοκληρωμένη άποψη.

pelasgian
04-09-04, 19:39
Κατ'εμέ φταίει το μαγαζί. Εσύ αγόρασες από αυτούς, όχι από την «εταιρία», η οποία πήρε από κάποια άλλη, που με τη σειρά της το έκανε subcontract στη taiwan, που έστειλε τη πλακέτα για κατασκευή στη Κίνα κλπ. Αν όλοι είχαν την απαίτηση να βρεις αυτόν που φταίει πριν από αυτούς, στο τέλος θα έφτανες σε ένα κινέζο που κολάει πλακέτες, κάπου στη Μαντζουρία.

Εσύ αγόρασες με εγγύηση MG Manager, αν αυτός το πήρε, το δοκίμασε και δεν δουλεύει και δεν σου έδωσε άλλο (αυτά δεν επισκευάζονται!), σημαίνει ότι το μαγαζί δεν είναι καλό. Με προβλημάτισες πάρα πολύ τώρα, γιατί έχω πάρει από τον ίδιο.

Και τι πάει να πει μία εβδομάδα να το αλλάξουν; Όταν κάνεις παραγγελία στο φέρνει την άλλη μέρα. Αφού πάρει τα λεφτά σου θέλει εβδομάδα που γίνεται μήνας; Να το έχουμε υπόψιν μας αυτό για το συγκεκριμένο μαγαζί. Έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα με άλλα προϊόντα από τον συγκεκριμένο;

Όσες φορές αγόρασα από το Πλαίσιο (πιο ακριβός όμως) οι επιστροφές γινόντουσαν επιτόπου ή προς αντικατάσταση ή προς άλλο παρεμφερές προϊόν.

υ.γ. σαφώς και να στείλεις γράμμα στη US Robotics. Θα σου κοστίσει 30 λεπτά από το χρόνο σου.

Macgyver
04-09-04, 20:18
Σίγουρα φταίει ΚΑΙ το μαγαζί, καθώς θα μπορούσε άνετα να ζητήσει ένα μοδεμ από την εταιρεία, να μου αντικαταστήσει το δικό μου και στη συνέχεια αφού του επιστρέψει η εταιρεία, έστω και μετά από ένα μήνα, να αντικαταστήσει το δικό του στοκ. Αν βέβαια θέλει να λέει ότι σέβεται και εξυπηρετεί τους πελάτες του. Το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει θα ήταν να μου δώσει προσωρινά ένα άλλο μοδεμ (πράγμα που του ζήτησα) για να κάνω τη δουλέιά μου.

Από την άλλη βέβαια, αν η εταιρεία που το φέρνει εδώ έκανε πράγματι 1 μήνα να το αλλάξει, τότε ίσως θα πρέπει η κατασκευάστρια εταιρεία να ενημερωθεί μπας και αλλάξει αντιπρόσωπο.

Κατά τα άλλα, από το μοδεμ είμαι αρκετά ευχαριστημένος, ελπίζω να μην μου ξαναπαρουσιαστεί παρόμοιο πρόβλημα στο μέλλον.

Pelasgian, είναι κάποια πράγματα που θέλω να σε ρωτήσω για τη ρύθμιση στο firewall (NAT κλπ), θα αφήσω κάποια στιγμή ένα ποστ (αν θυμάμαι καλά πρέπει να είσαι από τους πρώτους που πήραν το συγκεκριμένο μοδεμ)

@ ADSLgr.com All rights reserved.