PDA

Επιστροφή στο Forum : Θορυβος στην τηλεφωνική γραμμη και διακοπή Ιντερνετ



nigozs
13-02-15, 16:34
Χαιρετω ολους τους φιλους και φιλες.

Απο τις γιορτες των Χριστουγεννων και μετα εχει δημιουργηθεί μεγα θέμα με την τηλ. γραμμη και το ιντερνετ στο σπίτι μου.
Το προβλημά μου εχει ως εξης:
Σε ακανόνιστες ωρες, αρχικά, στην τηλεφωνική επικοινωνία, εμφανίζεται θόρυβος -σαν παρεμβολή- και στην συνεχεια σαν να γίνεται κληση - ηχος pulse. Ολα αυτά επαναλαμβανόμενα σε βαθμό που να γίνεται αδύνατη η επικοινωνία.
Ταυτόχρονα πραγματοποιείται και διακοπή του ιντερνετ.
Αργότερα παρατηρήσαμε οτι το πρόβλημα εμφανιζόταν συγκεκριμενη βραδυνη ωρα και μόνο -διαρκειας μισής ωρας !
Τηλ. στην Forthnet και ανεφερα τα καθ'εκαστα και σας παραθέτω τις απαντησεις μου κατευθείαν:
- Οχι δεν υπάρχει φωτεινη ταμπέλα που να αναβει την ωρα που εμφανίζεται το πρόβλημα.
- Ζητησα την αποσύνδεση του συναγερμού μου (selftest) για λιγες ημερες ωσπου να δούμε τι γινεται.
- Τo σπλίτερ και τα φίλτρα ειναι ΟΚ (ήρθε τεχνικος της Forthnet)
- Η γραμμή απο ΟΤΕ προς το σπίτι ειναι ΟΚ.
- Εβγαλα το σταθερό τηλ. απο το σπλίτερ και αφησα μονο το μόντεμ.
- Αλλαξα πρίζα (μετακινησα σε άλλη πρίζα) το ασύρματο.
- Οι πρίζες του τοίχου είναι 15 ετων - δεν ξερω αν αυτό παίζει ρόλο και θα πρέπει να αλλάξω τηλ. πρίζες.
Η τηλεφωνητρια της Forthnet επιβεβαιωσε τις διακοπές μετά απο έλεγχο που εκανε στην γραμμη μου.
Και βέβαια ήρθε αρχικά τεχνικός της Forthnet και μετά απο λιγες ημερες ήρθε τεχνικός της Forthnet και του ΟΤΕ μαζί. ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.

Το πρόβλημα παραμενει όπως και παλιά και εγω ειμαι απελπιστικά ΑΒΟΗΘΗΤΟΣ.
Τέλος, κάθε δυνατή βοήθεια ευπρόσδεκτη !!!

jkoukos
13-02-15, 17:10
Όταν αποσύνδεσες τον συναγερμό, τι έδειξε η δοκιμή;
Φαντάζομαι το αποσύνδεσες εντελώς από την τηλεφωνική γραμμή και όχι κάτι άλλο.

nigozs
13-02-15, 21:05
Απλά μου επιβεβαίωσε η εταιρεία του συναγερμου οτι αποσύνδεσαν τις κλησεις.

jkoukos
13-02-15, 21:13
Αν κατάλαβα σωστά, δεν αποσύνδεσαν το καλώδιο από τον συναγερμό, αλλά απλά το ρύθμισαν να μην εκτελεί κλήση. Τι έγινε στην πορεία;
Κάνε και μια δοκιμή με αποσυνδεδεμένο τον συναγερμό από την τηλεφωνική γραμμή.

nigozs
13-02-15, 21:46
Σωστά λες, μετά δεν εγινε τίποτα. Μια απο τα ιδια. Προφανως δεν μπορω να κάνω τέτοια δοκιμή. Πρέπει να ερθει τεχνικός. Οι τεχνικοί που ήδη ήρθαν δεν διαπιστωσαν πρόβλημα απο τον συναγερμο.

vasilimertzani
15-02-15, 17:02
δεν εχετε κανει σωστες ενεργειες πιστευω.
Εφοσον εχεις διαπιστωσει ποιες ωρες στο κανει ειναι παρα πολυ ευκολο να γινουν οι σωστοι ελεγχοι.Αρχικα ξυλωνεις τα παντα απο πανω,μεχρι και τα φιλτρα(ακομα και του συναγερμου).Και συνδεεις μονο το τηλ.με νεο φιλτρο να δεις αν κανει αυτο το θορυβο-παρασιτο,και στην συνεχεια συνεχιζεις την συνδεση του υπολοιπου εξοπλισμου.

Giwrgos19802
15-02-15, 22:21
Χμμμμ ενδιαφέρον.....στις περισσότερες τον περιπτώσεων τέτοιου είδους ζητήματα τα εμφανίζουν οι συναγειαρμοί και εφ'όσον το παρατηρούμε συγκεκριμένη ώρα και για το διάστημα 30λεπτών που αναφέρεις άμεσα πάει ο νούς στον συναγειαρμό. Θα ήθελα αν μπορείς να μας κάνεις μια διευκρίνηση, ο τεχνικός της FORTHnet το εντόπισε το ζήτημα την ώρα που συμβαίνει? Στο συνδιαστηκό ραντεβού που έγινε με τεχνικό ΟΤΕ και τεχνικό FORTHnet σου είπαν αν εντοπίστηκε κάτι? Από εκεί κι έπειτα από την εταιρία του συναγειαρμού σε έχουν ενημερώσει τί ωρες κάνει ο συναγειαρμός δοκιμαστικές κλήσεις για να δεί εαν η γραμμή λειτουργεί (διότι όλοι οι συναγειαρμοί το κάνουν αυτό) και αν σου έχουν πεί το ζήτημα εσυ το εντοπίζεις τότε?

nigozs
16-02-15, 23:46
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου Γιώργο.
-Ο τεχνικός της forthnet, προφανως δεν ηρθε την νυχτα - γιατί νύχτα γίνεται το σκηνικό.
-Το συνδιαστικό ραντεβού δεν εντόπισε τίποτα.
- Απο την εταιρεια του συναγερμου μου ειπαν οτι είχαν αποσυνδεσει την κληση -για το διάστημα που εκαναν τις δοκιμές οι τεχνικοι.
Ακου τωρα και το εξης το οποίο το εντόπισα πριν λιγο. Μολις αποσύνδεσα το μοντεμ η τηλ. γραμμη καθάρισε.
Αυτό τί μπορεί να σου λεει ?? Μιας και εγω δεν βγάζω άκρη....
Ευχαριστώ

nicolasdr
17-02-15, 00:07
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου Γιώργο.
-Ο τεχνικός της forthnet, προφανως δεν ηρθε την νυχτα - γιατί νύχτα γίνεται το σκηνικό.
-Το συνδιαστικό ραντεβού δεν εντόπισε τίποτα.
- Απο την εταιρεια του συναγερμου μου ειπαν οτι είχαν αποσυνδεσει την κληση -για το διάστημα που εκαναν τις δοκιμές οι τεχνικοι.
Ακου τωρα και το εξης το οποίο το εντόπισα πριν λιγο. Μολις αποσύνδεσα το μοντεμ η τηλ. γραμμη καθάρισε.
Αυτό τί μπορεί να σου λεει ?? Μιας και εγω δεν βγάζω άκρη....
Ευχαριστώ

Προσωπικά μου λεει πως το splitter το εχεις μετα τον συναγερμο. Κανονικα το καλωδιο που ερχεται απο τον κατανεμητη στην εισαγωγη σου πρεπει να μπαινει σε splitter. Φευγει η γραμμη απο την θυρα adsl στο μοντεμ και τη θυρα του τηλεφωνου στην εισοδο του συναγερμου.Επειτα απο την εξοδο του συναγερμου φευγει η γραμμη οπου την παραλληλιζεις ωστε να εχουν σημα τα πριζακια. Το βραδυ ο συναγερμος κανει δοκιμαστικες κλησεις. Κατα την διαρκεια των δοκιμαστικων κλησεων το τηλεφωνο πρεπει να ειναι νεκρο. Επειτα απο τις δοκιμαστικες κλησεις το σημα επανερχεται στα πριζακια χωρις θορυβο και παρασιτα. Βεβαια την εναλλαγη συναγερμου-πριζων την κανει το ρελε του συναγερμου. Θα προτεινα να ελεγχθει ο συναγερμος αφου πρωτα διαπιστωσεις αν πληρεις την συνδεσμολογια που αναφερω γιατι αν το ρελε δεν λειτουργει σωστα τοτε δεν σου απομονωνει το σημα στα πριζακια στις δοκιμαστικες κλησεις και προσπαθει να πραγματοποιησει τις κλησεις. Λογικο να δημιουργειται θορυβος καθως δημιουργειται ξενο ρευμα το οποιο επηρεαζει την γραμμη.

Με εκτιμηση

vasilimertzani
17-02-15, 09:56
δοκιμασε με αλλο ρουτερ να δεις αν στο κανει.

nigozs
18-02-15, 00:14
Αντιληφθηκα οτι απο την εταιρεια του συναγερμού μου έλεγαν ανοησίες. Δεν ειχαν αποσυνδέσει ποτέ την κλήση η οποία με την σειρά της την άλλαξαν και την έβαλαν ώρα που ήθελαν και ετσι εμφαβίστηκε το πρόβλημα.
Τεσπα, τέλος καλό ολα καλά. Σε αξιοπιστία όμως χωλαίνουν ως εταιρείες ορισμένες........
Ευχαριστώ Γιώργο !

@ ADSLgr.com All rights reserved.