PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο Θέλω repeater για το ZTE ZXHN H108L



JHRoss
15-02-15, 23:05
Καλησπέρα παίδες, έχω το router ZTE ZXHN H108L και θέλω να αγοράσω για repeater το TP-Link-Wireless-N-300Mbps-Range-Extender-Passthrough-TL-WA860RE , θα "συνεργαστούν" ή θα έχω πρόβλημα? Έχω ήδη αγορασμένο repeater της Linksys (το RE1000) αλλά δεν δουλεύει με κανένα router που έχω ή είχα (ακόμα και Linksys N) και διαβάζω ότι είναι η μεγαλύτερη αποτυχία της Linksys. Ευχαριστώ.

sweet dreams
15-02-15, 23:12
Πολλά λεφτά για τις δυνατότητες που έχει, πάρε καλύτερα αυτό. (http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/1212-TP-LINK-TL-WA801ND-300Mbps-Wireless-N-Access-Point-PoE.html)

JHRoss
16-02-15, 00:01
Και λόγω της πρίζας το θέλω βασικά

sweet dreams
16-02-15, 00:15
Και λόγω της πρίζας το θέλω βασικά

Για την πρίζα θα πάρεις αυτό;;;;:hmm: βάλε ένα Τ. (http://www.skroutz.gr/c/606/polympriza-ups.html?keyphrase=%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%BF+%CF%84)

JHRoss
16-02-15, 01:35
Ο μόνος τρόπος να έχω σήμα στο μισό σπίτι είναι να μπει σε έναν διάδρομο, επομένως να είναι επιτοίχιο

sweet dreams
16-02-15, 02:07
Σου σύστησα το άλλο γιατί έχει επιπλέον λειτουργίες, μπορείς να το μετακινήσεις από το να είναι καρφωμένο σε μία πρίζα, αν δεν έχεις καλό σήμα στην θέση που θα το βάλεις κ.λ.π. αν δεν σε βολεύει πάρε το άλλο.

dimitri_ns
16-02-15, 06:54
Αυτό που προτείνει ο sweet dreams είναι επίσης επιτοίχιο (η βάση πάει στον τοίχο), μπορεί να λειτουργήσει και σαν access point και σαν range extender (που σου κόβει την ταχύτητα στο μισό) και έχει ΡΟΕ, οπότε δεν χρειάζεσαι πρίζα. Το τοποθετείς κάπου ψηλά στον διάδρομο, δεν το κλωτσάς περνώντας και το βάζεις όπου σου δίνει καλύτερο σήμα αφού δεν εξαρτάσαι από την πρίζα
Μπορείς να έχεις ethernet στον διάδρομο?

JHRoss
16-02-15, 12:56
Στο διάδρομο δεν έχω ethernet, εννοείς ότι τα repeater γενικώς κόβουν την ταχύτητα στο μισό? Στο σήμα που επεκτείνουν κόβουν την ταχύτητα στο μισό ή και στο router?

dimitri_ns
16-02-15, 15:45
Στο διάδρομο δεν έχω ethernet, εννοείς ότι τα repeater γενικώς κόβουν την ταχύτητα στο μισό? Στο σήμα που επεκτείνουν κόβουν την ταχύτητα στο μισό ή και στο router?

Στο σήμα που επεκτείνουν. Γιατί πρέπει να κάνουν λήψη και εκπομπή του ίδιου πακέτου data. Εξ ου και το μισό (περίπου). Ενώ τα AP που επικοινωνούν με ethernet και κεραία έχουν την ταχύτητα του πρωτοκόλου (b/g/n) (kai πάλι περίπου)

JHRoss
17-02-15, 16:14
Δηλαδή αν βάλω access point με σύνδεση wireless (όχι ethernet) στον τοίχο του διαδρόμου το επεκταμένο σήμα θα έχει ταχύτητα όση και το σήμα που στέλνει το router, σωστά?

dimitri_ns
17-02-15, 16:44
Δηλαδή αν βάλω access point με σύνδεση wireless (όχι ethernet) στον τοίχο του διαδρόμου το επεκταμένο σήμα θα έχει ταχύτητα όση και το σήμα που στέλνει το router, σωστά?

Οχι
Η κάθε συσκευή (ΑΡ , extender) με κάποιο τρόπο θα πάρει ένα πακέτο και θα το αναμεταδώσει

Αν το συνδέσεις με eth και εκπέμψει το wireless τότε η ταχύτητα του ασύρματου είναι b/g/n (λειτουργία ΑΡ)
Aν συνδεθεί ασύρματα και εκπέμψει ασύρματα (λειτουργία repeater) η ταχύτητα είναι μισή (b/g/g διά 2)

@ ADSLgr.com All rights reserved.