PDA

Επιστροφή στο Forum : ταχυτητες bittorent μετα απο xp sp2....



lefterism
04-09-04, 20:47
συναδελφοι, εχετε παρατηρησει διαφορετικες ταχυτητες μετα την εγκατασταση του service pack 2 για τα windows xp? (κατα μεσο ορο βεβαια)

sdikr
04-09-04, 23:24
Αν και δεν το έχω βάλει ακόμα ξέρω οτι βάζει κάποιο όριο στο πόσες συνδεσεις μπορεί να κάνει το λειτουργικό (τα οποία κάνουν προβλήματα με τα p2p) αν ψάξεις στο google θα δείς οτι υπάρχουν patch που το φιάχνουν

lefterism
04-09-04, 23:52
ναι το ειδα αυτο, εχει σχεση με τις συνδεσεις που εχεις, το εβαλα αλλα δεν εχω δει διαφορα.....

DrWho
05-09-04, 00:07
Λοιπόν για να σε βοηθήσω ξέρω τα εξής.

1. Το SP2 από μόνο του περιορίζει τον αριθμό half-open συνδέσεων σε 10 maximum/σεκ σε μια προσπάθεια να περιόρισει τα worms ( και μάλλον καλά κάνει).
Δυστυχώς μαζί με αυτό - ή ίσως και εσκεμμένα- περιορίζει κάπως τα file sharing προγραμματάκια καθώς επιτρέπει μόνο 10 hand shakes ( δηλ. κάτι σαν ρυθμό απόκτητσης TCP connections) οπότε και ΜΠΟΡΕΙ να έχεις ένα μικρό πρόβλημα τόσο με emule όσο και με BT γιατί ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ και αναλογως το πόσο βαρύς χρήστης είσαι μπορεί τα 10 new con/ secs να είναι λίγα.
*** Προσοχή το SP2 δεν βάζει κάποιο όριο στον ΑΡΙΘΜΟ των TCP connections αλλά ΣΤΟΝ ΡΥΘΜΟ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥΣ. Οι συνδέσεις που εκρεμούν απλά μπαίνουν στο queue και θα διεκπεραιωθούν και αυτές. Απλά στην αρχή - όταν βρίσκεις τα sources/ peers/seeds κλτπ - ίσως πάρει περισσότερο χρόνο***


2. Δες αν στο control panel/administration tools/event log/system σου εμφανίζεται κάνα κίτρινο θαυμαστικό που λέει για Ev 4226. Aν υπάρχει, σημαίνει ότι περιορίζεσαι από το SP2 στο 10/σεκ που λέγαμε .

3.Βρες το πατσάκι στο site www.lvlorld.de και πέρασε το. Αυτό αυξάνει τις connection σε ένα πιο λογικό όριο (50)

4. Σε μένα ακόμα και με 50 μου εμφάνισε το Event 4226 χρησιμοποιώντας ένα δημοφιλές τορρεντ με πολλούς seeds και peers οπότε το ανέβασα στα 100.

Αυτά .
Γενικά πάντως - ΑΚΟΜΑ κι αν ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ το πατς - δε θα έχεις πρόβλημα με τις ταχύτητες. Απλά στην αρχη της λειτουργίας των p2p ίσως αργούν λίγο περισσότερο να βρουν sources και μπουκώνει λίγο το σύστημα καθώς γεμίζει h queue.

dantouan
05-09-04, 01:45
Με αλλα λογια δηλαδη παλι δεν θα κατεβαζουμε με καλες ταχυτητες....

@ ADSLgr.com All rights reserved.