PDA

Επιστροφή στο Forum : αδικαιολόγητη και παράξενη καθυστέρηση



johnyb98
17-02-15, 00:02
Πρόκειται για το notebook HP Pavilion g7-1340sv (http://support.hp.com/us-en/product/HP-Pavilion-g7-1300-Notebook-PC-series/5186814/model/5280896/drivers). Για κάποιους λόγους έκανα ένα format και εγκατέστησα Windows 7 64-bit. Όχι απ' το recovery partition. Καθαρή εγκατάσταση από dvd. Εδώ να ενημερώσω, ξεκινώντας, ότι έχω κρατήσει πριν ξεκινήσω το format, σε image, τα προηγούμενα προβληματικά Windows για τα οποία έκανα και εγκατάσταση εκ νέου. Ως εδώ καλά.

Κατά την εγκατάσταση των drivers, δεν κατάλαβα σε ποιόν απ' όλους, είδα ότι η έναρξη άρχισε να καθυστερεί. Και όντως καθυστερούσε, και πάρα πολύ μάλιστα. Και έχω απόδειξη γι' αυτό. Θα καταλάβετε σύντομα.

Σε έναν δεύτερο δίσκο βάζω από acronis την προβληματική εγκατάσταση που έχω κρατήσει σε ένα image. Και βάζω επάνω το δεύτερο δίσκο για να δοκιμάσω μόνο την εκκίνηση. Αποτελέσματα:

εκ νέου εγκατάσταση:42 sec και έφτασεε μέχρι καί 1 min & 7 sec (απαράδεκτο για μητρική εγκατάσταση)

δεύτερος δίσκος με προβληματικά Windows:37 sec !!!

Επίσης, έτρεχα τον Firefox και έκανε:

εκ νέου εγκατάσταση:16 sec

δεύτερος δίσκος με προβληματικά Windows:μόλις 6 sec !!

Είπα ότι σίγουρα κάτι δεν πάει καλά, και, μιά και δεν είχα προχωρήσει πολύ, ξαναξεκίνησα την εγκατάσταση. Αυτή τη φορά, όμως, θα έβαζα τους drivers, αλλά σε κάθε έναν θα έκανα shutdown και εκκίνση, και θα μέτραγα τους χρόνους.

Με την πρώτη φορά που έφτασαν στο desktop τα Windows, αυτός ο χρόνος ήταν 37 sec.

Έβαλα με τη σειρά:

chipset + vga (ένα αρχείο που τα είχε καί τα δύο)

sound

ethernet

camera

Ως εδώ όλα καλά. Η εκκίνηση εξακολουθεί να είναι 37 sec.

Εδώ ξεκινάει το πρόβλημα. Βάζω στη συνέχεια το bluetooth. Κατά την εγκατάσταση, βγαίνει ένα μήνυμα ότι κάποια συσκευή (απ' τις 5-6 που πρέπει να εγκατασταθούν) δεν εγκαταστάθηκε σωστά. Κλείνω το μήνυμα, και όλες οι υπόλοιπες εγκαταστάθηκαν σωστά. Κλείνω και ανοίγω το laptop και εδώ είναι η καθυστέρηση:τα 42sec που λέω πιό πάνω.

Σίγουρα κατάβασα τον σωστό driver. Καί πριν το format, αλλά καί έχοντας σε δεύτερο δίσκο την προηγούμενη προβληματική εγκατάσταση, πρόκειται για Atheros bluetooth. Πώς, λοιπόν, αφού κατάβασα Atheros, βγαίνει σφάλμα, που ίσως αυτό δημιουργεί τα προβλήματα και αρχίζουν οι καθυστερήσεις;

Να πω εδώ ότι, με την πρώτη φορά που έφτασαν τα windows στο desktop, στο systray είδα το μπλε εικονίδιο bluetooth. Που σημαίνει ότι ο driver που είχαν βάλει από μόνα τους τα windows δε δημιουργούσε πρόβλημα, αφού ο χρόνος ήταν 37sec. Καλά, ο driver των Windows υπερτερεί της κατασκευάστριας;;;

Μετά την εγκατάσταση του bluetooth, παρά το μήνυμα σφάλματος, στο device manager που κοίταξα δεν υπάρχει συσκευή με κίτρινο θαυμαστικό ή κόκκινο "x".

Τί να πώ;;; Έχω κάνει τόσες και τόσες εγκαταστάσεις, αλλά κάτι τέτοιο πρώτη φορά το βλέπω. Έχει αντιμετωπίσει κανείς σε laptop της HP, σε συγκεκριμένη σειρά, ή γενικά σε laptop κάτι ανάλογο να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ !!

biggeo65
17-02-15, 00:33
Σε bluetooth στα 7 οι drivers που έχουν είναι καλύτεροι απ'όλους. Δεν ξέρω γιατί.
Το είχα κι εγώ το πρόβλημα σε HP notebook, αλλά και σε desktop με ένα USB Bluetooth.

Από την άλλη αν μιλάς για μηχανικό δίσκο 5400 στροφών, ακόμη και το 1 λεπτο δεν είναι τραγικός χρόνος.
Μην ξεχνάς ότι οι drivers της Atheros φορτώνουν περισσότερα στοιχεία ,από αυτούς των Windows.

Ίσως να χρειάζεται και περισσότερο χρόνο για να αναγνωριστούν οι Atheros από τον πυρήνα των Windows.
Δεν το έψαξα παραπάνω όμως γιατί δεν θεώρησα την καθυστέρηση σημαντική.

Στο Desktop από την άλλη δοκίμασα διάφορους φια το USB Bluetooth.
Tης Broadcom, της Bluesoleil που κατασκευάζει το USB, των 7.
Των 7 έχουν την καλύτερη συμπεριφορά.

johnyb98
17-02-15, 01:11
Δεν έχουμε εξασφαλίσει ακόμη ότι φταίνε οι drivers bluetooth. Σίγουρα οι περιγραφές μου αυτό δείχνουν.

Στην πρώτη μητρική εγκατάσταση που έκανα, όπως προανέφερα, η αρχική καθυστέρηση στην εκκίνηση από 37 sec έφτασε 42 sec. Στη συνέχεια, δοκιμάζοντας να βάλω καί bitdefender, καθώς και 2-3 άλλα προγραμματάκια (winzip, winrar, κ.λπ.) οι χρόνοι ανέβαιναν. π.χ. της εκκίνησης έφτασε από 42 sec σε 1' 07''. Και το άλλο που περιγράφω:σε παρθενική εγκατάσταση να ανοίγει ο firefox σε 16 sec είναι επιεικώς υπερβολικό. Όσο υπομονή και να θέλει να δείξει κανείς, δεν μπορείς να δουλέψεις έτσι.

Και δεν ξέρω, αν το συνέχιζα και δεν δοκίμαζα δεύτερη παρθένα εγκατάσταση, πού θα έφταναν οι χρόνοι.

Πάντως, αυτό που λες το σκέφτηκα και γω, και ήδη απεγκατέστησα το atheros suite. Ο χρόνος εκκίνησης βελτιώθηκε λίγο. Έπεσε στα 39-40 sec. Και ο firefox που εγκατέστησα πριν λίγο, αφού έχω περάσει όλους τους drivers, τώρα ανοίγει σε 5 sec. Το λέω αυτό διότι, στην πρώτη αργή εγκατάσταση τον firefox τον είχα εγκαταστησει κάπου ανάμεσα στους drivers. Μου έχει ξανατύχει να παίζει ρόλο η σειρά που θα εγκαταστήσεις κάποια πράγματα.

Οπότε στο σημείο αυτό είμαι με Windows bluetooth και ικονοποιητική εκκίνηση του firefox (ο firefox είναι το μόνο μέτρο σύγκρισης που έχω).

- - - Updated - - -

αααα.... και κάτι ακόμα εδώ. Το πιό σημαντικό που με τα πολλά που έγραφα το ξέχασα....

Μου κάνει τρομερή εντύπωση:πώς ο δεύτερος δίσκος που έβαλα με το image, που έχει επάνω την ελαττωματική εγκατάσταση, αυτή που έχουν κάνει απ' την HP, ανοίγει σε μόλις 37sec; Προφανώς, έχουν χρησιμοποιήσει τους drivers που δίνουν στο site. Πως γίνεται μία τέτοια εγκατάσταση, σε ένα laptop που έχει αγοραστεί δύο χρόνια τώρα, και έχουν μπει στα Windows κάποια προγράμματα, τα windows έχουν δουλευτεί αρκετά, το μητρώο έχει βαρύνει, κάποιους ιούς τα Windows θα έχουν φάει, μέσα σ' ολ' αυτά λοιπόν, πώς γίνεται να γίνεται εκκίνηση σε 37sec;

Όσο για τις στροφές που λες, τόσο στον πρώτο δίσκο όσο και στον δεύτερο, οι χρόνοι εκκίνησης είναι ίδιοι. Οπότε:

περίπτωση α
Οι δίσκοι έχουν ίδιες στροφές:εύκολο στην κατανόηση

περίπτωση β.
Οι δίσκοι έχουν διαφορετικές στροφές:πώς γίνεται, με διαφορετικές στροφές, καί στους δύο, η εκκίνηση να έχει ίδιo χρόνo ακριβώς;

biggeo65
17-02-15, 01:41
Δεν έχουμε εξασφαλίσει ακόμη ότι φταίνε οι drivers bluetooth. Σίγουρα οι περιγραφές μου αυτό δείχνουν.

Στην πρώτη μητρική εγκατάσταση που έκανα, όπως προανέφερα, η αρχική καθυστέρηση στην εκκίνηση από 37 sec έφτασε 42 sec. Στη συνέχεια, δοκιμάζοντας να βάλω καί bitdefender, καθώς και 2-3 άλλα προγραμματάκια (winzip, winrar, κ.λπ.) οι χρόνοι ανέβαιναν. π.χ. της εκκίνησης έφτασε από 42 sec σε 1' 07''. Και το άλλο που περιγράφω:σε παρθενική εγκατάσταση να ανοίγει ο firefox σε 16 sec είναι επιεικώς υπερβολικό. Όσο υπομονή και να θέλει να δείξει κανείς, δεν μπορείς να δουλέψεις έτσι.

Και δεν ξέρω, αν το συνέχιζα και δεν δοκίμαζα δεύτερη παρθένα εγκατάσταση, πού θα έφταναν οι χρόνοι.

Πάντως, αυτό που λες το σκέφτηκα και γω, και ήδη απεγκατέστησα το atheros suite. Ο χρόνος εκκίνησης βελτιώθηκε λίγο. Έπεσε στα 39-40 sec. Και ο firefox που εγκατέστησα πριν λίγο, αφού έχω περάσει όλους τους drivers, τώρα ανοίγει σε 5 sec. Το λέω αυτό διότι, στην πρώτη αργή εγκατάσταση τον firefox τον είχα εγκαταστησει κάπου ανάμεσα στους drivers. Μου έχει ξανατύχει να παίζει ρόλο η σειρά που θα εγκαταστήσεις κάποια πράγματα.

Οπότε στο σημείο αυτό είμαι με Windows bluetooth και ικονοποιητική εκκίνηση του firefox (ο firefox είναι το μόνο μέτρο σύγκρισης που έχω).

Το έχω ξαναγράψει πψς μπορεις απο τις καταφραφές συμβάντυων
να βρεις τον συνολικό χρόνο εκκίνησης καιπου μοιράζεται αυτός ο χρόνος.
Δες το μήνυμα #5 (http://www.adslgr.com/forum/threads/801781-%CE%99%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B1-windows-7?p=5340469#post5340469) και μήνυμα #8811 (http://www.adslgr.com/forum/threads/312536-Windows-7-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1?p=4419710#post4419710)

Βλέπεις τι καθυστερεί κι αναλόγως πράττεις. Παρακάτω οι δυο φωτο από το μήνυμα #8811,
μια που το ImageShack δεν τις εμφανίζει πλέον, έγινε με πληρωμή.

151098
151099

johnyb98
18-02-15, 13:21
Πολύ σωστά όλα αυτά που λες, αλλά λέει τίποτα δεν είναι τυχαίο. Εξηγώ αμέσως...

Μάλλον βρήκα τί φταίει. Απλά, αυτή τη στιγμή το laptop δεν βρίσκεται στα χέρια μου για να κάνω δοκιμές. Νομίζω ότι φταίει ότι δεν ήταν αυθεντικό το dvd της εγκατάστασης. Επρόκειτω για αυτό το dvd που έχει το 4 σε 1. Σε ένα, δηλαδή dvd, σε μόλις 3GB, έχει ενσωματωμένα τα:
7 Home Basic
7 Home Premium
7 Professional
7 Ultimate

Ήταν η πρώτη φορά που έκανα εγκατάσταση απ' αυτό, και να τα αποτελέσματα. Για να χωρέσουν σε 3GB τέσσερις εκδόσεις του 2009 (έτσι αναφέρει η λίστα που επιλέγεις λειτουργικό, δηλαδή 2009), αυτός που το έφτιαξε πρέπει να έχει αφαιρέσει πάρα πολλά. Και έτσι, μάλλον φυσιολογικό, να συμβαίνουν αυτά που έπαθα και γω.

Γι' αυτό λέω τίποτα δεν είναι τυχαίο:πρώτη φορά εγκατάσταση από τέτοιο dvd - πρώτη μου φορά τέτοιες παράξενες ταχύτητες.

biggeo65
18-02-15, 22:00
Πολύ σωστά όλα αυτά που λες, αλλά λέει τίποτα δεν είναι τυχαίο. Εξηγώ αμέσως...

Μάλλον βρήκα τί φταίει. Απλά, αυτή τη στιγμή το laptop δεν βρίσκεται στα χέρια μου για να κάνω δοκιμές. Νομίζω ότι φταίει ότι δεν ήταν αυθεντικό το dvd της εγκατάστασης. Επρόκειτω για αυτό το dvd που έχει το 4 σε 1. Σε ένα, δηλαδή dvd, σε μόλις 3GB, έχει ενσωματωμένα τα:
7 Home Basic
7 Home Premium
7 Professional
7 Ultimate

Ήταν η πρώτη φορά που έκανα εγκατάσταση απ' αυτό, και να τα αποτελέσματα. Για να χωρέσουν σε 3GB τέσσερις εκδόσεις του 2009 (έτσι αναφέρει η λίστα που επιλέγεις λειτουργικό, δηλαδή 2009), αυτός που το έφτιαξε πρέπει να έχει αφαιρέσει πάρα πολλά. Και έτσι, μάλλον φυσιολογικό, να συμβαίνουν αυτά που έπαθα και γω.

Γι' αυτό λέω τίποτα δεν είναι τυχαίο:πρώτη φορά εγκατάσταση από τέτοιο dvd - πρώτη μου φορά τέτοιες παράξενες ταχύτητες.

Κανονικά στα DVD εγκατάστασης υπάρχουν όλες οι εκδόσεις, κι αναλόγως με το κλειδί που έχεις
ενεργοποιεί και την αντίστοιχη έκδοση. Aυτό που κάνει την διαφορά είναι το αρχείο ei.cfg.
Αυτό λέει στην εγκατάσταση ποια χαρακτηρηστικά των Windows θα εγκαταστήσει.

Αν σβύσεις το αρχείο ei.cfg, τότε σε κάθε εγκατάσταση θα σε ρωτά
ποιά έκδοση των Windows θέλεις να εγκαταστήσεις. Δες το άρθρο (http://www.sevenforums.com/tutorials/85813-windows-7-universal-installation-disc-create.html)
Άρα δεν είναι παράξενο να βρεις όλες τις εκδόσεις σε ένα DVD

@ ADSLgr.com All rights reserved.