PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ ΑΠΟ ΟΤΕ ΣΕ ΝΕΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ



oekab1992
17-02-15, 00:49
Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Ε.Μ κάτοχος της τηλεφωνικής σύνδεσης 211xxxxxx με ΑΦΜ 12xxxxxxx. Από το 2006 έως και πρόσφατα υπήρξα ευχαριστημένος πελάτης της Forthnet σε πακέτο 3play με πάγιο 29,90 το μήνα. Προχώρησα μετά από αλλεπάλληλες κρούσεις που δέχθηκα από το τμήμα προσφορών σας (13888) σε φορητότητα προς το δίκτυο του ΟΤΕ διότι θεώρησα το περιεχόμενο του ΟΤΕ TV ελκυστικότερο, και κυρίως, διότι επιθυμούσα γραμμή VDSL 50 που μόνο η εταιρεία σας μου προσέφερε. Ως εκ τούτου, στις 27/01/2015 και μετά από δεκάδες συνομιλίες που είχα με το τμήμα προσφορών σας με τον κύριο Θ.Κ., προχώρησα σε τηλεφωνική ηχογράφηση για σύνταξη συμβολαίου με την ακόλουθη προσφορά:

Απεριόριστα σταθερά (αστικά υπεραστικά σε όλη την Ελλάδα)
30 λεπτά προς όλα τα Εθνικά κινητά
VDSL έως 50 mbps


Όλα τα παραπάνω που συνιστούν πακέτο 2play vdsl προσφέρθηκαν με μηνιαίο πάγιο 35,90 € μηνιαίως με 24μηνη δέσμευση και δώρο η αναγνώριση κλήσεων.

Επίσης προσφέρθηκε δωρεάν με χρησιδάνειο όλος ο εξοπλισμός, συγκεκριμένα vdsl ασύρματο router.

Σαν προσθήκη στο παραπάνω πακέτο μου προσφέρθηκε το πακέτο OTE TV Full Pack μέσω δορυφόρου με 24μηνη δέσμευση προς 17,90 € μηνιαίως και δώρο ο σχετικός εξοπλισμός, συγκεκριμένα ο απλός δέκτης (χρησιδάνειο) και εντελώς δωρεάν για πάντα το κεραιοσύστημα και η εγκατάσταση του.

Οπότε το συνολικό πακέτο που μου προσφέρθηκε για όλα τα ανωτέρω ανέρχεται σε 35,90 + 17,90 = 53,80 € το μήνα με 24μηνη δέσμευση και ρήτρα διακοπής ή υποβάθμισης υπηρεσίας 125 ευρώ ανεξαρτήτως χρονικού σημείου.

Επίσης έγινε δέσμευση ότι σε περίπτωση μεταβίβασης πακέτου κινητής τηλεφωνίας Cosmote στο ίδιο ΑΦΜ μου, η σύνδεση κινητής θα επιδεχθεί 20% έκπτωση επί του ονομαστικού παγίου της.

Στις 27/01/15 λοιπόν, και αφού η προσφορά αυτή είχε συζητηθεί δεκάδες φορές επί 2 βδομάδες νωρίτερα με τον κύριο Θ.Κ. και είχε δεχθεί έγκριση από τους ανωτέρους τους, έγιναν τα συμβόλαιο με ηχογράφηση. Αξίζει να σημειωθεί πως η προσφορά αυτή δεν ισχύει πλέον στο επίσημο δίκτυο του ΟΤΕ (ίσχυε τα Χριστούγεννα) όμως ο κύριος Θ.Κ. με διαβεβαίωσε πως θα μου δοθεί κάτ. εξαίρεση και είχε πάρει έγκριση από τους προϊστάμενους του. Όλα τα παραπάνω υπάρχουν ηχογραφημένα σε όλες μας τις συνομιλίες.

Στις 29/01/15 έρχεται courier στον χώρο μου όπου και υπέγραψα τα έγγραφα – αιτήσεις φορητότητας από Forthnet και έδωσα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Στις 05/02/15 έγινε ενεργοποίηση της τηλεφωνικής γραμμής και της adsl, η οποία όμως λειτούργησε με τον δικό μου εξοπλισμό σε adsl mode και με αστάθειες.

Στις 09/02/15 /ήρθε courier στον χώρο μου και μου παρέδωσε το vdsl router και την επόμενη μέρα η γραμμή κλείδωσε και επίσημα σε vdsl 50 mode. Μαζί με το router παραδόθηκε και το συμβόλαιο του 2play vdsl οπού εκεί προς έκπληξη μου η αίτηση σύμβαση για το OTE Double Play VDSL 50 απεριόριστα αναγράφει πως η τιμή του πακέτου για τους πρώτους 24 μήνες είναι 39,90 και μετά θα πάνε 46,80 + 5.5 ευρώ για isdn. Εμφανώς θορυβημένος που το πάγιο ήταν 39,90 αντί για 35,90 όπως συμφώνησα και έκανα και συμβόλαιο, κάλεσα την επόμενη ημέρα το 13888 στο τμήμα λογαριασμών.

Εκεί δέχθηκα το δεύτερο σοκ μιας και με ενημέρωσαν για ένα σύνολο 61,90 που ακόμη και τώρα δεν κατανοώ πως προκύπτει μιας και η προσφορά ήτα 35,90 + 17,90 = 53,80. Ακόμη αν υποθέσουμε πως στο συμβόλαιο λέει 39,90 και προσθέσουμε το 17,90 του ΟΤΕ TV, το σύνολο είναι 57,80. Τους εξήγησα πως έγινε λάθος και έκανα αμφισβήτηση λογαριασμού.

Εκ τοτε, κάθε μέρα χάνω αρκετές ώρες από τον χρόνο μου να μιλάω με άσχετους που με κάνουν μπαλάκι από τον έναν στον άλλον και να μου ζητάνε χρόνο για να ακούσουν την ηχογράφηση και θα με πάρουν πίσω. Φυσικά μίλησα και με τον κύριο Θ.Κ. που για μια ακόμη φορά, και ηχογραφημένα όλα, με διαβεβαίωσε πως κάνουν λάθος και πως η προσφορά ισχύει και θα φροντίσει να περαστεί σωστά στο σύστημα στην τιμολόγηση κτλ.

Να σημειώσω πως 13/02/15 ήρθε με courier στον χώρο μου ο δέκτης και σήμερα 16/02/15 έγινε η εγκατάσταση από το αρμόδιο συνεργείο. Ουσιαστικά ρύθμιση του δικού μου εξοπλισμού μιας και ζήτησα να μείνει το δικό μου πιάτο ως ποιοτικότερο και με διπλό LNB, και ζήτησα να μου δοθεί το πιάτο που δικαιούμαι αλλά αρνήθηκαν γιατί ήταν υποχρεωτική η εγκατάσταση του δικού τους.

Σήμερα 16/02/15 κάλεσα για μια ακόμη φορά τον ΟΤΕ. Οι επικοινωνίες με το ΟΤΕ καθημερινές και ιδιαίτερα κουραστικές να τονίσω, και για άλλα πρόβλημα όπως πρόβλημα τεχνικό με την ενεργοποίηση e-bill, παρακάλια να έρθει ο εξοπλισμός του OTE TV και φυσικά το απίστευτο μπλέξιμο με την προσφορά. Κάποιος προϊστάμενος του κύριου Θ.Μ. με κάλεσε από το τμήμα παραπόνων και με διαβεβαίωσε και αυτός για μια ακόμη φορά πως η προσφορά ισχύει και το έφτιαξαν το θέμα και να είμαι ήσυχος.

Και εδώ, ενώ θεώρησα πως όλα τελείωσαν, στις 5 το απόγευμα δέχομαι τηλεφώνημα βόμβα από τον κύριο Θ.Μ. πως έχουμε πρόβλημα. Συγκεκριμένα, πως υπάρχει συστημικό πρόβλημα και το σύστημα τους δεν δέχεται την προσφορά, δεν μπορεί να την περάσει. Οι επιλογές μου είπε είναι:

Να δεχτώ την νέα χρέωση με 61,90 το μήνα για το υφιστάμενο πακέτο
Ή να κάνουμε την γραμμή 30 mbps vdsl ώστε να πάει το πάγιο 53,80 όπως κάναμε στο συμβόλαιο
Ή να καταργήσω το vdsl και να το κάνω adsl 24 με πάγιο 42,30
Ξέχασε όμως ο κύριος Θ.Μ. και την τέταρτη

επιλογή, την αυτονόητη, την νόμιμη, την ηθική, την επιβεβλημένη από το συμβόλαιο μας, να τηρήσει αυτός και ο όμιλος του ότι συμφωνήσαμε και επίσημο συμβόλαιο.

Άκουσα γελοία και υποτιμητικά σχόλια για την νοημοσύνη μου όπως τι 30 τι 50, σιγά την διαφορά, όσοι βάζουν 50αρα 35 πιάνουν μέγιστο, ή να βάλω 24αρα να πληρώνω και λιγότερα, σκέφτηκε ο άνθρωπος την τσέπη μου βλέπεις, και όταν βγει προσφορά καλύτερη του χρόνου να το κάνω vdsl, ή να κάνω υπαναχώρηση να γλυτώσει.

Κύριοι του ΟΤΕ, δεν θα σας κάνω την χάρη εννοείτε, θα μου δώσετε αυτό που συμφωνήσαμε. Έχω επικοινωνήσει με τον δικηγόρο μου. Αν μέχρι αύριο δεν κλείσει το θέμα και δεν εφαρμόσετε αυτό με το οποίο έχετε κάνει συμβόλαιο μαζί μου, θα καταθέσω αγωγή για ηθική βλάβη και οικονομική ζημία δια μέσου επιβολής μεγαλύτερης χρέωσης από αυτή που έχουμε κάνει συμβόλαιο. Αύριο πάω σε κατάστημα ΟΤΕ να αιτηθώ απομαγνητοφώνηση όλων των συνομιλιών μου ως τώρα, και φυσικά την ημέρα του συμβολαίου (που τα έχετε ήδη ακούσει και δεν τα αμφιβάλατε ποτέ). Παράλληλα η καταγγελία αυτή με τα ολοκληρωμένα στοιχεία θα κοινοποιηθεί στα social media, σε πολλαπλά forum, στο ΕΚΠΟΙΖΩ, στον Συνήγορο του Καταναλωτή και σε διάφορες αρχές προστασίας και όχι μόνο.

Ως εδώ η κοροϊδία, η απατεωνιά, ο εμπαιγμός και η ειρωνεία. Εάν εγώ μια μέρα είχα συστημικό πρόβλημα με την τσέπη μου και σας έδινα λιγότερα χρήματα, θα με τυλίγατε σε μια κόλλα χαρτί με τις αγωγές σας. Δεν θα σας χαριστώ. Με φέρατε από την Forthnet με μια προσφορά συγκεκριμένη, κάναμε συμβόλαιο, υπάρχουν αποδείξεις, είστε υπόλογοι στον νόμο και την ηθική. Είστε τηλεπικοινωνιακός γίγαντας όπως αποκαλείστε ή καφενείο τελικά; Σε καμία περίπτωση δεν θα έφευγα από την Forthnet για το συμβόλαιο αυτό από τα 29,90 στα 62 ευρώ. Δεν το σήκωνε η τσέπη μου. Ήδη το 53,80 ήταν μια υπέρβαση λόγω επιθυμίας του vdsl. Απαιτώ να σεβαστείτε το συμβόλαιο μας. Δεν συμβιβάζομαι με τίποτα λιγότερο. Εάν έκανε λάθος ο υπάλληλος σας, να επωμιστεί το λάθος και ο όμιλος σας να υλοποιήσει όσα δεσμεύτηκε με συμβόλαιο, και όχι να προσπαθείτε να με παραπλανήσετε σε νέο συμβόλαιο για να καθαρίσετε την φωλιά σας.

Με ρητή επιφύλαξη όλων μου των νόμιμων δικαιωμάτων.

Β.Μ.
Ένας πρόσφατα ενεργοποιημένος αλλά και συνάμα τραγικά απογοητευμένος συνδρομητής σας τον οποίο προσπαθείτε να εξαπατήσετε.

Catchphrase
17-02-15, 10:31
Εκεί δέχθηκα το δεύτερο σοκ μιας και με ενημέρωσαν για ένα σύνολο 61,90 που ακόμη και τώρα δεν κατανοώ πως προκύπτει μιας και η προσφορά ήτα 35,90 + 17,90 = 53,80.

Μήπως είναι το ΦΠΑ που εντέχνως το κρύβουν όταν κάνουν τις προσφορές;

oekab1992
17-02-15, 10:34
Οχι το φπα ήταν μέσα το διευκρινήσαμε και την ηχογράφηση, το 53,80 ήταν τελικό με τα πάντα μέσα. Αυτές ήταν οι σκέψεις μου παραπάνω. Θα ήθελα και τις προτάσεις σας. Προλαβαίνω να υπαναχωρήσω, όμως τι γίνεται αν το κάνω? Πληρώνω το τέλος ενεργοποίησης σε αυτούς και μετά ξανά σε άλλο πάροχο? Να προχωρήσω το νομικό θέμα και τις καταγγελίες, να διαπραγματευτώ? Ας μου κάποιος την γνώμη του. Αν υπαναχωρήσω, η γραμμή σαν νούμερο χάνεται αν δεν έχω ζητήσει στο καπάκι φορητότητα αλλού?

Catchphrase
17-02-15, 12:39
Εγώ στη θέση σου, για να έχω την ψυχική μου ηρεμία, θα προτιμούσα να πάω σε 30αρα vdsl και να τελειώσει εκεί το show. Ερχόμενος από adsl δε νομίζω να σου στοιχίσει ιδιαίτερα η μεταφορά από 50 σε 30.

Βέβαια, επειδή όλο το δίκιο είναι με το μέρος σου, αν δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις μπορείς να τους κυνηγήσεις και πιθανότατα στο τέλος θα δικαιωθείς.

oekab1992
17-02-15, 15:06
έφυγα απο την 4νετ μετά απο τόσα χρόνια οχι γιατί δεν ήμουν ευχαριστημένος αλλά γιατί δεν με κάλυπτε πλεον η ΝΟΒΑ, ήθελα και θέλω ΟΤΕ TV και VDSL και δεν θέλω να αποχωρήσω, πολιτισμένη λύση θέλω να βρούμε παρότι ξενέρωσα. Δεν ειναι τόσο θέμα εκδίκησης όσο να βρώ το δίκιο μου. Προχώρησα σε καταγγελίες ήδη σε

ΕΚΠΟΙΖΩ
Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης -Γ. Γ. Καταναλωτή
Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων
Συνήγορος του Καταναλωτή
Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών
ΙΝΚΑ

Και ενώ έγραφα τώρα, με πήρε μια απο ΟΤΕ, μου είπε πως το 35,90 ήταν τυπογραφικό λάθος σε κατάλογο τους και ειναι τιμή για το 2play vdsl 30 οχι για το 50 και αδύνατον να το περάσουν. Η αντιπροσφορά τους ώστε να βρεθεί λύση ήταν να μου κάνει έκπτωση στο OTE TV σε τιμή 10,95 για τον πρώτο χρόνο και 21,90 για τον δεύτερο έτσι το σύνολο του παγίου θα ειναι 50,85 τον πρώτο και 61,80 τον δεύτερο χρόνο, αλλά στο τέλος ο μέσος όρος βγαίνει 56,325 που ειναι λίγο μεγαλύτερο απο ένα ήδη αυξημένο πάγιο των 53,90. Θα μου χαρίσει και τα τέλη φορητότητας. Εναλλακτικά η άλλη σκέψη ειναι να πάω σε vdsl 30 και να δίνω τα 53,80 κάτι που το θεωρώ μεγάλο συμβιβασμό. Η τελευταία σκέψη ειναι να παω σε 24αρα έτσι ώστε να πάει το πάγιο στα 42,80 αλλά bye bye vdsl. Δεν βγάζω άκρη και δεν βλέπω να δίνουν αυτό που ζήτησα, ξυνό βγήκε το vdsl.

- - - Updated - - -

Παίδες τι να κάνω? Δεν θέλω να φύγω παρότι μου είπαν πως δεν θα χρεώσουν κανένα τέλος, ούτε διακοπής ούτε φορητότητας. Πήγα εκεί για συγκεκριμένους λόγους.

Η το τραβάω το σχοινί ρισκάροντας
Είτε δέχομαι την υβριδική προσφορά που ειναι 2μιση ευρώ παραπάνω
Είτε πάω σε 24αρα ρίχνω το πάγιο

Gordito
17-02-15, 15:14
Πας για υβριδικη και τλεειωσε η ιστορια. Για 3€ παραπανω;

oekab1992
17-02-15, 16:15
Για εκεί συγκλίνω, και ούτε 3, 2,52 βασικά και δεν θα έχω και τα τέλη ενεργοποίησης 32 ευρώ οπότε το 2,52 γίνεται 1,20 χονδρικά παραπάνω τον μήνα. Αλλά βαθιά μέσα μου νοιώθω ρηγμένος γιατί μου έκαναν τρελή πονηριά.

- - - Updated - - -

Το θέμα έληξε, επέλεξα μια ας το πούμε χρυσή τομή. Η πρόταση της κυρίας είχε κρυφές παγίδες, στον δεύτερο χρόνο δεν μου εγγυώταν πως το ΟΤΕ ΤV θα έχει σταθερή χρέωση, υπάρχει και κίνδυνος να αυξηθεί μιας και ευθυγραμμιζόταν με τον εκάστοτε τιμοσσ, οπότε έκανα υποβάθμιση της γραμμής. Έβαλα 24αρα adsl και πλέον μαζι με OTE TV full pack και τηλέφωνα απεριόριστα και 30 κινητά πήγα στα 42,80 τον μήνα. Αυτό έπρεπε να είχα κάνει απο την αρχή, αλλά ήθελα να ζήσω την εμπειρία του vdsl βλέπεις τρομάρα μου. Ξενέρωσα με τον ΟΤΕ, ξενέρωσα με το vdsl τους το πανάκριβο, ας το χαρούν οι ίδιοι, 60φευγα ευρώ δεν αξίζει να δίνω. Στην τελική χαμήλωσα το πάγιο μου, έχω αυτό που θέλω αναφορικά με τηλεόραση κλήσεις και adsl, γλύτωσα και το τέλος ενεργοποιήσης, και ειμαι σίγουρος μια μέρα θα με πάρουν σε 1 χρόνο που θα έχει πέσει η τιμή του vdsl και θα το δίνουν σαν επέκταση στην μισή τιμή απο τώρα. Πχ 30αρα με 50 ευρώ σύνολο κτλ. Δεν θα πώ τέλος καλό όλα καλά, με έριξαν κάργα, απλά ξενέρωσα τόσο που είπα χέστο, ρίξε και το πάγιο και άραξε.

ezioioannis
17-02-15, 20:16
δεν θελω να σε ξενερωσω και αλλο φιλε μου...ολοι πανω κατω στην ιδια θεση ειμαστε...αλλα για να ριξει ο οτε τοσο πολυ τις τιμες ειδικα σε vdsl θα πρεπει να γκρεμιστει καποιος φουρνος...τα τελευταια χρονια,εγω ο ιδιος συνεχως αυτο ανεφερα "που θα παει...θα τις ριξει τις τιμες στο 2play''εεε στα ιδια παλι...αν εξεραισεις προσφορα πριν κανα 6μηνο που δινανε σε φορητοτητες,το ιδιο προγραμμα με σενα στα 35 ευρω ολα μαζι...!τωρα που θα εχει και otetv champions league...δηλαδη τα ΠΑΝΤΑ εκτος απο ελλαδα...πολυ δυσκολα θα πεσουν!

dimitri_ns
17-02-15, 20:33
δεν θελω να σε ξενερωσω και αλλο φιλε μου...ολοι πανω κατω στην ιδια θεση ειμαστε...αλλα για να ριξει ο οτε τοσο πολυ τις τιμες ειδικα σε vdsl θα πρεπει να γκρεμιστει καποιος φουρνος...τα τελευταια χρονια,εγω ο ιδιος συνεχως αυτο ανεφερα "που θα παει...θα τις ριξει τις τιμες στο 2play''εεε στα ιδια παλι...αν εξεραισεις προσφορα πριν κανα 6μηνο που δινανε σε φορητοτητες,το ιδιο προγραμμα με σενα στα 35 ευρω ολα μαζι...!τωρα που θα εχει και otetv champions league...δηλαδη τα ΠΑΝΤΑ εκτος απο ελλαδα...πολυ δυσκολα θα πεσουν!

Μην είσαι τόσο σίγουρος
Κάνουν ότι γουστάρουν
Σε περιοχή που είναι μονοπώλιο (Σπέτσες), έχουν παντού οπτικές και νέες καμπίνες, τηλεφωνούν και προσφέρουν το vdsl έως 50, με 5€ παραπάνω από το adsl
Aν , λόγω τιμών, σε κάποιες περιοχές μείνει στα αζήτητα το vdsl, θα πέσουν τηλέφωνα για αναβάθμιση ή προσφορά.

Υπ' όψιν, το vdsl δεν το δίνουν στο κατ' εξοχήν, μόνο adsl

oekab1992
18-02-15, 00:40
Παίδες σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας. Μετά απο ώριμη σκέψη, κατάλαβα πως ήταν μια ανώριμη επιλογή η vdsl. Τώρα κάνω το τελευταίο μου σερφάρισμα, αύριο θα έχει διακοπει. Ανώριμη επιλογή, γιατί στο σπίτι ειμαι λίγο και δεν κάνω μεγάλη χρήση, θα πλήρωνα στην τελική 17 ευρώ παραπάνω για την ιδέα να έχω απο 12αρα, 50αρα, που δεν λέω, τρέλα ηταν, αλλά οχι κάτι επαγγελματικό για μένα και επιβεβλημένο για να δίνω 55+. Εκτιμώ πως σε 1-2 χρόνια θα το δίνουν σαν επέκταση σε υφιστάμενους πελάτες με μικρή διαφορά. θα περιμένω στωικά ως τότε. Στην δουλειά έχω 24αρα που κλειδώνει 24 και κατεβάζει με 2 mb/sec, οτι θέλω το τσιμπάω, μόνο mkv κατεβάζω ειμαι τρελός σινεφίλ, απο greek-team και torrent leech. Σπίτι αμα κάτσω ίσως απλά σερφάρω και κατεβάσω κάτι έξτρα, οκ, αντι για 1 ώρα, θα κατέβαινε σε 15 λεπτα, και τι έγινε. Ας παρηγορηθώ λίγο. Νοιώθω οτι μου έκλεψαν κάτι, αλλά κάθε εμπόδιο για καλό. Σε σχέση με το τρισάθλιο start pack της νοβα τουλάχιστον τώρα με 42,80 έχω τα πάντα το πληρες μπουκέτο που μου αρέσει πολύ (ενώ στην 4νετ αμα τα έβαζα όλα θα πήγαινε 50+). Απλά υπάρχει ένα μεγάλο γαμώτο, όμως μέσα μου ξέρω πως έκανε μια οικονομικά πιο σοφή επιλογή και βλέπουμε, φίλοι που έβαλαν πριν 1 έτος vdsl με tv κτλ δίνουν σε 2ετες συμβόλαιο 75 ευρώ τον δεύτερο χρόνο, εμένα φέτος θα πήγαινε 62, εκτιμω του χρόνου τέτοια εποχή ένα 2play με vdsl 30 και ote tv full pack θα έχει μετα βίας 50 ευρώ. Για την ιστορία, μίλησα με καλό φίλο που δουλεύει μέσα στην Cosmote και μου είπε πως δεν θα έβγαζα άκρη μαζί τους παρά το όποιο κυνηγητό. Η όντως ήταν γενικεύμενο λάθος στους καταλόγους τους και την πατησα πολλοί πωλητές και πελάτες, ή δόλος του πωλητή ή μεμονωμένο λάθος. Στα τυπωμένα συμβόλαια είχαν περάσει οτι ήθελαν, στην ηχογράφηση άλλη ιστορία, θα μου έβγαζαν το χτικιό, επέλεξα την ψυχική ηρεμία, ένα οικονομικότερο πρόγραμμα και πιστεύω η υπομονή ειναι αρετή και κάθε εμπόδιο για καλό, μια μέρα θα μου γυρίσει πίσω σε καλό. Θα το θυμάμαι όμως για πάντα αυτό το νταβατζιλικι του ΟΤΕ, θα του το χρωστάω μια μέρα. Παω να δώ την mkv ταινία που έβαλα πριν 10 λεπτα και κοιτα να δεις, η 50αρα το έφερε τόσο γρήγορα που δεν το πιστευω. Θα μου λείψεις vdsl 50 αλλά δεν σε έχω ανάγκη, θα ζήσουμε χώρια για την ώρα γιατί είσαι ακριβή γκόμενα.

goku
18-02-15, 00:58
Εγώ βασικά θέλω να ρωτήσω κάτι που βλέπω ότι κανείς δεν ρώτησε (εκτός αν μου ξέφυγε). Στο γραπτό συμβόλαιο που υπέγραψες, τι ανέφερε;

grpol
18-02-15, 01:13
Εμενα μου επαιξε η Wind μπινια λεγοντας θα παρω δωρεαν VDSL αν παραμεινω (ειχα κανει αιτηση για forthnet)
Anyway μου το χρεωσαν γιατι το vdsl οχι απο AK αλλα απο καμπινα ενεργοποιηθηκε εξι μηνες μετα, αλλα πληρωνω 27 ευρω το μηνα και πεταει. Τωρα βεβαια θελω και τηλεοραση (OTE TV) αλλα δεν παω στον ΠΟΤΕ ξανα, το εχω ορκιστει...
Γνωστος μου εχει δορυφορικο με 10 ευρω το μηνα, υπηρεσιακο (δουλευει σε Γερμανο), δορυφορικο λοιπον αν κατσει καμια προσφορα και πολυ θα τους ειναι...

iakoboss7
18-02-15, 03:55
Εγώ βασικά θέλω να ρωτήσω κάτι που βλέπω ότι κανείς δεν ρώτησε (εκτός αν μου ξέφυγε). Στο γραπτό συμβόλαιο που υπέγραψες, τι ανέφερε;

+1 εκει ειναι ολο το ζουμι, εαν ηταν στο γραπτο συμβολαιο που υπεγραψες τοτε οτι και να λενε ειναι ατοπο! και με 1 ευρω εαν στο εδιναν καταλαθος και υπεγραφες θα ηταν αναγκασμενοι να στα δωσουν με 1 ευρω!

oekab1992
18-02-15, 10:38
Δυστυχώς παιδιά τα συμβόλαια όλα έγιναν με ηχογραφήσεις παρότι επέμενα να μου δωθούν γραπτώς, έτσι τα κάνουμε τώρα μου είπαν. Στις ηχογραφήσεις και με μεγάλη σαφήνεια και πολλαπλές επαναλήψεις, συμφωνήσαμε 35,90 το 2play vdsl 50 και 17,90 το ΟΤΕ ΤV full pack. Όταν στις 09/02 ήρθε το vdsl router, μέσα στο πακέτο είχε συμφωνητικά και πολλά άλλα έγγραφα, που ήταν για το αρχείο μου, οχι για να υπογράψω κάτι, δεν υπέγραψα τίποτα ποτέ μόνο όταν έκανα την αίτηση φορητότητας που την διάβασα προσεκτικά και δεν είχε αναφορές για τιμές παρα μόνο για να πάρουν το οκ να με πάρουν απο 4νετ. Στο χαρτί αυτό λοιπόν τα αληταριά έγραψαν 39,90 και το είδα και έπαθα το πρώτο σοκ και ξεκίνησε η μανούρα. Όταν ήρθε και ο δέκτης 4 μέρες μετά, πάλι είχε μέσα τα άλλα συμβόλαια του ΟΤΕ TV. Εκεί όμως δεν έγραφε καν τιμή προσφοράς και μου έκανε εντύπωση και τους ρώτησα και μου είπαν δεν το γράφει ποτέ, έχουμε την ηχογράφηση (ναι είδα πόσο βαρύτητα έχει τομάρια η ηχογράφηση που την καταστρατηγήσατε). Και ακόμη και εχθές και που επιλύσαμε το θέμα και κάναμε νέα ηχογράφηση, ενώ επέμεινα για νέα συμβόλαια γραπτώς πάλι οχι είπαν, όταν λέει δώσω πίσω το vdsl router θα μου έρθει νέο απλό και εκεί θα έχει το νέο συμβόλαιο 2play, αλλά στο ΟΤΕ TV ποτέ και πουθενά δεν θα δώ γραπτώς τι ποσό έχω συμφωνήσει, κάτι που μου κάνει τεράστια εντύπωση. Πάντως ειναι μονοπώλιο και το ξέρουν και φέρονται με τρελό νταβατζιλίκι, σε όλους τους άλλους παρόχουν σου κάνουν τεμενάδες να κάτσεις, τα τυπάκια γείωσαν τις καταγγελίες μου, μόνο που δεν γέλασαν, παραβίασαν το συμβόλαιο μας, και ανα πάσα στιγμή μου τόνιζαν πως μπορώ να φύγω χωρίς πρόστιμα χωρίς τίποτα, χωρίς να τους ενδιαφέρει καν.

Δεν ξέρω κατα πόσο καλό ειναι η γιγάντωση του ΟΤΕ για εμάς τους καταναλωτές. Ένας καλός φίλος, ιδιοκτήτητης καταστήματος Γερμανός μου είπε πως ειναι στα δικαστήρια μαζί τους για πολλαπλά ζητήματα. Επίσης μου είπε πως ακριβώς αυτό που έπαθα εγώ το έπαθαν αρκετοί άλλοι που ήρθαν στο κατάστημα του έξαλλοι αλλά δεν γνωρίζει την έκβαση της υπόθεσης τους.

goku
18-02-15, 14:00
Δυστυχώς παιδιά τα συμβόλαια όλα έγιναν με ηχογραφήσεις παρότι επέμενα να μου δωθούν γραπτώς, έτσι τα κάνουμε τώρα μου είπαν. Στις ηχογραφήσεις και με μεγάλη σαφήνεια και πολλαπλές επαναλήψεις, συμφωνήσαμε 35,90 το 2play vdsl 50 και 17,90 το ΟΤΕ ΤV full pack. Όταν στις 09/02 ήρθε το vdsl router, μέσα στο πακέτο είχε συμφωνητικά και πολλά άλλα έγγραφα, που ήταν για το αρχείο μου, οχι για να υπογράψω κάτι, δεν υπέγραψα τίποτα ποτέ μόνο όταν έκανα την αίτηση φορητότητας που την διάβασα προσεκτικά και δεν είχε αναφορές για τιμές παρα μόνο για να πάρουν το οκ να με πάρουν απο 4νετ. Στο χαρτί αυτό λοιπόν τα αληταριά έγραψαν 39,90 και το είδα και έπαθα το πρώτο σοκ και ξεκίνησε η μανούρα. Όταν ήρθε και ο δέκτης 4 μέρες μετά, πάλι είχε μέσα τα άλλα συμβόλαια του ΟΤΕ TV. Εκεί όμως δεν έγραφε καν τιμή προσφοράς και μου έκανε εντύπωση και τους ρώτησα και μου είπαν δεν το γράφει ποτέ, έχουμε την ηχογράφηση (ναι είδα πόσο βαρύτητα έχει τομάρια η ηχογράφηση που την καταστρατηγήσατε). Και ακόμη και εχθές και που επιλύσαμε το θέμα και κάναμε νέα ηχογράφηση, ενώ επέμεινα για νέα συμβόλαια γραπτώς πάλι οχι είπαν, όταν λέει δώσω πίσω το vdsl router θα μου έρθει νέο απλό και εκεί θα έχει το νέο συμβόλαιο 2play, αλλά στο ΟΤΕ TV ποτέ και πουθενά δεν θα δώ γραπτώς τι ποσό έχω συμφωνήσει, κάτι που μου κάνει τεράστια εντύπωση. Πάντως ειναι μονοπώλιο και το ξέρουν και φέρονται με τρελό νταβατζιλίκι, σε όλους τους άλλους παρόχουν σου κάνουν τεμενάδες να κάτσεις, τα τυπάκια γείωσαν τις καταγγελίες μου, μόνο που δεν γέλασαν, παραβίασαν το συμβόλαιο μας, και ανα πάσα στιγμή μου τόνιζαν πως μπορώ να φύγω χωρίς πρόστιμα χωρίς τίποτα, χωρίς να τους ενδιαφέρει καν.

Δεν ξέρω κατα πόσο καλό ειναι η γιγάντωση του ΟΤΕ για εμάς τους καταναλωτές. Ένας καλός φίλος, ιδιοκτήτητης καταστήματος Γερμανός μου είπε πως ειναι στα δικαστήρια μαζί τους για πολλαπλά ζητήματα. Επίσης μου είπε πως ακριβώς αυτό που έπαθα εγώ το έπαθαν αρκετοί άλλοι που ήρθαν στο κατάστημα του έξαλλοι αλλά δεν γνωρίζει την έκβαση της υπόθεσης τους.

Τα ηχογραφημένα συμβόλαια δεν περνάνε πλέον όπως παλιά (βγήκε σχετικός νόμος πρόσφατα). Τι υπόγραψες στο χαρτί έχει σημασία.

oekab1992
18-02-15, 14:26
Δεν υπέγραψα τίποτα στο χαρτί γιατί τίποτα δεν μου έδωσαν ποτέ να υπογράψω. Τα συμβόλαια συντάχθηκαν προς ενημέρωση μόνο αφού έγιναν πρώτα τηλεφωνικά, με διαφορά ομως στην συμφωνία την ηχογραφημένη και στην έντυπη (που τονίζω ποτέ δεν υπέγραψα πουθενά). Κανονικά έπρεπε να τους παω καροτσάκι αλλά χρόνο, υπομονή και χρήμα θα έχανα. Μεγάλη αλητεία πάντως η ξήγα τους, και ας ήταν και ανθρώπινο λάθος όπως λένε.

goku
18-02-15, 14:41
Δεν υπέγραψα τίποτα στο χαρτί γιατί τίποτα δεν μου έδωσαν ποτέ να υπογράψω. Τα συμβόλαια συντάχθηκαν προς ενημέρωση μόνο αφού έγιναν πρώτα τηλεφωνικά, με διαφορά ομως στην συμφωνία την ηχογραφημένη και στην έντυπη (που τονίζω ποτέ δεν υπέγραψα πουθενά). Κανονικά έπρεπε να τους παω καροτσάκι αλλά χρόνο, υπομονή και χρήμα θα έχανα. Μεγάλη αλητεία πάντως η ξήγα τους, και ας ήταν και ανθρώπινο λάθος όπως λένε.

Πες τους ότι θέλεις να σου στείλουν αντίτυπο του συμβολαίου όπου αναγράφονται επακριβώς αυτά που συμφωνήσατε.

oekab1992
18-02-15, 15:01
Προφανώς μιλάς για το νέο συμβόλαιο που έκανα εχθές ε? Αυτό φυσικά το ζήτησα και θα έρθει με τον νέο εξοπλισμό του adsl router και θα αναγράφει πάγιο 24,90 για το 2play adsl 24. Το θέμα ειναι πως στο κομμάτι του ote tv που για 2 χρόνια ειναι 17,90 δεν το γράφει το συμβόλαιο και δεν το δίνουν γραπτώς.

hannibal_
18-02-15, 16:17
Το όλο θέμα όπως το διαβάζω έχει να κάνει με την εξαπάτηση που κάνουν οι τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι προκειμένου να πουλήσουν. Δεν είναι μόνο ο ΟΤΕ φυσικά αλλά και άλλοι οι οποίοι βασιζόμενοι στο γεγονός ότι ο πελάτης ΔΕΝ θα μπει σε δικαστικές περιπέτειες και θα προτιμήσει να συμβιβαστεί εις βάρος του, δεν διστάζουν να μας εξαπατήσουν.

Δυστυχώς στη χώρα μας δεν υπάρχει αρμόδιος ρυθμιστής που να μπορεί να χώσει πρόστιμα που να τσούζουν. Ακόμα και στην ΕΕΤ να κάνεις καταγγελία δεν θα γίνουν και πολλά πράγματα.

oekab1992
18-02-15, 16:29
Ακριβώς όπως τα έιπες φίλε μου. Έκανα καταγγελίες παντού αλλά δεν άφησα χρόνο να δω τι θα γίνει. Γιατί? για να μην χάνω χρόνο έκανα άμεσα αξιολόγηση της κατάστασης συμβουλευόμενος φίλους που έχουμε άμεση εσωτερική σχέση με ΟΤΕ - Γερμανό κτλ καθώς και τον δικηγόρο μου και προσωπικό φίλο, και κατέληξα πως η πιθανότητα να κερδίσω μπροστά στην ταλαιπωρία δεν άξιζε. Πήρα άλλη πορεία, επέλεξα κάτι πιο οικονομικό, αυτό που για την χρήση που κάνω έπρεπε απο την αρχή να επιλέξω, και θα περιμένω να πέσουν και άλλοι οι τιμές, που θα πέσουν σίγουρα ώστε στο μέλλον να βάλω vdsl. Το θέμα έληξε αλλά δεν παύω να ειμαι ξενερωμένος και να νοιώθω ρηγμένος. Ούτε η 4νετ που την έλεγα καφενείο δεν μου έκανε ποτέ τέτοια λαμογιά, ξεκινήσαμε στραβά με τον ΟΤΕ. Η εξαπάτηση δεν παύει να ειναι τεράστια για εμένα όπως και οι ελιγμοί τους και η αθέτηση του λόγου τους.

FuS
18-02-15, 21:44
...Η εξαπάτηση δεν παύει να ειναι τεράστια για εμένα όπως και οι ελιγμοί τους και η αθέτηση του λόγου τους.

Δεν θα σταθώ αυτή τη στιγμή στο αν σου παίξανε πο%$στιά ή όχι από το retention (ο agent ό,τι βλέπει στην οθόνη πάντως σου λέει) αλλά ο λόγος των ελιγμών και της αθέτησης τους (χωρίς να αποδέχομαι και χωρίς να δικαιολογώ το συμβάν) μάλλον -και αυτό αντιλαμβάνομαι- είναι ότι έφυγε το offer από το sbl και δεν μπορούσε να καταχωρηθεί η αίτηση (το "συστημικό" πρόβλημα που σου είπανε, το οποίο έχουνε πει και σε άλλες δυσλειτουργίες του sbl btw). Και γι' αυτό προσπαθούσουν μετά να στο "κόψουν-ράψουν" με άλλες μειώσεις από το back-office ή το ΣΥΠ. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια οπότε διατηρώ επιφυλάξεις..

oekab1992
18-02-15, 21:57
Πρέπει να μου δώσεις ορισμένες μεταφράσεις στα αρκτικόλεξα σου.

FuS
18-02-15, 22:00
agent είναι ο τηλεφωνητής που μίλησες, sbl είναι το "σύστημα" που σου είπαν και ανέφερες (συστημικό πρόβλημα), ΣΥΠ είναι η υπηρεσία με τα παράπονα που ανέφερες και retention το τμήμα που σε κάλεσε για την προσφορά.

oekab1992
18-02-15, 22:39
Μάλλον κάπως έτσι ειναι όπως τα λες, ίσως έπρεπε να επιμείνω, να το πάω στο άκρα. Η όλη όμως φάση με ξενέρωσε τόσο που με έβαλε σε μια εσωτερική αμφισβήτηση αν τελικά μου ειναι τόσο αναγκαίο το vdsl με τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή και απάντησα οχι. Ίσως με γλύτωσαν και απο το να είχα μετανοιώσει στο μέλλον όταν θα έσκαγαν οι λογαριασμοί και θα έλεγα και τι κατάλαβες τώρα, πλέρωνε τα 60αρια. Άλλωστε κατεβάζω με τρελή γραμμή και δουλειά και σπίτι μπάινω ελάχιστα. Μόνο κακό τώρα που η γραμμή λόγω snr 9 στον ΟΤΕ θα παίξει στα 8 mbit αντι για 12 mbit με 4νετ με snr και δεν νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.