PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με usr 9106



kom
05-09-04, 03:51
καλημέρα σε όλους.....λοιπόν δεν ξέρω τί έπαθε και έχει μουλαρώσει αλλά προσπαθώ εδώ και ώρες να δώ τον router και δεν μπορώ με τίποτα

ip η γνωστή 192.168.1.1

έκανα reinstall το easy configurator 2.36 (new) και τώρα δεν μου κάνει detect τo modem :twisted:

έκανα το modem reset από πίσω με το μικρό κουμπάκι που έχει αλλά πάλι τίποτα

i need your help..... :cry:


@ κάποιος άλλος τρόπος να κάνω reset τον router ;

JohnGR
05-09-04, 12:02
Μπορείς να κάνεις ping; To telnet δουλεύει; Ποιό firmware τρέχεις;

Κοίτα και αυτό: http://forum.emule-project.net/index.php?showtopic=39030&hl=

kom
06-09-04, 00:09
δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω ούτε Ping ούτε να μπώ από telnet - τώρα είμαι μέσα με ένα 9105 - με βλέπω αύριο πρωί πρωί για mg manager


@ firmware το τελευταίο

JohnGR
06-09-04, 00:12
Στο link που σου έδωσα αναφέρεται ένας τρόπος για να κάνεις reset και να ξαναπεράσεις το firmware, διάβασέ το λίγο καλύτερα.

Φιλικά,
Γιάννης

kom
06-09-04, 00:45
το διάβασα ξανά και ξανά και και έχω κάνει ήδη ότι λένε αλλα χωρίς κανένα αποτέλεσμα

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το παρακάτω


Help

I got a problem with the 9105, yesterday after i rebooted the router by the web inteface, the router died.
I had disabled only tftp and telnet for the lan, leaving the http server and the icmp traffic on, but after the reboot it's dead.
Then i tried the 5 second reset, and nothing, impossible to ping, impossible to connect trought telnet or web.
I double checked the pc setup and it's correct, it should see the router, 1° pc got static ip 192.168.1.2 the 2° pc 192.168.1.3 and subnet is 255.255.255.0 for both.
I followed USR troubleshooting but there is no way to ping or connect to the router.
I tried the last way, resetting the firware but this does not work too, no way to see the web page to upload it.
The strange thing is that the integrated switch is working, each pc can ping the other, but none can ping the router.
I tried also connecting with firefox, but is the same.
I phoned to USR but neither them can figure out what appened.


εκτός και από το πολύ το διάβασμα και τον κ@λ@πονοκέφαλο που έχω εδώ εδώ και κάτι ώρες μου ξεφεύγει κάτι.... :shock:

JohnGR
06-09-04, 00:51
Για mgmanager σε βλέπω φίλε μου δυστυχώς...

kom
06-09-04, 00:54
τί γκαντεμία είναι αυτή ρε γαμώτο - πάντα ότι καινούργιο hardware και να πάρω θα πρέπει να το ξαναπάρω δεύτερη φορά για να παίξει καλά έλεος δηλαδη.....

άντε να δούμε που θα πάει... :twisted:

Macgyver
06-09-04, 01:11
To firmware ειναι αρχείο .bin έτσι?
Πως το περνάς, μέσα από το config window του usr9105?
Κοιτάω στο link αλλά δεν βρίσκω αναλυτικές οδηγίες, εκτός αν είμαι θεόστραβος :roll:

kom
06-09-04, 08:03
ναι είναι .bin και το είχα περάσει από την κονσόλα του ( easy configurator 2.36 )

το easy configurator όμως πλέον δεν μου αναγνωρίζει την συσκευή και ο router δεν δουλεύει παρα μόνο το switch

στην σελίδα του mgmnager είδα ότι έχουν έλλειψη από usr modems οπότε αν δεν μπορέσουν να μου φέρουν άλλο με βλέπω για κανένα level one

http://www.level1.com/products3.php?sklop=8&id=560147

Macgyver
06-09-04, 10:16
O mgmanager έκανε 1 μηνα και βάλε να μου αντικαταστησει το δικό μου το usr, και καλά έφταιγε η αντιπροσωπεία. Πίεσέ τον όσο δεν πάει, και ζήτα του αν σου το αργήσει πολύ να σου δώσει προσωρινά ένα άλλο.

Χμ, την κονσόλα που τη βρίσκεις? (αφελής αλλά ειλικρινής ερώτηση) :oops:

kom
06-09-04, 21:39
τότε εγώ είμαι πολύ κ@λ@φαρδος μες στην αποτυχία μου - αύριο το μεσημέρι θα έχω καινούργιο 9106

Macgyver
06-09-04, 23:15
Χεχ, λες να έπαιξε ρόλο η δικιά μου καθυστέρηση και να έγινε πιο "ευέλικτο" το σύστημα?¨ :o

kom
06-09-04, 23:33
:D

kom
07-09-04, 15:43
μόλις γύρισα από mg manager με καινούργιο 9106 - όλα καλά με το modem παίζει μία χαρά

πάντως καλύτερη εξυπηρέτηση δεν έχω ξαναδεί από άλλο μαγαζί του χώρου,θυμάμαι και στο παρελθόν κάποιο πρόβλημα με μία abit m/b και είχε γίνει ξανά το ίδιο ( την ίδια μέρα αντικατάσταση )

@ ADSLgr.com All rights reserved.