PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα ταχυτητας ΟΤΕ INTERNET



ΔΗΜΗΤΡΗΣ1970
22-02-15, 11:19
καλημερα σε ολους ,μια βοηθεια σας παρακαλω εχω οτε μενω βυρωνα αλλα εχω προβλημα ταχυτητας αφου ασνοιγω τον υπολογιστη και κατεβαζω καποιο βιντεακι η ταχυτητα παει με 1200 εως 1350 μετα απο καποια λεπτα η ωρα εξαρταται στα 120 εωςκαι 80 kb /SEC Η ταχυτητα την μετραω με το ιντερνετ download manager και απο rapidgator το ιδιο και κολυματα στο κινητο και tv smart πηρα τον οτε ηρθανε πολλεσ φορες σπιτι κατω κουτι συνχρονιζει λενε τελεια αλλα το προβλημα υπαρχε ισυνεχεια μου απομονωσανε τις μπριζες τηλεφωνου μονο σε μια εχω σαλωνι το προβλημα υπαρχει εχω το zte μοντεμ με την κεραια μου ειπανε για το σπλιττερ το αλλαξα τιποτα αποτον οτε μου λενε οτι κατι για γειωσεις να κοιταξω πηγα στον ηλεκτρολογο τισ πολυκατοικιας και γελαγε τη να κανω δεν ξερω μια βοηθεια θελω οταν περνω τηλ απειρες φορες οτε μετα επενερχετε η ταχυτητα μετα ομως παλι τα ιδια πιστευω με αυτα που εγραψα προβλημα καποιος να με βοηθησει ευχαριστω ....:worthy::worthy:

romankonis
22-02-15, 11:39
Χίλιες φορές είπαμε, το ZTE είναι για πέταμα!!! Πάρε ένα καλό router να ησυχάσεις.

babis3g
22-02-15, 11:46
Δηλαδη μια μπριζα εχεις μονο? οι αλες εχουν ξεσυνδεθει?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ1970
22-02-15, 13:28
ο τεχνικος του οτε τις ξεσυνδεσε και μου ειπε ολα οκ γιατι υπηρχε προβλημα καινουργια πολυκατικια 5 χρονων τη να πω το προβλημα υπαρχει ακομα εα;ν παρω αλλο μοντεμ τισ ρυθμισεις ομωςτου μοντεμ δεν αναλαμβανει ο οτε μου ειπε το zte μοντεμ καιει μετα απο λιγο

babis3g
22-02-15, 13:35
αφου ειπε ο οτε οκ τοτε η ταχυτητα που πεφτει ...
τα τεστ που παιφτει η ταχυτητα δοκιμαζεις με wifi η καλωδιο?Αν με wifi ειναι πολυ μακρυα απο το μοντεμ?
Αν δοκιμαζεις με wifi μπορει να φταει το μοντεμ

μπορεις να δωσεις και τα στατιστικα γραμμης?
νομιζω το ζτε εχει τετοια σελιδα
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=150310&d=1422717172
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=150309&d=1422717168

ΔΗΜΗΤΡΗΣ1970
22-02-15, 14:02
και με wifi και με καλωδιο τα ιδια προβληματα το μοντεμ ειναι ουτε ενα μετρο απο το λαπτοπ αλλα και στο pc smart tv το ιδιο προβλημα αργει πολυ να φορτωσει πχ youtoube αλλα το προβλημα ειναι οταν κατεβαζω αρχεια βιντεο απο rapidgator μου κατεβαζει στην αρχη γρηγορα πχ τα 878.717 MB οταν δεν υπαρχει προβλημα παει με 1768MB/SEC ΣΕ 8 SEC ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΑΕΙ ΜΕ 230.890KB/SEC ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΣΕ 57 ΛΕΠΤΑ και καποιες φορες κολαει στα 112 80 kb /sec εκει τελος ...

sweet dreams
22-02-15, 14:06
Κάνε επανεκκίνηση στο ρουτερ από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και μετά σύνδεσε το πάλι και ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής σου

όπως τα βλέπεις μέσα στο μενού του ρούτερ.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ1970
22-02-15, 19:04
Τα στοιχεια σε τη μορφη να τα ανεβασω αντιγραφη επικολληση απο την σελιδα του zte εδω που γραφω τωρα

- - - Updated - - -

ADSL Information
ADSL State :Up
Bandwide
Down/Up(kbps) : 12032 kbps / 861 kbps
SNR Margin
Down/Up(db) : 12.4 dB / 13.0 dB
FEC Down/Up : 61368 / 364
CRC Down/Up : 58493 / 239
HEC Down/Up : 1103 / 0
IPTV Connection
Information
VPI/VCI : 8 / 36
Link Status :Not Connected
Connection Type : Bridge
connection time :N/A
Internet Connection
Information
VPI/VCI : 8 / 35
Link Status : Connected
up time : 2d:23h:26m:26s
IP address : 85.74.168.118

babis3g
22-02-15, 19:14
ναι εισαι σε κλειδωμενο προφιλ (ειναι δυνατο προφιλ) και εχεις iptv

2 λογοι που σου πεφτει η ταχυτητα
Η ο σερβερ που δοκιμαζεις η κατεβαζεις εχει θεμα οποτε κανει σκαμπανεβασματα
η επειδη εχεις iptv η γραμμη δεν σηκωνει και τα 2 σε βαρια χρηση ... πχ αν ηδη παραοκολουθεις τβ και κατεβαζεις μπορει να χρησιμοποιεις ολο το bandwidth & να γονατιζει την γραμμη

Ανοιξε την τηλεοραση και κατεβασε & απο εδω ενα μεγαλο αρχειο πχ το 1GB & δεν αν πεφτει η ταχυτητα παλι με ανοιχτη την τβ απο αυτο το λινκ
http://speedtest.ftp.otenet.gr/

ΔΗΜΗΤΡΗΣ1970
22-02-15, 19:31
αφου εκανα και επανακινηση στο zte αργησε λιγο για να αναψει το λαμπακι του ιντερνετ οκ μετα κατεβαζω το test1GB.ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟΜΕΝΟΥΝ 11ΛΕΠΤΑΜΕ 1.2MB/SEC ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΩ SMRT TV ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΖΩ 3D ΕΡΓΟ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ 841 ΕΩΣ 811 785 769 KB/SEC

babis3g
22-02-15, 19:40
ε τοτε με 1 GB κατεβασμα και τηλεοραση και εργο προσωπικα εισαι οχι απλα οκ αλλα πολυ καλα
που λεει ο λογος ουτε vdsl συνδεση μπορει να μην αντεχε
ισως ο σερβερ να κατεβαζες πριν να εχει θεμα η οποια συσκευη ειναι συνδεμενη με wifi στο zte δεν ειναι σταθερο
στο λαπτοπ αν ειναι με wifi ειναι φυσικο γιαττι το zte δεν ειναι και απο τα πιο φοβερα
Επισης με τοση χρηση προσωπικα το βρισκω φυσιολογικο να εχει σκαμαπνεβασματα το κατεβασμα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ1970
22-02-15, 19:44
αφου εκανα επανακινηση στο ρουτερ αυτα ,...ADSL State :Up
Bandwide Down/Up(kbps) :12032 kbps / 861 kbps
SNR Margin Down/Up(db) :13.2 dB / 12.9 dB
FEC Down/Up :2828 / 0
CRC Down/Up :2 / 10
HEC Down/Up :6 / 0
IPTV Connection
Information
VPI/VCI : 8 / 36
Link Status :Not Connected
Connection Type : Bridge
connection time :N/A
Internet Connection
Information
VPI/VCI : 8 / 35
Link Status : Connected
up time : 0d: 0h:16m:45s
IP address : 85.72.110.41
Internet Connection
PPP Setup
Username: :
Password: :
Protocol Encapsulation

- - - Updated - - -

σε εχω κουραση με τα δικα μου προβληματα φιλε μου εαν περω αλλο ρουτερ ποιο να παρω εαν ξερεις και τη ρυθμισεις χρειαζετε γιατι ο οτε μου ειπε οτι απο εκει δεν μπορουν να ρυθμισουν τιποτα και αν υπαρχει καποιος φιλος που ασχολειτε με αυτα περιοχη βυρωνας.

babis3g
22-02-15, 19:52
Δεν νομιζω να σε οφελησει αλλο μηχανημα αν παρεις γιατι απο οτι βλεπω κατεβαζεις το full bandwidth που εχει η γραμμη σου οποτε οποιο και να παρεις τα ιδια θα ειναι ...
εκτος
Αν θελεις να ασχοληθεις με ρυθμισεις
Αυτο που μπορεις να κανεις αν παρεις αλλο να σου πει καποιος αλλος ενα με καλο QoS & και πιο καλο wifi
Με το QoS θα σε βοηθησει να βαζεις προτεραιοτητες στα κατεβασματα, παιχνιδια κλπ
Και το wifi μπορει να δινει λιγο πιο ακλο σημα (αρα και ταχυτητα καποιες φορες)

Σε κλειδωμενη γραμμη που εισαι οποιο μοντεμ και να παρεις ειναι το ιδιο (απο θεμα ποιοτητας γραμμης (σνρ, λαθη, αποσυνδεσεις) αλλα δεν συστηνω γιατι δεν εχω ασχοληθει πιο εχει καλο QoS
http://www.pcworld.com/article/2689995/quality-of-service-explained-how-routers-with-strong-qos-make-better-home-networks.html
Ισως καποιος απο τους φιλους να βοηθησει πανω σε αυτο

@ ADSLgr.com All rights reserved.