PDA

Επιστροφή στο Forum : "GAP" σε γραμμή ΟΤΕ



grovolis
23-02-15, 04:56
Εδώ και λίγες εβδομάδες που είμαι συνδρομητής ΟΤΕ (ερχόμενος από forthnet) παρατήρησα το εξής ανησυχητικό στην γραμμή μου μέσω του DMT.

151424

Το router μου είναι Thomson TG858 V7 με OTE firmware. Η γραμμή γενικά δεν έχει αποσυνδέσεις αλλά επειδή έχω χάσει σε συγχρονισμό περισσότερο από όσο δικαιολογεί η αύξηση του SNR από 6 σε 8,5-9 το έψαξα λίγο παραπάνω και είδα αυτό το κενό.

(Αυτή την στιγμή είμαι σε 8αρι profile υπό παρακολούθηση καθώς έχω δηλώσει βλάβη)

Η ερώτηση είναι φταίει ο ΟΤΕ η μπορεί να είναι το πρόβλημα εντός του σπιτιού?

Για να λύσω και μερικές απορίες το modem συνδέεται απευθείας στην (κεντρική) πρίζα ενώ το τηλέφωνο (1) έχει πάνω καινούργιο φίλτρο.

Τέλος, θυμάμαι μέσω του forum παλιότερα είχα βρει ένα mail της forthnet στο οποίο έστελνες το γράφημα της γραμμής και σου διόρθωναν το κενό στις συχνότητες αυτές, ωστόσο όταν προσπάθησα να το εξηγήσω στο τηλέφωνο με τον ΟΤΕ μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν σε τι αναφέρομαι :P Επομένως υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να επανέλθει η γραμμή στην αρχική της κατάσταση?

babis3g
23-02-15, 08:40
καλο φαινεται
τα μικρα gaps μπορει να αναπληρωθουνε απο το bit swap αργοτερα (αν εχεις ανοιχτο το bit swap)
Αλλα και αν δεν ... δεν τ βλεπω ανησυχητικα
Μαλλον η γραμμη βρισκει λιγο θορυβο
Οι τονοι που πανε κοντα μεχρι το 384 ειναι επειδη το προφιλ ειναι τετοιο
και εγω με 4αρι προφιλ σχεδον μεχρι εκει παει
http://www.adslgr.com/forum/threads/847449-Asus-dsl-ac68u?p=5541017#post5541017
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=146921&d=1415831145
Σε ελευθερο (24αρι) θα εχεις μεχρι το 512 (μεχρι το τερμα στην φωτο καλυψη συχνοτητων)

Δεν εχω δει με οτε παρομοια συζητηση οπως με φορθνετ για να κοιταξουν τα γραφικα αλλα υπολογιζω αν μπορουν να σου κανουν reset το προφιλ, νομιζω κανουν το προφιλ επανακινηση ... αλλα αν εχει θορυβο η γραμμη θα ξαναχαλασει

Δοκιμασε να κανεις reboot το μοντεμ καποια αλλη ωρα, και κοιτα παλι τα γραφικα
πχ το πρωι μπορει η γραμμη να εχει πιο λιγο θορυβο, η να ειναι καλυτερα το απογευμα

Σε εμενα παραδειγμα προς μεσημερι εχει παντα πιο καλα γραφικα (αν κλεισω και το bit swap me to συγκεκριμενο προφιλ ειναι πιο καλα γιατι μενει ετσι οπως πρωτο ξεκινησε)

grovolis
23-02-15, 14:24
καλο φαινεται
τα μικρα gaps μπορει να αναπληρωθουνε απο το bit swap αργοτερα (αν εχεις ανοιχτο το bit swap)
Αλλα και αν δεν ... δεν τ βλεπω ανησυχητικα
Μαλλον η γραμμη βρισκει λιγο θορυβο
Οι τονοι που πανε κοντα μεχρι το 384 ειναι επειδη το προφιλ ειναι τετοιο
και εγω με 4αρι προφιλ σχεδον μεχρι εκει παει
http://www.adslgr.com/forum/threads/847449-Asus-dsl-ac68u?p=5541017#post5541017
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=146921&d=1415831145
Σε ελευθερο (24αρι) θα εχεις μεχρι το 512 (μεχρι το τερμα στην φωτο καλυψη συχνοτητων)

Δεν εχω δει με οτε παρομοια συζητηση οπως με φορθνετ για να κοιταξουν τα γραφικα αλλα υπολογιζω αν μπορουν να σου κανουν reset το προφιλ, νομιζω κανουν το προφιλ επανακινηση ... αλλα αν εχει θορυβο η γραμμη θα ξαναχαλασει

Δοκιμασε να κανεις reboot το μοντεμ καποια αλλη ωρα, και κοιτα παλι τα γραφικα
πχ το πρωι μπορει η γραμμη να εχει πιο λιγο θορυβο, η να ειναι καλυτερα το απογευμα

Σε εμενα παραδειγμα προς μεσημερι εχει παντα πιο καλα γραφικα (αν κλεισω και το bit swap me to συγκεκριμενο προφιλ ειναι πιο καλα γιατι μενει ετσι οπως πρωτο ξεκινησε)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, απλά εγώ θυμάμαι πως όταν το είχα στείλει το γράφημα στην forthnet έκαναν κάτι και στο πρώτο μέρος (tones 32-64) είχαν μεγαλύτερη ένταση το οποίο εν τέλη μου έδινε τουλάχιστον 2 mbps πάνω!

babis3g
23-02-15, 16:04
εξαρταται, τι ταχυτητα ειχες? μηπως σε εβαλαν σε asdl2 μονο?

grovolis
23-02-15, 16:26
εξαρταται, τι ταχυτητα ειχες? μηπως σε εβαλαν σε asdl2 μονο?

όχι φαίνεται και στην φώτο adsl2+ είχα περίπου 10 και κάτι ψηλά :evil:

babis3g
23-02-15, 16:44
Αν και στους 2 παροχους, σε αυτους τους τονους (32-64) εχει gap τοτε ειναι απο την γραμμη σου
αλλαζεις μοντεμ να δεις τι γινεται ... αν και παλι το αλλο εχει αδυναμια τοτε ειναι η γραμμη στο συγκεκριμενο σημειο
η
μπορει το συγκεριμενο προφιλ ... ρωτα τον οτε αν εχει αλλο να δοκιμασεις
Ισως η φορτνετ να ειχε διαφορετικο προφιλ απο οτε .. και αυτο παιζει ρολο
Ρωτα απο τον οτε να σου αλλαξει προφιλ η * επανακινηση του προφιλ

Εγω αυτα τα 2 δινω σαν εξηγηση

Τωρα αν με τον οτε δεν βρεις ακρη και θελεις να εχεις ολους τους τονους (μεχρι το 256)

Κανε reboot το μοντεμ πρωι,μεσημερι, απογευμα βραδυ και δες ποτε ειναι καλυτερα,
Αν σπανε οι τονοι με την παροδο του χρονου και δεν αναπληρωνονται τοτε κλεισε το bir swap και την περιοδο (πχ μεσημερι) που ειχες καλυτερο αποτελεσμα το δινεις αλλο ενα reboot)

Εναλλακτικα μπορεις να γυρισεις το μοντεμ σε adsl2 ... ετσι με αυτο το προφιλ θα εχεις ολους τους τονους μεχρι 256 και φυσικα θα ειναι πολυ πιο σταθερη η γραμμη

Απο δοκιμες δικες μου παντα στον ιδιο παροχο οτε 1-2 μοντεμ ειχαν θεμα με την γραμμη (σπασιμο τονων) σχεδον σαν και το δικο σου γραφιμα αλλα λυθηκε το θεμα με αλλαγη μοντεμ, καποια ειναι λιγο πιο ανθεκτικα ... οποτε και το μοντεμ παιζει ρολο

Επισης αλλαξε και φιλτρο για δοκιμη

grovolis
23-02-15, 21:17
Αν και στους 2 παροχους, σε αυτους τους τονους (32-64) εχει gap τοτε ειναι απο την γραμμη σου
αλλαζεις μοντεμ να δεις τι γινεται ... αν και παλι το αλλο εχει αδυναμια τοτε ειναι η γραμμη στο συγκεκριμενο σημειο
η
μπορει το συγκεριμενο προφιλ ... ρωτα τον οτε αν εχει αλλο να δοκιμασεις
Ισως η φορτνετ να ειχε διαφορετικο προφιλ απο οτε .. και αυτο παιζει ρολο
Ρωτα απο τον οτε να σου αλλαξει προφιλ η * επανακινηση του προφιλ

Εγω αυτα τα 2 δινω σαν εξηγηση

Τωρα αν με τον οτε δεν βρεις ακρη και θελεις να εχεις ολους τους τονους (μεχρι το 256)

Κανε reboot το μοντεμ πρωι,μεσημερι, απογευμα βραδυ και δες ποτε ειναι καλυτερα,
Αν σπανε οι τονοι με την παροδο του χρονου και δεν αναπληρωνονται τοτε κλεισε το bir swap και την περιοδο (πχ μεσημερι) που ειχες καλυτερο αποτελεσμα το δινεις αλλο ενα reboot)

Εναλλακτικα μπορεις να γυρισεις το μοντεμ σε adsl2 ... ετσι με αυτο το προφιλ θα εχεις ολους τους τονους μεχρι 256 και φυσικα θα ειναι πολυ πιο σταθερη η γραμμη

Απο δοκιμες δικες μου παντα στον ιδιο παροχο οτε 1-2 μοντεμ ειχαν θεμα με την γραμμη (σπασιμο τονων) σχεδον σαν και το δικο σου γραφιμα αλλα λυθηκε το θεμα με αλλαγη μοντεμ, καποια ειναι λιγο πιο ανθεκτικα ... οποτε και το μοντεμ παιζει ρολο

Επισης αλλαξε και φιλτρο για δοκιμη

ευχαριστώ για τις προτάσεις θα κάνω δοκιμές, μήπως ξέρεις τι εντολή δίνω στο τελνετ για να το γυρίσω σε adsl2 μιας και είμαι σε 8αρι profile ετσι και αλλιώς δεν μου χρειάζετε το adsl2+!

babis3g
23-02-15, 21:28
οχι δεν ξερω γιατι το τομσον νομιζω εχει δικες του εντολες και οχι ιδια σαν ολα τα broadcom
Θα πρεπει να βρεις τις τελνετ εντολες για τα τομσον
παντως στο κανονικο μενου των broadcoμ (αν δουλεψει με dmt) η εντολη ειναι adsl configure --mod 2 & για να μεινει μονιμα ειναι adsl profile --save
Δεν αλλαζει απο το μενου? σαν ολα τα απλα μοντεμ?

grovolis
23-02-15, 21:35
οχι δεν ξερω γιατι το τομσον νομιζω εχει δικες του εντολες και οχι ιδια σαν ολα τα broadcom
Θα πρεπει να βρεις τις τελνετ εντολες για τα τομσον
παντως στο κανονικο μενου των broadcoμ (αν δουλεψει με dmt) η εντολη ειναι adsl configure --mod 2 & για να μεινει μονιμα ειναι adsl profile --save
Δεν αλλαζει απο το μενου? σαν ολα τα απλα μοντεμ?

Όχι γενικά δεν σου δίνει και πολλές σε επιλογές το μενού σε πολλά πράγματα αλλά θα το βρω δεν πειράζει.

- - - Updated - - -

Edit: Σε περίπτωση που το θέλει και κάποιος άλλος είναι το εξής xdsl debug multimode config=t1.413issue2+g992.3_annex_a

@ ADSLgr.com All rights reserved.