PDA

Επιστροφή στο Forum : Η panafonet "drink it"?????



Crosstalk
14-05-03, 01:11
Παιδες , τωρα τελευταια οταν προσπαθω να συνδεθω με το που καλει ριχνει την γραμμη ατακα και επι τοπου και οταν συνδεομαι ειναι παντα 33.2!
ΠΙΚΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!
Μαλλον επιασε το κολπο της Vodafone που προσφερει παναφονετ σχεδον με καθε νεα συνδεση!Γιναμε πολλοι και ειναι καιρος να την κανω απο το μαγαζι :P !

Εχει κανεις παρομοιο προβλημα????

Ευχαριστω!

mechdim
14-05-03, 01:23
Φίλε crosstalk καντηνε γρηγορα. Δυο φιλοι μου εχουν τα ιδια προβληματα.
Μαλλον γινατε πολλοι εκει στη vodafone!!!!

Crosstalk
14-05-03, 01:30
ΚΑι εγω αυτο λεω να κανω!
Ειδικα την τελευταια εβδομαδα ειναι απελπισια!
Ευτυχως υπαρχει καβατζα και θα βολευτουμε!χεχε!
Να με αναφερετε με το μικρο μου ονομα :arrow: Βασιλης :wink:

troll
14-05-03, 08:55
Συγνώμη ρε φιλαράκι (είμαστε και συνονόματοι «Βασίλης») :lol: αλλά ακόμα με το PSTN τραβιέσαι; Και μάλιστα το τσάμπα από την PANAFONE ; και μετά μιλάμε για ADSL. :roll:
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ αλλά εγώ ίδη δε μπορώ να κάνω τη δουλειά με την ISDN και μιλάμε ακόμα για dial-up.
Συγνώμη και πάλι δε ξέρω τις ανάγκες σου ούτε θέλω να σε προσβάλω :lol: αλλά αν δε σε πειράζει η αργοπορία και ή αναξιοπιστία του dial-up τότε γιατί κάνατε αυτό το FORUM ;
:?: :?: :?: :?:

Crosstalk
14-05-03, 12:09
Κοιτα, εγω δεν ειμαι heavy user!Ουτε κατεβαζω του κερατα απο νετ ουτε ασχολουμαι με σερβερς και web design!Με το φορουμ ασχολουμαι οχι γιατι ειμαι μανιακος με το ιντερνετ και θελω οπωσδηποτε ADSL για να καταπιω οτι υπαρχει στο διαδικτυο, αλλα επειδη εχω κανει 2 πτυχιακες πανω σε αυτη την τεχνολογια και θελω επισης να ξεφυγει η ελλαδα απο την τεχνολογικη μιζερια!
Προσωπικα, και αυριο να εδιναν ADSL με 30 ευρω, δεν θα επαιρνα!Νοεμβρη παω φανταρος, αλλα και οταν τελειωσω νομιζω οτι με ενα flat rate στο σπιτι καλυπτομαι!Εξαλλου απο το πρωι εως το απογευμα σχεδον ολοι βρισκοντε στισ δουλειες τους!

UGF_GreekMind
14-05-03, 13:15
...
Νοεμβρη παω φανταρος, αλλα και οταν τελειωσω νομιζω οτι με ενα flat rate στο σπιτι καλυπτομαι!
...

ΠΟΝΤΙΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

(πλάκα κάνω, έτσι ; :wink: )


Συγνώμη ρε φιλαράκι (είμαστε και συνονόματοι «Βασίλης») :lol: αλλά ακόμα με το PSTN τραβιέσαι; Και μάλιστα το τσάμπα από την PANAFONE ; και μετά μιλάμε για ADSL. :roll:
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ αλλά εγώ ίδη δε μπορώ να κάνω τη δουλειά με την ISDN και μιλάμε ακόμα για dial-up.
Συγνώμη και πάλι δε ξέρω τις ανάγκες σου ούτε θέλω να σε προσβάλω :lol: αλλά αν δε σε πειράζει η αργοπορία και ή αναξιοπιστία του dial-up τότε γιατί κάνατε αυτό το FORUM ;
:?: :?: :?: :?:

Κι εγώ τραβιέμαι με PSTN. Και μάλιστα 2. :cry: :cry:
Αλλά ISDN ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΤΟΥ πΟΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ISDN. Όχι ρε σεις τον καιρό που στην Ιαπωνία πληρώνουν 27 € για DSL στα 1Mbps, εγώ να βάζω 128k με 15 € + χρονοχρέωση (δεύτερο κανάλι κλπ...κλπ...). Αν το κάνουν flat rate τότε το συζητάμε. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ. Αρκετά πλούσιος έγινε !

Cafeeine
14-05-03, 14:33
Και εγώ με PSTN τραβιέμαι, γιατι δεν βλέπω τιν τεράστια διαφορά που να αξίζει τον κόπο για τα 64, και δεν διατίθεμαι να δόσω τα λεφτα για 128. Προσωπικά θα με ενδιέφερε παραπάνω αυτη την περίοδο μια always on συνδεση παρά μια 128αρα isdn.

Δεν συγκρινω βέβαια μια 512 DSL με όλα τα ανωτερα. Εκει καλύπτω και άλλες δικτυακές αναγκες μου τις οποίες δεν θέλω να χρυσοπληρώσω.

blizard
14-05-03, 14:58
Αλλά ISDN ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΤΟΥ πΟΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ISDN.
Eισαι σιγουρος οτι δεν εχεις πεσει στα δυχτια πληρωνοντας παραπανω Επακ με μια αργη συνδεση??

Αν παρεις μια isdn εκτος Οtenet, μπορει να δωσεις περισσοτερα στο συνολο, αλλα σιγουρα θα χασει κατι ο Οτε απο το μειωμενο Επακ.

UGF_GreekMind
14-05-03, 15:35
Αλλά ISDN ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΤΟΥ πΟΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ISDN.
Eισαι σιγουρος οτι δεν εχεις πεσει στα δυχτια πληρωνοντας παραπανω Επακ με μια αργη συνδεση??

Αν παρεις μια isdn εκτος Οtenet, μπορει να δωσεις περισσοτερα στο συνολο, αλλα σιγουρα θα χασει κατι ο Οτε απο το μειωμενο Επακ.

Μισό λίγο γιατί κάτι δεν κατάλαβες ή κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ !

Όταν λέω ότι έχω 2 PSTN δεν εννοώ ότι τις "ενώνω" και κάνω 1 "γρήγορη" σύνδεση. :? Χρησιμοποιώ τις 2 PSTN ταυτόχρονα για να παίρνω δεδομένα από τον server στο γραφείο μου, σε πελάτες (που δεν έχουν σύνδεση internet), ή από το server στο σπίτι ή στο laptop. Όσον αφορά το "μειωμένο ΕΠΑΚ" ακόμα και αν έχω 1 ISDN (και μιλάμε για 128k, το 64k δεν το συζητώ) αν αρχίσει να κατεβάζει και ανοίξει και το δεύτερο κανάλι.... κλάψτα !!! Θα χρειαστεί Α3 φύλλο ο λογαριασμός του πΟΤΕ, τόσο μεγάλος που θα είναι. Χώρια τον ISP για 128k.

Άστα.... γι'αυτό λέω να βάλω GPRS. Και από την άλλη δεν ξέρω την αξιοπιστία του GPRS, άρα θέλω 2 GPRS (μάλλον διαφορετικών εταιρειών) και 1 PSTN.... :cry: :cry: :cry: :cry:

Aχχχχχχχχχχχχ που μας έφτασες ρε πΟΤΕ. !!! :cry: :cry: :cry: :cry:

blizard
14-05-03, 16:25
1 pstn ειναι πιο αργη απο 1 isdn, και αυτο σημαινει οτι για να κατεβασεις κατι, η για να δεις μια σελιδα θα σου παρει πιο πολυ χρονο και θα πληρωσεις λιγο περισσοτερο Επακ στον ΟΤΕ....

Με isdn θα δωσεις πιο πολλα στον ISP (b-online της telestet σου προτηνω που ειναι και ανταγωνιστης), και σιγουρα λιγοτερα σε αυτους που δεν θες.

UGF_GreekMind
14-05-03, 17:08
Ok... τώρα το έπιασα ! Thx for the tip. :D

Είδομεν !

mindtrapper
15-05-03, 10:47
emena pantos 300 euro mou irthe o logariasmos me tin isdn tin 128ara.... ta 220 apo ayta net... kai meta mou lene an feroun dsl 384/64 me 70 euro to mina de me symferei na balo... :twisted:

UGF_GreekMind
15-05-03, 11:22
emena pantos 300 euro mou irthe o logariasmos me tin isdn tin 128ara.... ta 220 apo ayta net... kai meta mou lene an feroun dsl 384/64 me 70 euro to mina de me symferei na balo... :twisted:

Αυτό ακριβώς εννοούσα κι εγώ με τα παραπάνω !

:cry:

Pstnforever
18-05-03, 14:25
Χρησιμοποιω την PαnafoNet στο Χαλανδρι τα τελευταια 2 χρονια.
Εδω και δυο μηνες μολις μπαινω με πεταει υστερα απο 2-3 λεπτα και μετα ξανα για 5 φορες περιπου.Τις ωρες αιχμης ειναι αδυνατον να μπω(η γραμμη μιλαει συνεχως)και αν το καταφερω γινετε το προηγουμενο οποτε αστο.Απο χτες το γυρισα σε B-on line και ειμαι μια χαρα

PALADIN
18-05-03, 19:28
Χρησιμοποιω την PαnafoNet στο Χαλανδρι τα τελευταια 2 χρονια.
Εδω και δυο μηνες μολις μπαινω με πεταει υστερα απο 2-3 λεπτα και μετα ξανα για 5 φορες περιπου.Τις ωρες αιχμης ειναι αδυνατον να μπω(η γραμμη μιλαει συνεχως)και αν το καταφερω γινετε το προηγουμενο οποτε αστο.Απο χτες το γυρισα σε B-on line και ειμαι μια χαρα

περιμένουμέ να μας πείς πώς είναι η B-0nline, αν καί πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα διότι χρησιμοποιεί την υποδομή της Forthnet.

blizard
18-05-03, 19:57
Το b-online το εχω πανω απο χρονο και ειναι πολυ καλο....

Μια μερα το μηνα το πολυ να μου παει λιγο αργα , αλλα ολες τις αλλες πεταει....
Ειχα isdn απο forthnet και b-online ταυτοχρονα για 3 μηνες και ετυχε τοτε να μην δω κανενα προβλημα σε καμια απο τις δυο για να συγκρινω...

Ειναι το ιδιο πραγμα ουσιαστηκα, μονο που το b-online ειναι πολυ πιο φτηνο,κυριος αν ειχες και καμια καρτα που δινει και 30% επιπλεoν χρονο στο b-free.

PALADIN
18-05-03, 20:16
Το b-online το εχω πανω απο χρονο και ειναι πολυ καλο....

Μια μερα το μηνα το πολυ να μου παει λιγο αργα , αλλα ολες τις αλλες πεταει....
Ειχα isdn απο forthnet και b-online ταυτοχρονα για 3 μηνες και ετυχε τοτε να μην δω κανενα προβλημα σε καμια απο τις δυο για να συγκρινω...

Ειναι το ιδιο πραγμα ουσιαστηκα, μονο που το b-online ειναι πολυ πιο φτηνο,κυριος αν ειχες και καμια καρτα που δινει και 30% επιπλεoν χρονο στο b-free.

Το PSTN είναι 8.80 + ΦΠΑ
το ISDN64 είναι 19 + ΦΠΑ

τί έκπτωση θα μου κάνουν άν κάνω συμβόλαιο Telestet20

blizard
18-05-03, 21:01
Δεν θα σου κανουν εκπτωση με το συμβολαιο....

-Ειχα παρει μια bfree και ειχα βαλει μια μεγαλη ανανεωση με δωρο 10%.
-Πανω απο αυτο πηρα και 30% δωρο στο ποσο που εβαλα ....(υπηρχαν πριν αρκετο καιρο τετοια bfree, δεν ξερω για τωρα...)
-Αν κανεις pstn συνδεση στην αρχη(9ευρω), και μετα γραψεις ISDN στο 555, στην κανουν χωρις αλλη χρεωση isdn για ολο το μηνα ,αλλα μετα δεν μπορεις να αλλαξεις σε PSTN πριν περασουν 3 μηνες.

Γενικα μπορει να σου βγει και λιγο πιο φτηνα απο 19 ευρω+φπα.

Pstnforever
20-05-03, 00:09
Σημερα δοκιμασα παλι την PanafoNet στις 10.30 περιπου και συνδεθηκα
στα 7.2!!!!!
Τα συμπερασματα δικα σας...
Ευτυχως η B-on line παει καλά (προς το παρον)

mechdim
20-05-03, 01:50
Στα 7,2 Μbs ε? Ντάξει πως κάνεις έτσι? :lol: :lol: :lol: :lol:

nickg78
20-05-03, 03:28
Σημερα δοκιμασα παλι την PanafoNet στις 10.30 περιπου και συνδεθηκα
στα 7.2!!!!!
Τα συμπερασματα δικα σας...
Ευτυχως η B-on line παει καλά (προς το παρον)

H B-Online πηγαίνει καλά λόγω Forthnet (άψογες ταχύτητες, αρκετό bandwidth με το εξωτερικό). Όσο για την Panafonet που μοιράζει δωρεάν συνδρομές με κάθε σύνδεση Vodafone... θα φανεί στην πορεία πόσο θα αντέξει το δίκτυό της.

Alien
20-05-03, 11:03
Kalimera,

An ginetai, mporei kapoios na dosei perisoteres plirofories gia to B-online
tis Stet.

Sigekrimena pos sindeetai, ti taxitites pianei kai poso kostizei.

Euxaristo.

bond
20-05-03, 11:29
Kalimera,

An ginetai, mporei kapoios na dosei perisoteres plirofories gia to B-online
tis Stet.

Sigekrimena pos sindeetai, ti taxitites pianei kai poso kostizei.

Euxaristo.

Θα τα έγραφα, αλλά περιγράφονται αναλυτικά στο http://www.b-online.gr/
Παντως να καταθέσω και εγώ τις άριστες εντυπώσεις μου. Οι ταχύτητες ήταν πολύ καλές. Με ISDN64 έπιανα πάντα το μέγιστο.
Παραδοξως η Telestet αυτή τη στιγμή ειναι ο καλύτερος internet provider, της Ελλάδας. Ποιος θα το περίμενε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.