PDA

Επιστροφή στο Forum : 4G+ από την COSMOTE, πρώτη με ταχύτητες Mobile Internet έως και 300Mbps στην Ελλάδα



Σελίδες : [1] 2

nnn
25-02-15, 20:48
Κινητό ευρυζωνικό δίκτυο 4G+, τεχνολογίας LTE Advanced, διαθέτει η COSMOTE σε επιλεγμένες περιοχές σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, ενώ προχωρά με ταχείς ρυθμούς την επέκταση της υπηρεσίας σε όλη την Ελλάδα.

Ήδη μέσα στο 2014, η εταιρεία είχε ολοκληρώσει τις δοκιμές του εμπορικού δικτύου 4G+, κατά τις οποίες επιτεύχθηκαν ταχύτητες μετάδοσης δεδομένων έως 300 Mbps στη λήψη. Τις δυνατότητες του δικτύου 4G+ της COSMOTE είχαν την ευκαιρία να ζήσουν τον περασμένο Οκτώβριο και οι επισκέπτες του συνεδρίου InfoCom World, σε επίδειξη στο περίπτερο της εταιρείας.

Η αναβάθμιση του δικτύου 4ης γενιάς της COSMOTE σε 4G+ βελτιώνει σημαντικά την εμπειρία των πελατών, παρέχοντας ταχύτητες πλοήγησης στο διαδίκτυο που φτάνουν έως τα 300Mbps, ακόμα καλύτερη χρήση προηγμένων multimedia εφαρμογών όπως HD Streaming και HD Video-Conferencing, αλλά και αποστολή και λήψη μεγάλων αρχείων με απίστευτες ταχύτητες. Ενδεικτικά, μία ταινία των 4GB κατεβαίνει σε λιγότερο από 3 λεπτά, ενώ περισσότερα από 150 τραγούδια των 8MB μπορούν να κατέβουν σε λιγότερο από 1 λεπτό.

Με την εμπορική διάθεση του δικτύου 4G+ από τις αρχές του 2015, η COSMOTE εδραιώνει την τεχνολογική της υπεροχή και επιβεβαιώνει τη σταθερή επένδυσή της στην εμπειρία του πελάτη. Με την πλήρη αξιοποίηση του φάσματος που έχει στη διάθεσή της, η COSMOTE θα μπορέσει το επόμενο διάστημα να διαθέσει εμπορικά ταχύτητες έως και 300Mbps σε ακόμη περισσότερες περιοχές της χώρας.

Ήδη, χάρη στις εκτεταμένες επενδύσεις της εταιρείας, το δίκτυο 4G της COSMOTE είναι το Νο1 δίκτυο σε πληθυσμιακή κάλυψη, υπερέχοντας σημαντικά από τον ανταγωνισμό, καθώς είναι διαθέσιμο σε περισσότερο από το 70% του πληθυσμού της χώρας.

Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.cosmote.gr

Πηγή : Cosmote

nnn
25-02-15, 20:48
:rofl:

Archon
25-02-15, 21:19
http://www.adslgr.com/forum/threads/864347-%CE%A0%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B7-Vodafone-%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CF%84%CE%BF-4G?p=5623526#post5623526

bravelover
25-02-15, 21:23
με λιγα mb που δινουν ποιος θα κατεβασει αρχεια 4 γιγα για τρελους ψαχνουν

stratus
25-02-15, 21:36
Στη Νεα Φιλαδελφεια απεναντι απο το αλσος δεν ειχα ουτε καν σημα για να μιλησω οχι 4g+ και τριχες κατσαρες!Ας υπαρχει πρωτα σημα και βολευομαι και με το 3g

nicolasdr
25-02-15, 22:05
Το θεμα με τις ταχύτητες με τα ηδη υπαρχοντα προγραμματα mobile internet ειναι αδιαφορο. Το ουσιώδες είναι ποτε θα αξιοποιησει το φασμα των 800mhz για να εχουμε και καλυψη εντος χωρων ή αν θα εγκαταστησει και microcells για την καλυψη αυτη.

Με εκτιμηση

iml
25-02-15, 22:40
Η Cosmote λέει "μία ταινία των 4GB κατεβαίνει σε λιγότερο από 3 λεπτά"
Η VODAFONE λέει "μία ταινία των 5GB κατεβαίνει σε λιγότερο από 4 λεπτά"
:rofl:Κανέναν άλλο δεν έχουμε?

Avesael
25-02-15, 23:05
Για γέλια και για κλάματα μαζί. Και η COTE και η VOFON...
Εξωπραγματικές ταχύτητες με εξωπραγματικά μικρά και πανάκριβα dataplans...

gravis
25-02-15, 23:31
Στην διαφημιση τις κοσμοτε στην τηλεοραση αναφερει οτι πρωτη εφερε το 4g+ στην Ελλάδα, αντιστοιχη διαφήμιση κανει και η vodafone. Ποιος διεκδικει την πρωτια στις πλάτες μας?

konig
25-02-15, 23:43
καρτελ στις πρωτιες thats new

MitsosDaBest13
26-02-15, 00:15
Τι έγινε ρε παιδιά, η "Ανεμοδαρμένη" δεν ανακοίνωσε 4G+ ακόμα? Α ναι, το ξέχασα, αυτή δεν έχει τελειώσει ούτε το 3G... :lol:

dimitris_13
26-02-15, 01:33
4G,4G+ και μαλ.. Εδω δεν εχουμε 3G ουτε σημα για να μιλαμε το 4G τους μαρανε.

stefanos_79
26-02-15, 01:42
Ααααα καταπληκτικά...παω να πουλησω το 3G κινητο μου γιατι ειναι αργό πλεον....

xtrim
26-02-15, 02:32
Θα με πεθάνει λέμε η αγωνία, ποιός μου το έφερε πρώτος το 4G+ αυτός ή ο άλλος??????? Νομίζω με διαφορά μίας ώρας και 20 λεπτών ο τάδε.


Ας σοβαρευόμαστε λέω 'γω. Χάνουμε την ουσία.

achilleas13
26-02-15, 02:58
Μεχρι πριν 1,5 χρονο ειχα Κοσμοτε και στην Ανω Κυψελη δεν ειχε σημα μεσα στο σπιτι μου.Οσο για την Vodafone που εχω τωρα Πανεπιστημιο και Συνταγμα το μεσημερι τις μισες φορες κανει κανα 2λεπτο να φορτωσει κανα αρθρο που παταω απο το facebook.Κατα τ'αλλα εχουνε 4G.

wnet
26-02-15, 03:14
Νομίζω ότι περίπου το ίδιο είχα ξαναγράψει και για το 4G αλλά πάντα υπάρχει χώρος για γκρίνια.... :p
Όσο πουλάνε το Internet σα χρυσάφι..... δεν έχει καμιά σημασία κι αν γίνει 14G+++

souflami
26-02-15, 05:16
Σύμφωνα με το site της cosmote υπαρχει κάλυψη 4G στην περιοχή μου κυπαρισσία μεσσηνίας {δημος τριφιλιας } δοκιμάζω με το δικό μου nokia 930 και αφού έχει ερθει μηνυμα που με καλωσορίζει στο δίκτυο 4G ...άφαντο το 4G μπαααα!!! λέω θα έχει θέμα το κινητό έρχεται ένας φίλος με άλλο τηλ 4G και εκεί είχε πάει μήνυμα τίποτα... απο 4G για πιο 4G+ μιλάμε λοιπόν ... 4"τσιτσικια" στο κεφάλι τους λέω εγώ...

voithostyrempora2
26-02-15, 05:26
:rofl:

Announcements' wars :twisted::twisted::twisted:.

sv1jbf
26-02-15, 09:22
Σύμφωνα με το site της cosmote υπαρχει κάλυψη 4G στην περιοχή μου κυπαρισσία μεσσηνίας {δημος τριφιλιας } δοκιμάζω με το δικό μου nokia 930 και αφού έχει ερθει μηνυμα που με καλωσορίζει στο δίκτυο 4G ...άφαντο το 4G μπαααα!!! λέω θα έχει θέμα το κινητό έρχεται ένας φίλος με άλλο τηλ 4G και εκεί είχε πάει μήνυμα τίποτα... απο 4G για πιο 4G+ μιλάμε λοιπόν ... 4"τσιτσικια" στο κεφάλι τους λέω εγώ...

ΚΑι γω απο Κυπαρισσια ειμαι μενω αθηνα ........ Η βονταδφον μονο 3G εχει εκει η κοσμοτε το ιδιο αν δεν κανω λαθος.

tsigarid
26-02-15, 13:18
:rofl:

Το ίδιο σκέφτηκα μόλις διάβασα τον τίτλο της είδησης :rofl:

soularav
26-02-15, 13:54
Ααααχ, άντε πάλι ποιος την εχει πιο μεγάλη......
Την κάλυψη !!!!:oops:

reaper1
26-02-15, 15:23
φτιαχτε το 3G πρωτα και μετα βλεπουμε

ThReSh
26-02-15, 16:16
φτιαχτε το 3G πρωτα και μετα βλεπουμε

"Παρόμοιο" παράδειγμα:

Στο σπίτι έχουμε ξύλινα κουφώματα τα οποία έχουν κάμποσα χρόνια να συντηρηθούν, αλλά έχουμε σκοπό να τα αλλάξουμε με "αλουμινένια" πχ του χρόνου...

Με την λογική σου μας λες φέτος να δώσουμε λεφτά για βάψιμο, τρίψιμο, αλλαγή σε βουρτσάκια (για μόνωση κι έτσι) κι ότι άλλο χρειάζεται και του χρόνου να τα αλλάξουμε με νέα που έτσι κι αλλιώς θέλαμε να το κάνουμε γιατί είναι κλάσης ανώτερα.

Ποια ιδιοφυία θα ξοδέψει έτσι λεφτά αντί να περιμένει 1 χρόνο και να πάει κατευθείαν στα αλουμινένια (ή pvc/whatever)?

souflami
26-02-15, 16:58
151648 που ειναι τα 4G ΟΕΟ.... οχι στην πολη μου που λενε οτι εχει παντως

Atheros
26-02-15, 18:08
Παραμύθια! 4G μέχρι στιγμής δεν έχει κανένας!!! Απλά έχουν αλλάξει την διαμόρφωση σε LTE ενός μέρους του φάσματος των 1800Mhz και 2100Mhz και έτσι παραμυθιάζουν τον κόσμο.!!! Το μεγαλύτερο δούλεμα το (μας το) κάνουν οι cosmote και vodafone ! 4G πραγματικό είναι μόνο στην ζώνη των 800 και 2600 Mhz με διαμόρφωση LTE.Άν έχουν κότσια ας παρουσιάσουν χάρτη κάλυψης στις παραπάνω συχνότητες για να δούμε στην πραγματικότητα ποιές είναι οι επενδύσεις τις οποίες καλούν τις μάζες να αγοράσει. Γιατί αυτή είναι η μεγάλη απάτη! 4πλή απάτη!

Rookie
26-02-15, 23:32
Ως συνδρομητής συμβολαίου της Cosmote δεν ήξερα γιατί κανένας δεν με ενημέρωσε οτι πρέπει να πληρώσω παραπάνω απο το κόστος του μηνιαίου προγράμματος που έχω (35 ευρώ) για να μπορώ να έχω data plan 4G όταν πρόσφατα απόκτησα μια συσκευή LTE...
Να υποθέσω λοιπόν οτι για το 4G+ θα χρειαστεί να βάλω ακόμα πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη ???

souflami
26-02-15, 23:54
Ως συνδρομητής συμβολαίου της Cosmote δεν ήξερα γιατί κανένας δεν με ενημέρωσε οτι πρέπει να πληρώσω παραπάνω απο το κόστος του μηνιαίου προγράμματος που έχω (35 ευρώ) για να μπορώ να έχω data plan 4G όταν πρόσφατα απόκτησα μια συσκευή LTE..
Να υποθέσω λοιπόν οτι για το 4G+ θα χρειαστεί να βάλω ακόμα πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη ??? με ολο το σεβασμο και να το βαλεις νομιζεις οτι θα εχεις 4G+ εδω δεν υπαρχει το απλο 4G και σε μερικες περιοχες ουτε καν 3G τι να λεμε τωρα......

xtrim
27-02-15, 01:08
Ως συνδρομητής συμβολαίου της Cosmote δεν ήξερα γιατί κανένας δεν με ενημέρωσε οτι πρέπει να πληρώσω παραπάνω απο το κόστος του μηνιαίου προγράμματος που έχω (35 ευρώ) για να μπορώ να έχω data plan 4G όταν πρόσφατα απόκτησα μια συσκευή LTE...
Να υποθέσω λοιπόν οτι για το 4G+ θα χρειαστεί να βάλω ακόμα πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη ???

Τι εννοείς; Στην καρτοκινητή η Vodafone δίνει το 4G δωρεάν. :hmm:

Rookie
27-02-15, 02:20
Τι εννοείς; Στην καρτοκινητή η Vodafone δίνει το 4G δωρεάν. :hmm:

Εννοώ οτι όταν έβαλα την κάρτα στο νέο κινητό κι ενω το πρόγραμμα μου περιλαμβάνει 200MB data διαπίστωσα στην πλατεία Συντάγματος, οτι δεν είχα δυνατότητα πρόσβασης στο 4G Επικοινωνησα με την Cosmote-Evalue όπου με ενημέρωσαν με τον πιο φυσικό τρόπο οτι "φυσικά και δεν είναι 4G το data plan που έχετε. Είναι απλά 3G! Αν θέλετε 4G τότε πρέπει να πάτε σε άλλο πρόγραμμα που δίνει data plan 4G και η τιμή του ξεκινάει απο 35 ευρώ το μήνα+ ΦΠΑ και τέλη συνδρομτων κινητης τηλεφωνίας.

Atheros
27-02-15, 08:41
Εννοώ οτι όταν έβαλα την κάρτα στο νέο κινητό κι ενω το πρόγραμμα μου περιλαμβάνει 200MB data διαπίστωσα στην πλατεία Συντάγματος, οτι δεν είχα δυνατότητα πρόσβασης στο 4G Επικοινωνησα με την Cosmote-Evalue όπου με ενημέρωσαν με τον πιο φυσικό τρόπο οτι "φυσικά και δεν είναι 4G το data plan που έχετε. Είναι απλά 3G! Αν θέλετε 4G τότε πρέπει να πάτε σε άλλο πρόγραμμα που δίνει data plan 4G και η τιμή του ξεκινάει απο 35 ευρώ το μήνα+ ΦΠΑ και τέλη συνδρομτων κινητης τηλεφωνίας.

Καλά αυτά τα θέματα δεν τα βλέπει η ΕΕΤΤ ώστε να τους βάλει στη θέση τους; Δεν υπάρχει κράτος ώστε νομοθετικά να ρυθμίσει τα συμφέροντα για την υγιή λειτουργία της αγοράς και των επιχειρήσεων; Τι πράγματα είναι αυτά;Έτσι δεν προοδεύει ο κόσμος

Geros7
27-02-15, 10:06
Πω πω πω κάτι πρωτιές

souflami
27-02-15, 12:51
Πρωτη στο ψεμα...... οπως λεω σε προηγουμενο post και σε πολη με βαση τον χαρτη τους που λενε οτι εχει 4G δεν υπαρχει πραγματικα .... και ζητουν και παραπανω λεφτα... για πιο λογο για αερα κοπανιστο... λιγη σοβαροτητα εκει στην cosmote εχει ξυπνηση ο κοσμος πλεον...

a5a6b8b9g3h5w6a9
27-02-15, 14:12
Μόνο εμένα μου φαίνεται παράξενο ότι έχουμε πιο γρήγορο κινητό ίντερνετ παρά σταθερό?

Catchphrase
27-02-15, 14:52
Ως συνδρομητής συμβολαίου της Cosmote δεν ήξερα γιατί κανένας δεν με ενημέρωσε οτι πρέπει να πληρώσω παραπάνω απο το κόστος του μηνιαίου προγράμματος που έχω (35 ευρώ) για να μπορώ να έχω data plan 4G όταν πρόσφατα απόκτησα μια συσκευή LTE...
Να υποθέσω λοιπόν οτι για το 4G+ θα χρειαστεί να βάλω ακόμα πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη ???

Στη σελίδα τους πάντως το συμβόλαιο με τα 35 ευρώ (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCG/section/COSMOTE_Unlimited_Prs), φαίνεται πως έχει πρόγραμμα 4G

stud1118
27-02-15, 20:41
ξέρουμε σε ποιες συχνότητες θα παίζει το LTE-advanced ;

Γιατί αν παίζει στις συχνότητες πέριξ των 800MHz που πήραν από την τηλεόραση, τότε θα πιάνει καλύτερα και από 2G !!!

Atheros
27-02-15, 22:05
ξέρουμε σε ποιες συχνότητες θα παίζει το LTE-advanced ;

Γιατί αν παίζει στις συχνότητες πέριξ των 800MHz που πήραν από την τηλεόραση, τότε θα πιάνει καλύτερα και από 2G !!!

Ναι. Όταν με το καλό αρχίσουν οι εκπομπές στην ζώνη των 800Mhz η κάλυψη του LTE θα είναι καλύτερη από το δίκτυο 3G και 2G.Αλλά θα αφορά μόνο διακίνηση DATA και όχι κλήσεις φωνής που θα γίνονται κανονικά με το δίκτυο 2G.To LTE advanced ή LTE+ υλοποιείται καλύτερα στις ζώνες των 2600Mhz καθώς λόγω μεγαλύτερης συχνότητας και μικρότερου μήκους κύματος μπορεί να υποστηρίξει πολύ μεγαλύτερο όγκο πληροφορίας ανά δεπτερόλεπτο σε σχέση με τα 800 που το κύριο πλεονέκτημα που θα προσφέρουν είναι η κάλυψη mobile internet σε εσωτερικούς χώρους, σήραγγες, υπόγεια, αγροτικές περιοχές με έντονη μορφολογία εδάφους.Άρα στα 800Mhz δεν ευνοείται η χρήση LTE advanced αλλά μόνο LTE.

xtrim
27-02-15, 23:25
Εννοώ οτι όταν έβαλα την κάρτα στο νέο κινητό κι ενω το πρόγραμμα μου περιλαμβάνει 200MB data διαπίστωσα στην πλατεία Συντάγματος, οτι δεν είχα δυνατότητα πρόσβασης στο 4G Επικοινωνησα με την Cosmote-Evalue όπου με ενημέρωσαν με τον πιο φυσικό τρόπο οτι "φυσικά και δεν είναι 4G το data plan που έχετε. Είναι απλά 3G! Αν θέλετε 4G τότε πρέπει να πάτε σε άλλο πρόγραμμα που δίνει data plan 4G και η τιμή του ξεκινάει απο 35 ευρώ το μήνα+ ΦΠΑ και τέλη συνδρομτων κινητης τηλεφωνίας.

Περίεργο... Αυτό που λέω εγώ είναι ότι η Vodafone δίνει μέχρι και σε CU δωρεάν 4G...
Απαράδεκτη τακτική να προσφέρεται σε ειδικά προγράμματα το 4G.

Rookie
28-02-15, 13:22
Στη σελίδα τους πάντως το συμβόλαιο με τα 35 ευρώ (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCG/section/COSMOTE_Unlimited_Prs), φαίνεται πως έχει πρόγραμμα 4G

Μόνο που το δικό μου πρόγραμμα είναι αυτο (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__cosmote-pros-oloys-35/section/Postpaid_Economy_Prs)

- - - Updated - - -

Η ασύρματη τεχνολογία βρετανών ερευνητών αγγίζει το 1Tbps και θα επιτρέπει το «κατέβασμα» ...30 ταινιών ανά δευτερόλεπτο!
Ομάδα ερευνητών από το Πανεπιστήμιο του Σάρει στη Βρετανία, ανέπτυξε τεχνολογία διασυνδεσιμότητας 5G, η οποία είναι 65.000 φορές ταχύτερη από το 4G!

Η ταχύτητα της... αστραπιαίας τεχνολογίας, όπως περιγράφουν οι ειδικοί του Κέντρου Καινοτομίας 5G (5G Innovation Centre - 5GIC), άγγιξε το ένα terabit ανά δευτερόλεπτο – γεγονός που μεταφράζεται στο «κατέβασμα» 30 ταινιών μέσα σε ένα μόλις δευτερόλεπτο.

Παρά το γεγονός ότι αντίστοιχες ταχύτητες έχουν παρατηρηθεί στην περίπτωση των οπτικών ινών, πρόκειται για την πρώτη φορά που κάτι τέτοιο επιτυγχάνεται ασύρματα. Οι βρετανοί επιστήμονες κατασκεύασαν δικούς τους πομπούς και δέκτες και πραγματοποίησαν δοκιμές σε αποστάσεις 100 μέτρων.

Οι ταχύτητες που «έπιασαν» οι ερευνητές ξεπέρασαν κατά πολύ ό,τι είχε καταγραφεί μέχρι σήμερα σε επίπεδο 5G, συμπεριλαμβανομένων των 7,5 gigabits των δοκιμών της Samsung τον περασμένο Οκτώβριο.

Στόχος των επιστημόνων είναι να ξεκινήσουν τις δοκιμές της αστραπιαίας τεχνολογίας τους σε δημόσιους χώρους μέχρι το 2018, ενώ το λανσάρισμα του 5G για τη βρετανική αγορά υπολογίζεται να γίνει μέσα στο 2020 από τη βρετανική αρχή τηλεπικοινωνιών και τηλεόρασης Ofcom.

«Θέλουμε να είμαστε οι πρώτοι στον κόσμο ως προς την παρουσίαση τέτοιων υψηλών ταχυτήτων» εξηγεί ο καθηγητής Ραχίμ Ταφαζόλι. «Εχουμε αναπτύξει άλλες 10 καινοτομίες και μια από αυτές απεδείχθη ότι μπορεί να μας οδηγήσει σε ταχύτητες άνω του 1Tbps ασύρματα. Πρόκειται για ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων αντίστοιχη με εκείνη των οπτικών ινών, με τη διαφορά ότι στη δική μας περίπτωση η όλη διαδικασία πραγματοποιείται ασύρματα».

ΠΗΓΗ: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

MitsosDaBest13
28-02-15, 23:12
Μόνο που το δικό μου πρόγραμμα είναι αυτο (http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__cosmote-pros-oloys-35/section/Postpaid_Economy_Prs)

Άσχετο, αλλά προσωπικά πιστεύω πως δίνεις πάρα πολλά γι' αυτό το πρόγραμμα... Απλά δες τι δίνει η WIND με Καρτοσύνδεση στα 19,90€ (http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/kartosundesi/kane-to-kartokinito-sou-wind-kartosundesi/)... Τώρα θα μου πεις άλλο η μία, άλλο η άλλη... :oneup:

Avvocato
28-02-15, 23:49
Τελικα θα μου απαντησει καποιος εμπεριστατωμενα......ποιος εφερε πρωτος το 4G+ στην Ελλαδα ?????? Απλα απαραδεκτοι τοσο η vodafone οσο και η cosmote

rexdimos
01-03-15, 00:58
δηλαδη για να καταλαβω εγω που εχω συνδεση cosmote με 4g και εχω και συμβολαιο με 1,5Gb τον μηνα και το πιανω κυριως περιοχη αγιο δημητριο-κολωνακι κλπ για να εχω 4g+ πληρωνω παραπανω?η απλα πρεπει να ζητησω να ενεργοποιηθει?

Rookie
01-03-15, 06:36
δηλαδη για να καταλαβω εγω που εχω συνδεση cosmote με 4g και εχω και συμβολαιο με 1,5Gb τον μηνα και το πιανω κυριως περιοχη αγιο δημητριο-κολωνακι κλπ για να εχω 4g+ πληρωνω παραπανω?η απλα πρεπει να ζητησω να ενεργοποιηθει?

Σύμφωνα με την τελευταία (χθεσινή) ενημέρωση που είχα απο την Cosmote για να ενεργοποιήσουν το 4G σε συνδρομητές συμβολαίου πρέπει να επιλέξεις πρόγραμμα με τουλάχιστον 400 ΜΒ το μήνα. Δηλαδή ακόμα και στο αμέσως ανώτερο πρόγραμμα να πήγαινα που χρεώνεται 35 ευρώ το μήνα και δίνει 300 ΜΒ δεν θα μπορούσα να έχω 4G!!! Εν ολίγοις για να έχω 4G πρέπει είτε να τους πληρώνω κανα 50ρικο το μήνα ή να έχω καρτοκινητό 'οπου εκεί δίνουν 500 ΜΒ 4G με την ανανέωση της κάρτας των 5 ευρώ... Αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν....

stratus
01-03-15, 10:20
Σύμφωνα με την τελευταία (χθεσινή) ενημέρωση που είχα απο την Cosmote για να ενεργοποιήσουν το 4G σε συνδρομητές συμβολαίου πρέπει να επιλέξεις πρόγραμμα με τουλάχιστον 400 ΜΒ το μήνα. Δηλαδή ακόμα και στο αμέσως ανώτερο πρόγραμμα να πήγαινα που χρεώνεται 35 ευρώ το μήνα και δίνει 300 ΜΒ δεν θα μπορούσα να έχω 4G!!! Εν ολίγοις για να έχω 4G πρέπει είτε να τους πληρώνω κανα 50ρικο το μήνα ή να έχω καρτοκινητό 'οπου εκεί δίνουν 500 ΜΒ 4G με την ανανέωση της κάρτας των 5 ευρώ... Αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν....
Ετσι την πατησα και εγω που πηγα απο wind στην cosmote.Στο μεταξυ και απο σημα που εχει βγαλει κακο ονομα η wind εχω τα ιδια ακριβως ποιοτητα με cosmote.Σημα καμπανα κατα τα αλλα

MitsosDaBest13
01-03-15, 13:36
Ετσι την πατησα και εγω που πηγα απο wind στην cosmote.Στο μεταξυ και απο σημα που εχει βγαλει κακο ονομα η wind εχω τα ιδια ακριβως ποιοτητα με cosmote.Σημα καμπανα κατα τα αλλα

Εμείς που κάποτε είχαμε οικογενειακώς Cosmote και όποτε πηγαίναμε διακοπές στη Νότια Λακωνία, έπρεπε να βγούμε στο μπαλκόνι του δωματίου για να πιάσει 1 σκάλα σήμα και να μιλήσουμε, τι να πούμε... Μιλάμε για παραθαλάσσια περιοχή με αρκετό κόσμο... :down: (τώρα δεν ξέρω αν έφτιαξε)

1 χρόνο είχα Cosmote με Vodafone δίπλα-δίπλα σε Dual SIM κινητό και παρατήρησα πως η δεύτερη παίζει να έχει καλύτερο σήμα... Τώρα πέταξα την Cosmote κι έβαλα WIND...

Geros7
01-03-15, 13:44
Εγώ με vodafone δεν έχω θέμα με σήμα ακόμα και μεσοπέλαγα στο καράβι έχω σήμα. Μέχρι να με πάρει ο ύπνος βασικά μετά δεν ξέρω :p

- - - Updated - - -



Παίζει μεγάλο ρόλο και η συσκευή βασικά.. Πχ της γυναίκας μου σε ορισμένα σημεία δεν πιάνει και εγώ είμαι φουλ.. Vodafone και οι 2

Artemius
01-03-15, 16:30
καρτελ στις πρωτιες thats new

πεστά χρυσόστομε χαχααχααχ :oneup::lol:



151648 που ειναι τα 4G ΟΕΟ.... οχι στην πολη μου που λενε οτι εχει παντως


έλα,έλα! όλα δικά σας τα θέλετε οι χαμουτζήδες :p

και δω που τα λέμε,εσύ φταίς που δεν ζείς σε βάρκα,όπως δείχνει και ο χάρτης! :lol:


επί της είδησης : να ναι καλά οι άνθρωποι, μας χαρίζουν απλετο γέλιο χωρίς καν εισιτήριο,αφού σαν επιθεώρηση είναι το όλο σκηνικό! :lol:

MitsosDaBest13
01-03-15, 23:18
Ρε μάγκες, που είναι το υπερ-αξιόπιστο δίκτυο του "C-OTE" που μας τα έχουν ζαλίσει τόσα χρόνια? Με κάλυψη 99,8% (άσχετα αν σε πολλές περιοχές που πήγαινα, δεν πιάνει τίποτα), με το πιο γρήγορο ίντερνετ κλπ κλπ.

Το OpenSignal άλλα λέει (http://opensignal.com/networks/ελλάδα/gr-cosmote-κάλυψη) όμως... Ότι το 3G της "C-OTE" είναι πιο αργό κι από της WIND (!) και το 4G της πιο αργό από της Vodafone!! Φανταστείτε τι έχει να γίνει με το 4G+, που μέχρι στιγμής θεωρείται ανέκδοτο!

rexdimos
02-03-15, 01:27
ναι δεν ρωτησα ομως αυτο ακριβως εγω ειπα αν εχεις συμβολαιο με 1,5gb τον μηνα και 4g πρεπει να ενημερωσεις για το 4g+ η το πιανει αυτοματα οπου υπαρχει?

Rookie
02-03-15, 11:29
ναι δεν ρωτησα ομως αυτο ακριβως εγω ειπα αν εχεις συμβολαιο με 1,5gb τον μηνα και 4g πρεπει να ενημερωσεις για το 4g+ η το πιανει αυτοματα οπου υπαρχει?

Με δεδομένο το λεκτικό της διαφήμισης οτι είναι σε πιλοτική φάση το 4.5G θα σου πρότεινα να κάνεις ένα τηλέφωνο στο 13838 και να ρωτήσεις για να σου πουν κάτι πιο υπεύθυνο και συγκεκριμένο. ΥΠΟΘΕΤΩ οτι δεν θα χρειάζεται κάποια ενέργεια απο μέρους σου αλλά πάρτους ένα τηλεφωνάκι να τους ρωτήσεις και αν θες μας ενημερώνεις και εμας μετά....

Helene
02-03-15, 17:17
Εχμ, θα κάνω την έκπληξη και δεν θα είμαι αρνητική.
Οι εταιρείες μπορούν να λένε ό,τι θέλουν. Εμείς στην πράξη είναι το θέμα να κρίνουμε και να αξιολογούμε τι value for money έχει το προϊόν που "καταναλώνουμε" τελικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.