PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδέσεις μη παροχή ιντερνέτ και ξαφνικά πολύ μικρή ταχύτητα απο ΟΤΕ



strezost
01-03-15, 02:56
Καλησπέρα,
Έχω γραμμή vdsl 30 και ενω για αρκετο καιρο πηγαινε μια χαρα με συγχρονισμό 30 ξαφνικα αρχισαν αποσυνδεσεις και παρα πολυ μεγαλη αλλαγη ταχυτητας συγχρονισμου που κοιμενετε απο 23 μεχρι 26 μετα απο πολλες επικοινωνιες με το τεχνικο τμημα δεν έχει αλλαξει τιποτα δεν ξερω τι να κανω η που να απευθυνθω.Να αλλαξω στην τελική εταιρεία μιας και που χρόνια πελατης της forthnet δεν είχα κανενα απολυτος πρόβλημα

netblues
01-03-15, 08:25
Ο χαλκος παραμενει ο ιδιος.. Σε οποια εταιρεια και να πας. Εισαι απο αστικο κεντρο? Ποσα μετρα αποσταση?
Τι λενε τα στατιστικα? Παντως 23 με 26 δεν ειναι πολυ μεγαλη αλλαγη ταχυτητας συγχρονισμου....

sweet dreams
01-03-15, 10:15
Καλησπέρα,
Έχω γραμμή vdsl 30 και ενω για αρκετο καιρο πηγαινε μια χαρα με συγχρονισμό 30 ξαφνικα αρχισαν αποσυνδεσεις και παρα πολυ μεγαλη αλλαγη ταχυτητας συγχρονισμου που κοιμενετε απο 23 μεχρι 26 μετα απο πολλες επικοινωνιες με το τεχνικο τμημα δεν έχει αλλαξει τιποτα δεν ξερω τι να κανω η που να απευθυνθω.Να αλλαξω στην τελική εταιρεία μιας και που χρόνια πελατης της forthnet δεν είχα κανενα απολυτος πρόβλημα

Θα πρέπει να ξεκινήσεις από έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825), ώστε να βεβαιωθείς ότι το πρόβλημα δεν είναι από σένα.

netblues
01-03-15, 10:35
Αν και ενας ελεγχος ποτε δεν κανει κακο, ειναι λιγο δυσκολο να αλλαξε κατι στην εσωτερικη εγκατασταση, αποτομα και ξαφνικα.
Το ποιο πιθανο σεναριο ειναι ειτε καποια ελαφρια καλωδιακη, που σιγα σιγα θα "περπατησει" και θα βρεθει, είτε το επισης πιθανο σεναριο να ενεργοποιηθηκαν και αλλα vdsl σε κοντινα ζευγαρια, ειδικοτερα αν ειναι σχετικα μακρυα απο το ΑΚ.

Αλλα για να μην κανουμε ασκοπες υποθεσεις, ας μαθουμε λιγο περισσοτερα.

Παντως, ως γενικη παρατηρηση, ειναι σκοπιμο για οποιον έχει συνδεση στο "οριο" να παρακολουθει και να καταγραφει σε μονιμη βαση
ολα τα χαρακτηριστικα της γραμμης, και κυριως τα bitloads /tone snr/tone και τα bitswaps, οπως γινεται και στο adsl με το θρυλικο dmt tool.
Οταν προκυψει το προβλημα, η διαγνωση θα ειναι απειρως ευκολοτερη.
Για παραδειγμα, αν το maximum attainable ειναι στην αρχη 110 mbits και πεσει σιγα σιγα με τους μηνες στα 80, αυτο σημαινει ενεργοποιησεις γειτοvικων vdsl.
Ακομα και αν τα χαζοκουτια που δινουν οι providers δεν εχουν τετοια κολπα, μια καταγραφη απο τα στατιστικα της μεγιστης ταχυτητας , crc κλπ εστω και χειροκινητα , σε εβδομαδιαια βαση ειναι κατι.
Εστω ενα print screen και save καπου. Και οταν χρειαστει, τα κοιταει κανεις.

Ιδανικα, υπαρχουν modem/router που τα κανουν αυτα (με εξωτερικα προγραμματα τυπου dmt....)

sweet dreams
01-03-15, 11:15
Αν και ενας ελεγχος ποτε δεν κανει κακο, ειναι λιγο δυσκολο να αλλαξε κατι στην εσωτερικη εγκατασταση, αποτομα και ξαφνικα.


Καθόλου δύσκολο για χαλαρές και σκουριασμένες συνδέσεις, κακές επαφές φις, μετακινήσεις καλωδίων σε κατανεμητές πολυκατοικιών από "σωστούς"

επαγγελματίες και τεχνικούς παρόχων, ακόμη, σε ειδικές περιπτώσεις γιατί το έχουμε δεί και αυτό, τρύπημα καλωδίων μετά από τοποθέτηση συσκευών,

διακοσμητικών κ.λ.π. μέσα στο σπίτι αλλά και στο κλιμακοστάσιο.

Mακάρι να μπορούσαμε όλοι να κάνουμε αυτό τον έλεγχο, ώστε να ξέρουμε ανα πάσα στιγμή τι συμβαίνει και να μην ψαχνόμαστε, σπάμε τα νεύρα μας

και χάνουμε άσκοπα τον χρόνο μας και την διάθεση μας με τηλέφωνα στον κάθε πάροχο.

babis3g
01-03-15, 18:42
κανε ελενχο καλου κακου ... αν συμβαινει τις τελευταιες 2-4 μερες (που εχει κακοκαιρια σχεδον παντου) δηλαδη ηταν ασχημος καιρος μπορει να ηταν κατι προσωρινο ... οταν φτιαξει λιγο ο καιρος κανε μια επανακινηση στο μοντεμ και δες αν εχεις αποσυνδεσεις
Αν ακομα εχεις αποσυνδεσεις θα πρεπει να ξανακοιταξει το θεμα ο παροχος εφοσον απο την εγκατασταση σπιτιου εισαι οκ ...
τωρα για χαμηλωμα ταχυτητας ειναι πολλοι λογοι, μερικοι ηδη αναφερθηκαν

strezost
02-03-15, 02:58
ευχαριστώ αρχικά ολους για τις απαντησεις! :) η καλωδίωση ειναι μια χαρα και καινουργια.Σκεφτηκα και εγω την γειτονική ενεργοποιηση γραμμων αλλα απο οτε μου είπαν οτι δεν βλέπουν κατι τετοιο.2ον την βροχή όντως την σκέφτηκα και εγω αλλα όλα αρχισαν οταν έκαναν έναν ελεγχο στη γραμμη για το αν πιανω καλη 50αρα που εφτασε εως 38 και κατέβηκα παλι στην 30αρα.απο τότε και μετά υπήρχε χαμηλότερος συγχρονισμός κτλ

babis3g
02-03-15, 06:44
απο οτι καταλαβα δεν εχεις αποσυνδεσεις ... τωρα για το χαμηλωμα ταχυτητας και για να σε υποβιβασουν μαλλον θα ισχυει το πιο πανω ... σιγα σιγα θα γεμιζει η καμπινα /ΑΚ με οτι συνεπαγεται ... για βαλε και τα στατιστικα γραμμης απο το μοντεμ

strezost
02-03-15, 07:33
151835 αυτη την στιγμή ίσως το καλύτερο συγχρονισμο. αποσυνδεσεις εχει αλλα επιπλεον και χωρις αποσυγχρονισμο της γραμμης τις περισσοτερες φορες δεν εχει νετ. ειτε με καλωδιο ειτε ασυρματα

babis3g
02-03-15, 08:02
Καταλαβαινω οσο γεμιζει η καμπινα μπορει να πεφτει η ταχυτητα ... αλλα αν εχεις αποσυνδεσεις θα το πεις στον παροχο παλι, με αποσυνδεσεις καπου υπαρχει βλαβη ... αλλαξε και ενα φιλτρο (νομιζω θα εχει μεσα το κουτι του speedport η αν εχεις αυτο επανω βαλε ενα απλο απο αδσλ) η κουμπωσε το χωρις τηλεφωνο & φιλτρο απ ευθειας στην πριζα να δεις αν εχει αποσυνδεσεις και δεν εχει παλι νετ

strezost
02-03-15, 13:28
Μπα τα έχω αλλάξει ήδη 2 φορές!αν συνεχίσει πάντως έτσι δεν αξίζει να έχω 30!αφού με έως 24 έκανα συγχρονισμό στα 19

netblues
02-03-15, 13:38
VDSL 30 οταν πιανεις 19 εχει νοημα μονο για το upload.

Αυτο ομως εχει να κανει με τις αναγκες σου.

fwest
02-03-15, 17:08
Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα. Απο χθες το πρωι ξεκινησε να μην συνδεεται αρχικα η να συνδεεται για λιγο και μετα να κλεινει η συνδεση. Μετα απο λιγη ωρα γυρω στο μεσημερι επιασε κανονικα χωρις προβληματα. Σημερα το πρωι ειναι τα ιδια. Μαλλον καποιο προβλημα στο δικτυο ειναι.

αν γνωριζει κανενας τι μπορει να συμβαινει ας μας πει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.