PDA

Επιστροφή στο Forum : Έπιπλα με ενσωματωμένο Qi wireless charger θα πουλάει από τον Απρίλιο η IKEA



nnn
01-03-15, 13:11
Η γνωστή IKEA από τον Απρίλιο του 2015, θα διαθέτει έπιπλα και είδη σπιτιού με ενσωματωμένο Qi wireless charger -κομοδίνα, φωτιστικά, γραφεία- καθώς και 151786μεμονωμένους ασύρματους φορτιστές με το πρότυπο Qi, για την φόρτιση των smartphones που το υποστηρίζουν.



New collection: wireless charging makes life at home more convenient

IKEA launches the first of a new design collection integrating wireless charging of mobile phones and reading tablets into beautiful and functional home furnishing. The new solutions, turning bedside tables, lamps and desks into charging spots, will be available in Europe and North America from April, 2015, followed by a global roll-out.

The IKEA Wireless charging collection is part of a long term commitment called Home Smart in which IKEA strives for new innovative solutions for a better life at home. When developing the Wireless Charging collection, new but available technology has been used to meet people's needs of outlets and chargers beyond the fixed ones in homes or work environments.

"Through research and home visits, we know that people hate cable mess. They worry about not finding the charger and running out of power. Our new innovative solutions, which integrate wireless charging into home furnishings, will make life at home simpler", says Jeanette Skjelmose, Business Area Manager Lighting and Wireless Charging.

The technology builds on collaboration with the global certification standard Qi, offering a third party certification for wireless charging products. The new collection, turning bedside tables, floor and table lamps as well as desks into charging spots, was designed by among others David Wahl.

"We have created smart wireless solutions so you don't need to see the cables anymore. Many products can be charged at the same time, but you still have a beautiful wireless home", explains David Wahl.

IKEA launches design collections and unique collaborations every year that embody a passion to make life at home better. IKEA will move from releasing 1-2 design collections per year to around 10 per year


Πηγή : Android Central (http://www.androidcentral.com/ikea-and-wpc-ink-deal-put-qi-charging-your-furniture?utm_source=ac&utm_medium=dlvrit)

minas
01-03-15, 14:03
Ίσως να είναι ότι χρειάζεται για να σταματήσει η ασύρματη φόρτιση να μοιάζει κάτι που αφορά μόνο τους γκατζετάκηδες. Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρό δεν είναι και πάρα πολλά τα μοντέλα που την υποστηρίζουν.

eagle12
01-03-15, 15:35
Όταν θα αρχίσουν να σκάνε οι καρκίνοι σε καμιά 10ετία από όλα αυτά τα α-σύρματα... π.χ wi-fi, mobile internet, κτλ. τότε να δείτε πόσο "ωραία" θα μας φαίνονται όλα αυτά. Λέτε οι μέλισσες και τα πουλιά που χάνουν τον προσανατολισμό τους να μην ξέρουν? Η φύση πάντα ξέρει...

netblues
01-03-15, 15:52
Και τις μαγισσες τον μεσαιωνα τις εκαιγαν, προληπτικα για το καλο μας.. Αποδεδειγμενα πραγματα πλεον.

(Εχετε δει να πετανε μαγισσες πανω σε σκουποξυλα πουθενα τελευταια?)

pgge3
01-03-15, 15:59
Πολύ καλή την βρίσκω προσωπικά σαν ιδεά. Μένει να δούμε κατά πόσο θα λειτουργεί 100% και χωρίς προβλήματα. :)

Godian
01-03-15, 16:03
Χαχαχαχαχα έχω λιώσει φιλε μου.
Σωστός. Η τεχνολογία δεν έχει όρια

christoi
01-03-15, 17:34
Αρκεί το εξτρά κόστος να μην ξεπερνάει τα 5-10€ του απλού επίπλου και να έχει on-off. Και να έχει της προκοπής φορτιστή. 2 ασύρματους φορτιστές/βάσεις που έχω, είναι στο 0.5W σε αναμονή.

Btw, υπάρχουν diy guides που μετατρέπεις το τωρινό σου έπιπλο (άρα χωρίς αγορά καινούριου) με μόνο κόστος την χαμηλή αγορά του φορτιστή.

geost91gr
01-03-15, 18:58
Όταν θα αρχίσουν να σκάνε οι καρκίνοι σε καμιά 10ετία από όλα αυτά τα α-σύρματα... π.χ wi-fi, mobile internet, κτλ. τότε να δείτε πόσο "ωραία" θα μας φαίνονται όλα αυτά. Λέτε οι μέλισσες και τα πουλιά που χάνουν τον προσανατολισμό τους να μην ξέρουν? Η φύση πάντα ξέρει...

Πρέπει να πάψει η αναπαραγωγή του μύθου αυτού. Έχουν περάσει πάνω από 20 χρόνια από την πρώτη κυκλοφορία κινητού τηλεφώνου και πολλά περισσότερα από την πρώτη χρήση ασύρματης ζεύξης. Όποιες μελέτες ερεύνησαν την σύνδεση μεταξύ των ραδιοκυμάτων της κινητής τηλεφωνίας και του κινδύνου σωματικών βλαβών όπως καρκίνος και άλλα συγγενή δε μπόρεσαν να αποδείξουν πέραν πάσης αμφιβολίας την εν λόγω σύνδεση. Και να γιατί.

Το σκεπτικό πίσω από το επιβλαβές των ραδιοκυμάτων βασίζεται στην ενέργεια που φέρουν και κατά πόσο αυτά μπορούν να αλλοιώσουν την ανθρώπινη κυτταρική δομή. Όλα τα ραδιοκύματα φέρουν ενέργεια ανάλογη της συχνότητας τους. Όταν αυτή η συχνότητα ξεπερνά ένα όριο, το οποίο είναι το ορατό φάσμα, μιλάμε για ιονίζουσες ακτινοβολίες. Μόνο αυτές έχουν την ενέργεια να κάνουν τέτοια ζημιά στο σώμα και πάλι πρέπει να ξεπερνούν ένα όριο ισχύος. Οτιδήποτε δεν το ξεπερνά πολύ απλά δε μπορεί να προκαλέσει κάτι άλλο πέρα από πιθανή θέρμανση του εκτεθειμένου μέρους. Αν τα ραδιοκύματα της κινητής ήταν επιβλαβή, τότε η όραση θα έπρεπε να είναι θανατηφόρα.

Αυτά τα λίγα.

Hetfield
01-03-15, 19:04
Πρέπει να πάψει η αναπαραγωγή του μύθου αυτού. Έχουν περάσει πάνω από 20 χρόνια από την πρώτη κυκλοφορία κινητού τηλεφώνου και πολλά περισσότερα από την πρώτη χρήση ασύρματης ζεύξης. Όποιες μελέτες ερεύνησαν την σύνδεση μεταξύ των ραδιοκυμάτων της κινητής τηλεφωνίας και του κινδύνου σωματικών βλαβών όπως καρκίνος και άλλα συγγενή δε μπόρεσαν να αποδείξουν πέραν πάσης αμφιβολίας την εν λόγω σύνδεση. Και να γιατί.

Το σκεπτικό πίσω από το επιβλαβές των ραδιοκυμάτων βασίζεται στην ενέργεια που φέρουν και κατά πόσο αυτά μπορούν να αλλοιώσουν την ανθρώπινη κυτταρική δομή. Όλα τα ραδιοκύματα φέρουν ενέργεια ανάλογη της συχνότητας τους. Όταν αυτή η συχνότητα ξεπερνά ένα όριο, το οποίο είναι το ορατό φάσμα, μιλάμε για ιονίζουσες ακτινοβολίες. Μόνο αυτές έχουν την ενέργεια να κάνουν τέτοια ζημιά στο σώμα και πάλι πρέπει να ξεπερνούν ένα όριο ισχύος. Οτιδήποτε δεν το ξεπερνά πολύ απλά δε μπορεί να προκαλέσει κάτι άλλο πέρα από πιθανή θέρμανση του εκτεθειμένου μέρους. Αν τα ραδιοκύματα της κινητής ήταν επιβλαβή, τότε η όραση θα έπρεπε να είναι θανατηφόρα.

Αυτά τα λίγα.
Ακριβως αυτο.
Πρεπει επιτελους να παψει ο μυθος με τις μη-ιονιζουσες ακτινοβολιες.

sdikr
01-03-15, 19:29
Ελπίζω ο φορτιστής να είναι ενα κομμάτι και όχι σε επίπεδη συσκευασία :p

reaper1
01-03-15, 19:33
ποια κινητα εχουν αυτην την δυνατοτητα?
και οταν λεμε ασυρματη τι εννοουμε να ακουμπαμε το κινητο στον φορτιστη δηλαδη πανω στο κομοδινο χωρις να τον συνδεουμε η να εχουμε το κινητο πεντε εκατοστα μακρια ή διπλα στο φωτιστικο πχ και φορτιζει?

GigaSat
01-03-15, 19:44
Και νόμιζα ότι τα είχα δει όλα :cool:

https://www.youtube.com/watch?v=mAlMiEd882I

Artemius
01-03-15, 20:03
αν το έξτρα κόστος είναι χαμηλό,τότε καλοδεχούμενο.



Και νόμιζα ότι τα είχα δει όλα :cool:

https://www.youtube.com/watch?v=mAlMiEd882I


τρολολολ τα σπάειιιι :lol::respekt::oneup: εφφετζίδικη τρεντιά που ειναι και μαματη και δουλευει! :worthy:

tsavman
01-03-15, 20:45
Και εγώ σκεφτόμουν τις προάλλες που ήμουν σε ένα μπαρ, γιατί να μην είναι όλος ο πάγκος σημείο ασύρματης φόρτισης; :p

Artemius
01-03-15, 20:55
Και εγώ σκεφτόμουν τις προάλλες που ήμουν σε ένα μπαρ, γιατί να μην είναι όλος ο πάγκος σημείο ασύρματης φόρτισης; :p

ψάξου να το πατεντάρεις αυτό. :p:twisted::cool:

DVader
01-03-15, 21:39
Όταν θα αρχίσουν να σκάνε οι καρκίνοι σε καμιά 10ετία από όλα αυτά τα α-σύρματα... π.χ wi-fi, mobile internet, κτλ. τότε να δείτε πόσο "ωραία" θα μας φαίνονται όλα αυτά. Λέτε οι μέλισσες και τα πουλιά που χάνουν τον προσανατολισμό τους να μην ξέρουν? Η φύση πάντα ξέρει...

:oneup:

- - - Updated - - -


Και τις μαγισσες τον μεσαιωνα τις εκαιγαν, προληπτικα για το καλο μας.. Αποδεδειγμενα πραγματα πλεον.

(Εχετε δει να πετανε μαγισσες πανω σε σκουποξυλα πουθενα τελευταια?)

Που κολλάει όλο αυτό ? Σχετικά με τα αυτά που λέει ο eagle12 ! Μια χαρά τα λέει ....Έτσι είναι !

marcus1
01-03-15, 22:03
Όταν θα αρχίσουν να σκάνε οι καρκίνοι σε καμιά 10ετία από όλα αυτά τα α-σύρματα... π.χ wi-fi, mobile internet, κτλ. τότε να δείτε πόσο "ωραία" θα μας φαίνονται όλα αυτά. Λέτε οι μέλισσες και τα πουλιά που χάνουν τον προσανατολισμό τους να μην ξέρουν? Η φύση πάντα ξέρει...

Kαι οι φούρνοι μικροκυμάτων φέρνουν στείρωση έλεγαν. Επίσης κάθε μέρα σε διαπερνάνε ραδιοκύματα (σήμα τηλεόρασης και ραδιοφώνου) αλλά δεν σε ανησυχούν επειδή γεννήθηκες με αυτά. Σταματήστε τις ανοησίες. Τέλος, αν πιστεύετε αυτές τις ανοησίες, τουλάχιστον να είστε συνεπείς. Ούτε wifi ούτε κινητό ούτε ασύρματο τηλέφωνο, ούτε μπλουτουθ. Με την υγεία σας παίζετε; :p

Αυτή τη στιγμή η βεβαιότητα για τους καρκίνους που θα "σκάσουν" λόγω wifi έχει τον ίδιο βαθμό σοβαρότητας με τις θεωρίες για τους αεροψεκασμούς.

- - - Updated - - -


Πρέπει να πάψει η αναπαραγωγή του μύθου αυτού. Έχουν περάσει πάνω από 20 χρόνια από την πρώτη κυκλοφορία κινητού τηλεφώνου και πολλά περισσότερα από την πρώτη χρήση ασύρματης ζεύξης. Όποιες μελέτες ερεύνησαν την σύνδεση μεταξύ των ραδιοκυμάτων της κινητής τηλεφωνίας και του κινδύνου σωματικών βλαβών όπως καρκίνος και άλλα συγγενή δε μπόρεσαν να αποδείξουν πέραν πάσης αμφιβολίας την εν λόγω σύνδεση. Και να γιατί.

Το σκεπτικό πίσω από το επιβλαβές των ραδιοκυμάτων βασίζεται στην ενέργεια που φέρουν και κατά πόσο αυτά μπορούν να αλλοιώσουν την ανθρώπινη κυτταρική δομή. Όλα τα ραδιοκύματα φέρουν ενέργεια ανάλογη της συχνότητας τους. Όταν αυτή η συχνότητα ξεπερνά ένα όριο, το οποίο είναι το ορατό φάσμα, μιλάμε για ιονίζουσες ακτινοβολίες. Μόνο αυτές έχουν την ενέργεια να κάνουν τέτοια ζημιά στο σώμα και πάλι πρέπει να ξεπερνούν ένα όριο ισχύος. Οτιδήποτε δεν το ξεπερνά πολύ απλά δε μπορεί να προκαλέσει κάτι άλλο πέρα από πιθανή θέρμανση του εκτεθειμένου μέρους. Αν τα ραδιοκύματα της κινητής ήταν επιβλαβή, τότε η όραση θα έπρεπε να είναι θανατηφόρα.

Αυτά τα λίγα.

Πες τα επιτέλους. Μερικοί κάνουν λες και τα ραδιοκύματα είναι ακτίνες γάμμα. Ούτε στις ταινίες γκοτζίλα του '80 δεν έπαιζαν τέτοια τραβηγμένα.

- - - Updated - - -

Και προσοχή στο τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης, αλλάζει μαγικά τα κανάλια, αλλά θα αρχίσουν να "σκανε οι καρκινοι" με αυτές τις διαβολο-υπερυθρες και μετα θα το μετανιωσετε. :rolleyes:

tsigarid
01-03-15, 23:06
Όταν θα αρχίσουν να σκάνε οι καρκίνοι σε καμιά 10ετία από όλα αυτά τα α-σύρματα... π.χ wi-fi, mobile internet, κτλ. τότε να δείτε πόσο "ωραία" θα μας φαίνονται όλα αυτά. Λέτε οι μέλισσες και τα πουλιά που χάνουν τον προσανατολισμό τους να μην ξέρουν? Η φύση πάντα ξέρει...

Σταμάτα να αναπνέεις στην πόλη που ζείς λοιπόν, είναι πιο καρκινογόνο ;)

InvalidPerson
01-03-15, 23:21
Όταν θα αρχίσουν να σκάνε οι καρκίνοι σε καμιά 10ετία από όλα αυτά τα α-σύρματα... π.χ wi-fi, mobile internet, κτλ. τότε να δείτε πόσο "ωραία" θα μας φαίνονται όλα αυτά. Λέτε οι μέλισσες και τα πουλιά που χάνουν τον προσανατολισμό τους να μην ξέρουν? Η φύση πάντα ξέρει...
Η λύση για εσάς ειναι απλή. Χτίστε ενα σπίτι σε μια χαράδρα στην οποία δεν υπάρχει σήμα κινητών ή τηλεόρασης, σταθερό υπολογιστή ΜΟΝΟ και φυσικά Ethernet, ψήσιμο στο κάρβουνο και μακριά απο τον ήλιο... Τηλεόραση, κινητό, wifi, φούρνος μικροκυμάτων, φορητό τηλέφωνο κομμένα ...και φρόντισε να ειναι και λιγο κλειστό απο πάνω για να μην υπάρχει ούτε σήμα απο δορυφόρους...
Άιντε... Μάθαμε τις λέξεις "ακτινοβολία" "ραδιενέργεια" και "καρκίνος" και τις βάζουμε όπου ακούμε για ασύρματη τεχνολογία...
Στις σπιλεεες !!!

tsioutotrelo
01-03-15, 23:26
ψάξου να το πατεντάρεις αυτό. :p:twisted::cool:

αν δεν τον πρόλαβε η Apple...:rtfm::twisted:

iml
02-03-15, 02:04
αν δεν τον πρόλαβε η Apple...:rtfm::twisted:

Ισχύει και στο εξωτερικό το trend-καγκουριά "βγάζουμε όλοι τα κινητά και τα αφήνουμε πάνω στον πάγκο" για να κάνουμε επίδειξη το κόσμημα που πήραμε με 1-2 μισθά?

marcus1
02-03-15, 02:53
Ισχύει και στο εξωτερικό το trend-καγκουριά "βγάζουμε όλοι τα κινητά και τα αφήνουμε πάνω στον πάγκο" για να κάνουμε επίδειξη το κόσμημα που πήραμε με 1-2 μισθά?

Δεν βάζω ποτέ το κινητό μου σε πάγκους και τραπέζια, δεν μου περισσεύουν για αντικατάσταση αν (όταν) χυθεί κάτι πάνω.

Ωστόσο όταν βγαίνω βλέπω όλα τα είδη κινητών πάνω σε τραπέζια, όχι μόνο ακριβά. Οπότε μάλλον προκατάληψή σου είναι τα περί επίδειξης (εκτός, ξέρω γω, κι αν επιδεικνύει η κοπελιά μου το πανάκριβο διαστημικής τεχνολογίας.... sony arc της :p). Μερικοί άνθρωποι απλώς θέλουν να βλέπουν τις ειδοποιήσεις στο κινητό τους.

reaper1
02-03-15, 06:46
Και νόμιζα ότι τα είχα δει όλα :cool:

https://www.youtube.com/watch?v=mAlMiEd882I

ο καυκας τα εχει φερει αυτα εδω και καιρο κοιταξε το

techgirl
02-03-15, 15:45
Ισχύει και στο εξωτερικό το trend-καγκουριά "βγάζουμε όλοι τα κινητά και τα αφήνουμε πάνω στον πάγκο" για να κάνουμε επίδειξη το κόσμημα που πήραμε με 1-2 μισθά?
Γιατι όχι; Οι ξένοι να μην ειναι επιδειξιομανείς; (τωρα που το ξανασκεφτομαι σε Β. Ευρώπη είναι μάλλον λιγοτερο απο τους Ελληνες) :p

raspoutiv
02-03-15, 15:56
δλδ εκτός από οδηγίες για το πως δένεις τα ποδάρια, θα χει και οδηγίες πως να συνδέεις πυκνωτές και μετασχηματιστές;
να ναι αρκετά προσεκτικοί σε αυτό γιατί μπορεί να φάμε καμια ηλεκτροπληξία στο δέσιμο

sotisdiv
02-03-15, 16:53
Βάλτε και το ρούτερ κάτω απο το μαξιλάρι σας εσείς που ενοχληθήκατε απο τα περί ακτινοβολίας.
Είστε οι ίδιοι που γεμίζετε ηλεκτρομαγνητικούς ρύπους το σύμπαν επειδή τίποτα που εκπέμπει δεν είναι βλαβερό για εσάς.

minas
02-03-15, 17:14
Για να επανέλθουμε στο θέμα, οι ασύρματοι φορτιστές έχουν πεδίο μεγέθους μερικών εκατοστών, οπότε η επιλογή κάποιου να το χρησιμοποιήσει δεν επηρεάζει κανέναν άλλο.
Δεδομένου όμως σχεδόν όλοι έχουμε πλέον κινητά τηλέφωνα, των οποίων η ακτινοβολία είναι τάξης μεγέθους περισσότερη από WiFi, Qi, κλπ και επιπλέον όλοι λουζόμαστε επί δεκαετίες ακτινοβολία από σταθμούς τηλεόρασης και ραδιοφώνου, φαντάζει υποκριτικό να τα βάζεις με το πιο ασθενές πεδίο από όλα όσα αναφέρθηκαν.

InvalidPerson
02-03-15, 17:23
Για να επανέλθουμε στο θέμα, οι ασύρματοι φορτιστές έχουν πεδίο μεγέθους μερικών εκατοστών, οπότε η επιλογή κάποιου να το χρησιμοποιήσει δεν επηρεάζει κανέναν άλλο.
Δεδομένου όμως σχεδόν όλοι έχουμε πλέον κινητά τηλέφωνα, των οποίων η ακτινοβολία είναι τάξης μεγέθους περισσότερη από WiFi, Qi, κλπ και επιπλέον όλοι λουζόμαστε επί δεκαετίες ακτινοβολία από σταθμούς τηλεόρασης και ραδιοφώνου, φαντάζει υποκριτικό να τα βάζεις με το πιο ασθενές πεδίο από όλα όσα αναφέρθηκαν.

++++

Και μία που το θυμήθηκα.... Να ξεριζώσουμε και τα ρανταρ αεροπλοϊας ...

marcus1
02-03-15, 17:28
Βάλτε και το ρούτερ κάτω απο το μαξιλάρι σας εσείς που ενοχληθήκατε απο τα περί ακτινοβολίας.
Είστε οι ίδιοι που γεμίζετε ηλεκτρομαγνητικούς ρύπους το σύμπαν επειδή τίποτα που εκπέμπει δεν είναι βλαβερό για εσάς.

Με "Android rulez" υπογραφή και εξεγείρεται εναντίον της ακτινοβολίας. Μάλλον θα το έχει μονίμως σε airplane mode. :rofl:

- - - Updated - - -

Και με την ευκαιρία, περισσότερη (μη ιονίζουσα) ακτινοβολία δέχεσαι με το "android rulez" (ή iphone rulez, δεν κάνω διακρίσεις) στο κομοδίνο, παρά με το router κάτω από το μαξιλάρι.. :)

eagle12
02-03-15, 17:46
Διάβασα όλα τα σχόλια σας.
Δεν σας κατηγορώ καθότι αν ισχύει η ηλικία στην υπογραφή σας είστε όλοι σχεδόν νεότεροι μου και έχετε λιγότερες εμπειρίες.

Εγώ που έχασα αρκετούς φίλους 30-40 χρονών από καρκίνο που έμεναν στο κάτω Αιγάλεω όπου έχει ακόμα τεράστιους πυλώνες της ΔΕΗ, θεωρώ ότι οτιδήποτε εκπέμπει ενέργεια είναι επιβλαβές.

Η πλακίτσα που μου κάνατε μερικοί περί σπιτιού σε χαράδρα, αντιλαμβάνομαι πάλι ότι είναι λόγω ηλικίας, καθότι στην δική μου ηλικία με νοιάζει η ασφάλεια και η υγεία των παιδιών μου κτλ και όχι η δική μου, ενώ στην ηλικία 22-23 κοιτάτε μόνο την πάρτη σας και όλα σας φαίνονται απλά.

Όσο για το τι κάνω εγώ, όντως χρησιμοποιώ ethernet καλώδιο, το κινητό παραμένει κλειστό και ανοίγει μόνο για να πάρω εγώ τηλ σε περίπτωση ανάγκης και έχω σταθερό-όχι ασύρματο.

Από ότι είδα η πρόταση μου αντί να σας βάλει σε σκέψεις και να αναρωτηθείτε, να ανοίξει λίγο το κεφάλι σας, σας έδωσε μόνο το ερέθισμα επίθεσης και ειρωνίας στο πρόσωπο μου,

Δεν τρέχει τίποτα
Το έχω εμπεδώσει πια.
Ζούμε σε μια εποχή ξερωολογισμού που δεν δέχεται κανείς την γνώμη του άλλου.

Οπότε μείνετε εσείς με τις ακτινοβολίες σας και εγώ με το σπιτάκι που φτιάχνω στο χωριό, χωρίς όλα αυτά τα καλούδια, που από ότι τουλάχιστον παρατηρώ στο μετρο που χρησιμοποιώ έχουν κάνει αποβλακωμένους όλους τους Έλληνες. Κεφάλι δεν σηκώνουν. Προχωράνε σαν ρομπότ που κοιτάνε μια οθόνη κινητού.

Και ίσως τελικά το ότι είμαι γραφίστας τόσα χρόνια και πληρώνομαι ανθιυγεινό επίδομα για την χρήση οθόνης ηυ, είναι λάθος... σιγά την ακτινοβολία.... τουλάχιστον σύμφωνα με τα λεγόμενα σας.

Helene
02-03-15, 17:50
Αν όντως η υγεία δεν επηρρεάζεται, τότε η ΙΚΕΑ πραγματοποίησε μία από τις πιο επαναστατικές ιδέες της εποχής μας.

minas
02-03-15, 19:47
Αν όντως η υγεία δεν επηρρεάζεται, τότε η ΙΚΕΑ πραγματοποίησε μία από τις πιο επαναστατικές ιδέες της εποχής μας.

Δεν είναι ιδιαίτερα καινοτόμο, δεδομένου ότι υπάρχει ήδη μερικά χρόνια, αλλά σίγουρα δεν έχει "πιάσει". Ένα όνομα όπως του IKEA ίσως να είναι αρκετό για να του δώσει ώθηση.

Κατά τα άλλα, φίλε eagle12 είναι εύκολο να απορρίπτεις τις ειρωνείες (που κακώς γράφτηκαν) αλλά ακούστηκαν και νηφάλιες απόψεις που παραβλέπεις. Υπάρχουν πολλές πηγές ακτινοβολίας που είναι πλέον επιβεβλημένες (δες το προηγούμενο μήνυμά μου), οπότε ο αφορισμός της ασύρματης φόρτισης είναι άτοπος.
Επίσης το παράδειγμα που έθεσες με την οθόνη δεν βοηθάει το επιχείρημά σου. Προφανώς και δεν τεκμαίρεται με κανέναν επιστημονικό τρόπο ότι η οθόνη είναι επιβλαβής για την υγεία λόγω ακτινοβολίας (εκτός εάν χρησιμοποιείς ακόμα CRT που πάλι στο στάδιο της ωριμότητάς τους ήταν εξαιρετικά ασφαλείς).

geost91gr
02-03-15, 22:25
Διάβασα όλα τα σχόλια σας.
Δεν σας κατηγορώ καθότι αν ισχύει η ηλικία στην υπογραφή σας είστε όλοι σχεδόν νεότεροι μου και έχετε λιγότερες εμπειρίες.

Εγώ που έχασα αρκετούς φίλους 30-40 χρονών από καρκίνο που έμεναν στο κάτω Αιγάλεω όπου έχει ακόμα τεράστιους πυλώνες της ΔΕΗ, θεωρώ ότι οτιδήποτε εκπέμπει ενέργεια είναι επιβλαβές.

Η πλακίτσα που μου κάνατε μερικοί περί σπιτιού σε χαράδρα, αντιλαμβάνομαι πάλι ότι είναι λόγω ηλικίας, καθότι στην δική μου ηλικία με νοιάζει η ασφάλεια και η υγεία των παιδιών μου κτλ και όχι η δική μου, ενώ στην ηλικία 22-23 κοιτάτε μόνο την πάρτη σας και όλα σας φαίνονται απλά.

Όσο για το τι κάνω εγώ, όντως χρησιμοποιώ ethernet καλώδιο, το κινητό παραμένει κλειστό και ανοίγει μόνο για να πάρω εγώ τηλ σε περίπτωση ανάγκης και έχω σταθερό-όχι ασύρματο.

Από ότι είδα η πρόταση μου αντί να σας βάλει σε σκέψεις και να αναρωτηθείτε, να ανοίξει λίγο το κεφάλι σας, σας έδωσε μόνο το ερέθισμα επίθεσης και ειρωνίας στο πρόσωπο μου,

Δεν τρέχει τίποτα
Το έχω εμπεδώσει πια.
Ζούμε σε μια εποχή ξερωολογισμού που δεν δέχεται κανείς την γνώμη του άλλου.

Οπότε μείνετε εσείς με τις ακτινοβολίες σας και εγώ με το σπιτάκι που φτιάχνω στο χωριό, χωρίς όλα αυτά τα καλούδια, που από ότι τουλάχιστον παρατηρώ στο μετρο που χρησιμοποιώ έχουν κάνει αποβλακωμένους όλους τους Έλληνες. Κεφάλι δεν σηκώνουν. Προχωράνε σαν ρομπότ που κοιτάνε μια οθόνη κινητού.

Και ίσως τελικά το ότι είμαι γραφίστας τόσα χρόνια και πληρώνομαι ανθιυγεινό επίδομα για την χρήση οθόνης ηυ, είναι λάθος... σιγά την ακτινοβολία.... τουλάχιστον σύμφωνα με τα λεγόμενα σας.

Καμία πρόθεση πλάκας, επίθεσης, ειρωνείας, αδιαφορίας για την υγεία μας και την υγεία των άλλων, "ξερωολογισμού" ή απόρριψης γνώμης. Αυτά ισχύουν γι αυτά που είπα και θέλω να πιστεύω ότι ισχύουν και για τα λεγόμενα των υπολοίπων. Αν φάνηκε πρόθεση για κάποιο από τα παραπάνω, ζητώ συγγνώμη.

Πολλοί από εμάς που απαντήσαμε, μεταξύ τους κι εγώ, έχουμε διδαχθεί και εξακολουθούμε να διδασκόμαστε, να ερευνούμε και να εφαρμόζουμε το αντικείμενο των ασύρματων συζεύξεων και της φυσικής που τις διέπει. Δεν υπάρχει καμία απολύτως έρευνα που να τις συνδέει άρρηκτα με τον κίνδυνο καρκίνου ή άλλης συγγενούς βλάβης.

Στον φυσικό κόσμο έχουμε τη μεγαλύτερη πηγή παραγωγής Η/Μ ακτινοβολίας στον πλανήτη, τον ήλιο μας. Εκπέμπει σχεδόν σε όλο το φάσμα, ιονίζον και μη, με διαφορετικές εντάσεις. Κοινώς, έχει την αποδεδειγμένη δυναμική να προκαλέσει μεγαλύτερη σωματική βλάβη από οποιοδήποτε κινητό.

Όλα αυτά λέγονται με πρόθεση την ενημέρωση και όχι την επίδειξη.

ΥΓ: Ο Έλληνας δεν αποβλακώνεται από καμία συσκευή. Αποβλακώνεται από επιλογή και έλλειψη θέλησης να την καταπολεμήσει.

christoi
02-03-15, 22:58
https://www.youtube.com/watch?v=wU5XkhUGzBs

"In 2011, International Agency for Research on Cancer (IARC) classified mobile phone radiation as Group 2B - possibly carcinogenic (not Group 2A - probably carcinogenic - nor the dangerous Group 1). That means that there "could be some risk" of carcinogenicity, so additional research into the long-term, heavy use of mobile phones needs to be conducted."

Πηγή : Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_phone_radiation_and_health)

Ουπς, οι Έλληνες παντογνώστες δηλώνουν ότι είναι άκακα τα ασύρματα, ενώ ο Π.Ο.Υ. (που πιθανότατα έχει και συμφέροντα, αλλά και τις δημοσιεύσεις του δεν τις βγάζουν στο πόδι) δηλώνει ότι είναι εν δυνάμει λόγος καρκίνου.

"Έξω κάνει κρύο κι ο σκύλος μου κρυώνει,
μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι"
(Γιατί είναι τόσο σχετικό, όσο και οι γνώσεις των)

minas
02-03-15, 23:39
[...]

"In 2011, International Agency for Research on Cancer (IARC) classified mobile phone radiation as Group 2B - possibly carcinogenic (not Group 2A - probably carcinogenic - nor the dangerous Group 1). That means that there "could be some risk" of carcinogenicity, so additional research into the long-term, heavy use of mobile phones needs to be conducted."

Πηγή : Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_phone_radiation_and_health)

Ουπς, οι Έλληνες παντογνώστες δηλώνουν ότι είναι άκακα τα ασύρματα, ενώ ο Π.Ο.Υ. (που πιθανότατα έχει και συμφέροντα, αλλά και τις δημοσιεύσεις του δεν τις βγάζουν στο πόδι) δηλώνει ότι είναι εν δυνάμει λόγος καρκίνου.

"Έξω κάνει κρύο κι ο σκύλος μου κρυώνει,
μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι"
(Γιατί είναι τόσο σχετικό, όσο και οι γνώσεις των)

Εάν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τη λίστα που παραθέτεις, θα δεις ότι είναι μέσα και ο καφές και τα τουρσιά. Επίσης, στην πραγματικότητα υπάρχει μία μόνο κατηγορία πιο ευνοϊκή από την 2B και αυτή είναι η 4, στην οποία υπάρχει μία μόνο ουσία. Η κατηγορία 3 είναι "Μη κατηγοριοποιήσιμα". Στα παρακάτω σχόλια αναφέρει και πόσο τεκμηριωμένες ήταν οι έρευνες που βασίστηκε η ένταξη. Για την αναφορά σου σε παντογνώστες, είναι προφανές ότι ο καθένας κρίνεται από αυτά που γράφει...

Για όποιον θέλει να διαβάσει, ορίστε και μερικοί σύνδεσμοι:
Κατηγοριοποιήσεις:
http://monographs.iarc.fr/ENG/Classification/
http://monographs.iarc.fr/ENG/Classification/ClassificationsGroupOrder.pdf

Σχολιασμός:
http://www.sciencebasedmedicine.org/are-cell-phones-a-possible-carcinogen-an-update-on-the-iarc-report/
και για όσους δεν έχουν χρόνο:
http://wifiinschools.ca/that-group-2b-carcinogen-label/

Artemius
02-03-15, 23:43
Διάβασα όλα τα σχόλια σας.
Δεν σας κατηγορώ καθότι αν ισχύει η ηλικία στην υπογραφή σας είστε όλοι σχεδόν νεότεροι μου και έχετε λιγότερες εμπειρίες.

Εγώ που έχασα αρκετούς φίλους 30-40 χρονών από καρκίνο που έμεναν στο κάτω Αιγάλεω όπου έχει ακόμα τεράστιους πυλώνες της ΔΕΗ, θεωρώ ότι οτιδήποτε εκπέμπει ενέργεια είναι επιβλαβές.

Η πλακίτσα που μου κάνατε μερικοί περί σπιτιού σε χαράδρα, αντιλαμβάνομαι πάλι ότι είναι λόγω ηλικίας, καθότι στην δική μου ηλικία με νοιάζει η ασφάλεια και η υγεία των παιδιών μου κτλ και όχι η δική μου, ενώ στην ηλικία 22-23 κοιτάτε μόνο την πάρτη σας και όλα σας φαίνονται απλά.

Όσο για το τι κάνω εγώ, όντως χρησιμοποιώ ethernet καλώδιο, το κινητό παραμένει κλειστό και ανοίγει μόνο για να πάρω εγώ τηλ σε περίπτωση ανάγκης και έχω σταθερό-όχι ασύρματο.

Από ότι είδα η πρόταση μου αντί να σας βάλει σε σκέψεις και να αναρωτηθείτε, να ανοίξει λίγο το κεφάλι σας, σας έδωσε μόνο το ερέθισμα επίθεσης και ειρωνίας στο πρόσωπο μου,

Δεν τρέχει τίποτα
Το έχω εμπεδώσει πια.
Ζούμε σε μια εποχή ξερωολογισμού που δεν δέχεται κανείς την γνώμη του άλλου.

Οπότε μείνετε εσείς με τις ακτινοβολίες σας και εγώ με το σπιτάκι που φτιάχνω στο χωριό, χωρίς όλα αυτά τα καλούδια, που από ότι τουλάχιστον παρατηρώ στο μετρο που χρησιμοποιώ έχουν κάνει αποβλακωμένους όλους τους Έλληνες. Κεφάλι δεν σηκώνουν. Προχωράνε σαν ρομπότ που κοιτάνε μια οθόνη κινητού.

Και ίσως τελικά το ότι είμαι γραφίστας τόσα χρόνια και πληρώνομαι ανθιυγεινό επίδομα για την χρήση οθόνης ηυ, είναι λάθος... σιγά την ακτινοβολία.... τουλάχιστον σύμφωνα με τα λεγόμενα σας.



https://www.youtube.com/watch?v=wU5XkhUGzBs

"In 2011, International Agency for Research on Cancer (IARC) classified mobile phone radiation as Group 2B - possibly carcinogenic (not Group 2A - probably carcinogenic - nor the dangerous Group 1). That means that there "could be some risk" of carcinogenicity, so additional research into the long-term, heavy use of mobile phones needs to be conducted."

Πηγή : Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_phone_radiation_and_health)

Ουπς, οι Έλληνες παντογνώστες δηλώνουν ότι είναι άκακα τα ασύρματα, ενώ ο Π.Ο.Υ. (που πιθανότατα έχει και συμφέροντα, αλλά και τις δημοσιεύσεις του δεν τις βγάζουν στο πόδι) δηλώνει ότι είναι εν δυνάμει λόγος καρκίνου.

"Έξω κάνει κρύο κι ο σκύλος μου κρυώνει,
μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι"
(Γιατί είναι τόσο σχετικό, όσο και οι γνώσεις των)




τα κινητά τηλέφωνα υπάρχουν πάνω από 20ετία.

είναι παντού διαδομένα,όπως και οι απαραίτητες υποδομές για την λειτουργία τους, πάνω απο 10ετία.

το ίδιο,10ετία δηλαδή, ισχύει και για τα πάσης φύσεως Wi-Fi.


αν ίσχυε στο ελάχιστο όσα προφασίζεστε,πιστεύετε ή και πετάτε ξεκάρφωτα,

χέσε τον H1N1, χεσε τον Η5Ν1, χέσε το SARS, χεσε τοn HIV,


γιατί θα είχαμε ήδη έως και 100δες εκατομμύρια καρκινοπαθείς!!!

ειδικά η Βορεια και Δυτική Ευρώπη,οι 2 ακτές των ΗΠΑ,η Ιαπωνία,οι μεγαλουπόλεις της Κίνας, θα ήταν "cancer devastated/destroyed areas"!

επιπλέον, ΟΛΟΙ οσοι εργάζονται σε αεροδρόμια, θα έπρεπε είτε να έχουν πολλαπλούς καρκίνους και να μην ξεπερνάνε τα 50-60 έτη ζωής, και να θεωρούνται τα επαγγέλματα τους,και ο χώρος εργασίας τους, τα πιο επικίνδυνα στον κόσμο,πάνω από του εργάτη λατομείου ή εργαζομένου σε σταθμό πυρηνικής ενέργειας ή εργαζομένου σε εργαστάσιο παραγωγής πυρηνικού καυσίμου,

ή

να εργάζονται και να βρίσκονται στον χώρο αυτό μέγιστο 3-4 ώρες ημερησίως. και να συνταξιοδοτούνται στην 15ετια-20ετια μέγιστο.


λοιπόν δεν θα μας τρελάνετε. :evil:


υ.γ. : αν πετάξετε απο Αθήνα (θεσ/νικη π.χ. για μένα) για Λονδίνο,πιο πολλές κυτταρικές βλάβες θα μαζέψετε απο το αν μιλάτε 24/7/365 στο κινητο. αυτο είναι 24 ωρες καθε μερα για 1 χρονο.

ενω μια πτηση μεχρι ΗΠΑ,μπορει να ισουται με 1 ακτινογραφια θωρακος περιπου.

δεν βλέπω να έχει καταργηθεί ή να καταργείται σύντομα η Πολιτική Αεροπορία,εσείς τι λέτε?

ούτε βλέπω τα πληρώματα των αεροσκαφών να πεθαίνουν σωρηδόν από καρκίνους ή άλλες παθήσεις κυταρρικών-χρωμοσωμικών αλλοιώσεων.

geost91gr
03-03-15, 02:50
https://www.youtube.com/watch?v=wU5XkhUGzBs

"In 2011, International Agency for Research on Cancer (IARC) classified mobile phone radiation as Group 2B - possibly carcinogenic (not Group 2A - probably carcinogenic - nor the dangerous Group 1). That means that there "could be some risk" of carcinogenicity, so additional research into the long-term, heavy use of mobile phones needs to be conducted."

Πηγή : Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_phone_radiation_and_health)

Όλα όσα παρουσίασες ως πηγές, είτε μιλάμε για το βίντεο του Veritasium (που εκτιμώ πολύ σαν κανάλι), είτε το σχετικό άρθρο στην Wikipedia, είτε την στάση του Π.Ο.Υ., αναφέρουν με ικανή έμφαση το πως μιλάμε για πιθανότητα πρόκλησης καρκίνου και ανάγκη περαιτέρω έρευνας επί του ζητήματος.

Επίσης, όλες αυτές οι έρευνες που γίνονται σε ανθρώπους αποτελούν εφαρμογές της επιστήμης της στατιστικής. Και βασικό δόγμα για την ερμηνεία τυχόν τέτοιων ερευνών είναι πως η συσχέτιση (που έτσι κι αλλιώς είναι πολύ μικρή) δεν συνεπάγεται αιτιότητα.

Κανένας από όσους απορρίπτουν την καρκινογόνο φύση της Η/Μ ακτινοβολίας δεν το κάνει προσπαθώντας να σπείρει την αμφιβολία επί της επικινδυνότητάς της ή μη. Απλώς βασίζεται κυρίως στη φυσική και την ανυπαρξία σημαντικής συσχέτισης μεταξύ των δύο παραμέτρων.


Ουπς, οι Έλληνες παντογνώστες δηλώνουν ότι είναι άκακα τα ασύρματα, ενώ ο Π.Ο.Υ. (που πιθανότατα έχει και συμφέροντα, αλλά και τις δημοσιεύσεις του δεν τις βγάζουν στο πόδι) δηλώνει ότι είναι εν δυνάμει λόγος καρκίνου.

"Έξω κάνει κρύο κι ο σκύλος μου κρυώνει,
μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι"
(Γιατί είναι τόσο σχετικό, όσο και οι γνώσεις των)

Όπως απάντησα και στον eagle12, κανένας δεν έχει πρόθεση μεταξύ άλλων να προσβάλλει ή αν υποτιμήσει τη γνώση των άλλων. Είναι άσχημο να καταφεύγουμε σε ευφυολογήματα, χαρακτηρισμούς και σπόντες τη στιγμή που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την επιστήμη και την λογική.

Το μόνο που θέλουμε είναι αυτό :)
151899

manila
03-03-15, 13:52
Ωραία ιδέα! Άντε να τα δούμε και στην Ελλάδα

Gio Alex
03-03-15, 18:23
ψήσιμο στο κάρβουνο και μακριά απο τον ήλιο...

Μεγάλε!!! Το ψήσιμο στα κάρβουνα προκαλεί την δημιουργία καρκινογόνων ενώσεων στο κρέας... Βράσιμο ή στον ατμό...

blade_
03-03-15, 18:33
Όταν θα αρχίσουν να σκάνε οι καρκίνοι σε καμιά 10ετία από όλα αυτά τα α-σύρματα... π.χ wi-fi, mobile internet, κτλ. τότε να δείτε πόσο "ωραία" θα μας φαίνονται όλα αυτά. Λέτε οι μέλισσες και τα πουλιά που χάνουν τον προσανατολισμό τους να μην ξέρουν? Η φύση πάντα ξέρει...

ενω τωρα που δεν εχουμε,ειμαστε μια χαρα.

οτι ναναι

InvalidPerson
03-03-15, 18:44
Μεγάλε!!! Το ψήσιμο στα κάρβουνα προκαλεί την δημιουργία καρκινογόνων ενώσεων στο κρέας... Βράσιμο ή στον ατμό...
Πάνω από τα κάρβουνα θα βάζει μια μεταλλική πλάκα πάνω στην οποία θα ψήνονται με ασφάλεια...
Επίσης καλό είναι να μην τρώει κρέας αλλα΄μόνο λαχανικά...
Πέρα από την πλάκα φίλε μου (εσύ που έγραψες το τρελό τουτο σχόλιο), το δούλεμα ήταν αναπόφευκτο...
Ήσουν το θύμα μας για να εξαπολύσουμε τόνους τρολλαρίσματος ... Δε χανεις τέτοιες ευκαιρίες...

Gio Alex
04-03-15, 07:14
Πάνω από τα κάρβουνα θα βάζει μια μεταλλική πλάκα πάνω στην οποία θα ψήνονται με ασφάλεια...
Επίσης καλό είναι να μην τρώει κρέας αλλα΄μόνο λαχανικά...
Πέρα από την πλάκα φίλε μου (εσύ που έγραψες το τρελό τουτο σχόλιο), το δούλεμα ήταν αναπόφευκτο...
Ήσουν το θύμα μας για να εξαπολύσουμε τόνους τρολλαρίσματος ... Δε χανεις τέτοιες ευκαιρίες...


Και πάλι έχεις πρόβλημα. Δεν είναι η απευθείας έκθεση στην φωτιά αλλά η θερμοκρασία που προκαλή την παραγωγή καρκινογόνων ενώσεων. Επίσης, τα λαχανικά πρέπει να είναι βιολογικά, χωρίς λιπάσματα, φυτοφάρμακα κτλ..

Πάντως όλα τα ποστι μου είναι με κάθε διάθεση πλάκας και τρολαρίσματος. Χωρίς παρεξήγηση για τους γράφοντες...

techgirl
04-03-15, 14:43
Δεν είναι ιδιαίτερα καινοτόμο, δεδομένου ότι υπάρχει ήδη μερικά χρόνια, αλλά σίγουρα δεν έχει "πιάσει". Ένα όνομα όπως του IKEA ίσως να είναι αρκετό για να του δώσει ώθηση.


Πολύ σωστή παρατήρηση
Τωρά για τα περι υγείας, νομίζω απλά ότι χρειάζεται ένα μέτρο. Ούτε να βλέπεις το κινητο (κτλ) σαν το διάβολο που θα σου προκαλέσει τα μύρια όσα, ούτε να είσαι συνέχεια αγκαλία του. Και να συμφωνώ για την αποβλάκωση δεν φταίει η συσκευή αλλά η νοοτροπία. Τα πάντα έχουν να κάνουν με τη χρήση που κάνεις στην τελική

Helene
09-03-15, 20:37
Δεν είναι ιδιαίτερα καινοτόμο, δεδομένου ότι υπάρχει ήδη μερικά χρόνια, αλλά σίγουρα δεν έχει "πιάσει". Ένα όνομα όπως του IKEA ίσως να είναι αρκετό για να του δώσει ώθηση.

Μα δεν είπα ότι είναι καινοτόμο. Είπα ότι η εταιρεία πραγματοποίησε μία από τις πιο επαναστατικές ιδέες της εποχής μας. Κάποιος άλλος είχε την ιδέα και κάποιος άλλος -με το βεληνεκές της ΙΚΕΑ, όπως πολύ σωστά ανέφερες- το κάνει καθημερινή μας πραγματικότητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.