PDA

Επιστροφή στο Forum : Υψηλός λογαριασμός ΟΤΕ...



MitsosTheGreat
02-03-15, 01:43
Καλησπέρα παιδιά. Στις 11-12 έγινε εγκατάσταση νέας τηλεφωνικής σύνδεσης με ADSL 24. Στις 16-02-2015 εκδόθηκε ο νέος λογαριασμός ο οποίος είναι 235ε ! Ναι σωστά! Εγκεφαλικό πήγα να πάθω όταν το άκουσα στο 13888 (δεν έχω λάβει ακόμα το χαρτί).
Οι ενέργειες που είχα κάνει μέσα στο δίμηνο ήταν οι εξής:
*Μετατροπή ADSL 24 σε VDSL 30.
* Ενεργοποίηση ΟΤΕ TV Family Pack με σκληρό δίσκο.

Είναι δυνατόν να με χρέωσαν τόσα πολλά ρε παιδιά; Μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλο το ποσό αυτό.

Σε αυτή τη περίπτωση τι κάνουμε; Διακανονισμός γίνεται ; Αν ναι, τι προκαταβολή ζητούν συνήθως;

babis3g
02-03-15, 07:11
Γιατι δεν ρωτησες να σου πουν τι χρεωση υπαρχει πχ ποσα σε τηλεφωνηματα, αν υπαρχουν τελη ενεργοποιησης κλπ, μπορει να υπαρχει και ενς μηνα μπροστα προκαταβολικα

mariossss
02-03-15, 09:41
Μαλλον φυσιολογικος ειναι γιατι απο 11-12 εως 16-02 ειναι 2 μηνες + 2 μηνες που πληρωνεις προκαταβολικα παντα (αν δεν εχεις μηνιαιο λογαριασμο) συνολο 4 μηνες + τελη ενεργοποιησης καπου τοσο θα ερθει. Παντα ειναι φουσκωμενος ο πρωτος λογαριασμος!

hannibal_
02-03-15, 17:30
Αν καταφέρεις να βγάλεις ποτέ άκρη με τις χρεώσεις στου ΟΤΕ και την ανάλυση :whistle:

Καλού κακού, πάρε και κάνα υπογλώσιο πρώτα

gecko
02-03-15, 19:30
Οταν πάς σε ακριβοτερο πακέτο τα αναδρομικά είναι περισσότερα. Ειναι VDSL 30 απλό η αυτό με τα 360 λεπτά σε κινητά;18μηνο φαντάζομαι. Βάλε 14,9 ευρώ το family pack και ο σκληρός 3 με 4 ευρώ (δορυφορικό ή με ευρυζωνική;;;). Το σύνολο με αναδρομικά σε πιο ακριβές υπηρεσίες, με μονο επιστροφικά τις προκαταβολές του παλιού προγράμματος δημιουργεί αυτα τα κόστη. Πάντως ποτε δεν βγαίνει άκρη απο τον μέσο καταναλώτη....

- - - Updated - - -

Η καλύτερη λύση είναι οι μηνιαίοι λογαριασμοί για να επιμερίζεται το κόστος.

babis3g
02-03-15, 19:56
Μαλλον θα του χρεωσαν και τελη ενεργοποιηση γραμμης κλπ ... νομιζω αν εισαι/ησουν ηδη double play πελατης δεν ισχυουν οι τυχον προσφορες ... μονο για καινουριους double play πελατες

nmavro73
03-03-15, 12:52
Ο πρώτος λογαριασμός έχει διπλά πάγια. ΠΑΝΤΑ είναι μεγάλος

MitsosTheGreat
05-03-15, 00:19
Καλησπέρα σας. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Βάσει αυτές μάλλον είναι λογικό να είναι τόσο μεγάλο το ποσό. Το θέμα είναι τώρα, μπορεί ο κάτοχος της γραμμής να κάνει διακανονισμό ; Είναι εφικτό ή είναι στην κρίση του κάθε καταστήματος; Όσο να'ναι είναι αρκετά μεγάλο το ποσό και δεν μπορούμε να τα δώσουμε όλα σε καμμιά περίπτωση .

mariossss
05-03-15, 09:28
Καλησπέρα σας. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Βάσει αυτές μάλλον είναι λογικό να είναι τόσο μεγάλο το ποσό. Το θέμα είναι τώρα, μπορεί ο κάτοχος της γραμμής να κάνει διακανονισμό ; Είναι εφικτό ή είναι στην κρίση του κάθε καταστήματος; Όσο να'ναι είναι αρκετά μεγάλο το ποσό και δεν μπορούμε να τα δώσουμε όλα σε καμμιά περίπτωση .

Λογικα θα μπορουν να σου κανουν διακανονισμο γιατι τους ειχα παρει και εγω για τον ιδιο λογο και μου ειπαν να παω σε καταστημα να κανω διακανονισμο.
κανε μια βολτα και θα σου πουν στο καταστημα!

oekab1992
05-03-15, 18:45
Την ίδια ιστορία είχα και εγώ. Λαμβάνω εχθές τον πρώτο λογαριασμό, και ήταν 120 ευρώ. Πείτε με παράλογο, το ξέρω οτι δεν έχουν κάνει λάθος, αλλά μας ρωτάνε αν έχουμε να πληρώσουμε 120 μαζεμένα, ειδικά όταν στην περίπτωση μου έχουν γίνει τα παρακάτω:

05/02 ενεργοποιούμε απο φορητότητα στο 2play vdsl 50 απερ. σταθ. + ote tv full pack με τελικό συμφωνημένο πάγιο και υπογεγραμμένο συμβόλαιο 53,80 τελικό. Έχω μόνο τηλέφωνο και ιντερνετ απλό adsl.

09/02 λαμβάνω vdsl router και πλέον ενεργοποιείται επίσημα και το ιντερνετ και ειναι χρεώσιμο.

Άμεσα ζητώ ενεργοποίηση ebill ώστε να λαμβάνω μηνιαίο λογαριασμό ηλεκτρονικά και να μην έρθει ο πρώτος λογαριασμός δίμηνος και είπαν οκ.

15/02 ενεργοποιείται και το ote tv

Την ίδια μέρα όμως μου λένε πως το συμβόλαιο μου δεν μπορεί να περαστεί το σύστημα παρότι το αναγνώρισαν και έγινε ηχογράφηση διότι υπάλληλος τους μου έδωσε λάθος τιμη, το 53,80 ήταν για το 30αρι vdsl.

16/02 μετά απο καταγγελίες και μανούρα συμβιβάζομαι να υποβαθμίσω την γραμμή σε adsl24 + όλα τα άλλα με νέο πάγιο 42,80 και χωρίς πρόστιμο υποβάθμισης εννοείτε και δώρο τα τέλη φορητότητας λόγω της βλακείας τους και της εξαπάτησης τους να αλλάξω συμβόλαιο.

Οπότε απο 16/02 δεν λαμβάνω υπηρεσίες vdsl50 αλλά 24.

Σκάει ο πρώτος λογαριασμός εχθές χωρίς ote tv, απο 04/02 - 15/02, με αναλογίες χρήσης για το καθετί, δίμηνος, ζητώντας και να προκαταβάλω το πάγιο της επόμενης χρήσης για ένα πρόγραμμα που εγώ δεν έχω καθώς και τα τέλη φορητότητας που έταξαν πως δεν θα φανούν. ΣΥΝΟΛΟ.. 120 ΕΥΡΩ.

Μίλησα με την προισταμένη του τμήματος παραπόνων που μου είχε τάξει την νέα συμφωνία, μου εξήγησε πως πρέπει να το πληρώσω και αναγκαστικά ο πρώτος λογαριασμός θα ειναι δίμηνος και ας είχα ζητήσει ebill, πάντα έτσι γίνεται λέει, και απο εκει και πέρα τον Απρίλιο που θα σκάσει ο νέο μηνιαίος ηλεκτρονικός πλέον λογαριασμός, θα έχει κάνει το σύστημα αυτόματα όλες τις διορθώσεις, δηλαδή θα χρεωπιστώνει απο το προπληρωμένη υπηρεσία του μηνός μπροστά την διαφορά λόγω υποβάθμισης, θα προσθέτει την αναλογική χρήση του ote tv για το διάστημα αυτό μιας και δεν τιμολογήθηκε τώρα, ενώ παράλληλα θα πιστώνει και την φορητότητα. Μου εξήγησε πως δεν έγιναν οι ενέργειες αυτές γιατι ο λογαριασμός εκδόθηκε 15/02 ενώ οι αλλαγές που έγιναν τις κάναμε στις 16/02. Ζήτησα να μην πληρώσω τον λογαριασμό και να εκδοθεί νέος σωστός, δεν γίνεται μου είπε, συστημικό θέμα.

Οι αλγόριθμοι που χρησιμοποιούν ιδιαίτερα πολύπλοκοι, οι υπολογισμοί τους αδύνατον να τους αναπαράγω, πρακτικά έλεγχο αν με κλέβουν δεν μπορώ να κάνω, και καλούμε να δωσω μαζεμένα 120 ευρώ για τα συστημικά τους προβλήματα και να τα πάρω πίσω αργότερα. Εφορία και δημόσιο μου θυμίζουν.

hannibal_
05-03-15, 19:04
Εφορία και δημόσιο μου θυμίζουν.

Δεν θα μπορούσες να το είχες πει καλύτερα!

ezioioannis
06-03-15, 19:56
φίλε.. πραγματικά μπορώ να σε καταλάβω, αλλά απ το γεγονός που παραθεσες μόλις τώρα εξοργιζομαι απίστευτα... ψάξε αν θες, δεν θυμάμαι σε ποιο τοπικ ακριβώς, αλλά και άλλος συμφορουμιτης εδώ κατήγγειλε την ίδια ακριβώς συμπεριφορά του ΟΤΕ! ότι του κάνανε προσφορά φορητότητας και αφού τη δέχτηκε τον πήρανε πίσω για να του πούνε ότι έγινε λάθος από τον υπάλληλο στην τιμολόγηση! τώρα βέβαια δεν ξέρω αν είσαι ο ίδιος... αλλα αν όχι μιλάμε για οργανωμένη απατεωνια!
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΚΥΡΟ... ΕΣΎ ΕΙΣΑΙ!

nmavro73
06-03-15, 21:19
Λοιπόν, ακόμη και αν σου πουν ότι έκαναν λάθος στην προσφορά, οι συνομιλίες καταγράφονται. Τους λες ότι άλλα σου είπανε, ζητάς να το δούνε, και η προσφορά ΙΣΧΥΕΙ.
Εμας μας είπαν ότι δεν θα χρεωθούμε τα 30€ της φορητότητας επειδή είμασταν εντός δέσμευσης και τελικά μας τα χρέωσαν. Πήρα στο 13888 και τους είπα τι μας είπε κάποια άλλη υπάλληλος. Μου ζήτησαν 1-2 μέρες να το δουν. Τελικά είπαν ότι από τις συνομιλίες φαίνεται ότι όντως έτσι έγινε και θα μας πιστώσουν τα 30€ στον επόμενο λογαριασμό

oekab1992
06-03-15, 21:39
Παιδιά ναι εγώ είμαι, το ένα με το άλλο, ειναι τελείως ρεζίλιδες. Ένας φίλος που μίλαγα μαζί του πριν απο λίγο ήταν ΟΤΕ, έκανα φορητότητα για CYTA, του έδωσαν καλύτερη αντιπροσφορά και είπε να μείνει ΟΤΕ, έκανε ακύρωση αιτήματος, η CYTA όμως τον ενεργοποίησε επειδή ο ΟΤΕ αδράνησε και είχε και περιθώριο 5 μέρες και στο τέλος του ζήταγαν και πρόστιμα, τους άφησε 80 ευρώ φέσι όμως.

Στα δικα μου τώρα, ακριβώς όπως διαβάσατε παραπάνω, με βάζουν να δώσω λεφτά μπροστά για πρόγραμμα που δεν έχω και με πρόστιμο που δεν έπρεπε να φαω γιατί το σύστημα τους δεν κάνει αλλιώς. Θα τα πάρω πίσω βέβαια, αλλά τέτοια γραφειοκρατία, έλλειψη ευελιξίας και αναλγησία, πρώτα φορά την βλέπω. Στο μεταξύ για τα ηχογραφημένα που λέτε, τα άκουσαν, τα παραδέχθηκαν, αλλά με τίποτα δεν τα εφάρμοζαν. Καλύτερα, γλύτωσα 15 ευρώ το σιχαμερό και όλο προβλήματα ακριβοπληρωμένο τους vdsl.

@ ADSLgr.com All rights reserved.