PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο Ψάχνω για ένα "τούμπανο" (πολύ καλό) router για video streaming και με δυνατό WiFi σήμα.



lupus_Hegemonia
02-03-15, 10:44
Γεια χαρά.

Έχω απελπιστεί πλέον με όλα αυτά "του σορού" ρούτερ που δίνουν οι εταιρείες τηλεφωνίας.
Αλλά ταυτόχρονα δεν έχω μεγάλη εμπειρία και βλέπω άπειρα μοντέλα κτλ. που πλέον κυκλοφορούν.

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ρούτερ, που να είναι "δυνατό" σε video streaming (για να βλέπω σε καλή ανάλυση και δίχως διακοπές ξένα πρωταθλήματα που μ' ενδιαφέρουν), καθώς και να 'χει δυνατό WiFi σήμα, αφού τώρα πηγαίνω στο παραδιπλανό δωμάτιο και δεν έχω ούτε μισή μπάρα σήμα;!

Ευχαριστώ πολύ για κάθε πρόταση (μην σας νοιάζει η τιμή - απλά να μην κοστίζει ΠΑΡΑ πολλά.)

raspoutiv
02-03-15, 11:09
για HD streaming χρειάζεσαι wireless gigabit, δλδ dual band 802.11ac
για καλό σήμα συνήθως πρέπει να εξωτερικές κεραίες

ποιοτικό router (χωρίς modem) χωρίς να ξοδέψεις πολλά είναι αυτό το xiaomi (http://www.aliexpress.com/item/100-original-Xiaomi-Router-Mini-mi-router-dual-band-2-4GHz-5GHz-Maximum-1167mbps-support-Wifi/32225576936.html)

από Ελλάδα σε modem router δες αυτό (http://www.e-shop.gr/d-link-go-dsl-ac750-wireless-ac-dual-band-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.614671) κι αυτό (http://www.skroutz.gr/s/5177513/TP-LINK-Archer-C5.html)

δες και το αντίστοιχο θέμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/24283-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-ADSL-router-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%83%CF%89?highlight=router)

Archon
02-03-15, 11:18
Θα σου προτεινα αυτο (https://www.skroutz.gr/s/5176099/TP-LINK-Archer-D5.html) αλλα προσωπικα θα επελεγα αυτο (https://www.skroutz.gr/s/2665141/NetGear-DGND4000.html) για φτηνο. Για κατι καλυτερο θα πηγαινα σε αυτο (https://www.skroutz.gr/s/4590276/NetGear-R6250.html) ή αυτο (https://www.skroutz.gr/s/4874310/NetGear-EX6200.html) (ειναι λιγο πιο ακριβα αλλα σαφεστατα πιο καλα) (το τελευταιο εχει και 5 λαν).

dimitri_ns
02-03-15, 11:35
Γεια χαρά.

Έχω απελπιστεί πλέον με όλα αυτά "του σορού" ρούτερ που δίνουν οι εταιρείες τηλεφωνίας.
Αλλά ταυτόχρονα δεν έχω μεγάλη εμπειρία και βλέπω άπειρα μοντέλα κτλ. που πλέον κυκλοφορούν.

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ρούτερ, που να είναι "δυνατό" σε video streaming (για να βλέπω σε καλή ανάλυση και δίχως διακοπές ξένα πρωταθλήματα που μ' ενδιαφέρουν), καθώς και να 'χει δυνατό WiFi σήμα, αφού τώρα πηγαίνω στο παραδιπλανό δωμάτιο και δεν έχω ούτε μισή μπάρα σήμα;!

Ευχαριστώ πολύ για κάθε πρόταση (μην σας νοιάζει η τιμή - απλά να μην κοστίζει ΠΑΡΑ πολλά.)


Ξεπερνάμε την τιμή -αφού δεν σε νοιάζει - μην νομίζεις ότι θα σου στοιχίσουν πολύ ακριβότερα, η φτήνια τρώει τον παρά

Τρεις ξεχωριστοί, διακριτοί ρόλοι
1. Κρατας το modem που σου δίνει ο πάροχος (θεωρητικά συνεργάζεται καλύτερα από όλα τα modems, με τα dslam που έχει ο πάροχος)
2. Αγοράζεις ένα καλό router (πχ Mikrotik κόστος από 50 έως 80 €)
3.Αγοράζεις ένα καλό access point μέχρι 40 €, για να έχεις καμπάνα ασύρματο (Αν μπορείς να περάσεις καλώδιο ethernet είναι μακράν η καλύτερη και φθηνότερη λύση, κοίτα το)

Εχεις τρεις συσκευές, καμπάνα. Συνδέεις το AP με το μικροτικ, το μικροτικ με το modem, το μοδεμ με τον πάροχο. Χρειάζονται ρυθμίσεις, θα βοηθήσουμε, καθάρισες για πάντα, ακόμα κι αν αλλάξεις πάροχο

sweet dreams
02-03-15, 12:06
Ξεπερνάμε την τιμή -αφού δεν σε νοιάζει - μην νομίζεις ότι θα σου στοιχίσουν πολύ ακριβότερα, η φτήνια τρώει τον παρά

Τρεις ξεχωριστοί, διακριτοί ρόλοι
1. Κρατας το modem που σου δίνει ο πάροχος (θεωρητικά συνεργάζεται καλύτερα από όλα τα modems, με τα dslam που έχει ο πάροχος)
2. Αγοράζεις ένα καλό router (πχ Mikrotik κόστος από 50 έως 80 €)
3.Αγοράζεις ένα καλό access point μέχρι 40 €, για να έχεις καμπάνα ασύρματο (Αν μπορείς να περάσεις καλώδιο ethernet είναι μακράν η καλύτερη και φθηνότερη λύση, κοίτα το)

Εχεις τρεις συσκευές, καμπάνα. Συνδέεις το AP με το μικροτικ, το μικροτικ με το modem, το μοδεμ με τον πάροχο. Χρειάζονται ρυθμίσεις, θα βοηθήσουμε, καθάρισες για πάντα, ακόμα κι αν αλλάξεις πάροχο

+1 :oneup: Eιδικά και για το Access Point. Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις και κάποιο ρούτερ παρόχου που κάθεται για να μειώσεις το κόστος.

lupus_Hegemonia
02-03-15, 12:47
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.

Αυτό που δεν τόνισα - ξέχασα να πω - είναι ότι αφ' ενός είμαι με Power Ethernet (γιατί οι γραμμές στο σπίτι είναι "της πλάκας" ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ δίπλα στην εξώπορτα, οπότε έχω το ρούτερ/μόντεμ εκεί δίπλα και είμαι με Power Ethernet στα παραδιπλανά δωμάτια), αφ' εταίρου επειδή το 'χω βάλει στην γωνία πάνω στο σύνθετο της τραπεζαρίας (και δίπλα είναι και το ασύρματο τηλέφωνο)... είμαι λίγο "κομπλέ" με τις συσκευές εκεί πάνω (η γυναίκα μου με "κράζει").

Άρα,... να προσθέσω ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ επιπλέον, δεν νομίζω ότι "παίζει" αυτό το σενάριο (το οποίο παρεπιπτόντως πρέπει να 'ναι το ορθότερο).

sweet dreams
02-03-15, 13:02
(και δίπλα είναι και το ασύρματο τηλέφωνο)
.

Aυτό είναι ότι χειρότερο για το WI-FI, Power Ethernet τι ενοείς;;; powerlines;;; Δεν θα βάλεις άλλες δυο συσκευές αλλά μόνο δύο, modem και ρουτερ,

το AP θα το βάλεις στο δωμάτιο που θέλεις να έχεις καλό σήμα, γιατί μόνο έτσι θα έχεις. Υποτίθεται ότι προϋποθέτει ενσύρματη σύνδεση με το ρούτερ

ή μέσω powerlines.

lupus_Hegemonia
02-03-15, 13:13
Ξεπερνάμε την τιμή -αφού δεν σε νοιάζει - μην νομίζεις ότι θα σου στοιχίσουν πολύ ακριβότερα, η φτήνια τρώει τον παρά

Τρεις ξεχωριστοί, διακριτοί ρόλοι
1. Κρατας το modem που σου δίνει ο πάροχος (θεωρητικά συνεργάζεται καλύτερα από όλα τα modems, με τα dslam που έχει ο πάροχος)
2. Αγοράζεις ένα καλό router (πχ Mikrotik κόστος από 50 έως 80 €)
3.Αγοράζεις ένα καλό access point μέχρι 40 €, για να έχεις καμπάνα ασύρματο (Αν μπορείς να περάσεις καλώδιο ethernet είναι μακράν η καλύτερη και φθηνότερη λύση, κοίτα το)

Εχεις τρεις συσκευές, καμπάνα. Συνδέεις το AP με το μικροτικ, το μικροτικ με το modem, το μοδεμ με τον πάροχο. Χρειάζονται ρυθμίσεις, θα βοηθήσουμε, καθάρισες για πάντα, ακόμα κι αν αλλάξεις πάροχο


Θα μπορούσες λίγο να μου εξηγήσεις την σύνδεση;

Τώρα, αυτή τη στιγμή, απλά έχω το ρούτερ/μόντεμ (της Hol από φίλο έχω, της Wind που είναι ο πάροχός μου το 'χω ακόμα πακεταρισμένο - το 3ο, έχω αλλάξει δύο της Wind που "τα 'φτυσαν"), στο οποίο απλά έχω συνδέσει το ethernet απ' το power ethernet κουτάκι που 'ναι στην πρίζα (και το 2ο κουτάκι που το 'χω δίπλα στο PC μου και το 'χω συνδέσει με τον υπολογιστή).

- - - Updated - - -


Aυτό είναι ότι χειρότερο για το WI-FI, Power Ethernet τι ενοείς;;; powerlines;;; Δεν θα βάλεις άλλες δυο συσκευές αλλά μόνο δύο, modem και ρουτερ,

το AP θα το βάλεις στο δωμάτιο που θέλεις να έχεις καλό σήμα, γιατί μόνο έτσι θα έχεις. Υποτίθεται ότι προϋποθέτει ενσύρματη σύνδεση με το ρούτερ

ή μέσω powerlines.


Nαι, αυτό εννοώ. Επειδή δεν είναι κοντά το PC με την μοναδική καλή γραμμή που 'ναι η κεντρική δίπλα στην εξώπορτα, έχω βάλει αυτά τα ανταπτοράκια σε πρίζες και έτσι έχω internet access και στο παραδιπλανό δωμάτιο που 'ναι ο υπολογιστής.
Όσο αφορά το ασύρματο τηλέφωνο που το 'χω εκεί δίπλα, τί να κάνω ρε συ φίλε; ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ αλλού, αφού εκεί είναι η μόνη καλή τηλεφων. γραμμή που διαθέτει το σπίτι.
(Γιατί, θα 'θελα να 'χα τον τηλεφωνητή και την βάση εκεί κάτω, τόσο μακριά απ' το καθιστικό που 'μαι με τον υπολογιστή μου; Αναγκαστικά εκεί κάτω το 'χω κι αυτό).

Όσο αφορά ασύρματη σύνδεση με το ρούτερ, δεν ξέρω τί ακριβώς εννοείς - πάντως έχω WiFi σύνδεση στα κοντινά δωμάτια και στο μπαλκόνι (του σαλονιού, που 'ναι το ρούτερ/μόντεμ).

sdikr
02-03-15, 13:21
το ρουτερ το έχεις δοκιμάσει με καλώδιο δικτύου, χωρίς powerlines, χωρίς ασύρματα να δείς αν σου κάνει τα ίδια προβλήματα;
Μην τζάμπα πάρεις άλλο εξοπλισμό και σου κάνει τα ίδια

sweet dreams
02-03-15, 13:21
Θα μπορούσες λίγο να μου εξηγήσεις την σύνδεση;

Τώρα, αυτή τη στιγμή, απλά έχω το ρούτερ/μόντεμ (της Hol από φίλο έχω, της Wind που είναι ο πάροχός μου το 'χω ακόμα πακεταρισμένο - το 3ο, έχω αλλάξει δύο της Wind που "τα 'φτυσαν"), στο οποίο απλά έχω συνδέσει το ethernet απ' το power ethernet κουτάκι που 'ναι στην πρίζα (και το 2ο κουτάκι που το 'χω δίπλα στο PC μου και το 'χω συνδέσει με τον υπολογιστή).

- - - Updated - - -




Nαι, αυτό εννοώ. Επειδή δεν είναι κοντά το PC με την μοναδική καλή γραμμή που 'ναι η κεντρική δίπλα στην εξώπορτα, έχω βάλει αυτά τα ανταπτοράκια σε πρίζες και έτσι έχω internet access και στο παραδιπλανό δωμάτιο που 'ναι ο υπολογιστής.
Όσο αφορά το ασύρματο τηλέφωνο που το 'χω εκεί δίπλα, τί να κάνω ρε συ φίλε; ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ αλλού, αφού εκεί είναι η μόνη καλή τηλεφων. γραμμή που διαθέτει το σπίτι.
(Γιατί, θα 'θελα να 'χα τον τηλεφωνητή και την βάση εκεί κάτω, τόσο μακριά απ' το καθιστικό που 'μαι με τον υπολογιστή μου; Αναγκαστικά εκεί κάτω το 'χω κι αυτό).

Όσο αφορά ασύρματη σύνδεση με το ρούτερ, δεν ξέρω τί ακριβώς εννοείς - πάντως έχω WiFi σύνδεση στα κοντινά δωμάτια και στο μπαλκόνι (του σαλονιού, που 'ναι το ρούτερ/μόντεμ).

Aφού λοιπόν έχεις powerlines μπορείς να το βάλεις στο δωμάτιο που θέλεις να έχεις καλό σήμα, αφού φυσικά απ' ότι καταλαβαίνω έχεις εξαντλήσει

τις πιθανότητες να πας καλώδιο και συνδέεις ένα από τα ρούτερ που έχεις που θα το κάνεις ΑP με αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/832835-Sagem-1704-και-access-point-με-Router-Thomson-TG585-γίνεται?p=5473203#post5473203)τον τρόπο. Οπότε σαν αρχή έχεις ενσύρματη

και ασύρματη σύνδεση στο δωμάτιο που θέλεις και τζάμπα.

lupus_Hegemonia
02-03-15, 14:17
το ρουτερ το έχεις δοκιμάσει με καλώδιο δικτύου, χωρίς powerlines, χωρίς ασύρματα να δείς αν σου κάνει τα ίδια προβλήματα;
Μην τζάμπα πάρεις άλλο εξοπλισμό και σου κάνει τα ίδια

Ρε συ φιλαράκι, προφανώς και το 'χω δοκιμάσει και ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχει καλύτερη ανταπόκριση με καλώδιο απ' ευθείας.
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ όμως, χρειάζομαι... 20 μέτρα καλώδιο και να περαστεί γύρω-γύρω από κολώνες και τοίχους.

- - - Updated - - -


Aφού λοιπόν έχεις powerlines μπορείς να το βάλεις στο δωμάτιο που θέλεις να έχεις καλό σήμα, αφού φυσικά απ' ότι καταλαβαίνω έχεις εξαντλήσει

τις πιθανότητες να πας καλώδιο και συνδέεις ένα από τα ρούτερ που έχεις που θα το κάνεις ΑP με αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/832835-Sagem-1704-και-access-point-με-Router-Thomson-TG585-γίνεται?p=5473203#post5473203)τον τρόπο. Οπότε σαν αρχή έχεις ενσύρματη

και ασύρματη σύνδεση στο δωμάτιο που θέλεις και τζάμπα.

Ενσύρματα να συνδέσω τον υπολογιστή απ' ευθείας με καλώδιο στο ρούτερ δεν γίνεται, το εξήγησα παραπάνω - είναι 2 δωμάτια παραδίπλα και μεσολαβούν πολλές κολώνες και τοίχοι, οπότε θέλω... 20+ μέτρα καλώδιο να το πάω πάνω απ' τους τοίχους και γύρω-γύρω.
Δεν παίζει αυτό το σενάριο - συν ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ για να κάνω τέτοια μερεμέτια.

babis3g
02-03-15, 15:11
Αυτο εχει και μοντεμ επανω και ειναι καλο με wind (δεν πρεπει να εχει κολληματα απο θεμα γραμμης) και βλεπεις και την γραμμη απο το μενου, γιατι αν εχεις αλλο σκετο ραουτερ και βαλεις του παροχου για γραμμη ειναι μπερδεμα να μπεις στο μενου του ... και εχει καλο wifi και αποσπωμενες κεραιες
Αν γυρισεις το wifi σε χωρα US / AU χανεις τα 11-13 καναλια, αλλα δυναμωνει το σημα
επισης κανεις με τις 3 κεραιες τετοιο συνδυασμο που θα βοηθησει
http://www.adslgr.com/forum/threads/847449-Asus-dsl-ac68u?p=5603312#post5603312

http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8970-300mbps-wireless-n-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612494
http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TD-W8970
Με αυτο του παροχου περναει σημα? εκει που θελεις? (χωρις τα power line αλλα σκετο το wifi απο το μοντεμ του παροχου)
ΑΝ περναει (πιστευω) να σου ερθει σχεδον το διπλο με τα κοπλα που αναφερα πιο πανω
Αν δεν περναει τοτε με αυτο θα περασει λιγο αλλα δεν θα σου κανει για HD, οποτε το ξεχνας
Με AC και 5G ξεχασετο, μπορει να μην ερχεται καλο σημα με τοσα εμποδια και ας ειναι πιο γρηγορη μπαντα, η 5G ειναι πιο αδυναμη μπαντα σε σημα

sdikr
02-03-15, 15:18
Ρε συ φιλαράκι, προφανώς και το 'χω δοκιμάσει και ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχει καλύτερη ανταπόκριση με καλώδιο απ' ευθείας.
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ όμως, χρειάζομαι... 20 μέτρα καλώδιο και να περαστεί γύρω-γύρω από κολώνες και τοίχους.

- - - Updated - - -



Ενσύρματα να συνδέσω τον υπολογιστή απ' ευθείας με καλώδιο στο ρούτερ δεν γίνεται, το εξήγησα παραπάνω - είναι 2 δωμάτια παραδίπλα και μεσολαβούν πολλές κολώνες και τοίχοι, οπότε θέλω... 20+ μέτρα καλώδιο να το πάω πάνω απ' τους τοίχους και γύρω-γύρω.
Δεν παίζει αυτό το σενάριο - συν ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ για να κάνω τέτοια μερεμέτια.

Χαλάρωσε λίγάκι και τα ρε άλλου

lupus_Hegemonia
02-03-15, 16:10
Χαλάρωσε λίγάκι και τα ρε άλλου

Γιατί να "χαλαρώσω"; Από πότε το "ρε" (ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ) έγινε βρισιά;
Μάλλον εσύ να "χαλαρώσεις" που "μυγιάζεσαι" με το παραμικρό.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΙΛΙΚΑ έγραψα (όπως και στους υπόλοιπους), Ο ΜΟΝΟΣ που το πήρε στραβά είσαι 'συ!

- - - Updated - - -


Αυτο εχει και μοντεμ επανω και ειναι καλο με wind (δεν πρεπει να εχει κολληματα απο θεμα γραμμης) και βλεπεις και την γραμμη απο το μενου, γιατι αν εχεις αλλο σκετο ραουτερ και βαλεις του παροχου για γραμμη ειναι μπερδεμα να μπεις στο μενου του ... και εχει καλο wifi και αποσπωμενες κεραιες
Αν γυρισεις το wifi σε χωρα US / AU χανεις τα 11-13 καναλια, αλλα δυναμωνει το σημα
επισης κανεις με τις 3 κεραιες τετοιο συνδυασμο που θα βοηθησει
http://www.adslgr.com/forum/threads/847449-Asus-dsl-ac68u?p=5603312#post5603312

http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8970-300mbps-wireless-n-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612494
http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TD-W8970
Με αυτο του παροχου περναει σημα? εκει που θελεις? (χωρις τα power line αλλα σκετο το wifi απο το μοντεμ του παροχου)
ΑΝ περναει (πιστευω) να σου ερθει σχεδον το διπλο με τα κοπλα που αναφερα πιο πανω
Αν δεν περναει τοτε με αυτο θα περασει λιγο αλλα δεν θα σου κανει για HD, οποτε το ξεχνας
Με AC και 5G ξεχασετο, μπορει να μην ερχεται καλο σημα με τοσα εμποδια και ας ειναι πιο γρηγορη μπαντα, η 5G ειναι πιο αδυναμη μπαντα σε σημα

Θενκς, θα τα τσεκάρω όλα.
Γενικά ναι, έχω κάμποσα εμπόδια. Αλλά πιστεύω ότι φταίει και η μπάντα - πρέπει να την αλλάξω (το κανάλι και τα σχετικά).

babis3g
02-03-15, 16:13
ναι αλλα δεν ειπες ... περναει σημα απο το μοντεμ της wind στο δωματιο που θελεις? ερχεται το wifi του μοντεμ της wind εκει μεσα? στο δωματιο που εχει 2 τοιχους και κολωνες?

sweet dreams
02-03-15, 17:00
Ενσύρματα να συνδέσω τον υπολογιστή απ' ευθείας με καλώδιο στο ρούτερ δεν γίνεται, το εξήγησα παραπάνω - είναι 2 δωμάτια παραδίπλα και μεσολαβούν πολλές κολώνες και τοίχοι, οπότε θέλω... 20+ μέτρα καλώδιο να το πάω πάνω απ' τους τοίχους και γύρω-γύρω.
Δεν παίζει αυτό το σενάριο - συν ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ για να κάνω τέτοια μερεμέτια.


Aφού λοιπόν έχεις powerlines μπορείς να το βάλεις στο δωμάτιο που θέλεις να έχεις καλό σήμα, αφού φυσικά απ' ότι καταλαβαίνω έχεις εξαντλήσει

τις πιθανότητες να πας καλώδιο και συνδέεις ένα από τα ρούτερ που έχεις που θα το κάνεις ΑP με αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/832835-Sagem-1704-και-access-point-με-Router-Thomson-TG585-γίνεται?p=5473203#post5473203)τον τρόπο. Οπότε σαν αρχή έχεις ενσύρματη

και ασύρματη σύνδεση στο δωμάτιο που θέλεις και τζάμπα.

Κάνε τότε αυτό που σου έχω ποιο πάνω με σύνδεση των powerlines, με την ασύρματη σύνδεση και με τόσα εμπόδια πάντα πρόβλημα θα έχεις.

lupus_Hegemonia
02-03-15, 17:40
ναι αλλα δεν ειπες ... περναει σημα απο το μοντεμ της wind στο δωματιο που θελεις? ερχεται το wifi του μοντεμ της wind εκει μεσα? στο δωματιο που εχει 2 τοιχους και κολωνες?

Nαι, περνάει.

babis3g
02-03-15, 18:21
οκ αν περναei θα εχεις καλο σημα με το τπ λινκ αλλα αλλα ρισκο για HD παντα σε ασυρματο
καλυτερα ΑΝ γινεται και μπορεις να κανεις αυτο που ειπε ο sweet dreams, απλα ειπα ενα μοντεμ με σχετικα καλο wifi (αλα δεν ειναι η πιο τελεια λυση)

lupus_Hegemonia
03-03-15, 18:06
Ωραία, για να ανακεφαλαιώσουμε...

Μόλις μπαίνεις στο σπίτι (μου), είναι η τραπεζαρία και το σαλόνι - όπου αριστερά όπως μπαίνεις, είναι η κεντρική τηλεφων. πρίζα (που ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ άψογα). Εκεί, στ' αριστερά (πάνω στο έπιπλο της τραπεζαρίας) έχω το Hellas OnLine (φίλου μου) το ρούτερ/μόντεμ συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή (ενώ το ethernet καλώδιο είναι συνδεδεμένο σ' ένα powerline adaptor σε ηλεκτρική πρίζα) - καθώς επίσης εκεί έχω και την βάση του ασύρματου τηλεφώνου του σπιτού. Μέσω μιας συρόμενης πόρτας (μόνιμα ανοικτή) στα δεξιά, πάμε στο καθιστικό όπου στο βάθος μέσα (γύρω στα 7-8 μέτρα μακριά απ' την εξώπορτα) είναι το γραφείο με το PC και μια νέα SmartTV που πήρα προχθές (που ΚΑΙ ΑΥΤΗ θέλει WiFi σύνδεση). Το PC είναι συνδεδεμένο με ethernet καλώδιο πάνω στο 2ο powerline adaptor σε μια εκεί δίπλα ηλεκτρ. πρίζα...

Οπότε... τί κάνω; Τί αλλάζω (ή όχι;), τί πετάω, τί προσθέτω - ώστε να 'χω καλύτερο video streaming και WiFi (που ΠΛΗΝ του δωματίου-καθιστικού που 'ναι το PC, στα άλλα μέσα δωμάτια έχω από πολύ χαμηλό έως ΚΑΘΟΛΟΥ WiFi σήμα);

jkoukos
03-03-15, 18:39
Όπως βλέπεις κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί καλό αποτέλεσμα με το WiFi (κάθε περίπτωση είναι μοναδική) και γ' αυτό προτείνουν ενσύρματη λύση.
Αφού έχεις powerline, βάλε και άλλα (όσα θέλεις) στο υπόλοιπο σπίτι. Σε κάποιο από αυτά σύνδεσε ένα απλό ΑΡ που θα καλύπτει την περιοχή, όπου δεν φθάνει καλά η εκπομπή του modem/router.

Πρώτη φορά ακούω ότι υπάρχει smart tv που παίρνει μόνο ασύρματη σύνδεση. Ισχύει αυτό και ποια είναι; Αν παίρνει και ενσύρματα, βάλε ένα απλό switch.
Ως ΑΡ ή/και switch, μπορεί να παίξει και οποιοδήποτε modem/router που έχεις εφεδρικό.

lupus_Hegemonia
04-03-15, 11:38
Όπως βλέπεις κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί καλό αποτέλεσμα με το WiFi (κάθε περίπτωση είναι μοναδική) και γ' αυτό προτείνουν ενσύρματη λύση.
Αφού έχεις powerline, βάλε και άλλα (όσα θέλεις) στο υπόλοιπο σπίτι. Σε κάποιο από αυτά σύνδεσε ένα απλό ΑΡ που θα καλύπτει την περιοχή, όπου δεν φθάνει καλά η εκπομπή του modem/router.

Πρώτη φορά ακούω ότι υπάρχει smart tv που παίρνει μόνο ασύρματη σύνδεση. Ισχύει αυτό και ποια είναι; Αν παίρνει και ενσύρματα, βάλε ένα απλό switch.
Ως ΑΡ ή/και switch, μπορεί να παίξει και οποιοδήποτε modem/router που έχεις εφεδρικό.

Μα κι εγώ θέλω ενσύρματη λύση! Για πολλούς και διάφορους λόγους. Απλά, την ασύρματη λύση την θέλω για τα τάμπλετς και όταν βρίσκομαι κάμποσο μακριά απ' την "πηγή" (ρούτερ).

Καλά, εννοείται ότι εάν θέλω (αργότερα) ίντερνετ μέσα στο βάθος στο δωμάτιο της μικρής, προφανώς και θα βάλω κι εκεί powerline adaptor.

Μπορεί να το παρανόησες εσύ ή να 'κανα εγώ λάθος. Δεν είπα ότι έχει "μόνο" ασύρματη σύνδεση - απλά δεν ξέρω πώς να συνδέσω ΚΑΙ την TV με το powerline που 'χω συνδέσει το PC εκεί πάνω...

jkoukos
04-03-15, 11:54
Αν έχεις κάποιο εφεδρικό modem/router, που σου έχει ξεμείνει από πάροχο, το συνδέεις ενσύρματα στο powerline του καθιστικού.
Με κατάλληλες ρυθμίσεις θα δουλεύει ως απλό switch και AP, οπότε θα συνδέονται πάνω του ενσύρματα και ασύρματα οι άλλες συσκευές.

Αν δεν έχεις εφεδρικό modem/router, σου κάνει οποιοδήποτε ασύρματο router ή ακόμη και ΑΡ με πολλαπλές θύρες LAN.

lupus_Hegemonia
04-03-15, 15:18
Oκ, θα τα δω όλα όσα είπες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.