PDA

Επιστροφή στο Forum : Κινητή Ευρυζωνικότητα από τη WIND με υπηρεσίες 4G στην Αττική και σταδιακή κάλυψη του 60% το 2015



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

nnn
03-03-15, 19:00
Διαθέσιμες υπηρεσίες 4G στην Αττική
πανελλαδική κάλυψη 60% το 2015
Δωρεάν και απεριόριστη χρήση 4G data για όλους τους πελάτες WIND


Μαρούσι, 3 Μαρτίου 2015. Δωρεάν και απεριόριστη η χρήση data στο δίκτυο 4G της WIND για όλους τους πελάτες της, είτε είναι συνδρομητές με συμβόλαιο είτε κάτοχοι καρτοκινητής τηλεφωνίας, από σήμερα και ως το τέλος Απριλίου.

Οι υπηρεσίες 4G τις WIND είναι διαθέσιμες στο μεγαλύτερο μέρος της Αττικής, καλύπτοντας το 75% του πληθυσμού τοπικά, και το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα το δίκτυο 4G θα επεκταθεί στη Θεσσαλονίκη και τις υπόλοιπες μεγάλες πόλεις της Ελλάδας. Στο τέλος του 2015 η πληθυσμιακή κάλυψη του δικτύου 4G της WIND θα φτάνει το 60% πανελλαδικά.

151911Έχοντας επενδύσει περισσότερα από 500 εκατ. ευρώ τα τελευταία τέσσερα χρόνια για τον εκσυγχρονισμό των υποδομών της και την ανάπτυξη δικτύων νέας γενιάς σε κινητή και σταθερή τηλεφωνία, η WIND προχωρά στη διάθεση υπηρεσιών 4G (LTE). Η εξαιρετικά ποιοτική υποδομή κορμού IP στο σταθερό δίκτυο της WIND συνδυάζεται πλέον με το LTE στην κινητή τηλεφωνία και η εταιρεία προσφέρει στους πελάτες της συνολική εμπειρία σταθερής και κινητής ευρυζωνικότητας (Broadband Everywhere).

Χάρη στο σύγχρονο, ασφαλές και γρήγορο "all IP" δίκτυο κορμού της WIND, που βασίζεται σε οπτικές ίνες, oι καινοτομίες της τεχνολογίας LTE μεγιστοποιούνται ώστε η "end2end" εμπειρία του πελάτη να είναι πραγματικά αναβαθμισμένη.

Αυτή η νέα εμπειρία χρήσης από το δίκτυο 4ης γενιάς της WIND δεν περιορίζεται μόνο στην υψηλή ονομαστική ταχύτητα στις υπηρεσίες δεδομένων αλλά δίνει πχ. τη δυνατότητα αδιάλειπτης ροής HD video streaming στο smartphone/ tablet του χρήστη, επιτρέπει την αποστολή και λήψη μεγάλων αρχείων, απελευθερώνει την επικοινωνία του χρήστη με τα κοινωνικά δίκτυα και το "Cloud" ενώ ακόμα και μια απλή πλοήγηση στο Internet γίνεται πρωτόγνωρη σε σχέση με τις προηγούμενες τεχνολογίες.

Μέσα από τα καταστήματα WIND καθώς και τα Public, η WIND διαθέτει μία μεγάλη ποικιλία συσκευών LTE/4G, ώστε οι πελάτες της να έχουν την εμπειρία της κινητής ευρυζωνικότητας του 4G από το Smartphone, το Tablet ή το Laptop τους. Προκειμένου να απολαύσουν χωρίς περιορισμούς το νέο 4G δίκτυο της WIND, η χρήση των υπηρεσιών data στο 4G είναι δωρεάν και απεριόριστη (Η κατανάλωση δεδομένων (MΒ/GB) σε κάλυψη 4G ΔΕΝ θα χρεώνεται και δεν θα καταναλώνει από τα ενσωματωμένα GB ή από οποιοδήποτε data add-on.) για όλους τους πελάτες της εταιρείας (συμβόλαιο, καρτοκινητή, mobile broadband), μέχρι το τέλος Απριλίου.

Πηγή : Wind

Παράλληλα ο Πρόεδρος και Διευθύνων σύμβουλος της Wind κ. Ζαρκαλής ενημέρωσε τους εκπροσώπους του τύπου σχετικά με τις εξελίξεις στην Wind και τα μελλοντικά της σχέδια.

Τα κύρια σημεία της ομιλίας του είναι τα παρακάτω:

Βασικά Σημεία


Η συνολική αγορά κινητής τηλεφωνίας σημείωσε πτώση εσόδων για έκτη συνεχόμενη χρονιά το 2014 αν και μικρότερη σε σύγκριση με τα προηγούμενα έτη. Η πτώση της αγοράς εκτιμάται στο 5,5% με τον συνολικό τζίρο να διαμορφώνεται κάτω από τα 2 δις. Ευρώ*. Στις συνθήκες αυτές η WIND διατήρησε τις καλές επιδόσεις τόσο στην αγορά του συμβολαίου με την διεύρυνση της αποδοχής του W αλλά και στην αγορά της καρτοκινητής με το f2g και την Q.


Στον τομέα των smartphones και των υπηρεσιών data οι ενεργοί χρήστες Mobile Internet στη βάση συνδρομητών της WIND αυξήθηκαν πάνω από 50% το 2014, ενώ εντυπωσιακή ήταν η αύξηση στη χρήση mobile Internet στη διάρκεια της περασμένης χρονιάς καθώς άγγιξε το 180%.



Η συνολική αγορά σταθερής τηλεφωνίας σημείωσε επίσης μείωση εσόδων κατά 3% το 2014, στα 2,1€ δις. περίπου*. Παρ’ ολ’ αυτά η αγορά LLU συνέχισε να μεγαλώνει και αυξήθηκε κατά 110.000 γραμμές στη διάρκεια του έτους. Η WIND πήρε μερίδιο της τάξης του 36% στις νέες συνδέσεις LLU, ξεπερνώντας συνολικά τις 460.000 πελάτες σταθερής. Στην πελατειακή βάση της WIND 50% των συνδρομητών κινητής έχουν και σταθερή από την εταιρεία ενώ 4 στα 10 νοικοκυριά με σταθερή WIND, την επιλέγουν και στην κινητή.



Τα συνολικά έσοδα της WIND για το περασμένος έτος διαμορφώθηκαν στα 500€ εκατ. και το EBITDA στα 95€ εκατ. Στο τέλος του 2014 η WIND ολοκλήρωσε με επιτυχία δανειακή σύμβαση ύψους 175€ εκατ. από διεθνείς χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς, ισχυροποιώντας έτσι ακόμη περισσότερο την ταμειακή της ρευστότητα. Σύμφωνα με τον Πρόεδρο & Διευθύνοντα Σύμβουλο της WIND, Νάσο Ζαρκαλή τα κεφάλαια αυτά θα αξιοποιηθούν για την περαιτέρω ανάπτυξη υποδομών και νέων τεχνολογιών και για οποιαδήποτε επενδυτική ευκαιρία παρουσιαστεί.



Συνεχίζονται οι επενδύσεις της WIND σε δίκτυα και υποδομές αλλά και στη λιανική αγορά. Για την επόμενη 3ετία η WIND αναμένεται να προχωρήσει σε επενδύσεις ύψους 300€ εκατομμυρίων κυρίως για δίκτυα νέας γενιάς σε κινητή (4G) και σταθερή (VDSL) αλλά και για την ολοκλήρωση της κατασκευής των νέων καταστημάτων της.



Σήμερα η WIND έχει 50 νέα καταστήματα WIND σε όλη την Ελλάδα και μέχρι το τέλος του 2015 θα υπάρχουν συνολικά 160, μια από τις μεγαλύτερες επενδύσεις στη λιανική αγορά στη χώρα μας, που θα αγγίξει τα 20 εκατ. €. Στα νέα καταστήματα WIND η επισκεψιμότητα έχει αυξηθεί κατά 23%, ενώ καταγράφουν σχεδόν 30% περισσότερες πωλήσεις.





Πελάτες Καρτοκινητής / Mobile Broadband με κάρτα: Για ΟΛΟΥΣ τους πελάτες καρτοκινητής ή Mobile Broadband με κάρτα, θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση SIM κάρτας η οποία θα γίνεται χωρίς χρέωση.

Πελάτες Συμβολαίου / ΚαρτοΣυνδεσης: Η πλειοψηφία των καρτών SIM υποστηρίζουν το 4G δίκτυο. (όλες οι SIM περίπου από το 2004 και μετά υποστηρίζουν 4G δίκτυο ενώ οι πιο παλιές θα χρειαστούν αντικατάσταση η οποία θα γίνεται με χρέωση).

Πρόγραμμα πελατών συμβολαίου
Όλα τα προγράμματα με ενσωματωμένα DATA & όλα τα προγράμματα Mobile Broadband είναι αυτόματα ενεργοποιημένα και δεν χρειάζεται καμία ενέργεια.

ThReSh
03-03-15, 19:06
150Mbps? στα πόσα mhz?

MitsosDaBest13
03-03-15, 19:10
Good news! Με αυτό το δωρεάν όμως, τι εννοεί? Ότι δε θα σου τρώει ΜΒ μέχρι το τέλος Απριλίου ή ότι μετά θα πληρώνεις έξτρα για να έχεις 4G? (πιο πιθανό το πρώτο)

ThReSh
03-03-15, 19:12
Good news! Με αυτό το δωρεάν όμως, τι εννοεί? Ότι δε θα σου τρώει ΜΒ μέχρι το τέλος Απριλίου ή ότι μετά θα πληρώνεις έξτρα για να έχεις 4G? (πιο πιθανό το πρώτο)

Μέχρι 30/4, όπου παίζεις μέσω 4G θα έχεις unlimited data, από Μάιο θα ξοδεύονται τα MB του πακέτου σου...

Αν παίζεις σε 3G θα ξοδεύονται κανονικά τα MB που έχει το πακέτο σου όπως πάντα...

kasi
03-03-15, 19:42
Ερώτηση , όταν πρώτο-έβαλα την κομμένη sim στο Huawei P7 μου , έβγαλε μήνυμα ότι η sim δεν υποστηρίζει 4G , τώρα που είδα το post ενεργοποίησα το 4G/3G/2G της συσκευής , έκανα και restart , περιοχή Αιγάλεω , αλλά ακόμα τίποτα , φαντάζομαι πρέπει να αλλάξω sim ?

Μπράβο στην Wind για τις εξελίξεις :oneup:

stelakis1914
03-03-15, 19:53
Οι κάτοχοι συσκευών 3G θα δούνε καμιά διαφορά στο δίκτυο σε σχέση με αυτό την άθλια κάλυψη που "απολαμβάνουν" στο ανύπαρκτο 3G;

Lagman
03-03-15, 20:09
Γυρνάω σε LTE γυρνάει σε 3g... νομίζω δηλαδή γιατί η cyanogen που φοράω δεν έχει εικονίδια 3g LTE ... χρειάζεται κάτι για την ενεργοποίηση 4g ;; LG G2 δε κατάφερα να συνδεθώ 4g.

argisak
03-03-15, 20:20
Οι πιο παλιοί εδώ μέσα θα θυμάστε τα πρώτα βήματα εξέλιξης της κινητής τηλεφωνίας με την τότε Telestet! Ήμουν λοιπόν πωλητής στην Interamerican το 1995 περίπου( αν θυμάμαι καλά ), μας είχαν δώσει το δικαίωμα να πουλάμε κινητά τηλέφωνα με συμβόλαιο, όπου τότε το ύψος του παγίου ήταν 12.000 δρχ.( μιλάμε για πολλά λεφτά τότε ) και κινητά-βαλίτσες με τεράστιο κόστος που τότε τα πουλούσαμε κυρίως σε φορτηγατζήδες! Για να πιάσεις σήμα τότε( έτσι εξηγώ τον πρόλογό μου ), έπρεπε στην επαρχία( τότε ζούσα στη Βέροια ) να ταξιδέψεις περίπου 50χλμ. ώστε να βγεις στην εθνική οδό και τότε είχες μόνο σήμα! Ακριβώς όπως και τότε είναι σήμερα η κατάσταση στη Wind( το παλιό της όνομα ήταν Telestet ) με το σήμα 3G! Αν είσαι τυχερός θα το βρεις κάπου! Και δε μιλάω για τις δυο μεγάλες πόλεις( Αθήνα & Θεσσαλονίκη ) αλλά για την επαρχία. Για αυτούς που δε θέλουν να πιστέψουν αυτά που γράφω, μπορούν να επισκεφθούν το site της εταιρείας και στο τμήμα υποστήριξης να παρατηρήσουν το χάρτη κάλυψης 3G πανελλαδικά!
Τώρα τι να πω για το 4G!

nnn
03-03-15, 20:24
Ερώτηση , όταν πρώτο-έβαλα την κομμένη sim στο Huawei P7 μου , έβγαλε μήνυμα ότι η sim δεν υποστηρίζει 4G , τώρα που είδα το post ενεργοποίησα το 4G/3G/2G της συσκευής , έκανα και restart , περιοχή Αιγάλεω , αλλά ακόμα τίποτα , φαντάζομαι πρέπει να αλλάξω sim ?

Μπράβο στην Wind για τις εξελίξεις :oneup:

Μπορεί να μην έχει κάλυψη, αλλά πολλές φορές οι κομένες SIM βγάζουν προβλήματα.

PaparasGT
03-03-15, 20:53
Εγω δεν εχω πιασει μεχρι στιγμης 4G που θενα στην Αθηνα....Εχω μονιμως το "H" ως ενδειξη. (Nexus 5 με original Lolipop) Εχει πιασει κανεις πουθενα?

blade_
03-03-15, 20:57
πανω που την πιασαμε στο στομα μας..καλως τηνε και ας αργησε!

2048dsl
03-03-15, 21:22
Σημερα εγώ σε καισαριανη- υμηττού - Παγκράτι- και Δαμάρεως που μετακινήθηκα full σήμα 4G

SPIROS1979
03-03-15, 22:22
βασικα η wind το παλευει αρκετα με το 4g η αλλες δυο ανταγωνιστικες εταιριες εχουν καλυτερα μηχανηματα και παιζουν πολλα φραγκα εκει .... σημερα στο μαλλ παντως στο μαρουσι επιανε 4g .....

Koala_
03-03-15, 22:31
Οι πιο παλιοί εδώ μέσα θα θυμάστε τα πρώτα βήματα εξέλιξης της κινητής τηλεφωνίας με την τότε Telestet! Ήμουν λοιπόν πωλητής στην Interamerican το 1995 περίπου( αν θυμάμαι καλά ), μας είχαν δώσει το δικαίωμα να πουλάμε κινητά τηλέφωνα με συμβόλαιο, όπου τότε το ύψος του παγίου ήταν 12.000 δρχ.( μιλάμε για πολλά λεφτά τότε ) και κινητά-βαλίτσες με τεράστιο κόστος που τότε τα πουλούσαμε κυρίως σε φορτηγατζήδες! Για να πιάσεις σήμα τότε( έτσι εξηγώ τον πρόλογό μου ), έπρεπε στην επαρχία( τότε ζούσα στη Βέροια ) να ταξιδέψεις περίπου 50χλμ. ώστε να βγεις στην εθνική οδό και τότε είχες μόνο σήμα! Ακριβώς όπως και τότε είναι σήμερα η κατάσταση στη Wind( το παλιό της όνομα ήταν Telestet ) με το σήμα 3G! Αν είσαι τυχερός θα το βρεις κάπου! Και δε μιλάω για τις δυο μεγάλες πόλεις( Αθήνα & Θεσσαλονίκη ) αλλά για την επαρχία. Για αυτούς που δε θέλουν να πιστέψουν αυτά που γράφω, μπορούν να επισκεφθούν το site της εταιρείας και στο τμήμα υποστήριξης να παρατηρήσουν το χάρτη κάλυψης 3G πανελλαδικά!
Τώρα τι να πω για το 4G!

Μην πεις τίποτα για το 4G, γιατί βαρεθήκαμε με την ίδια καραμέλα, η Wind δεν έχει σήμα και δεν έχει σήμα.
Στην Ηλιούπολη έχω πρόβλημα με εταιρικό μου Vodafone ενώ η Wind δουλεύει μια χαρά, στη Αμαλιάδα στο σπίτι μου δεν έχω 3G σε καμία αλλά μιλάω και με τις δύο εταιρείες, o αδερφός μου με Cosmote έχει πρόβλημα στο Γκύζη αλλά στη Ρόδο όλα δουλεύουν ρολόι. Αυτό όμως δε με αναγκάζει να επιβεβαιώσω την ελληνική μου ταυτότητα και να τσουβαλιάσω τη μία ή την άλλη εταιρεία, συνεχίζοντας το μύθο.

Το θέμα είναι για το 4G της Wind, και μόνο θετική είδηση μπορεί να είναι, όλα τα άλλα είναι απλά να έχουμε κάτι για να γκρινιάζουμε.

Φιλικά.

ThReSh
03-03-15, 22:52
Οι κάτοχοι συσκευών 3G θα δούνε καμιά διαφορά στο δίκτυο σε σχέση με αυτό την άθλια κάλυψη που "απολαμβάνουν" στο ανύπαρκτο 3G;

μόνο αν είναι αρκετές οι 4G και μειωθεί ο "φόρτος" στις 3G...

MitsosDaBest13
03-03-15, 23:59
Οι πιο παλιοί εδώ μέσα θα θυμάστε τα πρώτα βήματα εξέλιξης της κινητής τηλεφωνίας με την τότε Telestet! Ήμουν λοιπόν πωλητής στην Interamerican το 1995 περίπου( αν θυμάμαι καλά ), μας είχαν δώσει το δικαίωμα να πουλάμε κινητά τηλέφωνα με συμβόλαιο, όπου τότε το ύψος του παγίου ήταν 12.000 δρχ.( μιλάμε για πολλά λεφτά τότε ) και κινητά-βαλίτσες με τεράστιο κόστος που τότε τα πουλούσαμε κυρίως σε φορτηγατζήδες! Για να πιάσεις σήμα τότε( έτσι εξηγώ τον πρόλογό μου ), έπρεπε στην επαρχία( τότε ζούσα στη Βέροια ) να ταξιδέψεις περίπου 50χλμ. ώστε να βγεις στην εθνική οδό και τότε είχες μόνο σήμα! Ακριβώς όπως και τότε είναι σήμερα η κατάσταση στη Wind( το παλιό της όνομα ήταν Telestet ) με το σήμα 3G! Αν είσαι τυχερός θα το βρεις κάπου! Και δε μιλάω για τις δυο μεγάλες πόλεις( Αθήνα & Θεσσαλονίκη ) αλλά για την επαρχία. Για αυτούς που δε θέλουν να πιστέψουν αυτά που γράφω, μπορούν να επισκεφθούν το site της εταιρείας και στο τμήμα υποστήριξης να παρατηρήσουν το χάρτη κάλυψης 3G πανελλαδικά!
Τώρα τι να πω για το 4G!

Μια χαρά δουλεύει το 3G της WIND, ακόμα και σε επαρχιακές πόλεις. Απλά αν πας σε κάνα μακρινό χωριό, πάνω σε τίποτα βουνά κλπ, αν καταφέρεις να πιάσεις έστω και EDGE, βάλε το κινητό κάτω και προσκύνα το... :p

Εντάξει, η WIND πληρώνει τις "αμαρτίες" των προηγούμενων... Αλλά πιστεύω με το 4G να στρώσει το πράγμα... Το σήμα πάντως σε σχέση με την παλιά Telestet, έχει φτιάξει κατά πολύ.

Και μην ξεχνάμε ότι αυτή δεν έχει τα $$$ των άλλων, αλλά ούτε και κοστίζει σ' εμάς το ίδιο... :oneup:

nsakis68
04-03-15, 03:15
Μια χαρά δουλεύει το 3G της WIND, ακόμα και σε επαρχιακές πόλεις. Απλά αν πας σε κάνα μακρινό χωριό, πάνω σε τίποτα βουνά κλπ, αν καταφέρεις να πιάσεις έστω και EDGE, βάλε το κινητό κάτω και προσκύνα το... :p

Εντάξει, η WIND πληρώνει τις "αμαρτίες" των προηγούμενων... Αλλά πιστεύω με το 4G να στρώσει το πράγμα... Το σήμα πάντως σε σχέση με την παλιά Telestet, έχει φτιάξει κατά πολύ.

Και μην ξεχνάμε ότι αυτή δεν έχει τα $$$ των άλλων, αλλά ούτε και κοστίζει σ' εμάς το ίδιο... :oneup:

Ασφαλώς και μια χαρά δουλεύει το 3G γιαυτο και ψάχνουμε να το βρούμε και μιλάμε για τα Τρίκαλα. Ούτε συζήτηση φυσικά για το χωριό μου που βρίσκεται 7 χιλιόμετρα πιο έξω τόσο μακριά ! Δεν ξέρω αν έχει όμως στα ορεινά μπορεί και ναι . Φιλικά πάντα Θανάσης...

aiolos.01
04-03-15, 05:33
Δεν πιάνω που δεν πιάνω 3G της προκοπής εδώ, ας το γυρίσω σε 4G. Μπορεί να μην πιάνω τίποτα πλέον αλλά δε βαριέσαι, έτσι και αλλιώς τις μισές φορές μου το γυρίζει σε GPRS οπότε πάλι σα να μην πιάνω τίποτα είναι.

iznodur
04-03-15, 10:27
Βόλτα στο Μαρούσι χθες και το 4G στο iPhone κολλημένο! Επίσης, τα δωρεάν data μέχρι το τέλος Απριλίου είναι απίστευτη προσφορά!

cris4524
04-03-15, 11:44
Παιδιά από περιέργεια έχει κάνει κανείς speedtest να δούμε τη ταχύτητες δίνει το "4G" της Wind;

Koala_
04-03-15, 12:19
Άντε να τελειώσει με το 4G, να αρχίσει και αυτή να λέει ότι το έφερε το 4G+ πρώτη! :p

phantom77
04-03-15, 13:17
Μέχρι 30/4, όπου παίζεις μέσω 4G θα έχεις unlimited data, από Μάιο θα ξοδεύονται τα MB του πακέτου σου...

Αν παίζεις σε 3G θα ξοδεύονται κανονικά τα MB που έχει το πακέτο σου όπως πάντα...

Έχουν να φύγουν λεφτά έτσι...
Αν δεν πάρεις χαμπάρι γρήγορα οτι έπεσες απο 4 σε 3, θα ψάχνεις υπόλοιπα (ειδικά σε καρτοκινητά)

Andreaslar
04-03-15, 14:50
Πατησίων (όλη) και σταθμός Λαρίσης, σήμερα πρωί, πουθενά 4G.
Κινητό LG G2 με F2G φοιτητικό, αγορασμένο πέρσι τέτοια εποχή, υπάρχει περίπτωση να μην είναι 4g η κάρτα sim?

techgirl
04-03-15, 14:53
Το θέμα είναι για το 4G της Wind, και μόνο θετική είδηση μπορεί να είναι, όλα τα άλλα είναι απλά να έχουμε κάτι για να γκρινιάζουμε.

Ακριβώς έτσι! Αμάν με τη μιζερο-γκρίνια

Φιλικά.


Έχουν να φύγουν λεφτά έτσι...
Αν δεν πάρεις χαμπάρι γρήγορα οτι έπεσες απο 4 σε 3, θα ψάχνεις υπόλοιπα (ειδικά σε καρτοκινητά)
Το ότι δίνει τσάμπα data στο 4G, είναι πολύ καλό. Αλλά και να στο γυρίσει σε 3G, με τα πακέτα της (ειδικά θα έλεγα στα καρτοκινητά, που με 10Ε σου δίνει δώρο 1 γίγα) δεν βλέπω να χεις ιδιαίτερο πρόβλημα

rexdimos
04-03-15, 14:56
καλα δεν πρεπει να στειλουν ρυθμισεις στα κινητα μετα την αλλαγη σε 4g?

Nikiforos
04-03-15, 15:10
Σήμα να μιλήσουμε δεν έχουμε το 4G μας μάρανε....:rofl::whistle: εγω ξηλωσα και την καρτα μου και την πεταξα σε ενα συρταρι πριν λιγες μερες, ευτυχως που εχω κανει μηδενικο το παγιο μην πληρωνω τσαμπα κερατιατικα! :down:
οταν φτιαξει το σημα στην περιοχη μου και στην δουλεια μου που κολαγα την μουρη μου στο τζαμι για να μιλησω!!!! το ξανασυζηταω....προς το παρον διαβαζω ανεκδοτα. :lol: μετα απο το ποστ μου μαλλον θα πρεπει να αγορασω και ποπκορν....

Υ.Γ οποιος δεν με πιστευει με PM να του πω διευθυνσεις να ερθει να δει, επισης να πω πως και απο την wind εγινε ελεγχος στις 2 διευθυνσεις και το παραδεκτηκαν λεγοντας οτι δεν μπορουν να κανουν κατι και μου επετρεψαν μονο να κανω μηδενικο το παγιο wind flexy zero και δεν ερχεται λογαριασμος, γιαυτο και τους παραδεχομαι...:oneup:


Οι κάτοχοι συσκευών 3G θα δούνε καμιά διαφορά στο δίκτυο σε σχέση με αυτό την άθλια κάλυψη που "απολαμβάνουν" στο ανύπαρκτο 3G;

δε νομιζω οτι υπαρχει καμια διαφορα στο σημα και στην καλυψη ειδικα οσον αφορα την ομιλια. Και εγω δεν εχω 4G συσκευη.


Δεν πιάνω που δεν πιάνω 3G της προκοπής εδώ, ας το γυρίσω σε 4G. Μπορεί να μην πιάνω τίποτα πλέον αλλά δε βαριέσαι, έτσι και αλλιώς τις μισές φορές μου το γυρίζει σε GPRS οπότε πάλι σα να μην πιάνω τίποτα είναι.

με GPRS ημουν αρκετες φορες γιατι να μην θυμασαι τις παλιες καλες εποχες ωραια δεν ειναι? μας ελειψε η Telestet παρα πολυ!

vigor83
04-03-15, 15:41
Πατησίων (όλη) και σταθμός Λαρίσης, σήμερα πρωί, πουθενά 4G.
Κινητό LG G2 με F2G φοιτητικό, αγορασμένο πέρσι τέτοια εποχή, υπάρχει περίπτωση να μην είναι 4g η κάρτα sim?

Στην ανακοίνωση στο site της Wind λέει ότι όλοι οι κάτοχοι καρτοκινητού πρέπει να αλλάξουν τη sim τους προκειμένου να δουλέψει το 4G.

Andreaslar
04-03-15, 15:43
Στην ανακοίνωση στο site της Wind λέει ότι όλοι οι κάτοχοι καρτοκινητού πρέπει να αλλάξουν τη sim τους προκειμένου να δουλέψει το 4G.

Ευχαριστώ!

phantom77
04-03-15, 16:19
Το ότι δίνει τσάμπα data στο 4G, είναι πολύ καλό. Αλλά και να στο γυρίσει σε 3G, με τα πακέτα της (ειδικά θα έλεγα στα καρτοκινητά, που με 10Ε σου δίνει δώρο 1 γίγα) δεν βλέπω να χεις ιδιαίτερο πρόβλημα

Υπάρχουν όμως και κάποιοι (σαν εμένα) που δεν έχουν "πακέτα" και ίσως θελήσουν να δουν τι είναι αυτό το νέο και δωρεάν φρούτο. Αν όμως χρειάζεται να αλλαχθεί η SIM, τότε τα "ατυχήματα" θα είναι λίγα.

aenaos15
04-03-15, 17:18
Πατησίων (όλη) και σταθμός Λαρίσης, σήμερα πρωί, πουθενά 4G.
Κινητό LG G2 με F2G φοιτητικό, αγορασμένο πέρσι τέτοια εποχή, υπάρχει περίπτωση να μην είναι 4g η κάρτα sim?

Ακριβως το ιδιο τηλεφωνο και πακετο με σενα εχω κι εγω και δεν ειχα σημα 4g. Αλλαζοντας σημερα sim στην wind (δωρεαν) , εχω πια κανονικα σημα 4g.

SPIROS1979
04-03-15, 17:52
σημερα βρεθηκα στο αιγιο προς καμαρες αιγιου επιανε σε να σημειο ... μεσα στο αιγιο φουλ στις καμαρες εχει και βουνα οχι τοσο αλλα στο γυρισμο για αθηνα φουλ επιανε ...

ThReSh
04-03-15, 17:53
σε Lumia 930 πάντως με nano-sim που άλλαξα τον Δεκέμβριο (συμβόλαιο), 4G δεν έχω δει :(

kasi
04-03-15, 18:25
Μου αλλαξαν Την SIM με μια ''GSM MULΤΙ SIM καρτοκινητο prepaid''.
Αλλα ακομα τίποτα. Περιοχή Αιγάλεω.
Στην αναζητητή δικτύου λέει wind 4g , κάνει εγγραφή ,αλλά τίποτα.

Μάλλον δεν Εχουν δώσει το OK Στο να μπουμε?

nnn
04-03-15, 19:16
Στην ανακοίνωση στο site της Wind λέει ότι όλοι οι κάτοχοι καρτοκινητού πρέπει να αλλάξουν τη sim τους προκειμένου να δουλέψει το 4G.

Βλέπεις εδώ να λέει αυτό που λες ?
http://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/newsroom/deltia-tupou/deltio-tupou/?prid=656

Andreaslar
04-03-15, 19:26
Βλέπεις εδώ να λέει αυτό που λες ?
http://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/newsroom/deltia-tupou/deltio-tupou/?prid=656

Από άλλο φόρουμ, άλλο δελτίο τύπου:


Δελτίο Τύπου: Η χρήση Mobile Internet στο Smartphone ή Tablet σου εντός δικτύου 4G στην Αθήνα θα είναι εντελώς δωρεάν και απεριόριστη για όλους του συνδρομητές Wind!

To νέο 4G δίκτυο:
Από τον Μάρτιο θα έχει 75% κάλυψη στην Αθήνα και θα επεκτείνεται συνεχώς σε όλη την Ελλάδα.
Μέχρι το τέλος 2015 η Wind θα έχει πάνω από 50% πληθυσμιακή κάλυψη πανελλαδικά.
Πάνω από 3,2 εκατομμύρια κάτοικοι της Αθήνας θα έχουν κάλυψη 4G.


Τι χρειάζομαι να έχω 4G δίκτυο;

4G Smartphone ή Tablet

Η χρήση του 4G δικτύου μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ με 4G Smartphone/Tablet.
Η Wind παρέχει πλήρη γκάμα 4G συσκευών που εμπλουτίζεται συνεχώς.
Πάνω από 50% της γκάμας Smartphone στη Wind είναι 4G

4G SIM Κάρτα

Πελάτες Καρτοκινητής / Mobile Broadband με κάρτα: Για ΟΛΟΥΣ τους πελάτες καρτοκινητής ή Mobile Broadband με κάρτα, θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση SIM κάρτας η οποία θα γίνεται χωρίς χρέωση.

Πελάτες Συμβολαίου / ΚαρτοΣυνδεσης: Η πλειοψηφία των καρτών SIM υποστηρίζουν το 4G δίκτυο. (όλες οι SIM περίπου από το 2004 και μετά υποστηρίζουν 4G δίκτυο ενώ οι πιο παλιές θα χρειαστούν αντικατάσταση η οποία θα γίνεται με χρέωση).

Πρόγραμμα πελατών συμβολαίου

Όλα τα προγράμματα με ενσωματωμένα DATA & όλα τα προγράμματα Mobile Broadband είναι αυτόματα ενεργοποιημένα και δεν χρειάζεται καμία ενέργεια.


Εάν έχεις 4G Smartphone και δεν υπάρχει ένδειξη 4G, ίσως χρειαστεί να κάνεις:

Επανεκκίνηση στο κινητό και επιλογή LTE/4G δίκτυο μέσα από τις ρυθμίσεις
Αναβάθμιση λογισμικού (ειδικά σε συσκευές LG και Samsung)

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ

Η κατανάλωση δεδομένων (MΒ/GB) σε κάλυψη 4G ΔΕΝ θα χρεώνεται και δεν θα καταναλώνει από τα ενσωματωμένα GB ή από οποιοδήποτε data add-on.
Η χρήση data μέσω 3G δικτύου χρεώνεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ με βάση το πρόγραμμα/πακέτο του κάθε συνδρομητή.
Η δωρεάν χρήση Data σε 4G είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ χωρίς πολιτική ορθής χρήσης.
Ισχύει για την περίοδο μέχρι και 30/04/2015
Οι νέες 4G Multi USIM TWIN κάρτες είναι διαθέσιμες (νέο προϊόν) και υποστηρίζουν 4G. Οι παλιές TWIN κάρτες που έχουν ήδη οι πελάτες θα πρέπει να αντικατασταθούν.
Οι νέες 4G MBB Multi USIM είναι επίσης διαθέσιμες (νέο προϊόν) και υποστηρίζουν 4G. Οι πελάτες Mobile Broadband με Κάρτα θα πρέπει να προχωρήσουν σε αντικατάσταη.
Οι Q Postpaid είναι ουσιαστικά κάρτες Συμβολαίου και υποστηρίζουν το 4G κανονικά.
Οι 2in2 SIM κάρτες ΔΕΝ υποστηρίζουν προς το παρόν 4G.




http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412057

PaparasGT
04-03-15, 19:39
Πως βλεπω ποια sim εχω? Την δικια μου την αλλαξα περισυ τον Απριλιο οταν πηρα το Nexus 5, που την αλλαξα σε micro sim. Αλλα δεν βλεπω να γραφει πουθενα κατι παραπανω...

runner70
04-03-15, 21:24
Από άλλο φόρουμ, άλλο δελτίο τύπου:

Εδω το link της wind. ;)

http://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/4g/

kasi
04-03-15, 21:40
Πως βλεπω ποια sim εχω? Την δικια μου την αλλαξα περισυ τον Απριλιο οταν πηρα το Nexus 5, που την αλλαξα σε micro sim. Αλλα δεν βλεπω να γραφει πουθενα κατι παραπανω...

Λοιπόν πηρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση και μου είπαν η σιμ που μου έδωσαν δεν ειναι συμβατή με 4G (αν και στο κατάστημα ειπαν οτι απο το 2004 και μετα ειναι Όλες 4G) και να παω να μου την αλλάξουν εκ νέου...

anthip09
04-03-15, 21:47
Ακριβως το ιδιο τηλεφωνο και πακετο με σενα εχω κι εγω και δεν ειχα σημα 4g. Αλλαζοντας σημερα sim στην wind (δωρεαν) , εχω πια κανονικα σημα 4g.
Αν επιτρέπεται φίλε μου τι ακριβώς του ζήτησες κ τι κάρτα σου έδωσαν?? διότι πήγα σε κατάστημα wind κ δεν είχαν κάρτες και σε 2 καταστήματα public που άκουσα το εξής θεϊκό...¨μα η wind δεν έχει 4g δίκτυο ...
:rofl::whistle:

nnn
04-03-15, 23:03
Εδω το link της wind. ;)

http://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/4g/

:oneup:

Προσοχή σε αυτήν την παγίδα



Η χρήση data μέσω 3G δικτύου χρεώνεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ με βάση το πρόγραμμα/πακέτο του κάθε συνδρομητή.


Όποτε γίνεται fallback σε 3G λόγω μη κάλυψης θα χρεώνεται λογικά.

runner70
04-03-15, 23:55
Λογικα δεν θα κυκλοφορει καμια εξτρα εφαρμογη που να κλειδωνει το δικτυο σε "LTE only" ωστε να αποφευχθουν τα LTE <-->3G;

spideman3
05-03-15, 00:07
Ένα ξέρω, εδώ το Η ή Η+ με το ζόρι σε κάποιες πόλεις το μόνο σίγουρο είναι το 3G είναι παντού. Οπότε το 4G το ακούω σαν το ανέκδοτο με τον Τοτό.

SPIROS1979
05-03-15, 00:18
Στο Public δεν ξερουν γιατι δεν εναι αμεσα με την εταιρια δεν τους εχει ερθει η ενημερωση ακομα

MitsosDaBest13
05-03-15, 01:11
Λογικα δεν θα κυκλοφορει καμια εξτρα εφαρμογη που να κλειδωνει το δικτυο σε "LTE only" ωστε να αποφευχθουν τα LTE <-->3G;

Μπορείς να κάνεις το κινητό σου από τις ρυθμίσεις να συνδέεται μόνο σε LTE... Όποτε χάνει το σήμα, αντί να σε ρίχνει σε 3G ή Edge, θα κλείνει προσωρινά τα δεδομένα, ώσπου να ξαναβρεί 4G...

runner70
05-03-15, 02:27
Μπορείς να κάνεις το κινητό σου από τις ρυθμίσεις να συνδέεται μόνο σε LTE... Όποτε χάνει το σήμα, αντί να σε ρίχνει σε 3G ή Edge, θα κλείνει προσωρινά τα δεδομένα, ώσπου να ξαναβρεί 4G...

Αχά, δεν εχω ακομα καρτα sim 4G και ετσι δεν ηξερα αν εμφανιζει αντιστοιχη εντολη με το "WCDMA only" και με το LTE. Αρα μια χαρα.

aenaos15
05-03-15, 11:27
Αν επιτρέπεται φίλε μου τι ακριβώς του ζήτησες κ τι κάρτα σου έδωσαν?? διότι πήγα σε κατάστημα wind κ δεν είχαν κάρτες και σε 2 καταστήματα public που άκουσα το εξής θεϊκό...¨μα η wind δεν έχει 4g δίκτυο ...
:rofl::whistle:
Ζητησα να μου αλλαξουν sim για να μπορω να εχω σημα 4g. Νομιζω micro sim ειναι αν δεν κανω λαθος. Στο καταστημα Ιλιου πηγα και εξυπηρετηθηκα αμεσα.

PaparasGT
05-03-15, 11:50
Μπορουν και βλεπουν τι sim εχεις απο το κομπιουτερ? Ή θα πρεπει να κανω χειρουργειο μπροστα τους στο κινητο για να βγαλω την sim και να την δουν?

rexdimos
05-03-15, 13:46
εγω παντως ειχα αλλαξει σε ενα iphone 5 εμ νανοσιμ αλλα δεν εχω δει 4g πουθενα βεβαια η αλλαγη ειχε γινει δεκεμβριο πρεπει να ξαναλλαξω? οταν ειχε γινει παρομοια κινηση απο cosmote ειχαν στειλει ρυθμισεις αναβαθμισης στα κινητα για το Modem που εχουν μηπως πρεπει να γινει και εδω κατι τετοιο?

Lagman
05-03-15, 18:12
Άλλαξα sim και μπορώ να επιλέξω LTE είδα σε κάποια φάση LTE με πολύ χαμηλό σήμα, υπάρχει άραγε κανένας χάρτης κάλυψης 4g;;Βέβαια στο site τους αναφέρουν ότι όσοι έχουν Samsung και LG και δεν βλέπουν LTE πιθανότατα να χρειάζονται αναβάθμιση.

Νότια προάστια Δάφνη Ηλιούπολη έχει δει κανείς 4g;;;

anthip09
05-03-15, 21:19
Ακριβώς τα ίδια και εγώ. Άλλαξα πριν λίγο τη σιμ κ ενώ έχω διαλέξει δίκτυα lte, περιστέρι κ ηλίον όπου κινήθηκα τίποτα. Μόνο Η.. Έχει δει κανείς περιςτερι και δυτικά προάστια γενικά;; Στο κέντρο παίζει τπτ (προς Αμπελοκήπους κυρίως);;

@ ADSLgr.com All rights reserved.