PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητες HOL Λαμία: Ζώ ένα δράμα!



Polter
27-03-07, 23:18
Η κατάσταση εδώ στη Λαμία τον τελευταίο μήνα έχει ξεφύγει. Αυτή τη στιγμή κατεβάζω από το Rapidshare.com με 6,36Kb/sec. Δεν είναι απλά ένα σκαμπανέβασμα. Η κατάσταση διαρκώς χειροτερεύει. Έχω να δω ταχύτητες που να πλησιάζουν τα 90Kb/sec από πέρισυ τον Οκτώβριο, ενώ από Νοέμβριο και μετά το Peak που πιάνω σε ώρες μή αιχμής (π.χ. χαράματα) είναι με το ζόρι 60Κb/sec.

Σήμερα ζήτησα demo από Forthnet να δω τι γίνεται. Από το rapidshare.com κατέβαζα με 10 KB/sec ενώ οι μετρήσεις ταχύτητας στο site της Forthnet και με τους δύο providers είναι οι παρακάτω:

Forthnet
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
27/03/2007 22:40:49
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.85Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 228.76kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test
27/03/2007 22:41:31
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.49Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 376.43kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test
27/03/2007 22:43:46
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.85Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 249.33kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test


HOL
27/03/2007 22:56:41
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.49Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 113.93kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test
27/03/2007 22:57:39
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.51Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 215.74kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test
27/03/2007 22:58:24
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.49Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 190.88kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test

Τι να κάνω; Να πάρω demo και από τον πΟΤΕ ? Να το κόψω το ρημάδι; Τζάμπα ADSL πληρώνω, αφού έχω ταχύτητες ISDN!!!

Βοήθεια χριστιανοί!

ThReSh
28-03-07, 00:00
τα γίδια χάλια και με Tellas :( (Λαμία ofc)

grsaint13
28-03-07, 08:56
Το rapidshare είναι που έχει το πρόβλημα παιδιά...Κι εγώ εδώ και κανά μήνα δεν μπορώ να πιάσω ταχύτητες της προκοπής.Έτσι,τους έστειλα ένα email και στην απάντησή τους μου είπαν ότι το bandwith τους έχει χτυπήσει κόκκινα και ότι μέσα στο Μάρτη θα το αυξήσουν.Ίδωμεν....

billpeppas
28-03-07, 10:21
Το rapidshare είναι που έχει το πρόβλημα παιδιά...Κι εγώ εδώ και κανά μήνα δεν μπορώ να πιάσω ταχύτητες της προκοπής.Έτσι,τους έστειλα ένα email και στην απάντησή τους μου είπαν ότι το bandwith τους έχει χτυπήσει κόκκινα και ότι μέσα στο Μάρτη θα το αυξήσουν.Ίδωμεν....


Δηλαδή θες να πείς ότι...οι server των...rapidshare, fileshack, fileplanet, 3dgameman, FTP Berkeley, FTP UoM Manchester, και χιλιάδες άλλα site του εξωτερικού δεν έχουν bandwidth και μας δίνουν τα καταπληκτικά 10kb/s με διακοπτόμενο ( pauses ) downstream ε?

Καλό ανέκδοτο. :rofl::clap:

Υπάλληλος της HOL είσαι saint ?

grsaint13
28-03-07, 12:58
Σου μίλησα για το rapidshare που γνωρίζω,όχι για τα υπόλοιπα.Τους έστειλα email και μου απάντησαν οι ίδιοι αυτό που σου είπα.

Τώρα,αν εσύ είσαι τόσο προκατειλημένος τι να σου πω...Κάνε ένα τηλέφωνο στην ΧΟΛ και πες τους το πρόβλημα σου.Α,και που είσαι...Μη ζητήσεις εμένα,έχω άδεια αυτόν τον καιρό!;)

ThReSh
28-03-07, 16:33
Το rapidshare είναι που έχει το πρόβλημα παιδιά...Κι εγώ εδώ και κανά μήνα δεν μπορώ να πιάσω ταχύτητες της προκοπής.Έτσι,τους έστειλα ένα email και στην απάντησή τους μου είπαν ότι το bandwith τους έχει χτυπήσει κόκκινα και ότι μέσα στο Μάρτη θα το αυξήσουν.Ίδωμεν....

αντί το μάτι σου να πέσει στα tests της Forthnet που καλύπτουν το μεγαλύτερο μέρος του post έπεσαν πάνω στο rapidshare :p

πάντως με 3 providers μέχρι τώρα τα πράγματα είναι ίδια...ΧΑΛΙΑ...

grsaint13
28-03-07, 17:17
αντί το μάτι σου να πέσει στα tests της Forthnet που καλύπτουν το μεγαλύτερο μέρος του post έπεσαν πάνω στο rapidshare :p


Στο rapidshare αναφέρθηκε ο φίλος,γι'αυτό απάντησα μια που ξέρω και το τι συμβαίνει σε αυτό...

ThReSh
28-03-07, 18:03
δεν σου φάνηκε όμως παράξενο ότι και στα speedtests της Forthnet οι ταχύτητες είναι κάπως χάλια? :S

koukou
28-03-07, 18:14
Απλά έχετε μαζευτεί πάρα πολλοί στον ΟΤΕ!Περιμένετε το sharred llu για να δείτε κάτι καλύτερο!

Polter
28-03-07, 21:21
Παιδιά μιλάμε για δραματικές καταστάσεις σε ώρες αιχμής. Το έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι το Rapidshare έχει αρχίσει να γονατίζει, αλλά και από το NTUA αν πάω να κατεβάσω η ταχύτητα είναι το πολύ κάπου στα 18Kb/sec. Τα ίδια και με το γνωστό αρχείο από το Ftp της HOL. Το μόνο που πάει κάπως καλύτερα (έχω δηλαδή κατά μέσο όρο περίπου 40 με 45 Kb/sec) είναι το BitTorrent..

koukou
28-03-07, 22:40
Παιδιά μιλάμε για δραματικές καταστάσεις σε ώρες αιχμής. Το έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι το Rapidshare έχει αρχίσει να γονατίζει, αλλά και από το NTUA αν πάω να κατεβάσω η ταχύτητα είναι το πολύ κάπου στα 18Kb/sec. Τα ίδια και με το γνωστό αρχείο από το Ftp της HOL. Το μόνο που πάει κάπως καλύτερα (έχω δηλαδή κατά μέσο όρο περίπου 40 με 45 Kb/sec) είναι το BitTorrent..

Και εγώ τα ίδια είχα με forthnet στην Αθήνα!
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή!:(

mondo52
01-04-07, 22:57
επειδη εχω το ιδιο προβλημα πηρα τηλ στον οτε αφου το δηλωσα για βλαβη!!το παλικαρι μου ειπε οτι περιμενουν της αναβαθμισεις!εδω και ενα μηνα εχουν κανει 200 ατομα περιμενουν αλλα δεν υπαρχουν πορτες.ολα τα κεντρα οπου ειναι 5 ειναι πιταρισμενα.δεν γινεται τιποτα.ελπιζω με την αναβαθμιση να παμε καλητερα αν και δεν νομιζω γιατι ολο και πιο πολυς κοσμος ερχεται αρα δεν κανουμε τιποτα.αμα ερθουνε τα ιδιοκτητα ομως αυτα θα ειναι παρελθον

@ ADSLgr.com All rights reserved.