PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση σε δικηγορο . ( Δεκτες και οι γνωμες ολων)



Σαλονικιος
04-03-15, 18:35
Καλησπερα , χρειαζομαι μια βοηθεια αν γινεται . Ειχα παρει πριν 3 χρονια μια πιστοτικη καρτα 300 ευρω απο το Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο . Δεν την πληρωσα . Πριν κατι μηνες πεθανε η γιαγια μου και μου αφησε ενα σπιτι . Δεν εχω κανει αποδοχη κλειρονομιας ακομη . Το σπιτι το πουλαω , βρηκα αγοραστη εχθες και δεν ξερω τι να κανω . Πρεπει να ανοιξω τη διαθηκη και να το πουλησω . Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα για αυτα τα 300 ευρω ? Τωρα με τους τοκους εγιναν 450 . Σας ευχαριστω !

Veldrin
04-03-15, 18:37
Ήμουν κι εγώ σε αυτό το θρέντ!

Σαλονικιος
04-03-15, 18:39
Και τι εγινε ?

29gk
04-03-15, 18:59
Πηγαινε στην τραπεζα, ρωτα το υπολοιπο αν δεν εισαι σιγουρος και ζητα να το πληρωσεις με καποιο διακανονισμο εαν δεν εχεις ολα τα χρηματα. Αν τα 300€ του τοτε, ειναι τα μονα που χρωστας, και μεχρι σημερα δεν ειχες περιουσια, αυτος ειναι και ο λογος που δεν κινηθηκαν. Ομως απο τη στιγμη που θα περασει κατι στο ονομα σου, μπορει και να κινηθουν ακριβως για να σε απειλησουν μιας και το ποσο ειναι μικρο. Αν το πουλησεις και παρεις τα χρηγατα σου, δεν θα σε μπλοκαρει κανεις, ομως το χρεος θα εξακολουθησει να υφισταται και θα το εχεις παντα μπροστα σου.

Αν κανεις σκεψεις οτι θα το γλυτωσεις και ισως και για αυτο ψαχνεις και δικηγορο, καλυτερα να τις ξεχασεις. Επειδη ουτε και η τραπεζα ξεχνα ποτε. ;)

FuS
04-03-15, 19:03
Αυτά τα 300 (ή 450) ευρώ γιατί δεν τα ξεχρεώνεις;

Σαλονικιος
04-03-15, 21:53
Σιγουρα δεν σε ξεχνα ποτε .. Θα το πληρωσω τωρα κατευθειαν αν μπορεσω να το πουλησω . Απλα μαζι με το σπιτι που κληρονομησα πηρα μαζι και 3000 ευρω χρεη (σε χαρατσια , δεη κ.α ) . Αν ανοιξω τη διαθηκη και κανω την αποδοχη λες να το δουν κατευθειαν ? Γιατι οπως ειπα εχω ετοιμο πελατη να το δωσω . Τα χαρτια που εχω να κανω ολα μαζι θα παρουν περιπου 10 μερες !!

29gk
05-03-15, 00:34
Αυτα θα στα πει ο συμβολαιογραφος που θα σου κανει και την αποδοχη της διαθηκης. Τι φορο θα πληρωσεις, πως θα γινει η διαδικασια, θα αναλαβει και τα της πωλησης του ακινητου και μαζι με την βοηθεια ισως ενος λογιστη, θα τα τακτοποιησεις ολα. Μετα, τα μετρητα που θα εχεις πλεον διαθεσιμα, τα κανεις οτι θες.

goku
08-03-15, 15:12
Αυτά τα 300 (ή 450) ευρώ γιατί δεν τα ξεχρεώνεις;

Υποθέτω αν είχε χρήματα θα τα είχε ξεχρεώσει. Λογικά θέλει να πουλήσει το σπίτι πρώτα για να πάρει κάποια χρήματα και να μπορέσει να πληρώσει τις υποχρεώσεις του.

Φίλε μου, με την διαθήκη και τα λοιπά, μόνος σου κινήθηκες για τα διαδικαστικά; Δεν σε βοήθησε κάποιος λογιστής ή δικηγόρος;

@ ADSLgr.com All rights reserved.