PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξασθένηση vdsl και εξοπλισμός



Desosav
06-03-15, 13:55
Καλησπέρα σε όλους, χθες έκανα αίτηση στην hol για μετατροπή της γραμμής μου σε vdsl.
Απ'οσο γνωρίζω θα μου δωσουν απο ΑΚ το οποίο απέχει 600-700 μέτρα από το σπίτι μου.
Να περιμένω 50mbps? τι απώλειες θα υπάρχουν?

Ξέρει κανεις να προτείνει εναλλακτικό-συμβατό εξοπλισμό για αντικατάσταση των ZTE που δίνει η HOL?

Ευχαριστώ

nicolasdr
06-03-15, 14:05
Καλησπέρα σε όλους, χθες έκανα αίτηση στην hol για μετατροπή της γραμμής μου σε vdsl.
Απ'οσο γνωρίζω θα μου δωσουν απο ΑΚ το οποίο απέχει 600-700 μέτρα από το σπίτι μου.
Να περιμένω 50mbps? τι απώλειες θα υπάρχουν?

Ξέρει κανεις να προτείνει εναλλακτικό-συμβατό εξοπλισμό για αντικατάσταση των ZTE που δίνει η HOL?

Ευχαριστώ

Απο KV δινει η hol και με το ZTE που δινει δεν θα εχεις προβλημα. Αν θες παραπανω επιλογες για tweaking και εχεις το budget θα προτεινα το asus ac68u : http://www.skroutz.gr/s/5356350/Asus-DSL-AC68U.html


Με εκτιμηση

netblues
07-03-15, 08:54
Αυτο ειναι router.
To zte της hol δεν παιζει σε bridge mode.

Οποτε?

nicolasdr
07-03-15, 13:30
Αυτο ειναι router.
To zte της hol δεν παιζει σε bridge mode.

Οποτε?

Το link διορθώθηκε στο προηγουμενο μηνυμα. Επισης το zte μπαινει κανονικα σε bridge mode αν κάποιος το θελει.

Με εκτιμηση

netblues
07-03-15, 13:36
Μπαινει? Εισαι σιγουρος? Το εχεις δοκιμασει? Γιατι σε αλλο thread αναφερεται το αντιθετο.

nicolasdr
07-03-15, 14:53
Μπαινει? Εισαι σιγουρος? Το εχεις δοκιμασει? Γιατι σε αλλο thread αναφερεται το αντιθετο.

Μπαινει κανονικα. Απλα δεν κανει pppoe passthrough με καποιους ρουτερς αλλα δεν ενοχλει να ανεβαινει το ppp session απο το modem και οχι απο τον ρουτερ.

Με εκτιμηση

netblues
07-03-15, 15:01
Και μετα διπλο nat? Οταν κατι δεν θα παει καλα, αντε να βγαλεις ακρη. Φυσικα και ενοχλει.
Αμα ειναι ετσι, ας το αφησουμε οπως ειναι.
Και να μην μιλησουμε για port forward...
Και τo passthrough ιδιο ειναι για ολους, πως γινεται αλλου να παιζει και αλλου οχι?

nicolasdr
07-03-15, 15:17
Και μετα διπλο nat? Οταν κατι δεν θα παει καλα, αντε να βγαλεις ακρη. Φυσικα και ενοχλει.
Αμα ειναι ετσι, ας το αφησουμε οπως ειναι.
Και να μην μιλησουμε για port forward...
Και τo passthrough ιδιο ειναι για ολους, πως γινεται αλλου να παιζει και αλλου οχι?

Αφου γυριζει σε bridge mode upnp dhcp και nat κλεινουν. Αρα δεν υπαρχει θεμα διπλου νατ. Port forward μεσω του ρουτερ προφανως οπως και upnp και λοιπα. Το passthrough ενεργοποιειται κανονικα απο το zte αλλα μερικα ρουτερ οπως billion δεν κανει authentication. Προσωπικα με το archer c2 που εχω σαν ρουτερ λειτουργει κανονικα.

Με εκτιμηση

@ ADSLgr.com All rights reserved.