PDA

Επιστροφή στο Forum : ρυθμισεις ρουτερ ΟΤΕ ΖΤΕ



basilayr
07-03-15, 21:57
καλησπερα παιδια.. θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με τις ρυθμισεις του ρουτερ μου.. εχω το ΖΤΕ που δινει ο ΟΤΕ με τις μαμα ρυθμισεις και τα στατιστικα μου ειναι τα εξης :

ADSL Information

ADSL State:UpBandwide Down/Up(kbps) :17377 kbps / 1023 kbps

SNR Margin Down/Up(db):8.3 dB / 10.3 dB

FEC Down/Up:0 / 0

CRC Down/Up:1215 / 7

HEC Down/Up:1699 / 0

IPTV Connection Information
VPI/VCI:8 / 36

Link Status: Not Connected

Connection Type:Bridge

connection time:N/A

Internet Connection Information
VPI/VCI:8 / 35

Link Status:Connected

up time:1d: 0h:42m:34s

IP address:2.85.27.109

στο device info κατω κατω εχω τα εξης :
Downstream Upstream
SNR Margin:8.3 dB 10.3 dB
Line Attenuation:12.9 dB 7.5 dB
Data Rate:17377 kbps 1023 kbps

να αναφερω οτι ειμαι στα 250μ. περιπου απο τον ΟΤΕ και το κεντρο που δινει γραμμες στην περιοχη ο ΟΤΕ.. απο τα ελαχιστα που γνωριζω νομιζω οτι εχω καλα στατιστικα απλα το προβλημα μου ειναι εαν μπορει να το πει κανεις προβλημα οτι οταν φορτωνω σελιδες ξεκιναει η μπαρα και στο 1/4 της περιπου κολλαει για 3-4 δευτερα και μετα μου την πεταει κανονικα ολοκληρη.. να πω οτι ειμαι συνδεμενος με wifi σε Μακ υπολογιστη και χρησιμοποιω σαφαρι εαν παιζουν καποιο ρολο..επισης κατι αλλο που παρατηρησα οτι και το κινητο μου και το ταμπλετ που εχω συνδεμενα μου κανουν κατι αντιστοιχο ακομη και σε παιχνιδια που θελουν ιντερνετ αρχικα κολλανε λιγακι και μετα "τσουπ" :p συνεχιζουν κανονικα..σημερα που εβαλα για πρωτη φορα να κατεβασω ενα τορρεντ αρχειο επιανε απο 1,5 εως 1,8 (εχει 3 μερες που ηρθα στον οτε απο forthnet) ... συγγνωμη εαν σας κουρασα με τα πολλα που εγραψα :( υπαρχει κατι που χρειαζεται να αλλαξω ;;

tsorbi
07-03-15, 22:02
Θα έλεγα να κάνεις την ίδια δοκιμή με σύνδεση Ethernet.

sweet dreams
07-03-15, 23:01
καλησπερα παιδια.. θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με τις ρυθμισεις του ρουτερ μου.. εχω το ΖΤΕ που δινει ο ΟΤΕ με τις μαμα ρυθμισεις και τα στατιστικα μου ειναι τα εξης :

ADSL Information

ADSL State:UpBandwide Down/Up(kbps) :17377 kbps / 1023 kbps

SNR Margin Down/Up(db):8.3 dB / 10.3 dB

FEC Down/Up:0 / 0

CRC Down/Up:1215 / 7

HEC Down/Up:1699 / 0

IPTV Connection Information
VPI/VCI:8 / 36

Link Status: Not Connected

Connection Type:Bridge

connection time:N/A

Internet Connection Information
VPI/VCI:8 / 35

Link Status:Connected

up time:1d: 0h:42m:34s

IP address:2.85.27.109

στο device info κατω κατω εχω τα εξης :
Downstream Upstream
SNR Margin:8.3 dB 10.3 dB
Line Attenuation:12.9 dB 7.5 dB
Data Rate:17377 kbps 1023 kbps

να αναφερω οτι ειμαι στα 250μ. περιπου απο τον ΟΤΕ και το κεντρο που δινει γραμμες στην περιοχη ο ΟΤΕ.. απο τα ελαχιστα που γνωριζω νομιζω οτι εχω καλα στατιστικα απλα το προβλημα μου ειναι εαν μπορει να το πει κανεις προβλημα οτι οταν φορτωνω σελιδες ξεκιναει η μπαρα και στο 1/4 της περιπου κολλαει για 3-4 δευτερα και μετα μου την πεταει κανονικα ολοκληρη.. να πω οτι ειμαι συνδεμενος με wifi σε Μακ υπολογιστη και χρησιμοποιω σαφαρι εαν παιζουν καποιο ρολο..επισης κατι αλλο που παρατηρησα οτι και το κινητο μου και το ταμπλετ που εχω συνδεμενα μου κανουν κατι αντιστοιχο ακομη και σε παιχνιδια που θελουν ιντερνετ αρχικα κολλανε λιγακι και μετα "τσουπ" :p συνεχιζουν κανονικα..σημερα που εβαλα για πρωτη φορα να κατεβασω ενα τορρεντ αρχειο επιανε απο 1,5 εως 1,8 (εχει 3 μερες που ηρθα στον οτε απο forthnet) ... συγγνωμη εαν σας κουρασα με τα πολλα που εγραψα :( υπαρχει κατι που χρειαζεται να αλλαξω ;;

Kατ' αρχην είσαι στα 900 μέτρα από το A/K. 152082 Aν θέλεις να τσεκάρεις αν μπορείς να ανέβεις ποιο πάνω θα

πρέπει να κάνεις έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)της εσωτερικής σου εγκατάστασης. Για να τσεκάρεις το WI-FI κοίταξε αυτόν (http://www.adslgr.com/forum/threads/855557-Πολλά-Rx-Errors-Rx-Drops-σέ-ΖΤΕ-H108NS-router?p=5589021#post5589021)τον οδηγό και για τον έλεγχο του downloading,

όχι από torrent και ασύρματα αλλά έτσι. (http://www.adslgr.com/forum/threads/815913-«Μπούκωμα»-γραμμής-κατά-τη-διάρκεια-video-streaming?p=5400157#post5400157)

basilayr
10-03-15, 18:01
σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις σας.. δεν γνωριζω που ακριβως ειναι το κεντρο αλλα επειδη ειναι ο οτε στα 300 μετρα νομιζα εκει θα φευγουν οι γραμμες.. το να συνδεθω με καλωδιο εθερνετ δεν με εξυπηρετει καθως το θεμα ειναι κυριως οι φορητες συσκευες του σπιτοιυ που συνδεονται με wifi.. δεν θελω να ανεβασω την γραμμη μου ειμαι ικανοποιημενος απο την ταχυτητα απλα το wifi θελω να δουλευει σωστα γιατι συνδεονται αρκετες συσκευες και αυτες εχουν το θεμα που σας προανεφερα..εψαξα το inssider που ανεφερεις αλλα δεν το βρισκω free υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα για να κανω κατι αντιστοιχο;; μηπως να προβω στην αγορα καποιου αλλου router/modem ;;

sweet dreams
10-03-15, 21:48
.εψαξα το inssider που ανεφερεις αλλα δεν το βρισκω free υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα για να κανω κατι αντιστοιχο;;

Στο Link (http://www.techspot.com/downloads/5936-inssider.html)που έχει ο οδηγός είναι η Free έκδοση.

basilayr
10-03-15, 23:47
Στο Link (http://www.techspot.com/downloads/5936-inssider.html)που έχει ο οδηγός είναι η Free έκδοση.

φιλε μου 2 φορες το κατεβασα το ετρεξα κανονικα και μου ζηταει με το που ανοιγει license key και απο πισω μου γραφει waiting for registration ..

sweet dreams
11-03-15, 00:16
φιλε μου 2 φορες το κατεβασα το ετρεξα κανονικα και μου ζηταει με το που ανοιγει license key και απο πισω μου γραφει waiting for registration ..

To πρόγραμμα είναι Free, 152231 κάνε πάλι την εγκατάσταση χωρίς να τικάρεις αυτό 152232

basilayr
11-03-15, 00:54
To πρόγραμμα είναι Free, 152231 κάνε πάλι την εγκατάσταση χωρίς να τικάρεις αυτό 152232

δεν μου βγαζει αυτη την επιλογη ουτε κατι παροιμοιο.. δεν ειμαι σε pc με windows αλλα σε mac ... δεν μπορω να το βρω πουθενα ουτε καν trial εκδοση!! σε ευχαριστω παντω πολυ για την βοηθεια!

sweet dreams
11-03-15, 01:03
δεν μου βγαζει αυτη την επιλογη ουτε κατι παροιμοιο.. δεν ειμαι σε pc με windows αλλα σε mac ... δεν μπορω να το βρω πουθενα ουτε καν trial εκδοση!! σε ευχαριστω παντω πολυ για την βοηθεια!

Γι' αυτό χρειάζεται και κανένας υπολογιστής με Win :lol:

- - - Updated - - -

Δηλαδή εκεί που λέει Mac OS δεν βγάζει τίποτα;;; :hmm:

basilayr
11-03-15, 01:10
Γι' αυτό χρειάζεται και κανένας υπολογιστής με Win :lol:

- - - Updated - - -

Δηλαδή εκεί που λέει Mac OS δεν βγάζει τίποτα;;; :hmm:

οχι το κατεβαζω κανονικα αλλα κατα την διαρκεια της εγκαταστασης δεν μου βγαζει καποια τετοια επιλογη η παρομοια και αφου τελειωσει μου ζηταει license.. αυριο θα εχω pc οποτε θα το δοκιμασω εκει .. κατι αλλο να σε ρωτησω μιας και σε βρηκα και σε εχω παρει αμπαριζα με τις ερωτησεις μου.. περαν του καναλιου που λεει ο οδηγος υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω στο ρουτερ για να δουλευει καλυτερα;; αυτα που ακουω και διαβαζω αλλα δεν καταλαβαινω για τις στατικες ip που αλλαζουν και κατι παρομοια παιζουν ρολο;;

sweet dreams
11-03-15, 01:21
οχι το κατεβαζω κανονικα αλλα κατα την διαρκεια της εγκαταστασης δεν μου βγαζει καποια τετοια επιλογη η παρομοια και αφου τελειωσει μου ζηταει license.. αυριο θα εχω pc οποτε θα το δοκιμασω εκει .. κατι αλλο να σε ρωτησω μιας και σε βρηκα και σε εχω παρει αμπαριζα με τις ερωτησεις μου.. περαν του καναλιου που λεει ο οδηγος υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω στο ρουτερ για να δουλευει καλυτερα;; αυτα που ακουω και διαβαζω αλλα δεν καταλαβαινω για τις στατικες ip που αλλαζουν και κατι παρομοια παιζουν ρολο;;

Tην θέση του ρούτερ πρόσεχε, να μην είναι κοντά σε βάση ασύρματου τηλεφώνου ή άλλης ασύρματης πηγής, κρυμμένο πίσω από συσκευές(τηλεόραση

κ.λ.π.), έπιπλα και να είναι, αν είναι εφικτό, σε ψηλότερο σημείο για να έχουν καλύτερη εμβέλεια οι κεραίες του. Για απλή χρήση δεν χρειάζεται να έχεις

στατική IP, αλλά μόνο για εφαρμογές που χρειάζεται να βάλεις ή αν εφαρμόζεις ειδικές καταστάσεις στο δίκτυο σου.

basilayr
11-03-15, 01:40
Καταλαβα δηλαδη εγω που το εχω με spliter και συνδεμενο κολλητα το ασυρματα μαλλον δεν προβλεπεται... Οποτε μαζι με το καναλι που ισως αλλαξω με το inssider θα κανω και μια αλλαγη με τις συσκευες.. Το μονο καλο ειναι οτι το εχω χαμηλα δηλαδη.. Σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση και τις αμεσες απαντησεις σου..

sweet dreams
11-03-15, 01:43
Το μονο καλο ειναι οτι το εχω χαμηλα δηλαδη.... :confused: :hmm:

basilayr
11-03-15, 01:48
... :confused: :hmm:

Ξεχασα το δεν :) να σε ρωτησω καπου εχω το παλιο ρουτερ που μου ειχε δωσει η forthnet .. Λες να δουλευει καλυτερα-σωστοτερα απο οτι του οτε;;

sweet dreams
11-03-15, 01:50
Ξεχασα το δεν :)

:oneup:

basilayr
11-03-15, 02:00
:oneup:

Μαλλον δε σε προλαβα για την τελευταια μου ερωτηση..

sweet dreams
11-03-15, 02:04
Μαλλον δε σε προλαβα για την τελευταια μου ερωτηση..

Κάνω κάποιες δοκιμές που χρειάζονται επανεκκινήσεις.

basilayr
11-03-15, 02:15
Κάνω κάποιες δοκιμές που χρειάζονται επανεκκινήσεις.


καπου εχω το παλιο ρουτερ που μου ειχε δωσει η forthnet και χρησιμοποιουσα .. Λες να δουλευει καλυτερα-σωστοτερα απο οτι του οτε;;

sweet dreams
11-03-15, 02:22
καπου εχω το παλιο ρουτερ που μου ειχε δωσει η forthnet και χρησιμοποιουσα .. Λες να δουλευει καλυτερα-σωστοτερα απο οτι του οτε;;

Συνήθως τα modem των παρόχων δουλεύουν καλύτερα στις δικές τους γραμμές, γιατί φροντίζουν να ταιριάζει το chipset που έχουν με τις κάρτες

των DSLAM. Αν τώρα το άλλο modem έχει και αυτό το ίδιο chipset, μπορεί να δουλεύει και αυτό το ίδιο καλά. Mια δοκιμή δεν κάνει κακό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.