PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ Adsl προβλημα



ntragas
08-03-15, 13:28
Ολα αρχησαν απο τοτε που εκανα το λαθος και απο forthnet πηγα στον οτε.Το προβλημα μου ειναι οτι με οποιο ρουτερ και να συνδεθω στο ιντερνετ οταν εγω βλεπω video στο Youtube,σε οποιαδηποτε ποιοτητα 480,720 κτλπ ο αδερφος μου που παιζει παιχνιδια στο ιντερνετ κολλαεi υπερβολικα αν οχι συνεχως τουλαχιστον τα πρωτα 15 δευτερολεπτα.Το ρουτερ συγχρονιζει στα 9mbps ενω με την φορθνετ ηταν στα 7 και δεν ειχα προβλημα ακομα και 1080 βιντεο να εβλεπα δεν κολουσε.
Δεν ξερω τι να κανω.Δοκιμασα να βαλω netlimiter στο pc αλλα για καποιο λογο δεν κανει δουλεια ακομα και στα 300kbps να το εχω κλειδωμενο το download.Υπαρχει κατι αλλο να δοκιμασω?

edit:και οι δυο ειμαστε συνδεμενοι με lan

sweet dreams
08-03-15, 13:36
Το ZTE του ΟΤΕ είναι για πέταμα, το Net Limiter το έβαλες και στους δυο υπολογιστές;;;;

ntragas
08-03-15, 13:50
Ναι,τωρα εβαλα και ενα αλλο προγραμμα cfosSpeed .Λιγο πιο δυσκολο στις ρυθμισεις αλλα παλι παρ ολο που το εβαλα το youtube Και στα δυο pc να ειχει lowest priority και το παιχνιδι στου αδερφου μου το pc highest παλι τα ιδια κανει.Με το που παω να φορτωσω video μπουκωνει η συνδεση με την μια.Η πλακα ειναι οτι αν βαλω τορεντ να κατεβαινει δεν εχει Lag .Μονο με το youtube παθαινει.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινεται απο τοτε που εβαλα οτε.Να φταιει που απο fast path πηγα σε interleave?Δεν νομιζω γιατι καλυτερο ping απο παλια εχω.
Με λιγα λογια στα νουμερα καλυτερος ο οτε αλλα στην πραξη μαπα.

sweet dreams
08-03-15, 14:05
Με όλους τους Browsers σου το κάνει;;; αν έχεις μόνο τον έναν υπολογιστή;;; Aν το κάνει μόνο στο youtube δεν φταίει το ρούτερ.

ntragas
08-03-15, 14:27
Με όλους τους Browsers σου το κάνει;;; αν έχεις μόνο τον έναν υπολογιστή;;; Aν το κάνει μόνο στο youtube δεν φταίει το ρούτερ.
Εχω δοκιμασει chrome και internet explorer και με τους δυο το κανει.Ναι και με εναν υπολογιστη παλι το κανει.Δηλαδη αν παιζει και βαλει να δει video οποτε το video κανει buffer το ping φτανει sto γαμε 300 -400 ms.

sweet dreams
08-03-15, 14:33
Κάνε μια δοκιμή στο downloading με αυτόν (http://www.adslgr.com/forum/threads/815913-«Μπούκωμα»-γραμμής-κατά-τη-διάρκεια-video-streaming?p=5400157#post5400157)τον τρόπο, αν είσαι εντάξει έχει πρόβλημα το site.

Κάνε προληπτικά μια επανεκκίνηση στο ρουτερ από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και μετά βάλτο πάλι και κάνε την δοκιμή.

tsorbi
08-03-15, 14:40
Δώσε περισσότερες πληροφορίες:
1.στατιστικά σύνδεσης (router).
2.σύνδεση Ethernet η Wifi;

sweet dreams
08-03-15, 14:42
2.σύνδεση Ethernet η Wifi;




edit:και οι δυο ειμαστε συνδεμενοι με lan

........

ntragas
08-03-15, 14:55
Εχω εδω και ωρα που κανω διαφορες ρυθμισeiς με το CFosSpeed kαι σιγα σιγα αρχιζω να βλεπω φως.Μπορω να πω πως το προγραμμα ειναι πολυ μπροστα.Εβαλα να κατεβαζω απο τον ftp server που μου ειπες.Η ταχυτητα ηταν μεταξυ 730-830 ολη την ωρα ,ενω ειχα συνδεμενο στο δικτυο μονο το pc μου.Στην συνεχεια συνδεσα και του αδερφου μου και ξανα κατεβασα το αρχειο.Η ταχυτητα επεσε ελαχιστα 710-830Kbps και ταυτοχρονα τον εβαλα να συνδεθει στο παιχνιδι.Το ping του ηταν 90-130ms υπερβολικα καλο δεδομενου οτι κατεβαζα τερμα και οτι οταν ειναι μονος του στο δικτυο το Ping ειναι 82ms.
Τωρα με το youtube τι να πω?του εβαλα οριο στα 500kbps και παλι οταν βαζω 720p to ping του πηγαινει 300ms.Δεν ειναι λογικο αυτο...

sweet dreams
08-03-15, 15:01
Εχω εδω και ωρα που κανω διαφορες ρυθμισeiς με το CFosSpeed kαι σιγα σιγα αρχιζω να βλεπω φως.Μπορω να πω πως το προγραμμα ειναι πολυ μπροστα.Εβαλα να κατεβαζω απο τον ftp server που μου ειπες.Η ταχυτητα ηταν μεταξυ 730-830 ολη την ωρα ,ενω ειχα συνδεμενο στο δικτυο μονο το pc μου.Στην συνεχεια συνδεσα και του αδερφου μου και ξανα κατεβασα το αρχειο.Η ταχυτητα επεσε ελαχιστα 710-830Kbps και ταυτοχρονα τον εβαλα να συνδεθει στο παιχνιδι.Το ping του ηταν 90-130ms υπερβολικα καλο δεδομενου οτι κατεβαζα τερμα και οτι οταν ειναι μονος του στο δικτυο το Ping ειναι 82ms.
Τωρα με το youtube τι να πω?του εβαλα οριο στα 500kbps και παλι οταν βαζω 720p to ping του πηγαινει 300ms.Δεν ειναι λογικο αυτο...

Έτσι όπως φαίνονται τα πράγματα δεν έχει πρόβλημα η γραμμή ή το ρούτερ, αλλά το ίδιο το site.

ntragas
08-03-15, 15:49
Έτσι όπως φαίνονται τα πράγματα δεν έχει πρόβλημα η γραμμή ή το ρούτερ, αλλά το ίδιο το site.

Ξηλωσα τοnetlimiter αφησα μονο το cfosspeed και ολα φαινεται πλεον να δουλευουν ολοσωστα ,και σε 1080p να βαλω βιντεο κολλαει το download στα 600kbps και ολα πανε σφαιρα.Φτου να μην το ματιαξω.Πραγματικα το ξανα λεω το προγραμμα αυτο φαινεται να κανει θαυματα... :clap:

edit:βιαστηκα να βγαλω συμπερασμα...παλι ανα 10-15 δευτερολεπτα το youtube αψηφαει το οριο κατεβαζει με 840 και κολλανε τα παντα....

mike_871
08-03-15, 16:45
Ξηλωσα τοnetlimiter αφησα μονο το cfosspeed και ολα φαινεται πλεον να δουλευουν ολοσωστα ,και σε 1080p να βαλω βιντεο κολλαει το download στα 600kbps και ολα πανε σφαιρα.Φτου να μην το ματιαξω.Πραγματικα το ξανα λεω το προγραμμα αυτο φαινεται να κανει θαυματα... :clap:

edit:βιαστηκα να βγαλω συμπερασμα...παλι ανα 10-15 δευτερολεπτα το youtube αψηφαει το οριο κατεβαζει με 840 και κολλανε τα παντα....

με καποιο ρουτερ θα κανεις δουλεια για περιορισμο bandwidth

evdometap
08-03-15, 16:54
Μια η λυση για γραμμες ΟΤΕ.TP LINK W8960N

ntragas
08-03-15, 17:32
με καποιο ρουτερ θα κανεις δουλεια για περιορισμο bandwidth

Να παρω εγω αλλο ρουτερ αλλα μπορει να περιορισει το bandwith για το youtube μονο?Η περιοριζει γενικα το καθε pc ξεχωριστα?

sweet dreams
08-03-15, 18:48
Να παρω εγω αλλο ρουτερ αλλα μπορει να περιορισει το bandwith για το youtube μονο?Η περιοριζει γενικα το καθε pc ξεχωριστα?

Γράφεις ποιο πάνω ότι και με έναν συνδεδεμένο υπολογιστή το ίδιο σου κάνει και μόνο στο youtube, ενώ με το τεστ

του downloading είναι όλα εντάξει καθώς και με κατέβασμα από torrent, γιατί περιορισμό καθόμαστε και μιλάμε;;;;

ntragas
08-03-15, 19:23
Γράφεις ποιο πάνω ότι και με έναν συνδεδεμένο υπολογιστή το ίδιο σου κάνει και μόνο στο youtube, ενώ με το τεστ

του downloading είναι όλα εντάξει καθώς και με κατέβασμα από torrent, γιατί περιορισμό καθόμαστε και μιλάμε;;;;
Ισως να σας μπερδεψα λιγο γιατι οι γνωσεις μου πανω στον τομεα ειναι ελαχιστες και προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως γινεται με αποτελεσμα να λεω και διαφορα που να μην ισχυουν.
Αυτο που θελω να καταφερω ειναι να εμποδισω το καταραμενο το youtube απο το να μου μπουκωνει την συνδεση.Ξεχαστε λαν αλλους υπολογιστες και τα συναφη.Μονο ενα πσ καρφωμενο
στο λαν του ρουτερ με κλειστο το wifi.
1)Το netlimiter δεν δουλευει με τιποτα.
2)Αν υπαρχει ρουτερ που να μπορει να καταφερει να βαζει οριο σε συγκεκριμενες εφαρμογες υπολογιστη να παω να το παρω να τελειωνω.
3)Υπαρχει κατι αλλο που μου διαφευγει?

4)Οσο για το CFosSpeed βρηκα οτι οταν φορτωνω video του youtube με οποιονδηποτε browser to πρωτοκολλο που ευθυνεται για το μπουκωμα της γραμμης ειναι το SSL_C_BULK το οποιο και φτανει στο 100% την γραμμη για 3-4 δευτερολεπτα ανα 30 δευτερολεπτα με αποτελεσμα να κολλανε τα παντα για λιγο.Προσπαθησα να το βαλω priority low απο το προγραμμα αλλα για καποιο λογο δεν αλλαζει.Ολα τα αλλα πρωτοκολλα που χρησιμοποιουν πχ τα torrent,downloadmanagers κτλ καταφερα να τα βαλω στο low με αποτελεσμα οταν κατεβαζω κατι με τορεντ η και απο ftp server να μπορω να κατεβαζω φουλ αλλα ταυτοχρονα να μην lagαρει τιποτα...

sweet dreams
08-03-15, 20:15
Ισως να σας μπερδεψα λιγο γιατι οι γνωσεις μου πανω στον τομεα ειναι ελαχιστες και προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως γινεται με αποτελεσμα να λεω και διαφορα που να μην ισχυουν.
Αυτο που θελω να καταφερω ειναι να εμποδισω το καταραμενο το youtube απο το να μου μπουκωνει την συνδεση.Ξεχαστε λαν αλλους υπολογιστες και τα συναφη.Μονο ενα πσ καρφωμενο
στο λαν του ρουτερ με κλειστο το wifi.
1)Το netlimiter δεν δουλευει με τιποτα.
2)Αν υπαρχει ρουτερ που να μπορει να καταφερει να βαζει οριο σε συγκεκριμενες εφαρμογες υπολογιστη να παω να το παρω να τελειωνω.
3)Υπαρχει κατι αλλο που μου διαφευγει?

4)Οσο για το CFosSpeed βρηκα οτι οταν φορτωνω video του youtube με οποιονδηποτε browser to πρωτοκολλο που ευθυνεται για το μπουκωμα της γραμμης ειναι το SSL_C_BULK το οποιο και φτανει στο 100% την γραμμη για 3-4 δευτερολεπτα ανα 30 δευτερολεπτα με αποτελεσμα να κολλανε τα παντα για λιγο.Προσπαθησα να το βαλω priority low απο το προγραμμα αλλα για καποιο λογο δεν αλλαζει.Ολα τα αλλα πρωτοκολλα που χρησιμοποιουν πχ τα torrent,downloadmanagers κτλ καταφερα να τα βαλω στο low με αποτελεσμα οταν κατεβαζω κατι με τορεντ η και απο ftp server να μπορω να κατεβαζω φουλ αλλα ταυτοχρονα να μην lagαρει τιποτα...

Δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με το youtube, πάτησα για δοκιμή αν το κάνει και σε μένα, να δω την μεγάλη επιτυχία "Όπως Λάχει Εμείς Οι Βλάχοι", 152126 αυτό βρήκα πρώτο-πρώτο, όταν το πήγα στο 1080 έχει 15 λεπτά που γυρνάει η ρόδα και το video

κολλημένο, δεν έχω φυσικά κανένα πρόβλημα γραμμής, ρούτερ κ.λ.π. και ping 29 ενώ υπάρχει το κόλλημα σε εξέλιξη. Aυτή την στιγμή το κόλλημα

υφίσταται αλλά δεν επηρεάζει το υπόλοιπο δίκτυο.

Mήπως μας πεί κανένας άλλος συμφορουμίτης που έχει ασχοληθεί, τι συμβαίνει ειδικά με το youtube.

@ ADSLgr.com All rights reserved.