PDA

Επιστροφή στο Forum : φουσκωμενος λογαριασμος δεη



δρακουλιτσα
09-03-15, 17:36
Καλησπερα σε ολους ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε φορουμ και σας ζητω συγγνωμη αν εχω ανοιξει λανθασμενα νεο θεμα,ομως ειμαι παρα πολυ προβληματισμενη.πριν απο 4 μηνες και 6 μερες ακριβως νοικιασαμε ενα σπιτι.το οποιο ομως λογω συγγενειας με το ιδιοκτητη δεν υπαρχει συμβολαιο ουτε λογαριασμος δεη στο ονομα μας.για να ερθω στο θεμα λοιπον πριν απο εμας εμεναν στο διαμερισμα καποιοι αλλοι που εφυωαν και αφησαν φεσι περιπου 1000 ρευμα το οποιο ομως μας διαβεβαιωσε πως εχει αποπληρωσει στο ακεραιο πριν μπουμε εμεις.ερχεται λοιπον ο εναντι 360 ε.μας συμβουλευσαν να πληρωσουμε 50 αφου ειδαν ρο ρολοι και μας ειπαν πως μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν ειχαμε καψει ουτε 100ευρω.και τωρα ομως μας ηρθε ο εκκαθαριστικος 210 ε.αυτο που μας φαινεται τρελο ειναι πως οι κιλοβατορες μας ειναι λιγοτερες απο την πεθερα μου και εκεινη πληρωνουν 150 ε .εχω ελεγξει τη χρεωση και ειναι ακριβως η ιδια.θεωρωντας πως ισως απο λαθος δεν αφαιρεσαν το 50ε πηγαμε στβ δεη και μας ειπαν πως θα γινοταν μειωση αν πληρωναμε απο 100ε και πανω στον εναντι.το προβλημα ειναι πως εμεις δεν ειμασταν τους προηγουμενους μηνες στο σπιτι για να πληρωσουμε το εναντι αλλα και οτι δεν καταλαβαινω καθολου γιατι να μην πληρωσω τα 140 ε που γραφει στο λογαριασμο οτι ειναι η χρεωση για το 4μηνο και να πληρωσω 211 ε...?εδω λογικα δεν υπαρχει και υποχρεωση του ιδιοκτητη?ξεχασα να αναφερω οτι γραφει σε προηγουμενο υπολοιπο 245 ε αγνοηστε αν εχει εξοφληθει αυτοι μας ειπαν οτι ειναι εξοφλημενο.....δεν καταλαβαινω ειλικρινα και ελπιζω στη βοηθεια σας γιατι κατι μου λεει οτι ειμαστε ριγμενοι οικονομικα και αρνουμαι να πληρωσω καταναλωση που ΔΕΝ εχω κανει...σας ευχαριστω και συγγνωμη για το μεγαλο θεμα

29gk
09-03-15, 18:01
Θα πρεπει να το ξεκαθαρισεις με τον ιδιοκτητη. Αυτος ειναι και ο μονος που μπορει να βρει τις χρεωσεις και να καταλαβει τις αντιστοιχιες. Βεβαια σε περιπτωσεις οπως γραφεις συγγενειας, τα πραγματα ειναι καπως, αλλα δεν παυει να υπαρχει αντικειμενικο προβλημα. Αυτο ομως που δεν ξερω, ειναι το αν εχουν πληρωθει οι παγιες χρεωσεις του λογαριασμου, στον εναντι. Ο οποιος ναι μεν πηγαινει βασει της περσινης αντιστοιχιας της καταναλωσης, αλλα δεν παυει να περιλαμβανει αυτα τα παγια.

Σε γενικες γραμμες, το οτι δεν εχεις συμβολαιο και το οτι η ΔΕΗ ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη, αυτα ειναι απο μονα τους προβληματικα και μεγαλα λαθη του ιδιοκτητη. Οχι μονον επειδη φοροδιαφευγει, αλλα επειδη σε μια στραβη τη ΔΕΗ θα την πληρωσει αυτος οπως και να εχει αλλα και αν συμβει κανα ατυχημα και επιληφθει καποια υπηρεσια, πχ Πυροσβεστικη και δεν εχει να επιδειξει συμβολαιο, θα αντιμετωπισει πολυ δυσκολες καταστασεις. Εσυ, εχεις δεν εχεις τα χρηματα, δεν μπαινεις σε καμια διαδικασια να βρεις τον προηγουμενο νοικαρη και να ξεκαθαρισεις το οτιδηποτε.

Ολα αυτα φυσικα, απο τη στιγμη που και παλι εξαιτιας της συγγενειας, δεν κανατε καποιον ειδικο διακανονισμο και συμφωνια με τον ιδιοκτητη.

nyannaco
09-03-15, 18:03
Την ημέρα που μπήκατε στο σπίτι, έπρεπε να πάτε μαζί με τον ιδιοκτήτη στο μετρητή και να σημειώσετε την ακριβή ένδειξη, ώστε να είναι εκ των υστερων δυνατή η κατανομή της χρέωσης του λογαριασμού για το ποσό που αφορά τον καθένα (με βάση προηγούμενη και τελευταία ένδειξη, που αναφέρεται στον εκκαθαριστικό λογαριασμό. Εκ των υστέρων χωρίς τη σχετική μέτρηση, μόνο αναλογικά με τις ημέρες μπορείς να πας, αλλά αφού είσαι ήδη τέσσερις μήνες και κάτι στο σπίτι, δεν θα πέσεις μαρκιά και έτσι ακόμη.
Τυχόν προηγούμενες εκκρεμούσες οφειλές, είναι ξεκάθαρο ότι βαρύνουν τον ιδιοκτήτη.
Οσο για τη σύγκριση με το λογαριασμό της πεθεράς σου, δεν καταλαβαίνω το νόημα... προφανώς έχει μικρότερο σπίτι, ή σε δήμο με χαμηλότερα δημοτικά τέλη, και πληρώνει λιγότερα εκεί. Αν βάλεις τους δύο λογαριασμύς δίπλα-δίπλα, θα δεις τη διαφορά.

δρακουλιτσα
09-03-15, 18:18
Ανεφερα τημ πεθερα μου γιατι μενουμε στον ιδιο δρομο εχω βαλει τους λογαριασμους διπλα και εχςουμε ακριβως το ιδιο τιμολογιο με την ιδια χρωση εκεινοι εχουν 100 κιλοβατορες περισσσοτερες.το θεμα ειναι τωρα τι γινεται.....πληρωνω πχ την καθαρη καταναλωση που λεει ο λογαριασμος μου και περιμενω να δω αν στον επομενο θα μου ερθει υπολοιπο χρωατουμενο?πρεπει ο ιδιοκτητης να πληρωσει τα χρηματα που του αντιστοιχουν?

Αυτο που ισως δεν εχω εξηγησει ειναι πως ο λογαριασμος μαζι με την ερτ κτλπ και τη χρεωση της δεη ειναι 160.25ε αυτα λογικα δεν ειναι η δικη μου χρεωση?και αν εχςι εξοφλησει οπως λεει τα 211 απο που προκυπτουν?

@ ADSLgr.com All rights reserved.