PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Firewall



logariasmos1
09-03-15, 18:15
Καλησπέρα παιδιά.Το πρόβλημα είναι απλό.Λόγω κάποιων εφαρμογών που χρησιμοποιώ αναγκάζομαι να ανοίξω κάποια ports.Όσο ήμουν σε οτε (πριν 1 μηνα άλλαξα σε HOL) και ενώ έκανα ΝΑΤ κτλ τα ports δεν ανοιγαν.Ψάχνοντας λίγο βρήκα ότι ο οτε είχε δικό του firewall (??) η κατι τελοσπάντων που έκλεινε τα ports.Μπαίνοντας στο λογαριασμό σου όμως και με κάποιες ρυθμίσεις μπορούσες να το απενεργοποιήσεις.Έτσι τα ports μου δούλευαν κανονικά.Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής.Τώρα που έχω βάλει HOL (παρεπιπτόντως το router είναι το technicolor TD5136v2 το οποίο έχω κάνει ΝΑΤ port forwarding κτλ) τα ports μου παραμένουν κλειστά.Υπάρχει κάποιο ανάλογο firewall η αλλη υπηρεσία στη HOL που αποτρέπει το άνοιγμα ports? Ευχαριστώ πολύ. σ.σ τα ports μου είναι 8821, 8826 , 8891

jkoukos
09-03-15, 19:00
Όχι, η HOL δεν έχει κάποιον περιορισμό ασφάλειας παρόμοιο του ΟΤΕ. Μόνο άνοιγμα (https://www.hol.gr/support-article/149574/odigies-port-forwarding-gia-technicolor-td5136v2) των θυρών στο router και φυσικά να μην τις κόβει κάποιο άλλο firewall και να τρέχουν οι αντίστοιχες υπηρεσίες.

logariasmos1
09-03-15, 19:18
Ευχαριστώ.Είχα ήδη δοκιμάσει τo port FW αλλα μια και το ανέφερες έβαλα και το DMZ.Τζίφος.Τα ports παραμένουν κλειστά.Θα ξαναδοκιμάσω το δικο μου firewall μην έκανα τιποτα λάθος


Τελικά τίποτα ακόμη.Καμιά ιδέα?

logariasmos1
10-03-15, 20:50
Τίποτα.Όσο το παλεύω τόσο δεν βγάζω άκρη.Δοκίμασα και με άλλο ρούτερ που είμαι σίγουρος ότι ανοίγουν τα ports αλλά πάλι τίποτα.Δοκίμασα και να κλείσω firewalls κτλ και πάλι τίποτα.Πιστεύω η ΗΟL τα μπλοκάρει.Καμμιά άλλη ιδέα?

goana12
11-03-15, 02:36
Τίποτα.Όσο το παλεύω τόσο δεν βγάζω άκρη.Δοκίμασα και με άλλο ρούτερ που είμαι σίγουρος ότι ανοίγουν τα ports αλλά πάλι τίποτα.Δοκίμασα και να κλείσω firewalls κτλ και πάλι τίποτα.Πιστεύω η ΗΟL τα μπλοκάρει.Καμμιά άλλη ιδέα?

Απενεργοποιησε πληρως για λιγο το αντιβιωτικο που εχεις και ξαναδοκιμασε. Επισης μηπως τυχον εχεις ενεργοποιημενο το firewall των windows? Αν ναι πρεπει να τις εξαιρεσεις κι απο αυτο... Κατι αλλο δεν μου ερχετε...

Bourdoulas
14-03-15, 04:02
Παράξενο φίλε μου. Σε εμένα ανοίγουν κανονικά οι πόρτες με ένα vigor. Εχεις άλλο υπολογιστή να δοκιμάσεις; Η έστω από το κινητό σου;

@ ADSLgr.com All rights reserved.