PDA

Επιστροφή στο Forum : πόσοι τρέχουν το SETI@home? + ερώτηση για ramdisk



stavpal
06-09-04, 16:41
λοιπόν?
για την ερώτηση βλέπε λίγα ποστς πιο κάτω

kostaspapadimas
06-09-04, 16:44
Κοντεύω τις 100.000 μονάδες...

stavpal
06-09-04, 16:50
ουάου...
εγώ προχθές το άρχισα (με την φασαρία με τους εξωγήινους)

EvilHawk
06-09-04, 16:56
εγώ προχθές το άρχισα (με την φασαρία με τους εξωγήινους)

Θα βρείς αρκετούς Ελληνες στίς πρώτες θέσεις του Seti! :wink:

sonic
06-09-04, 16:59
Εγώ το τρέχω εδώ και δυο/τρία χρόνια

stavpal
06-09-04, 17:00
εγώ προχθές το άρχισα (με την φασαρία με τους εξωγήινους)

Θα βρείς αρκετούς Ελληνες στίς πρώτες θέσεις του Seti!



[σαρκασμός]δηλαδή είμαστε τόσο μ@λ@κε$ να κάνουμε εμείς όλη την δουλειά;[/σαρκασμός]
:shock: :shock: :D :D :lol: :lol:

smartie
06-09-04, 17:05
Ποσοι τρεχουν ακομη????
Το SETI@home δεν ειναι κατι που το κανεις για λιγο και μετα το βαριεσαι και βρισκεις κανενα αλλο τυπου folding@home or whatever.

To seti@home ηταν το 1ο sharing computing project αλλα το πιο σημαντικο ειναι οτι οποιος ασχολειται σοβαρα με αυτο το κανει γιατι πιστευει σε κατι.
Τα αλλα projects δεν εχουν κατι το ιδιετερο περαν του οτι συνεισφερεις στο γενικο καλο κλπ.
Για καποιον που τρεχει το seti απο το 1999 μετα απο διαφορες διακοπες (στρατος κλπ) δε θα μπορουσε να σταματησει τωρα..
Εχω φτασει στις 1890 μοναδες και συνεχιζω ακαθεκτος ολο και πιο γρηγορα με καθε νεο PC η CPU.
Με 6 μοναδες ημερησιως ανεβαινω ολο και περισσοτερο στο group Greece..

Ειναι ενα ενδιαφερον να ξερεις οτι εισαι μερος του SETI και να βλεπεις το nick σου ολο και ψηλοτερα.. σαν ανταγωνισμος.. ειναι φαση κι αυτο... :mrgreen:

EvilHawk
06-09-04, 17:38
βρισκεις κανενα αλλο τυπου folding@home or whatever

Αυτό με χάλασε λίγο, αλλά δεν πειράζει!:wink:

stavpal
06-09-04, 20:33
μπορώ με free ramdisk να τα αποθηκεύει τα (προσωρινά) αρχεία εκεί και ο δίσκος να σταματάει? και αν ναι πως θα τα αποθηκεύει μετά στον σκληρό κανονικά?

Sofa Surfer
06-09-04, 20:53
Εγώ μετράω 989 work units. Προσπαθώ να διατηρώ τον Client ενεργό

stavpal
06-09-04, 21:57
ξέρει κανείς? (για το ramdisk) - βλέπε προηγούμενο post μου

Νικαετός
06-09-04, 23:12
stavpal ,2013 units και συνεχίζω !! Για το ramdisk δεν γνωρίζω .

WAntilles
06-09-04, 23:23
Stavpal, δεν κατάλαβα τί ακριβώς ρωτάς για το RAMdisk.

stavpal
06-09-04, 23:31
αν δείς στο readme του seti, λέει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ramdisk για να "ξεκουράζεται" ο hdd. στο site του λέει για ένα, αλλά είναι με αγορά μόνο. Ρωτάω αν μπορεί και πως μπορεί και αν αξίζει να δουλέψει με ramdisk (μου έχει χτυπήσει ήδη ο ένας δίσκος και δεν θέλω να μου χτυπήσει σύντομα ο 200άρης :mrgreen: :mrgreen: )

Νικαετός
07-09-04, 10:23
Stavpal , σε όλα τα χρόνια που συμμετέχω στο seti και στους λίγους μήνες στο folding δεν αντιμετώπισα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με τους σκληρούς. Ο σκληρός σου θα κτυπούσε έτσι κι αλλοιώς ,γιατί προφανώς ήταν προβληματικός .Δεν πιστεύω πως φταίει το seti .

(Αν και ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις !! :cry: :cry: )

gr44
07-09-04, 11:08
Το Τρέχω απο το 1999 Αλλά έχω μóνο 386 units :roll: :? :(
στο group Greece .. ειμαι και εγώ : :wink: :shock:

stavpal
07-09-04, 12:37
πως μπορεί κανείς να μπεί στο group Greece? (χωρίς να χάσει τα units που έχει ήδη κάνει)

Νικαετός
07-09-04, 13:43
stavpal , αν έχεις δηλώσει την Χώρα σου ,είσαι ήδη στο group ! Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο !

Strig
07-09-04, 16:09
2.500 work units εδώ

smartie
07-09-04, 16:37
stavpal , αν έχεις δηλώσει την Χώρα σου ,είσαι ήδη στο group ! Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο !

Οχι ακριβως.. αν εχεις δηλωσει χωρα απλως εισαι μεσα σε μια λιστα χιλιαδων που εχουν δηλωσει Greece.
Το group Greece ομως ειναι ξεχωριστο

http://setiathome2.ssl.berkeley.edu/stats/team/team_15536.html

εγω στην 14η θεση :wink:

stavpal
07-09-04, 16:37
στο profile μου λέει ότι δεν ανήκω σε κανένα group. πως μπορώ να μπώ στο greece? Άμα πάω να κάνω edit το profile μου βγάζει ότι ο server έχει πρόβλημα και δεν μπορεί να γίνει αυτό τώρα και να ξαναδοκιμάσω αργότερα:
"Web Server Error

The page you selected is temporarily down or disabled.

If you were trying to edit your user account, this mechanism is currently broken and we're looking into fixing it.

Sorry for the inconvenience. Please try again later. "

stavpal
07-09-04, 16:45
stavpal , αν έχεις δηλώσει την Χώρα σου ,είσαι ήδη στο group ! Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο !

Οχι ακριβως.. αν εχεις δηλωσει χωρα απλως εισαι μεσα σε μια λιστα χιλιαδων που εχουν δηλωσει Greece.
Το group Greece ομως ειναι ξεχωριστο

http://setiathome2.ssl.berkeley.edu/stats/team/team_15536.html

εγω στην 14η θεση :wink:

οκ, έκανα join, αλλά δεν με έχει μέσα. πότε θα ανανεωθεί?

smartie
07-09-04, 16:52
ναι καμια φορα αργει λιγο.. κι εγω βλεπω οτι με δειχνει να εχω 1865 μοναδες ενω κανονικα ειναι 1890
θα ανανεωθεια σε μερικες ωρες αυριο, μεθαυριο.. δεν ειναι στανταρ.. απλα καποιες φορες λες και κολλαει.. δε παιρνει παντως πανω απο 3 μερες το πολυ

mickymouse
07-09-04, 16:59
Εγω ειμαι στις 41 units αλλα ειμαι νεος στο θεμα

stavpal
07-09-04, 17:01
ok. χαλαρά (που λέει και το τραγούδι:guitar) δηλαδή. εσύ το τρέχεις στον κύριο pc σου ή έχεις κάποιο μόνο για το seti και να τρέχει 24/7?

Νικαετός
07-09-04, 18:46
Οχι ακριβως.. αν εχεις δηλωσει χωρα απλως εισαι μεσα σε μια λιστα χιλιαδων που εχουν δηλωσει Greece.
Το group Greece ομως ειναι ξεχωριστο


Ναι Smartie ,έχεις δίκιο !! Απλά τόσα χρόνια δεν είχα προσέξει πως υπάρχει Group Greece :oops: :oops: :oops:

Απαράδεκτος !!

smartie
07-09-04, 20:20
Come and join then... :wink:

Νικαετός
07-09-04, 20:57
Ναι αλλά στη λίστα της Ελλάδας δεν υπάρχει !! Γιατί αυτό ??? :?: :?: :?:

stavpal
07-09-04, 21:02
Ναι αλλά στη λίστα της Ελλάδας δεν υπάρχει !! Γιατί αυτό ??? :?: :?: :?:

ε? ποιο δεν υπάρχει?

Νικαετός
07-09-04, 21:38
το συγκεκριμένο group !!

Y.Γ. : Α, οκ είναι σε ξεχωριστή λίστα από τα μεμονωμένα μέλη !! Mea culpa !! :oops: :oops:

Νικαετός
07-09-04, 21:53
Come and join then...


Δυστυχώς smartie , μετά από τόσα χρόνια ,έχει αλλάξει το e-mail μου γιατί άλλαξα provider και το χειρότερο : είναι αδύνατον να θυμηθώ το password μου !! :cry: :cry: :cry:

skavak
27-09-04, 20:32
Smartie ηρθα και εγω να ανεβάσουμε το group της Ελλαδας λίγο ακόμα :wink:

tsopanos
27-09-04, 21:08
Εγώ δηλαδή που τώρα είμαι Γερμανία κακώς δηλώθηκα με χώρα Γερμανία στο SETI@home?

ΥΓ: Δεν πρόκειται για γενικό καλό. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιός μπορεί και το βλέπει έτσι. Νομίζω ο κόσμος για την πλάκα του το κάνει περισσότερο και ίσως επίσης για μια κρυφή του ελπίδα να είνα αυτός που θα ανακαλύψει τα πράσινα ανθρωπάκια. Εγώ είμαι της γνώμης ότι τα μεγαλύτερα προβλήματα της ανθρωπότητας είναι εδώ στην γη, και όχι σε άλλους πλανήτες, πόσο μάλλον σε άλλους αστερισμούς. Μακάρι τρέχοντας κάτι σαν το SETI να μπορούσαμε να βοηθήσουμε συνανθρώπους μας που πεινάνε

skavak
28-09-04, 14:00
Έχεις δίκιο, μπορείς να βοηθήσεις και πάλι τρέχοντας ένα πρόγραμμα. Φυσικά δεν αναφέρομαι στο SETI και τους λόγους που έχει ο κάθε ένας που το τρέχει αλλά σε παρεμφερή προγράμματα για το γενικό καλό στο τομέα της βιολογίας και ιατρικής. Λίγο καιρό μετά το SETI η United Devices (http://www.grid.org/home.htm , www.ud.com ) έφτιαξε ένα client που προσπαθεί με μοριακή ανάλυση να βρει το φάρμακο για τον καρκίνο. Θα ήμουν ηλίθιος να συνέχιζα να ψάχνω τους πράσινους φίλους μας στο διάστημα ενώ μπορώ να «δανείσω» το PC μου στην Ιατρική . Επίσης υπάρχει και το Folding@Home το οποίο έχει και ομάδα από το forum εδώ ( http://www.adslgr.com/forum/thread6020.html ) μπορεί να μην μπορώ να ταΐσω ένα παιδί στην Αιθιοπία αλλά όπως και να το κάνεις βοηθάς το σύνολο. Στην τελική άμα θες μπορείς από το Internet να κανείς δωρεά για τα παιδία αυτά . Ας μην επικρίνουμε το τι κάνουμε η κάναμε στο παρελθόν αλλά στο τι κάνουμε τώρα και αν αυτό εκτός από την προσωπική μας ευχαρίστηση βοηθάει το γενικό καλό.

Και για να γυρίσω λίγο στο βιολί μου άμα ερχόταν και το συνεργείο του ΟΤΕ να φτιάξει την γραμμή μου θα έστελνα και κανένα αποτέλεσμα !!! Διπλό το κακό (ακούς ΟΤΕ???)

MadCatMk2
04-05-06, 21:46
me too, for years and years and years...............

nefthy
08-05-06, 02:57
Αν υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον ας φτιάξουμε μια ομαδά seti... εκδηλωθείτε παρακαλώ!

kadronarxis
27-07-06, 17:38
Reef, δεν σε βλέπω γερό στο seti.
Κονταροχτυπιέμαι με ένα παλικάρι που έχει amd athlon xp 3200+ και έναν pentium 4 στα 3,2.
Ο macbook θα τους πάρει και τους δύο σουβλάκι....:p

hemlock
28-07-06, 11:32
Ποιος mod εχει το φοντο να ξεκινησει thread για εξωγηινη ζωη????

Reef
28-07-06, 11:53
το τρεχω εδω και καννα χρονο, για τις μοναδες μου δειτε την υπογραφη μου

EvilHawk
28-07-06, 12:18
Αν υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον ας φτιάξουμε μια ομαδά seti... εκδηλωθείτε παρακαλώ!

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει μια ισχυρή ελληνική ομάδα ήδη, επομένως ποιος ο λόγος να φτάξετε καινούργια. Χώρος για να συντονίζεστε και για να τα λέτε υπάρχει και αν μαζευτείτε αρκετά άτομα και χρειάζεται μπορώ να σας φτιάξω ειδικό sub forum ... ;)

PetrosK
02-06-07, 14:21
Λοιπόν, αν και τώρα το πήρα χαμπάρι το θέμα στο forum, άλλος ένας εδώ με διάθεση για μικρά πράσινα ανθρωπάκια. 25471 πόντοι (στο BOINC πλέον), Hellas Team (όταν ξεκινήσαμε πρέπει να είμαστε από τους πρώτους Έλληνες). Κανένα νέο για το sub forum?

amvrosios
29-06-07, 21:18
να σας πω το προγραμμα ειναι εντελως free???

Reef
30-06-07, 10:23
εννοειται!!!

δουλεια δικια τους βγαζεις! αυτο ελειπε να τους πληρωνεις!

amvrosios
30-06-07, 10:33
εννοειται!!!

δουλεια δικια τους βγαζεις! αυτο ελειπε να τους πληρωνεις!


ωραια...και μπορω να μπω σε καμια ομαδα που να ειστε και εσεις μεσα???αν ναι πως???

Reef
30-06-07, 11:40
ομαδα του adslgr δεν υπαρχει αλλα μπορεις να βρεις πολλες καλες ελληνικες ομαδες αν κανεις μια αναζητηση εγω ειμαι στην Greece United

gosper
05-07-07, 13:41
θελω πολυ ρε γμτ να βαλω και το seti άλλα ετσι οπως εχω κανει το pc μου αναθεμα και αν θα δουλεψει:cry::vava::cry::vava:

Reef
06-07-07, 20:30
μπα δοκιμασε το δεν νομιζω πως θα εχεις προβλημα

dhatz
08-07-07, 21:12
Πριν απο κανα μήνα, το site του SETI@home ( http://setiathome.berkeley.edu/ ) έκανε link / πρόταση στην κεντρική του, στη σελίδα που είχα ετοιμάσει πέρισυ (και συζητήσει επανειλημμένα εδώ) για κοινωφελή προγράμματα κατανεμ. επεξεργασίας http://www.hyper.net/dc-howto.html

Η ουσία είναι ότι το SETI@home έχει υπερ-επάρκεια επεξεργαστικής ισχύος, που στην πράξη δεν μπορεί να αξιοποιήσει (ενω αντίθετα έχει έλλειμα οικ. πόρων για εξοπλισμό και προσωπικό).

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτή τη στιγμή το crunching για SETI είναι πρακτικά χαμένος χρόνος, ο οποίος θα μπορούσε να δωρηθεί σε προγράμματα με πιο άμεσες ανάγκες. Επίσης, πιστεύω ότι αν κανείς πραγματικά ενδιαφέρεται για αναζήτηση εξωγήινης νοημοσύνης, θα ήταν προτιμότερο να επικεντρωσει το ενδιαφέρον του στο φαινόμενο των UFO.

@ ADSLgr.com All rights reserved.