PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με διορία του ΟΤΕ



knerantz
11-03-15, 14:04
Καλημέρα παιδιά,

Έχω βραχυκυκλωμένο ζεύγος στην γραμμή μου και μου έχει κάψει ήδη ένα modem (μαζί και την ethernet της μητρικής μου..) και έφερα τεχνικό της Forthnet. Έκανε μετρήσεις και το ζέυγος μου έχει τιμές 30-50 αντί για 40-40.
Έστειλε αίτημα στον ΟΤΕ για αλλαγή ζεύγους αλλά πέρασαν τρεις εργάσιμες και ο ΟΤΕ δεν έκανε την αλλαγή.
Ποιο είναι τώρα το επόμενο βήμα που πρέπει να ακολουθήσω? Ξαναζητάω από την Forthnet να κάνει πάλι αίτημα στον ΟΤΕ και περιμένουμε την ελεημοσύνη του ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

romankonis
11-03-15, 15:20
Πάρε τηλέφωνο στη forthnet και πες τους με καλό τρόπο και περίμενε

Godian
11-03-15, 15:24
Μπορείς να παίρνεις κάθε μέρα να ρωτάς με ευγενικό τρόπο. Έτσι και αλλιώς κάθε μέρα θα είναι διαφορετικός αυτός που το σηκώνει

goana12
11-03-15, 21:42
Εντος 48 ωρων απο την στιγμη που γινετε μια αιτηση βλαβης ο ΟΤΕ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΕ απο την ΕΕΤΤ να ελεγχει την βλαβη και να απανταει στην εταιρια. Απο κει και περα αυτη ενημερωνει τον πελατη... Πιστευω οτι μεχρι αυριο θα υπαρχει μια πρωτη απαντηση...

knerantz
11-03-15, 22:31
Εντος 48 ωρων απο την στιγμη που γινετε μια αιτηση βλαβης ο ΟΤΕ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΕ απο την ΕΕΤΤ να ελεγχει την βλαβη και να απανταει στην εταιρια. Απο κει και περα αυτη ενημερωνει τον πελατη... Πιστευω οτι μεχρι αυριο θα υπαρχει μια πρωτη απαντηση...

Μα γι'αυτό άνοιξα και εγώ αυτό το θέμα. Γιατί δεν έχουν περάσει μόνον 48 ώρες.. Η αίτηση στον ΟΤΕ έγινε την προηγούμενη Παρασκευή. Έχουν περάσει δηλαδή 3 εργάσιμες μέρες σύμφωνα με το εργασιακό πρόγραμμα του ΟΤΕ. (Δευ-Τρ-Τετ)
Θα περιμένω με καλή καρδιά έως αύριο και αν δεν γίνει τίποτα τότε την Παρασκευή θα πρέπει να γίνει φασαρία ντε και καλά..

knerantz
27-03-15, 16:10
Καλημέρα παιδιά,

Μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει τίποτα για την επίλυση της βλάβης μου και καθότι πέρασαν 3 βδομάδες συμπλήρωσα την φόρμα καταγγελίας στο site της ΕΕΤΤ και περιμένω επικοινωνία τους.
Έχει κάνει κανένας άλλος καταγγελία στην ΕΕΤΤ? Τι κάνουμε από εδώ και πέρα? Περιμένουμε να επικοινωνήσει η ΕΕΤΤ με τον πάροχο και να μας ενημερώσει?
Κάποιο άλλο βήμα που πρέπει να γίνει?
Το support της Forthnet εδω στο forum μου είπε σήμερα ότι ο ΟΤΕ τους έδωσε άρση για την βλάβη. Είναι δυνατόν αυτό χωρίς να έχει προβεί στην επίλυση της?

Godian
28-03-15, 09:45
Θα σε πάρουν τηλέφωνο φίλε μου κάποια στιγμή, να σε ρωτησουν λεπτομέρειες

Kinnison
03-04-15, 13:46
ΟΚ για τα παραπανω αλλα εισαι απολυτα σιγουρος οτι το προβλημα στην τηλεφωνικη γραμμη ευθυνεται για το ρουτερ και την καμμενη καρτα δικτυου? Μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο. Ειναι απολυτα βεβαιο? Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο

knerantz
04-04-15, 20:52
ΟΚ για τα παραπανω αλλα εισαι απολυτα σιγουρος οτι το προβλημα στην τηλεφωνικη γραμμη ευθυνεται για το ρουτερ και την καμμενη καρτα δικτυου? Μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο. Ειναι απολυτα βεβαιο? Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο

Ναι, λόγο της υπέρτασης της γραμμής. Μου το είπε ο τεχνικός που ήρθε και μου το είπε πριν του πω εγώ κάτι. Μου λέει ότι μέχρι να λυθεί η βλάβη μπορεί να καεί το router. (Που είχε ήδη καεί....)

Ο ΟΤΕ έχει δώσει άρση της βλάβης αλλά τα στατιστικά της γραμμής δεν έχουν αλλάξει στο παραμικρό.. Δεν ξέρω καν αν έχει λυθεί το θέμα της υπέρτασης.. Δεν μπορώ να ασχοληθώ και να βγάλω άλλο άκρη, κουράστηκα.
Έχω κάνει αναφορά στην ΕΕΤΤ και μου άπαντησαν οτι η Forthnet πρέπει να τους δώσει αναφορά μέχρι 4/5/15. Είδωμεν...

bxenos
04-04-15, 23:25
Βλάβη στην κάρτα δικτύου με απλή υπέρταση (έως και 230V) δεν γίνεται (υπάρχουν varistor, πυκνωτές σε σειρά, μετασχηματιστες σήματος κ.α. αλλιώς δεν παίρνει CE η συσκευή).
Μόνο με κρουστική υπέρταση απο κεραυνό μπορεί να περάσει σε κάρτα δικτύου το πρόβλημα.

knerantz
05-04-15, 15:20
Βλάβη στην κάρτα δικτύου με απλή υπέρταση (έως και 230V) δεν γίνεται (υπάρχουν varistor, πυκνωτές σε σειρά, μετασχηματιστες σήματος κ.α. αλλιώς δεν παίρνει CE η συσκευή).
Μόνο με κρουστική υπέρταση απο κεραυνό μπορεί να περάσει σε κάρτα δικτύου το πρόβλημα.

Δεν κάηκε από υπέρταση της μητρικής (>230V) αλλά από υπέρταση του router (που προκλήθηκε από το βραχυκύκλωμα της τηλεφωνικής μου γραμμής) μέσω του καλωδίου Ethernet.
Για να καταλάβεις, ο υπολογιστής ήταν κλειστός όταν έγινε αυτό.
Άρα η ζημιά μπορεί να γίνει και με πολύ λιγότερα Volt από τα 230. Το καλώδιο Ethernet έχει 2-3 Volt τάση.

netblues
05-04-15, 17:26
Αν και κανενας δεν θα σου πει ουτε γιατι καηκε ο ρουτερ ουτε γιατι καηκε η ethernet, το μονο σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ οφειλεται σε βραχυκυκλωμα της τηλεφωνικης γραμμης. Ποσο μαλλον το να βγαζουμε και περαιτερω συμπερασματα απο αυτό.

Το ποιο πιθανο σεναριο ειναι αυτό του κεραυνού το οποιο έχει προκαλεσει και το βραχυκύκλωμα.
Απο την αλλη, αν ειχες βραχυκυκλωμα τοτε δεν θα ειχες τηλεφωνο, και ειναι λιγακι δυσκολο να εδωσε ο οτε αρση βλαβης χωρις να το δει και να το φτιαξει.
Πως κατεληξες οτι εχεις βραχυκυκλωμα?

Στην ΕΕΤΤ δεν ειναι χαζοι, αν το αιτημα εχει ανακριβιες και δεν βγαινει ακρη, μην περιμενεις φως.. (νερο, και για την περιπτωση σου τηλεφωνο) :)

knerantz
05-04-15, 18:05
Αν και κανενας δεν θα σου πει ουτε γιατι καηκε ο ρουτερ ουτε γιατι καηκε η ethernet, το μονο σιγουρο ειναι οτι ΔΕΝ οφειλεται σε βραχυκυκλωμα της τηλεφωνικης γραμμης. Ποσο μαλλον το να βγαζουμε και περαιτερω συμπερασματα απο αυτό.

Το ποιο πιθανο σεναριο ειναι αυτό του κεραυνού το οποιο έχει προκαλεσει και το βραχυκύκλωμα.
Απο την αλλη, αν ειχες βραχυκυκλωμα τοτε δεν θα ειχες τηλεφωνο, και ειναι λιγακι δυσκολο να εδωσε ο οτε αρση βλαβης χωρις να το δει και να το φτιαξει.
Πως κατεληξες οτι εχεις βραχυκυκλωμα?

Στην ΕΕΤΤ δεν ειναι χαζοι, αν το αιτημα εχει ανακριβιες και δεν βγαινει ακρη, μην περιμενεις φως.. (νερο, και για την περιπτωση σου τηλεφωνο) :)

Μα έτσι και αλλιώς το τηλέφωνο δεν παίρνει τόνο από την 1η μέρα που έκανα την σύνδεση μου πριν 1,5 χρόνο. Μόνο το internet δουλεύει.

bxenos
05-04-15, 21:59
Δεν κάηκε από υπέρταση της μητρικής (>230V) αλλά από υπέρταση του router (που προκλήθηκε από το βραχυκύκλωμα της τηλεφωνικής μου γραμμής) μέσω του καλωδίου Ethernet....
για το ρουτερ σου λεω. Εκεί υπάρχουν μετασχηματιστές/πυκνωτές και βαρίστορ στην τηλεφωνική γραμμή ΠΡΙΝ τα κυκλωματα του modem.
Μήπως έχει κάνει κανένας στο σπίτι πατέντες για να περάσει το τηλ καλώδιο μαζί με καλώδια ρεύματος;

knerantz
06-04-15, 10:48
για το ρουτερ σου λεω. Εκεί υπάρχουν μετασχηματιστές/πυκνωτές και βαρίστορ στην τηλεφωνική γραμμή ΠΡΙΝ τα κυκλωματα του modem.
Μήπως έχει κάνει κανένας στο σπίτι πατέντες για να περάσει το τηλ καλώδιο μαζί με καλώδια ρεύματος;

Σε πολυκατοικία νοικιάζω και απ'ότι ξέρω δεν έχει γίνει κάποια πατέντα και ούτε 3 τεχνικοί που ήρθαν μου είπαν κάτι τέτοιο.

OxAp0d0
09-04-15, 13:01
Εντος 48 ωρων απο την στιγμη που γινετε μια αιτηση βλαβης ο ΟΤΕ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΕ απο την ΕΕΤΤ να ελεγχει την βλαβη και να απανταει στην εταιρια. Απο κει και περα αυτη ενημερωνει τον πελατη... Πιστευω οτι μεχρι αυριο θα υπαρχει μια πρωτη απαντηση...

Ο ΟΤΕ υποχρεούται να απαντήσει σε 48 ώρες. Όχι να το λύσει. Μπορεί μια χαρά να δηλώσει "καλωδιακή βλάβη" και να αφήσει να περάσουν 2-3 εβδομάδες μέχρι να κάνει οτιδήποτε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.