PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο firmware για 9108



Σελίδες : [1] 2

zeibekis
28-03-07, 10:33
Μόλις είδα οτι έχει βγει καινούριο firmware αλλά μόνο για ANNEX A. Φαντάζομαι σε λίγο πρέπει να βγει και για Β

firmware (http://www.usr-emea.com/support/s-prod-template.asp?loc=grec&prod=9108a)

dingo
28-03-07, 12:22
ευχαριστουμε φίλε
καιρός ήταν γιατί τώρα τελευταία το USR δέν μου τα λέει
καλά πολλά disconnect κάνει :)

nikant
28-03-07, 12:28
το έβαλα μόλις..

τώρα στις επιλογές Internet στο μενού έχει και το Purchace VPN το οποίο οδηγεί εδώ http://usr.com/upgrade/index.asp?step=3&lang=en


USRobotics has launched the VPN termination for the 9108 Wireless Gateway. For the promotional period, USRobotics customers can activate this feature for no charge. Once activated the feature will remain operational even when the promotional period has finished. Please fill in the following information. USRobotics must review this order for compliance with United States Export Regulations, and you will be notified via email when the order is approved (usually about one business day).

androu
28-03-07, 13:36
εγω εχω Version: 3.04L.01.07 (Παρασκευή, 17 Φεβρουαρίου 2006 2:21:00 μμ)
1421_021706-3.04L.01.A2pB020a.d17f
αυτή. η καινούρια ποιά είναι ?

nikant
28-03-07, 13:54
εγω εχω Version: 3.04L.01.07 (Παρασκευή, 17 Φεβρουαρίου 2006 2:21:00 μμ)
1421_021706-3.04L.01.A2pB020a.d17f
αυτή. η καινούρια ποιά είναι ?

3.04L.01.13 (Τετάρτη, 19 Ιούλιος 2006 9:51:00 πμ)
0951_071906-3.04L.01.A2pB021c.d17m

androu
28-03-07, 14:06
οκ το έβαλα κ εγώ. ευχαριστώ!

InVADeR
28-03-07, 14:53
Ξέρουμε τι bug fixes έχει το καινούργιο firmwire ? Τίποτα που να αξίζει ? Αν θυμάμαι καλά είχε και κάποιο bug με το QoS που του όριζες high priority και το έβαζε σε medium...

nikant
28-03-07, 15:08
Ξέρουμε τι bug fixes έχει το καινούργιο firmwire ? Τίποτα που να αξίζει ? Αν θυμάμαι καλά είχε και κάποιο bug με το QoS που του όριζες high priority και το έβαζε σε medium...

αυτό πρέπει να έφτιαξε.. μόλις έβαλα ένα rule σε high και πέρασε κανονικά

nikant
28-03-07, 19:48
το Upgrade για να ενσωματωθεί το VPN στο router μας γίνεται μέσα από το web interface και αφού στείλετε τα στοιχεία σας μέσα από τις φόρμες του USR και σας έλθει email επιβεβαίωσης

19086


σε τελική ανάλυση το VPN ξεκλειδώνεται με τις εξής γραμμές που μπαίνουν αυτόματα στο configuration file


<IPSec>
<ipslicense licenseKey="το-licence-key-που-γίνεται-generate-για-τη-MAC-address-σας"/>
</IPSec>

InVADeR
28-03-07, 20:17
το Upgrade για να ενσωματωθεί το VPN στο router μας γίνεται μέσα από το web interface και αφού στείλετε τα στοιχεία σας μέσα από τις φόρμες του USR και σας έλθει email επιβεβαίωσης




σε τελική ανάλυση το VPN ξεκλειδώνεται με τις εξής γραμμές που μπαίνουν αυτόματα στο configuration file


<IPSec>
<ipslicense licenseKey="το-licence-key-που-γίνεται-generate-για-τη-MAC-address-σας"/>
</IPSec>

Και τι ακριβώς προσφέρει το VPN-IPSec ? Νομίζω πως αργότερα θα χρειάζεται να πληρώνεις για να το ενεργοποίησης.

nikant
28-03-07, 20:50
Και τι ακριβώς προσφέρει το VPN-IPSec ? Νομίζω πως αργότερα θα χρειάζεται να πληρώνεις για να το ενεργοποίησης.

αυτό χρειάζεται για όσους θέλουν να φτιάξουν με κάποιον άλλο ένα VPN μεταξύ των PC τους..

antonis_wrx
29-03-07, 19:47
οπότε όσο είναι τζάμπα το ενεργοποιούμε σε περίπτωση που χρειαστεί κάποτε;

InVADeR
29-03-07, 20:22
οπότε όσο είναι τζάμπα το ενεργοποιούμε σε περίπτωση που χρειαστεί κάποτε;

yeap, δεν σε χαλάει ;)

το ίδιο έκανα και εγώ :)

ntsili
29-03-07, 23:04
Sorry, αλλά μπορεί κάποιος να μου πει τί είναι το VPN?

ubick
29-03-07, 23:48
Virtual private network (http://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_private_network)

katafitos
01-04-07, 02:42
Στο System log παρατηρησα οτι βγαζει συνεχως το παρακατω μηνυμα

user warning kernel: SharedMemAlloc: ptr=0xA0FFFFD8 size=8

και το εχω παρατηρησει σε 2 διαφορετικα μηχανακια...
γνωριζει κανεις γιατι το βγαζει?

Tiger75
01-04-07, 14:42
Εμένα δεν μου βγάζει κάτι τέτοιο.......πάντως ευχαριστώ για το Firmaware και εγώ το πέρασα....να'στε καλα!! Να δούμε τιο καλό έχουν φτιάξει....

daniels_saving_grace
02-04-07, 15:08
Δε θα βγει για ADSL over ISDN;;;

jtsop
06-04-07, 00:42
Ωραίο το VPN, αλλά είναι μόνο VPN client και εκτός των άλλων όταν προσπαθώ να βάλω ένα πιστοποιητικό (http://www.noc.uoa.gr/uoa-ca.cer) μου βγάζει ένα γενικό μήνυμα λάθους. Το έχει δοκιμάσει κανείς και να παίζει;

WolfBack
07-04-07, 00:50
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση;
Στο προηγούμενό μου 9108 είχα κάνει την αναβάθμιση στο νέο firmware αλλά στο interface του router δεν μπορούσα να βρω το Virtual Servers στο μενού Security.
Έχει μεταφερθεί σε κάποιο άλλο υπομενού, ή απλά, δουλεύει πια με τις port triggering για όσους θέλουν να ανοίξουν ports;

nikant
07-04-07, 09:47
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση;
Στο προηγούμενό μου 9108 είχα κάνει την αναβάθμιση στο νέο firmware αλλά στο interface του router δεν μπορούσα να βρω το Virtual Servers στο μενού Security.
Έχει μεταφερθεί σε κάποιο άλλο υπομενού, ή απλά, δουλεύει πια με τις port triggering για όσους θέλουν να ανοίξουν ports;

με το τελευταίο firmware που πέρασα πριν λίγες μέρες μια χαρά υπάρχει το Virtual Servers..

WolfBack
07-04-07, 12:51
με το τελευταίο firmware που πέρασα πριν λίγες μέρες μια χαρά υπάρχει το Virtual Servers..
Τότε, πιθανότατα, ή κάτι δεν πέρασα σωστά, ή απλά ήταν θέμα γκαβομάρας....
Thnx!
:oneup:

spanaks
08-04-07, 10:45
Το VPN θα παίζει μόνο μεταξύ usr router ή γενικά?

treloskostas
09-04-07, 15:36
Δεν ξέρω αν απαντάω στο σωστό θέμα αλλά έχω κάποιο πρόβλημα κατά την αναβάθμιση του νέου firmware και δεν ξέρω αν είναι κάτι γενικό ή είναι μόνο σε εμένα. Ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες από τo site της USR μου εγκατέστησα το EasyConfigurator 2.71 και προσπάθησα από το tab "Συσκευή" να κάνω αναβάθμιση στο "υλικολογισμικό" (όπως λέει το firmware) χωρίς όμως να έχω κάποια επιτυχία. Είμαι σε PSTN γραμμή άρα φαντάζομαι πως χρησιμοποιώ και το σωστό firmware που είναι αυτή την στιγμή διαθέσιμο. Το ήδη εγκατεστημένο firmware που έχω είναι το 1.3 (η προηγούμενη ακριβώς έκδοση δηλαδή) και μόλις προσπαθώ να το αναβαθμίσω στην νεότερη 1.5 μου εμφανίζει το εξής μήνυμα λάθους: "ΣΦΑΛΜΑ: Το αρχείο που επιλέξατε δεν φαίνεται να περιέχει έγκυρο υλικολογισμικό για τον δρομολογητή σας."....
Γνωρίζει μήπως κανείς σας τί ακριβώς πρέπει να κάνω;;;; Θα μπορούσα να δοκιμάσω να κάνω την αναβάθμιση και από το web interface αλλά δεν το δοκίμσα ακόμα. Φαντάζομαι πως θα έχω το ίδιο πρόβλημα και γι'αυτό ζητάω την γνώμη σας και την συμβουλή σας για το θέμα αυτό.
Ευχαριστώ πολύ.

katafitos
09-04-07, 15:44
Δεν ξέρω αν απαντάω στο σωστό θέμα αλλά έχω κάποιο πρόβλημα κατά την αναβάθμιση του νέου firmware και δεν ξέρω αν είναι κάτι γενικό ή είναι μόνο σε εμένα. Ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες από τo site της USR μου εγκατέστησα το EasyConfigurator 2.71 και προσπάθησα από το tab "Συσκευή" να κάνω αναβάθμιση στο "υλικολογισμικό" (όπως λέει το firmware) χωρίς όμως να έχω κάποια επιτυχία. Είμαι σε PSTN γραμμή άρα φαντάζομαι πως χρησιμοποιώ και το σωστό firmware που είναι αυτή την στιγμή διαθέσιμο. Το ήδη εγκατεστημένο firmware που έχω είναι το 1.3 (η προηγούμενη ακριβώς έκδοση δηλαδή) και μόλις προσπαθώ να το αναβαθμίσω στην νεότερη 1.5 μου εμφανίζει το εξής μήνυμα λάθους: "ΣΦΑΛΜΑ: Το αρχείο που επιλέξατε δεν φαίνεται να περιέχει έγκυρο υλικολογισμικό για τον δρομολογητή σας."....
Γνωρίζει μήπως κανείς σας τί ακριβώς πρέπει να κάνω;;;; Θα μπορούσα να δοκιμάσω να κάνω την αναβάθμιση και από το web interface αλλά δεν το δοκίμσα ακόμα. Φαντάζομαι πως θα έχω το ίδιο πρόβλημα και γι'αυτό ζητάω την γνώμη σας και την συμβουλή σας για το θέμα αυτό.
Ευχαριστώ πολύ.
κατεβασε το bin απο το παρακατω
http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1254

και μετα μπες στο web interface του router
Device --> Upgrade --> Firmware file (διαλεγεις αυτο που κατεβασες)

και περιμενεις να κανει το upgrade χωρις να πειραξεις τιποτα αν δεν τελειωσει..
Προσοχη να μην σου κοπει το ρευμα κατα την αναβαθμιση

Πριν το upgrade παρε και ενα backup
Device --> Backup settings

antonis_wrx
10-04-07, 21:07
Δεν ξέρω αν απαντάω στο σωστό θέμα αλλά έχω κάποιο πρόβλημα κατά την αναβάθμιση του νέου firmware και δεν ξέρω αν είναι κάτι γενικό ή είναι μόνο σε εμένα. Ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες από τo site της USR μου εγκατέστησα το EasyConfigurator 2.71 και προσπάθησα από το tab "Συσκευή" να κάνω αναβάθμιση στο "υλικολογισμικό" (όπως λέει το firmware) χωρίς όμως να έχω κάποια επιτυχία. Είμαι σε PSTN γραμμή άρα φαντάζομαι πως χρησιμοποιώ και το σωστό firmware που είναι αυτή την στιγμή διαθέσιμο. Το ήδη εγκατεστημένο firmware που έχω είναι το 1.3 (η προηγούμενη ακριβώς έκδοση δηλαδή) και μόλις προσπαθώ να το αναβαθμίσω στην νεότερη 1.5 μου εμφανίζει το εξής μήνυμα λάθους: "ΣΦΑΛΜΑ: Το αρχείο που επιλέξατε δεν φαίνεται να περιέχει έγκυρο υλικολογισμικό για τον δρομολογητή σας."....
Γνωρίζει μήπως κανείς σας τί ακριβώς πρέπει να κάνω;;;; Θα μπορούσα να δοκιμάσω να κάνω την αναβάθμιση και από το web interface αλλά δεν το δοκίμσα ακόμα. Φαντάζομαι πως θα έχω το ίδιο πρόβλημα και γι'αυτό ζητάω την γνώμη σας και την συμβουλή σας για το θέμα αυτό.
Ευχαριστώ πολύ.
κ εμένα από το easy configurator έτσι έβγαλε. Αλλά μέσω web interface όλα πήγαν καλά.

alexsapran
16-04-07, 12:25
Το VPN θα παίζει μόνο μεταξύ usr router ή γενικά?

αυτό θέλω να μάθω και εγώ....??????κάποιος?

nickvog
19-04-07, 00:50
Eπιτέλους !!! Εστω και από σπόντα (το καινούργιο firmware, ουσιαστικά, αφορά το VPN purchase upgrade), το QoS bug λυθηκε !!!! :oneup: :oneup:

brandon
19-04-07, 17:22
Να πω με την σειρά μου ότι είμαι ένας ακόμα ευχαριστημένος χρήστης του USR 9108 !!
Έβαλα και εγώ το καινούργιο firmware, έκανα και register στο VPN (το μαιλ μου ήρθε ύστερα απο 3-4 μέρες) και γενικότερα είναι αρκετά σταθερό. Δεν νομίζω ότι καποιος πρέπει να έχει ενδιασμούς για να το βάλει :)

alexsapran
19-04-07, 21:21
pistevw to simantikotero asxeto me to vpn ine to QoS giati VPN den nwmizw oti kathe mera oloi sta spitia mas exoume......

djargad
24-04-07, 01:13
Παιδιά μέσα σε πόσο χρόνο πήρατε το confirmation mail από τη USR;;;...όσοι έχετε ενεργοποιήσει το VPN βέβαια

XTCgr
24-04-07, 15:16
την ίδια μέρα :)

djargad
24-04-07, 17:19
Χμμ κι εγώ το έχω κάνει απο την Κυριακή και ακόμα τίποτα....Θα στείλω καινούρια αίτηση. Μήπως όμως φταίει το Firefox??

Πάντως για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ το test mail. Αυτό το παίρνω κανονικά.

[SOLVED] Οκ με τη δεύτερη φορά έγινε και το confirmation..να δω τώρα τι θα το κάνω το VPN :P

jtsop
26-04-07, 13:24
To VPN sto 9108 ειναι μονο client. Άρα κάπου αλλού πρέπει να στήσεις τον Server. OpenVPN δουλεύει???

daniels_saving_grace
26-04-07, 22:20
Βγήκε το 1.5 και για ISDN. Σας γράφω από αυτό!

http://www.usr.com/support/9108a/9108a-files/USR9108B-07-24-06.bin

Εντυπώσεις, σύντομα.

(Αν είναι annexe A θέλει πάλι τη διαδικασία με TFPT κτλ).

sdikr
26-04-07, 22:28
Βγήκε το 1.5 και για ISDN. Σας γράφω από αυτό!

http://www.usr.com/support/9108a/9108a-files/USR9108B-07-24-06.bin

Εντυπώσεις, σύντομα.

(Αν είναι annexe A θέλει πάλι τη διαδικασία με TFPT κτλ).


Ναι δουλέυει!!!
Χωρις tfp :oneup:

molivos
26-04-07, 23:29
Ναι δουλέυει!!!
Χωρις tfp :oneup:



The upload failed because the selected file is invalid. Use your Web browser’s Back button to try again.
Μεσα απο Web upload απετυχε (9108 A--->B)
Aραγε με tfpt δουλευει ??

daniels_saving_grace
26-04-07, 23:45
Ναι ναι, εγώ έτσι το έκανα.

daniels_saving_grace
30-04-07, 07:58
Παιδιά, σε όλους παραμένει το κουτί που λεεί να το ξεκλειδώσεις ή να το αγοράσεις ακόμα και μετά το ξεκλείδωμα;; Είναι λίγο ενοχλητικό κουτάκι.

brandon
30-04-07, 15:19
Παιδιά, σε όλους παραμένει το κουτί που λεεί να το ξεκλειδώσεις ή να το αγοράσεις ακόμα και μετά το ξεκλείδωμα;; Είναι λίγο ενοχλητικό κουτάκι.

Ναι και σε μένα έχει παραμείνει αυτό το ενοχλητικό κουτάκι δυστυχώς. :down:
Στο εποοοοοοοοοοοοοοομενο firmware που θα φτιάξουν τα μειονεκτήματα του παρόντος θα σκεφτούν να βγάλουν και το κουτάκι :twisted:

daniels_saving_grace
30-04-07, 21:12
Πιστεύω ότι μάλλον είδαμε το τελευταίο firmware της σειράς :(

katafitos
04-05-07, 10:11
Συναντησατε κανενα προβλημα με ενεργοποιηση dyndns στο νεο firmware? Ενεργοποιηθηκε μια χαρα αλλα δεν ελεγε να απενεργοποιηθει με τιποτα. Τελικα απενεργοποιηθηκε

taspapad
18-05-07, 09:26
Παρότι το confirmation mail απο την usr μου ήρθε πραγαματικα μετα απο μόλις 1 ώρα!!!!Όταν ακολουθώ το link για να κανω upgrade μου βγάζει το εξης error:

Feature Upgrade

Error:

An error has occurred. Please go back to your router's Administrative Interface and click Purchase Upgrade. If you have already received an email confirming export compliance, please click the link (or cut and paste the complete URL) from that email.


Τί πρέπει να κανω τώρα??

atrias
18-05-07, 18:24
ρε παιδιά το μηχάνημα είναι 9108 ή 9108Α?
εδώ (http://www.usr-emea.com/support/s-main-menu.asp?loc=emea) τα έχει σαν δύο διαφορετικά! (στο dropdown που λέει Broadband)
αυτό που έχω εγώ πάντως είναι για ISDN!

επίσης αν κάνω backup τα settings πριν το upgrade μπορώ μετά να τα κάνω restore στο νέο firmware ή θα πρέπει να τα κάνω από την αρχή?

ubick
18-05-07, 20:11
ρε παιδιά το μηχάνημα είναι 9108 ή 9108Α?
εδώ (http://www.usr-emea.com/support/s-main-menu.asp?loc=emea) τα έχει σαν δύο διαφορετικά! (στο dropdown που λέει Broadband)
αυτό που έχω εγώ πάντως είναι για ISDN!


Οι διαφορές είναι στην κατασκευή τους. Κοίτα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=778646&postcount=5)και εδώ (http://www.usr.com/rohs/default.asp?loc=emea).

atrias
18-05-07, 22:31
:atom:atom
τρελή διαφορά!!
και έχουν διαφορετικό firmware για αυτό το λόγο????
και πως βρίσκουμε ποιο από τα δύο έχουμε για να κατεβάσουμε τη σωστή έκδοση firmware??

ubick
18-05-07, 22:50
Το ίδιο firmware έχουν. Και το 9108 (http://www.usr-emea.com/support/s-prod-template.asp?loc=emea&prod=9108)παίρνει το SR9108A-07-19-06.bin.

atrias
18-05-07, 23:54
ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες!
πιστεύω ισχύει και το άλλο που ρωτούσα σχετικά με το backup των settings έτσι?
άντε καλή μου επιτυχία λοιπόν στην αναβάθμιση! :) :)

killer_instinct
19-05-07, 03:10
Τελικά η υπηρεσία VPN είναι επί πληρωμή;
Παρακάμπτεται αυτό κάπως; :p

sdn
19-05-07, 23:55
Τελικά η υπηρεσία VPN είναι επί πληρωμή;
Παρακάμπτεται αυτό κάπως; :p

Η ενεργοποίηση είναι ακόμα δωρεάν. Αν ενεργοποιηθείς θα είσαι οκ μέχρι να καεί το modem.

@ ADSLgr.com All rights reserved.