PDA

Επιστροφή στο Forum : SHARED LLU Tellas: Απαράδεκτος Μονομερής υποδιπλασιασμός του UPLOAD από 512 σε 256!!



Σελίδες : [1] 2

ntsili
28-03-07, 11:33
Όλα τα έχω δει αλλά αυτό που συμβαίνει με την Tellas είναι τουλάχιστον ανεπίτρεπτο. Έχω
διαβάσει το σχετικό post, αλλά ήθελα να προσθέσω και ένα σχετικό poll.

Aπό τον οκτώβριο ήθελα να βάλω στο σπίτι μου στην Αθήνα (Π. Φάληρο) μια DSL
σύνδεση στα 2mbit. Έκανα επαφές με διάφορες εταιρείες μέχρι που μίλησα με την tellas η
οποία μου ανέφερε ότι διέθετε στην περιοχή μου SHARED LLU 2mbit. Άρα θα μπορούσα να έχω
γραμμή DSL + providing της εν λόγω εταρείας χωρίς να έχω να κάνω με τον ΟΤΕ.
Επιπλέον όποτε θα το επιθυμούσα θα μπορούσα να μεταπηδήσω και σε FULL LLU 4mbit,
βάζοντας και τηλεφωνία Τellas, αποχαιρετώντας μια για πάντα τον ΟΤΕ.
Αυτό όμως που με έκανε να επιλέξω τελικά την Tellas είναι ότι σε αντίθεση με τις άλλες
εταιρείες έδινε upload 512 και όχι 256. Mάλιστα, μου το παρουσίασε ο πωλητής ως πλεονέκτημα το
όποιο εκτίμησα δεόντως.
Υπογράφηκε η σύμβαση και όντως λίγες μέρες πριν τον νοέμβριο (1η νοεμρίου παρουσιαζόμουν
στρατίωτης) είχα σύνδεση 2048/512.

Σήμερα, όμως, παρατήρησα κάτι το οποίο θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτο από την μεριά της Tellas:
Ύστερα από πολύ καιρό μπήκα σπίτι μου (9:00 το πρωί) και παρατήρησα ότι η σύνδεσή μου
ήταν στα 2048/256 !
Μπα λέω κάτι θα παίζει με τον συγχρονισμό του router. Ελάτε όμως που δεν έφταιγε αυτό.

Παίρνω το 13800 και επικοινωνώ με υπάλληλο. Του εξηγώ το πρόβλημα και αφού περιμένω στην
αναμονή για μερικά δευτερόλεπτα, μου αναφέρει ευγενικά πάνω-κάτω τα εξής:
"Ναι, είναι η στρατηγική της εταιρείας. Αλλάξαμε αυτές τις συνδέσεις από 512 σε 256" !!!!!

Ρε παιδιά μα είναι δυνατόν να έχω υπογράψει 12μηνο συμβόλαιο και να μου λένε ότι μονομερώς
και ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ υποδιπλασιάσανε το upload!! Να πω ότι έχω μηνιαία συνδρομή, να πω
εντάξει σηκώνομαι και φεύγω. Έλα όμως που είμαι "κλειδωμένος" στο συμβόλαιο. Ποιος μπορεί
να με προστατέψει και πώς διάολο θα αποδείξω ότι μου είχαν "σερβίρει" ως πλεονέκτημα την
παροχή 512 upload αντί για 256?? Και πώς τολμάνε να κάνουν αυτό που κάνουν χωρίς να
ενημερώσουν τον πελάτη?? Μιλάμε για μεγάλη κοροϊδία την οποία δεν θα αφήσω απλήρωτη
σε καμιά περίπτωση.
Πέρα από το ότι ΔΕΝ θα τους πληρώσω τίποτα από εδώ και πέρα, έχω ήδη επικοινωνήσει με
τον δικηγόρο μου ο οποίος ΗΔΗ ετοιμάζει το εξώδικο για αποζημίωση και διακοπή σύμβασης
λόγω μονομερούς παραβίασης των όρων του συμβολαίου, συν την καταγγελία που θα γίνει
άμεσα στην ΕΕΤΤ. Επίσης επικοινώνησα με άτομο που δουλεύει στον χώρο των περιοδικών των
υπολογιστών και θα γράψει το περιστατικό σε αφιέρωμα που ετοιμάζει για το DSL & τους
providers στην Ελλάδα. Είναι κάτι το οποίο δεν πρόκειται να το επιτρέψω. Έπρεπε τουλάχιστον
να με ενημερώσουν εκ των προτέρων και να μου δώσουν το δικαίωμα να σηκωθώ να φύγω.


Θα ήθελα οι admins να κρατήσουν το poll. Πιστεύω ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα και η άποψη-αγανάκτηση
όλων των μελών όταν εκφράζεται μέσα από αριθμούς...

johnvam
28-03-07, 11:46
Εφόσον άλλαξε τους όρους του συμβολαίου έπρεπε να δώσει την δυνατότητα για σπάσιμο αυτού....

ermis333
28-03-07, 12:15
512 upload δίνεται πλέον μόνο για τα πακέτα Full LLU.


Το συμβόλαιό σου ΔΕΝ ισχύει από τη στιγμή που έχει γίνει αλλαγή στην προσφερόμενη υπηρεσία. Μπορείς να φύγεις όποτε το επιθυμείς ατελώς.

ΥΓ. Σου έχει σταλεί ενημερωτικό e-mail για την αλλαγή.

ΥΓ2. Δεν είσαι εγκλωβισμένος.

minovg
28-03-07, 12:52
Είναι όντως απαράδεκτη αντιμετώπιση και την έχουμε ήδη καταδικάσει εδώ και μέρες σε άλλο θέμα. Είναι ανεπίτρεπτο να μειώνει το upload έτσι απλά επειδή... γουστάρει. Αν ισχύουν αυτά που λέει ο Ερμής ότι μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο και να φύγεις τότε κάντο. Ή πήγαινε στο Zisto που έχει 4096/512 προς το παρόν και είναι και πιο φθηνό από την shared.

Α και η δημοσκόπηση είναι περιττή. Πιστεύεις ότι έστω και ένας θα ψηφίσει διαφορετικά από το... αυτονόητο; :confused: Είναι ολοφάνερη η κοροϊδία.

ntsili
28-03-07, 13:24
Το συμβόλαιό σου ΔΕΝ ισχύει από τη στιγμή που έχει γίνει αλλαγή στην προσφερόμενη υπηρεσία. Μπορείς να φύγεις όποτε το επιθυμείς ατελώς.

Που το βασίζεις αυτό? Πιστεύεις ότι η Tellas θα επιτρέψει κάτι τέτοιο?

Dimitris
28-03-07, 13:41
Είμαστε στην ίδια περίπτωση. Ήταν απαράδεκτο αυτό που έγινε. Εγώ τους έχω στείλει ήδη φαξ για διακοπή με δική τους ευθύνη και περιμένω να με αποσυνδέσουν. Από τη στιγμή που δεν τηρούν τους όρους του συμβολαίου έχουμε κάθε δικαίωμα να το σπάσουμε. Κι αν αργήσουν αρχίζουν οι καταγγελίες σε ΕΕΤΤ και περιοδικά. Νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν ότι θέλουν επειδή η αλλαγή παροχού παίρνει μήνες, αλλά γελαστήκανε αν νομίζουν ότι θα περάσει έτσι αυτό.

Μήπως ξέρεις αν μπορούμε να κάνουμε τηλεφωνικά καταγγελία στην ΕΕΤΤ και αν ναι σε ποιο νούμερο ?

Dimitris
28-03-07, 14:07
Τηλεφώνησα και πριν λίγο να μάθω πώς προχωράει η διαδικασία. Μέσα σε σύνολο 35(!) ημερών η σύνδεση θα έχει διακοπεί και θα έχει ενημερωθεί και ο ΟΤΕ. Το Crypto που δίνανε τελικά το κρατάμε και δεν χρειάζεται να το επιστρέψουμε, παρόλο που δεν συμπληρώθηκε ο χρόνος του συμβολαίου.

frap
28-03-07, 14:23
Που το βασίζεις αυτό? Πιστεύεις ότι η Tellas θα επιτρέψει κάτι τέτοιο?

Εφόσον αλλάζει μονομερώς την υπηρεσία, μπορείς να καταγγείλεις τη μεταξύ σας σύμβαση αζημίως.
Είναι κοινή πρακτική. Αν σου πούνε άλλα, υπάρχει η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή να απευθυνθείς.

Spanos
28-03-07, 15:50
Απαράδεκτη πολιτική που με βάζει σε σκέψεις για το τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω και εγώ σαν πελάτης στο μέλλον :down:

Όταν βλέπεις μια εταιρεία να μεταχειρίζεται έτσι τους πελάτες πριν λήξει ο χρόνος του συμβολαίου, όταν βλέπεις μια εταιρεία να αθετεί τις συμφωνίες (συμβόλαια) που έχει υπογράψει είσαι πλέον προετοιμασμένος για όλα ακόμα και για τα χειρότερα.

Ποιός μου λέει εμένα οτι κάποια στιγμή δεν θα κάνουν τα ίδια και στο Ζίστο :hmm:


Εφόσον αλλάζει μονομερώς την υπηρεσία, μπορείς να καταγγείλεις τη μεταξύ σας σύμβαση αζημίως.
Είναι κοινή πρακτική. Αν σου πούνε άλλα, υπάρχει η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή να απευθυνθείς.

Αυτό δε λέει τίποτα γιατί πάλι πρέπει να ψαχτείς, να παίρνεις τηλέφωνα και να σου λένε αλλα ο καθένας, να μπλέκεις με φάξ, να μείνεις αρκετό καιρό χωρίς internet

Σε πρόβλημα σε βάζουν όπως και να χει για να μην πω οτι είναι ένας εκβιασμός (ή μένεις μήνες χωρίς νετ ή κάθεσε στα αυγά σου).

ntsili
28-03-07, 19:39
Mε πήραν πριν από λίγο από Tellas... Τους τα έχωσα ευγενικά & τους εξήγησα την πατάτα που
κάνανε. Θα μπορούσαν στις χαμηλές συνδέσεις να ανεβάσουν ΜΟΝΟ το download και όχι να
κάνουν αυτό που έκαναν τελικά.
Τους έθεσα και ένα ερώτημα: "αν πάμε σε zisto 5mbit θα κάνουν το ίδιο με το upload?". H
απάντηση ήταν "όχι" (αυτό έλειπε)... Να δούμε τι θα γίνει στην τελική...

Το ευχάριστο είναι -από τα επίσημα χείλη αυτού που με πήρε- ότι μπορείτε να σπάσετε το
συμβόλαιο και να σταματήσει η σύμβαση.

nrg_polini
28-03-07, 19:39
Χαμηλωσε τo upload, αλλα μειωσε και τη τιμη. Δεν σας κραταει κανεις να μεινετε, οποιαδηποτε στιγμη θελετε καταγγελετε τη συμβαση απο τη στιγμη που σας αλλαξαν τη ταχυτητα. Αυτα δεν τα λεω για να δικαιολογησω την απαραδεκτη ενεργεια της Τελλας, αλλα για την αποκατασταση της αληθειας.

Spanos
28-03-07, 19:43
Χαμηλωσε τo upload, αλλα μειωσε και τη τιμη. Δεν σας κραταει κανεις να μεινετε, οποιαδηποτε στιγμη θελετε καταγγελετε τη συμβαση απο τη στιγμη που σας αλλαξαν τη ταχυτητα. Αυτα δεν τα λεω για να δικαιολογησω την απαραδεκτη ενεργεια της Τελλας, αλλα για την αποκατασταση της αληθειας.


Πόσο έχει τώρα;

nrg_polini
28-03-07, 19:51
Πόσο έχει τώρα;

Νομιζω γυρω στα 32 Ευρω και πριν ειχε 36 Ευρω μαζι με το polis300 το οποιο αν δεν κανω παλι λαθος ηταν υποχρεωτικο.

Spanos
28-03-07, 19:55
35.92€ είχε μαζί με το Polis 300....

Για 4€ δηλαδή μείωση έπρεπε η Tellas να μην τηρήσει αυτό που υπέγραψε; Σιγά την μείωση που έκαναν πάλι πανάκριβο είναι :down:

ntsili
28-03-07, 20:29
Μα εγώ τους τα είπα: "χαζή κίνηση αφού πάλι σε κανά τρίμηνο τα uploads θα είναι πάλι 512"...
Σιγά την έκπτωση που μας έκαναν δηλαδή.

momo
29-03-07, 16:28
Εχω στειλει στη Tellas που εχει το θρασος να αυτοαποκαλυται και Εταιρια 8 Fax διακοπης υπογεγρα μενα με ΑΦΜ ΑΔΤ και ονοματεπονημο .
22\3 3 φαξ 2 στο 2111200021 και 1 στο 2111201100 τιποτα δεν πηραν η χαθηκε
25/3 3 φαξ 1 στο 2111200021 και 2 στο 2111201100 τιποτα ξανα
σημερα 4 φαξ 2 και 2 και ειμαι σιγουροσ οτι Π@π@ρι@ 8α μου πουν οτι πηραν
Μην Μπλεξεται με αυτη την Σκ@τοεταιρια μακρια και παλλη μακρια Ειναι ενα χαοσ ενα αισχος

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΤΕΛΛΑΣ ΜΙΑ ΑΚΥΡΩΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΚΑΝΑ ΘΑΥΜΑ

Καραγκιζιδες τησ τελλασ

Εστειλα και μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ ετσι για το μαμοτο

DSLaManiaC
29-03-07, 16:36
Όταν μια εταιρία αλλάξει μονομερώς τους όρους του συμβολαίου μπορείς να το σπάσεις όποτε θες.
Το λέει ο νόμος δεν χρειάζεται να τους ζητήσεις την άδεια για να φύγεις.

ermis333
29-03-07, 17:40
Εχω στειλει στη Tellas που εχει το θρασος να αυτοαποκαλυται και Εταιρια 8 Fax διακοπης υπογεγρα μενα με ΑΦΜ ΑΔΤ και ονοματεπονημο .
22\3 3 φαξ 2 στο 2111200021 και 1 στο 2111201100 τιποτα δεν πηραν η χαθηκε
25/3 3 φαξ 1 στο 2111200021 και 2 στο 2111201100 τιποτα ξανα
σημερα 4 φαξ 2 και 2 και ειμαι σιγουροσ οτι Π@π@ρι@ 8α μου πουν οτι πηραν
Μην Μπλεξεται με αυτη την Σκ@τοεταιρια μακρια και παλλη μακρια Ειναι ενα χαοσ ενα αισχος

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΤΕΛΛΑΣ ΜΙΑ ΑΚΥΡΩΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΚΑΝΑ ΘΑΥΜΑ

Καραγκιζιδες τησ τελλασ

Εστειλα και μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ ετσι για το μαμοτο

Εμένα γιατί πάντα φτάνουν τα ΦΑΞ;; Υπογραφή έβαλες στο ΦΑΞ που έστειλες;; Αριθμό τηλεφώνου;;

momo
29-03-07, 18:04
Τα παντα Εβαλα....Το τραγικο ξερεις ποιο ειναι? Οτι και εμενα παντα εφταναν...Αυτο της ακυρωσης το τρωι το τερας του χαλκου τον καλωδιων του οτε

giakoumel
29-03-07, 20:18
Λοιπόν φίλοι μου σε εμένα συνέβη το εξής:

Οταν πριν από 2-3 περίπου εβδομάδες πήρα χαμπάρι τη μείωση της ταχύτητας, παίρνω τηλέφωνο, ημέρα Σάββατο.
Αναφέρω στον υπάλληλο το πρόβλημα και μου λέει πως η ταχύτητα upload στο Shared LLU είναι 256. Μπήκαμε λοιπόν σε μια διαδικασία ήρεμου χεσ***τος, όπου τελικά στο τέλος μου λέει εγώ αυτήν την πληροφόρηση έχω.

Τη Δευτέρα μετά από αυτό ξαναπήρα και μίλησα με άλλον ο οποίος φαινόταν κάπως πιο πληροφορημένος (???) και μετά από την αναφορά του προβλήματος και του αριθμού μου, μου λέει είχατε ξαναπάρει για το ίδιο θέμα (!!!!!!!!). Βεβαίως του λέω αλλά δεν πήρα καμία σαφή απάντηση παρά μόνο αοριστίες. Μετά λοιπόν από το γνωστό ήρεμο ξεχέσ*** του λέω πείτε μου πως μπορώ να κάνω διακοπή εφόσον έχετε αθετήσει τους όρους του συμβολαίου και μου δίνει το γνωστό ΦΑΞ.

Ελα όμως που ως δια μαγείας, μετά από 1 ημέρα μπαίνω στο router και τι βλέπω???

4092/511 (ναι καλά βλέπετε 511).

Και για να σας φύγει η απορία, το download είναι γύρω στα 235ΚΒ/sec.

Οπότε δεν τίθεται θέμα διακοπής βέβαια αφού μέχρι και τώρα τόσο συγχρονίζει.

Και πάνω που έλεγα να πάω σε 8μβιτ...

WandereR
29-03-07, 20:34
Πάντως δεν ήξερα οτι έχουν δικαίωμα να αλλάζουν μονομερώς την ταχύτητα, χωρίς κάποια πολύ σοβαρή αιτία!!!!

Ρε παιδιά απο που και ώς που, μπορεί καποιος να μας διαφωτίσει, λένε τέτοια πράγματα τα συμβόλαια?


Εκτός του οτι είναι απαράδεκτο, το θεωρώ αδιανόητα εφόσον το συμβόλαιο δεσμεύει και τις δυο πλευρές. Με την ίδια λογική θα μπορούσε να στο πάει στο 3κβ/σ...

ntsili
29-03-07, 22:55
Έχω περιέργεια να δω τί θα πει η ΕΕΤΤ για αυτή την ιστορία. Το ότι μπορεί να φύγει ο πελάτης
από την εταιρεία δεν σημαίνει ότι η Tellas θα γλιτώσει το πρόστιμο.
:rtfm:

WandereR
29-03-07, 22:59
Δεν είναι θέμα ΕΕΤΤ. ΙΝΚΑ κατευθείαν, σα να αγόρασες σοκολάτα αμυγδάλου χωρίς αμύγδαλα είναι.

Είπαμε οι ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες αλλά άλλο υποχρονίζουν.


Η βιβο απλά σταμάτησε να βγάζει ένα πακέτο και έγινε χαμός. Και τλκ πάλι φαίνεται να την ακολουθούν οι υπόλοιποι και να κόβουν τα απλοαντ.

Dimitris
29-03-07, 23:24
Εγώ σας το λέω. Τώρα που θα βγάλει ο ΟΤΕ τις γραμμές 4096/256 και 8192/384 μην παραξενευτείτε αν δείτε μια αντίστοιχη υποβάθμιση και στο Zisto :whistle:

ermis333
30-03-07, 06:58
Εγώ σας το λέω. Τώρα που θα βγάλει ο ΟΤΕ τις γραμμές 4096/256 και 8192/384 μην παραξενευτείτε αν δείτε μια αντίστοιχη υποβάθμιση και στο Zisto :whistle:

Παίζει περισσότερο να αναβαθμιστεί το Upload στο Zisto παρά να πέσει, κάτω από 512 δεν πέφτει σίγουρα πάντως.:whistle:

Όπως έχω ξαναπεί το Shared για την Tellas έχει ισοσταθμιστεί πλήρως με το ARYS, έτσι ότι τιμές δώσει η Τellas για το ARYS 4/8 Mbit τόσο θα έχει και το αντίστοιχο Shared.

DiM
30-03-07, 13:49
Έχω περιέργεια να δω τί θα πει η ΕΕΤΤ για αυτή την ιστορία. Το ότι μπορεί να φύγει ο πελάτης
από την εταιρεία δεν σημαίνει ότι η Tellas θα γλιτώσει το πρόστιμο.
:rtfm:

Να σου κόψουν την dsl μωρή να σταματήσεις να κατεβάζεις τσόντες για να μπεις teamspeak να σου ρίξω κανένα καντήλι να στρώσεις παλιό σαρδέλα :rofl:

DiM
30-03-07, 13:53
Παίζει περισσότερο να αναβαθμιστεί το Upload στο Zisto παρά να πέσει, κάτω από 512 δεν πέφτει σίγουρα πάντως.:whistle:

Όπως έχω ξαναπεί το Shared για την Tellas έχει ισοσταθμιστεί πλήρως με το ARYS, έτσι ότι τιμές δώσει η Τellas για το ARYS 4/8 Mbit τόσο θα έχει και το αντίστοιχο Shared.



Το download του zisto να αυξηθεί πιο upload :P

Spanos
30-03-07, 16:47
Όπως έχω ξαναπεί το Shared για την Tellas έχει ισοσταθμιστεί πλήρως με το ARYS, έτσι ότι τιμές δώσει η Τellas για το ARYS 4/8 Mbit τόσο θα έχει και το αντίστοιχο Shared.

θα δώσει λες η Tellas ΑΡΥΣ 4/8 Μβιτ; Εγω πιστέυω οτι δε θα δώσει και αν δώσει θα είναι πανάκριβα και με μεγάλο contention ratio.

ermis333
30-03-07, 16:50
θα δώσει λες η Tellas ΑΡΥΣ 4/8 Μβιτ; Εγω πιστέυω οτι δε θα δώσει και αν δώσει θα είναι πανάκριβα.

θα δώσει καλές τιμές σε σύγκριση με τους ανταγωνιστές τις πάντα.

Πάντως όταν πρωτοβγήκε το ADSL το 2003 όλοι οι ISP είχαν τιμές 47Ε+ και η Tellas βγήκε με τη μία και έδωσε τη 384 με 34Ε.;)

slipknot
31-03-07, 21:45
Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το poll...
Ωραία η Τελλάς κακώς έκανε αυτή την αλλαγή...από εκεί και πέρα το πρόβλημα είναι να μπορεί κάποιος να σπάσει το συμβόλαιο του;Οι πιο πολλοί για να βάλουν μια σύνδεση shared llu έκαναν 1-2 μήνες και τώρα μέσα σε 7-8 μήνες θα πρέπει να ξαναμπούν σε αυτή την ταλαιπωρία;Δεν νομίζω κανένας από αυτούς που έχουν shared να θέλει κατά βάση να φύγει από την Τελλάς,πίσω το upload που είχε θέλει.Αυτά πρέπει να διεκδικούμε πιστεύω όλοι μας και όχι να γινόμαστε μπαλάκι από εταιρία σε εταιρία

Dimitris
31-03-07, 21:55
Εμένα πλέον δεν με νοιάζει ακόμα κι αν μου δώσουν 1Mbit upload. Δεν θα κάθεται να μας κοροϊδεύει η Tellas και η κάθε Tellas :mad: Να δούνε μια μείωση στην πελατεία να βάλουνε μυαλό.

ntsili
02-04-07, 15:34
Ωραία η Τελλάς κακώς έκανε αυτή την αλλαγή...από εκεί και πέρα το πρόβλημα είναι να μπορεί κάποιος να σπάσει το συμβόλαιο του;Οι πιο πολλοί για να βάλουν μια σύνδεση shared llu έκαναν 1-2 μήνες και τώρα μέσα σε 7-8 μήνες θα πρέπει να ξαναμπούν σε αυτή την ταλαιπωρία;Δεν νομίζω κανένας από αυτούς που έχουν shared να θέλει κατά βάση να φύγει από την Τελλάς,πίσω το upload που είχε θέλει.Αυτά πρέπει να διεκδικούμε πιστεύω όλοι μας και όχι να γινόμαστε μπαλάκι από εταιρία σε εταιρία

Τί μας λες ρε φίλε! ΩΡΑΙΑ λογική. Δηλαδή μας λες ότι προκειμένου να μην γίνουμε μπαλάκι
από εταιρεία σε εταιρεία, ας κάτσουμε να μας **beep** η Τellas.
Aυτό που δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται είναι ότι η Tellas αυτό ακριβώς εκμεταλλεύτηκε και
άλλαξε μονομερώς τους όρους σύμβασης: "σιγά μην σπάσουν το συμβόλαιό τους και μείνουν
χωρίς providing για κανά μήνα(τουλάχιστον)". Έτσι ακριβώς σκέφτηκε. Μην ξεχνάς ότι άλλο
το LLU και άλλο το ΑΡΥΣ. Πόσο μάλλον η μετάβαση από LLU σε AΡΥΣ ή ακόμα χειρότερα
σε LLU. Σιγά μην έκανε τέτοια κίνηση πέρυσι που δεν υπήρχε LLU...
KAI ENNOEITAI OTI Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ.
Οτιδήποτε άλλο είναι χατίρι στην TELLAS.

slipknot
03-04-07, 00:13
Ελληνικά γράφω και περιμένω προτού απαντήσει κάποιος να τα διαβάζει καλά.Όπως θα έπρεπε λοιπόν να δεις πριν απαντήσεις αναφέρω ότι κακώς η Τελλάς και η κάθε Τελλάς περικόπτει μια υπηρεσία με το δήθεν "καρότο" της μείωσης της τιμής και ίσως και της δυνατότητας να μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο.Αυτό που θα έπρεπε να απαιτούμε όλοι μας είναι η υπηρεσία που μας παρέχεται να παραμένει τουλάχιστον στα ίδια επίπεδα,αν όχι να βελτιώνεται,με όταν την επιλέξαμε.

Dimitris
03-04-07, 01:43
Την δυνατότητα να διακόψουμε το συμβόλαιο δεν χρειάζεται να μας την παρέχει η Tellas. Από τη στιγμή που αθετεί τους όρους του συμβολαίου είναι νόμιμο δικαίωμα μας ;)

dimitris233
04-04-07, 18:38
μετα από πολλές επικοινωνίες που είχα με την τελλας,ισχύουν (μάλλον!) τα εξής:
εξακολουθώ να συγχρονίζω στα 4096/512 (παρόλο που έχω tellas shared),και δεν μου έχει γίνει υποβάθμιση στο upload,μιας και απ'ότι μου είπαν έχει γίνει αναβάθμιση των γραμμών αλλά όχι του providing (παρόλο που μου εξήγησαν,δεν κατάφερα να καταλάβω γιατί το έκαναν αυτό..:hmm: ).το upload παραμένει 512 και το download έχει βελτιωθεί,καθώς κατεβάζω με ~250.μου είπαν ότι κανονικά θα έπρεπε να είχα και γω 256 upload αλλά προφανώς λένε το σηκώνει το 512 η γραμμή μου και γιαυτό δεν μου έγινε μείωση:hmm: έτσι κι αλλιώς,ΛΕΝΕ,πολύ λιγες γραμμές είχαν πραγματικά 512 upload καθώς δεν το σηκώνει το δίκτυο,οπότε είμαι ΛΕΝΕ από τους λίγους με καλές γραμμές...τι να πω.όλα αυτά μου τα είπαν 3 διαφορετικοί από την τελλας.mail για μείωση δεν μου έχει σταλεί,είτε της ταχύτητας είτε της τιμής.τελικά,4096/512 δεν έχω,έχω όμως μια παρα πολύ καλή 2048/512...τι να πω,θα μας τρελάνει αυτη η τελλασ...

momo
04-04-07, 18:58
οτι μπουρδα τους κατευει λενε εκει περα

minovg
04-04-07, 19:11
μετα από πολλές επικοινωνίες που είχα με την τελλας,ισχύουν (μάλλον!) τα εξής:
εξακολουθώ να συγχρονίζω στα 4096/512 (παρόλο που έχω tellas shared),και δεν μου έχει γίνει υποβάθμιση στο upload,μιας και απ'ότι μου είπαν έχει γίνει αναβάθμιση των γραμμών αλλά όχι του providing (παρόλο που μου εξήγησαν,δεν κατάφερα να καταλάβω γιατί το έκαναν αυτό..:hmm: ).το upload παραμένει 512 και το download έχει βελτιωθεί,καθώς κατεβάζω με ~250.μου είπαν ότι κανονικά θα έπρεπε να είχα και γω 256 upload αλλά προφανώς λένε το σηκώνει το 512 η γραμμή μου και γιαυτό δεν μου έγινε μείωση:hmm: έτσι κι αλλιώς,ΛΕΝΕ,πολύ λιγες γραμμές είχαν πραγματικά 512 upload καθώς δεν το σηκώνει το δίκτυο,οπότε είμαι ΛΕΝΕ από τους λίγους με καλές γραμμές...τι να πω.όλα αυτά μου τα είπαν 3 διαφορετικοί από την τελλας.mail για μείωση δεν μου έχει σταλεί,είτε της ταχύτητας είτε της τιμής.τελικά,4096/512 δεν έχω,έχω όμως μια παρα πολύ καλή 2048/512...τι να πω,θα μας τρελάνει αυτη η τελλασ...
512 upload το σηκώνουν όλες οι γραμμές... Τι μας λένε πέστους... 1024 δε το σηκώνουν όλες. Τέλος πάντων φίλε μην το ψάχνεις και πολύ. 4096/512 μια χαρά είσαι, παρόλο που έχεις providing 2048/512. ;)

dimitris233
04-04-07, 19:58
512 upload το σηκώνουν όλες οι γραμμές... Τι μας λένε πέστους... 1024 δε το σηκώνουν όλες. Τέλος πάντων φίλε μην το ψάχνεις και πολύ. 4096/512 μια χαρά είσαι, παρόλο που έχεις providing 2048/512. ;)
όντως μια χαρά είμαι,ίσα ίσα που είμαι και αρκετά καλύτερα από πρίν.απλά το συμπέρασμα είναι ότι εκεί μέσα στην τελλάς μάλλον δεν ξέρουν τι τους γίνεται...:whistle:

minovg
04-04-07, 20:06
όντως μια χαρά είμαι,ίσα ίσα που είμαι και αρκετά καλύτερα από πρίν.απλά το συμπέρασμα είναι ότι εκεί μέσα στην τελλάς μάλλον δεν ξέρουν τι τους γίνεται...:whistle:
Όλον αυτό τον καιρό είχαν δώσει βάρος στο δίκτυο και στα προβλήματά του (μικροδιακοπές κλπ). Πλέον εφόσον όλα δείχνουν ότι κυλούν ομαλά στο δίκτυο, είναι καιρός να ασχοληθούν και λίγο με την εξυπηρέτηση και την καλύτερη οργάνωση του 13800 και του 1212.

slipknot
05-04-07, 19:26
Όλον αυτό τον καιρό είχαν δώσει βάρος στο δίκτυο και στα προβλήματά του (μικροδιακοπές κλπ). Πλέον εφόσον όλα δείχνουν ότι κυλούν ομαλά στο δίκτυο, είναι καιρός να ασχοληθούν και λίγο με την εξυπηρέτηση και την καλύτερη οργάνωση του 13800 και του 1212.
Τα τεχνικά τμήματα με τα τμήματα εξυπηρέτησης δεν έχουν καμία σχέση σε όλες τις εταιρίες.Οπότε και αν υποθέσουμε ότι οι τεχνικοί κατάφεραν να ξεπεράσουν όλα τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν με internet και τηλεφωνία αυτό δεν έχει καμία σχέση με την εξυπηρέτηση πελατών,άλλοι άνθρωποι είναι υπεύθυνοι για τα τεχνικά και άλλοι για το customer care.

lewton
06-04-07, 02:47
Με το νέο RUO θα μπορείτε να πάτε σε shared LLU της FORTHnet ή της HOL χωρίς να μείνετε χωρίς ADSL παρά λίγες ώρες μόνο.
Επομένως λίγη ακόμα υπομονή κάντε (ή βάλτε Zisto).

Dimitris
02-05-07, 17:38
Τελικά όσοι είχατε Shared LLU τι κάνατε ? Ζητήσατε διακοπή ? Μεταφορά στο Zisto ? Ή δεχτήκατε τη μεταφορά στο νέο πρόγραμμα ?

momo
02-05-07, 17:54
διακοπη και πηγα αλλου εγω .
Εδω να φανταστεις πριν γινει ο ντορος με το 512-->256 ειχα κανει αιτηση για ζηστο σε ανενεργο και την ακυρωσα απο αντιδραση και μονο

ntsili
04-06-07, 10:25
καλά έκανες φίλε... και εδώ Π.Φάληρο παίζει τελευταία και η Forthnet με το δικό της ιδιόκτητο.
Συν τοις άλλοις για να βάλεις -πλέον- Tellas πρέπει να τους παρακαλέσεις κιόλας...

mattbarlow
04-06-07, 12:56
Η κατασταση ειναι τραγικη και εγω αποφασισα να φυγω απο την Τελλας.

Για το γελοιο της υποθεσης παραθετω και το διαλογο μου με τον επωνυμο " υπευθυνο στο τεχνικο τμημα" και οχι καποιον απλο τηλεφωνητη.

- Εδω και καποιους μηνες το upload μου εχει γινει 256 απο 512 το οποιο αναγραφεται στο συμβολαιο μας.
- Ναι, εχει γινει downgrade σε ολες της 2048 γραμμες στο upload.
- Μα , πως ειναι δυνατο αφου το συμβολαιο μας λεει 512.
- Γιατι; δε σας φτανει; (!!!!!) Τι θελετε να ανεβασετε;
- Με δουλευετε ; τη σχεση εχει αυτο ; Παραβιαζετε το συμβολαιο...
- Καλα μπορειτε να στειλετε ενα fax στο ..... ταδε νουμερο και να ζητησετε αυτο που αναγραφεται στο συμβολαιο. :worthy:

Αν ειναι δυνατο δηλαδη!!!

Το συμπερασμα ειναι οτι δειχνουν να μη φοβουνται καν μηνυσεις πλεον μετα τις απιστευτες ταλαιπωριες και διακοπες θα φυγω και θα παω μαλλον στη Forthnet.
Οσο για τη διακοπη τι να πω θα απαιτησω την ΑΜΕΣΗ διακοπη και οχι σε 30+ μερες ...

Dimitris
04-06-07, 22:51
Κι εγώ άμεση διακοπή είχα ζητήσει αλλά τίποτα.
Εγώ μάλιστα ήμουν από τους τυχερούς και με διακόψανε μέσα σε 34 μέρες. Κάποιους άλλους διάβαζα ότι κάνανε μήνες.

Haros
05-06-07, 14:20
Δεν ξέρω άμα υπόθηκε. Αλλά άμα κάνετε ένα speedtest και το upload του full 256 είναι...

momo
05-06-07, 15:22
Παντως εμενα σημερα μου ηρθε λογαριασμος 300Ε για την διακοπη.
Πηρα τηλ ειδαν το φαξ που ελεγε "διακοπη χωρις να πληρωσω την χρηματικη ρυτρα"
Και μου ειπαν οτι το συστημα εκδιδει αυτοματα (μετα απο 3 μηνες?) αυτο το κουστουμι
Οπως επεισης μου ειπαν να μην πληρωσω το λογαριασμο και οτι θα με παρουν τηλ για τη θα γινει τελικα.
Παντως την γραμμη την κοψαν οποτε εαν πανε σε κανα δικαστιριο μαζι με το φαξ θα πεσει πολλη γελιο μιας και θα φανε τα μουτρα τους.
Τελικα ειναι τρελο μπ0^%$λο εκει μεσα

ntsili
05-06-07, 16:29
Δεν ξέρω άμα υπόθηκε. Αλλά άμα κάνετε ένα speedtest και το upload του full 256 είναι...

για full LLU λες?

Haros
06-06-07, 00:20
Ναι full. όποτε κάνω speedtest τις τελευταίες μέρες δεν με βγάζει πάνω απο 256.
Μάλλον ανοίκει και αυτό στα γενικότερα προβήματα που έχει η τελλας. Βέβαια 512 λέει ότι έχω θεωρητικά :p Απλά στο lέω για να μη νιώθεις αδικημένος, και εμένα που λέει τυπικά 512, 256 έχω εδώ και καιρό, σε εσένα ξεκαθάρησαν και το τυπικό :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.