PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή πολιτικής διαχείρισης εξοπλισμών hol double-play από την 1η Απριλίου 2015



Σελίδες : [1] 2

nnn
12-03-15, 19:47
Σύμφωνα με ανακοίνωση στο site της hellas online από 1η Απριλίου 2015, επέρχονται οι παρακάτω αλλαγές στην αντικατάσταση και προμήθεια εξοπλισμού από αυτήν.




H hellas online ανακοινώνει ότι από την 1η /4/2015, οι τηλεπικοινωνιακοί εξοπλισμοί (modem/router) όλων των ενεργών οικιακών τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών hol double-play, οι οποίοι έχουν χρησιδανεισθεί στους συνδρομητές, εφόσον χρειαστεί να αντικατασταθούν για οποιοδήποτε λόγο (ενδεικτικά λόγω βλάβης), θα αντικαθίστανται από νέους εξοπλισμούς που θα πωλούνται έναντι συμβολικού τιμήματος 0,01€ (με ΦΠΑ) και θα συνοδεύονται από εγγύηση 24 μηνών.

Παράλληλα με την εν λόγω πώληση, οι ως άνω συνδρομητές θα οφείλουν να επιστρέψουν στην hellas online τους χρησιδανεισθέντες παλαιούς
τηλεπικοινωνιακούς εξοπλισμούς τους. Μετά δε την παραπάνω αντικατάσταση, κάθε επόμενη αντικατάσταση τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού εκτός εγγύησης (24 μηνών), θα χρεώνεται σύμφωνα με τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογο της hellas online, που βρίσκεται αναρτημένος στην ιστοσελίδα www.hol.gr.

Σημειώνεται ότι η παραπάνω τροποποίηση δεν θα ισχύει για τις ενεργές οικιακές υπηρεσίες hol double-play, που παρέχονται με: (α) δρομολόγηση τηλεφωνικών συνδιαλέξεων μέσω του
τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού modem/router ή / και (β) μέσω ευρυζωνικού VDSL internet, καθώς σε αυτές ο εξοπλισμός θα εξακολουθήσει να χρησιδανείζεται.

Οι υφιστάμενοι (έως και την 1/04/2015) οικιακοί συνδρομητές hol telephony οι οποίοι θα τροποποιήσουν την υπηρεσία τους σε hol double-play ADSL μετά την
1/04/2015, θα μπορούν να αγοράσουν τον απαραίτητο για την παροχή της υπηρεσίας τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό από την hellas online, με χρέωση σύμφωνη
με τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογο της hellas online, που βρίσκεται αναρτημένος στην ιστοσελίδα www.hol.gr και εγγύηση 24 μηνών ή από οποιοδήποτε τρίτο προμηθευτή.

Δυνάμει των ανωτέρω αλλαγών, οι συνδρομητές των ενεργών οικιακών υπηρεσιών hol double-play ADSL και hol telephony για τις οποίες ισχύει η
παραπάνω τροποποίηση, έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως, εντός ενός (1) μηνός από την παρούσα ανακοίνωση.

Για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλούμε επισκεφθείτε το www.hol.gr

Σημειώσεις:
(1) Για την παροχή της υπηρεσίας hol my tv απαραίτητη προϋπόθεση είναι η χρήση
τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού (modem/router), τον οποίο ο συνδρομητής να έχει προμηθευτεί από την hellas online.



Πηγή : HOL (https://www.hol.gr/company-news/183863/allagi-politikis-diaheirisis-exoplismon-hol-double-play)

runner70
12-03-15, 20:37
Δηλαδη με λιγα λογια απο 1/4 παυει ο χρησιδανεισμος του router για τους νεους συνδρομητες και πλεον θα πρεπει να το πληρωσεις;

SotSirx
12-03-15, 20:41
Αφου ειναι λιγοι που χρησιμοποιουν τα "μπρικια" που δινουν....

dimitris.taxideytis
12-03-15, 20:47
Δεν παυει, εξακολουθει να ισχυει.

Θα χρεωνεται μονο στην περιπτωση που ειναι εκτος εγγυησης, η' δεν εχει επιστραφει το ελαττωματικο.

Οταν δουλευα σαν κουριερ και μεταφεραμε τα ρουτερ της HOL για αντικατασταση, ενω τους ελεγαν απο το τηλεφωνο να τα επιστρεψουν , δεν τα εδιναν.
Αυτο γινοταν σχεδον στα 2/3 των περιπτωσεων.
Αυτο ομως ειναι ενα σοβαρο κοστος για την επιχειρηση, αντι να επισκευαζει τον υπαρχοντα εξοπλισμο, αναγκαζοταν να αγοραζει καινουριο.
Λογικο δεν ειναι λοιπον να παιρνει τα μετρα της σαν εταιρεια;

bromiaris1gr
12-03-15, 20:57
Δεν παυει, εξακολουθει να ισχυει.

Θα χρεωνεται μονο στην περιπτωση που ειναι εκτος εγγυησης, η' δεν εχει επιστραφει το ελαττωματικο.

Οταν δουλευα σαν κουριερ και μεταφεραμε τα ρουτερ της HOL για αντικατασταση, ενω τους ελεγαν απο το τηλεφωνο να τα επιστρεψουν , δεν τα εδιναν.
Αυτο γινοταν σχεδον στα 2/3 των περιπτωσεων.
Αυτο ομως ειναι ενα σοβαρο κοστος για την επιχειρηση, αντι να επισκευαζει τον υπαρχοντα εξοπλισμο, αναγκαζοταν να αγοραζει καινουριο.
Λογικο δεν ειναι λοιπον να παιρνει τα μετρα της σαν εταιρεια;

Εγώ σαν συνδρομητής HOL 6 χρόνια όπου χάλασαν 3 ρούτερ όσες φορές έρχονταν το νέο ρούτερ δεν το έπαιρνε η εταιρία κούριερ… και αναγκαζόμουν να το πηγαίνω μόνος μου στο κατάστημα κούριερ για να το στείλουν…

blade_
12-03-15, 20:58
τουλαχιστον δινουν κανα καλυτερο απο αυτο που εχω στη περιγραφη μου?

dimitris.taxideytis
12-03-15, 21:31
Εγώ σαν συνδρομητής HOL 6 χρόνια όπου χάλασαν 3 ρούτερ όσες φορές έρχονταν το νέο ρούτερ δεν το έπαιρνε η εταιρία κούριερ… και αναγκαζόμουν να το πηγαίνω μόνος μου στο κατάστημα κούριερ για να το στείλουν…

Στιε περισσοτερες περιπτωσεις υπηρχε εντολη μεσα στο συστημα, δεν μπορουσες να κλεισεις την παραδοση διχως αριθμο αποστολης για την επιστροφη.
Στις περιπτωσεις που η πωληση ειχε γινει μεσω receller και ειχε δωσει αυτος την εντολη για επιστροφη εμπλεκε το θεμα. Καποιοι τα εστελναν διχως εντολη επιστροφης.
Ειχε παραγινει το κακο και οταν δεν επαιρναν πισω το ρουτερ , φροντιζαν να στελνουν αντιγραφο του voucher με τα στοιχεια παραδοσης για να κλεισει η παραδοση.
Και αλλες φορες λογω βιασυνης δεν τα επαιρναν,επρεπε να ξηλωθει το παλιο να μπει σε κουτι και μετα να το παρεις, χωρια που πολλες φορες ζητουσαν απο τον κουριερ(!!!) να κανει την αλλαγη...
Πολλοι πλεον δεν τα επαιρναν εσκεμμενα, προτιμουσαν να στελνουν εκτυπωμενα τα στοιχεια παραδοσης.
Σε ενα νομο 100.000 κατοικων μπορει να ειχαμε και 20 ρουτερ καθημερινα . Σιχαθηκα εκεινα τα μαυρα ρουτερ που ειχαν...

runner70
12-03-15, 21:38
Δεν παυει, εξακολουθει να ισχυει.

Θα χρεωνεται μονο στην περιπτωση που ειναι εκτος εγγυησης, η' δεν εχει επιστραφει το ελαττωματικο.


Μα αυτο δεν ισχυει και τωρα; δεν ειναι κατι καινουριο. :hmm: Ή μήπως η εγγυηση ήταν για παντα;
Επειτα αυτο

"Οι υφιστάμενοι (έως και την 1/04/2015) οικιακοί συνδρομητές hol telephony οι οποίοι θα τροποποιήσουν την υπηρεσία τους σε hol double-play ADSL μετά την 1/04/2015, θα μπορούν να αγοράσουν τον απαραίτητο για την παροχή της υπηρεσίας τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό από την hellas online, με χρέωση σύμφωνη
με τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογο της hellas online, που βρίσκεται αναρτημένος στην ιστοσελίδα www.hol.gr (http://www.hol.gr) και εγγύηση 24 μηνών ή από οποιοδήποτε τρίτο προμηθευτή."

αν δεν το πληρωνει και ο νεος συνδρομητης, που κολλαει; Γιατι τωρα δεν μπορουσες να αγορασεις εξοπλισμο; :p

emeliss
12-03-15, 22:33
Το νέο θα το χρεώνουν 60€ όπως την μη επιστροφή του εξοπλισμού;

Ελπίζω να μην ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι που δίνουν χρηςιδάνειο το κακό παράδειγμα της HOL.

Cuore Sportivo
12-03-15, 22:44
Το νέο θα το χρεώνουν 60€ όπως την μη επιστροφή του εξοπλισμού;
Αυτό όντως ισχύει;
Πριν λίγες μέρες, έψαχνα το router της HOL, μιας και μου το ζήτησε φίλος για να κάνει κάτι δοκιμές στη γραμμή του. Μετά από πολύ ψάξιμο, κατέληξα στο ότι ...το έχω χάσει, μιας και εδώ και χρόνια δεν χρησιμοποιώ τα routers των παρόχων. Εγώ δηλαδή που δεν ξέρω (πραγματικά) που είναι το router της HOL, θα πρέπει να πληρώσω 60€ όταν φύγω από την εταιρία;

bromiaris1gr
12-03-15, 22:46
Αυτό δεν είναι και το λογικό;

athenaum
12-03-15, 23:28
Αρχίζει να εξομοιώνει την πολιτική της η νεα ιδιοκτησια voda με την wind η οποια επαψε να παρεχει εξοπλισμο με χρησιδανειο και χωρις χρεεωση τωρα και χρονο.Αφου το κολπο επιασε ας το εφαρμοσει και η μαμα τωρα

frap
13-03-15, 00:31
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι πως από 1/4 (συμβολικό):
- Οι νέοι συνδρομητές, ή και οι υφιστάμενοι που θα αλλάξουν υπηρεσία και θα χρειαστούν εξοπλισμό, θα πρέπει να αγοράσουν από τη HOL ή αλλού ή να κατέχουν ήδη συμβατό εξοπλισμό με την υπηρεσία, εκτός από συγκεκριμένες περιπτώσεις (τηλεφωνία VOIP και όχι POTS και συνδέσεις VDSL).
- Όσοι έχουν ήδη εξοπλισμό με το παλιό καθεστώς, οφείλουν να τον γυρίσουν όπως και πριν με τη λύση της σύμβασής τους.
- Όσοι έχουν ήδη εξοπλισμό με το παλιό καθεστώς και τους χαλάσει μετά την 1/4, ο εξοπλισμός αντικατάστασης θα "πωληθεί" αντί 0.01 ευρώ με εγγύηση 24μηνών (αντί όσο και η διάρκεια της υπηρεσίας που λαμβάνετε) και δε θα χρησιδανισθεί. Άρα προφανώς δε θα υπάρχει υποχρέωση επιστροφής με το τέλος της σύμβασης αφού με την πώληση ο εξοπλισμός πλέον ανήκει σε εσάς.


Χμμ.. μάλλον δε το σκεφτήκανε καλά.... μπρος, χαλάστε όλοι τα ρουτεράκια σας τον Απρίλη να πάρετε ένα νέο δώρο.

graal
13-03-15, 01:08
Το νέο θα το χρεώνουν 60€ όπως την μη επιστροφή του εξοπλισμού;

Ελπίζω να μην ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι που δίνουν χρηςιδάνειο το κακό παράδειγμα της HOL. Σε αυτά τα λεφτά αγοράζεις κάτι καλύτερο από αυτό που θα σου δώσουν! Οπότε είναι μια επένδυση και ησυχάζεις με δαύτους! Αλλά από την άλλη, αν χρειαστείς την Τ.Υ. μπορεί να σου λένε βλακείες τύπου η συσκευή σας δεν υποστηρίζεται από τα συστήματά μας κλπ κλπ... :lol:

yiannis010
13-03-15, 01:39
μπηκα στον τιμοκατάλογο και είδα τις λοιπες χρέώσεις....δηλ δεν παίζονται....μιλάμε για μεγάλη αλητεία

- - - Updated - - -

δηλ αν δεν επιστραφεί ο εξοπλισμός υπάρχει χρέωση 59,90;;;;έλεος με τα μπρίκια που δίνουν....με το κιλό τα φέρνουν από κίνα και απαιτουν 60 ευρω αποζημίωση;;;από την άλλη φταίμε και μεις όταν τελείωνε το συμβόλαιο ιαι φευγαμε δεν πηγαίναμε να τους το πεταξουμε στην μουρη....κρατουσαμε οτι αχρηστο υπήρχε στο ντουλαπι .....

- - - Updated - - -


Σε αυτά τα λεφτά αγοράζεις κάτι καλύτερο από αυτό που θα σου δώσουν! Οπότε είναι μια επένδυση και ησυχάζεις με δαύτους! Αλλά από την άλλη, αν χρειαστείς την Τ.Υ. μπορεί να σου λένε βλακείες τύπου η συσκευή σας δεν υποστηρίζεται από τα συστήματά μας κλπ κλπ... :lol:

σε ότι αφορα την τεχνική υπηρεσία είναι θέμα και πολύ σοβαρο.αυτό ακριβως έπαθα έγω με την wind όταν πήγα να βοηθήσω ένα φίλο.έβγαλα την απατεωνια που είχε ένα ρουτερ που δεν ειχε wifi στα 2 μετρα και πέρασα ένα fritzbox ....κάτι που χρειαστηκε να ρωτησω στην τ.υ ο τυπος μου το ξεκαθαρισε ''μπορω να σας βοηθήσω μόνο ότι έχει σχέση με τα δικά μας προιοντα δηλ σε εξοπλισμό που περνετε μόνο από την wind .....στα ίδια θα είναι και η hol ..και επειδη δεν κάθονται όλοι να ασχολουνται με τα ρουτερ προτιμουν να πάρουν ένα της hol και της κάθε hol για να υπάρχει τεχνική υποστιριξη....τίποτα δεν κάνουν τυχαία αυτοί. και θα φτασουν τώρα στο σημειο το router των 2 ευρω αν είναι και τόσο να το κοστολογουν στα 60 ευρω

mobile_34
13-03-15, 01:56
Σημειώσεις:
(1) Για την παροχή της υπηρεσίας hol my tv απαραίτητη προϋπόθεση είναι η χρήση
τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού (modem/router), τον οποίο ο συνδρομητής να έχει προμηθευτεί από την hellas online.
[/i]
[/indent]

Πηγή : HOL (https://www.hol.gr/company-news/183863/allagi-politikis-diaheirisis-exoplismon-hol-double-play)
Υποτίθεται οτι το hol tv παίζει μόνο με το modem/router που δίνει η hol, αν σου χαλάσει (π.χ. μετά τους 24 μήνες) θα πρέπει να αγοράσεις απο τη hol ένα νέο?

και επίσης αν κάποιος θέλει να βάλει hol tv μετά την 1/4/2015 θα πρέπει να πληρώσει και για το router??????

runner70
13-03-15, 02:38
μπηκα στον τιμοκατάλογο και είδα τις λοιπες χρέώσεις....δηλ δεν παίζονται....μιλάμε για μεγάλη αλητεία

- - - Updated - - -

δηλ αν δεν επιστραφεί ο εξοπλισμός υπάρχει χρέωση 59,90;;;;έλεος με τα μπρίκια που δίνουν....με το κιλό τα φέρνουν από κίνα και απαιτουν 60 ευρω αποζημίωση;;;από την άλλη φταίμε και μεις όταν τελείωνε το συμβόλαιο ιαι φευγαμε δεν πηγαίναμε να τους το πεταξουμε στην μουρη....κρατουσαμε οτι αχρηστο υπήρχε στο ντουλαπι .....

Αυτο ρε παιδια ισχυει εδω και χρονια, δεν ειναι καινουριο. Και ο ΟΤΕ τα ιδια κανει.

yiannis010
13-03-15, 02:41
Αυτο ρε παιδια ισχυει εδω και χρονια, δεν ειναι καινουριο. Και ο ΟΤΕ τα ιδια κανει.

δεν ξερω σε ποιο αναφερεσαι αλλα το οτι το κανει ο οτε δεν δικαιολογει την hol.

runner70
13-03-15, 03:18
δεν ξερω σε ποιο αναφερεσαι αλλα το οτι το κανει ο οτε δεν δικαιολογει την hol.

Εννοω το να σε χρεωνει αν δεν επιστρεψεις το router επειδη ειναι με χρησιδανειο. Τωρα, το αν ειναι πολλα ή οχι δεν σε ενδιαφερει απο τη στιγμη που οφειλεις να το επιστρεψεις και το κανεις. Μηπως θα τα πληρωσεις και σε νοιαζει;

yiannis010
13-03-15, 03:49
Εννοω το να σε χρεωνει αν δεν επιστρεψεις το router επειδη ειναι με χρησιδανειο. Τωρα, το αν ειναι πολλα ή οχι δεν σε ενδιαφερει απο τη στιγμη που οφειλεις να το επιστρεψεις και το κανεις. Μηπως θα τα πληρωσεις και σε νοιαζει;
θεωρειται χρησιδανεισμος η μην αντικατασταση του ρουτερ αν χαλασει στον 25 μηνα γιατί η εγγυσηση ειναι 24μηνη δηλ στα 2 χρόνια;;;.αν χαλασει το ρουτερ δεν υπάρχει καμια αντικατασταση και εισαι υποχρεωμενος να αγοράσεις απο την hol στα 60 € αν δεν εισαι γνωστης της τεχνολογιας γιατι αν βαλεις δικό σου ρουτερ και παρεις την τεχνικη υπηρεσια δεν σε υποστηριζει....χρησιδανισμό εγώ βλέπω στους 24 μηνες μετα λήγει.24 μηνο χρησιδανεισμο εχει και ο οτε ?

aiolos.01
13-03-15, 04:08
Αν η εγγύηση είναι 2 χρόνια και χαλάσει στα 2,5 το πληρώνεις. ΟΚ μέχρι εδώ. Αλλά αν χαλάσει στα 2,5 και εσύ βάλεις δικό σου θα πρέπει να τους δώσεις πίσω το χαλασμένο όταν κόψεις τη σύνδεση.

nikospot
13-03-15, 05:00
Εγώ δε κατάλαβα τίποτα πάντως :-P O καθένας λέει τις δικιές του υποθέσεις και δε ξέρουμε τι πραγματικά θα ισχύσει...

Μέχρι σήμερα εάν χάλαγε το ρουτερ σου απλά σου το αντικαθηστούσαν. Ούτε σου λέγανε πόσους μήνες εγγύηση ούτε τίποτε. Τώρα αυτό με το 0.01€ τι ειναι; Πότε το κάνουν αυτό; Μήπως για όλα τα νεα συμβόλαια και σου δινουν και 2 χρόνια εγγύηση; (τόσο απλό δηλαδή; )

Πάντως αμα σου χαλάσει μετά την εγγύηση πρέπει να είσαι πολύ βλάκας για να ζητήσεις άλλο ρουτερ με 60€. Εκτός του ότι αυτά που σου δινουν τους κοστίζουν λιγότερο από 10€ το κάθε κομμάτι, με ένα 30άρι μπορείς να πάρεις από μαγαζί κάποιο tp-link που ισως να ειναι και καλυτερο απο αυτα που δινει η εταιρια.

Εγώ που έχω μια σαπιλα της hol στην ντουλαπα εδω και 3 χρονια με καμμενο μετασχηματιστη να τους το πω τώρα ή μετά την πρωταπριλιά; :hmm:

orck
13-03-15, 07:37
Ο Ελληνας οικιακος χρηστης ειναι τοσο large που δεν καταδεχεται να εχει ιντερνετ σπτι του ενα απλο οικιακο ρουτερ απο την Κινα. Αναρωτιεμαι γιατι αυτη η large συμπεριφορα δεν εκρφαζεται και στο κινητο και στον υπολογιστη που και αυτα ειναι απο την... Κινα. Εκπληξη;
Ο Ελληνας θελει το γνησιο αμερικανικο Cisco, την επαγγελματικη σειρα.

cyberten
13-03-15, 09:38
Υποτίθεται οτι το hol tv παίζει μόνο με το modem/router που δίνει η hol, αν σου χαλάσει (π.χ. μετά τους 24 μήνες) θα πρέπει να αγοράσεις απο τη hol ένα νέο?

και επίσης αν κάποιος θέλει να βάλει hol tv μετά την 1/4/2015 θα πρέπει να πληρώσει και για το router??????

Όχι, φαντάζομαι ότι ισχύει πάλι το ίδιο δλδ. η πρώτη αντικατάσταση ρούτερ θα σου χρεωθεί με 0.01€ και η 2η αντικατάσταση στην τιμή που γράφει ο τιμοκατάλογος. Αν και όντως τα ρούτερ της HOL είναι "μπρίκια" με firmware προβληματικό που σου "τρώει" 3 Mbps bandwidth, δεν έχεις περιθώριο να χρησιμοποίησεις άλλο ρούτερ στην περίπτωση της hol tv επειδή δεν δουλεύει η υπηρεσία και οι τεχνικοί δεν αποκαλύπτουν τις ρυθμίσεις που πρέπει να εγκαταστηθούν σε "ξένα" ρουτερ. Αυτό δεν ξέρω γιατί γίνεται αλλά το πιο προφανές είναι για να μην χάνεται χρόνος για την εξυπηρέτηση κάποιου άλλου που πραγματικά έχει "πρόβλημα" στη σύνδεσή του. Βέβαια εκεί κρύβεται και το πραγματικό κέρδος για την εταιρεία. Εξηγούμαι, εγώ για παράδειγμα επειδή είχα πρόβλημα με την tv αναγκάστικα να αλλάξω ρούτερ αλλά και αποκωδικοποιητή, να εγκαταστήσω τα PLC (που δίνει πάλι με χρησιδάνειο η HOL σε όσους έχουν hol tv) μέχρι να καταλήξουμε (οι τεχνικοί κι εγώ) ότι η υπηρεσία λόγω ποιότητας της γραμμής μου δεν είναι η ενδεικνυόμενη και όποτε το επιθυμήσω μπορώ να την καταργήσω ατελώς. Αν εγώ δεν ήμουν εξοικειωμένος λίγο με αυτά, άνετα θα με είχαν χρεώσει ένα ρούτερ κι ένα αποκωδικοποιητή....

Papados
13-03-15, 10:56
Υποτίθεται οτι το hol tv παίζει μόνο με το modem/router που δίνει η hol, αν σου χαλάσει (π.χ. μετά τους 24 μήνες) θα πρέπει να αγοράσεις απο τη hol ένα νέο?

και επίσης αν κάποιος θέλει να βάλει hol tv μετά την 1/4/2015 θα πρέπει να πληρώσει και για το router??????

Θεωρώ πως για HOL TV θα ισχύει ότι και για VOIP & VDSL. Θα δίνουν δωρεάν τα router αφού για να δουλέψει η υπηρεσία πρέπει να έχεις μόνο τα δικά τους router.

Εκτός εάν αναρτήσουν στο site τις αντίστοιχες ρυθμίσεις για την TV που το βλέπω πολύ χλωμό λόγω των προβλημάτων που θα προκύψουν από τις λάθος ρυθμίσεις.

boza
13-03-15, 11:31
Μήπως λοιπόν πάμε και εδώ σε μια voip τηλεφωνία??..έστω μελλοντικά...(βλέπε 2 χρόνια εγγύηση)

Lagman
13-03-15, 12:34
Το νέο θα το χρεώνουν 60€ όπως την μη επιστροφή του εξοπλισμού;

Ελπίζω να μην ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι που δίνουν χρηςιδάνειο το κακό παράδειγμα της HOL.

Τι να μην ακολουθήσουν ; δε κατάλαβα wind και forthnet χρεώνουν ~40€ τον εξοπλισμό.

Rage
13-03-15, 13:11
Μολις ειδα το router που μου ειχαν στειλει δακρυσα απο τα γελια

Papados
13-03-15, 13:30
Το ότι το δίνουν 60€ δεν συνεπάγεται ότι θα το αγοράσουμε κιόλας. Υπάρχουν πολλές επιλογές στην ελεύθερη αγορά και πολλοί από τους μη "ειδικούς" θα έχουν κάποιο γνωστό - φίλο - ανιψιό που να μπορεί να τους καθοδηγήσει ανάλογα.

yiannis010
13-03-15, 13:40
Ο Ελληνας οικιακος χρηστης ειναι τοσο large που δεν καταδεχεται να εχει ιντερνετ σπτι του ενα απλο οικιακο ρουτερ απο την Κινα. Αναρωτιεμαι γιατι αυτη η large συμπεριφορα δεν εκρφαζεται και στο κινητο και στον υπολογιστη που και αυτα ειναι απο την... Κινα. Εκπληξη;
Ο Ελληνας θελει το γνησιο αμερικανικο Cisco, την επαγγελματικη σειρα.
εγώ έχω την εντύπωση πως ο μέσος έλληνας οικιακός χρήστης θέλει να πληρώνει την πραγματική αξία του προιοντος που αγοράζει και όχι να πληρωνει πολαπλάσια υπερτιμολογηση .αλλα δεν πιστευω πως αυτό γίνεται μόνο στο ρουτερ.γίνεται και στις τηλεφωνικές συσκευες και σε υπολογιστες.

stregas
13-03-15, 14:16
Πάνω που είχε αρχίσει να μου κάνει νερά το μοντεμάκι τους.
Ζήτησα αλλαγή και όλα καλά...

runner70
13-03-15, 14:23
θεωρειται χρησιδανεισμος η μην αντικατασταση του ρουτερ αν χαλασει στον 25 μηνα γιατί η εγγυσηση ειναι 24μηνη δηλ στα 2 χρόνια;;;.αν χαλασει το ρουτερ δεν υπάρχει καμια αντικατασταση και εισαι υποχρεωμενος να αγοράσεις απο την hol στα 60 € αν δεν εισαι γνωστης της τεχνολογιας γιατι αν βαλεις δικό σου ρουτερ και παρεις την τεχνικη υπηρεσια δεν σε υποστηριζει....χρησιδανισμό εγώ βλέπω στους 24 μηνες μετα λήγει.24 μηνο χρησιδανεισμο εχει και ο οτε ?


Γιατι ανακατευεις την τωρινη κατασταση με την μελλοντικη (απο 1/4); :what: Μεχρι τωρα ειχες χρησιδανεισμο χωρις ημερομηνια ληξης της εγγυησης. Ηταν για παντα. Απο 1/4, αυτο που καταλαβαινω τουλαχιστον εγω, ενας νεος χρηστης θα πληρωνει για να αποκτησει το router και θα εχει εγγυηση 24 μηνες. Αρα λογικα μιλωντας απο 1/4 θα πρεπει να παψει να ισχυει στους καινουριους η ποινη των 60€ σε περιπτωση που δεν το επιστρεψεις αφου πλεον θα το εχεις πληρωσει. Αρα δεν θα μιλαμε για χρησιδανεισμο αλλα για αγορα! Στην αγορα ενος προιοντος οταν σου ληξει η εγγυηση σου δινουν αλλο δωρεαν;

Επισης μονο για τους υπαρχοντες συνδρομητες και για την πρωτη αντικατασταση του παλιου τους εξοπλισμου, δεν καταλαβα γιατι δεν λεγεται χρησιδανεισμος οταν εχεις ημερομηνια ληξης στην εγγυηση; Ο χρησιδανεισμος για καποιο λογο σημαινει εγγυηση εφ'ορου ζωης; Το πληρωνες οταν το αποκτουσες και δεν μπορεις τωρα να το πεις χρησιδανεισμο επειδη εχει περιορισμενη εγγυηση; :what:

Στο δικο μου συμβολαιο το 2011, η εγγυηση του εξοπλισμου ηταν 1 ετους αλλα τα τελευταια χρονια ειχε γινει εφ'ορου ζωης. Ειτε ηταν ενας χρονος, ειτε για παντα, χρησιδανειο θα λεγεται αυτο!



Εγώ δε κατάλαβα τίποτα πάντως :-P O καθένας λέει τις δικιές του υποθέσεις και δε ξέρουμε τι πραγματικά θα ισχύσει...

Μέχρι σήμερα εάν χάλαγε το ρουτερ σου απλά σου το αντικαθηστούσαν. Ούτε σου λέγανε πόσους μήνες εγγύηση ούτε τίποτε. Τώρα αυτό με το 0.01€ τι ειναι; Πότε το κάνουν αυτό; Μήπως για όλα τα νεα συμβόλαια και σου δινουν και 2 χρόνια εγγύηση; (τόσο απλό δηλαδή; )

Πάντως αμα σου χαλάσει μετά την εγγύηση πρέπει να είσαι πολύ βλάκας για να ζητήσεις άλλο ρουτερ με 60€. Εκτός του ότι αυτά που σου δινουν τους κοστίζουν λιγότερο από 10€ το κάθε κομμάτι, με ένα 30άρι μπορείς να πάρεις από μαγαζί κάποιο tp-link που ισως να ειναι και καλυτερο απο αυτα που δινει η εταιρια.

Εγώ που έχω μια σαπιλα της hol στην ντουλαπα εδω και 3 χρονια με καμμενο μετασχηματιστη να τους το πω τώρα ή μετά την πρωταπριλιά; :hmm:


Το ότι το δίνουν 60€ δεν συνεπάγεται ότι θα το αγοράσουμε κιόλας. Υπάρχουν πολλές επιλογές στην ελεύθερη αγορά και πολλοί από τους μη "ειδικούς" θα έχουν κάποιο γνωστό - φίλο - ανιψιό που να μπορεί να τους καθοδηγήσει ανάλογα.

Γραφτηκε πουθενα οτι θα πουλανε τα νεα router προς 60€ γιατι οσο και αν εψαξα δεν το βρηκα; :hmm: Το μονο που διαβασα στον τιμοκαταλογο ειναι οτι θα πληρωνεις τα 60€ σε περιπτωση που δεν επιστρεψεις το παλιο router αφου ησουν σε καθεστως χρησιδανειου.

nikospot
13-03-15, 14:33
Γραφτηκε πουθενα οτι θα πουλανε τα νεα router προς 60€ γιατι οσο και αν εψαξα δεν το βρηκα; :hmm: Το μονο που διαβασα στον τιμοκαταλογο ειναι οτι θα πληρωνεις τα 60€ σε περιπτωση που δεν επιστρεψεις το παλιο router αφου ησουν σε καθεστως χρησιδανειου.

Δηλαδή αν σου χαλάσει μετά τους 24 μήνες και θέλεις άλλο θα σου το δώσουν τσάμπα; Άρα προς τι οι 24 μηνες εγγύηση;

yiannis010
13-03-15, 14:43
[QUOTE=runner70;5636968]Γιατι ανακατευεις την τωρινη κατασταση με την μελλοντικη (απο 1/4); :what: Μεχρι τωρα ειχες χρησιδανεισμο χωρις ημερομηνια ληξης της εγγυησης. Ηταν για παντα. Απο 1/4, αυτο που καταλαβαινω τουλαχιστον εγω, ενας νεος χρηστης θα πληρωνει για να αποκτησει το router και θα εχει εγγυηση 24 μηνες. Αρα λογικα μιλωντας απο 1/4 θα πρεπει να παψει να ισχυει στους καινουριους η ποινη των 60€ σε περιπτωση που δεν το επιστρεψεις αφου πλεον θα το εχεις πληρωσει. Αρα δεν θα μιλαμε για χρησιδανεισμο αλλα για αγορα! Στην αγορα ενος προιοντος οταν σου ληξει η εγγυηση σου δινουν αλλο δωρεαν;

Επισης μονο για τους υπαρχοντες συνδρομητες και για την πρωτη αντικατασταση του παλιου τους εξοπλισμου, δεν καταλαβα γιατι δεν λεγεται χρησιδανεισμος οταν εχεις ημερομηνια ληξης στην εγγυηση; Ο χρησιδανεισμος για καποιο λογο σημαινει εγγυηση εφ'ορου ζωης; Το πληρωνες οταν το αποκτουσες και δεν μπορεις τωρα να το πεις χρησιδανεισμο επειδη εχει περιορισμενη εγγυηση; :what:

Στο δικο μου συμβολαιο το 2011, η εγγυηση του εξοπλισμου ηταν 1 ετους αλλα τα τελευταια χρονια ειχε γινει εφ'ορου ζωης. Ειτε ηταν ενας χρονος, ειτε για παντα, χρησιδανειο θα λεγεται αυτο!

ας τα παρουμε ενα ενα.τελικά κάνει τα ίδια και ο οτε όπως ειπες σε άλλο πόστ ή δεν ισχυει κατι τετοιο;γιατι δεν το έψαξα καθολου.

dimitris.taxideytis
13-03-15, 14:47
Διαβαστε προσεκτικα την ειδηση.

ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ.....

Θα εχει χρεωση ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ του ευρω.

Θα πληρωνετε μονο εαν ΔΕΝ το επιστρεψετε κατα την αντικατασταση(εντος εγγυησης) και ΟΤΑΝ ζητησετε αντικατασταση αλλα εχετε βγει εκτος εγγυησης...

Το ενα λεπτο ειναι καθαρα για φορολογικους και εμπορικους λογους γιατι δεν μπορει να σου χρεωσει αντικατασταση ενος προιοντος που ηταν δωρεαν...

Το ολο θεμα ειναι για να μειωσει τις ζημιες που εχει απο την ΜΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΧΑΛΑΣΜΕΝΩΝ ΡΟΥΤΕΡ.

Τα ρουτερ αλλα τα επισκευαζουν,αλλα τα επιστρεφουν και οσα δεν εμπιπτουν σε αυτες τις κατηγοριες τα δηλωνουν ως ζημια και αποσυρση εξοπλισμου στην εφορια.
Εαν δεν εχεις το χαλασμενο εμπορευμα στα χερια σου, δεν μπορεις να δηλωσεις ζημια,αποσυρση και ανακυκλωση εξοπλισμου.
Μεχρι τωρα εμπαιναν μεσα απο αυτο το θεμα, ολες οι εταιρειες...

Τωρα ,λογω κρισης ,αλλαζουν πολιτικη και σιγουρα θα δουμε και αλλες εταιρειες να ακολουθουν...

runner70
13-03-15, 15:11
ας τα παρουμε ενα ενα.τελικά κάνει τα ίδια και ο οτε όπως ειπες σε άλλο πόστ ή δεν ισχυει κατι τετοιο;γιατι δεν το έψαξα καθολου.

Ειπα (http://www.adslgr.com/forum/threads/867129-%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD-hol-double-play-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-1%CE%B7-%CE%91%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85-2015?p=5636714#post5636714) οτι το ιδιο κανει και ο ΟΤΕ στο κομματι της χρεωσης σε περιπτωση που δεν επιστρεψεις τον εξοπλισμο που εχεις παρει δωρεαν με χρησιδανειο! Δεν ειπα γενικα τα ιδια κανει και ο ΟΤΕ βαζοντας ετσι μεσα και το κομματι της εγγυησης!


Διαβαστε προσεκτικα την ειδηση.

ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ.....

Θα εχει χρεωση ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ του ευρω.

Θα πληρωνετε μονο εαν ΔΕΝ το επιστρεψετε κατα την αντικατασταση(εντος εγγυησης) και ΟΤΑΝ ζητησετε αντικατασταση αλλα εχετε βγει εκτος εγγυησης...

Το ενα λεπτο ειναι καθαρα για φορολογικους και εμπορικους λογους γιατι δεν μπορει να σου χρεωσει αντικατασταση ενος προιοντος που ηταν δωρεαν...

Το ολο θεμα ειναι για να μειωσει τις ζημιες που εχει απο την ΜΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΧΑΛΑΣΜΕΝΩΝ ΡΟΥΤΕΡ.

Τα ρουτερ αλλα τα επισκευαζουν,αλλα τα επιστρεφουν και οσα δεν εμπιπτουν σε αυτες τις κατηγοριες τα δηλωνουν ως ζημια και αποσυρση εξοπλισμου στην εφορια.
Εαν δεν εχεις το χαλασμενο εμπορευμα στα χερια σου, δεν μπορεις να δηλωσεις ζημια,αποσυρση και ανακυκλωση εξοπλισμου.
Μεχρι τωρα εμπαιναν μεσα απο αυτο το θεμα, ολες οι εταιρειες...

Τωρα ,λογω κρισης ,αλλαζουν πολιτικη και σιγουρα θα δουμε και αλλες εταιρειες να ακολουθουν...

Ρε φιλε για το ΝΕΟ συνδρομητη μιλαω!!! Οχι για τον παλιο που θα του γινει η πρωτη αντικατασταση με χρεωση 0.01€. Θα πληρωνει ο ΝΕΟΣ συνδρομητης την αποκτηση του router ή θα ειναι με χρησιδανειο οπως μεχρι τωρα;

Και στο ρωτησα και παραπανω, αυτο που κολλαει;;;

"Οι υφιστάμενοι (έως και την 1/04/2015) οικιακοί συνδρομητές hol telephony οι οποίοι θα τροποποιήσουν την υπηρεσία τους σε hol double-play ADSL μετά την 1/04/2015, θα μπορούν να αγοράσουν τον απαραίτητο για την παροχή της υπηρεσίας τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό από την hellas online, με χρέωση σύμφωνη
με τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογο της hellas online, που βρίσκεται αναρτημένος στην ιστοσελίδα www.hol.gr και εγγύηση 24 μηνών ή από οποιοδήποτε τρίτο προμηθευτή.€

reaper1
13-03-15, 15:21
το τιμημα ειναι συμβολικο οποτε τι θεμα υπαρχει ?μεχρι τοτε τα πληρωναμε
τουλαχιστο εγω που ειμαι στην vodafone το πληρωσα αλλα οταν χαλασε μου το αλλαξαν αμεσα και χωρις αλλη χρεωση ετσι πρεπει να ειναι κανονικα
αλλα το καλυτερο ειναι ο οτε που στα δινει τσαμπα αλλα πληρωνεις αλλο τιμολογιο

moriarti
13-03-15, 15:30
Ρε φιλε για το ΝΕΟ συνδρομητη μιλαω!!! Οχι για τον παλιο που θα του γινει η πρωτη αντικατασταση με χρεωση 0.01€. Θα πληρωνει ο ΝΕΟΣ συνδρομητης την αποκτηση του router ή θα ειναι με χρησιδανειο οπως μεχρι τωρα; [/I]€Λογικά οι νέοι συνδρομητές θα αγοράζουν τα ρούτερ 0,01 ευρώ με εγγύηση 2 έτη. Εντός διετίας θα γίνεται δωρεάν αντικατάσταση και επιστροφή του χαλασμένου ρούτερ. Μετά τη διετία το ρούτερ βγαίνει εκτός εγγύησης και αν θελήσουμε αντικατάσταση από τη ΧΟΛ θα το πληρώσουμε 60 ευρώ (το καινούριο) και λογικά δεν απαιτείται επιστροφή του παλιού (=του αγορασμένου με 0,01 ευρώ).

cyberten
13-03-15, 15:33
εγώ έχω την εντύπωση πως ο μέσος έλληνας οικιακός χρήστης θέλει να πληρώνει την πραγματική αξία του προιοντος που αγοράζει και όχι να πληρωνει πολαπλάσια υπερτιμολογηση .αλλα δεν πιστευω πως αυτό γίνεται μόνο στο ρουτερ.γίνεται και στις τηλεφωνικές συσκευες και σε υπολογιστες.

Αυτό γίνεται παντού και ( ίσως; ) είναι ο νόμος που δουλεύει η αγορά (με τους κερδοσκόπους της). Επομένως, μπορούμε να μην το συζητάμε; Έχουμε τόσα περιθώρια ακόμα ανάπτυξης του νήματος!

jim_nut18
13-03-15, 15:36
και απο τη wind με πηραν να επιστρεψω το vdsl router μετα απο 4 μηνες που εχω φυγει.

runner70
13-03-15, 15:37
Λογικά οι νέοι συνδρομητές θα αγοράζουν τα ρούτερ 0,01 ευρώ με εγγύηση 2 έτη. Εντός διετίας θα γίνεται δωρεάν αντικατάσταση και επιστροφή του χαλασμένου ρούτερ. Μετά τη διετία το ρούτερ βγαίνει εκτός εγγύησης και αν θελήσουμε αντικατάσταση από τη ΧΟΛ θα το πληρώσουμε 60 ευρώ (το καινούριο) και λογικά δεν απαιτείται επιστροφή του παλιού (=του αγορασμένου με 0,01 ευρώ).

Ειναι μια πιθανη εξηγηση το παραπανω. Απλα αυτο:

H hellas online ανακοινώνει ότι από την 1η /4/2015, οι τηλεπικοινωνιακοί εξοπλισμοί (modem/router) όλων των ενεργών οικιακών τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών hol double-play, οι οποίοι έχουν χρησιδανεισθεί στους συνδρομητές, εφόσον χρειαστεί να αντικατασταθούν για οποιοδήποτε λόγο (ενδεικτικά λόγω βλάβης), θα αντικαθίστανται από νέους εξοπλισμούς που θα πωλούνται έναντι συμβολικού τιμήματος 0,01€ (με ΦΠΑ) και θα συνοδεύονται από εγγύηση 24 μηνών.

...Οι υφιστάμενοι (έως και την 1/04/2015) οικιακοί συνδρομητές hol telephony οι οποίοι θα τροποποιήσουν την υπηρεσία τους σε hol double-play ADSL μετά την 1/04/2015, θα μπορούν να αγοράσουν τον απαραίτητο για την παροχή της υπηρεσίας τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό από την hellas online, με χρέωση σύμφωνη
με τον εκάστοτε ισχύοντα τιμοκατάλογο της hellas online, που βρίσκεται αναρτημένος στην ιστοσελίδα www.hol.gr και εγγύηση 24 μηνών ή από οποιοδήποτε τρίτο προμηθευτή.€


αφηνει παραθυρακι οτι μπορει και να χρεωνεται ο νεος συνδρομητης για την αποκτηση του πρωτου του router. Βεβαια τωρα που το ξανασκεφτομαι αν γινοταν τετοια αλλαγη θα επρεπε να ηταν ξεκαθαρη. Αλλα επειδη πολλα εχουν δει τα ματια μας, για αυτο αναρωτιεμαι.

yiannis010
13-03-15, 15:43
περα απο τα ρουτερ τώρα που είναι ένα θέμα και αυτό....το σοβαροτερο ζητημα σε όλες αυτες τις τιμολογιακες αλλαγες, μεσα στις οποιες συμπεριλαμαβανεται και ο εξοπλισμος, είναι πως wind kai hol εξισωθικαν σε ότι έχει σχεση με την τιμολογιακη πολιτική. δεν ξερω κατι ακόμα για forthnet αλλά ούτε και ξερω τι συμβαινει με την πολιτικη εξοπλισμου στην συγκεκριμενη.μεσα στις όλες αυτες τις αυξησεις δεν ξερω κατα πόσο αυξήθικε και οι ποιοτητα των υπηρεσιων.πλεον θα υπάρξει μια στασιμοτητα στις μεταφορες πελατων απο τον ενα παροχο στον άλλον γιατι δεν θα συμφερει αν συνυπολογισεις τελος ενεργοποιησης διπλος λογαριασμος και θα παιζεις και τζοκερ σε ότι αφορα και την ταχυτητα του ιντερνετ (γιατι δεν είναι λίγα τα παραδειγματα που πολλοι φυγανε απο μαι εταιρεια γιατι δεν ηταν ευχαριστημενοι με την ταχυτητα της γραμμης τους και βρεθηκαν στα χειροτερα)....οφείλω εδώ να ομολογήσω πως η cyta ουσιαστικά έκανε τις λιγοτερες αυξησεις,αν και το θεωρώ απαράδεκτο και αυτη να σπαει τα συμβολαιαμε (τελη ανανεωσης συμβολαιου, ψηφικες διευκολυνσεις, mail adress, χρησιδανισμος εξοπλισμου δωρεαν και εφ'όρου ζωης κ.α)και είναι λυπηρο που θα πουληθεί και αυτή με αποτελεσμα να υπαρξει ενα μονοπολιο αναμεσα σε εταιρειες που τα βρηκανε κατω απο το τραπεζι εις βαρος βεβαια του καταναλωτη.......τουλαχιστον ετσι το βλέπω εγω ,ισως και να κανω και λαθος

AssVas
13-03-15, 21:44
Ρε είστε σοβαροί ; θα με τρελάνετε μερικοί με αυτά που γράφετε ; Πως βγάζετε τέτοια συμπεράσματα ; Ένα απλό ADSL Entry residential Router σε μια μαζική παραγγελία που κάνει ο ISP (π.χ ΖΤΕ 108 ) έρχεται κάτω από 6e το κομμάτι . Ωστόσο αν ΔΕΝ επιστραφεί στο χρεώνουν σε δεκαπλάσια τιμή από ότι το αγόρασε η εταιρία! (DJ Poniroc λέμε)

Δεδομένου ότι ο Έλληνας αλλά και ο κάθε πολίτης στον κόσμο θέλει ένα Router που θα δουλεύει απροβλημάτιστα (εφόσον πληρώνει μηνιαία ένα σταθερό λογαριασμό στην εταιρία του, είτε την λένε HOL - ΟΤΕ - 4net), θα έπρεπε να παραλαμβάνει και ένα τέτοιο . Το 90+% των residential πελατών μιας εταιρίας δεν είναι extreme users που ψάχνουν 50 features και ζητάνε Cisco Router.
Όμως επειδή οι εταιρίες που κοιτάνε το customer experience είναι ελάχιστες (κύρος και σεβασμό στον πελάτη), το 2015 έχουμε εταιρίες που ενώ θα έπρεπε να δίνουν τουλάχιστον ένα Router με καλό και δυνατό ασύρματο (2x2 και 2.4/5Ghz) από σοβαρό Vendor, δίνουν μια μ***ία και μισή .

Το ότι ο Έλληνας είναι large κτλ δεν σημαίνει ότι πρέπει να δικαιούται ή να λαμβάνει λιγότερα πράγματα από ότι ο Ευρωπαίος , ενώ πληρώνει περισσότερα! (κόστος Mbps per euro).
Ο Έλληνας ΖΤΕ με προβλήματα ο Ευρωπαίος Netgear και Fritz .

JOHNMORE
13-03-15, 23:16
ΕΞΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ!!!
έγινε VODAFONE GR (HOL) επιτέλους :)

cyberten
14-03-15, 00:43
ΕΞΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ!!!
έγινε VODAFONE GR (HOL) επιτέλους :)

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς... Μπορείς να το διευκρινήσεις;

yiannis010
14-03-15, 01:38
Ρε είστε σοβαροί ; θα με τρελάνετε μερικοί με αυτά που γράφετε ; Πως βγάζετε τέτοια συμπεράσματα ; Ένα απλό ADSL Entry residential Router σε μια μαζική παραγγελία που κάνει ο ISP (π.χ ΖΤΕ 108 ) έρχεται κάτω από 6e το κομμάτι . Ωστόσο αν ΔΕΝ επιστραφεί στο χρεώνουν σε δεκαπλάσια τιμή από ότι το αγόρασε η εταιρία! (DJ Poniroc λέμε)

Δεδομένου ότι ο Έλληνας αλλά και ο κάθε πολίτης στον κόσμο θέλει ένα Router που θα δουλεύει απροβλημάτιστα (εφόσον πληρώνει μηνιαία ένα σταθερό λογαριασμό στην εταιρία του, είτε την λένε HOL - ΟΤΕ - 4net), θα έπρεπε να παραλαμβάνει και ένα τέτοιο . Το 90+% των residential πελατών μιας εταιρίας δεν είναι extreme users που ψάχνουν 50 features και ζητάνε Cisco Router.
Όμως επειδή οι εταιρίες που κοιτάνε το customer experience είναι ελάχιστες (κύρος και σεβασμό στον πελάτη), το 2015 έχουμε εταιρίες που ενώ θα έπρεπε να δίνουν τουλάχιστον ένα Router με καλό και δυνατό ασύρματο (2x2 και 2.4/5Ghz) από σοβαρό Vendor, δίνουν μια μ***ία και μισή .

Το ότι ο Έλληνας είναι large κτλ δεν σημαίνει ότι πρέπει να δικαιούται ή να λαμβάνει λιγότερα πράγματα από ότι ο Ευρωπαίος , ενώ πληρώνει περισσότερα! (κόστος Mbps per euro).
Ο Έλληνας ΖΤΕ με προβλήματα ο Ευρωπαίος Netgear και Fritz .

πες τα γιατι μαλιασε η γλώσσα μου.....!!!!:oneup:

cyberten
14-03-15, 20:30
Ρε είστε σοβαροί ; θα με τρελάνετε μερικοί με αυτά που γράφετε ; Πως βγάζετε τέτοια συμπεράσματα ; Ένα απλό ADSL Entry residential Router σε μια μαζική παραγγελία που κάνει ο ISP (π.χ ΖΤΕ 108 ) έρχεται κάτω από 6e το κομμάτι . Ωστόσο αν ΔΕΝ επιστραφεί στο χρεώνουν σε δεκαπλάσια τιμή από ότι το αγόρασε η εταιρία! (DJ Poniroc λέμε)

Δεδομένου ότι ο Έλληνας αλλά και ο κάθε πολίτης στον κόσμο θέλει ένα Router που θα δουλεύει απροβλημάτιστα (εφόσον πληρώνει μηνιαία ένα σταθερό λογαριασμό στην εταιρία του, είτε την λένε HOL - ΟΤΕ - 4net), θα έπρεπε να παραλαμβάνει και ένα τέτοιο . Το 90+% των residential πελατών μιας εταιρίας δεν είναι extreme users που ψάχνουν 50 features και ζητάνε Cisco Router.
Όμως επειδή οι εταιρίες που κοιτάνε το customer experience είναι ελάχιστες (κύρος και σεβασμό στον πελάτη), το 2015 έχουμε εταιρίες που ενώ θα έπρεπε να δίνουν τουλάχιστον ένα Router με καλό και δυνατό ασύρματο (2x2 και 2.4/5Ghz) από σοβαρό Vendor, δίνουν μια μ***ία και μισή .

Το ότι ο Έλληνας είναι large κτλ δεν σημαίνει ότι πρέπει να δικαιούται ή να λαμβάνει λιγότερα πράγματα από ότι ο Ευρωπαίος , ενώ πληρώνει περισσότερα! (κόστος Mbps per euro).
Ο Έλληνας ΖΤΕ με προβλήματα ο Ευρωπαίος Netgear και Fritz .


πες τα γιατι μαλιασε η γλώσσα μου.....!!!!:oneup:


Γιατί δεν δουλεύουν απροβληματίστα τα ρουτερ που δινουν οι παροχοι; Εγώ δεν είδα κάτι διαφορετικό τόσα χρόνια τώρα! Και σας παρακαλώ να μην αρχίσουμε το διάλογο με επιχειρήματα του τύπου "μα ήθελα να παίξω WoW online και δεν μπορούσα να κάνω port forwarding", διότι πολύ απλά θα σας απαντήσω ότι δεν παίζουν όλοι οι πελάτες των παρόχων παιχνίδια Online για να είναι προεγκατεστημένες οι ρυθμίσεις αυτές. Ωστόσο θα συμφωνήσω μαζί σας ότι όντως είναι πολύ φτηνά, αυτή τη χρονική περίοδο ωστόσο, τα ρούτερ που προσφέρουν. Αυτό όμως δε συμβαίνει πάντα. Μου έχει τύχει να παραλάβω από πάροχο ρουτερ Cisco ο οποίος για τα δεδομένα των ελληνικών γραμμών αποδείχθηκε προβληματικός και επεστράφει. Θέλω να καταλήξω ότι σαν αρχή (είναι η αποψη μου αυτή) οι πάροχοι έχουν κάνει καποιου ειδους ερευνα για το τι μηχανηματα θα δωσουν στην ελληνικη αγορα και ασχετως προελευσης παρεχουν ο,τι θα τους δημιουργησει λιγοτερα τεχνικα προβληματα.

jim_nut18
14-03-15, 20:55
το zte zxdl 931 που δινει η wind για vdsl ειναι απο τα χειροτερα που ειχα.

cyberten
14-03-15, 21:40
το zte zxdl 931 που δινει η wind για vdsl ειναι απο τα χειροτερα που ειχα.

Το ίδιο νομίζω δίνουν HOL & ΟΤΕ για VDSL. Ναι, ίσως έχεις δίκιο. Μπορεί όμως να μη φταίει το ίδιο το μηχάνημα αλλά το custom firmware του παρόχου. Ο ΟΤΕ έχω δει ότι δίνει δικό του firmware & το ίδιο υποθέτω (με βάσει αυτά που βλέπω στα ADSL router) κάνει και η HOL. Όπως και αν είναι, το ερώτημα που τίθεται είναι αν για τη βασική του λειτουργία δλδ σύνδεση με το VDSL δίκτυο και σερφάρισμα είναι απροβλημάτιστο....

jim_nut18
14-03-15, 23:28
μα δεν ειναι..
βρες ποσα ποστ εχουν γινει για αυτο το anti-hacking protection που εχει..και ποσες αποσυνδεσεις-μη λειτουργια λογω αυτου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.