PDA

Επιστροφή στο Forum : Μου ζητούν άδεια οικοδομής για να βάλω τηλέφωνο σε διαμέρισμα 25 ετών. Τι κάνω;



britgreek
13-03-15, 16:24
Χαιρετώ τους φίλους του adslgr.

Ανοίγω αυτό το θέμα για να ρωτήσω εδώ μήπως ξέρει κανείς τι ισχύει σε περιπτώσεις νέας αριθμοδότησης σε υφιστάμενα-εντός σχεδίου κτίρια.

Η ιστορία είναι η εξής. Έχω ένα διαμέρισμα σε περιοχή της Αττικής εδώ και 25 χρόνια σε πολυκατοικία και θέλω να του βάλω τηλέφωνο και internet. Έχω κάνει, λοιπόν, αίτηση στη HOL και σήμερα με κάλεσαν για να μου πουν ότι ο διαχειριστής του δικτύου απαιτεί αντίγραφο της οικοδομικής άδειας του διαμερίσματος, διαφορετικά δεν μπορώ να βάλω τηλέφωνο. Το ίδιο μου έκανε πρίν από 2 χρόνια ο ΟΤΕ στη δουλειά μου, όπου για να βάλω τηλέφωνο, (σε επαγγελματικό κτίριο ήδη αδειοδοτημένο κλπ), χρειάστηκε να τρέξω και να βγάλω επικυρωμένο αντίγραφο οικοδομικής άδειας. Εκεί όμως ήταν πιο εύκολα τα πράγματα, γιατί είχα κάνει αλλαγή χρήσης στην πολεοδομία και έτσι είχα όλα τα χαρτιά.

Εδώ όμως, η περίπτωση είναι διαφορετική καθώς μιλάμε για διαμέρισμα σε πολυκατοικία, το οποίο είχε τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και το διακόψαμε πρίν από λίγα χρόνια.

Τους εξήγησα ότι έχω το συμβόλαιο αγοράς και δεν το δέχονται, όπως δεν δέχονται και λογαριασμό ΔΕΚΟ.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή απλά με ταλαιπωρούν, χωρίς να ισχύει κάτι τέτοιο;

Σας ευχαριστώ.

- - - Updated - - -

Κανείς δεν γνωρίζει, παιδιά;

djuan1988
13-03-15, 18:34
Ο ΟΤΕ δηλαδή ζητάει το συγκεκριμένο έγγραφο.

Στον ΟΤΕ έκανες απόπειρα να ρωτήσεις;

britgreek
13-03-15, 21:05
Ο ΟΤΕ δηλαδή ζητάει το συγκεκριμένο έγγραφο.

Στον ΟΤΕ έκανες απόπειρα να ρωτήσεις;


Ναι και πήρα την απάντηση ότι αυτές τις οδηγίες έχουν. Όπως έγραψα στο αρχικό post, πριν από 2 χρόνια που έβαλα ΟΤΕ στη δουλειά, ο τεχνικός ήρθε και έφυγε γιατί δεν είχα μαζί μου την άδεια οικοδομής. Χρειάστηκε να την προσκομίσω σε κατάστημα, διαφορετικά δεν δεχόταν να με συνδέσει. Η HOL λέει ότι η άδεια οικοδομής στις περιοχές μας απαιτείται για να περάσει η αίτηση στο σύστημα, και το ίδιο λέει ο ΟΤΕ. Δηλαδή ακόμα κι αν θέλω να βάλω δεύτερη γραμμή πχ στη δουλειά, χρειάζεται εκ νέου άδεια οικοδομής. Εμένα αυτό μου φαίνεται πρωτοφανές, γιατί δεν βρίσκω πουθενά τέτοιο κανονισμό ή Νόμο. Δεν νομίζω ότι έχουν άδεια οικοδομής στα συμβόλαιά τους οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων σε πολυκατοικίες. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω και η συμβολαιογράφος δεν υπάρχει πια, δυστυχώς. Να μιλάγαμε για κάποια περιοχή εκτός σχεδίου, για κάποια μονοκατοικία ή για κτίσμα χωρίς υπάρχουσα παροχή, να το καταλάβαινα. Αυτή τη στιγμή με ταλαιπωρούν χωρίς λόγο και δεν ξέρουν ποιος κανονισμός το επιβάλλει. Απλά το ζητούν και το ζητούν μόνο σ'εμένα. Οι υπόλοιποι στην πολυκατοικία έβαλαν τηλέφωνο με ένα αντίγραφο ΔΕΚΟ και το συμβόλαιο αγοράς. Σε εμένα δεν δέχονται τίποτα από αυτά.

djuan1988
13-03-15, 21:36
Περίεργο μου φαίνεται. Και εγώ πρώτη φορά το ακούω.

Ίσως αν ζητούσες μια γραπτή απάντηση από τη HOL να έβγαζες κάποια άκρη.

dimitris.taxideytis
13-03-15, 21:42
Ισως να ειναι πιθανη παρενεργεια του νομου περι αυθαιρετων....
Καπου αλλου δεν μπορει να παει το μυαλο μου...
Καποτε γινοταν χαμος, ολα τα αυθαιρετα επαιρναν ρευμα και τηλεφωνο, ισως τωρα να απαιτειται οικοδομικη αδεια ως προς αποδειξη της νομιμοτητας του κτιριου...

Μπορει να εισαι ο "τυχερος" που καθυστερησε να κανει αιτηση σε σχεση με τους υπολοιπους ενοικους και να πιανει μονο εσενα η νομοθεσια....

dimitri_ns
13-03-15, 21:53
Οτι και νάγινε με την συμβολαιογράφο, το αρχείο της το έχει άλλη συμβολαιογράφος. Ρώτα στον σύλλογό τους να μάθεις ποιός το έχει πάρει. Αλλοίμονο αν πέθαινε συμβολαιογράφος και χανότανε το αρχείο.

Στα συμβόλαια περιγράφεται το ακίνητο και το οικόπεδο και ο αριθμός αδείας. Αλλιώς από την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας που κάποιος συμβολαιογράφος έχει κάνει. Ρώτα τους γείτονες.

Παλιά χρειαζότανε η wind για κάποια υπόθεση, υπεύθυνη δήλωση με το γνήσιο ης υπογραφής, ότι κάποιο κτήριο είχε ανεγερθεί νόμιμα με τον τάδε αριθμό αδείας. Τους είπα να τους δώσω τις άδειες και μου απήντησαν ότι ο νόμος δεν τους καλύπτει και ότι θέλουν υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη. Ρώτα στην hol μήπως το ξεπεράσεις έτσι.

britgreek
13-03-15, 22:23
Οτι και νάγινε με την συμβολαιογράφο, το αρχείο της το έχει άλλη συμβολαιογράφος. Ρώτα στον σύλλογό τους να μάθεις ποιός το έχει πάρει. Αλλοίμονο αν πέθαινε συμβολαιογράφος και χανότανε το αρχείο.

Στα συμβόλαια περιγράφεται το ακίνητο και το οικόπεδο και ο αριθμός αδείας. Αλλιώς από την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας που κάποιος συμβολαιογράφος έχει κάνει. Ρώτα τους γείτονες.

Παλιά χρειαζότανε η wind για κάποια υπόθεση, υπεύθυνη δήλωση με το γνήσιο ης υπογραφής, ότι κάποιο κτήριο είχε ανεγερθεί νόμιμα με τον τάδε αριθμό αδείας. Τους είπα να τους δώσω τις άδειες και μου απήντησαν ότι ο νόμος δεν τους καλύπτει και ότι θέλουν υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη. Ρώτα στην hol μήπως το ξεπεράσεις έτσι.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Αν όντως υπάρχει κανονισμός που να απαιτεί άδεια οικοδομής σε διαμέρισμα με υφιστάμενη παροχή, εννοείται ότι θα βρω τρόπο να το πάρω. Όμως, ακούω ότι αυτό γίνεται επιλεκτικά, και μόνο στις περιοχές της Νοτιοανατολικής Αττικής. Στον Πειραιά που έβαλα τηλέφωνο, όπως και στις Κυκλάδες, μου ζήτησαν μόνο φωτοτυπία ταυτότητας και λογαριασμό ΔΕΗ. Στο δικό μου σπίτι που έβαλα νέο τηλέφωνο, το έβαλα στο όνομα της γυναίκας μου, χωρίς κανένα απολύτως χαρτί ή δήλωση. Όλοι οι λογαριασμοί είναι στο όνομά μου και απλά έστειλα φωτοτυπία της ταυτότητας.

Εδώ μου ζητούν πρόσφατα επικυρωμένο αντίγραφο άδειας οικοδομής, χωρίς να μου απαντούν στην ερώτηση ποιος κανονισμός/Νόμος το απαιτεί. Και μάλιστα σε σπίτι που είχε τηλέφωνο και υπάρχει ήδη η παροχή. Δεν είναι μονοκατοικία ή νεόκτιστο. Ένα απλό διαμέρισμα σε πολυκατοικία όπου και άλλοι έχουν τηλέφωνα.

- - - Updated - - -


Περίεργο μου φαίνεται. Και εγώ πρώτη φορά το ακούω.

Ίσως αν ζητούσες μια γραπτή απάντηση από τη HOL να έβγαζες κάποια άκρη.

Έχω ζητήσει και δεν έχω λάβει γραπτώς απάντηση. Μόνο τηλεφωνικά, ότι δεν περνάει στο σύστημα γιατί απαιτείται από το διαχειριστή δικτύου πρόσφατα επικυρωμένο αντίγραφο άδειας οικοδομής. Δεν καλύπτομαι ούτε με υπεύθυνη δήλωση, ούτε με αντίγραφο του συμβολαίου αγοράς.

nnn
13-03-15, 23:15
Θα πρέπει να πας στην Πολεοδομία που ανήκει το ακίνητο και να πάρεις αντίγραφο της άδειας οικοδομής αν τελικά απαιτείται.

Δες αυτό το παλιό θέμα και διάβασε τις απαντήσεις των sexrazat και xmperor1 για το τι μπορεί να φταίει ;)
http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-246383.html

britgreek
13-03-15, 23:46
Θα πρέπει να πας στην Πολεοδομία που ανήκει το ακίνητο και να πάρεις αντίγραφο της άδειας οικοδομής αν τελικά απαιτείται.

Δες αυτό το παλιό θέμα και διάβασε τις απαντήσεις των sexrazat και xmperor1 για το τι μπορεί να φταίει ;)
http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-246383.html


Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Υπόγειο καλώδιο υπάρχει, οι πολυκατοικίες εδώ δεν επιτρέπεται να είναι πάνω από 2 ορόφους, και παροχή υπάρχει ήδη, όπως προείπα. Μίλησα στις 9.30 με υπάλληλο της HOL, o οποίος μου είπε, αφού ρώτησε τον προϊστάμενό του, ότι δεν υπάρχει ζήτημα απαίτησης οικοδομικής άδειας, γιατί αυτή έτσι κι αλλιώς αναφέρεται στο σύνολο της πολυκατοικίας και όχι στο διαμέρισμα. Μου είπε ότι η σελίδα του συμβολαίου αγοράς στην οποία αναγράφεται και ο αριθμός άδειας, υπεραρκεί. Στην ουσία έβγαλε τρελούς όλους τους άλλους με τους οποίους έχω μιλήσει και ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω. Εγώ τη Δευτέρα θα επικοινωνήσω ξανά και θα στείλω με mail το συμβόλαιο που γράφει τα σχετικά, για να δω τι θα μου πουν πάλι. Θέλω να ελπίζω ότι έβγαλα άκρη, αν και έχω φάει τρία άκυρα τις τελευταίες ημέρες.

Στο online support στο fb, πάντως, μου έγραψαν ακριβώς:

Κατόπιν ελέγχου όντως είναι αναγκαίο να σταλεί η άδεια οικοδομής προκειμένου να προχωρήσει η αίτηση ενεργοποίησής σου. Μπορείς να το δεις και στην σύμβαση σου στην παράγραφο 2.3. Στη διάθεσή σου. *****, Online Team.

fashionovic
15-03-15, 12:35
Οικοδομικη αδεια απαιτειται μονο για συνδεση στη Δεη ευδαπ αεριο

SPIROS1979
19-03-15, 19:47
σε ποια περιοχη μενεις τι ενοω εαν εισαι αθηνα και μπορεις να πας απο τα γραφεια της Hol που ειναι καπου στην κατεχακη δεν θυμαμε οδο και να τους τα πεις ... παντως αδεια οικοδομης το παρατρβανε να πας απο εκει

bill27
23-03-15, 20:02
μου φαιινετε πως γινετε να αποδηξεις πως το ακινητο ειναι δικο σου αν πας με 2 μαρτυρες(φιλους σου) που θα βεβαιωσουν οτι το ακινητο σου ανηκει, σε ενα δικηγορο.για ρωτα τον δικηγορο σου.

George978
25-03-15, 16:56
σε λιγο θα ζητανε και τακτοποιηση με το 4178

RyDeR
25-03-15, 17:44
Αυτά με τις άδειες για την τοποθέτηση τηλεφωνικής γραμμής ή ηλεκτρικού είναι αηδιαστικά.

Δηλαδή είναι τουλάχιστον τραγικό να θέλω να βάλω ρεύμα/τηλέφωνο (που θα πληρώνω κανονικά ΚΑΙ το πάγιο ΚΑΙ την κατανάλωση) και να μου ζητάνε τα άπαντα. Δεν με ενδιαφέρει λόγω των αυθαιρέτων, μπορεί να μην υπάρχει καν κτίσμα και εγώ να θέλω μια παροχή υπηρεσίας τέτοιας, που όμως δεν γίνεται. :down:

britgreek
26-03-15, 15:58
Λοιπόν, επειδή το έψαξα μέχρι εκεί που δεν πάει, τελικά σαφώς και δεν απαιτείται άδεια οικοδομής σε υφιστάμενα κτίρια εντός σχεδίου με υπάρχουσα παροχή - ειδικά σε πολυκατοικίες. Το μόνο που "απαιτείται" σε νέα σύνδεση είναι να δώσει ο πελάτης τον αριθμό τηλεφώνου ενός άλλου διαμερίσματος της πολυκατοικίας, και τίποτα άλλο. Ούτε ενοικιαστήριο, ούτε συμβόλαιο αγοράς, ούτε – φυσικά – άδεια οικοδομής, γιατί η άδεια οικοδομής είναι στο όνομα του κατασκευαστή και αναφέρει την πολυκατοικία ολόκληρη. Σε υπάρχουσες γραμμές, φορητότητα μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε όνομα, από τη στιγμή που ο πελάτης προσκομίζει τα στοιχεία του (ταυτότητα) και υπογράφει. Το έχω κάνει εγώ ο ίδιος, καθώς άλλαξα πάροχο, πάλι στην Αττική, στο σπίτι της γυναίκας μου, βάζοντας το τηλέφωνο στο δικό μου όνομα. Ούτε συμβόλαια αγοράς / ενοικιαστήρια, ούτε τίποτα, εκτός από ένα λογαριασμό ΔΕΗ, που και πάλι είναι στο όνομα της γυναίκας μου. Θα μπορούσα να το βάλω στο όνομα της θείας μου, ή του συνέταιρού μου, αρκεί να έχουν υπογράψει ότι αποδέχονται τις ευθύνες και τις χρεώσεις. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τους καθηγητές που τοποθετούνται σε νησιά ή παραμεθόριες περιοχές και βάζουν τηλέφωνο/internet στο δωμάτιο που νοικιάζουν σε ενοικιαζόμενα ή ξενοδοχείο, μεταφέροντάς το κάθε χρονιά στο μέρος που τοποθετούνται προσωρινά.

Σε περιοχές εντός σχεδίου και ειδικά σε πολυκατοικίες, άδεια οικοδομής απαιτείται μόνο για την σύνδεση με το δίκτυο της ΔΕΗ και της ΕΥΔΑΠ. Από τη στιγμή που στην πολυκατοικία υπάρχει ήδη παροχή από τον ΟΤΕ και κατανεμητής με αναφορά σε κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά, για τουλάχιστον μια γραμμή στο καθένα, δεν υφίσταται ζήτημα νομιμότητας.

Αυτά από εμένα και σας ευχαριστώ για τα post. Όλα λειτουργούν κανονικά, μόλις 2 εβδομάδες από την αίτηση ενεργοποίησης.

Καλό Πάσχα να έχουμε.

a.libe
27-03-15, 11:50
δεν μπορω να καταλαβω το σκαλωμα τους!!!δεν εχουν περασει 2 χρονια που μετακομισα σε δαμερισμα και εβαλα αριθμο Hol και ολα εγιναν αμεσα και η νεα ενεργοποιηση γραμμησ σε 15-20 μερες!!!πριν 15 μερες εκανα φορητοτητα και στο γραφειο και ολοκληρωθηκε σε 5 εργασιμες απο την στιγμη της αποστολης των διακιολογητικων

terko
28-03-15, 06:30
.............................................. Σε υπάρχουσες γραμμές, φορητότητα μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε όνομα, από τη στιγμή που ο πελάτης προσκομίζει τα στοιχεία του (ταυτότητα) και υπογράφει. Το έχω κάνει εγώ ο ίδιος, καθώς άλλαξα πάροχο, πάλι στην Αττική, στο σπίτι της γυναίκας μου, βάζοντας το τηλέφωνο στο δικό μου όνομα. Ούτε συμβόλαια αγοράς / ενοικιαστήρια, ούτε τίποτα, εκτός από ένα λογαριασμό ΔΕΗ, που και πάλι είναι στο όνομα της γυναίκας μου. ............................................................

Ακριβώς ίδια περίπτωση έκανα και εγώ τον περασμένο Δεκέμβριο από ΟΤΕ σε HOL και μεταβίβαση από το όνομα του πατέρα μου στο δικό μου.

Και εμένα αρχικά μου ζήτησαν λογαριασμό ΔΕΗ, όταν τους είπα ότι και αυτός είναι στο όνομα του πατέρα μου, τότε αρκέστηκαν μόνο σε έναν λογαριασμό του ΟΤΕ που ήδη είχαν ζητήσει από την αρχή, σε απλή φωτοτυπία ταυτότητας του πατέρα μου και τέλος φυσικά και της δικής μου.

Το πιο κουφό από όλα ήταν όταν στο τέλος περίμενα να υπογράψω συμβόλαιο και έστω μούφα υπογραφή για τον πατέρα μου για την μεταφορά στο όνομά μου, μου λένε δεν χρειάζεται και έφυγα χωρίς να υπογράψω πουθενά.

Giwrgos19802
29-03-15, 18:21
Παίδες από την στιγμή που και ο ΟΤΕ ο ίδιος σου ζήτησε αντίγραφο τέτοιο δεν το κάνουν για να σε ταλαιπωρήσουν αλλά γιατί είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο......ψάχτο λίγο καλύτερα γιατί πραγματικά με τους νέους νόμους περί αυθαιρέτων κλπ μπορεί στην πορεία να βρεθείς γενικώς πρός εκπλήξεως..........

britgreek
30-03-15, 22:19
Παίδες από την στιγμή που και ο ΟΤΕ ο ίδιος σου ζήτησε αντίγραφο τέτοιο δεν το κάνουν για να σε ταλαιπωρήσουν αλλά γιατί είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο......ψάχτο λίγο καλύτερα γιατί πραγματικά με τους νέους νόμους περί αυθαιρέτων κλπ μπορεί στην πορεία να βρεθείς γενικώς πρός εκπλήξεως..........

Κανένας από όσους ρώτησα (και δεν εννοώ τον συμπαθέστατο περιπτερά της γειτονίας) δεν ήξερε να μου πει ποιός είναι ο Νόμος που ζητά κάτι τέτοιο. Όπως και να έχουν τα πράγματα, πάντως, το δικό μου δεν είναι αυθαίρετο και δεν γνωρίζω να υπάρχουν πολυκατοικίες αυθαίρετες. όταν μιλάμε για εντός σχεδίου περιοχές της Αττικής. Αλλά ακόμα και για αυθαίρετα, αν εμένα δεν μου έβαζαν τηλέφωνο, θα ζήταγα να μου πουν ποια άδεια οικοδομής έχουν δείξει οι άπειρες επαύλεις με τους σεκιουριτάδες στις πύλες ακριβώς επάνω στον αιγιαλό σε όλο το μήκος της παραλιακής ζώνης μετά τη Βάρκιζα, γιατί μου αρέσει να είναι δίκαια τα πράγματα. Ρώτησα δικηγόρους, πήγε εκεί που έπρεπε, μίλησα με όσους περισσότερους μπόρεσα να βρώ. Άδεια οικοδομής απαιτείται μόνο για παροχή ρεύματος και νερού. Όλα τα άλλα είναι παρερμηνείες του τι ισχύει.

Όπως και να έχει το πράγμα, εμένα η αίτησή μου υλοποιήθηκε, εννοείται ότι δεν χρειάστηκαν όλα αυτά που μου ζητούσαν για δεύτερη φορά στην περιοχή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.