PDA

Επιστροφή στο Forum : google search και zoner antivirus



johnyb98
13-03-15, 14:41
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις επάνω στο SAMSUNG Galaxy GT-S7580.

ερώτηση a.

Χρησιμοποιώ τον Dolphin εδώ και ένα χρόνο, και όλα πηγαίνουν καλά. Για πρώτη φορά χθες, έκανα click επάνω σε μία εικόνα σε απάντηση ενός forum (σίγουρα ήταν επάνω στην εικόνα, και όχι σε κάποιο παράξενο link), και άρχισαν να πετάγονται tabs στον dolphin, με τα γνωστά μηνύματα το κινητό σας έχει προσβληθεί από 14 ιούς, και τέτοια. Προσπάθησα να σταματήσω όσο γίνεται πιό γρήγορα τα όλα παράθυρα που είχαν ανοιχτεί:πήγα στη λίστα με τα tabs (είδα από κει ότι είχαν ανοιχτεί 4), και τα έκλεισα. Έκλεισα και τον Dolphin, καθαρίζοντας cookies καί cache. Έκλεισα το κινητό, το ξανάνοιξα, και έκανα και scan με το Zoner Antivirus, που ήδη είχα εγκατεστημένο καί updated (όταν έγινε το όλο σκηνικό, το zoner το είχα εγκατεστημένο, αλλά δεν ξέρω αν έτρεχε:αυτό έχει να κάνει με τη δεύτερη ερώτηση). Το scan δε βρήκε τίποτα.

Μετά το scan, απεγκατέσησα το antivirus και το ξαναεγκατέστησε (θα καταλάβετε στην δεύτερη ερώτηση γιατί). Έκανα καί το update.

Τώρα... Δύο ενδείξεις που δεν είχα ποτέ εδώ και ένα χρόνο που έχω το κινητό.

Ένδειξη 1:στα shortcuts μου έχω φτιάξει μία συντόμευση του YouTube. Ξαφνικά είδα ότι υπήρχε καί μία δεύτερη, την οποία καί έσβησα (ήταν περιττή). Ποιός την έφτιαξε;;;

Ένδειξη 2:όταν μπω στο Google Store, μου έχει να κάνω search με το Google Microphone (ενώ πριν είχα το απλό search με τον φακό, το οποίο και θέλω να ξαναενεργοποιήσω). Με αυτόν τον φακό στο search, όταν ξεκίναγα να γράφω, μου άνοιγε ένα γκρι παράθυρο με το search history. Έτσι θέλω να ξαναγίνει. Μπορείτε εδώ να μου πείτε πως θα το επαναφέρω;

Σχετικά με τις ενδείξεις 1 & 2, δε νομίζετε ότι κάτι απ' αυτά τα παράθυρα που πεταγόντουσαν δημιούργησε αυτά τα δύο παράξενα; Και ίσως να έχουν επηρρεάσει και άλλα σημεία του τηλεφώνου, που θα φανούν αργότερα (ελπίζω πως όχι); Η άποψή σας;

ερώτηση b.

Την πρώτη φορά που εγκατέστησα το Zoner Antivirus, έτρεχε στο background, αλλά το καλό ήταν ότι είχε ως ένδειξη ότι έτρεχε ένα αντίστοιχο εικονίδιο στην επάνω μπάρα του τηλεφώνου (τουλάχιστον έτσι είχα καταλάβει). Από κάποιο σημείο και μετά, αυτό το εικονίδιο σταμάτησε να υπάρχει. Αν, όμως, έμπαινα στην εφαρμογή, έλεγε ότι τρέχει κανονικά. Επειδή δεν ήμουν σίγουρος, είπα να το απεγκαταστήσω, και να το ξαναεγκαταστήσω (αυτό που είπα στην ερώτηση a.), μήπως και ξαναφανεί το εικονίδιο. Αλλά, και πάλι, δε φαίνεται. Μήπως απ' αυτό πετάχτηκαν τα παράθυρα; Μήπως δεν έτρεχε;

Θα ήθελα και δω μία μικρή βοήθεια σχετικά με το εικονίδιο, ώστε να είμαι σίγουρος, ανά πάσα στιγμή, ότι τρέχει το antivirus (και να μη χρειάζεται να μπω στην εφαρμογή ή σε κάποιο task manager για να το διαπιστώσω).

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

@ ADSLgr.com All rights reserved.