PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρβλήματα forthnet νέα Σμύρνη



CreationP
15-03-15, 01:52
Καλησπέρα.

Είμαι και εγώ πελάτης της forthnet με το πακέτο 3play.

Αποφάσισα να γράψω εδώ μιας και όλος περιέργος με τηλέφωνα που πήρα δεν λύθηκε το πρόβλημά μου. Όλος τυχαίος τα νούμερα της γραμμής μου είναι "φυσιολογικά" παρόλη την υποβάθμηση της ταχύτητας.

Καταρχήν να πώ πως μένω Α. Νέα Σμύρνη. Πριν από 1 περίπου χρόνο έγινα συνδρομητής forthnet 24mb. Αρχικά η τιμές μου ήταν πολύ καλές και συγχρόνιζα εώς και 22mbps download. (Επιβεβαιομένο από τεχνικό της forthnet πριν από 2-3 μέρες βλέποντας παλαιότερες μετρήσεις). Φεύγοντας λοιπόν το καλοκαίρι γυρίζω πίσω μέσα Νοεμβρίου. Αρχικά δεν παρατήρησα τίποτα μιας και δεν είχα κάποιο download μεγάλο ώστε να φανεί το πρόβλημα. Πριν από 1 μήνες περίπου, λοιπόν, βλέπω πως το download μου έχει πέσει δραματικά και από 1,8-2,3 που κατέβαζα έπεσα στα 1,1-1,4. Αμέσως βλέπω στο router πως το download μου έχει πέσει στα 14750!!!!

Αμέσως τηλεφωνώ για να δω τι έχει γίνει. Η απάντηση που λαμβάνω είναι πως όλα είναι φυσιολογικά στη γραμμή μου. ΤΟυς εξηγώ πολύ καλά το προβλημα και η απάντηση παραμένει. Πριν από 3-4 μέρες, λοιπόν, βλέπω πως η ταχύτητά μου έχει μειωθεί και άλλο στα 13800mbps. Πάλι τηλέφωνα, πάλι όλα φυσιολογικά. Άλλαξα router, splitters, καλώδια, κλπ κλπ. Από σήμερα λοιπόν η ταχύτητά μου έχει φτάσει τα 13000mbps.

Και αναρωτιέμαι εγώ... Είναι ακόμα φυσιολογικό?? Κάθε μήνα θα πέφτω 1mbps και θα είναι φυσιολογικό. Όχι μόνο αυτό αλλά και ένας τεχνικός άρχισε να είναι και ειρωνικός απέναντι μου όταν του απάντησα πως είμαι και εγώ τεχνικός υπολογιστών και, μπορεί να μην γνωρίζω εκ των έσω κάποια πράγματα που ξέρει, αλλά μερικά βασικά τα ξέρω... Όπως οτι το να πέσω 9-10mbps ΔΕΝ είναι φυσιολογικό.

Επίσης να τονίσω πως ΔΕΝ άλλαξε τίποτα όσο αφορά την καλωδίωση του σπιτιού ή τον εξοπλισμό μου.

ADSL2+ modulation

Downstream Upstream
SNR Margin: 6.0 6.1 db
Line Attenuation: 27.0 16.3 db
Data Rate: 13082 1017 kbps
Max Rate: 14996 1020 kbps
POWER: 0.0 12.3 dbm
CRC: 12 1

Είναι λογική και φυσιολογική η ταχύτητα μου δεδομένου των περιστάσεων και των αριθμών? Να τονίσω επίσης πως στο speedtest.net με βγάζει με 11.11mbps download και 0.88 upload.

Core2Extreme
15-03-15, 13:34
Εφόσον αρχικά το max που έπιανες ήταν 2.3MB/s δεν ήσουν στα 22Mbps.
Περίπου στα 20Mbps συγχρόνιζες.

Το να πέσει η ταχύτητα συγχρονισμού σου κατά το πέρασμα του χρόνου δεν είναι αφύσικο, αν π.χ. έγινε αύξηση των συνδρομητών ADSL/VDSL στην περιοχή σου, ανεβαίνει το crosstalk και πέφτει η ταχύτητά σου.

Αν είναι λογικό το να πας από τα 20Mbps στα 15Μbps για να σου πεί κανείς αν είναι φυσιολογικό θα χρειαζόταν να έχει και τα αρχικά στοιχεία της γραμμής σου ( downstream attenuation & downstream SnR )

Άλλο modem έχεις δοκιμάσει ?

CreationP
15-03-15, 13:59
Καλημέρα.

Δεν θυμάμαι τον ακριβός αριθμό στον οποίο συγχρόνιζα οπότε θα μου συγχωρήσετε μερικά λάθοι στις παλαιώτερες ταχύτητες.

Επίσης, μια διόρθωση να κάνω, δεν πήγα στα 15 αλλά στα 13029-13700. Τις παλαιές μετρήσεις δεν τις έχω αλλά επιβεβαίωσα την ταχύτητα από τηλέφωνο που είχα πάρει στην forthnet πριν από μερικές βδομάδες όταν παρατήρησα τις μεγάλες διαφορές.

Έχω δοκιμάσει πολλά D-Link router + D-link Modem, TP-Link Modem/Router, D-Link Modem+ Level One Router και τέλος Linksys modem/router. Σε όλα οι ίδιες τιμές εκτός από τα modem + router που συγχρόνιζα 300kbps πιο ψηλά. Επίσης άλλαξα φίλτρα και καλώδια καθώς και αφαίρεσα τα πάντα εκτός από το router. Πάντα οι ίδιες τιμές.

Επίσης, μέσω speedtest.net είδα πως το ping μου είναι 28ms το οποίο πιστεύω πως είναι αρκετά μεγάλο. Ίσως να κάνω λάθος στο ping αφού, όπως είπα και πιο πάνω, δεν είμαι τεχνικός επικοινωνιών.

Core2Extreme
15-03-15, 16:01
Το ping σου δείχνει ότι είσαι σε interleaved mode ( βοηθάει στις γραμμές με πολλά errors, στην αστάθεια, καθώς και δίνει λίγο παραπάνω ταχύτητα από ότι σε fast path, το οποίο απλά έχει καλύτερο ping αλλά λίγο χαμηλότερο download speed ).
Αν δεν παίζεις online games, πιο συγκεκριμένα games πέραν από στρατηγικής ( ώπου το ping δεν μετράει σαν ρόλος, εκτός και αν είσαι 300++ ms ) δεν σε πειράζει, μια χαρά είσαι σε interleaved mode.

Αν θες μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο modemάκι που υποστηρίζει αλλαγή SnR και να παίξεις με χαμηλότερο SnR ώστε να κερδίσεις ταχύτητα συγχρονισμού.
Ανάλογα με την γραμμή σου, τον χαλκό και την καθαριότητα αυτής ( σε θέματα θορύβου ) μπορεί να είσαι σταθερός αρκετά ακόμα και με μόλις 2.5db SnR.

Με ένα τέτοιο modem και αλλαγή θα πας από τα 13700 που είσαι τώρα γύρω στα 15.5-16.000

netblues
15-03-15, 16:17
Καταρχήν να πώ πως μένω Α. Νέα Σμύρνη. Πριν από 1 περίπου χρόνο έγινα συνδρομητής forthnet 24mb. Αρχικά η τιμές μου ήταν πολύ καλές και συγχρόνιζα εώς και 22mbps download. (Επιβεβαιομένο από τεχνικό της forthnet πριν από 2-3 μέρες βλέποντας παλαιότερες μετρήσεις). Φεύγοντας λοιπόν το καλοκαίρι γυρίζω πίσω μέσα Νοεμβρίου.
ADSL2+ modulation

Downstream Upstream
SNR Margin: 6.0 6.1 db
Line Attenuation: 27.0 16.3 db
Data Rate: 13082 1017 kbps
Max Rate: 14996 1020 kbps
POWER: 0.0 12.3 dbm
CRC: 12 1

Είναι λογική και φυσιολογική η ταχύτητα μου δεδομένου των περιστάσεων και των αριθμών? Να τονίσω επίσης πως στο speedtest.net με βγάζει με 11.11mbps download και 0.88 upload.

Επειδη απο αυτα που λες, το πιο πιθανο ειναι οτι το σπιτι μετακινηθηκε οσο ελειπες :) :)
27 db attenuation λεει οτι απλα εισαι μακρυα απο το κεντρο του ΟΤΕ.
Εχεις ιδεα σε ποιο κεντρο οτε ανηκεις και ποσο απεχει απο το σπιτι σου, εστω σε ευθεια?
Απο εκει ξεκινας, και μετα η ακρη θα βρεθει.

CreationP
15-03-15, 16:18
Αυτή τη στιγμή είμαι με ένα D-link DSL-320B. To dmt δεν δουλεύει σε αυτό.

χαχαχαχ, netblues, αυτό σκέφτηκα και εγώ. Παρόλα αυτά, είμαι περίπου 1700 μέτρα από ΟΤΕ και οι ταχύτητα που σου είπα επιβεβαιώθηκε. Δεν την έβγαλα από το μυαλό μου. Μάλιστα είπα στον τεχνικό πως μου έκανε και εντύπωση τότε που είχα τόσο καλή ταχύτητα αλλά πιος είμαι εγώ να αμφησβητίσω το καλό της μοίρας.

Core2Extreme
15-03-15, 16:21
Τώρα που το ανέφερε ο netblues και παρατήρησα καλύτερα τα νούμερά σου... 27db attenuation και 20Mbps ταχύτητα συγχρονισμού δεν πάνε πακέτο.

Δεν κάνεις μια δοκιμή κατευθείαν το modem πάνω στο εισερχόμενο ζεύγος στον κατανεμητή/box ?

netblues
15-03-15, 16:50
Αφου λοιπον το σπιτι δεν μετακινηθηκε μονο του, εχουμε δεδομενο τα 1700 μετρα χαλκου.
Παμε εδω http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php βαζουμε 27db και βρισκουμε... 1955 μετρα και 17mbits.
Και επειδη ρουτερ δεν ειναι μετρητικο οργανο, 255 μετρα παραπανω δεν ειναι τραγικο, αν και ενας ελεγχος εσωτερικης καλωδιωσης ποτε δεν εκανε κακο.
Ομως αντε να κερδισεις απο εκει τα 2-3 db το πολυ.
Το προβλημα σου παραμενουν τα 1700 μετρα.
Προφανως, για λογους που δεν μπορουμε να ξερουμε, ησουν περιπου μονος σου στο καλωδιο. (νεο καλωδιο? αντικατασταση? τυχη? ποιος ξερει...)
Καθως σιγα σιγα αποκτησες adsλικους γειτονες στο καλωδιο, κονομησες και το crosstalk τους.
Οσο εσυ ελειπες το καλοκαιρι, οι γειτονες μετακομισαν με μανια :P

Καλως ορισες στο μαγικο κοσμο του adsl.
Αυτο που σου συμβαινει ειναι φυσιολογικο.
Και οχι, δυσκολα θα κατεβει κιαλλο η ταχυτητα λογω γειτονων.
Επισης, οπου και να πας απο isp τα ιδια θα παρεις. Εγγυηση.
Μικτοβελτιωσεις μπορει να γινονται,αλλα μπορει να ειναι σε βαρος της σταθεροτητας.
Εννοειται οτι για να κανεις τετοια, θες αλλο ρουτερ, dmt, διαβασμα , παρακολουθηση, ενασχοληση κλπ

Αν παρολα αυτα σε καιει... Απο vdsl πως παμε εκει? απο kv παντα, οποτε ξεχνας και τη forthnet για αρχη.

CreationP
15-03-15, 17:02
Netblues,

Και εγώ προς εκεί κατευθύνομαι. Δεν μπορώ να το εξηγήσω με τίποτα. Διάβασμα και παρακολούθηση το έχουμε. Ενασχόληση επίσης. Το άλλο router είναι πρόβλημα (χρήματα). Θέλω να κοιτάξω ένα Asus αλλά είναι πανάκριβα. VDSL δεν νομίζω πως έχει φτάσει στην περιοχή μου.

netblues
15-03-15, 17:55
Ολα φυσιολογικα ειναι. Κανε και μια δοκιμη με το modem στον κατανεμητη για να κλεισει το θεμα της εσωτερικης καλωδιωσης.
ΑΝ θες να ασχοληθες, θα κερδισεις το πολυ 2-3mbit παραπανω. Modemoρουτερ που να πειραζεις το snr μπορεις να βρεις μεταχειρισμενο.
Αν δε πας σε ξεχωριστο κουτι που να κανει το pppoe και αλλο που να κανει το wifi, εχεις ακομα περισσοτερες επιλογες.
Ομως αυτα δεν ειναι ουτε plug and play, ουτε ακριβως για τον καθενα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.