PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποχώρηση από τη HOL, μετά από αλλαγή προγράμματος



capthookb
16-03-15, 14:52
Θέλω να φύγω από την hellas on line γιατί πληρώνω πολλά.
Από υπηρεσίες δεν έχω κάποιο θέμα, παρ'όλο το voip της υπόθεσης και μια αναστατωση στο σπίτι με τα καλώδια.

Είχα double play για χρόνια. Απ' όσο ξερω μετά το αρχικό χρονικό διάστημα υποχρεωτικής παραμονής γίνεται αορίστου. Σωστα;
Τον Σεπτέμβριο του 14 όμως έκανα αλλαγή προγράμματος μεσα από το site της hol. Στο myhol δεν αναφέρει κάτι για δέσμευση, ούτε είχα υπογράψει, στείλει κάτι όταν έκανα την αλλαγή.
Αυτό με δεσμεύει για κάποιο χρονικό διάστημα;

sdikr
16-03-15, 15:16
Θέλω να φύγω από την hellas on line γιατί πληρώνω πολλά.
Από υπηρεσίες δεν έχω κάποιο θέμα, παρ'όλο το voip της υπόθεσης και μια αναστατωση στο σπίτι με τα καλώδια.

Είχα double play για χρόνια. Απ' όσο ξερω μετά το αρχικό χρονικό διάστημα υποχρεωτικής παραμονής γίνεται αορίστου. Σωστα;
Τον Σεπτέμβριο του 14 όμως έκανα αλλαγή προγράμματος μεσα από το site της hol. Στο myhol δεν αναφέρει κάτι για δέσμευση, ούτε είχα υπογράψει, στείλει κάτι όταν έκανα την αλλαγή.
Αυτό με δεσμεύει για κάποιο χρονικό διάστημα;

Συνήθως οι ανανεώσεις έχουν και νέα δέσμευση, καλύτερα να τους πάρεις ενα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις

capthookb
16-03-15, 15:24
Υπάρχει περίπτωση να μου πουν ψεμματα για να με εμποδίσουν να φύγω;
Γι αυτό ρωτάω εδώ, να εχω μια ενημέρωση πριν πάρω τηλέφωνο.

dimtz
16-03-15, 20:16
Υπάρχει περίπτωση να μου πουν ψεμματα για να με εμποδίσουν να φύγω;
Γι αυτό ρωτάω εδώ, να εχω μια ενημέρωση πριν πάρω τηλέφωνο.

οχι δε νομιζω, αληθειες θα σου πουνε

Papados
17-03-15, 11:06
Νομίζω ότι στο myHOl αναφέρει τις ημερομηνίες των συμβολαίων.
Μπες και ριξε μια ματιά.

orestis2
17-03-15, 12:17
Στο myhol πρεπει να λεει αν εχεις παρει καποια εκπτωση και ποτε ληγει. Αν εχεις παρει κανονικο πακετο χωρις καποια εκπτωση νομιζω ότι δεν λεει γενικα ποτε ληγει το πακετο που εχεις. Δεν είμαι όμως 100% σιγουρος.

capthookb
17-03-15, 14:30
Δεν έχω δει κάτι στο myhol. Τους έπαιρνα πριν τηλέφωνο αλλά βαρέθηκα να περιμένω. Θα δοκιμάσω απόγευμα ή βράδυ.

Vitruvian78
17-03-15, 16:32
Ζήτα να μιλήςεις με το τμήμα προσφορών. Λογικά θα σου κάνουν πολλή καλή πρόταση για να παραμείνεις. Αν δεν έχεις θέμα με τις υπηρεσίες, ποιός ο λόγος να μπαίνεις στη διαδικασία να αλλάζεις;; Όσο για το voip, αν σε ενοχλεί, ρώτησε τους αν γίνεται να αλλάξει αυτό σε pots.

orestis2
18-03-15, 10:46
Εμενα παντως που ληγει το συμβολαιο μου και τους πηρα για να κανω ανανεωση και να μου κανουν μια καλη προσφορα, ενώ τα προηγουμενα χρονια, μου εκαναν καλες προσφορες, φετος μου λενε από 16,50 που πλωρωνω για το ευελικτο 300 η καλυτερη προσφορα που μπορουν να μου κανουν είναι να παει 21,00 και συμβολαιο για 2 χρονια. Ενώ πριν εκανα συμβολαιο για 1 χρονο παντα.
Η δικαιολογια είναι ότι φετος αυτά τα περιθωρια τους εχουν δωσει.
Τους ειπα βεβαια ότι είναι μια κακη προσφορα, και θα κοιτάξω και σε άλλες εταιριες και μου λενε οκ .
Μετα από λιγες μερες με πηραν να με ρωτησουν αν εψαξα σε άλλες εταιριες.
Τους ειπα δεν βρηκα ακομα το χρονο, και μου λενε δειτε το και τα ξαναλαεμε. Δεν προχωρησαν στο να μου κανουν άλλη προσφορα αυτοι.
Περιμενουν τωρα να δουν αν θα τους πω ότι η ταδε εταιρια μου εκανε αυτή την προσφορα, για να δουν πως θα το χειριστουν.
Βεβαια δεν ξερω καθολου τι παιζει με τις άλλες εταιριες, και φανταζομαι δεν θα εχουν αναλογο πακετο σαν αυτό που εχω εγω για να τους πω ότι μου ειπαν ότι μου το δεινουν τοσο.
Οποτε ξερουν πανω κατω ποσο παιζουν τα πακετα για τις νεες συνδεσεις στις άλλες εταιριες , και σου λενε δεν θα βρει κατι αντιστοιχο με αυτό που εχει για να μας πει ότι του εκαναν καλυτερη προσφορα. Συν ότι χρησιμοποιουν και το αλωθι των 35 ευρω που πληρωνεις για νεες συνδεσεις.
Πως λετε να το χειριστω?
Γιατι αν είναι να παω σε φορητοτητα που τοτε σιγουρα θα μου κανουν καλυτερη προσφορα, μπορει να μπλέξω χειροτερα, και να βρεθω και με άλλη συνδεση με άλλη εταιρια που θα μου λεει ότι προχωρησε η φορητοτητα και θα πρεπει να πληρωσω προστιμο για να την ακυρώσω.

Vitruvian78
18-03-15, 14:29
Ζητα να σου δώσουν το πλήρες πακέτο αν είναι για 21€. Αν δεν σου το δώσουν οικονομικά, πες τους οτι θα κινηθείς στη Φορθνετ με πληρες πακέτο στα 19,90€.

capthookb
18-03-15, 15:34
Vitruvian, δε μου αρέσουν γενικότερα αυτές οι τακτικές των εταιρειών.
Δηλαδή πρέπει να απειλείς πως θα φύγεις για να έχεις ισότιμη αντιμετώπιση. Και ειδικά όταν είσαι παλιός συνδρομητής για χρόνια θα έπρεπε να έχεις αυτόματα κάποια ωφέλη.
Όχι πως οι ανταγωνιστές είναι καλύτεροι. Δεν ξέρω αν αυτά γίνονται και σε άλλες χώρες.

Στη wind θα έχω και χρονο ομιλιάς στο καρτοκινητό + 500mb internet και 20€/μήνα για 2 χρόνια.
Ακόμα και 17€ να μου πει η hol δε μένω δηλαδή, δε με συμφέρει. Ρώτησα σήμερα και μου είπαν πως δεν εχω κάποια δέσμευση χρονική. Οπότε όλα οκ.

Vitruvian78
18-03-15, 16:09
Εννοείται οτι δεν αρέσει σε κανέναν να ζητιανεύει καλύτερη τιμή. Όσο υπάρχει κάποιος ανταγωνισμός, έχουμε κάποιο πλεονέκτημα ως καταναλωτές. Όταν η αγορά μείνει με δύο τρεις παίκτες εκεί το πράγμα θα αλλάξει πιστευω. Κάνε την κίνηση που σε συμφέρει, και θα δεις πώς θα κινηθούν και αυτοί μετά και επιλέγεις το καλύτερο για σενα. Προσωπικά η Wind δεν με συγκίνησε ποτέ, ούτε απο πλευράς προγραμμάτων, τιμών ή υπηρεσιών, οποτε δεν έχω άποψη.

orestis2
19-03-15, 12:54
Η προσφορα της Wind είναι πολύ καλη, ειδικα αν εχεις και κινητο Wind συνδεση ή καρτα σου δεινει και εκει επιπλέον πραγματα. Το θεμα είναι να μην αλλαξει η τιμη για το δευτερο χρονο. Αλλιως μαζι με τα τελη συνδεσης βγαινει 21 ευρω το μηνα.
Μαλιστα ακουσα (δεν ξερω ποσο ισχυει) ότι σε πελατες ΟΤΕ, για να τους παρει στη WIND, τους δεινει το από πανω πρόγραμμα και μαζι δωρο tablet.
Βεβαια είμαι πανω από 15 χρονια στη Hol και ποτε δεν ημουν σε άλλη εταιρια και δεν ξερω αν η Wind εχει καλο Internet.
Εγω με Hol εχω 24αρα συνδεση και δεν πιανω πανω από 6. Φοβάμαι μηπως με άλλη εταιρια γινει ακομα χειροτερη η κατασταση με το Internet.

Παντως θα ξαναμιλησω με HOL και θα χρησιμοποιήσω την προσφορα της Wind, αλλα και της Cyta, που δεινει το πληρες πακετο 22 ευρω, με δωρο τα τελη ενεργοποιησης, αλλα και τη Forthnet που ειπε ο φιλος, και θα δω τι θα μου πουν.
Αν δεν μου κανουν μια πολύ καλη προσφορα, θα την κανω προς Wind που βλεπω ότι με συμφερει πολύ το πακετο, μιας και εχω και καρτοκινητο Wind.

capthookb
19-03-15, 15:03
Orestis, εγώ είχα παλιότερα και forthnet και ote για κάποιο διάστημα. Και με τις 3 εταιρείες, είχα παρόμοιες συνδέσεις και ταχύτητες. Νομίζω όπου και να παω δε θα εχω πολλές διαφορές σε αυτά τα θέματα.
Ούτως ή άλλως τη δουλειά μου θέλω να κάνω και δεν κάθομαι πανω από το router να κοιτάζω τα στατιστικά του router και να τα ψιρίζω.
Πλέον οι εποχές έχουν αλλάξει και μας λείπουν άλλα πράγματα, που κάνουν το ίντερνετ να μοιάζει με πολυτέλεια (προσωπικά πάντα).
Το 20 τον πρώτο χρόνο και 25 τον δεύτερο είναι για αυτούς που δεν έχουν κάποιο κινητό wind. Έτσι έχω καταλάβει.
Αν έχεις κινητό wind, είτε καρτοκινητό είτε σύνδεση, είτε και τα 2, τότε θα είναι 20 για 2 χρόνια.

orestis2
19-03-15, 17:00
Το ζητουμενο αυτή τη στιγμη, δεν είναι να παω σε καλυτερες ταχύτητες, αλλα να μην παω σε χειρότερες και σε συχνες αποσυνδεσεις. Ηδη είμαι πολύ χαμηλα, οποτε δεν λεει να παω σε χειρότερες καταστασεις.

Οσων αφορα στη Wind, μιας και εχω καρτοκινητο Wind, τις επομενες μερες θα παω σε κατάστημα να κανω ανανεωση χρονου, οποτε θα ρωτησω για να παρω διευκρινήσεις πανω στο θεμα.

nkar
19-03-15, 22:20
Νομίζω οτι κάπου γράφει οτι το 20αρικο δε γινεται 25 το 2ο χρόνο (και εξής) αν έχεις ΜΟΝΟ σύνδεση wind.
Η καρτοκινητη δε μετράει.

orestis2
20-03-15, 11:35
μαλλον αυτό ισχυει. Το γραφει με μικρα γραμματα κατω από την αναλυση του πακετου.

* Η προσφορά ισχύει για 24μηνη διάρκεια συμβολαίου σε συνδρομητές κινητής WIND, σε διαφορετική περίπτωση η τιμή διαμορφώνεται στα 20,00€ για τον πρώτο χρόνο και στα 25,00€ για τον δεύτερο χρόνο.

capthookb
02-04-15, 12:18
Χθες ενεργοποιήθηκε η wind στο σπίτι μου.
Τις πρώτες 3-4 φορές το router συγχρόνιζε στα 15mbps και upload στα 1020kbps. Δεν το είχα ξαναδεί ποτέ τοσο ψηλά, ειδικά στο upload.
Τώρα βέβαια ειμαι στα 13995/883 kbps, αλλά γενικά το βλέπω να είναι οκ.

Bourdoulas
08-04-15, 11:13
Μια χαρά είσαι. Οπότε στην HOL λογικά είχες 6αρι πακέτο.

Η Wind δίνει υψηλότερο upload από την HOL.

gf030
02-05-15, 01:27
Μια χαρά είσαι. Οπότε στην HOL λογικά είχες 6αρι πακέτο.

Η Wind δίνει υψηλότερο upload από την HOL.

Υπαρχει 6αρι πακετο στη HOL;:hmm: οποτε τους εχω ζητησει μου λενε οτι δεν υπαρχει, με δεδομενο οτι στο σπιτι μου στην πολυ καλυτερη πιανω μεχρι 5,5...
Και αλλη μια ερωτηση μην ανοιγω αλλο θεμα, η υποστηριξη στο 13844 ειναι δωρεαν η οχι;

spiz
02-05-15, 02:28
Και αλλη μια ερωτηση μην ανοιγω αλλο θεμα, η υποστηριξη στο 13844 ειναι δωρεαν η οχι;

Κοστίζει 0,2400 € ανά κλήση

Λειτουργεί και το 2130013844 που δεν γνωρίζω εάν και πόσο κοστίζει....

Papados
02-05-15, 09:41
Λειτουργεί και το 2130013844 που δεν γνωρίζω εάν και πόσο κοστίζει....

Το κόστος του 2130013844 είναι όσο του αστικού τηλεφωνήματος και εξαρτάται από το πάροχο του καθενός.

gf030
02-05-15, 12:15
Ευχαριστω για τις απαντησεις, το 13844 νομιζω οτι ηταν δωρεαν πριν λιγο καιρο η οχι;
Τον τελευταιο καιρο εχω προσπαθησει παρα πολλες φορες να επικοινωνησω μαζι τους ολες τις ωρες της ημερας και αργιες και δεν τα εχω καταφερει, νομιζω οτι εχουν καταργησει την απευθειας επικοινωνια.... με καλουν οι ιδιοι μετα, αλλα βρισκομαι σε φαση που δεν μπορω να συζητησω μαζι τους.... δεν βλεπω και καμια φορμα επικοινωνιας στη σελιδα τους.

a.libe
04-05-15, 11:28
6αρι πλεον εχει καταργηθει αν δεν κανω λαθος για νεα πακετα!!!εγω οσες φορες εχω καλεσει το 2130013844 απαντα κανονικα και γρηγορα ειδικα μεσημέρι προς απογευμα

traderman
04-05-15, 11:46
Για να μην ανοίγω αλλο ξεχωριστό θέμα,μια ερώτηση θα κάνω.Μετακόμισα σε άλλο σπίτι και έκανα αίτηση μεταφοράς της γραμμής στο νέο σπίτι.Μετά απο μια εβδομάδα η HOL μου είπε οτι στην νέα διεύθυνση μου δεν έχουν δίκτυο.Κατόπιν τούτου έκανα αίτηση στον ΟΤΕ.Τώρα η HOL μου ζηταει λεφτα γιατι "εσπασα" το 12μηνο συμβόλαιο μου.Εγώ τους είπα οτι εγώ δεν έσπασα τίποτα αφού έφυγα απο αυτούς οχι γιατί έτσι μου ήρθε αλλά γιατί δεν υπήρχε άλλος τρόπος εξυπηρέτησης μου απο αυτούς.Ποιος έχει δίκαιο τελικά?

yiannis010
04-05-15, 12:51
Για να μην ανοίγω αλλο ξεχωριστό θέμα,μια ερώτηση θα κάνω.Μετακόμισα σε άλλο σπίτι και έκανα αίτηση μεταφοράς της γραμμής στο νέο σπίτι.Μετά απο μια εβδομάδα η HOL μου είπε οτι στην νέα διεύθυνση μου δεν έχουν δίκτυο.Κατόπιν τούτου έκανα αίτηση στον ΟΤΕ.Τώρα η HOL μου ζηταει λεφτα γιατι "εσπασα" το 12μηνο συμβόλαιο μου.Εγώ τους είπα οτι εγώ δεν έσπασα τίποτα αφού έφυγα απο αυτούς οχι γιατί έτσι μου ήρθε αλλά γιατί δεν υπήρχε άλλος τρόπος εξυπηρέτησης μου απο αυτούς.Ποιος έχει δίκαιο τελικά?
υποψιαζομαι πως εμπλεξες.θα πρπει να ψαξεις τα ψιλα γραμματα.επισης θα επαιρνα και σε αλλον παροχο σαν πελατης για να ρωτησω τι γινεται σε περιπτωση που αλλαξω διευθυνση και δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν

gf030
05-05-15, 23:21
@traderman,
Μη μασας και κυριως μην πληρωνεις, θα πιαστεις μεγαλο κοροιδο.
Δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα, απολυτως τιποτα!

dsluser1
05-05-15, 23:29
Κοστίζει 0,2400 € ανά κλήση

Λειτουργεί και το 2130013844 που δεν γνωρίζω εάν και πόσο κοστίζει....

Εαν εχεις voip σε κάποια απο τις γνωστές εταιρίες που δίνουν για 4 μηνες απεριόριστες δωρεάν κλήσεις σε σταθερά Ελλάδος , μπορείς να πάρεις στην εξυπηρέτηση πελατών HOL στο 2130013844 χωρίς κάποια επιπλέον χρέωση! Έτσι κάνω εγω όποτε χρειάζεται να μιλήσω μαζί τους. Το σύστημα αναγνωρίζει την κλήση οτι έρχεται απο εξωτερικό αλλιώς δεν επιτρέπει κλήσεις στο νουμερο αυτό απο Ελλαδα (αυτό το τελευταίο το γράφω με επιφύλαξη γιατί δεν εχω δοκιμάσει να καλέσω απο το σταθερό μου HOL στο 2130013844)

spiz
06-05-15, 01:17
Εαν εχεις voip σε κάποια απο τις γνωστές εταιρίες που δίνουν για 4 μηνες απεριόριστες δωρεάν κλήσεις σε σταθερά Ελλάδος , μπορείς να πάρεις στην εξυπηρέτηση πελατών HOL στο 2130013844 χωρίς κάποια επιπλέον χρέωση! Έτσι κάνω εγω όποτε χρειάζεται να μιλήσω μαζί τους. Το σύστημα αναγνωρίζει την κλήση οτι έρχεται απο εξωτερικό αλλιώς δεν επιτρέπει κλήσεις στο νουμερο αυτό απο Ελλαδα (αυτό το τελευταίο το γράφω με επιφύλαξη γιατί δεν εχω δοκιμάσει να καλέσω απο το σταθερό μου HOL στο 2130013844)

Έχω καλέσει από το σταθερό μου στο 2130013844, χωρίς καμία χρέωση. Πριν σου απαντήσω μπήκα στο ebill για επιβεβαίωση.

2130013844 | Εξυπ. Πελατών hol | 00:04:16' | 0,0000€

manila
06-05-15, 10:20
Χθες ενεργοποιήθηκε η wind στο σπίτι μου.
Τις πρώτες 3-4 φορές το router συγχρόνιζε στα 15mbps και upload στα 1020kbps. Δεν το είχα ξαναδεί ποτέ τοσο ψηλά, ειδικά στο upload.
Τώρα βέβαια ειμαι στα 13995/883 kbps, αλλά γενικά το βλέπω να είναι οκ.

Μια χαρά λοιπόν φίλε, πλέον πάμε όπου υπάρχουν οι καλύτερες τιμές και προσφορές. Περίεργο που η Hol δεν σου έκανε αντιπρόταση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.