PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο πληρώνεις άλλο παίρνεις.Ελλάδα 2007!!!!



enplos
28-03-07, 16:11
Ζούμε στη Ελλάδα του παραλογισμού.Το Οκτώβριο 2006 αγόρασα ένα πακέτο Conn-x 1024 προς περίπου 21 €(λόγω νησιού έχουμε Φ.Π.Α. 13%).Ενώ το εικονίδιο της σύνδεσης στην μπάρα εργασίας έδειχνε 1Mbit(και ενώ πλήρωνα 1Mbit), είχα παρατηρήσει ότι η ταχύτητα ήταν σαν σύνδεση 768.Αφού το έψαξα λίγο από την υπηρεσία cool4u της otenet ανακάλυψα ότι πράγματι το download speed ήταν 768 και το upload 192.Απευθυνόμενος στον Γερμανό όπου είχα κάνει την αίτηση μου το επιβεβαίωσαν. Τώρα περιμένω απάντηση από τον Οτε, όπου έχουν σταλθεί οι λογαριασμοί για να δουν το αυτονόητο!
Αυτά στην Ελλάδα εν έτη 2007.Αν δεν το είχα ανακαλύψει θα πλήρωνα συνδρομή μεγαλύτερη από ότι θα είχα. Τώρα βέβαια θα μου πιστωθεί η διαφορά αλλά το θέμα έχει να κάνει με την εξυπηρέτηση του πελάτη, η οποία είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ.

deniSun
28-03-07, 16:15
Εσύ δεν το έλεγξες ποτέ έως σήμερα.
Το πρώτο πράγμα που κάνουμε όταν έρχεται μια νέα σύνδεση είναι να ελέγξουμε αν όντως είναι η ταχύτητα αυτή που ζητήσαμε.

enplos
28-03-07, 16:35
Εσύ δεν το έλεγξες ποτέ έως σήμερα.
Το πρώτο πράγμα που κάνουμε όταν έρχεται μια νέα σύνδεση είναι να ελέγξουμε αν όντως είναι η ταχύτητα αυτή που ζητήσαμε.

Σε αυτό ίσως να έχεις δίκιο.Ήταν αμέλεια δική μου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι εταιρείες πρέπει να σε αντιμετωπίζουν έτσι.Είναι σαν να παραγγέλνεις αυτοκίνητο 1600 κυβικών και να σου φέρνουν ένα 1300.Το ελέγχεις η όχι πάλι η εταιρεία είναι αναξιόπιστη.

deniSun
28-03-07, 16:38
Καλά για την ανευθυνότητα του ΟΤΕ δεν συζητάμε.
Εννοείται ότι έχεις απόλυτο δίκαιο.
Απλά όταν έχεις να κάνεις με τέτοιες εταιρείες καλό είναι να είσαι περισσότερο προσεκτικός.

sdikr
28-03-07, 20:56
Σε αυτό ίσως να έχεις δίκιο.Ήταν αμέλεια δική μου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι εταιρείες πρέπει να σε αντιμετωπίζουν έτσι.Είναι σαν να παραγγέλνεις αυτοκίνητο 1600 κυβικών και να σου φέρνουν ένα 1300.Το ελέγχεις η όχι πάλι η εταιρεία είναι αναξιόπιστη.

Δυστυχώς όμως είναι δυο διαφορετικές εταιρίες, ο υπάλληλος πχ του 134 δεν έχει πρόσβαση (νομίζω) στο σύστημα της οτενετ ώστε να δεί που σε βάλανε

Να στο πω αλλιώς πες οτι σου έκανα εγώ την σύνδεση στο Ιντερνετ, δεν θα μπορούσα να ξέρω σε τι ταχύτητα έχεις συγχρονίσει και σε τι ταχύτητα σε έχει ο πάροχος, αν δεν είχα περάσει απο το σπίτι σου να στο κάνω εγκατάσταση (δυστυχώς με χρέωσή)
Βέβαια αν σου πουλήσω ενα φόρητο πχ, θα το ανοίξω πρώτα για να δώ αν είναι αυτό που σου πουλήσα ;)

teo_L20
28-03-07, 21:28
Θελει παντα λιγη προσοχή!
Απλα πρεπει να κανεις προσφυγή στον ΟΤΕ και αν εχεις και ενα αντιγραφο του συμβολαιου ακομα καλύτερα!

psytransas
29-03-07, 04:21
Για τετοια λαθη συνηθως ενημερωνεις το παροχο που με τη σειρα του ενημερωνει τον οτε δηλωνοντας το σαν (που δεν ειναι :evil: )

Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη ...;)

YiannisP
29-03-07, 11:16
Ετσι, για το καλο. Ξερεις....

@ ADSLgr.com All rights reserved.