PDA

Επιστροφή στο Forum : υπάρχει μάγειρας εδω? περι τρουφας βοηθεια



jmk5
17-03-15, 19:22
Μηπως γνωρίζετε που μπορω να βρω σωστο τριφτη-κοφτη τρουφας ετσι ωστε να κοβεται σε μικρα κομματακια σαν χοντροκομμενο πιπερι? κατι κοφτες που εχω βρει στο διαδικτυο τις κοβουν σε λεπτες φετες. Υπαρχει καποιο που να τις ψιλοκοβει σαν κοκους πιπεριου?

nnn
17-03-15, 20:03
Βλέπω το ΣΔΟΕ να σου έρχεται για έλεγχο, ακούς εκεί τρούφα :p

Νikosanagn
17-03-15, 20:19
Για πόση τρούφα μιλάμε;

k_koulos
17-03-15, 20:26
αν κατάλαβα καλά, θες τον κλασικό τετράγωνο κόφτη την πλευρά που τρίβεις την μυτζήθρα.....

jmk5
17-03-15, 20:27
τι εννοεις? δοκιμασα μακαροναδα με τρουφα σε ενα μαγαζι και ηταν σαν κοκκοι πιπεριου. ελαχιστη κι ομως η μυρωδια και η γευση πολυ εντονη. πως καταφεραν και την ειχαν τοσο ψιλοκομμενη?

- - - Updated - - -


αν κατάλαβα καλά, θες τον κλασικό τετράγωνο κόφτη την πλευρά που τρίβεις την μυτζήθρα.....

αυτον λογικα θα την κανει πολυ χοντροκομενη..

nyannaco
17-03-15, 20:28
Πριν φτασεις στο κοψιμο, την τιμη της την εψαξες;
Αν δεν αλλαξεις γνωμη, ξυλο κοπης, μαχαιρι του σεφ και ψιλο κοψιμο με το χερι. Σε τριφτη θα χασεις πολυ απο το πολυτιμο λαδι της.

jmk5
17-03-15, 20:38
εχω ακουσει και για ελληνικες που ειναι πιο οικονομικες. εξαλλου μιλαμε για ελαχιστη ποσοτητα που πιστευω οτι θα εχει αποτελεσμα οπως το πιατο που δοκιμασα κι εκανε 7ευρω!

k_koulos
17-03-15, 20:44
άκου 2-3 πραγματάκια

πρώτον η τρούφα είναι πανάκριβη και αν πας σε λογική μακαρονάδας, ψάξε να βρεις τρίμματα ή κομμάτια τρούφας που περισσεύουν απο την επεξεργασία, ώστε να σου βγουν φθηνότερα.

δεύτερον μπορείς να ρήξεις λίγο λάδι τρούφας στα μακαρόνια όταν είναι στο τελικό στάδιο

τρίτον το λάδι τρούφας δεν είναι λάδι απο τρούφα, είναι λάδι αρωματισμένο με τρούφα [ή με αιθέρια έλαια τεχνητά τα πιο φθηνά]

τέταρτον, όπως και να έχει ετοιμάσου να πονέσεις στην τσέπη.

jmk5
17-03-15, 20:49
νομιζω οτι το κανεις λιγο τραγικο, δε ψαχνω την πιο σπανια ακριβη τρουφα. Λαδι με αρωμα τρουφας επισης το εχω σκεφτει και εχω βρει σε σουπερ μαρκετ αν θυμαμαι 200ml με 5-7ευρω.
αναρωτιεμαι ποσο θα κοστισε η τρουφα για εκεινο το πιατο που δοκιμασα σε ενα μαγαζι κι εκανε 7 ευρω.. παντως ηταν πολυ νοστιμο.
θα το ψαξω κι αν οντως ειναι τοσο ακριβη θα αρχισω την καλλιεργεια!




152526

tsorbi
17-03-15, 20:58
Υπόψιν χρειάζεται και ειδικά εκπαιδευμένος σκύλος.
http://www.troufa-pieria.gr/

Νikosanagn
17-03-15, 21:10
θα το ψαξω κι αν οντως ειναι τοσο ακριβη θα αρχισω την καλλιεργεια! Kάνει κάμποσα χιλιάρικα το κιλό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.