PDA

Επιστροφή στο Forum : Σε συνεργασία με την Xiaomi η Microsoft ετοιμάζει flashable ROM που θα αντικαθιστά το Android με τα Windows 10



nnn
18-03-15, 12:46
H Microsoft σε συνεργασία με την Xiaomi, ετοιμάζει μια custom ROM για το Mi 4 της δεύτερης, με την οποία οι κάτοχοι του θα μπορούν να εγκαταστήσουν τα Windows 10 for 152567phones στο κινητό τους μαζί με τα Microsoft services, αντικαθιστώντας το Android με το λειτουργικό της Microsoft.

Εκτιμήσεις θέλουν σύντομα η δυνατότητα αυτή να προσφέρεται σε περισσότερα κινητά,


Neither Microsoft nor Xiaomi provided specific details of the Windows 10 software being trialled, but TechCrunch understands from sources that it effectively overrides Android, turning the Xiaomi phone into a Windows 10 device complete with Microsoft services. (Which the company hopes will dazzle Android owners into making the switch.)

This is a ROM, based on Windows, that operates much like software from Cyanogen — a company Microsoft was incorrectly linked with an investment in — and other custom ROMs developed by the likes of Tencent and Baidu in China.

The ROM is thus designed to go beyond Microsoft's Android apps and offer a native-like Windows experience on Android phones.


Πηγή : Android Central (http://www.androidcentral.com/microsoft-making-rom-allows-android-smartphones-run-windows-10-phones?utm_source=ac&utm_medium=dlvrit)

nnn
18-03-15, 12:58
Infiltrate -Dominate

biozweistein22
18-03-15, 13:37
Τεράστια κίνηση, μακάρι να αυξήσει λίγο το μερίδιό της στην αγορά η MS μπας και δούμε και εμείς οι χρήστες καμιά εφαρμογή...Είναι δυνατόν να μην έχει εφαρμογή η vodafone και το youtube απλά να σε πετάει στον browser??? :(

dchatz
18-03-15, 14:19
Το σημαντικό είναι η δυνατοτητα οχρήστης να επιλέξει αρχικά τη συσκευή του και μετά το λειτουργικό του. Μακάρι να γινόταν και σε άλλα κινητά. Εγω π.χ. που δεν έχω δουλέψει ποτε WP πολύ θα ήθελα να το δοκιμάσω έστω για λίγο.

Gordito
18-03-15, 14:24
Λαθος κινηση απο την Microsoft.

Αν καποιος εχει οποιαδηποτε εκδοση android στο κινητο του και επιλογη dual boot θα απογοητευτει οταν δοκιμασει λιγο windows.
Στα παντα ολα. Το Os τους ειναι πολλα χρονια πισω.
Το μονο θετικο που εχουν (Here maps) υπαρχει και στο android.

H microsoft πρεπει να εστιασει 100% στην βελτιωση του os πρωτα και μετα σε ολα τα αλλα.
Με τα λιγα που εχω δει απο τα windows 10, δεν παει καλα. Θελει θεαματικες αλλαγες.
Κυριως ευκολοτερα apis για τους devs. εικαζω οτι υπαρχει προβλημα εκει, μιας και ολες οι εφαρμογες ειναι οτιναναι απο ui και live tiles.


------------

Αν ημουν Microsoft, θα το γυρναγα σε android.
Ή θα εκανα τα windows phone open source α-λα android.

Αλλιως δεν θα δει ποτε market share πανω απο 4% που εχει τωρα.

famous-walker
18-03-15, 15:08
Η συγκεκριμένη κίνηση δεν φαίνεται να είναι win/win και για τις δύο αλλά μάλλον ένα στοίχημα. Ο λόγος είναι ότι η Xiaomi δεν βγάζει απλά μια έκδοση android αλλά χτίζει πάνω του τις δικές της υπηρεσίες οπότε μου φαίνεται λίγο δύσκολο να άλλαξε την στρατηγική της ξαφνικά. Οπότε αυτή η συνεργασία μάλλον βραχύ-μεσοπρόθεσμη είναι τουλάχιστον στην συγκεκριμένη μορφή.

Για την Xiaomi είναι μια ευκαιρία να αξιοποιήσει τα κανάλια διανομής και το brand της Microsoft στις αγορές της Δύσης ενώ για την Microsoft είναι ένας τρόπος να εισχωρήσει στην αγορά της Κίνας αξιοποιώντας αντίστοιχα τα κανάλια διανομής και το brand της Xiaomi αλλά και να εκμεταλλευτεί την δυναμική της κινέζικης εταιρίας ως ανερχόμενος παίκτης στον υπόλοιπο κόσμο.

Ποιος θα βγει κερδισμένος ή αν στο τέλος οδηγηθούν σε νέο σχήμα συνεργασίας μένει να το δούμε.

Zus
18-03-15, 15:13
Αν και κίνηση απελπισίας λογική. Πλέον είναι πιθανότερο να πετύχεις χρήστη Linux, με Opera βασικό browser, παρά Windows κινητό.

Nikiforos
18-03-15, 15:30
Ο φίλος Gordito έχει δίκιο και συμφωνώ απόλυτα. Εχω δουλέψει windows σε κινητο και ειναι πραγματικη απογοητευση για μενα, ειδικα το γραφικο περιβαλλον το βρισκω κακασχημο και κακογουστο και οι εφαρμογες παρα παρα πολλες δεν υπαρχουν, αν αρχισω να μιλαω για αυτες που δουλευω σε android θα πρεπει να γραψω εκθεση ποσες δεν υπαρχουν. Πρωτα η ms να κοιταξει να κανει εφαρμογες να εχει τα παντα και μετα οτιδηποτε αλλο. Και δεν πιστευω κανεις με τετοιο κινητο να παει σε ms να χασει ποσα πραγματα που αλλιως θα τα εκανε το κινητο του. Ιεροσυλια λεμε! :down:

flamelab
18-03-15, 16:37
Παιδιά, αν ηταν ειδηση για Windows Phone 8.1, θα ήταν αστεια, ναι.

Αλλά καντε μια ερευνα πρωτα για Windows Phone 10.

tsigarid
18-03-15, 17:07
Symbian in iPhones FTW!

manicx
18-03-15, 17:20
Παιδιά, αν ηταν ειδηση για Windows Phone 8.1, θα ήταν αστεια, ναι.

Αλλά καντε μια ερευνα πρωτα για Windows Phone 10.

Συμφωνώ κι επαυξάνω.

Helene
18-03-15, 17:22
Μάλλον απλά προς το παρόν δεν είναι αυτό που θα προτιμήσει ο καταναλωτής. Ίσως αργότερα να κάνουν το boom, αλλά επί του παρόντος έτσι είναι.

sdikr
18-03-15, 18:21
Ο φίλος Gordito έχει δίκιο και συμφωνώ απόλυτα. Εχω δουλέψει windows σε κινητο και ειναι πραγματικη απογοητευση για μενα, ειδικα το γραφικο περιβαλλον το βρισκω κακασχημο και κακογουστο και οι εφαρμογες παρα παρα πολλες δεν υπαρχουν, αν αρχισω να μιλαω για αυτες που δουλευω σε android θα πρεπει να γραψω εκθεση ποσες δεν υπαρχουν. Πρωτα η ms να κοιταξει να κανει εφαρμογες να εχει τα παντα και μετα οτιδηποτε αλλο. Και δεν πιστευω κανεις με τετοιο κινητο να παει σε ms να χασει ποσα πραγματα που αλλιως θα τα εκανε το κινητο του. Ιεροσυλια λεμε! :down:

Παρθενογένεση δεν υπάρχει, και το android όταν βγήκε δεν είχε εφαρμογές, ούτε το ios, ούτε παλιότερα τα win CE, symbian, palm os.

Το θέμα είναι αν υπάρχει μια σωστή πλατφόρμα ανάπτυξης και οι χρήστες που μπορεί να έχει, ειδικά με τα universal apps ........

Rookie
18-03-15, 21:50
Λαθος κινηση απο την Microsoft.

Αν καποιος εχει οποιαδηποτε εκδοση android στο κινητο του και επιλογη dual boot θα απογοητευτει οταν δοκιμασει λιγο windows.
Στα παντα ολα. Το Os τους ειναι πολλα χρονια πισω.
Το μονο θετικο που εχουν (Here maps) υπαρχει και στο android.

H microsoft πρεπει να εστιασει 100% στην βελτιωση του os πρωτα και μετα σε ολα τα αλλα.
Με τα λιγα που εχω δει απο τα windows 10, δεν παει καλα. Θελει θεαματικες αλλαγες.
Κυριως ευκολοτερα apis για τους devs. εικαζω οτι υπαρχει προβλημα εκει, μιας και ολες οι εφαρμογες ειναι οτιναναι απο ui και live tiles.


------------

Αν ημουν Microsoft, θα το γυρναγα σε android.
Ή θα εκανα τα windows phone open source α-λα android.

Αλλιως δεν θα δει ποτε market share πανω απο 4% που εχει τωρα.

Προσωπικά ούτε που θέλω να ξαναπιάσω στα χέρια μου Android μετά τη δοκιμή Windows Phone με Denim 8.1 και 1 GB RAM. Περί ορέξεως βέβαια .... αλλά κατά την άποψη μου απλά τα σπάει το λειτουργικό των Windows Phone και θα μπορούσα να το αναλύσω αλλά θα είναι OFF TOPIC

Nikiforos
18-03-15, 22:59
Παρθενογένεση δεν υπάρχει, και το android όταν βγήκε δεν είχε εφαρμογές, ούτε το ios, ούτε παλιότερα τα win CE, symbian, palm os.

Το θέμα είναι αν υπάρχει μια σωστή πλατφόρμα ανάπτυξης και οι χρήστες που μπορεί να έχει, ειδικά με τα universal apps ........

ειναι ποσα χρονια τα windows mobile http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Mobile και απο εφαρμογες ειναι παρα πολυ ελλιπη, το android αναπτυχθηκε γρηγορα, δε νομιζω οτι φταιει αυτο που λες, εχει να κανει με την αναπτυξη λογισμικου και τους devs, προκοπη δεν βλεπω....αν μου ελεγες για το firefox OS ή το Sailfish OS θα ελεγα ναι εχεις δικιο! και να υπαρχει και επιλογη για ενα σοβαρο και ομορφο γραφικο περιβαλλον οχι για αυτο το πραγμα γιατι οσο περναγανε τα χρονια το κανανε ποιο ασχημο στην τελευταια τους εκδοση....οταν δω τις εφαρμογες που δουλευω και να μπορω να εχω επιλογη γραφικου περιβαλλοντος σε κατι ομορφο θα το ξανασυζητησω το θεμα, μεχρι τοτε ομως....:lock:

blade_
18-03-15, 23:40
Παιδιά, αν ηταν ειδηση για Windows Phone 8.1, θα ήταν αστεια, ναι.

Αλλά καντε μια ερευνα πρωτα για Windows Phone 10.

οντως υπαρχει διαφορα.θα δειξει οταν θα δουμε τις πρωτες συσκευες

Gordito
19-03-15, 11:00
Παρθενογένεση δεν υπάρχει, και το android όταν βγήκε δεν είχε εφαρμογές, ούτε το ios, ούτε παλιότερα τα win CE, symbian, palm os.

Το θέμα είναι αν υπάρχει μια σωστή πλατφόρμα ανάπτυξης και οι χρήστες που μπορεί να έχει, ειδικά με τα universal apps ........

H Microsoft ασχολειται με mobile os'es πολυ πριν καν ξεκινησει καν το Android.
Ειχε τα παντα για να πετυχει.

Καλες καμερες, δυνατα brand name (Νοκια-Microsoft) και εχει μεινει στο 3%
Δεν της φταιει κανενας μα κανενας αλλος.


Προσωπικά ούτε που θέλω να ξαναπιάσω στα χέρια μου Android μετά τη δοκιμή Windows Phone με Denim 8.1 και 1 GB RAM. Περί ορέξεως βέβαια .... αλλά κατά την άποψη μου απλά τα σπάει το λειτουργικό των Windows Phone και θα μπορούσα να το αναλύσω αλλά θα είναι OFF TOPIC

Εχοντας περασει απο ολες τις συσκευες, θεωρω τα WindowsPhone ισαξια με dumphones.

Αν θες debate, εδω (http://www.adslgr.com/forum/threads/849532-%CE%93%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CF%84%CE%BF-windows-phone-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89!) θα ειμαστε ontopic να τα πουμε.

blade_
19-03-15, 12:01
απλα δεν ασχοληθηκε ποτε οπως επρεπε.πιθανοτατα απλα εριξε το βαρος μονο στο βασικο λειτουργικο της.μιας και μη ξεχναμε ασχολειται με αρκετα παρακλαδια.

θα μπορουσε ομως να ηταν αρχηγος..ισως τωρα με τα 10,δουμε κατι διαφορετικο

flamelab
19-03-15, 12:19
απλα δεν ασχοληθηκε ποτε οπως επρεπε.πιθανοτατα απλα εριξε το βαρος μονο στο βασικο λειτουργικο της.μιας και μη ξεχναμε ασχολειται με αρκετα παρακλαδια.

θα μπορουσε ομως να ηταν αρχηγος..ισως τωρα με τα 10,δουμε κατι διαφορετικο

Το πρόβλημά της είναι ένα:

χρειάζεται βαρβάτο flagship να "διαφημισει" το WP. Αλλά πως να το κάνει όμως.
Ενώ το OS είναι σπιντάτο (δείτε τα Lumia των 70 ευρώ τι κανουν), ειναι δύσχρηστο.

Το marketplace του βρίθει από ad-infested unofficial apps.

Η ενοποίηση με τα Windows 10 ισως σώσει την κατάσταση, αλλα το market στα Windows 8.1 ειναι ένα αστείο.

Αρα χρειαζεται επειγοντως overhaul.

Gordito
19-03-15, 12:40
[QUOTE=flamelab;5641165]
Ενώ το OS είναι σπιντάτο (δείτε τα Lumia των 70 ευρώ τι κανουν), ειναι δύσχρηστο.
/QUOTE]

Aυτο ποτε μου δεν το καταλαβα.

Τι παει να πει σπιντατο;
Με αναλυση 800*480;

Χαιρω πολυ.

flamelab
19-03-15, 13:00
[QUOTE=flamelab;5641165]
Ενώ το OS είναι σπιντάτο (δείτε τα Lumia των 70 ευρώ τι κανουν), ειναι δύσχρηστο.
/QUOTE]

Aυτο ποτε μου δεν το καταλαβα.

Τι παει να πει σπιντατο;
Με αναλυση 800*480;

Χαιρω πολυ.

Παρε τα αντίστοιχα Android κινητά (κάτι lagόφωνα της Samsung). Ένα Xperia νομιζω και το Moto E στα 100 ευρω ειναι νορμάλ, αλλιώς εναλλακτική είναι κινέζικο ή 150+ (πας για Moto G 1st/2nd gen). Αν πεσει το Moto E 2nd gen στα 120-130 θα ηταν τελεια εναλλακτικη (αλλα λογω αδυναμου ευρώ, χλωμό...).

Ετσι κι αλλιώς σε sub-100 range δεν μπορείς να κάνεις και τιποτα σε Android, αρα το πιο σπιντάτο WP Lumia θα ειναι μια χαρα.

Και το επιχείρημά μου στηρίζεται καθαρά στο range γύρω ή κάτω των 100 ευρώ.

Πιο πάνω, δεν αξίζει WP phone με καμία παναγία.

sdikr
19-03-15, 13:46
H Microsoft ασχολειται με mobile os'es πολυ πριν καν ξεκινησει καν το Android.
Ειχε τα παντα για να πετυχει.

Καλες καμερες, δυνατα brand name (Νοκια-Microsoft) και εχει μεινει στο 3%
Δεν της φταιει κανενας μα κανενας αλλος.



Εχοντας περασει απο ολες τις συσκευες, θεωρω τα WindowsPhone ισαξια με dumphones.

Αν θες debate, εδω (http://www.adslgr.com/forum/threads/849532-%CE%93%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CF%84%CE%BF-windows-phone-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89!) θα ειμαστε ontopic να τα πουμε.

Ναι αλλά είναι άλλο πράγμα τα win CE που ήταν για φορήτες συσκευές και όχι για Phone, και άλλο πράγμα τα windows 8 phone edition και σίγουρα άλλο πράγμα τα windows 10

Πάντως ακόμα και σήμερα τα wince παίζουν μόνα τους σε εφαρμογές Pos

blade_
19-03-15, 18:01
Το πρόβλημά της είναι ένα:

χρειάζεται βαρβάτο flagship να "διαφημισει" το WP. Αλλά πως να το κάνει όμως.
Ενώ το OS είναι σπιντάτο (δείτε τα Lumia των 70 ευρώ τι κανουν), ειναι δύσχρηστο.

Το marketplace του βρίθει από ad-infested unofficial apps.

Η ενοποίηση με τα Windows 10 ισως σώσει την κατάσταση, αλλα το market στα Windows 8.1 ειναι ένα αστείο.

Αρα χρειαζεται επειγοντως overhaul.

το βλεπω και στα 8.1 που εχω σπιτι..δε θυμαμαι ποτε ανοιξα τελευταια φορα το market τους..

gerstavros
19-03-15, 18:10
Αν και κίνηση απελπισίας λογική. Πλέον είναι πιθανότερο να πετύχεις χρήστη Linux, με Opera βασικό browser, παρά Windows κινητό.

Τι κακό έχουν(με) οι χρήστες linux με Opera browser; :p

Dark Demis
19-03-15, 23:18
Προσωπικά ούτε που θέλω να ξαναπιάσω στα χέρια μου Android μετά τη δοκιμή Windows Phone με Denim 8.1 και 1 GB RAM. Περί ορέξεως βέβαια .... αλλά κατά την άποψη μου απλά τα σπάει το λειτουργικό των Windows Phone και θα μπορούσα να το αναλύσω αλλά θα είναι OFF TOPIC

ανάλογα τι χρήση κάνει κάποιος...... σε κάποιους wp δεν αρέσει αισθησιακά... σε άλλους τόσους από θέμα λειτουργειον κλπ........... σε κάποιους άλλους από θέμα εφαρμογών...... σε κάποιους ελάχιστους αρέσουν όμως....... δυστυχώς.... το ποσοστό εδώ και ένα χρόνο είναι στάσιμο

blade_
20-03-15, 13:59
ανάλογα τι χρήση κάνει κάποιος...... σε κάποιους wp δεν αρέσει αισθησιακά... σε άλλους τόσους από θέμα λειτουργειον κλπ........... σε κάποιους άλλους από θέμα εφαρμογών...... σε κάποιους ελάχιστους αρέσουν όμως....... δυστυχώς.... το ποσοστό εδώ και ένα χρόνο είναι στάσιμο

το προβλημα ειναι κυριως των εφαρμογων.εγω δε χαλιεμαι με το εμφανισιακο,συνηθιζω ευκολα και δε τρελαινομαι με το customization..

gerstavros
20-03-15, 15:08
το προβλημα ειναι κυριως τον εφαρμογων.εγω δε χαλιεμαι με το εμφανισιακο,συνηθιζω ευκολα και δε τρελαινομαι με το customization..

Το πρόβλημα των εφαρμογών και των δυνατοτήτων είναι σημαντικότατος παράγοντας. Εμένα, που γενικά μ αρέσει να δοκιμάζω εναλλακτικά πράγματα, τα windows phone δε μπορούν να με καλύψουν στη καθημερινότητά μου (πέρα απ το αισθητικό κομμάτι και την ευκολία του UI). Επίσης πολλοί χρήστες έχουν μάθει στις δυνατότητες του Android και του iOS, και τα windows τους φαίνονται (και είναι) φτωχά και περιοριστικά. Σιγά σιγά βελτιώνονται απ' ό,τι βλέπω, αλλά πλέον είναι αργά

blade_
20-03-15, 15:15
Το πρόβλημα των εφαρμογών και των δυνατοτήτων είναι σημαντικότατος παράγοντας. Εμένα, που γενικά μ αρέσει να δοκιμάζω εναλλακτικά πράγματα, τα windows phone δε μπορούν να με καλύψουν στη καθημερινότητά μου (πέρα απ το αισθητικό κομμάτι και την ευκολία του UI). Επίσης πολλοί χρήστες έχουν μάθει στις δυνατότητες του Android και του iOS, και τα windows τους φαίνονται (και είναι) φτωχά και περιοριστικά. Σιγά σιγά βελτιώνονται απ' ό,τι βλέπω, αλλά πλέον είναι αργά

αν καποια στιγμη παρει μπρος το store τους,κατι θα γινει..

gerstavros
20-03-15, 15:54
αν καποια στιγμη παρει μπρος το store τους,κατι θα γινει..
«αν», «κάποια στιγμή». Αν βελτιώσουν και το api.. είναι ήδη πολύ αργά. ο μονος λογος που πουλάνε τα windows phone είναι οι κάμερες της Nokia και τα φθηνά μοντελα που ναι πιο γρήγορα για απλούς χρήστες απ τα Android.

marcus1
21-03-15, 00:16
Η Microsoft θα έκανε την αλλαγή αν ήταν τεχνικά εφικτό και επιθυμούσε να προσφέρει windows phone "rom" σε παλιότερα android. Κάτι κινητά τύπου xperia arc και galaxy s1/2 των οποίων οι μισοί χρήστες πλέον είναι δυσαρεστημένοι και θα έκαναν το switch σε windows phone αν τους δινόταν η επιλογή στην ίδια συσκευή. Τώρα σε καινούρια κινητά σαν το xiaomi 4 δεν βλέπω να έχει την ίδια ανταπόκριση ούτε κατά διάνοια : τα κινητά ρολάρουν και σε αντροϊντ κι έχουν πολύ λιγότερα προβλήματα. Οι παλιότερες συσκευές που είναι σχεδόν για πέταμα πια, ενώ hardware-wise θα σήκωναν windows phone άνετα και με πολύ καλή απόδοση θα της επέτρεπαν να χτίσει μεγαλύτερη βάση χρηστών, να γίνει πιο ελκυστική για τους app developers και σιγά-σιγά να αρχίζει να χτίζει ένα πληρέστερο "οικοσύστημα" εφαρμογών (που είναι και το μεγάλο της μειονέκτημα). Αλλά αυτό χρειάζεται -αν ήταν εφικτό "οικειοποίηση" των παλιών android που έχουν καταντήσει άχρηστα lagόφωνα τα οποία μισούν οι ιδιοκτήτες τους. Όχι το Xiaomi 4 που είναι μια χαρά γρήγορο και εύχρηστο androidάκι...

Rookie
22-03-15, 12:03
ανάλογα τι χρήση κάνει κάποιος...... σε κάποιους wp δεν αρέσει αισθησιακά... σε άλλους τόσους από θέμα λειτουργειον κλπ........... σε κάποιους άλλους από θέμα εφαρμογών...... σε κάποιους ελάχιστους αρέσουν όμως....... δυστυχώς.... το ποσοστό εδώ και ένα χρόνο είναι στάσιμο

Έχεις δίκιο , για εμένα το κινητό είναι εργαλείο δουλειάς και ΜΟΝΟ. Δηλαδή 80% η χρήση του είναι για κλήσεις, sms email's και 20% browsing η ραδιοφωνο ή μουσική. Όλα τα υπόλοιπα τα καλύπτω με Laptop γιατί απλά έτσι με βολεύει καλύτερα. Οπότε με αυτά τα δεδομένα αξιολόγησα το συγκεκριμένο λειιτουργικό συγκρίνοντας το με ένα android που ειχα παλιότερα και το οποίο όλο κολλαγε και ας μην ειχα εγκαταστήσει ΚΑΜΙΑ εφαρμογή. Επίσης ένα τελευταίο που με χάλαγε αφάνταστα στα Android είναι το γεγονός οτι θα έπρεπε να να κάνω root τη συσκευή μου για να μπορώ να έχω τον πλήρη έλεγχο επειδή έτσι αποφάσισε η Google. Αυτό με ενοχλεί πολύ. :mad:

dimitri_ns
22-03-15, 12:24
Έχεις δίκιο , για εμένα το κινητό είναι εργαλείο δουλειάς και ΜΟΝΟ. Δηλαδή 80% η χρήση του είναι για κλήσεις, sms email's και 20% browsing η ραδιοφωνο ή μουσική. Όλα τα υπόλοιπα τα καλύπτω με Laptop γιατί απλά έτσι με βολεύει καλύτερα. Οπότε με αυτά τα δεδομένα αξιολόγησα το συγκεκριμένο λειιτουργικό συγκρίνοντας το με ένα android που ειχα παλιότερα και το οποίο όλο κολλαγε και ας μην ειχα εγκαταστήσει ΚΑΜΙΑ εφαρμογή. Επίσης ένα τελευταίο που με χάλαγε αφάνταστα στα Android είναι το γεγονός οτι θα έπρεπε να να κάνω root τη συσκευή μου για να μπορώ να έχω τον πλήρη έλεγχο επειδή έτσι αποφάσισε η Google. Αυτό με ενοχλεί πολύ. :mad:

Πόσοι από τους χρήστες android έχουν κάνει root την συσκευή τους? 1% ? και πολύ λέω

Σαν χρήστης ηλεκτρονικών συσκευών εδώ και χρόνια με ενδιαφέρει
1. Ενα λειτουργικό που να μην κολλάει, να μην γεμίζει σαβούρα και ιούς και νάναι οικονομικό
2. ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ καλοφτιαγμένες και εύχρηστες και οικονομικές
3. και λιγότερο. Η δυναμική του για να μην βρεθώ κρεμασμένος αύριο (bsb/beos klp)

Δεν ενδιαφέρομαι αν είναι ios/win8.1/win10/android/linux. Εχει τα παραπάνω?

Αυτή τη στιγμή για mobile συσκευές, η σαβούρα το android είναι μακραν καλύτερο από ios/win
Κι έχει κι ένα σκοσμό συσκευές σε κάθε κατηγορία τιμής

Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι κινέζος. Μπορεί xiaomi/win να πετύχουν στην κίνα. Μάλλον απελπισμένη μου φαίνεται η ms. Για μια ακόμη φορά άργησε. Αν σ'αυτά προσθέσω και τις εφαρμογές της google για κινητά, δεν βλέπω πως η ms μπορεί να πάρει ποσοστό από το δίδυμο apple/google

Gordito
22-03-15, 12:38
Επίσης ένα τελευταίο που με χάλαγε αφάνταστα στα Android είναι το γεγονός οτι θα έπρεπε να να κάνω root τη συσκευή μου για να μπορώ να έχω τον πλήρη έλεγχο επειδή έτσι αποφάσισε η Google. Αυτό με ενοχλεί πολύ. :mad:

Ενω με τα Windows έχεις τον πλήρη έλεγχο χωρίς 'root' .

Ότι ναναι διαβάζουμε ώρες ώρες.

nikosmelt
22-03-15, 14:03
Ενω με τα Windows έχεις τον πλήρη έλεγχο χωρίς 'root' .

Ότι ναναι διαβάζουμε ώρες ώρες.



Υποθέτω ότι ενδεχομένως αναφέρεται στο γεγονός ότι στα win μπορείς να απεγκαταστήσεις όποια εφαρμογή θέλεις, σε αντίθεση με το android που δεν σου επιτρέπει να απεγκαθιστάς εφαρμογές συστήματος.

gerstavros
22-03-15, 15:19
Υποθέτω ότι ενδεχομένως αναφέρεται στο γεγονός ότι στα win μπορείς να απεγκαταστήσεις όποια εφαρμογή θέλεις, σε αντίθεση με το android που δεν σου επιτρέπει να απεγκαθιστάς εφαρμογές συστήματος.
Ούτε στα windows μπορείς να απεγκαταστήσεις εφαρμογές του συστήματος σαφώς.

GreekStatistic
23-03-15, 00:26
Από τη στιγμή που έπιασε το πείραμα της διανομής linux με την υποστήριξη της google από πίσω δεν έχει ελπίδα η Microsoft στα κινητά.
Θα χτυπήσει το ανδροιδ όσο χτύπησε την αναζήτηση με το bing..
Γιατί να πας από το καλύτερο που είναι και δωρεάν και Open source στο χειρότερο που είναι κλειστό και με σκοπό να χρεώνεται?
Δε πας ούτε σαν χρήστης ούτε σαν dev.

marcus1
23-03-15, 06:40
Από τη στιγμή που έπιασε το πείραμα της διανομής linux με την υποστήριξη της google από πίσω δεν έχει ελπίδα η Microsoft στα κινητά.
Θα χτυπήσει το ανδροιδ όσο χτύπησε την αναζήτηση με το bing..
Γιατί να πας από το καλύτερο που είναι και δωρεάν και Open source στο χειρότερο που είναι κλειστό και με σκοπό να χρεώνεται?
Δε πας ούτε σαν χρήστης ούτε σαν dev.

Σε κινητά που σέρνονται με android αλλά έχουν τεχνικά χαρακτηριστικά ικανά να κάνουν τα windows phone να πετάνε, μια χαρά θα χτυπούσε. Πχ οτιδήποτε με κάτω από 1GBs μνήμης θα είναι ασύγκριτα καλύτερο σε winphone. Επίσης και αρκετά κινητά με 1GB ακόμα... Για high end μοντέλα android ούτε εγώ βλέπω να πετυχαίνει τόσο, εκτός αν κανείς θέλει να εγκαταλείψει το λειτουργικό συστημα.

Rookie
23-03-15, 21:10
Ενω με τα Windows έχεις τον πλήρη έλεγχο χωρίς 'root' .

Ότι ναναι διαβάζουμε ώρες ώρες.

Τουλάχιστον έχω τη δυνατότητα να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ εγω τις εφαρμογές που θα τρέχουν στο παρασκήνιο.

Συμφωνούμε, οτι να'ναι διαβάζουμε ώρες ώρες.

- - - Updated - - -


Ούτε στα windows μπορείς να απεγκαταστήσεις εφαρμογές του συστήματος σαφώς.

Εγώ πως απεγκατέστησα μέχρι και την εφαρμογή με τους χάρτες τότε?

DreamAxe
24-03-15, 15:05
Τουλάχιστον έχω τη δυνατότητα να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ εγω τις εφαρμογές που θα τρέχουν στο παρασκήνιο.

Με rooted Android μπορείς να απενεργοποιείς όχι απλά εφαρμογές αλλά και συγκεκριμένες λειτουργίες των εφαρμογών ;)



Εγώ πως απεγκατέστησα μέχρι και την εφαρμογή με τους χάρτες τότε?

Ούτε εγώ αφήνω τους χάρτες εγκατεστημένους σε Android, μόνο αυτούς που έχει το πρόγραμμα GPS που πέρασα. Τι συσκευή είχες που δεν σε άφηνε να βγάλεις τους χάρτες? :hmm:


Σε κινητά που σέρνονται με android αλλά έχουν τεχνικά χαρακτηριστικά ικανά να κάνουν τα windows phone να πετάνε, μια χαρά θα χτυπούσε. Πχ οτιδήποτε με κάτω από 1GBs μνήμης θα είναι ασύγκριτα καλύτερο σε winphone. Επίσης και αρκετά κινητά με 1GB ακόμα... Για high end μοντέλα android ούτε εγώ βλέπω να πετυχαίνει τόσο, εκτός αν κανείς θέλει να εγκαταλείψει το λειτουργικό συστημα.

Πλέον το 1GB μνήμης είναι λίγο-πολύ standard. Σε ένα με δύο χρόνια και τα 2GB θα είναι minimum specs στις φθηνές συσκευές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.