PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως ενεργοποιω το dsl χωρις την βοήθεια του συνεργειου οτε?



ratataplan
07-09-04, 01:36
Παιδια γεια χαρα.
Ειμαι νεοφυτη στο χώρο του DSL και θα ηθελα τα φωτα σας. Ξέρω ότι δεν ειναι ανάγκη να ερθει συνεργειο απο τον ΟΤΕ για να συνδεσει το DSL και σκέφτηκα μπας και γλυτώσω τα 44e που ζητάνε.
Εγινε σημερα το πρωι confirmation της παραγγελιας που εκανα μεσω του e-shop που εχει ο ΟΤΕ και μου ειπαν οτι καλο ειναι να περιμενω 8 ημερες για την ενεργοποιηση της γραμμης ( :? ) και μετα να παω να παραλάβω το modem απο το τοπικό καταστημα του ΟΤΕ (αφου δεν θα ερθουν οι λεβεντες του ΟΤΕ).
Οποτε ζητάω βασικά οδηγιες για το τι θα κανω. Το μοντεμ ειναι το ALCATEL SPEEDTOUCH 530.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΛΥ

alpha
07-09-04, 01:44
Φίλη ratataplan,

Ξεκίνα από το παρακάτω και αν κολλήσεις κάπου επανέρχεσαι.

http://www.adslgr.com/forum/thread8283.html

Γιάννης

sdikr
07-09-04, 01:47
κάνε μια αναζήτηση στο φορουμ θα βρείς τις απαντήσεις που ζήτας, αν όχι εδώ ειμαστε.
ΑΑΑΑ Καλώηλθες στην παρέα μας

ratataplan
07-09-04, 02:04
Thanks
Πρεπει να πεσει μελέτη σίγουρα :lol:
Ελπιζω να τα καταφερω χωρις να σας βασανίσω :mrgreen:


Ξεχασα να πω ότι ειναι καταπληκτικό το site.
Μπράβο σε όλους οσους συμβαλουν με την γνώση τους και την εμπειρία του.

Ventrix
09-09-04, 17:37
Ομολογω οτι ειμαι πραγματικα τυχερος. 2 λεπτα πριν κανω post για αυτο το θεμα, το βρηκα μπροστα μου :)

ratataplan
19-09-04, 23:28
Δυστυχώς κολλησα :?

Λοιπόν, εκανα την αιτηση στον ΟΤΕ και σε μια εβδομαδα με πηραν τηλέφωνo οτι η γραμμη ενεργοποιηθηκε.

Αγορασα στην Forthent συνδρομη 256 και προσπάθησα να εγκαταστησω το μοντεμ (Speedtouch 530).
Τα προβληματα ειναι τα εξής:
1. Αν και η φαινοταν ότι εχω συνδεση στο LAN το μοντεμ δεν αναγνωρίζεται με ΤΙΠΟΤΑ.Δεν μπορω ουτε manualy να βαλω το inf αρχειο του μοντεμ για να το εγκαταστησω.
Προσπαθησα να το συνδεσω με το usb αλλα τα ιδια. Αλλαξα καλωδιο ethernet αλλα και παλι τιποτα. Το εβαλα σε αλλο laptop αλλα εκει εβαλε κανονικα τους οδηγους αλλα κολλησε στο web configuration το οποιο δεν επερνε κανενα απο τα password μου μου εδεινε η forthnet για να μπορεσω να σεταρω το μοντεμ.
2. Το φωτακι του dsl δεν εχει αναψει ποτε. Ουτε πορτοκαλί ουτε τιποτα.Υποτιθεται οτι αναβει πορτοκαλι.
Η Forthnet μετα απο προσπαθειες με παρεπεμψε τον ΟΤΕ για να μου δωσει κωδικο της συσκευης.
Εχετε καμοια ιδεα?
Λεω αυριο να τηλ στον ΟΤΕ στο (134?) και να ρωτησω αν ειναι ενεργοποιημενη η γραμμη.
Χρειαζεται και κατι αλλο βρε παιδια?
Σας παρακαλω δωστε τα φωτα σας να μην πληρώνω τσαμπα dsl και dsl να μην εχω :( :(
Thanks.

sdikr
20-09-04, 01:48
2. Το φωτακι του dsl δεν εχει αναψει ποτε. Ουτε πορτοκαλί ουτε τιποτα.Υποτιθεται οτι αναβει πορτοκαλι.

Που σημαίνει οτι δεν κάνει sync (δεν βλέπει δηλαδή το dslam)
πρόβλημα οτε,

Κανονικά δεν χρειάζεται drivers, βάζεις την κάρτα δικτύου στο αυτόματο και το βλέπεις

KyR-X
20-09-04, 02:07
Let me guess...

Λογική Οτετζήδων: Πελάτης +εγκατάσταση μόνος του + F(female) "Ασε δε θα ενεργοποιήσουμε τη σύνδεση και δε θα καταλάβει που είναι το λάθος. Στάνταρ θα μας καλέσει να το περάσουμε εμείς"

Λετε?

del_ahmettt
20-09-04, 02:28
ratataplan, θέμα ΟΤΕ σίγουρα-μπορει να μην εχει ενεργοποιηθεί πλήρως η γραμμη (και ας σου είπαν...μηπως θα 'ναι η πρώτη φορά)


1. Αν και η φαινοταν ότι εχω συνδεση στο LAN το μοντεμ δεν αναγνωρίζεται με ΤΙΠΟΤΑ.Δεν μπορω ουτε manualy να βαλω το inf αρχειο του μοντεμ για να το εγκαταστησω.
Προσπαθησα να το συνδεσω με το usb αλλα τα ιδια. Αλλαξα καλωδιο ethernet αλλα και παλι τιποτα. Το εβαλα σε αλλο laptop αλλα εκει εβαλε κανονικα τους οδηγους αλλα κολλησε στο web configuration το οποιο δεν επερνε κανενα απο τα password μου μου εδεινε η forthnet για να μπορεσω να σεταρω το μοντεμ.


Bεβαια το οτι δεν εχει πρασινίσει το led, δε σημαινει και οτι δεν μπορεις να μπεις στο modem. Aσε το USB, drivers κτλ. CD δε θα βάλεις στον οδηγό σου, παρα μονο για το manual, αν δεν εχει βιβλιαράκι... !
Στον browser σου (χωρις proxy enabled) θα δώσεις http://10.0.0.138


...αλλα κολλησε στο web configuration το οποιο δεν επερνε κανενα απο τα password μου μου εδεινε η forthnet για να μπορεσω να σεταρω το μοντεμ.
Μήπως εχεις μπερδεψει το paswd της Forthnet, με αυτό που σου ζητείται για να εισελθεις στο web configuration την πρώτη φορα? Αυτο είναι username/paswd: admin/admin συνήθως ή κατι αντιστοιχο. Μετα βαζεις δικό σου. Κοιτα το manual.

Λύσε πρωτα το θεμα του ΟΤΕ και εδώ είμαστε.

ratataplan
20-09-04, 16:38
Παιδια πηρα τηλέφωνο το 134 και ρωτησα αν με εχουν συνδέσει.
Μου ειπαν ΟΧΙ. Καλα ποιος με πηρε απο τον ΟΤΕ (Σαββατο απογευμα) και μου ειπε οτι με συνδεσανε, μου ειπανε απο ποιο αστικό κεντρο ειναι η γραμμη μου και τετοια????????? :shock: :roll: :evil:
Λες KyR-X να εχεις δικιο?????
Θα τους παρει και θα τους σηκώσει............
:evil:
Θα σας ενημερωσω για την συνεχεια.
Το κακο ειναι οτι πηγα και αγορασα 6 μηνες απο την Forthnet και πληρωνω τσαμπα με τους....&^$%%^#$%#@%#$%$ς.

del_ahmettt τα paswd ειναι ξεκαθαρα, αλλωστε πηρα τηλεφωνο τα παιδια εκει και μου δεινανε ολα τα πιθανα paswd για το σεταρισμα του μοντεμ.

Μια ερωτηση βρε παιδια.
Αυτο που χρειαζεται ειναι να συνδεθεις στο dslam και τελος?
Το BRAS τι ρολο παιζει?
Δηλαδή αυτο που ρωταω ειναι ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΕΓΩ να κανω για να πιεσω τον ΟΤΕ?

thama
20-09-04, 16:49
Πάρε τηλέφωνο τη FOrthnet και πες τους τι συμβαίνει (δεν ενεργοποιήσαν ακόμη τη γραμμη).
Αν θέλουν να θεωρούνται σωστή εταιρεία, θα πρέπει να αρχίσουν να χρεώνουν απο τη μέρα που θα σε ενεργοποιήσει ο πΟΤΕ τη γραμμή σου

thama
20-09-04, 16:51
Στα BRAS καταλήγουν όλα τα DSLAM's (χοντρικά) κι εκεί έρχονται οι ISP's και συνδέονται

Όσο για πίεση του πΟΤΕ

This ? Last Year !

ratataplan
20-09-04, 16:55
Οκ
Eυχαριστώ πολύ για την βοηθεια :D .

maxtak
20-09-04, 17:59
Και μην ξεχνας...!!
Αφου εχεις κανει αιτηση κλπ...περνεις το 8011167700(ειναι το κεντρο του ΟΤΕ ADSL) και εκει βρησκεις αν εχεις ενεργοποιηθει,αν χρειαζεται να κανουν reset στην γραμμη σου κλπ..κλπ..κλπ
ΜΟΝΟ αυτοι θα σου πουν ποσο ετοιμη ειναι η γραμμη σου..
Καλη επιτυχια...
Δουλευουν μεχρι τις 8.00 το βραδυ νομιζω..

vshadow
20-09-04, 18:43
Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβες καλά τι συμβαίνει με το web configuration.

Πρώτα από όλα το modem δεν το "βλέπεις" πουθενά. Ο μόνος τρόπος να δεις αν είναι συνδεδεμένο είναι μέσω του web configuration. Μέσω του browser θα μπεις στη σελίδα http://10.0.0.138 (αν θυμάμαι καλά) η οποία ας πούμε ότι είναι η σελίδα του modem σου. Για να μπεις θα σου ζητηθεί ένα username και ένα password. Κάθε modem στην πρώτη του χρήση έχει κάποιο default username και password (συνήθως admin και admin ή admin και 1234). Αυτά θα τα γράφει στο manual. Το password μετά μπορείς να το αλλάξεις.

Άπαξ και μπεις στο web configuration, θα γράψεις σε κάποιο σε σημείο του configuration ένα username και ένα password που θα σου δώσει η forthnet.

princess
20-09-04, 18:56
Να ρωτησω και γω κατι στο θεμα, μια και το βρηκα ετοιμο; Αν γινει ποτε η ρημαδοσυνδεση μου -θα ειναι vivodi μεσω ΟΤΕ- χρειαζεται να αλλαξω κατι στην καλωδιωση μεχρι την πριζα του τηλεφωνου μου; (εννοω απο το κουτι στην εισοδο). Αποσο καταλαβαινω μαλλον οχι αφου θα περασει απο την υπαρχουσα γραμμη του ΟΤΕ. (κι αφου θα περασει απο την γραμμη του ΟΤΕ κι απλα θα απελευθερωσουν καποιες συχνοτητες αν το καταλαβαινω παλι καλα, τι στον κορακα καθυστερουν τοσο; Δηλ για να περαστει νεα γραμμη κανουν ενα χρονο;) Μηπως κατι δεν εχω καταλαβει καλα;

vshadow
20-09-04, 19:28
Να ρωτησω και γω κατι στο θεμα, μια και το βρηκα ετοιμο; Αν γινει ποτε η ρημαδοσυνδεση μου -θα ειναι vivodi μεσω ΟΤΕ- χρειαζεται να αλλαξω κατι στην καλωδιωση μεχρι την πριζα του τηλεφωνου μου; (εννοω απο το κουτι στην εισοδο). Αποσο καταλαβαινω μαλλον οχι αφου θα περασει απο την υπαρχουσα γραμμη του ΟΤΕ. (κι αφου θα περασει απο την γραμμη του ΟΤΕ κι απλα θα απελευθερωσουν καποιες συχνοτητες αν το καταλαβαινω παλι καλα, τι στον κορακα καθυστερουν τοσο; Δηλ για να περαστει νεα γραμμη κανουν ενα χρονο;) Μηπως κατι δεν εχω καταλαβει καλα;

Μάλλον όντως κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Θα στα εξηγήσω πολύ απλοϊκά. Η γραμμή σου θα συνδεθεί σε ένα μηχάνημα ονόματι DSLAM στο τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ, το οποίο στην ουσία είναι ένας πολυπλέκτης (εκτός των άλλων). Δηλαδή έχει πολλές γραμμές για είσοδο και μόνο μία έξοδο. Άρα αν στο DSLAM δεν υπάρχουν άλλες θύρες εισόδου, τότε θα πρέπει να προμηθευτούν νέο DSLAM. Αυτό είναι που ονομάζουμε "διαθεσιμότητα" συχνά εδώ μέσα. Προφανώς ακόμα δεν υπάρχουν νέες θύρες στην περιοχή σου για να βάλουν τη γραμμή σου.

princess
20-09-04, 19:44
το οτι η γραμμη μου θα συνδεθει στο dslam το καταλαβαινω, και υπαρχουν ελευθερες θυρες. Παει αυτο. Ρωταω: Θα χρειαστει να μετατρεψω κατι στην υπαρχουσα καλωδιωση; Η θα χρησιμοποιηθει η συνδεση ως εχει; (δεν εννοω τα splitter ετσι; εννοω απο το κουτι του οτε μεχρι το διαμερισμα μου)

vshadow
20-09-04, 20:31
Κανονικά το καλώδιο δεν αλλάζεται. Σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να αλλαχθεί, αλλά είναι πολύ σπάνιο (π.χ. να έχει πρόβλημα το καλώδιο).

Για να καταλάβω κάτι. Είχες κάνει αίτηση ενώ δεν υπήρχε διαθεσιμότητα και πλέον ανακάλυψες ότι υπάρχει; Πόσο καιρό περιμένεις από τη στιγμή που σου είπαν ότι υπάρχουν ελεύθερες θύρες;

Σε ρωτάω γιατί από τα λεγόμενά σου, φαίνεται να περιμένεις πολύ καιρό. Από τη στιγμή που σου είπαν ότι υπάρχουν ελεύθερες θύρες, υποχρεούνται μέσα σε δύο εβδομάδες το πολύ (αν θυμάμαι καλά) να σε έχουν συνδέσει.

Executor
20-09-04, 22:09
Όσο αφορά την διαθεσιμότητα, πήρα σήμερα (20/09/04) τηλέφωνο το 134 για να ρωτήσω σε ποιο στάδιο βρίσκεται η αίτηση μου μιας και όταν την έκανα δεν υπήρχαν ελεύθερες πόρτες και ο τεχνικός μου είπε ότι ναι μεν ακόμα δεν υπάρχουν πόρτες (πρωτότυπο) αλλά ότι τα "κεφάλια" του ΟΤΕ στοχεύουν να καλύψουν ΟΛΕΣ τις αιτήσεις μέχρι 15/10/04. Αναρωτιέμαι τι πρόκειται να γίνει την συγκεκριμένη ημερομηνία και θέλουν να κλείσουν όλες τις εκκρεμότητες..

Executor
20-09-04, 22:18
Όσο αφορά την διαθεσιμότητα, πήρα σήμερα (20/09/04) τηλέφωνο το 134 για να ρωτήσω σε ποιο στάδιο βρίσκεται η αίτηση μου μιας και όταν την έκανα δεν υπήρχαν ελεύθερες πόρτες. O τεχνικός, λοιπόν, μου είπε ότι ναι μεν ακόμα δεν υπάρχουν πόρτες (πρωτότυπο) αλλά ότι τα "κεφάλια" του ΟΤΕ στοχεύουν να καλύψουν ΟΛΕΣ τις αιτήσεις μέχρι 15/10/04. Αναρωτιέμαι τι πρόκειται να γίνει την συγκεκριμένη ημερομηνία και θέλουν να κλείσουν όλες τις εκκρεμότητες..

princess
20-09-04, 22:51
εγω παλι ξερω οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα απο τον ΟΤΕ στην περιοχη μου (over isdn δυστυχως, αλλα παντως υπαρχει). Την αιτηση την εκανα μεσω vivodi (διοτι απο τα πολλα προβληματα της isdn εχω καταληξει να με ξερουν οι ΟΤΕτζηδες της περιοχης με το μικρο μου ονομα, βαρεθηκα να τους βλεπω και να τους μιλαω!). Πρεπει να κοντευω τον ημερολογιακο μηνα στην αναμονη -μου ειπαν απο τον ΟΤΕ οτι υπηρχε προβλημα ελλειψης τεχνικων λογω ολυμπιακων κλπ. Απλα καπου πηρε το ματι μου οτι ο πελατης πρεπει να μεριμνησει για το καλωδιο απο το κουτι μεχρι το διαμερισμα, γιαυτο ρωταω (τα αλλα με το Modem, το δικτυο κλπ, θα τα βρω οταν μετο καλο συνδεθω, αλλα να ανοιγω κουτια και να τραβαω καλωδια δεν ειναι το καλυτερο μου!)

ratataplan
22-09-04, 18:12
Οκ vshadow, καταλαβα ολα αυτά και εγιναν.
Το password ηταν admin admin.
Στην αρχη νομιζα οτι θα το έβλεπε ως συσκευή.
Το προβλημα τελικα ειναι ο ΟΤΕ. Το 134 μου λεει οτι εκρεμμεί η αιτηση. Πηρα την forthnet να διακοψει την συνδεση μεχρι να δεησει ο ΟΤΕ.
Θα ενημερωσω τι εγινε τελικα.
Παντως ευχαριστώ ολους σας.

maxtak
22-09-04, 18:32
Οκ vshadow, καταλαβα ολα αυτά και εγιναν.
Το password ηταν admin admin.
Στην αρχη νομιζα οτι θα το έβλεπε ως συσκευή.
Το προβλημα τελικα ειναι ο ΟΤΕ. Το 134 μου λεει οτι εκρεμμεί η αιτηση. Πηρα την forthnet να διακοψει την συνδεση μεχρι να δεησει ο ΟΤΕ.
Θα ενημερωσω τι εγινε τελικα.
Παντως ευχαριστώ ολους σας.

Ξεχνα το 134
Παρε το 8011167700
ΜΟΝΟ εκει θα βρεις γρηγορα την λυση σου....
Η Forthnet θα σε χρεωσει(και χωρις να κοψεις την συνδεση) απο την στιγμη που θα σε δει online σε ADSL
8) :roll: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:

McAli
23-09-04, 15:43
Σήμερα πήρα το Speedtouch 530i από τον ΟΤΕ...
Έκανα όλες τις συνδέσεις κτλ, και τα φωτάκια για power on, και για το ethernet αναβουνε κανονικά....το ίδιο και το πορτοκαλί λαμπάκι δίπλα στο υποδεχέα του υπολογιστή.
Κάνοντας όμως το Initial Setup από το cd μου λέει ότι δεν μπορεί να βρει καμία συσκευή Speedtouch στον υπολογιστή μου.

Ή DSL δεν έχει ενργοποιηθεί από τον ΟΤΕ ακόμα.Αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορεί να γίνει το setup?

ευχαριστώ

ratataplan
23-09-04, 16:40
Οκ vshadow, καταλαβα ολα αυτά και εγιναν.
Το password ηταν admin admin.
Στην αρχη νομιζα οτι θα το έβλεπε ως συσκευή.
Το προβλημα τελικα ειναι ο ΟΤΕ. Το 134 μου λεει οτι εκρεμμεί η αιτηση. Πηρα την forthnet να διακοψει την συνδεση μεχρι να δεησει ο ΟΤΕ.
Θα ενημερωσω τι εγινε τελικα.
Παντως ευχαριστώ ολους σας.

Ξεχνα το 134
Παρε το 8011167700
ΜΟΝΟ εκει θα βρεις γρηγορα την λυση σου....
Η Forthnet θα σε χρεωσει(και χωρις να κοψεις την συνδεση) απο την στιγμη που θα σε δει online σε ADSL
8) :roll: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:

Ok thanks.
Θα το κανω και αυτό. :roll:

ratataplan
23-09-04, 16:49
Σήμερα πήρα το Speedtouch 530i από τον ΟΤΕ...
Έκανα όλες τις συνδέσεις κτλ, και τα φωτάκια για power on, και για το ethernet αναβουνε κανονικά....το ίδιο και το πορτοκαλί λαμπάκι δίπλα στο υποδεχέα του υπολογιστή.
Κάνοντας όμως το Initial Setup από το cd μου λέει ότι δεν μπορεί να βρει καμία συσκευή Speedtouch στον υπολογιστή μου.

Ή DSL δεν έχει ενργοποιηθεί από τον ΟΤΕ ακόμα.Αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορεί να γίνει το setup?

ευχαριστώ

Διαβασε προσεκτικά αυτό το Thread.
Ο del_ahmettt και ο vshadow νομίζω οτι καλυψαν αυτη την απορία. Εσένα αφου ανάβει το λαμπάκι του dsl εισαι on line. (Kai mia kl;hsh sto 134 den blaptei :lol: ) Και απο οτι ειπαν τα παιδια δεν χρειαζονται οι drivers. Πραγματι κοιτα στο local network λογικά εκει θα βλεπεις ότι εισαι connected. Εγώ στο δικό μου έτσι φαινεται παντως πραγμα που σημαινει οτι ειναι ενταξει. Μολις με ενεργοποιησουν θα στο 'πιστοποιησω".

McAli
23-09-04, 22:13
McAli έγραψε:
Σήμερα πήρα το Speedtouch 530i από τον ΟΤΕ...
Έκανα όλες τις συνδέσεις κτλ, και τα φωτάκια για power on, και για το ethernet αναβουνε κανονικά....το ίδιο και το πορτοκαλί λαμπάκι δίπλα στο υποδεχέα του υπολογιστή.
Κάνοντας όμως το Initial Setup από το cd μου λέει ότι δεν μπορεί να βρει καμία συσκευή Speedtouch στον υπολογιστή μου.

Ή DSL δεν έχει ενργοποιηθεί από τον ΟΤΕ ακόμα.Αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορεί να γίνει το setup?

ευχαριστώ


Διαβασε προσεκτικά αυτό το Thread.
Ο del_ahmettt και ο vshadow νομίζω οτι καλυψαν αυτη την απορία. Εσένα αφου ανάβει το λαμπάκι του dsl εισαι on line. (Kai mia kl;hsh sto 134 den blaptei ) Και απο οτι ειπαν τα παιδια δεν χρειαζονται οι drivers. Πραγματι κοιτα στο local network λογικά εκει θα βλεπεις ότι εισαι connected. Εγώ στο δικό μου έτσι φαινεται παντως πραγμα που σημαινει οτι ειναι ενταξει. Μολις με ενεργοποιησουν θα στο 'πιστοποιησω".



Όχι, όχι, εμένα το πρόβλημά μου είναι πιο απλό....Δεν βλέπει ο υπολογιστής μου το Speedtouch!....Μπορεί μεν το led που λέει οτι είναι το modem συνδεδεμένο με τον υπολογιστή μου να είναι αναμένο πράσινο, αλλά κάτω δεξιά στην οθόνη, αφού ανοίξω τον υπολογιστή και "ψάξει" για το modem , μου λέει " Status - No device found".

To led του DSL , δηλαδή το "@" δεν έχει ανάψει, αφού ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεση DSL από τον ΟΤΕ (γι' αυτό μου είπαν να περιμένο 2-3 μέρες ακόμα).

Όταν τρέχω τα diagnostics δεν θα έπρεπε να βλέπει το pc το modem;...έστω και αν δεν έχω ακόμα γραμμή DSL; Μήπως μου διαφεύγει κάτι (πάλι) ;

ευχαριστώ.

JohnGR
23-09-04, 22:15
Κλείσε τα firewall στον υπολογιστή και ξαναδοκίμασε...

McAli
23-09-04, 22:18
Κλείσε τα firewall στον υπολογιστή και ξαναδοκίμασε


δεν έχω firewall

JohnGR
23-09-04, 22:24
Στα firewalls περιλαμβάνεται και αυτό των windows...

Πώς το έχεις συνδεμένο; USB/Ethernet;
Ενεργοποίησε στην κάρτα δικτύου σου το DHCP ή βάλε:
IP -> 10.0.0.1
GW -> 10.0.0.138
Subnet -> 255.255.255.0

και μπες με τον browser στην 10.0.0.138. Θα πρέπει να δεις το web interface...

Μπορείς να κάνεις ping στην 10.0.0.138;

McAli
23-09-04, 22:58
Έχω Windows 98, οπότε δεν έχω firewall από τα windows, απ' όσο ξέρω.

Το έχω συνδέσει στην Ethernet.

Το DHCP , λέει στη βοήθεια των Windows ότι δεν υποστηρίζεται για Win98

Έβαλα τα ΙP και subnet που μου είπες (πάλι μου λέει ότι δεν βλέπει τη συσκευή)....το GW δεν το βρίσκω.

Δεν μπαίνει στο http://10.0.0.138 από τον browser.

Για ping στην 10.0.0.138 μου λέει ότι το "Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης".

Η κατάστασή μου είναι σοβαρή;...

JohnGR
23-09-04, 23:00
Το GW είναι το gateway ή πύλη. Βάλε κι αυτό στις ρυθμίσεις σου και πες μας τι έγινε. Νομίζω πως στα 98 χρειάζεται reboot μετά από ρυθμίσεις στο δίκτυο...

McAli
23-09-04, 23:14
Ναι, μάντεψα το G για Gate...

Τελος πάντων το έβαλα και έκανα και reboot....

Τίποτα...και μετά από δύο reboot,....ούτε στα diagnostics, ούτε και στο "αυτόματη εύρεση" κατά την εκκίνηση των Windows...

καμιά άλλη ιδέα;

McAli
24-09-04, 16:29
Κανένας; :(

KyR-X
24-09-04, 17:30
Κάνε ενα search στο Google για το πρόβλημα σου, επικεντρώσου σε φόρουμ χρηστών της εταιρίας speedtouch και σίγουρα θα βρείς απάντηση, αν οχι βάλε XP εκεί δύσκολα δεν θα δεί το modem σου, αλλά ακόμη κι αυτό αν γίνει σίγουρα η speedtouch θα σου παρέχει updates και υποστήριξη.

McAli
24-09-04, 17:36
Αφού λοιπόν δεν γίνεται τίποτα (1 μέρα στο forum, τηλέφωνα στον ΟΤΕ κτλ) με τιν ethernet, το συνέδεσα στη USB και μου λειτουργεί κανονικά...
-Κάτω δεξιά στο εικονίδιο μου λέει ότι έωχ το Speedtouch, αλλά είμαι "disconnected από τον ISP",
-Στα diagnostics έχει αρχίσει να μου μετράει bytes που έλαβε και έστειλε.

Όπα......μόλις τώρα βλέπω να έχει ανάψει πράσινο και το "@" led...(γουρλίδικο το ADSLgr.com).....Ενεργοποιήθηκε η DSL μου!!!!???

Ο σύνδεσμος http://10.0.0.138 μου λέει

"Bandwidth Up/Down (Kbit/sec): 160 / 448"

Βουρ για ISP..................

McAli
24-09-04, 17:39
Κάνε ενα search στο Google για το πρόβλημα σου, επικεντρώσου σε φόρουμ χρηστών της εταιρίας speedtouch και σίγουρα θα βρείς απάντηση, αν οχι βάλε XP εκεί δύσκολα δεν θα δεί το modem σου, αλλά ακόμη κι αυτό αν γίνει σίγουρα η speedtouch θα σου παρέχει updates και υποστήριξη.


Θα χρησιμοποιώ την USB και παράλληλα θα το ψάχνω για το ζήτημα της Ethernet...Και βλέπουμε.....δεν είμαι και τόσο απαιτητικός χρήστης άλλωστε....

ευχαριστώ

KyR-X
24-09-04, 18:05
Ορίστε! να τος! Να λυθεί το πρόβλημα του και δεν τον νοιάζει παραπέρα! :P :P :)
Ρίξε βρε και κανένα ψάξιμο να βρεθεί λύση. Οχι τίποτε άλλο αλλά αν βρεθεί άλλος χρήστης με ίδιο πρόβλημα και δε λύνεται με USB να ξέρει τι να κάνει με τα Speedtouch.

Αντε! Καλά κατεβάσματα! :D

McAli
24-09-04, 22:17
Ορίστε! να τος! Να λυθεί το πρόβλημα του και δεν τον νοιάζει παραπέρα!
Ρίξε βρε και κανένα ψάξιμο να βρεθεί λύση. Οχι τίποτε άλλο αλλά αν βρεθεί άλλος χρήστης με ίδιο πρόβλημα και δε λύνεται με USB να ξέρει τι να κάνει με τα Speedtouch.

Αντε! Καλά κατεβάσματα!


Εντάξει, είπα ότι θα συνεχίσω να το ψάχνω και για την Ethernet (ήδη περιμένω διάφορα mail από site που ζητησα βοήθεια), αλλα μη μου στερείς τον ενθουσιασμό του DSL....(αν και μάλλον θα περιμένω μέχρι να ενεργοποιηθεί ο ISP...)

*we are living in a material world*

KyR-X
24-09-04, 22:39
:wink:

princess
25-09-04, 00:56
παιδια help!!! γυρισα απο τριημερο, βρηκα το speedtouch να με περιμενει, το συνδεσα μεσα στη νυχτα, το βλεπει, αναβει και το πορτοκαλι @, Ολα καλα αλλα ppp disconected!!!! Βαζω user name και pass που μου εστειλε η vivo, τιποτα αναβοσβηνει πορτοκαλι πρασινο με ζαλισε! (το Username ειναι του τυπου name@dsl_service.vivodi? ΟΛΟ μαζι; Περιεργο μου κανει!) Ειμαι μεσω ΟΤΕ. Μηπως πρεπει να τους παρω κανα τηλ να πω οτι ενεργοποιηθηκε η γραμμη; (ουτε που ξερω ποτε αφησε το Modem, μεσα στις τελευταιες τρεις μερες παντως!!! Ουα... βοηθεια.... dls εχω και με dialup Μπαινω; Τι κανω λαθος; (Βλεπω τη συνδεση, βλεπω το μοντεμ, ολα ειναι connected εκτος απο το PPP παναθεμα το!)

sdikr
25-09-04, 01:07
Βαζω user name και pass που μου εστειλε η vivo, τιποτα αναβοσβηνει πορτοκαλι πρασινο με ζαλισε! (το Username ειναι του τυπου name@dsl_service.vivodi? ΟΛΟ μαζι;

Αυτό σημάίνει πως δεν κάνει auth με τον server, Στο χαρτί που σου δώσαν λένε πως πρέπει να βάλεις το username
μου φαίνεται πως θέλει και το .gr στο τέλος ( η user@dsl_service.vivodinet.gr)

McAli
25-09-04, 01:12
χωρίς να έχω vivodi, μπορώ να σου πω ότι δεν είναι περιέργο αν έχει username name@dsl_service.vivodi...το έχω δει έξω.

Όσο για το φωτάκι του Speedtouch, μάλλον τώρα ισχύει το "τέτοια ώρα τέτοια λόγια", Παρασκευή βράδυ...Παρηγορίσουμε με το ότι "είσαι κοντά"....

Το να τους παίρνεις τηλέφωνο δεν είναι και να το σκέφτεσαι και πολύ. Ένας συμπολίτης μου, μου έδωσε τα κατάλληλα τελέφωνα και έπαιρνα συνέχεια!..Συνέπεια, να μου ενεργοποιηθεί η DSL από Τρίτη μεσημέρι μέχρι Παρασκευή μεσημέρι (ΟΤΕ)...Παίρνε τηλέφωνο λοιπόν, δεν χάνεις και τίποτα!

Βουρ !!!!!!!!!!

princess
25-09-04, 01:16
το χαρτι που μου εστειλαν εχει Username τυπου user@dsl_service.vivodi ολο μαζι... για το mail ομως λεει user@vivodinet.gr.... δηλ και σας ετσι ολο μαζι ειναι ετσι; Αυτο το βιολι του... πορτοκαλι-πρασινο, πορτοκαλι- πρασινο. Η επιστολη που αφησαν μαζι με το Modem δεν γραφει ημερομηνια ενεργοποιησης. Γιαυτο λεω αν χρειαζεται να τους παρω τηλ. (Καλα θα τους παρω αυριο πρωι πρωι δεν κρατιεμαι, αλλα λεω μπας και βρεθει λυση τωρα γιατι βαριεμαι να γαυγιζω νυχτιατικα στα τηλεφωνα!!!)

McAli
11-10-04, 19:14
Ορίστε! να τος! Να λυθεί το πρόβλημα του και δεν τον νοιάζει παραπέρα!
Ρίξε βρε και κανένα ψάξιμο να βρεθεί λύση. Οχι τίποτε άλλο αλλά αν βρεθεί άλλος χρήστης με ίδιο πρόβλημα και δε λύνεται με USB να ξέρει τι να κάνει με τα Speedtouch.

Αντε! Καλά κατεβάσματα!


Λοιπόν, επειδή είπα ότι δεν θα το αφήσω το θέμα, ορίστε η απάντηση από το helpdesk της Alcatel :

Dear Mr.,

Thank You for posting your Request to SpeedTouch Helpdesk.
We summarise your request as follows, please correct us if the following information proves
to be incorrect or if additional information may be useful in helping us to solve your issue:

Product:
Computer:
Computer Model:
Operating System: Win 98
ALCATEL Product:
Modem: ST 530 R4.0i
Driver:

Problem:

I have an AMD athlon at 2400, Kudoz Motherboard, VIA VT6105 Rhine III Fast
Ethernet Adapter.
To make it fast here for you, I dont have my DSL connection established
yet, but I wanted to setup the modem in advance. The problem is that when
i try to do the initial setup, or when i start the windows, i get "no
device found". I have tho the LAN led green (and the power led green too
of course).

Also the link http:://10.0.0.138 doesnt work. I also have all firewalls
off, and i have given the right values at IP, GW, and subhost spaces of
the ethenet properties...

Can you help me? (I want to only try connecting through the ethernet and
not the usb)

Solution:

First make sure that you dial-in connections are not in use.
Internet explorer : Tools -> Internet Options -> Connections -> make sure that never dial a connection is ticked.
Click then on 'LAN settings' make sure that everything is unticked, except "Auto detect settings".
Also make sure that you have no firewall on your computer.

1. Reset the ST 530
*******************

Make sure the SpeedTouch(tm) is powered off. (push 5-7 seconds on the power button)
Press the power button once (shortly).
As soon as the Power/System LED is flashing green, press the power button
once more (shortly).
The Power/System LED stops flashing to become solid green. After six
seconds, it starts flashing green again. Press the power button once more
(shortly).
All LEDs flash green once.
The SpeedTouch(tm) reboots and will come online with factory default settings.

2. Be sure that Windows can not connect through another networkdevice:

Click on Start -> Settings -> Control Panel
Double click on Network Connections
Now you'll see all devices. Make sure that you disable them all, except your network card.

3. Put a fixed IP address on your NIC

Click on Start -> Settings -> Control Panel
Double click on Network Connections
One right click on
Local Area Connection.
Now a new Window pops up, choose Properties.

Click on time on Internet Protocol (TCP/IP) and then Properties.
Select Use the Following IP Address
And put these settings in
IP address 10.0.0.1
Submask: 255.0.0.0
Gateway 10.0.0.138

DNS: 10.0.0.138

4. Testing
***********
Click on Start -> Run
<R> : return of enter

Click on Start -> RUN -> Type cmd<R>
Now a dos-windows opens
Now type: ipconfig <R>

Check if the IP address is 10.0.0.1 and the gateway is 10.0.0.138.

ping 10.0.0.138 <R>

Do you get all packets back or not.
Close the DOS window

Open a webbrowser (opera, navigator, IE, ...)
And type 10.0.0.138.

Now you should be on the webinterface of the modem.



5. Installing the ST 530
*************************
Put in the set-up cd-rom & let the set-up program run.

Fill in all needed fields.
Finish

Now open IE (or another webbrowser).
Fill in in the address field: 10.0.0.138

Go now to the BASIC and select the CONNECT submenu.
The state should be up, link connected.
Click on saveall.

Try to surf.

Thank you for making SpeedTouch products part of your Internet Solution.

Kind Regards,
Speedtouch Helpdesk
Joris Thijs

kikler.gr
28-12-04, 18:30
Let me guess...

Λογική Οτετζήδων: Πελάτης +εγκατάσταση μόνος του + F(female) "Ασε δε θα ενεργοποιήσουμε τη σύνδεση και δε θα καταλάβει που είναι το λάθος. Στάνταρ θα μας καλέσει να το περάσουμε εμείς"

Λετε?


Mε εκανες να γελασω¨ :D παντως.. λυπαμαι που υπαρχει δοση αληθειας στο αστειο σου :cry: :cry:

McAli
29-12-04, 08:18
McAli,

Ημερομηνία: Δευ Οκτ 11 2004 18:14


πωπω τι μου θύμισες τώρα.... :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.