PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση σε torrent client απομακρυσμένα διαμέσω mikrotik rb951



kaptsea
18-03-15, 15:24
Καλησπέρα!

Αρχάριος στα δίκτυα βρέθηκε στα χέρια μου το παραπάνω router και όπως πολλοί εδω μέσα άρχια να πειραματίζομαι! Αρχικά το έκανα να δουλέψει με PPPOE με μια VDSL του ΟΤΕ και τώρα σκεφτόμουν να φτιάξω έναν linux server για το σπίτι με σκοπό του media server με raspberry pi σε κάθε τηλεόραση. Προς το παρόν δοκιμάζω να τρέξω ένα παλιό netbook που έχω σα σερβερ το οποίο τρέχει Lubuntu (επίσης αρχάριος στο linux).

Προσπαθώ λοιπόν να κμπω στο web interface του transmission χωρις όμως επιτυχία. Τοπικά μπορώ να μπώ με 192.168.1.9:9091 αλλά όταν αντί για την τοπική ip του netbook βάζω την cloud ip που δίνει το mikrotik, δεν κάνει τίποτα. Έχω φτιάξει ένα rule στο ΝΑΤ [GENERAL chain:dstnat protocol:tcp dst.port : 9091 in.interface:OTE (ppptp_client_out) ---> ACTION Action : dst-nat to addresses: 192.168.1.9 to ports: 9091]


Σίγουρα κάτι κάνω λάθος αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει. Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

Ευχαριστώ

xhaos
18-03-15, 15:27
Καλησπέρα!

Αρχάριος στα δίκτυα βρέθηκε στα χέρια μου το παραπάνω router και όπως πολλοί εδω μέσα άρχια να πειραματίζομαι! Αρχικά το έκανα να δουλέψει με PPPOE με μια VDSL του ΟΤΕ και τώρα σκεφτόμουν να φτιάξω έναν linux server για το σπίτι με σκοπό του media server με raspberry pi σε κάθε τηλεόραση. Προς το παρόν δοκιμάζω να τρέξω ένα παλιό netbook που έχω σα σερβερ το οποίο τρέχει Lubuntu (επίσης αρχάριος στο linux).

Προσπαθώ λοιπόν να κμπω στο web interface του transmission χωρις όμως επιτυχία. Τοπικά μπορώ να μπώ με 192.168.1.9:9091 αλλά όταν αντί για την τοπική ip του netbook βάζω την cloud ip που δίνει το mikrotik, δεν κάνει τίποτα. Έχω φτιάξει ένα rule στο ΝΑΤ [GENERAL chain:dstnat protocol:tcp dst.port : 9091 in.interface:OTE (ppptp_client_out) ---> ACTION Action : dst-nat to addresses: 192.168.1.9 to ports: 9091]


Σίγουρα κάτι κάνω λάθος αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει. Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

Ευχαριστώ

αν κατάλαβα καλά. γράφεις την public ip σου ενώ είσαι μέσα στο lan και δεν σου εμφανίζει τίποτα ενώ περιμένεις να σου εμφανίζει τη σελίδα του transmission; ή το κοιτάζεις από άλλο σπίτι;

Nikiforos
18-03-15, 15:36
Για να μπεις με την ιντερνετικη ip σου ή εστω ονομα (host) πρεπει να εισαι απο αλλου. Αν εχεις κινητο με δεδομενα κινητης δοκιμασε το απο εκει, ετσι κανω εγω, ή δοκιμαζω απο την δουλεια.

kaptsea
18-03-15, 15:45
Φαίνεται οτι δουλεύει απομακρυσμενα απο το κινητό μου! Ευχαριστώ και τους 2. Δεν καταλαβαίνω ομως το λογο που δεν δουλεύει αλλιως. Δεν θα έπρεπε να δουλέψει με τον τροπο που δοκίμασα? Υπάρχει τροπος να δουλέψει με τον τρόπο που δοκίμασα?

xhaos
18-03-15, 15:52
Φαίνεται οτι δουλεύει απομακρυσμενα απο το κινητό μου! Ευχαριστώ και τους 2. Δεν καταλαβαίνω ομως το λογο που δεν δουλεύει αλλιως. Δεν θα έπρεπε να δουλέψει με τον τροπο που δοκίμασα? Υπάρχει τροπος να δουλέψει με τον τρόπο που δοκίμασα?

βήμα 1. βάζεις κάποιο ddns. π.χ. no-ip, ώστε να έχεις ένα domain name.
βήμα 2. ορίζεις το ίδιο domain name στον dns > static και ορίζεις το όνομα να δείχνει στο 192.168.1.9.

kaptsea
19-03-15, 00:30
Για το βήμα 1, το mikrotik έχει απο μόνο του ενα στανταρ ddns που χρησιμοποιώ. Τώρα με το 2ο βήμα τα βλέπω λίγο σκούρα. Μπορώ να το κάνω εγώ μέσα απο το ρούτερ? Αν ναι, απο που?

xhaos
19-03-15, 12:21
Winbox > IP > DNS > Static > add

kaptsea
19-03-15, 17:16
OK, δεν βλέπω φως. Winbox > IP > DNS > Static > add και μετά Name: [[το domain name]] Address: [[την τοπική IP]]. TTL 1d.

Υπάρχει κάτι που κάνω λάθος? Το pc που με την IP που έβαλα ήταν ανοιχτό όταν δοκίμαζα

xhaos
19-03-15, 17:18
δες αν εχεις σαν dns server στον υπολογιστή σου το mirkotik.

kaptsea
19-03-15, 17:20
Αυτο έχω, ναι, σε όλα τα pc έχω σαν primary (και μονο) DNS το mikrotik. Όταν πάω να μπω μου βγάζει τη σελιίδα του mikrotik στο web config.

xhaos
19-03-15, 17:22
απο dos promt δωσε: nslookup domain_name_pou_exeis_orisei

px. nslookup oservermou
πρεπει να σου βγαζει την lan ip

kaptsea
19-03-15, 17:24
Μου βγάζει μόνο την ip του MT

xhaos
19-03-15, 17:32
δεν πιστεύω να έχεις βάλει σαν όνομα αυτό που έχει από το cloud;;;; π.χ. χχχχχχχχχχχ3cf0.sn.mynetname.net

kaptsea
20-03-15, 01:49
Στην αρχή ναι αλλα μετά έβαλα ένα απο το no-ip

- - - Updated - - -

Νομίζω δούλεψε. Στο τέλος της static ip του static rule που είχα φτιάκσει είχε ένα / το οποίο φαίνεται να χάλαγε όλη την ιστορία

AgentWolf
31-03-15, 22:35
Η λύση στο πρόβλημά σου είναι το NAT Hairpin.

Δες εδώ για το πως θα το σετάρεις:
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Hairpin_NAT

teodor_ch
31-03-15, 22:57
Νομίζω ότι αν αφαιρέσεις αυτό απο το ΝΑΤ rule
in.interface:OTE (ppptp_client_out)
ή βάλεις ALL
πάλι θα δουλέψει χωρίς DNS static

deniSun
02-04-15, 19:02
Φαίνεται οτι δουλεύει απομακρυσμενα απο το κινητό μου! Ευχαριστώ και τους 2. Δεν καταλαβαίνω ομως το λογο που δεν δουλεύει αλλιως. Δεν θα έπρεπε να δουλέψει με τον τροπο που δοκίμασα? Υπάρχει τροπος να δουλέψει με τον τρόπο που δοκίμασα?

Αυτό το θέμα έχει να κάνει με την δρομολόγηση των πακέτων.
Όταν δώσεις την public IP το πακέτο θα μείνει εσωτερικά στο ρούτερ, γιατί το ίδιο ρούτερ διαθέτει σαν επιπλέον ΙΡ την public IP από τον πάροχο.
Άρα γιατί να το στείλει κάπου αλλού προς τα έξω αφού γνωρίζει ότι το ίδιο είναι η ΙΡ που του ζητάς.
Δηλαδή δεν θα δρομολογήσει έξω από αυτό τα πακέτα ώστε να σου έρθουν από το interface του pppoe που δήλωσες στο ΝΑΤ.
Άρα ποτέ δεν θα εκτελείται το ΝΑΤ που έχεις ορίσει στην περίπτωση που από μέσα δώσεις την public IP.

@ ADSLgr.com All rights reserved.