PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως θα βρώ τι κάρτα ήχου θα βάλω στην μητρική;



katkal
18-03-15, 22:33
Καλησπέρα. Εχω μία μητρική ASUSTek P5KPL/1600. και απ' ότι κατάλαβα δεν δουλεύει η on board κάρτα ήχου που έχει. θέλω να βάλω μία έξτρα κάρτα ήχου (φθηνή δεν θέλω σπουδαία πράγματα) αλλά δεν ξέρω τι κάρτα ήχου φοράει η συγκεκριμένη μητρική .
Ευχαριστώ.

chillath
18-03-15, 22:49
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια από τις ελεύθερες PCI θύρες σου σαν αυτές (http://www.e-shop.gr/sound-cards-kartes-hxou-l?table=PER&category=%CA%C1%D1%D4%C1+%C7%D7%CF%D5&filter-420=1).

katkal
18-03-15, 23:11
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια από τις ελεύθερες PCI θύρες σου σαν αυτές (http://www.e-shop.gr/sound-cards-kartes-hxou-l?table=PER&category=%CA%C1%D1%D4%C1+%C7%D7%CF%D5&filter-420=1).

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αλλά θα ήθελα να μάθω με ποιον τρόπο επιλέγω την κάρτα. Συμβουλεύομαι κάτι απο το site της εταιρείας της μητρικής που θα πρέπει να έχει κάποια ειδικά χαρακτηριστικά ή μπαίνω σε ένα site και διαλέγω όποια να 'ναι;

cranky
18-03-15, 23:51
Αλλά θα ήθελα να μάθω με ποιον τρόπο επιλέγω την κάρτα. Συμβουλεύομαι κάτι απο το site της εταιρείας της μητρικής που θα πρέπει να έχει κάποια ειδικά χαρακτηριστικά ή μπαίνω σε ένα site και διαλέγω όποια να 'ναι;
Ψάχνεις ποιά κάρτα απ' την ελληνικά αγορά, καλύπτει τις ανάγκες σου, και μετά την αναζητάς στον Σκρούτζ.

dimitri_ns
19-03-15, 01:25
Καλησπέρα. Εχω μία μητρική ASUSTek P5KPL/1600. και απ' ότι κατάλαβα δεν δουλεύει η on board κάρτα ήχου που έχει. θέλω να βάλω μία έξτρα κάρτα ήχου (φθηνή δεν θέλω σπουδαία πράγματα) αλλά δεν ξέρω τι κάρτα ήχου φοράει η συγκεκριμένη μητρική .
Ευχαριστώ.

Πως κατάλαβες ότι η on board δεν δουλεύει?
Δούλευε και σταμάτησε?
Το cd/dvd της μητρικής το έχεις?

chillath
19-03-15, 19:35
Ένα αλάνθαστο κριτίριο είναι το ποσό που θες να διαθέσεις. Από τεχνικής πλευράς, μια κάρτα της creative είναι αρκετά αξιόπιστη.

katkal
23-03-15, 20:36
Πως κατάλαβες ότι η on board δεν δουλεύει?
Δούλευε και σταμάτησε?
Το cd/dvd της μητρκής το έχεις?


σορι για την τόσο μεγάλη καθυστέρηση!!! δεν δουλευει κανένα ηχείο που έχω βάλει επάνω. το έχω το cd... τι μπορώ νακάνω;

dimitri_ns
23-03-15, 21:10
σορι για την τόσο μεγάλη καθυστέρηση!!! δεν δουλευει κανένα ηχείο που έχω βάλει επάνω. το έχω το cd... τι μπορώ νακάνω;

Μπορεί η onboard ήχου να μην έχει κανένα πρόβλημα και απλά να είναι απενεργοποιημένη και να πρέπει να την ενεργοποιήσεις.

Βάλε το cd και εγκατέστησε όσους drivers της μητρικής βρείς, κυρίως για τον ήχο. Βάλε κι ένα ηχείο και περιμένουμε νέα σου.

Πες μας και τι λειτουργικό έχεις, μη μας το κρατάς μυστικό :p

katkal
23-03-15, 21:23
Μπορεί η onboard ήχου να μην έχει κανένα πρόβλημα και απλά να είναι απενεργοποιημένη και να πρέπει να την ενεργοποιήσεις.

Βάλε το cd και εγκατέστησε όσους drivers της μητρικής βρείς, κυρίως για τον ήχο. Βάλε κι ένα ηχείο και περιμένουμε νέα σου.

Πες μας και τι λειτουργικό έχεις, μη μας το κρατάς μυστικό :p

έχω windows 7 ultimate sp1. πήγα στους ελεγκτές ήχου και έχει μέσα το : συσκευή high definition audio όπου και την κατήργησα. έκανα επανεκκίνηση.. έβαλα το cd εγκατάστασης και πήγα στο φάκελο audio όπου έχει 4 φακέλους: ADI, CT5880, REALTEK, SIGMATEL. Μπήκα στον realtek , και μετά setup . Εγκατέστησα το setup έκανα επανεκκίνηση αλλά τίποτα.

dimitri_ns
23-03-15, 21:35
έχω windows 7 ultimate sp1. πήγα στους ελεγκτές ήχου και έχει μέσα το : συσκευή high definition audio όπου και την κατήργησα. έκανα επανεκκίνηση.. έβαλα το cd εγκατάστασης και πήγα στο φάκελο audio όπου έχει 4 φακέλους: ADI, CT5880, REALTEK, SIGMATEL. Μπήκα στον realtek , και μετά setup . Εγκατέστησα το setup έκανα επανεκκίνηση αλλά τίποτα.


Δεν έχω την μητρική σου, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω παραπέρα
Πάντως και ο CT5880 driver είναι για soundblaster

Autorun δεν έχει το cd? Setup για ήχο? (ώστε να βρίσκει αυτόματα την κάρτα ήχου και να εγκαθιστά τον κατάλληλο driver kai να μην χρειάζεται να μπαίνεις εσύ στους φακέλους, μαντεύοντας)

Οποιο driver και να εγκαταστήσεις, ρίξε μια ματιά στους ελεγκτες ήχου, μήπως έχει κανένα κίτρινο συμβολάκι.

Πάντως σπανίως καίγεται η onboard, πιστεύω ότι είναι θέμα ενεργοποίησης

katkal
23-03-15, 21:47
Δεν έχω την μητρική σου, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω παραπέρα
Πάντως και ο CT5880 driver είναι για soundblaster


Autorun δεν έχει το cd? Setup για ήχο? (ώστε να βρίσκει αυτόματα την κάρτα ήχου και να εγκαθιστά τον κατάλληλο driver kai να μην χρειάζεται να μπαίνεις εσύ στους φακέλους, μαντεύοντας)


Οποιο driver και να εγκαταστήσεις, ρίξε μια ματιά στους ελεγκτες ήχου, μήπως έχει κανένα κίτρινο συμβολάκι.

Πάντως σπανίως καίγεται η onboard, πιστεύω ότι είναι θέμα ενεργοποίησης


ο CT5880 έχει τους εξής φακέλους: COMMON, NT4DRV, WDMDRV, WIN9XDRV, WIN98DRV

To autorun δεν ενεργοποιήθηκε.

κίτρινο συμβολάκι δεν έχει.

chris73
31-03-15, 05:41
Ίσως δεν σύνδεσες τα ηχεία σου σωστά στις ανάλογες υποδοχές.

DaRk
07-04-15, 10:09
Έχεις εγκαταστήσει λάθος driver. Η μητρική σου έχει κάρτα ήχου της VIA και όχι της Realtek και συγκεκριμένα την VIA VT1708B. Απεγκατέστησε ότι driver ήχου έχεις βάλει και κατέβασε από εδώ (http://download.viatech.com/en/support/driversSelect.jsp) το driver που σου ταιριάζει

@ ADSLgr.com All rights reserved.