PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανανέωση συμβολαίου στην Hol..



iliteo
19-03-15, 22:15
Σε λίγες μέρες λήγει το ετήσιο συμβόλαιο vdsl στην Hol (που ήταν σε πολύ καλή τιμή) και μου είπανε οτι αν θέλω να ανανεώσω,
θα πάει 7 ευρώ παραπάνω για ετήσιο, ή 5 ευρώ παραπάνω για 2 χρόνια..
Τι κάνουμε;; Αν κάνω φορητότητα, θα μου ανανεώσουν με λιγότερα;;

- - - Updated - - -

κανείς δεν έχει κάνει ακόμα ανανέωση, να μου πει τι παίζει; :p

miltosz
21-03-15, 09:35
πόσα δίνεις τώρα?

iliteo
21-03-15, 10:17
πόσα δίνεις τώρα?26 ευρώ

Evangelos10
21-03-15, 11:52
Πώς και δίνεις τόσα λίγα για vdsl? Έχεις μήπως και συμβόλαιο κινητού με vodafone?

orestis2
21-03-15, 12:09
Γενικα φετος απ ότι καταλαβα εχουν γραμμη να μην κανουν μεγαλες έκπτωσης. Εγω δεν εχω VDSL , εχω την 24αρα με το ευελικτο 300. Από 16,50 μου το πανε 21,00 για 2 χρονια. Πολύ κακη προσφορα , όταν με 21 σε άλλες εταιριες περνεις το πληρες πακετο.
Τους ειπα ότι δεν με συμφερει και θα κοιτάξω σε άλλη εταιρια.
Ηδη με εχουν παρει μια φορα να ρωτησουν αν βρηκαν καλυτερη προσφορα. Τους ειπα ότι δεν ειχα το χρονο να ψαξω.
Κανοντας μια ερευνα, βρηκα σε άλλες εταιριες καλυτερα πακετα.
Στην επομενη επικοινωνια μαζι τους , θα τους πω η μου κανετε μια γενέα προσφορα ή φευγω. Αν δεν την κανουν , θα παω αλλου. Αυτή τι στιγμη παιζουν πολύ καλα πακετα και στις άλλες εταιριες.
Θα ελεγα να τους πιεσεις οσο μπορεις, λεγοντας ότι θα πας αλλου.
Αν κανεις φορητοτητα σιγουρα θα σου κανουν καλυτερη προσφορα. αλλα σε αυτή την περιπτωση υπαρχει ο κίνδυνος να προχωρησει η άλλη εταιρια την αιτηση σου και να πρεπει να πληρωσεις προστιμο για να κανεις ακυρωση.

iliteo
23-03-15, 14:44
Πώς και δίνεις τόσα λίγα για vdsl? Έχεις μήπως και συμβόλαιο κινητού με vodafone?

Τόσο είναι για 300λεπτα στην προσφορά. Όχι δεν έχω vodafone.

------

ακόμα κανείς δεν έχει κάνει ανανέωση..;;

jkoukos
23-03-15, 17:11
Την δικιά μου περίπτωση την ανέφερα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/814039-hol-double-play-%CE%BC%CE%B5-%E2%82%AC22-%CF%86%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%BA%CE%BF!?p=5540345#post5540345).
Όπως έγραψε και ο @orestis2, καλή προσφορά δίνουν όταν κάνεις φορητότητα. Αρχικά δίνουν μία ανάλογη του ανταγωνισμού.

Στη δικιά σου περίπτωση (VDSL από καμπίνα) ανταγωνιστές είναι OTE και Wind. Αφήνοντας απ' έξω τον ΟΤΕ, που έχει καλές τιμές μόνο αν σκέπτεσαι και το OTE TV, μένει μόνο η Wind.
Σε αυτήν ως νέος πελάτης (που δεν έχει και κινητή Wind) θα πληρώνεις (για 24μηνο συμβόλαιο) τον μήνα 22,5€ DP + 8,75€ VDSL + 1,45€ τέλος ενεργοποίησης. Σύνολο 32,70€.
Αν είσαι και συνδρομητής συμβολαίου στην κινητή, το κόστος πέφτει στα 27€ συνολικά (+ ότι συμβόλαιο έχεις στην κινητή).

Για τον λόγο αυτό σου προσφέρει την ίδια τιμή (33€) για 12μηνο ή χαμηλότερη (30€) για 24μηνο. Αν κάνεις όμως αίτηση φορητότητας, κατά πάσα πιθανότητα για να μην σε χάσει από πελάτη θα σου κάνει καλύτερη αντιπροσφορά.

netblues
23-03-15, 17:46
Παντως 32 ειναι και η τιμη για νεους συνδρομητες στη HOL με φορητοτητα απο αλλο παροχο (+ τελος ενεργοποιησης) και 24μηνο συμβολαιο.

Στην περιπτωση vdsl απο kv δεν εχει και πολυ περιθωριο σε καθε περιπτωση.

Evangelos10
23-03-15, 18:32
Τόσο είναι για 300λεπτα στην προσφορά. Όχι δεν έχω vodafone.

------

ακόμα κανείς δεν έχει κάνει ανανέωση..;;

Γιατί που τους πήρα τηλέφωνο για να κάνω φορητότητα από ΟΤΕ μου είπαν για 33 ευρώ
με τα εξής:
1)απεριόριστα σταθερά Ελλάδος
2)300 λεπτά προς κινητά Ελλάδος
3)Internet έως 50 Mbps
αλλά 24μηνο συμβόλαιο.

Μου είπαν πως είναι η καλύτερη τιμή που μπορούν να κάνουν.Εσύ πώς πληρώνεις 26;

iliteo
23-03-15, 18:39
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά δεν με βοηθάτε.
Ας ανακεφαλαιώσω...
Σε 2 βδομάδες λήγει το ετήσιο συμβόλαιο μου hol double play ευέλικτο 300 vdsl με τιμή προσφοράς ~26.5€
Μου είπαν ότι μετά με ανανέωση, έχω δυο επιλογές.
1. για ετήσιο με 33€ περίπου,
2. για 2 χρόνια με 31€ περίπου.
Προφανώς οι τιμές που δίνουν είναι οι κανονικές (του ανταγωνισμού), χωρίς επιπλέον προσφορά!
Το ερώτημα είναι:
Δίνουν δεύτερη συνεχόμενη προσφορά σε ανανέωση;;

Έχει κάνει κάποιος δεύτερη συνεχόμενη προσφορά σε ανανέωση;;;

jkoukos
23-03-15, 19:37
Όχι 1, αλλά 4 συνεχόμενες φορές έχω κάνει ανανέωση, όπως αναφέρω και στο link που έδωσα παραπάνω.
Όμως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική για την HOL (και κάθε εταιρεία), χωρίς να έχω καταλάβει πως αποφασίζουν την τελική έκπτωση.
Συνήθως δίνουν 25% μείωση, αλλά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις με λιγότερο και κάποιες μέχρι 40%.
Το θέμα είναι ότι όλοι σχεδόν δίνουν χαμηλότερες τιμές σε 24μηνα συμβόλαια (ακόμη και ο ΟΤΕ) και δύσκολα κερδίζεις μόνο σε 12μηνο.

giorgosk21
23-03-15, 20:24
Να πω κι εγώ τα δικά μου.
2 χρόνια τώρα είμαι στη HOL. Κι έχω και συμβόλαιο στη Vodafone (πάνω από 10 χρόνια).

Τον τελευταίο χρόνο (που τέλειωσε πριν λίγες μέρες), ήμουν στο ευέλικτο 300' και -μαζί με την έκπτωση λόγω Vodafone- πλήρωνα τελική 20 ευρώ/μήνα. Πριν καν κάνω αίτηση φορητότητας προς άλλη εταιρία (απλά μιλούσα στο τηλ με Wind και ΟΤΕ) και λίγες μέρες πριν τελειώσει το συμβόλαιό μου, με είχαν πάρει από HOL και μου έδιναν το ίδιο πακέτο που είχα (ευέλικτο 300') στα 16 ευρώ/μήνα (δε ξέρω αν ήταν με ή χωρίς την έκπτωση της Vodafone όμως) και μάλιστα με δική μου επιλογή στη χρονική διάρκεια (12μηνο ή 24μηνο). Εγώ βέβαια ψηνόμουν και για VDSL και τότε μου το έδινε στα 30 ευρώ. Τελικώς έκανα μια αίτηση φορητότητας στη Wind (για το πακέτο Wind One + VDSL, που αφορά και κινητό οπότε θα έφευγα κι από τη Vodafone) γιατί μου κάνανε μια συμφέρουσα για μενα προσφορά (από φυσικό κατάστημα Wind αυτό). Την επόμενη κιόλας μέρα στη HOL και στη Vodafone είδαν την αίτηση φορητότητας και με πήραν για αντι-προσφορές. Τους εξήγησα τις τιμές που μου δώσανε και μετά από κάποια απανωτά τηλέφωνα, μου δώσανε το συμβόλαιο Vodafone που είχα σε τέλεια τιμή (αυτό έλειπε κιόλας, τόσα χρόνια συνδρομητής) κι από τη HOL μου δώσανε το VDSL + Double Play GR + 300' κινητά) στα 25+κάτι ευρώ/μήνα. 24μηνα συμβόλαια. Τα δέχτηκα, έκανα αμέσως ακύρωσης της αίτησης φορητότητας. Μετά από 1-2 μέρες, σε συνομιλία μου με το 13844 μου είπαν ότι τελική τιμή το πακέτο της HOL θα μου βγει στα 20+κάτι, γιατί στα 25+κάτι που μου είχαν πει, δεν περιεχόταν η έκπτωση της Vodafone. Και 15 ευρώ για την αναβάθμιση της γραμμής. Αυτά.

Απλά μου τα έχουν σπάσει λίγο γιατί προέκυψε μια @@ρια που δε ξέρουν ούτε αυτοί τι (ή ήξεραν και δε λέγανε, δεν έβγαλα άκρη)... Και ακόμα είμαι σε ADSL mode. Τελικώς μου δώθηκε σε SMS πριν 2-3 μέρες η ημερομηνία (αρχή του Απρίλη είναι) που θα περάσει ο τεχνικός και πιθανότατα θα αλλάξει η γραμμή σε VDSL. Εξοπλισμό έχω πάρει κανονικά.

miltosz
23-03-15, 20:42
Μετα απο αίτηση για φορητότητα στον ΟΤΕ και μετα απο πολα τηλεφώνηματα με την hol κατάφερα έκπτωση 45% για ενα χρονο σημβολεα το απεριόριστα αστικά υπεραστικά +300 κινητά vdsl 50/5 στα 26,9€!

Το μονο κακό ειδα οτι προχωρησαν στην φορητότητα , αν και εστειλα αίτηση ακύρωσης και μπορεί να πληρώσω κάποιο πρόστιμο !

Οπος και να εχει απο τα 39,9€ που μου το έδιναν στον ΟΤΕ σηγουρα κερδισμένος θα είμαι!

iliteo
23-03-15, 21:26
Όχι 1, αλλά 4 συνεχόμενες φορές έχω κάνει ανανέωση...

Εννοείς οτι σου κάνουν συνεχόμενη προσφορά στις ανανεώσεις;
Όταν τελειώσει η πρώτη προσφορά, δεν αλλάζει η τιμολόγηση;

jkoukos
23-03-15, 22:04
Κανονικά αλλάζει η τιμολόγηση, αλλά τους έπαιρνα (ή μ' έπαιρναν) τηλέφωνο πριν τη λήξη και τα βρίσκαμε, στην ίδια τιμή με λίγες παραπάνω παροχές ή τις πρώτες 2 με καλύτερους όρους.
Βασικά θα μπορούσα (όπως το έχουν κάνει πολλοί) να κάνω "εικονική" φορητότητα, αλλά δεν ήθελα να μπλέξω σε περίπτωση στραβής.

orestis2
24-03-15, 13:17
Ειμαι χρονια στη Hol και κάθε χρονο που εληγε το συμβολαιο και θα τελειωνε η προσφορα που ειχα, αρα θα ανεβαινε και η τιμη , τους επερνα και ζηταγα νεα προσφορα για να ανανεωσω για ένα χρονο ακομα. παντα μου εδειναν μια εκπτωση της ταξης του 25%.
Περισι εκτος της έκπτωσης που μου εδωσαν μετα από 2 μηνες, αλλαξα πακετο και πηγα στο ευελικτο 300. Εκτος από το 25% που ηδη ειχα παρει ως εκπτωση στο παλιο πακετο, μου δωσαν και παραπανω εκπτωση για το ευελικτο στο οποιο πηγα και η τελικη τιμη που πληρωνα ηταν 16,50e.
Φετος δεν θελουν να μου δωσουν τοσο μεγαλη εκπτωση , μιας και τον προηγουμενο χρονο όπως λενε η εκπτωση που ειχα ηταν πολύ μεγαλη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.