PDA

Επιστροφή στο Forum : Απομακρυσμένη πρόσβαση σε οικιακό δίκτυο.



elina_77
25-03-15, 15:24
Έστω ότι έχω ένα τοπικό δίκτυο με ένα ρούτερ και 3-4 μηχανάκια συνδεδεμένα πάνω του ασύρματα και ενσύρματα.
Τί πρέπει να κάνω ώστε:
1) να μπαίνω στο web interface του ρούτερ από απόσταση (ώστε να ελέγχω τις ρυθμίσεις του)
2) και επιπλέον να ανοιγοκλείνω κατά βούληση τα pcάκια που είναι πάνω του και να έχω πρόβαση στα αρχεία τους?

Εννοείται ότι γνωρίζω πάντα την εξωτερική ip του router (έχοντας δημιουργήσει ένα domain ddns).
Προς το παρόν πειραματίζομαι με ένα παλιό level one wbr-3601 και οσονούπω με ένα πιο σύγχρονο Tp-link 9980.
Κάθε βοήθεια δεκτή :respekt:

(Προς το παρόν καταφέρνω να δώ μέσω ίντερνετ το web interface του router, αλλά δε δέχεται το username και το password)

hedgehog
25-03-15, 15:37
Το να εκθέσεις το web interface του router στο web θα έλεγα πως είναι κακή πρακτική. Δεν θα το συνιστούσα.

Το ιδανικό θα ήταν να έχεις ένα always on μηχάνημα και να συνδέεσαι σε αυτό (πολλές οι εκδοχές για το πως, η πιο ενδεδειγμένη ίσως το VPN) και από εκεί και πέρα να κάνεις ότι θες από εκεί.

για να ανοίγεις τα μηχανήματα δικτυακά κοίταξε ρίξε μια ματιά στα νήματα του forum για "wake on lan".

elina_77
25-03-15, 16:52
Το να εκθέσεις το web interface του router στο web θα έλεγα πως είναι κακή πρακτική. Δεν θα το συνιστούσα.

Το ιδανικό θα ήταν να έχεις ένα always on μηχάνημα και να συνδέεσαι σε αυτό (πολλές οι εκδοχές για το πως, η πιο ενδεδειγμένη ίσως το VPN) και από εκεί και πέρα να κάνεις ότι θες από εκεί.

για να ανοίγεις τα μηχανήματα δικτυακά κοίταξε ρίξε μια ματιά στα νήματα του forum για "wake on lan".
Αν υποθέσουμε ότι δε θέλω να έχω always on μηχάνημα τί άλλο θα μπορούσα να κάνω?

stel_0
25-03-15, 16:54
Teamviewer με wake on lan όπως λέει και ο από πάνω.

hedgehog
25-03-15, 18:35
Αν υποθέσουμε ότι δε θέλω να έχω always on μηχάνημα τί άλλο θα μπορούσα να κάνω?

Θα μπορούσες να κάνεις αυτό που είπες, να ανοίξεις τον router σου στο internet, αλλά είναι πολύ κακή ιδέα.
Γίνεται αυτόματα στόχος, και πιθανή πρόσβαση που θα αποκτήσει κάποιος σε αυτό θα μπορούσε σχετικά εύκολα, να εκθέσει ολόκληρο το δίκτυο σου, όλους τους υπολογιστές που ανήκουν σε αυτό.
Τα πρώτα χρόνια του DSL στην Ελλάδα, που οι router έρχονταν με ανοιχτό το interface, γινόταν ένα μικρό party.... Δεν ήθελε ιδιαίτερες γνώσεις για να κάνει κανείς την ζημιά. (βέβαια σε αυτό συνέβαλλαν και τα default password, είτε αυτά ήταν κοινά, είτε δημιουργημένα με αδύναμους αλγόριθμους, αλλά ακόμη και αυτή την παράμετρο να βγάλεις εκτός, imho το εκτεθειμένο interface του router το θεωρώ τρύπα.)

Ακόμη πάντως και αν αποφασίσεις να προχωρήσεις με κάποια τέτοια μέθοδο, θα μπορούσες να περιορίσεις λίγο τις πιθανότητες ζημιάς, χρησιμοποιώντας SSH αντί του web interface του router, εφόσον υποστηρίζεται αυτή η δυνατότητα.

Ανάλογα με τους λόγους για τους οποίους δεν θες να έχεις ανοιχτό PC, θα μπορούσε να βοηθήσει η προσθήκη στο δίκτυο σου ενός ακόμη μηχανήματος γι' αυτό τον λόγο, ένα mini serverακι, είτε από παλιό hardware, είτε ακόμη και με κανένα Raspberry ή κάτι παρόμοιο.

Σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσε το μηχάνημα να είναι και headless.

@ ADSLgr.com All rights reserved.