PDA

Επιστροφή στο Forum : Απώλεια Mbps σε σύνδεση ΟΤΕ



xarman91
27-03-15, 23:33
Καλησπέρα παιδιά. Μόλις πριν μια εβδομάδα έκανα ένα πακέτο double play στον ΟΤΕ το οποίο περιλάμβανε 24άρα adsl
Mbps σύνδεση. Σήμερα που εγκατέστησα το modem και συνδέθηκα για πρώτη φορά στο ιντερνετ θέλησα να κάνω ένα speed test
γιατί παρατήρησα ότι κατέβαζα αρχεία με μικρή ταχύτητα. Έκανα 3 τεστ και μου κλείδωσαν τη σύνδεση ανάμεσα στα 2.7 και 3.5 mbps.
Να σημειώσω ότι πριν 4 χρόνια ήμουν στη forthnet και απ' ότι θυμάμαι είχα καλύτερο downloading speed. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Έχω ήδη αλλάξει
θέση το μόντεμ (απο κεντρική πρίζα το πήγα σε ένα δωμάτιο) + το ότι έβγαλα το splitter καθώς μπορεί να ευθύνεται και αυτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

anthip09
28-03-15, 00:36
Δωςε στατιστικά της γραμμής σου απο το ρουτερ, να δούμε που κλειδώνεις κ τι περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν.

sweet dreams
28-03-15, 01:52
Καλησπέρα παιδιά. Μόλις πριν μια εβδομάδα έκανα ένα πακέτο double play στον ΟΤΕ το οποίο περιλάμβανε 24άρα adsl
Mbps σύνδεση. Σήμερα που εγκατέστησα το modem και συνδέθηκα για πρώτη φορά στο ιντερνετ θέλησα να κάνω ένα speed test
γιατί παρατήρησα ότι κατέβαζα αρχεία με μικρή ταχύτητα. Έκανα 3 τεστ και μου κλείδωσαν τη σύνδεση ανάμεσα στα 2.7 και 3.5 mbps.
Να σημειώσω ότι πριν 4 χρόνια ήμουν στη forthnet και απ' ότι θυμάμαι είχα καλύτερο downloading speed. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Έχω ήδη αλλάξει
θέση το μόντεμ (απο κεντρική πρίζα το πήγα σε ένα δωμάτιο) + το ότι έβγαλα το splitter καθώς μπορεί να ευθύνεται και αυτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:welcome:

Η ταχύτητα σου είναι αυτή που βλέπεις μέσα στο μενού του ρούτερ. Αν θέλεις να κάνεις δοκιμή του downloading την κάνεις με αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/815913-«Μπούκωμα»-γραμμής-κατά-τη-διάρκεια-video-streaming?p=5400157#post5400157)τον τρόπο

και όχι από τα διάφορα speedtest γιατί είναι αναξιόπιστα. Στην Forthnet θα είχες μεγαλύτερη ταχύτητα γιατί έχει TSNR Margin (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)μικρότερο από

του ΟΤΕ, με αποτέλεσμα την αύξηση της ταχύτητας. Δεν χρησιμοποιούμε για να συνδέσουμε το modem άλλη πρίζα εκτός από την κεντρική και

μάλιστα αφού απομονώσουμε και το υπόλοιπο δίκτυο του σπιτιού με αυτόν 152925 τον τρόπο.

Μπορείς, αν θέλεις, να κάνεις έναν έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)για να είσαι σίγουρος σε τι κατάσταση είναι και να μην ψάχνεσαι

άδικα για το τι φταίει.

Vitruvian78
28-03-15, 23:27
Έχω την αίσθηση οτι στις πρίζες ενός σχετικά νέοδμητου σπιτιού δεν υπάρχει κεντρική και δευτερεουσα πρίζα τηλεφώνου, αλλά όλες λειτουργούνε το ίδιο. Προσωπικά στο δικό μου σπίτι, επειδή η πρίζα στο καθιστικό που υποθέτω καλέιτε κεντρική βρίσκεται σε μεγάλη απόσταση απο το δωμάτιο που χρησιμοποιω σαν γραφείο και το ασύρματο σήμα είναι πολύ αδύνατο, αναγκαστικά έβαλα το ρούτερ στην πρίζα του γραφείου. Δεν υπάρχει καμία διαφορά στο συγχρονισμό ή στην απόδοση του adsl. Σχετικά με το θέμα που αντιμετωπίζει ο φίλος, όπως φαίνεται η γραμμή σου συγχρονίζει μέχρι τα 3,5. Προφανώς απέχεις αρκετά απο το τηλεφωνικό κέντρο (ΟΤΕ) της περιοχής σου, οπότε υπάρχει μεγάλη εξασθένηση στη γραμμή. Μιλάω υποθετικά πάντα γιατί δεν γνωρίζουμε τα στατιστικά της γραμμής σου. Δεν ξέρω αν πριν συγχρόνιζες πολύ υψηλότερα ή κοντά στα 24 και ξαφνικά με την μετάβασή σου έπεσε η γραμμή πολύ χαμηλά. Προσωπικά πιστεύω οτι ακόμη και αν ο ΟΤΕ σου κατεβάσει το SNR στο 9, γιατί στο 6 που σου το είχε η forthnet, νομίζω οτι ο ΟΤΕ δεν θα στο κατεβάσει, το πολύ να κερδίσεις 1 με 1,5Mbps παραπάνω. Θα σου έλεγα να μιλήσεις με το 13888 και να μιλήσεις με την τεχνική υποστήριξη να δουν τι μπορεί να γίνει με την ταχύτητα σου. Αν δεν μπορει να ανέβει ιδιαιτερα είναι καλύτερα να μπεις σε πακέτο των 4Mbps, δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις για 24. Θα σου το προτείνουν έτσι κι αλλιώς. Σε κάθε περίπτωση, πρεπει να μιλήσεις με την τεχνική υποστήριξη και εκείνοι θα κάνουν τις απαραίτητες ενεργειες και θα σου πούν τι ακριβώς παίζει με τη γραμμή σου.

Giwrgos19802
29-03-15, 19:04
Είτε νεόδμητο είτε όχι πάντα υπάρχει κεντρική πρίζα και συνήθως έιναι αυτή που είναι πιό κοντά στην εξώπορτα....δομημένη καλωδίωση γάρ....από την στιγμή που δεν αλλάζει κάτι στον συνχρονισμό από την μία πρίζα στην άλλη ισχύει ότι αναφέρει ο Vitriuvian παραπάνω σχετικά με την απόσταση σου από το Α/Κ και το snr στο προφίλ που δίνει ο ΟΤΕ και κατα δέυτερο λόγο η ποιότητα του χαλκού της γραμμής σου.....αν ισχυεί το ζήτημα ποιότητας χαλκού ίσως με κάποια αλλαγή απερχομένου ή κεντρικού από μεριάς ΟΤΕ να διορθώσει λιγάκι τα πράγματα αλλά μην περιμένεις θαύματα......παράθεσε σε παρακαλώ τα στατηστικά της γραμμής σου όταν μπορέσεις.....

Vitruvian78
30-03-15, 23:31
Είτε νεόδμητο είτε όχι πάντα υπάρχει κεντρική πρίζα και συνήθως έιναι αυτή που είναι πιό κοντά στην εξώπορτα....δομημένη καλωδίωση γάρ....από την στιγμή που δεν αλλάζει κάτι στον συνχρονισμό από την μία πρίζα στην άλλη ισχύει ότι αναφέρει ο Vitriuvian παραπάνω σχετικά με την απόσταση σου από το Α/Κ και το snr στο προφίλ που δίνει ο ΟΤΕ και κατα δέυτερο λόγο η ποιότητα του χαλκού της γραμμής σου.....αν ισχυεί το ζήτημα ποιότητας χαλκού ίσως με κάποια αλλαγή απερχομένου ή κεντρικού από μεριάς ΟΤΕ να διορθώσει λιγάκι τα πράγματα αλλά μην περιμένεις θαύματα......παράθεσε σε παρακαλώ τα στατηστικά της γραμμής σου όταν μπορέσεις.....

Υπάρχει περίπτωση ο ΟΤΕ να αλλαξει απερχόμενο καλώδιο ή να σκαψει για να αλλάξει κεντρικό καλώδιο για έναν πελάτη που έχει πρόβλημα;; Διότι και στην δικη μου περίπτωση αναγνώρισαν προβλημα στο χαλκο αλλά μου είπαν οτι δεν παιζει αλλαγή και να κάνω υπομονη μέχρι να έρθει το vdsl.

Giwrgos19802
01-04-15, 11:59
Υπάρχει περίπτωση ο ΟΤΕ να αλλαξει απερχόμενο καλώδιο ή να σκαψει για να αλλάξει κεντρικό καλώδιο για έναν πελάτη που έχει πρόβλημα;; Διότι και στην δικη μου περίπτωση αναγνώρισαν προβλημα στο χαλκο αλλά μου είπαν οτι δεν παιζει αλλαγή και να κάνω υπομονη μέχρι να έρθει το vdsl.
Κεντρικό αλλάζει από Γ/Κ δεν χρειάζεται να κάνει κάποιες εργασίες. Απερχόμενο θα σου δώσει άλλο από το Καφάο εφ'όσον υπάρχει ποιοτικά κάποιο καλύτερο από αυτό που ήδη έχεις. Από την στιγμή που σε ενημέρωσαν ότι υπάρχει πρόβλημα στον χαλκό πιθανότατα δεν είναι στο δικό σου καφάο αλλά σε κάποιο πιό πίσω κι εκεί επίσης θα έχει πρόβλημα καθώς δεν θα υπάρχει καλύτερο ζέυγος να δώσουν για να λειτουργήσει καλύτερα η γραμμή σου. Οπότε με την έλευση του VDSL θα προσπεραστεί το συγκεκριμένο ζήτημα.

yiannis010
01-04-15, 12:00
Υπάρχει περίπτωση ο ΟΤΕ να αλλαξει απερχόμενο καλώδιο ή να σκαψει για να αλλάξει κεντρικό καλώδιο για έναν πελάτη που έχει πρόβλημα;; Διότι και στην δικη μου περίπτωση αναγνώρισαν προβλημα στο χαλκο αλλά μου είπαν οτι δεν παιζει αλλαγή και να κάνω υπομονη μέχρι να έρθει το vdsl.να σκαψει ο οτε για ενα συγκεκριμένο μεμονομενο προβλημα,ουτε στο καλυτερο ονειρο δεν υπαρχει περιπτωση να γινει

Giwrgos19802
01-04-15, 12:23
Γενικότερα επειδή τα καλώδια είναι πολύκλωνα (δλδ μιλάμε για καλώδια τα οποία έχουν πιθανότατα το μίνιμουμ 100-150 ζεύγη) οπότε σε τέτοια περίπτωση δεν μπαίνει κάν σε τέτοια διαδικασία να σκάψει ή να μπεί στο φρεάτιο και να κάνει αλλαγή κάποιου πολύκλωνου....εκτός εαν όντως έχει πρόβλημα σε συγκεκριμένο καλώδιο και έχουν πρόβλημα 15-20-30 συνδρομητές και δεν μπορεί να το διορθώσει αλλιώς (άκα καλωδιακή βλάβη δικτύου όπως χαρακτηρίζετε).

@ ADSLgr.com All rights reserved.