PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιό είναι το καλύτερο ρουτερ της HOL?



cyberten
28-03-15, 20:29
Επειδή φαίνεται πολλοί ότι ασχολούνται με τα ρούτερ της εταιρείας, χρήσιμο θα ήταν να υπάρχει μια "έρευνα" μεταξύ όλων των πελατών για το ποια είναι τα πιο αξιόπιστα ρούτερ μεταξύ αυτών που έχει έως τώρα δώσει η εταιρεία. Ίσως μελλοντικά να εξελιχθεί το νήμα αυτό σε δημοψήφισμα (με τη βοήθεια των διαχειριστών γιατί εγώ δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο - συγνώμη παιδιά αλλά δεν είμαι ικανός αρκετά! )... Θα περιμένω λοιπόν να τα λέμε! Εγώ προσωπικά έχω δουλέψει με το ZTE H108N & με το NetFaster IAD 2. Από τα δύο έχω μείνει πιο ικανοποιημένος με το IAD 2 αν και όπως έχει επισημανθεί εντός φόρουμ "κλέβει" 1-2 Mbit μεταξύ ονομαστικού και πραγματικού συγχρονισμού γραμμής.

jkoukos
28-03-15, 20:52
Στη δικιά μου γραμμή:
α. Τα Fritz Fon και 7140 που έδινε παλαιότερα, για μένα ήταν τα καλύτερα όλων. Μόνο μειονέκτημα που κλειδώνουν 1-1,5Mbps χαμηλότερα. Εξαιρετικό WiFi. Κανένα από τα επόμενα δεν έχουν τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητές τους.
β. Netfaster IAD και IAD 2, είναι αξιόπιστα και σταθερά (ειδικά το πρώτο) αλλά ανεβάζουν υψηλές θερμοκρασίες και θέλουν φροντίδα. Δουλεύουν αδιάλειπτα ως modem (Bridge mode) χωρίς κάποιο θέμα, τουλάχιστον 2 χρόνια.
γ. To ZTE ZXHN H108N δοκιμάστηκε και μπήκε πίσω στο κουτί του. Χαμηλός συγχρονισμός (μείον 2+ Mbps) και χάλια ασύρματη κάλυψη.

cyberten
28-03-15, 21:40
Στη δικιά μου γραμμή:
β. Netfaster IAD και IAD 2, είναι αξιόπιστα και σταθερά (ειδικά το πρώτο) αλλά ανεβάζουν υψηλές θερμοκρασίες και θέλουν φροντίδα. Δουλεύουν αδιάλειπτα ως modem (Bridge mode) χωρίς κάποιο θέμα, τουλάχιστον 2 χρόνια.


Ειδικά για την άνοδο θερμοκρασιών έχω παρατηρήσει ότι υπεύθυνο είναι το wi-fi. Σε όσα ρουτερ είχα μόλις το έκλεινα (χρησιμοποιούσα Access Point για το ασύρματο δίκτυο) τα πράγματα ήταν φυσιολογικά. όχι πως δεν αφορά προβληματικό σχεδιασμό του ρούτερ αυτό, κουβέντα γίνεται!

jkoukos
28-03-15, 22:21
Μπα και τα 2 δουλεύουν ως modem μόνο, με κλειστό το WiFi και τις άλλες λειτουργίες.
Η θερμοκρασία είναι αρκετά ανεβασμένη. Ειδικά το πρώτο Netfaster τα παιδιά δεν τολμούν να το αγγίξουν. Αλλά βράχος.

cyberten
28-03-15, 22:51
Μπα και τα 2 δουλεύουν ως modem μόνο, με κλειστό το WiFi και τις άλλες λειτουργίες.
Η θερμοκρασία είναι αρκετά ανεβασμένη. Ειδικά το πρώτο Netfaster τα παιδιά δεν τολμούν να το αγγίξουν. Αλλά βράχος.

Το δικό μου IAD 2 αν και έχει ανοικτό το wi-fi δεν είναι "μέτρια" ζεστό. Μήπως έχεις από επάνω/κάτω του άλλη συσκευή;

jkoukos
28-03-15, 23:56
Όχι μόνο του είναι και το router παραδίπλα. Γι' αυτό μίλησα για φροντίδα.
Είναι γνωστό (http://www.adslgr.com/forum/threads/299731-%CE%96%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-NETFASTER-%CF%84%CE%B7%CF%82-HOL) θέμα και κάποιοι χρησιμοποιούν πατέντες (http://www.adslgr.com/forum/threads/314575-netfaster-IAD-cooler-by-redcom7-%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%B1) για τις υψηλές θερμοκρασίες.

cyberten
29-03-15, 00:50
Όχι μόνο του είναι και το router παραδίπλα. Γι' αυτό μίλησα για φροντίδα.
Είναι γνωστό (http://www.adslgr.com/forum/threads/299731-%CE%96%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-NETFASTER-%CF%84%CE%B7%CF%82-HOL) θέμα και κάποιοι χρησιμοποιούν πατέντες (http://www.adslgr.com/forum/threads/314575-netfaster-IAD-cooler-by-redcom7-%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%B1) για τις υψηλές θερμοκρασίες.

Εντάξει αλλά αυτό με το IAD, στο IAD 2 έχεις κι εκεί τις ίδιες θερμοκρασίες; Μου φαίνεται περίεργο γιατί στο δικό μου δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Βέβαια ίσως γι'αυτό ο συγχρονισμός μου δεν είναι 24Mbit όπως πληρώνω - λες να είναι ελλατωματικό; :rofl:

jkoukos
29-03-15, 01:03
Δεν φθάνει τις θερμοκρασίες του πρώτου, αλλά των Fritz τις ξεπερνά αρκετά.
Το έχω στο χωριό και δουλεύει ως απλό modem και μάλιστα σε χώρο που δεν θερμαίνεται κανονικά όπως το υπόλοιπο σπίτι.

cyberten
29-03-15, 18:26
Δεν φθάνει τις θερμοκρασίες του πρώτου, αλλά των Fritz τις ξεπερνά αρκετά.
Το έχω στο χωριό και δουλεύει ως απλό modem και μάλιστα σε χώρο που δεν θερμαίνεται κανονικά όπως το υπόλοιπο σπίτι.

Είμαι περίεργος τώρα να δοκιμάσω και ένα Fritz αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό λόγω hol tv που έχω εγκατεστημένη.

dikal
29-03-15, 20:49
Ειδικά για την άνοδο θερμοκρασιών έχω παρατηρήσει ότι υπεύθυνο είναι το wi-fi. +1
Με ενεργοποιημένο το wifi, το IAD 1 που χρησιμοποιούσα για 6,5 χρόνια έκανε 1-2 reset την ημέρα. Χωρίς wifi όλα ζάχαρη!

astrea966
01-04-15, 09:13
οσον αφορα εμενα δεν υπαρχει παροχος που να εχει δωσει καλυτερο ρουτερ απο το fritzbox 7140 που εδινε παλιοτερα η HOL.σταθεροτατο και απροβληματιστο.το ειχα πανω απο 7 χρονια αν θυμαμαι καλα και τα 5 πρωτα χρονια εσβηνε μονο αν κοβοταν το ρευμα.τα τελευταια 2 χρονια ουτε τοτε μιας και ειχε μπει πανω σε ups.χωρις να θελω να ειμαι υπερβολικος μπορει να ειχα 2-3 αποσυνδεσεις το χρονο που να οφειλοταν στο ρουτερ και οχι στον παροχο.για μενα αυτο απο μονο του δικαιολογουσε την χαμηλοτερη ταχυτητα κλειδωματος στο adsl.αλλος ενα παροχος εδινε fritzbox παλιοτερα και απο την hol ηταν η Altec Telecoms ο οποιος εχει κλεισει.το ρουτερ που εδινε τοτε ηταν απλο με μια lan και χωρις ασυρματο,χωρις βεβαια να υστερει σε ποιοτητα.

a.libe
02-04-15, 10:18
ολα ειναι σχετικα , παιζει ρολο που το εχεις τοποθετησει σπιτι,που χρησιμοποιεις το pc , τι απαιτησεις εχεις etc...εγω στο σπιτι εχω το αλκατελ και στο γραφειο το τεχνικολορ..ως τωρα κανενα προβλημα ...αντε να χανει το wifi το τουτερ της αλκατελ 5-6 φορες

cyberten
02-04-15, 12:21
οσον αφορα εμενα δεν υπαρχει παροχος που να εχει δωσει καλυτερο ρουτερ απο το fritzbox 7140 που εδινε παλιοτερα η HOL.σταθεροτατο και απροβληματιστο.το ειχα πανω απο 7 χρονια αν θυμαμαι καλα και τα 5 πρωτα χρονια εσβηνε μονο αν κοβοταν το ρευμα.τα τελευταια 2 χρονια ουτε τοτε μιας και ειχε μπει πανω σε ups.χωρις να θελω να ειμαι υπερβολικος μπορει να ειχα 2-3 αποσυνδεσεις το χρονο που να οφειλοταν στο ρουτερ και οχι στον παροχο.για μενα αυτο απο μονο του δικαιολογουσε την χαμηλοτερη ταχυτητα κλειδωματος στο adsl.αλλος ενα παροχος εδινε fritzbox παλιοτερα και απο την hol ηταν η Altec Telecoms ο οποιος εχει κλεισει.το ρουτερ που εδινε τοτε ηταν απλο με μια lan και χωρις ασυρματο,χωρις βεβαια να υστερει σε ποιοτητα.


Σίγουρα όσο πιο πολύπλοκη είναι μια μηχανή τόσο πιο εύκολο είναι να χαλάσει όπως επίσης και κάποιο τμήμα της να είναι υποδεέστερης ποιότητας σε σχέση με κάποιο άλλο, π.χ. ο ρούτερ είναι κορυφαίος αλλά το switch δεν είναι εξίσου ποιοτικό. Για να είμαι πιο συγκεκριμένος θυμάμαι ότι στο Speedtouch TG585 v7 που είχα παλαιότερα δεν είχα κάποιο παράπονο ακόμα και σε προβληματικές γραμμές όταν το χρησιμοποιούσα ωστόσο το switch του με έκανε να τραβάω τα μαλλιά μου (από lan1 -> lan2 max rate 350kb/sec) και έτσι αγόρασα ένα switch σκέτο (και στα πλαίσια αυτής της λογικής πορεύομαι ακόμα).

astrea966
02-04-15, 20:46
Σίγουρα όσο πιο πολύπλοκη είναι μια μηχανή τόσο πιο εύκολο είναι να χαλάσει όπως επίσης και κάποιο τμήμα της να είναι υποδεέστερης ποιότητας σε σχέση με κάποιο άλλο, π.χ. ο ρούτερ είναι κορυφαίος αλλά το switch δεν είναι εξίσου ποιοτικό. Για να είμαι πιο συγκεκριμένος θυμάμαι ότι στο Speedtouch TG585 v7 που είχα παλαιότερα δεν είχα κάποιο παράπονο ακόμα και σε προβληματικές γραμμές όταν το χρησιμοποιούσα ωστόσο το switch του με έκανε να τραβάω τα μαλλιά μου (από lan1 -> lan2 max rate 350kb/sec) και έτσι αγόρασα ένα switch σκέτο (και στα πλαίσια αυτής της λογικής πορεύομαι ακόμα).

σιγουρα δεν ειχε τετοιο θεμα αφου μια χαρα ταχυτητες ειχε απο το htpc στο Nas και αντιστροφα.οσον αφορα το 100αρι δικτυο παντα που υποστηριζε

cyberten
02-04-15, 21:33
σιγουρα δεν ειχε τετοιο θεμα αφου μια χαρα ταχυτητες ειχε απο το htpc στο Nas και αντιστροφα.οσον αφορα το 100αρι δικτυο παντα που υποστηριζε

Μάλλον αναφέρεσαι σε δικές σου δοκιμές και μπορεί να έχεις δίκιο πολλά πράγματα "παίζουν" ρόλο (firmware, συσκευές δικτύου κλπ.). Εμένα πάντως, το θυμάμαι σαν τώρα αυτό, με προβλημάτισε τόσο και ειδκά όταν δοκίμασα ένα ξεχωριστό switch πείστικα ότι αυτό έφταιγε. Μπορεί να είχε πρόβλημα η συσκευή μου αν και μου φαίνεται χλωμό (δυστυχώς το έκανε αυτό σε όλες τις 'πορτες' ethernet)...

astrea966
03-04-15, 00:46
φυσικα και μιλαω απο προσωπικη εμπειρια αν και ουτε ο αδερφος μου ειχε εκφρασει κανενα παραπονο για το δικο του

cyberten
03-04-15, 09:01
φυσικα και μιλαω απο προσωπικη εμπειρια αν και ουτε ο αδερφος μου ειχε εκφρασει κανενα παραπονο για το δικο του

Κι εγώ δεν είχα κάποιο παράπονο μέχρι που προσπάθησα να κάνω stream μια ταινία από το pc στην τηλεόραση και τα "χρειάστηκα". Γενικότερα αν δεν το "ψάξεις" δεν πρόκειται να βρεις κάτι αρνητικό.

astrea966
03-04-15, 13:00
ισως.απλα εγω οπως ανεφερα δεν ειχα θεμα στο streaming και στην μεταφορα δεδομενων μεσω Lan

tseug
04-04-15, 09:42
Ποιο router πιστεύετε πως είναι καλύτερο;
Το Techicolor ή το ZTE;

cyberten
04-04-15, 12:52
Ποιο router πιστεύετε πως είναι καλύτερο;
Το Techicolor ή το ZTE;

Εγώ θα διάλεγα το technicolor.

pan123
04-04-15, 14:52
Μακράν το Fritz 7140, με διαφορά από το δεύτερο.

goana12
04-04-15, 20:03
Εγώ θα διάλεγα το technicolor.

+1 κι απο μενα...

tseug
04-04-15, 23:26
Εϊχα το ZTE της HOL και ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί.
Ανάβει μόνο το led Power και το WiFi. Πήρα την εξυπηρέτηση και μου είπαν θα μου αντικαταστήσουν τον εξοπλισμό.

Απλά γνωρίζει κάποιος αν το Techicolor υποστηρίζει Annex-M; Το ZTE το υποστήριζε και είχα φτιάξει το Upload speed στα 1800Kbps.

goana12
04-04-15, 23:59
Εϊχα το ZTE της HOL και ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί.
Ανάβει μόνο το led Power και το WiFi. Πήρα την εξυπηρέτηση και μου είπαν θα μου αντικαταστήσουν τον εξοπλισμό.

Απλά γνωρίζει κάποιος αν το Techicolor υποστηρίζει Annex-M; Το ZTE το υποστήριζε και είχα φτιάξει το Upload speed στα 1800Kbps.

Απ' οτι θυμαμαι το filmware που εχει περασμενο η HOL στο συγκεκριμενο ρουτερ, δεν εχει εμφανη την επιλογη "Transmission mode". Λογικα ομως ενα ρουτερ της σημερινης γενειας μου φαινετε δυσκολο να μην το υποστηριζει...

cyberten
05-04-15, 09:08
Απλά γνωρίζει κάποιος αν το Techicolor υποστηρίζει Annex-M; Το ZTE το υποστήριζε και είχα φτιάξει το Upload speed στα 1800Kbps.

Πώς το έφτιαξες εσύ;

goana12
05-04-15, 10:12
Δεν χρειαζετε κατι το ιδιαιτερο απο σενα... Απλα αν ειναι το modulation στο ρουτερ ρυθμισμενο στο αυτοματο (που σε ολα τα ρουτερ αυτη ειναι η προρυθμιση τους), ζητας απλα απο το τεχνικο τμημα της HOL Annex-M και ρυθμιζετε το ρουτερ αυτοματα...

cyberten
05-04-15, 12:27
Δεν χρειαζετε κατι το ιδιαιτερο απο σενα... Απλα αν ειναι το modulation στο ρουτερ ρυθμισμενο στο αυτοματο (που σε ολα τα ρουτερ αυτη ειναι η προρυθμιση τους), ζητας απλα απο το τεχνικο τμημα της HOL Annex-M και ρυθμιζετε το ρουτερ αυτοματα...

Είχα ρωτήσει κι εγώ πριν 2 μήνες για Annex-M και μου είπαν ότι δεν δίνουν πλέον γι'αυτό ρωτησα το φίλο tseug πως από μόνος του ρύθμισε το upload στα 1800Kbps.

goana12
05-04-15, 15:45
Είχα ρωτήσει κι εγώ πριν 2 μήνες για Annex-M και μου είπαν ότι δεν δίνουν πλέον γι'αυτό ρωτησα το φίλο tseug πως από μόνος του ρύθμισε το upload στα 1800Kbps.

Αν εχουν παψει να δινουν, τοτε δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι μονος σου... πρεπει να δωσουν αυτοι την "εντολη" στην καρτα του DSLAM απ' οσο γνωριζω...

tseug
06-04-15, 16:27
Είχα ρωτήσει κι εγώ πριν 2 μήνες για Annex-M και μου είπαν ότι δεν δίνουν πλέον γι'αυτό ρωτησα το φίλο tseug πως από μόνος του ρύθμισε το upload στα 1800Kbps.
Πρέπει να πετύχεις τον κατάληλο υπάλληλο. Οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι είναι Annex-M και όταν τους εξηγείς τότε αυτοί σου λένε πως αυτό δεν γίνεται και για μεγαλύτερο upload speed πρέπει να πας σε VSDL.

Ειδικά οι γυναίκες... :whistle:

cyberten
06-04-15, 19:44
Δεν ξέρω μπορεί να έχεις δίκιο. Θυμάμαι όμως ότι μόλις ανέφερα τον όρο "Annex-M" μου είπε ευθύς ότι δεν προσφέρεται... Μπορεί να έχεις δίκιο, επαναλαμβάνω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.